VIDEO Craiova: Doi politisti au fost batuti de tineri care petreceau in strada

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 iunie 2011, 11:19 Actualitate | Esenţial


Politistii craioveni solicitati sa intervina, marti seara, pentru a linisti mai multi tineri care petreceau in cartierul Valea Rosie din municipiul Craiova au fost nevoiti sa traga mai multe focuri de arma dupa ce au fost agresati de catre scandalagii, doi politisti fiind raniti, relateaza Mediafax.

Potrivit comisarului de politie Constantin Spiridon, lucratorii Sectiei 3 Politie Craiova au fost solicitati, marti seara, prin apelul unic de urgenta 112 sa intervina in cartierul Valea Rosie, unde mai multi tineri tulburau linistea publica, ei scotand mai multe mese afara pe trotuar si dand muzica la volum foarte tare.



"A intervenit echipajul de politie, insa petrecaretii nu le-au acordat atentie, iar unul dintre ei l-a lovit pe un agent de politie cu pumnul in fata, dupa care agentul a cazut. A fost lovit de mai multe ori. In aceasta altercatie a fost agresat si cel de-al doilea agent de politie, insa leziunile sunt superficiale" , declara pentru MEDIAFAX comisarul Constantin Spiridon.

Potrivit sursei citate, agentii de politie agresati au fost nevoiti sa traga "cate doua focuri de arma in plan vertical", insa persoanele care faceau scandal nu s-au oprit.

Ulterior, seful Sectiei 3 Politie, comisar-sef Mauriciu Popa, a anuntat ca toate persoanele care au participat, marti seara, la petrecerea din cartierul Valea Rosie au fost identificate.

Ancheta a fost preluata de un procuror din cadrul Parchetului Judecatoriei Craiova.

Potrivit comisarului Florentina Popescu de la Biroul de presa al Inspectoratului de Politie al Judetului (IPJ) Dolj, dupa incidentul care a avut loc, marti seara, in cartierul Valea Rosie si in urma caruia doi agenti ai Sectiei 3 din Craiova au fost agresati, politistii au dat in urmarire locala doua persoane.

"Ca urmare a somatiilor si focurilor de avertisment, agresorul impreuna cu o alta persoana s-au urcat intr-un autoturism si au disparut. Intrucat doua dintre persoanele respective au parasit locul faptei, politistii intreprind masuri de prindere si cercetare a acestora", a declarat comisarul Florentina Popescu.

Politistii craioveni au instituit, marti seara, filtre la toate iesirile si intrarile in municipiu, pentru prinderea celor doua persoane care au fugit in urma incidentului din cartierul Valea Rosie.

"Se stie cine sunt si se cunosc toate datele de identificare a lor. Au fost informati imediat dupa incident politistii de la ordine publica, precum si toate sectiile de politie din Craiova. Cei doi sunt cautati in continuare", a mai spus comisar Florentina Popescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4956 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    asigurati-va spatele desteptilor (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:08)

    mda [anonim]

    cum dracu nu stiu sa-si tina spatele intre ei politistii astia ? ar trebui sa fie regula clara ca daca atingi un politist te alegi cu oasele rupte (in cel mai bun caz).

    pai daca un politist si-o ia in freza, cum mai suntem noi restul aparati de javre din-astea ??
    • 0 (2 voturi)    
      E clar! (Miercuri, 22 iunie 2011, 13:47)

      miki [anonim] i-a raspuns lui mda

      Avem de a face cu un nou caz de discriminare si la ura interetnica. ieri intre unguri si romani, azi intre romi si romani... nu conteaza cine da, important e ca pana la urma romanul sa iasa prost!
  • +12 (12 voturi)    
    Focuri de arma in plan vertical (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:12)

    Vizitiul [utilizator]

