Premiera in Romania: Universitatea Politehnica din Timisoara fuzioneaza cu Universitatea de Medicina si Farmacie din Timisoara

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2011, 20:35 Actualitate | Esenţial


Senatele Universitatii Politehnica din Timisoara si al Universitatii de Medicina si Farmacie "Victor Babes" din Timisoara au votat joi, 23 iunie, pentru fuzionarea celor doua universitati. Stefan Iosif Dragulescu, rectorul Universitatii de Medicina, a declarat pentru HotNews.ro ca, in sedinta Senatului acestei universitati "toate cadrele didactice au votat pentru, iar cele sase voturi impotriva au fost ale studentilor". Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a precizat pentru HotNews.ro ca este "o decizie istorica facuta posibila de prevederile Legii Educatiei Nationale".

Aceasta este prima decizie de fuzionare a doua universitati din Romania, iar surse din mediul academic au declarat pentru HotNews.ro ca fenomenul va lua amploare cel putin la nivelul Timisoarei si al Iasului.

Contactat de HotNews.ro, Funeriu a anuntat ca ii felicita pe cei doi rectori si senatele universitatilor pentru o aceasta decizie. "Au inteles momentul de schimbare majora pe care il parcurgem si ii asigur ca ma voi implica personal in succesul acestei fuziuni si in sprijinirea logistica, financiara si legislativa a acestui proces", a continuat ministrul. Acesta a precizat ca invita "celelalte doua universitati din Timisoara sa reflecteze asupra faptului ca daca toate cele patru universitati ar forma o universitate metropolitana a Timisoarei, ar fi probabil cea mai puternica din Romania".

Potrivit lui Funeriu, cele doua universitati din Timisoara "se inscriu in trendul european", iar un exemplu de mare succes in fuziunea universitatilor a fost dat de universitatea din Strasbourg "si il voi invita personal pe rectorul Beretz, cel care a realizat fuziunea celor trei universitati din Strasbourg, sa fie alaturi de noi in acest proces".

Stefan Iosif Dragulescu, rectorul Universitatii de Medicina din Timisoara: Toate cadrele didactice au votat pentru fuzionare, singurele voturi impotriva au fost ale studentilor

Sedinta Senatului de la Universitatea de Medicina a inceput la ora 18:00 si a durat doua ore, a declarat pentru HotNews.ro rectorul universitatii, Stefan Iosif Dragulescu. Acesta a explicat ca rezultatul votului a dat curs "dorintei inceperii fuziunii". Cele trei puncte care au fost votate in sedinta senatului din 23 iunie au fost inceperea fuziunii, componenta comisiei de negociere si data finalizarii negocierilor. Comisia care va negocia acest proces cu Universitatea Politehnica din Timisoara este formata din rectorul universitatii de Medicina si Farmacie "Victor Babes" Timisoara, Stefan Iosif Dragulescu, cei trei prorectori - Pompilia Dehelean, Marius Raica si Dan Poenaru - secretarul stiintific, Dan Gaiţa, membrii universitatii care fac parte din consiliul de administratie al consortiului UPT-UMFVBT si din doi studenti.

Data de finalizare a negocierilor este 30 septembrie 2011, iar orice etapa negociata din partea Universitatii Politehnica va fi transmisa Senatului Universitatii de Medicina, pentru ca organismul final care va decide fuziunea sunt cele doua senate. "Punctul meu de vedere este ca eu doresc acest lucru si l-am exprimat in Senat, pentru ca traditia europeana si romana pana la comunism a fost de universitate mare, in notiunea mare de invatamant complex academic", a explicat Dragulescu.

Potrivit acestuia, in cadrul sedintei de astazi au fost 40 de voturi "pentru" si sase "impotriva". "Toate cadrele didactice au votat pentru, cele sase voturi impotriva au fost ale studentilor. Ei s-au temut sa nu isi piarda locurile in camin, insa i-am asigurat ca se tine cont de punctul lor de vedere si ca sunt reprezentati la aceste negocieri, astfel incat sa nu mai fie ingrijorati", a declarat Stefan Iosif Dragulescu.

