BAC 2011 Baremul de corectare la examenul de Limba si literatura romana

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 15:45 Actualitate | Esenţial


Ministerul Educatiei a publicat pe site baremul de evaluare si de notare a lucrarilor la examenul de Limba si literatura romana, desfasurat luni, 27 iunie. Potrivit baremului, nota finala se calculeaza prin impartirea la 10 a punctajului total acordat pentru lucrare.

Descarca de aici BAREMUL de la Limba si literatura romana

BAREMUL DE EVALUARE SI NOTARE
  • Se puncteaza oricare alte formulari/ modalitati de rezolvare corecta a cerintelor.
  • Nu se acorda punctaje intermediare, altele decat cele precizate explicit prin barem. Nu se acorda fractiuni din punct.
  • Se acorda 10 puncte din oficiu. Nota finala se calculeaza prin impartirea la 10 a punctajului total acordat pentru lucrare.
SUBIECTUL I   (30 de puncte)
1. cate 1 punct pentru numirea oricaror sinonime pentru sensul din text al cuvintelor date (de exemplu, despartire - separare; patima - pasiune)  2x1p=2 puncte
2. explicarea rolului punctelor de suspensie in secventa indicata (de exemplu, marcheaza efortul meditativ) 2 puncte
3. construirea oricarui enunt in care se foloseste corect o locutiune / expresie care contine substantivul gand    2 puncte
4. precizarea corecta a tipului de perspectiva narativa (de exemplu, perspectiva subiectiva)   4 puncte
5. cate 2 puncte pentru transcrierea fiecaruia dintre cele doua cuvinte care apartin campului semantic indicat 2x2p= 4 puncte
6. cate 2 puncte pentru notarea fiecaruia dintre cele doua motive literare prezente in text (de exemplu, despartirea, creatia2x2p= 4 puncte
7. prezentarea adecvata si nuantata a semnificatiei oricarei figuri de stil din textul dat 4p/ prezentare superficiala 2p     4 puncte
8. - cate 1 punct pentru mentionarea fiecareia dintre cele doua trasaturi ale genului epic, din textul dat (de exemplu, prezenta instantelor comunicarii narative - narator, personaje; folosirea naratiunii ca mod de expunere dominant, imbinate cu monologul interior sau descrierea)    2x1p=2 puncte
- cate 1 punct pentru ilustrarea cu exemple din text a fiecareia dintre cele doua trasaturi mentionate 2x1p=2puncte
9. comentare adecvata si nuantata a secventei citate, in limita de spatiu indicata 4p/ comentare partial adecvata sau nerespectarea limitei de spatiu indicate 2 p    4 puncte

SUBIECTUL al II-lea   (30 de puncte)
  • structura discursului de tip argumentativ:
- formulare adecvata a ideilor in scris: text clar organizat, coerent, cu echilibru intre cele trei componente: ipoteza, enuntarea si dezvoltarea argumentelor, concluzia 4p/ formulare partial adecvata 2p    4 puncte 
- utilizare adecvata a mijloacelor lingvistice utile exprimarii unei aprecieri (de exemplu, verbe de opinie, adverbe/ locutiuni adverbiale de mod ofolosite ca indici ai subiectivitatii evaluative, conjunctii/ locutiuni conjunctionale cu rol argumentativ, utilizate pentru exprimarea raporturilor de tip cauzal, consecutiv, final, concluziv etc., conectori argumentativi) 4p/ utilizare partial adecvata 2 p      4 puncte
  • continutul argumentarii:
- formularea ipotezei/ a propriei opinii fata de problematica propusa [formularile de tipul Sunt/ nu sunt de acord cu afirmatia.../ Autorul are dreptate cand afirma ca.../ Afirmatia autorului este corecta…, neinsotite de enuntarea propriei opinii, nu se considera ipoteza]    2 puncte
- cate 3 puncte pentru enuntarea fiecaruia dintre cele doua argumente [pro si/ sau contra] adecvate ipotezei     2x3p=6 puncte
- cate 3 puncte pentru dezvoltarea corespunzatoare a fiecaruia dintre argumentele enuntate   2x3p=6 puncte
- formularea unei concluzii pertinente   2 puncte
  • respectarea normelor limbii literare si a limitei de spatiu indicate
- registrul stilistic adecvat cerintei    1 punct
- respectarea normelor de exprimare (0-1 greseli lexicale sau morfosintactice - 2p; 2 greseli - 1p; 3 sau mai multe greseli - 0p.)   2 puncte
- respectarea normelor de ortografie si de punctuatie (0-1 greseli ortografice si de punctuatie - 2p; 2 greseli - 1p; 3 sau mai multe greseli - 0p.)   2 puncte
- respectarea limitei de spatiu indicate      1 punct