    Cand terminam cu prostia asta?
    • -5 (7 voturi)    
      plan vertical (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:53)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Oricum tragi, traiectoria glonţului e în plan vertical. Gravitaţia are grijă de asta. Putea să-i tragă şi în cap, tot în plan vertical era.
      • +5 (5 voturi)    
        excelent comentariul.. (Miercuri, 22 iunie 2011, 15:33)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Giubugea

        .. daca as fi politist as trage direct si m'as prevala exact de acest aspect: da dom'le, am tras regulamentar doua focuri in plan vertical, in capul agresorului. :D
  • +7 (9 voturi)    
    In plan vertical... aici e problema ! (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:13)

    vamaiot [anonim]

    Daca si profesorii iau la palme politia , ce sa ne mai asteptam de la un grup organizat subdezvotat si care statistic absolut conduce detasat in clasamentul evenimentelor antisociale !

    Ca sa reusim incadrarea acestei etnii in societatea civilizata trebuie aplicata o pedeapsa care sa descurajeze total intentia dar si o reactie demna de o institutie paramilitara cum sunt acum Politia si Jandarmeria !

    voi ce solutii vedeti ?
    • +4 (4 voturi)    
      una singura (Miercuri, 22 iunie 2011, 13:26)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui vamaiot

      planul vertical sa se culce la orizontala.
  • +9 (9 voturi)    
    Așa legi avem? (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:14)

    UnNene [anonim]

    De ce nu au fost împușcați la primul pumn aplicat polițistului? De ce nu au fost imobilizați, duși la secție peste noapte? Ăla e călare pe tine, tu mai tragi 2 focuri de avertisment?!
    • +9 (9 voturi)    
      Da (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:47)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui UnNene

      Pentru că nu avem un statut al poliţistului care să-l facă pe acesta să poată trage fără nu ştiu câte avertismente şi focuri trase în sus. Că şi un hoţ surod-muto-orbo-şchiop scapă până când termină poliţistul român cu toate avertismentele.
      Dar vrea clasa politică să avem noi poliţişti adevăraţi?!
      Nu, pentru că aşa mereu avem probleme şi nu avem timp să vedem ce repetenţi avem în parlament!
  • +5 (9 voturi)    
    rusine! (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:14)

    Cristian Ioan [anonim]

    Ce-i discriminarea asta?!
    iar o sa ne amendeze UE!
    Cu asemenea mentalitati retrograde, cum putem spera sa intram in Schengen?
    UE respecta multiculturalitatea!
    Ce-i persecutia asta, cum sa dea manelele mai incet?
    pai cum mai celebram diversitatea?!
    • 0 (0 voturi)    
      - (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:22)

      mihaio [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      Nu numai ca respecta multiculturalitatea, ba le da si bani sa plece acasa :)))
  • +2 (4 voturi)    
    cred ca astia chefuiau (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:18)

    Filip [anonim]

    ca s-au inscris la facultate pe locurile speciale.
    • 0 (0 voturi)    
      probabil ca da! (Miercuri, 22 iunie 2011, 17:40)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Filip

      Deci politistii cu mentalitate de militian s-au luat degeaba de sarmanii tineri, au intimidat degaba niste viitori intelectuali, absolventi de facultate!
      Rusie!
      Tinerii ar trebui sa dea Statul in judecata, sa ceara despagubiri serioase!
      Ar trebui sa facem o petitie online in acest sens ...
  • +4 (6 voturi)    
    politistii au fost slabi! (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:19)

    Romanul [anonim]

    vai de capul lor de politisti. daca au fost atacati si pusi la pamant de tigani, trebuiau dupa cele 2 focuri in aer sa le zboare creierele acelor creaturi odioasa (legitima aparare). faceau si ei un bine societatii.
  • +2 (2 voturi)    
    Schimb de experieță? (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:28)

    florin [anonim]

    Puștanii polițiști habar nu au să intervină dacă sunt depășiți numeric.Trebuiau filmați inițial apol chemată echipa de intervenție.Așa se învață meserie,pe pielea ta.
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:30)

    eu [anonim]

    numai in romania. aia ataca doi politisti si e mare stire ca au tras doua focuri de arma in plan vertical. in orica alta tara aia ar fi fost impuscati in plin cu mult inainte sa apuce sa loveasca vreun politist, daca deveneau agresivi. specia asta de tigani borati ar trebui exterminata
  • +5 (5 voturi)    
    Nu prea am inteles (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:33)

    Marius [anonim]

    De ce in plan vertical.. agresezi politist iti iei glont in piept si nu mai faci a doua oara.