Decizia conducerii celor doua universitati vine la doua saptamani dupa ce ministrul Educatiei a efectuat o vizita in Timisoara, unde s-a intalnit cu rectorii Universitatii Politehnica, Universitatii de Vest, Universitatii de Medicina si Farmacie "Victor Babes" si Universitatii de Stiinte Agricole a Banatului. Funeriu a declarat atunci ca "sunt omul care va sprijini neconditionat fuziunea universitara si sprijin orice fel de concentrare a resurselor", potrivit publicatiei Timis Online. Ministrul a anuntat pe 9 iunie ca este adeptul unei singure universitati, care sa concentreze toate resursele academice ale orasului. 

In cursul zilei de joi, 23 iunie, Funeriu a anuntat ca a decis impreuna cu conducerea Consiliului National pentru Finantarea Invatamantului Superior (CNFIS) alocarea preferentiala si semnificativa de fonduri pentru universitatile care fuzioneaza.

Ce spune Legea Educatiei Nationale privitor la fuzionarea universitatilor

Art. 194. - (1) Pentru promovarea calitatii si cresterea eficientei sistemului de invatamant superior, pentru cresterea vizibilitatii internationale si pentru concentrarea resurselor, universitatile de stat si particulare pot:
a) sa se constituie in consortii universitare, potrivit legii;
b) sa fuzioneze intr-o singura institutie de invatamant superior cu personalitate juridica
(2) Universitatile acreditate la data intrarii in vigoare a prezentei legi pot demara proceduri pentru constituirea de consortii sau pentru fuzionare prin comasare sau absorbtie.
Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului aloca preferential resurse financiare consortiilor sau universitatilor fuzionate, conform unei metodologii adoptate in acest sens prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului, la propunerea CNFIS.
(3) Fuziunea prin comasare sau absorbtie a institutiilor de invatamant superior de stat se face, de regula, in jurul institutiilor din categoria universitatilor de cercetare avansata si educatie si tinand cont de proximitatea geografica.
(4) Evaluarea programelor de studii si a institutiilor de invatamant superior se face periodic, la initiativa Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului sau a universitatilor. Rezultatele evaluarii sunt publice, pentru informarea beneficiarilor de educatie si pentru transparenta institutionala.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10043 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    numai agronomia lipsea (Joi, 23 iunie 2011, 21:02)

    chiuariu [utilizator]

    aferim, 8 universitati ajung, cite una de regiune, ca unii nu stie sa numere cu 2 cifre.
  • +1 (9 voturi)    
    E un inceput... (Joi, 23 iunie 2011, 21:34)

    daniel [anonim]

    bun cred. Desi educarea romanilor este un proces de foarte mare durata. Pe moment chair si in mediul academic este dezastru: oameni needucati ajunsi in functii de conducere vorbesc urat si jignesc pe toti care vor sa faca ceva. Pana cand nu o sa vedem straini (italieni, francezi, germani, etc...) ca vin sa lucreze in Universitatile noastre sau in centrele/institutele de cercetare nu o sa fie bine. Ei sunt cel mai bun semn de normalitate, ca noi...nu stim decat sa injuram, sa desconsideram si sa manjim cu ...MARO!
    • -1 (11 voturi)    
      tot Banatu-i fruncea! (Vineri, 24 iunie 2011, 7:12)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui daniel

      iar primim la Bucuresti o lectie de civism si civilizatie de la fostul imperiu Habsburgic!
    • +3 (11 voturi)    
      constructii de masini si medicina -?! (Vineri, 24 iunie 2011, 9:20)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Daca asocierea aceasta este foarte buna, cum de romania este prima tara in care 2 universitati complet diferite se unesc. Ma asteptam ca pasul acesta sa fie facut si de romani numai in momentul in care Harvard-ul se unea cu MIT-ul(sunt din acelasi oras). In fine - romania originala - romania manelista :)
  • +3 (7 voturi)    
    ce inseamna asta? (Joi, 23 iunie 2011, 21:52)

