VIDEO Grav accident cu un autocar pe DN1, in judetul Sibiu. Autocarul era plin cu romani care veneau de la munca din Spania

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2011, 8:00 Actualitate | Esenţial


Un autocar cu circa 40 de persoane la bord s-a ciocnit, joi dimineata, cu o autobasculanta pe DN 1 in judetul Sibiu, in apropierea localitatii Vestem. Autocarul venea din Spania si se indrepta spre Pitesti.

Soferul de rezerva a murit pe loc dupa ce a fost proiectat in afara autocarului, transmit televiziunile de stiri.

Se pare ca soferul autocarului nu a observat autobasculata oprita pe marginea drumului. Aceasta avea triunghi reflectorizant.Politistiit au stabilit ca soferul a adormit la volan.

19 raniti au ajuns la spital cu politraumatisme si fracturi, dar starea lor e stabila. Cinci sunt in stare destul de grava, a spus purtatorul de cuvant al ISU Sibiu la Antena 3.

Mai multe ambulante sunt la fata locului.

Traficul nu este blocat pe DN1, dar se circula cu dificultate.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7765 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    nasol.. (Joi, 23 iunie 2011, 9:40)

    Claudiu2s [utilizator]

    asta dupa accidentul de la unguri...de pe m70.
    sunt curios daca e vorba tot de atlassib,
    • 0 (0 voturi)    
      De data... (Joi, 23 iunie 2011, 9:49)

      ASI.MO [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu2s

      ... e Saiz Tours. Altassibul are belelele lui, cred ca nu-i lipsea inca unul, desi si eu in prima faza tot la ei m-am gandit!
      Acum, nici Saiz Tours nu sunt mai straluciti din punct de vedere al atitudinii soferilor fata de munca lor! La fel de ignoranti sunt toti, la fe de dezinteresati de mersul lucrurilor. Important este sa curga banul de la fiecare cursa, indiferent de riscuri. Si astia merg ca bezmeticii. Cum naiba sa nu vezi o ditamai hardughie oprita pe marginea drumului? Fie esti orb, fie esti tampitel, fie dormi de-a binelea! In nici unul din cazuri nu prea ai ce cauta la volan, cu atat mai putin la volanul unui autocar plin ochi de oameni.
      • +4 (4 voturi)    
        Patronii sunt vinovati (Joi, 23 iunie 2011, 11:04)

        luks [anonim] i-a raspuns lui ASI.MO

        E vina patronilor nu a soferilor. Patronii ii obilga sa mearga prea mult nu o fac de placere.
    • 0 (0 voturi)    
      Saiz Tour (Joi, 23 iunie 2011, 9:55)

      nonick [anonim] i-a raspuns lui Claudiu2s

      E de la Saiz Tour. Detaii pe http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate/ultima-ora-autocar-plin-cu-pasageri-implicat-intr-un-grav-accident-66749.html
      • 0 (0 voturi)    
        mai sa fie... (Joi, 23 iunie 2011, 10:56)

        a [anonim] i-a raspuns lui nonick

        oare cui apartine tribuna? de ce nu are si stire de accidentul cu autocarul atlassib din ungaria?
    • 0 (0 voturi)    
      nu e atlassib. (Joi, 23 iunie 2011, 10:16)

      Claudiu2s [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu2s

      imi cer scuze.
      am vazut la pro tv ca era un autocar verde.
  • +4 (4 voturi)    
    Un autocar (Joi, 23 iunie 2011, 9:48)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca deobicei nu se dau detalii complete, de la ce firma este autocarul?
    • 0 (0 voturi)    
      autocat (Joi, 23 iunie 2011, 9:59)

      planta [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Saiz Tour, zice gandul.
  • +1 (1 vot)    
    Motiv principal. (Joi, 23 iunie 2011, 10:37)

    nicu [anonim]

    Singurul motiv intemeiat din care cauza se produc aceste accidente este nerespectarea diagramelor ( cardului) mai exact timpul de mers. Patroni ii obliga sa mearga intruna , le face foi de concediu te miri de unde chiar si de prin italia asta inseamna k un sofer dak a condus programul lui la epuizat max 10 ore de mers , primeste o foaie de concediu prin fax si e k nou din punct de vedere legal , dar fizic el e mort de oboseala pt k mai poate merge inca 10 ore , si asa primeste foi de concediu pana omoara oameni... asta e tot ... Patroni ii obliga .... nu uitati asta .
  • 0 (2 voturi)    
    ...dar noi vindem calea ferata (Joi, 23 iunie 2011, 10:57)

    Dan [anonim]

    Cu cat desfiintam mai multe linii de cale ferata, cu atat se vor inmulti astfel de stiri.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca tineti la viata (Joi, 23 iunie 2011, 11:10)

    Sfantul Petru [anonim]

    DN 1 poate fi numit fara nici o rezerva "soseaua mortii", fiind cea mai aglomerata artera de circulatie nationala, cumuland si cel mai mare numar de victime, an dupa an tot mai mare.
    Asta arata cat de absolut necesara si prioritara este acea autostrada virtuala Bucuresti-Brasov-Sibiu -Deva-Arad-Nadlac.
    De 6 ani de zile am evitat cu desavarsire sa mai merg cu masina pe acest DN1 atunci cand ma deplasez spre vestul tarii. Si ii sfatuiesc pe toti cei care tin la viata lor sa faca acest lucru.Nu vom avea o autostrada in locul DN1 inainte de cel putin doua generatii. Si asta in cea mai optimista previziune.
  • 0 (0 voturi)    
    atlassib (Joi, 23 iunie 2011, 16:44)

    cristy [anonim]

    este tot atlassib-ul uitati-va bine pe ziarul ,,gandul'' au postat o poza si se vede in reflectarea imaginii autocarului in masina de salvare (citit atls...)
    • 0 (0 voturi)    
      alllll@yahoo.com (Joi, 23 iunie 2011, 19:52)

      Alecsx [anonim] i-a raspuns lui cristy

      E saiz tour, companie din spania, crede-ma, am 34 de drumuri spania-romania, toata facute cu firma AutoValmi, nici-un disconfort, nimic. Am vrut sa merg cu Saiz Odata acasa dar le-a explodat o perna de aer exact cand parcau un autocar, si m-am lasat pagubas.

      Atlassib - ALB-ROSU-ALBASTRU
      Saiztour-VERDE

      PS: Scrie cat capul meu de mare, SAIZ TOUR