    Cu plan vertical a fost agresat si al doilea politist.
  • +3 (7 voturi)    
    Craiova, ajunsa capitala tiganiei (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:34)

    Tigani, nu romi/rromi, in toate limbile Europei [anonim]

    E incredibil ce se intampla acolo, clanuri de tigani care se bat cu sabiile in plina strada, tigani care bat politisti.
    Toata politia din Craiova trebuie inlocuita, spe sa fie toti demisi in urma restructurarilor, sunt niste impotenti.

    In USA, daca bati un politist esti ca si mort, e ca si cum ti-ai trage un glonte in cap.
    La Craiova sau Bucuresti, tiganii fac cum vor, nu le pasa de vecini si n-au norme de bun simt, fac petrecere in strada (i-am vazut personal, in Pantelimon, au scos mese pe trotuare si au blocat circulatia, pt o nunta !).
    • +1 (1 vot)    
      Nu numai in SUA (Miercuri, 22 iunie 2011, 18:03)

      Ticu [anonim] i-a raspuns lui Tigani, nu romi/rromi, in toate limbile Europei

      acolo politia e sfanta - toata lumea a ajuns sa respecte prea mult agentul de politie, astfel incat multora li sa urcat rau de tot la cap - cand esti la intr-un mic grup, sa zic pe plaja, si lumea canta, danseaza etc,la venirea politiei nici nu mai asteapta sa se coboare din masina politistul, ca deja s-au si dispersat oamenii - inteleg repede ca pot deranja si "se simt", isi impacheteaza catrafusele si pleaca fiecare la casa lui.
      Si in Canada e la fel, exista un respect deosebit pentru politisti (pentru ca si in SUA si in Canada ei chiar isi fac treaba si sunt in slujba cetateanului,a comunitatii), acolo daca il agresezi si verbal te poate aresta pentru ultraj.
      Sa vezi in ferentari cum se fac petreceri ad-hoc pe linia lui 8, pe trotuare, in fata portilor cu boxe scoase in strada etc. Nuntile sunt mult mai rare decat pretextele de sarbatoare gasite de tiganii nostri...
    • +2 (2 voturi)    
      ba timisoara e capitala tiganiei (Joi, 23 iunie 2011, 14:19)

      www [anonim] i-a raspuns lui Tigani, nu romi/rromi, in toate limbile Europei

      in cate am mai citit se pare ca Timisoara e capitala tiganilor

      -Scandal pe strada Lunei din Timișoara. Mai mulți rromi au luat la bătaie un polițist care a intervenit să aplaneze un scandal în familie.

      -Patru persoane au fost rănite uşor, astăzi, la Timişoara, după ce două grupuri de ţigani s-au încăierat în plin centrul oraşului cu săbii, furci şi pistoale. Bătălia a început în momentul în care trei maşini, cu numere provizorii de Germania, s-au oprit în dreptul unui imobil situat pe Bulevardul Tudor Vladimirescu, iar din ele au coborît mai mulţi bărbaţi şi femei, cu cuţite şi furci în mîini.

      O arteră importantă a oraşului, situată pe malul râului Bega, chiar în faţa Poliţiei Municipiului Timişoara, este blocată de două ore de un clanul ţigănesc Cârpaci care a organizat o nuntă luxoasă- Deşi traficul este perturbat şi nuntaşii tulbură ordinea publică, agenţii Poliţiei Municipiului Timişoara privesc blocaţi, fără a lua nicio măsură. Şefii Poliţiei Municipale şi Poliţiei Judeţene nu sunt de găsit momentan.

