Studiu: Doua milioane de romani beau in exces

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2011, 18:09 Actualitate | Esenţial


Romanii sunt printre cei mai mari consumatori de alcool din Europa, cu peste 18,5 litri pe an, fata de aproape 15 litri in UE, iar la nivel national sunt aproximativ doua milioane de persoane care consuma alcool in exces, arata Alianta pentru Lupta Impotriva Alcoolismului si Toxicomaniilor, relateaza Mediafax.

"La noi, adultii beau mai mult de 18,5 litri de alcool pe an, in timp ce media in Uniunea Europeana se afla in jurul a 15 litri. In Romania, sunt aproximativ doua milioane de persoane care consuma alcool in exces", a precizat sursa citata.

De asemenea, potrivit ALIAT, pana la 20 la suta dintre persoanele care se adreseaza unui medic de familie si pana la 40 la suta dintre pacientii sectiilor de medicina generala si chirurgie, fara diferente semnificative intre specialitati, "au consumul de alcool la originea cererii de asistenta medicala".

"Romania ocupa locul al doilea in ceea ce priveste binge drinking-ul (cele mai mari procente de binge drinking sunt in Irlanda, 44 la suta, urmand Romania cu 39 la suta, Germania si Austria cu 36 la suta). Binge drinking-ul este o forma episodica de consum excesiv de alcool si reprezinta un factor de risc pentru suicid, se asociaza cu deteriorarea relatiilor sociale, accidente, incalcarea legii (in special, vandalism si violenta). De asemenea, se asociaza cu sexul neplanificat, neprotejat si cu risc ridicat de sarcini nedorite si infectii cu HIV", arata comunicatul Aliantei pentru Lupta Impotriva Alcoolismului si Toxicomaniilor.

"Dintre persoanele care ocupa functii manageriale, 28 la suta consuma alcool peste limita admisa. Limita legala a concentratiei de alcool in sange, permisa de codul rutier, nu este stiuta de 76 la suta dintre romani", mai arata ALIAT.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3782 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    si restul ? (Joi, 23 iunie 2011, 18:14)

    viv [anonim]

    Doua milioane beau in exces, restul in bar ...
    • +7 (7 voturi)    
      Restul (Joi, 23 iunie 2011, 18:27)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui viv

      Pe etnobotanice :)
    • +1 (3 voturi)    
      Pe ce date se bazeaza studiul??? (Joi, 23 iunie 2011, 23:14)

      Florin40 [anonim] i-a raspuns lui viv

      ...pentru ca la ce evaziune este la alcool, imi este teama ca lucrurile stau si mai prost. Mi-e teama ca avem un consum dublu sau chiar triplu decat in materialul de mai sus!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      restul... (Vineri, 24 iunie 2011, 21:03)

      adi [anonim] i-a raspuns lui viv

      ...in gura
  • +14 (18 voturi)    
    Iar englezisme gratuite???? (Joi, 23 iunie 2011, 18:36)

    Antonio [anonim]

    bai deci e incredibil, probabil ca romania a fost dominion englez vreo 300 de ani si nu stiu io frate! de unde dracu au scos "binge drinking"???? s-au terminat expresiile in limba romana?? //(editat de HotNews.ro)
    • +5 (5 voturi)    
      ne pasa (Joi, 23 iunie 2011, 19:14)

      silecamataru [anonim] i-a raspuns lui Antonio

      ii supraestimezi. problema nui ca stiu ei prea multa engleza de dau peafara, e ca guagal translateu nu e destul de avansat incat sa traduca multumitor analizele astea furate de pe internet...
    • 0 (6 voturi)    
      of course (Joi, 23 iunie 2011, 19:15)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui Antonio

      Of course, my dear! Iar daca nu ma crezi, convoaca un meeting cu prietenii, o puneti de-un brainstorming, dar inainte sa stabiliti cu precizie targetul discutiei! Si un deadline sa va stabiliti, ca sa nu o lungiti prea mult! Puteti face asta si ca un fel de hobby! Ar fi cool! Si apoi ne anuntati si pe noi la ce concluzie ajungeti. OK, my friend? :)))))
    • +4 (10 voturi)    
      E expresia incetatenita (Joi, 23 iunie 2011, 19:28)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Antonio

      La fel ca multe alte cuvinte si expresii. Nu-ti convine, du-te la Socaciu.

      Era mai bine "betoceala episodica" ? I seriously doubt it.

      Get on with the times, bitch.

