Un asteroid se va afla luni cel mai aproape de Terra la ora 20:14 in Romania, ora revizuita de NASA

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 6:57 Actualitate | Esenţial


NASA a recalculat momentul in care un asteroid de mici dimensiuni se va afla cel mai aproape de Pamant luni, 27 iunie. Astfel, la ora 17:14 GMT (20:14 ora Romaniei) luni, 27 iunie, asteroidul se va afla la 12.000 de kilometri de suprafata Pamantului, informeaza site-ul www.space.com citat de Agerpres.

Exact in acest moment, asteroidul, pe care oamenii de stiinta l-au numit 2011 MD, se va afla deasupra coastelor Antarcticii.

Desi se va afla extrem de aproape de Pamant, asteroidul nu va afecta planeta, noteaza site-ul citat. Asociatia "Astronomia 21" anuntase ca evenimentul se va produce in jurul orei 16.30 ora Romaniei (13.30 GMT).

Asociatia mentioneaza ca este vorba de un asteroid descoperit recent si va putea fi observat cu telescopul. El se va apropia atat de mult incat gravitatia Pamantului ar putea sa-i modifice brusc traiectoria.

Aceeasi sursa noteaza ca un obiect spatial de aceasta marime se apropie de Pamant circa o data la 6 ani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2835 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    A21 (Luni, 27 iunie 2011, 9:00)

    bambi [anonim]

    Ce e A21 asta? In Romania nu sunt institute de astronomie care sa lucreze si sa dea in presa informatiile? Mie m-e frica de pietroaie care pot cadea pe Pamant. Un platitor de taxe.
    • 0 (0 voturi)    
      asta-i culmea (Luni, 27 iunie 2011, 14:54)

      ratacitu [anonim] i-a raspuns lui bambi

      daca A1 e Bucuresti-Pitesti si A2 e Bucuresti-Constanta, A21 este, logic, autostrada Barlad-Vaslui
  • 0 (4 voturi)    
    17:14 GMT = 20:14 Bucuresti (Luni, 27 iunie 2011, 10:13)

    stef [anonim]

    GMT nu are ora de vara. Deci:
    Bucuresti fara ora de vara = GMT + 2
    Bucuresti cu ora de vara = GMT + 3
  • -2 (2 voturi)    
    Revizuire (Luni, 27 iunie 2011, 10:46)

    spanac [utilizator]

    Bine ca nu au revizuit si distanta la care trece fata de Pamant ...
  • 0 (0 voturi)    
    lol! (Luni, 27 iunie 2011, 12:30)

    AlinN [utilizator]

    "El se va apropia atat de mult incat gravitatia Pamantului ar putea sa-i modifice brusc traiectoria." Sau cum s-ar spune: daca va simtiti linistiti cumva : NU FITI!
  • +1 (3 voturi)    
    Asteroid (Luni, 27 iunie 2011, 13:33)

    ASTRONOMUL AMATOR [anonim]

    cum este posibil ca intr-o stire de 3 randuri sa se strecoare asemenea eroare ?se spune intai ca apropierea maxima de pamant va avea loc la ora 17,14 gmt, adica 19,14 ora romaniei (gresit ), iar mai jos se vorbeste despre prima estima - ora 13,30 gmt, adica 16,30 ora romaniei ( corect ) ?stiu si copii din clasele primare ca diferenta de fus orar gmt-romania este de 2 ( doua ) ore iarna si de 3 ( trei ) ore vara !felicitari stef pentru observatie! ca de obicei, analfabetii au sarit cu minusuri.nu poti spune decat : " iart-i doamne ca nu stiu ce fac, sunt saraci cu duhul ! "
    • +1 (1 vot)    
      heh (Luni, 27 iunie 2011, 15:38)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui ASTRONOMUL AMATOR

      E simplu, omul stie ca BUC = GMT + 3, dar crede ca 17+3 = 19 :D