    I [utilizator]

    o sa se dea spaga si la poli ca si la medicina?
    • +7 (7 voturi)    
      Nope! (Joi, 23 iunie 2011, 22:05)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui I

      Se va face media aritmetica.
  • -1 (3 voturi)    
    si ceilalti ce spun? (Joi, 23 iunie 2011, 22:10)

    bolovanul [anonim]

    ok, din informarea de mai sus am inteles cat de cat si printre randuri, argumentele pentru realizarea acestei fuziuni. de ce nu stim si care sunt argumentele celor care au votat impotriva acestei fuziuni?
    • +1 (1 vot)    
      Ce ai citit ? (Vineri, 24 iunie 2011, 6:38)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui bolovanul

      Nu e clar impotriva au votat studentii!
      • +1 (1 vot)    
        oare tu ai citit?? (Vineri, 24 iunie 2011, 10:12)

        bolovanul [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

        om bun si banatean! cum sa-ti explic eu clar?? am inteles ca studentii au votat impotriva acestei unificari. nu stiu insa argumentele pentru care studentii au votat impotriva unificarii.
  • +2 (4 voturi)    
    BRAVO!! (Joi, 23 iunie 2011, 23:06)

    :) [anonim]

    Bravo, sper sa urmeze si UVT-ul cat si agronomia,uniti se pot face lucruri mai bune decat fiecare pe cont propriu
  • +2 (8 voturi)    
    Ce prostie! (Vineri, 24 iunie 2011, 0:36)

    un timisoarean [anonim]

    Se va pierde o traditie precum si recunoasterea internationala a scolii politehnice timisorene pt. niste iluzorii avantaje (exista oare?) materiale de moment.
    De ce oare nu fuzioneaza Oxford si Cambridge ori Harward cu Massachusetts Institute of Technology?
    Exemplul dat (universitatea din Strasbourg) este graitor pt. nivelul la care se gandesc masurile strategice in RO (tara frumoasa, pacat ca-i locuita!).
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 24 iunie 2011, 9:40)

      ...... [anonim] i-a raspuns lui un timisoarean

      Omu, pe ce loc e UPT in top 1000 universitati??Pe nici un loc, deci despre ce vorbim??Ca ne place sa ne laudam singuri asta e alta mancare de peste.Tu vb de universitati aflate in top 10, adica compari mere cu pere.Idee cu unirea este urmatoarea, de ex vrei un bazin olimpic pt studenti, acesta nu poate fi facut pt costurile f mari decat dc acele universitati sunt unite, oricum nu se justifica un bazin olimpic pt fiecare universitate in parte.La fel despre camine, cladiri etc, dc mai pui ca din 4 conduceri o sa existe o singura conducere deci mai putini taietori de frunze la caini.
      • -1 (1 vot)    
        Dream on... (Vineri, 24 iunie 2011, 12:37)

        universitaru' [anonim] i-a raspuns lui ......

        Dream on baby.... bazine olimpice, camine, cladiri.... LOOOOOL

        Oricum, stirea e de-a dreptul hilara si nu-mi vine sa cred ca nu-i 1 aprilie :)

        Daca va uitati cine sunt cei 2 rectori ai numitelor universitati, ambii parlamentari, ambii in incompatibilitate de functii, ambii niste spagari ordinari... veti intelege de ce s-au unit cele 2 universitati. Chiar mai mult, in Timisoara PDL si PNL isi "dau mana pentru binele studentilor" Muhahaha ;))
    • +1 (1 vot)    
      eu nu intelg cum te-ai gandit... (Vineri, 24 iunie 2011, 9:46)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui un timisoarean

      Tu compari fuzionarea a doua universitati care sunt in acealsi oras si ofera studii in domenii diferite cu fuzionare unor universitati mari, in orase diferite si care deja ofera studii in domenii foarte variate.
    • +2 (4 voturi)    
      Bai, da' da'stept mai esti (Vineri, 24 iunie 2011, 9:48)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui un timisoarean