      :))
      • -1 (7 voturi)    
        Nivelul discutiei te depaseste in mod clar (Joi, 23 iunie 2011, 20:17)

        Antonio [anonim] i-a raspuns lui HP

        Eu zic sa te intorci la consola ta de Nintendo, biotch!
        • +2 (10 voturi)    
          Nintendo (Joi, 23 iunie 2011, 20:28)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Antonio

          ...fara "de". Consola Nintendo. Nintendo e marca.

          Fag.
    • +2 (6 voturi)    
      nu e chiar gratuit (Joi, 23 iunie 2011, 19:51)

      lilianatimofte64 [utilizator] i-a raspuns lui Antonio

      Eu totusi cred ca nu este chiar gratuit, dimpotriva. Sunt termeni care trebuie sa intre in cunostintele generale ale fiecaruia si cred ca autorul articolului a facut bine ca a pomenit si termenul in engleza a
      citez " o forma episodica de consum excesiv de alcool ". Dupa cum vezi, cele 2 cuvinte in engl sunt traduse prin mai multe in romana si la care se mai pot adauga si altele. Eu am auzit de binge drinking sau de binge eating tot din articole romanesti si, ne place sau nu, engleza este mult mai vorbita decat romana. Nu strica sa stim cateva cuvinte in engleza, mai ales ca, repet, autorul explica ce inseamna binge drinking, asa ca nu inteleg de ce te-ai suparat! Sunt termeni deja internationali, ca de ex brainstorming etc si pe care ar trebui sa ii folosim, deoarece daca e sa ii inlocuim prin cuvinte romanesti, necesita o intreaga definitie
      • -1 (5 voturi)    
        Draga Liliana (Joi, 23 iunie 2011, 20:14)

        Antonio [anonim] i-a raspuns lui lilianatimofte64

        Fireste ca "necesita o intreaga definitie", tocmai asta e si ideea: sa cautam o intreaga definitie - de ce trebuie sa accept un termen bagat pe gat dinafara? Iar "binge drinking" nu e un "termen international" stai linistita, cred ca te uiti prea mult la filmele de la ProTV. Daca in America e popular, nu inseamna ca e "termen international".

        "Engleza e mult mai vorbita decat romana" - ei bine in Romania nu e (inca) mai vorbita decat romana si tocmai asta si vrem, sa NU fie engleza mai vorbita decat romana, intelegi demersul asta? "Ne place sau nu" = nu ne place, adica unora ca tine le place, mie nu-mi place si s-ar putea sa fim mai multi astia carora nu le place treaba asta. Dar asta ramane de vazut, evident, fiindca evolutia unei limbi reflecta starea de educatie si de spirit a unei natii. Cu cat mai proasta si mai joasa starea asta, cu atat mai relaxata e limba si oamenii gata sa accepte orice forma de viol lingvistic venit din afara si nemestecat. Cu cat e mai buna starea de educatie a oamenilor, cu atat vor voi mai mult sa-si conserve propria limba.
        • +2 (6 voturi)    
          LoL (Joi, 23 iunie 2011, 20:29)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Antonio

          Noi nu ne vindem tara !! Jos globalizarea !!

          Patetic.
          • -1 (3 voturi)    
            Quod erat demonstrandum (Joi, 23 iunie 2011, 21:52)

            Antonio [anonim] i-a raspuns lui HP

            Sau q.e.d. pentru tine. Daca a refuza orice englezism tembel inseamna ca nu-mi vand tara, atunci tu esti patetic amice.
        • -1 (1 vot)    
          Purismul lingvist e perimat (Vineri, 24 iunie 2011, 2:27)

          lilianatimofte64 [utilizator] i-a raspuns lui Antonio

          Atunci sa scoatem si termenii din rusa pe care ii folosim, putem incepe prin a nu mai zice "da" de exemplu, sau hai sa scoatem si frantuzismele pe care le-am adoptat la inceputul sec 19, cand s-a inceput masiv traducerea de romane frantuzesti, sau cand franceza era folosita ca limba de salon.
          Nu sunt deloc de acord sa inlocuim definitii din romana cu englezisme, chiar sunt o impatimita a limbii romane. Repet, e vorba de insusirea unor cunostinte generale, adica sa (re)cunoastem si termenul original care denumeste conceptul. Mi-as dori ca multi care scriu aici chiar sa foloseasca limba romana corect (inclusiv eu).Llimba (oricare) este intr-o continua evolutie si se imbogateste prin neologisme. Ascendenta culturala a englezei face ca sa impuna neologisme in romana, si ceea ce e evident si ar trebui sa observati cu totii, aceasta rezulta in imbogatirea limbii romane, deoarece SUNT ADAUGATE LA VOCABULAR SI NU INLATURA /ELIMINA CUVINTE ROMANESTI
          • 0 (0 voturi)    
            imbogatirea... (Vineri, 24 iunie 2011, 15:55)

            bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui lilianatimofte64

            se face prin asimilare, prin romanizare, deci ar trebui scris bingidrinching sau ceva de genul asta...la fel cum a fost evolutia de la chaise long la sezlong...
  • +6 (6 voturi)    
    noi 18 ,ei 15 (Joi, 23 iunie 2011, 18:36)

    doru [anonim]

    mare lucru, doar 3 litri in plus si noi suntem betivani, la noi e exces la ei probabil ca e normal
    • -1 (1 vot)    
      putin, da' nu prea (Joi, 23 iunie 2011, 19:06)

      funkydvd [utilizator] i-a raspuns lui doru

      bine, sunt 3 litri, da' daca faci un calcul inseamna aproximativ 160 de ml de bere in plus pe locuitor zilnic, deci noi bem cu peste un litru de bere pe saptamana mai mult decat ei, nu e chiar de neglijat
    • 0 (2 voturi)    
      Gresit cu cel putin 57999997 litri (Joi, 23 iunie 2011, 19:10)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui doru

      Sunt 3 litri * 20+ milioane de romani = 60+ milioane de litri in plus.
    • +1 (1 vot)    
      diferenta intre 18 si 15 litri (Joi, 23 iunie 2011, 19:18)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui doru

      Probabil ca aia 3 litri fac diferenta intre a posta un comentariu inteligent pe foum si a posta unul mai putin inteligent. ;)
    • 0 (4 voturi)    
      Cu cine ne comparam noi pana la urma? (Joi, 23 iunie 2011, 19:30)

      george [anonim] i-a raspuns lui doru

      La baut si fumat suntem comparati cu UE si rezulta ca suntem viciosi. La salarii suntem comparati cu Somalia si constatam ca avem salarii destul de mari si o ducem bine.
      N-am putea sa comparam invers si sa constatam ca suntem destul de echilibrati ca popor, dar saraci lipiti din cauza jafului organizat?
      Pai schimbam sistemul de referinta la care ne raportam asa cum bate vantul?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 24 iunie 2011, 11:43)

        Gigi Maybachistu' Băutor [anonim] i-a raspuns lui george

        Dacă îţi oferă vreo satisfacţie, în topul consumului de alcool pe cap de beţivan, ruşii şi ungurii se bat pentru locurile 3 şi 4, în timp ce Nr. 1 mondial, campioni absoluţi, sunt moldovenii. (Asta ar trebui să explice de ce s-a ales Voronin şi era foarte aproape de victorie Dodon) :))
    • +3 (3 voturi)    
      Englezii sint maestri emeriti ai bautului (Joi, 23 iunie 2011, 21:44)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui doru

      Daca la noi se bea inseamna ca nu ati vazut ce si cit se bea in Anglia .
      Acolo bautura e la loc de arta .Sportul asta se practica de la virste juvenile 14 -15 ani si nu tine cont de sex.Am vazut cu ochii mei si nu mi-a venit sa cred .
      Au inventat inclusiv alcool-turismul.
      Exista autocare care culege betivi din satele de linga orase apoi ai debarca in PAB-uri si la miezul noptii ai culege beti prastie si ai duce inapoi .Mi-am facut cruce cit se poate bea in fiecare seara.
      Dar virful consumului intrece orice asteptari vineri-simbata si dumunica .
      asa ca mai lasati cit beau romanii
      • 0 (0 voturi)    
        :) Şi ei au termen de comparaţie (Vineri, 24 iunie 2011, 11:00)

        Gigi Maybachistu' Băutor [anonim] i-a raspuns lui ogi

        Dau vina pe bunii lor prieteni irlandezi, fiindcă trebuiau să găsească pe cineva care bea mai mult ca ei.
  • +5 (5 voturi)    
    stiti vorba aia (Joi, 23 iunie 2011, 19:14)

    NewLevel [anonim]

    Nu exista prea mult alcool, romanii sint prea putini.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu sunt din aia 76% ignoranti (Joi, 23 iunie 2011, 19:17)

    barbidoc [anonim]