SUBIECTUL al III-lea    (30 de puncte)
Continut - 16 puncte
- sustinerea unei opinii in concordanta cu cerinta 4p/ incercare de sustinere a opiniei sau schematism 2p    4 puncte
- prezentarea statutului social, psihologic, moral etc. al personajului ales, prin raportare la conflictul/ conflictele din textul studiat     4 puncte
- cate 2 puncte pentru fiecare dintre cele doua episoade/ secvente dramatice semnificative/ citate comentate, relevante pentru o trasatura a personajului ales    2x2p=4 puncte
- cate 1 punct pentru ilustrarea fiecaruia dintre cele patru elemente de structura si compozitie ale textului dramatic studiat, semnificative pentru tipologia personajului ales     4x1p=4 puncte

Redactare - 14 puncte
  • organizarea ideilor in scris      3 puncte
- text clar, organizat, coerent, cu echilibru intre cele trei componente: introducere, cuprins si incheiere, in care constructia paragrafelor subliniaza ideile in succesiune logica - 3 puncte
- text partial organizat, cu dezechilibru intre componente, in care constructia paragrafelor nu subliniaza ideile in succesiune logica - 2 puncte
- text vag organizat, fara evidentierea trecerii de la o idee la alta - 1 punct
  • abilitati de analiza si de argumentare   3 puncte
- relatie adecvata idee-argument, utilizare de argumente convingatoare, formulare de judecati de valoare relevante - 3 puncte
- relatie partial adecvata idee-argument, utilizare de argumente insuficient de convingatoare, formulare de judecati partial relevante - 2 puncte
- relatie idee-argument inexistenta, idei nerelevante, schematism - 1 punct
  • utilizarea limbii literare (stil si vocabular potrivite pentru continutul eseului, claritatea enuntului, varietatea lexicului, sintaxa adecvata - 2 p/ vocabular restrans, monoton 1p)     2 puncte
  • ortografia (0-1 erori - 2p/ 2 erori - 1p/ 3 sau mai multe erori - 0p)  2 puncte
  • punctuatia (0-1 erori - 2p/ 2 erori - 1p/ 3 sau mai multe erori - 0p)  2 puncte 
  • asezarea corecta a textului in pagina, lizibilitatea     1 punct
  • incadrarea in limita de spatiu indicata                    1 punct
In vederea acordarii punctajului pentru redactare, eseul trebuie sa aiba minimum doua pagini si sa dezvolte subiectul propus.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















53534 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Luni, 27 iunie 2011, 16:00)

    danyut [anonim]

    ce se intampla dak am scris un alt subiect l apartea III??se ia in considerare cva?
    • +3 (3 voturi)    
      raspuns (Luni, 27 iunie 2011, 16:09)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui danyut

      Cum sa se ia in considerare daca nu se incadreaza in certinta ? Este logic ca nu se puncteaza nimic, nici nu mai era cazul sa pui aceasta intrebare stupida.
    • 0 (0 voturi)    
      daca ai scris... (Luni, 27 iunie 2011, 16:12)

      corectoru [anonim] i-a raspuns lui danyut

      si in lucrare cum ai scris si aici, nu prea ai sanse sa se ia in considerare "cva".
    • 0 (0 voturi)    
      frate (Luni, 27 iunie 2011, 17:18)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui danyut

      daca ai scris asa si in lucrare, tu iei sigur bonus de redactare!
      • 0 (0 voturi)    
        Copii indobitociti de carte (Luni, 27 iunie 2011, 17:56)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Filip

        Daca va ajuta mintea va veti da seama ca baremult de corectare contine 14 puncte care nu tin de subiect. Acele puncte trebuie sa se dea.