      De ce oare nu fuzioneaza Oxford si Cambridge? pt ca-s la vro 200 de km distanta. daca fuziona politehnica din timisoara cu agronomia din iasi intelegeam comentariul.. da' asha...tara frumoasa, pacat ca-i locuita
      De ce nu lasi tu comentariile in ce priveste universitatile alora care au absolvit macar liceul??
      Si ca sa te parafrazez: "tara frumoasa, pacat ca-i locuita" de specimene ca tine
    • +2 (2 voturi)    
      mai usor cu pianu' pe scari (Vineri, 24 iunie 2011, 11:07)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui un timisoarean

      badie, oxford e univ catolica, cambr e protestanta. asta a fost inceputul unei divergente si chiar rivalitati crescinde. ai auzit de duelul anual de natatie intre alea doo?
    • -1 (1 vot)    
      iluzoriu (Vineri, 24 iunie 2011, 11:14)

      George [anonim] i-a raspuns lui un timisoarean

      Recunoasterea politehnicii TM in afara e o mare pacaleala. Universitatile mai sus pomenite de tine nu pot fuziona, pentru ca sunt in orase diferite.
  • -1 (3 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 24 iunie 2011, 1:33)

    paraipan [anonim]

    ca ne-am umplut tara de instutute de subingineri transformate in "universitati". Macar subinginerii respectivi erau niste oameni foarte bine pregatiti....

    Oricum, cei care s-au repezit sa transforme numele de "Politehnica" in "Universitate" au dat dovada de multa incultura: Scoala Politehnica din Paris este cea mai tare institutie de invatamant superior din Franta.
  • +2 (8 voturi)    
    minunat (Vineri, 24 iunie 2011, 1:58)

    Murphy [anonim]

    deci acum exista Universitatea Politehnica de Medicina din Timisoara! muahahaha
  • +9 (13 voturi)    
    Spiru (Vineri, 24 iunie 2011, 3:41)

    Vizitiul [utilizator]

    Si Spiru Haret cand se uneste cu scoala generala?
  • +1 (5 voturi)    
    Model american (Vineri, 24 iunie 2011, 8:26)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asa sunt organizate marile universitati din America.
    • +2 (2 voturi)    
      foarte bine pounctat ! (Vineri, 24 iunie 2011, 10:04)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      foarte bine pounctat !
  • +1 (5 voturi)    
    Un pas inainte (Vineri, 24 iunie 2011, 9:18)

    Pepi [utilizator]

    Universitatile de medicina (si farmacie) din Romania, daca vor aiba succes pe viitor, trebuie obligatoriu sa fuzioneze cu alte universitati. Practic va trebui sa se ajunga ca medicina umana si veterinara, farmacia, biologia, biochimia, biotehnologia sa fie sub acelasi acoperis sau oricum in legaturi mult mai stranse. Si asta pentru ca nu se mai poate face invatamant superior fara cercetare, de multe ori multidisciplinara, la nivel inalt.
    • +1 (5 voturi)    
      prefectura (Vineri, 24 iunie 2011, 10:00)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

      pai da, politehnica le are cu biochimia cum o are s..a cu prefectura
      • 0 (2 voturi)    
        he-he, (Vineri, 24 iunie 2011, 12:23)

        hash [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

        timpurile alea au cam trecut.

        politehnica are in comun cu biochimia mai multe decat crezi.

        cine crezi ca-ti lucreaza tie programele (de calculator) care simuleaza realizarea lanturilor moleculare, precum si a reactiilor dintre ele?