    Vreau sa stiu care este limita legala a concentratiei de alcool in sange, permisa de codul rutier si la ce articol/litera/alineat este prevazuta aceasta.
    • 0 (0 voturi)    
      zero (Joi, 23 iunie 2011, 20:06)

      viv [anonim] i-a raspuns lui barbidoc

      Limita legala pentru condus este 0.0 (zero) ! Deci grija la consumul de bombonele cu rom sau capsuni fermentate ...
      • -1 (1 vot)    
        Si daca nu te cred? (Joi, 23 iunie 2011, 20:21)

        barbidoc [anonim] i-a raspuns lui viv

        Ma intereseaza articolul/litera/alineatul unde scrie ca limita legala a concentratiei de alcool in sange, permisa de codul rutier este 0.0 (zero), asa cum spui tu.
    • 0 (0 voturi)    
      Limita legală e zero (Vineri, 24 iunie 2011, 11:05)

      Gigi Maybachistu' Băutor [anonim] i-a raspuns lui barbidoc

      Nu se precizează o limită minimă legal, ci doar că îmbibaţia alcoolică sub 0,8 la mie pentru un şofer e contravenţie, iar peste e infracţiune şi e pasibilă de închisoare.

      Cât timp nu se precizează o limită legală minimă (mai multe ţări vest-europene au 0,05 la mie) rezultă în mod logic că ORICE fel de îmbibaţie alcoolică atâta vreme cât conduci este contravenţie, fie că e 0,00001, fie că e 0,79999999 la mie.

      Eroarea unui alcooltest (limita minimă sub care nu înregistrează) e cam 0,05 la mie, dar e irelevantă. Ca să ai 0,05 ar trebui să fi băut berea cu fiola făcută pentru medicamente, şi în acest caz nu mai văd vreo raţiune de a bea.
  • +4 (4 voturi)    
    Eu nu prea inteleg (Joi, 23 iunie 2011, 19:18)

    cohan [anonim]

    18 litri de acool etilic sau bere ... ca nu stiu unde ma incadrez.
  • +1 (3 voturi)    
    m-am cam săturat (Joi, 23 iunie 2011, 19:58)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Fără să fiu un băutor, recunosc că m-am cam săturat de atâtea "aia-i dăunătoare sănătăţii, ailaltă-i dăunătoare sănătăţii". Îmi vine-n minte bancul cu scoţianul bătrân şi pe moarte care, auzind cum rudele se certau la capul patului dacă să-i cumpere sicriu de 20.000, de 10.000 sau de 5.000 de lire, le-a zis "de ce atâta cheltuială? La urma urmei, pot să merg şi pe jos".
  • 0 (4 voturi)    
    nu vad problema (Joi, 23 iunie 2011, 20:11)

    ady [anonim]

    avand in vedere ca la consumul de stupefiante consumul este mult mai scazut fata de media europeana..consumul de alcool compenseaza,scade colesterolul ,iti mentine starea de bine..te ajuta sa conduci mai confident si sa vezi lucrurile mai bine astfel ne situam sub media europeana
  • -1 (1 vot)    
    hmmm (Joi, 23 iunie 2011, 20:14)

    madalina [anonim]

    Si daca eu nu consum alcool deloc (ca asa vreau eu), intrebarea este: Cine bea aia 18.5 litri in locul meu?
    • 0 (2 voturi)    
      Hmmmm.... (Joi, 23 iunie 2011, 20:33)

      black [anonim] i-a raspuns lui madalina

      iti dai seama ca e o medie si daca in Ro se consuma cam 18,5 litri de alcool 100% pe locuitor , fat de 15 litri in UEe cu cel putin 20% mai mult, deci e destul de grav...Revenind la mirare , se stie ca mai ales pe la tara sint multi "profesionisti" care tabara dis-de -dimineata pe bufetul satesc si nu mai ies de-acolo decit seara , fac adevarate recorduri la baut...eu sincer ma mir cum de mai supravietuiesc unii, ani de zile la asa regim .
      Da ' si la mine la bloc sint doi recordmeni-si unul din ei are la vreo 65 ani- pe care nu ii vad treji de 3 ori pe an,itidai seama cam cit ingurgiteaza aia....
  • +1 (3 voturi)    
    Pai (Joi, 23 iunie 2011, 20:48)

    ik [anonim]

    Si supararea e mai mare la romani d'aia.
  • 0 (0 voturi)    
    SA CALCULAM (Joi, 23 iunie 2011, 22:12)

    Mircea Hanna [anonim]

    18,5 litri alcool pur inseamna 370 de beri de 5%. Deci o bere pe zi.
    Hmmm, eu cred ca e o jignire (la adresa bautorilor adevarati) sa-i spui alcoolist unuia care bea o bere pe zi
  • 0 (0 voturi)    
    Update (Vineri, 24 iunie 2011, 3:36)

    TK9 [utilizator]

    2.000.001