        Deci trebuie sa se puncteze
        1organizarea ideilor in scris
        2abilitati de analiza si de argumentare
        3utilizarea limbii literare
        4ortografia
        5punctuatia
        6asezarea corecta a textului in pagina, lizibilitatea
        7incadrarea in limita de spatiu indicata
        • +1 (1 vot)    
          Sigur? (Luni, 27 iunie 2011, 18:31)

          Unul care stie citi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          "In vederea acordarii punctajului pentru redactare, eseul trebuie sa aiba minimum doua pagini si sa dezvolte subiectul propus."
        • 0 (0 voturi)    
          mda... (Luni, 27 iunie 2011, 18:34)

          cineva [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          ultima fraza e descurajatoare...dar sper sa ai dreptate
          "In vederea ACORDARII punctajului pentru redactare, eseul trebuie sa aiba minimum doua pagini si sa dezvolte SUBIECTUL PROPUS. "
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 27 iunie 2011, 18:36)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui danyut

      si tu ai scris ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de camil petrescu? si eu am facut prostia, nu stiam ca a mai scris si jocul ielelor...
      desi m-am razgandit in ultima clipa, voiam sa scriu Iona, dar mi-am amintit ca pe Camil Petrescu il stiu ceva mai bine. faza nasoala e ca am scris vreo 3 pagini, limbaj elevat, etc, chiar mi-am dat interesul, si cand am ajuns acasa si am aflat ca textul dramatic tine de dramaturgie si nu de drama...am crezut ca imi pica cerul in cap, pentru ca stiam si Iona, si O scrisoare pierduta...chiar le stiam.
      • 0 (0 voturi)    
        genul dramatic/ drama (Luni, 27 iunie 2011, 19:23)

        Florina [anonim] i-a raspuns lui cineva

        Draga "cineva",

        Vreau sa te anunt cu stupoare ca textul dramatic poate tine si de drama. Nu sunt doua genuri diferite, asa cum tu "ai aflat cand ai ajuns acasa". Problema e c a dramaturgia este un gen si drama este o specie. Genul dramatic se refera la toate operele literare ce sunt scise pentru a fi reprezentate pe scena unui teatru. Acest gen are mai multe specii, dupa cum urmeaza: tragedia, comedia, tragicomedia, drama si teatrul absurdului.
        Ori, in Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi/ Patul lui Procust se vorbeste despre drama persoajului (un conflict puterninc interior). Traieste o drama generata de aplicarea absolutului la un sentiment efemer. Ambele tituluri, mentionate mai sus, sunt romane moderne, de tip subiectiv. Nici nu se pune problema de a apartine genului dramatic.
  • +2 (2 voturi)    
    Bac (Luni, 27 iunie 2011, 16:14)

    Andreea [anonim]

    Sa speram ca macar ne da punctajul pentru redactare.
  • 0 (0 voturi)    
    in trecut... (Luni, 27 iunie 2011, 16:36)

    Laur006 [anonim]

    ... se puteau "scoate" maxim 9 puncte.
    Si niciodata nu am inteles rostul acelui punct "din oficiu" :))
    • 0 (0 voturi)    
      sa (Joi, 30 iunie 2011, 8:09)

      bacus [anonim] i-a raspuns lui Laur006

      scrie clar jos sub cerinta ultimului subiect...parafrazez....redactarile care nu trateaza cerinta propusa nu se puncteaza
  • -1 (1 vot)    
    a fost greu (Luni, 27 iunie 2011, 17:53)

    xpawnrip [utilizator]

    sper sa fie ultima data cand ma mai intalnesc cu materia asta... 8-|
    sper sa nu ma mai intalnesc cu ea niciodata...

    (absolvent de mate-info)
    • 0 (2 voturi)    
      mare ti-e gradina... (Luni, 27 iunie 2011, 22:56)

      ah, Doamne [anonim] i-a raspuns lui xpawnrip

      Si multi i-au sarit gardul.....
      Am o veste proasta pt tine: ai sa te intalnesti cu ea zi de zi, ceas de ceas, chiar si in gandurile-ti cele mai intime, chiar si in vise....presupunand ca visezi...