        s-auzim.
  • +2 (6 voturi)    
    in sfarsit revenim la situatia dinainte de 1948 (Vineri, 24 iunie 2011, 10:01)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    In sfarsit revenim la situatia dinainte de 1948.
    Dupa lovilutia de sorginte "perestroika & glasnosti" era momentul sa ne revenim !
    Sa re-desfiintam preparatorii si sa unificam Universitatile, asa cum era inainte de Razboiul al II-lea.
    Nu ne putem permite sa finantam de la buget attea posturi de Rectori si Decani !
    Poate in acest fel si fabricile de Diplome universitare vor pune accent pe calitatea absolventilor cu diploma.
    • -1 (5 voturi)    
      ei nu zau ... (Vineri, 24 iunie 2011, 10:11)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      si absolventii aia de calitate ii angajezi tu? sau tu crezi ca un inginer iesit de la upt sau upb, in ipoteza ca ar avea aceeasi calificare cu a aluia de la mit, ar lucra pe 700 de euro/luna? tu ai idee cit cistiga in za iues un ing? da' un doctor sau un avocat?

      amigo, you pay peanuts - you get monkeys! piata muncii e libera, deschisa si globalizata.
      • 0 (6 voturi)    
        opinia unui roman curajos care (Vineri, 24 iunie 2011, 10:21)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        opinia unui roman curajos care semneaza anonim , nu ma intereseaza !
    • +1 (3 voturi)    
      tu esti cam naiv asa... (Vineri, 24 iunie 2011, 12:28)

      din teren [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      citez "Nu ne putem permite sa finantam de la buget attea posturi de Rectori si Decani"

      Pe cat pariu ca numarul de decani din uni-fuzi-tate va fi egal cu suma numarului de decani din UPT+UMF?

      Pe cat pariu ca aceeasi formula se aplica pentru toate functiile de conducere (pro-decani, pro-rectori, secretari etc) si pentru toate comitetele si senatele? Ce posturi o sa reduca? Ale portarilor! acestia vor fi inlocuiti cu firme de paza numai asa se poate face economie la bugetul pt salarii!

      Motivatia? Poi frate sunt de doua ori mai multe chestii de condus, ce crezi ca toata lumea poate lucra 36 de ore pe zi?
    • 0 (2 voturi)    
      Re: (Vineri, 24 iunie 2011, 12:44)

      universitaru' [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Cand zici ca "Nu ne putem permite sa finantam de la buget attea posturi de Rectori si Decani !" sper ca esti ironic. Si pentru cultura ta, decanii sunt sefii facultatilor. Imi si imaginez cum Facultatea de Medicina Dentara de la UMF si Facultatea de Mecanica de la UPT vor fuziona si vor avea acelas decan.

      Calitatea nu are de-a face cu fuziunea (nici macar cea nucleara).
  • 0 (4 voturi)    
    unirea e inevitabila! (Vineri, 24 iunie 2011, 10:23)

    Ing. Alin [anonim]

    E o idee extraordinara! oxford si celelalte univeristati de top au ajuns aja de sus din 2 mari motiove:
    1. au inceput acum cateva sute de ani cand peste 90 % din populatia planetei era analfabeta si cine avea universitate era un fel de semizeu.
    2. sunt extrem de mari, cu domenii foarte variate, si se stie ca in acest fel din fffff multi studenti cu domenii extrem de variate intodeauna se vor gasi cativa care sa ajunga genii si prestigiul universitatilor pe asta se bazeaza.
    In concluzie, pe langa sutele de ani pe care trebuie sa le mai asteptam sa ajungem ca ei este timpul sa ne unim toate universitatile din centrele universitare.
    • 0 (4 voturi)    
      da' de unde! (Vineri, 24 iunie 2011, 11:11)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Ing. Alin

      ia vezi tu care is cele mai vechi univ din lume si cam pe ce loc is ele. daca incerci o corelatie statistica intre anul de infiintare si locul in top n-o sa ajungi la nici un rezultat. mai ales ca important e care anume facultati imping univ respectiva in sus. ca stii, acum 200 de ani se studia dreptul si filosofia, azi se studiaza marketingu' si nanotehnologia.
  • +1 (5 voturi)    
    smecherie ca sa scape de incompatibilitate (Vineri, 24 iunie 2011, 11:02)

    ics [anonim]

    ma-ntreb daca nu e o smecheria ca sa ishi conserve pozitziile cei doi rectozauri. dragulescu asta e pe scaun de decenii a trecut de mult de cel de-al treilea mandat. acuma vor face aceeashi marie cu alta palarie shi ishi vor reboteza functziile. ca sa mai stea trei mandate.
  • -1 (1 vot)    
    consortiu (Vineri, 24 iunie 2011, 16:05)

    student [anonim]

    Dragi colegi,

    Intre UPT si UMF s-a realizat un consortiu universitar (primul de acest gen in Romania) dupa legea consortiilor universitare. De atunci s-a speculat o fuziune intre cele doua universitati. Universitatile mari tehnice din lume au in componenta si facultate de medicina. S-a realizat acest consortiu in special pentru a ridica prestigiul universitatii si notorietatea acestuia. S-a sfarsitul lunii trecute o raportare la minister functie de lucrarile stiintifice publicate (printre altele). Cotarile luate in seama sunt doar cele ISI si BDI. Daca UPT si UMF si-ar aduna fortele in acest segment, ar deveni a doua sau a treia universitate ca putere din Romania. S-a incercat si reusit consortiul si fuziunea cu UMF deoarece ei nu au probleme de partrimoniu (stau bine cu caminele, salile de curs etc) pe cand despre UVT si agronomie nu putem spune acelasi lucru. Sunt multe de spus si multe care poate nu sunt bine de spus. Sunt si multe erori in mesajele de mai sus.

    Toate cele bune,
    Student
  • 0 (0 voturi)    
    Cam pute... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 0:52)

    Medicinist [anonim]

    Partea nasoala e ca pana va fi acreditata noua universitate, nu o sa recunoasca nici supermarketurile, la angajare, noile diplomele... Asta apropo de faptul ca parca trebuia facut ceva ca sa nu mai plece doctorii afara. Las' sa stea sa ia spaga si sa fie injurati si scuipati sau sa fie cinstiti si sa plateasta din salariul de 200 de euro chirie, cheltuieli, curent, gaz, mancare, facturi la telefon, si asa mai departe!
    Frumos jucat!
    • 0 (0 voturi)    
      nu pricepi nimic (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 8:19)

      medicinist mai destept decat cel de deasupra mea [anonim] i-a raspuns lui Medicinist

      "Colegu' " tu chiar nu pricepi nimic din chestia asta. lasa sa vorbeasca cei care cunosc exact ce inseamna cuvantul consortiu sau fuziune. citeste dex-ul si poate dupa incepi incet incet sa intelegi. stai linistit(a) ca facultatile nu isi vor pierde acreditarea ! e imposibil sa iti pierzi acreditarea din moment ce ai primit-o ! si legat de lucratul afara stai relaxat ca vei putea pleca exact ca si pana acum. marea majoritate dintre studentii de la medicina sunt impotriva acestei fuziuni, dar ei de fapt habar nu au ceea ce se vrea si ce se inseamna cu adevarat acest lucru. mai simplu spus pt cei care nu stiu, e doar o simpla colaborare, un parteneriat intre cele 2 facultati. nici una dintre facultati nu va intra sub tutela celeilalte, cum se tot vorbeste intre colegii mei ca UMF va deveni UPT......e o mare prostie ce tot zic. am vazut ca altu' mai sus a zis ca vor disparea din functii..ma apuca rasu' cand vad ca nu stie nici macar organigrama unei universitati. prietene va disparea doar rectorul pt ca decanii nu pot sa se evaporeze. si dragulescu si robu vor fi tot la conducerea acestor 2 universitati ! asa ca stati toti linistiti ca nu pierdem nimic, din contra vom atrage fonduri mult mai mari. legat de studentii de la medicina care stau in camine din nou va spun ca nu vi se va baga un nou coleg in camera voastra de la poli sau medicina....ca tot va aud cum tipati prostia asta. tot ca si pana acum o sa stati !