      Ar trebui sa blestemi (tu, si cei ca tine) soarta asta cruda din cauza careia te-ai nascut in Romania si pana una alta trebuie sa comunici in Limba Romana..

      Asa ma minunez: Cum sa nu va placa fratilor limba voastra? Cum sa nu fiti curiosi sa cititi si altceva din Camil Petrescu, decat ceea ce e scris in programa????

      Tu crezi ca ai sa comunici toata viata prin formule matematice? Si p-alea, ca sa le intelegi sau ca sa le explici cuiva, tot in Romana va trebui sa o faci...Tot o logica a discursului va trebui sa ai....Tot o " ipoteza, enuntare si dezvoltare a argumentelor" ( la fel ca in mate!) va trebui sa urmezi...
      Ce-ai mai frate altceva de facut???? Cat as vrea sa mai am la dispozitie atat timp, cat aveam in liceu...Chiar si asa, cand pot mai recitesc cate ceva...De curand am redescoperit Viata la tara..Tanase Scatiu..Daca l-ai citi, ai vedea cati Tanase Scatii sunt in jurul tau acum, in special dandu-se in spectacol la Tv...
      Mai gandeste-te inainte de a-ti uri propria limba... e trist, si nu o sa te duca la multe in viata...
  • 0 (0 voturi)    
    bac romana (Luni, 27 iunie 2011, 19:14)

    bianca [anonim]

    La partea 1 la explicarea punctelor de suspensie eu am zis ca lasa loc de meditatie asupra a ceea ce a spus personajul...am vorbit cu profa de la pregatire si a zis ca era pauza afectiva in vorbire.sper totusi sa fiu punctata.in rest cred ca am facut bine si partea 1 si partea a-2a,desi citatul acela a fost destul de greu,dar lasa loc de interpretare.la partea a3-a colegii mei au cam dat-o in bara scriind personaj dintr-un roman psihologic.ceea ce ma socheaza este faptul ca desi invatam intr-un liceu prestigios multi copii buni au gresit la acest subiect.eu sincer nu ma asteptam sa pice personaj de comedie,dar m-am descurcat sa scriu minimum doua pagini,desi invatasem argumentarea la specie,am incercat sa o adaptez in caracterzarea personajului nae catavencu.sper sa fie totul bine si sa nu mai avem nici unul dintre noi de suferit din cauza neatentiei.urmeaza proba cea mai grea,matematica M1.multa bafta tuturor!
  • -1 (1 vot)    
    anonim (Marţi, 28 iunie 2011, 13:07)

    IONAI [anonim]

    va rog sa-mi spune-ti daca am scris bine doar un sinonim cit ma puncteaza.I AR DACA AM SCRIS DOAR O PAGINA JUMATE LA ESEU CIT MA PUNCTEAZA
  • 0 (0 voturi)    
    mea (Marţi, 28 iunie 2011, 17:15)

    eu [anonim]

    Deci eu nu am folosit la argumentatie un prim argument si un al doilea argument...deci daca nu am folosit acesti doi termeni deisi am adus argumente cat credeti ca imi da in rest am facut bine...si la partea 3 am scris o pagina jumate...
  • 0 (0 voturi)    
    Punctajul (Marţi, 28 iunie 2011, 23:04)

    alina [anonim]

    Pe de o parte, elevii s-au chinuit sa scrie gheorghidiu…au fost derutati…probabil ca ar fi fost in stare(unii) sa scrie ceva la Cragiale sau Sorescu si ar putea primi 14 puncte.
    Pe de alta parte,….frate!!! daca scriam 2 pagini despre Scooby Doo mi-ar fi dat jumatate din punctajul prevazut pentru subiectul respectiv?!?!?! E PENIBIL!!!
  • 0 (0 voturi)    
    stie cineva (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:50)

    zeno [anonim]

    stie cineva daca imi puncteaza eseul la romana daca am scris numa 1 pagina jumate si trei sfert dar lam tratat pe iona sau cat imi scade sau imi da ceva punctaj macar o sutime ///
    (editat de HotNews.ro)