      Insa am putea alege anual o capitala a tiganiei: Constanta, Sibiu, Iasi etc
  • -4 (8 voturi)    
    Si de unde deducem ca sunt romi? (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:38)

    Gelu [anonim]

    Ciudat titlul si nimic in articol care sa il sustina. Poate or fi romi, poate nu....important e "dovada" pe care jurnalistul trebuie sa o aduca cand face o afirmatie de genul celei incluse in titlu....si, va rog, fara chestii de genul "romii comit acte infractionale!" in acest caz. Nu cred imposibil ca agresorii sa fie romi, insa deontologia obliga la minime dovezi; altfel poate parea o manipulare grosolana.
    • +1 (5 voturi)    
      Erau saşi, dom'le (Miercuri, 22 iunie 2011, 13:14)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      Corect, ai mare dreptate, eu aş fi putut să jur că erau etnici germani...
    • -1 (3 voturi)    
      De unde? (Miercuri, 22 iunie 2011, 13:31)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      Din titlul si din continutul articolului!
      :)
    • -1 (3 voturi)    
      nu erau romi (Miercuri, 22 iunie 2011, 13:34)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      erau de fapt niste melomani care au organizat o serata muzicala in aer liber. pesemne reclamantii nu agreeau prea tare operele baroce ale lui Corelli.

      hai ma lasi, boxe pe geam si mese pe trotuar? daca nu-s tigani la piele, sunt clar in spirit.
    • +4 (4 voturi)    
      Da (Miercuri, 22 iunie 2011, 17:22)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      Sa stii ca si eu nu inteleg de unde pana unde s-a dedus ca ar fi tigani. Se vede clar in imagini ca locuitorii din zona sunt niste emgranti norvegieni, parca am vazut in fundal si niste japonezi.
  • +2 (2 voturi)    
    Frumos (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:41)

    Jooloo [anonim]

    Niste betzivani lovesc politistii si acestia trag focuri de avertisment in plan vertical? Nu credeti ca ar trebui schimbata putin legea? In alte tari erau impuscati betzivii inainte sa apuce sa loveasca politistii . . . Au ajuns saracii sa fie batuti pe strada cu arma in mana ca nu au voie sa o foloseasca . . . sunt curios cui i se mai pare normala situatia aceasta . . . mai ales in Craiova unde oamenii se impusca intre ei si la semafoare . . .
  • -1 (1 vot)    
    vestul salbatic (Miercuri, 22 iunie 2011, 12:49)

    schumi [anonim]

    Dupa stirile care apar saptamanal din craiova pot sa afirm cu mana pe inima ca e ca in vestul salbatic...tiganii si marlanii fac legea in orasul pe care vreti sa-l puneti capitala de regiune.

    In moldova auzi de tarani beti care se oamoara si babe violate de alti tarani beti, dar in orase nu ai asa ceva decat rarerori si atunci se inflameaza tare politia.
    Daca in Moldova predomina marlanul taran in sud predomina marlanul de oras care nu prea are limite.

    Consider ca reorganizarea ar mai imputina toti acesti dumnezei alesi locali care permit golanilor sa faca leagea unde vor ei. Asta ar fi un aspect pozitiv. Politicieni cu 2 clase si 2 ani de facultate la privat care uita ca prioritatile nu se schimba dupa cum vor ei, inclusiv cele rutiere:)
  • +2 (2 voturi)    
    oriunde in lume (Miercuri, 22 iunie 2011, 13:29)

    MirceaA [utilizator]

    oriunde in lume doar daca ridici tonul la un politist, in secunda urmatoare esti cu fata lipita de asfalt.
  • +3 (3 voturi)    
    normal (Miercuri, 22 iunie 2011, 14:30)

    visitor [anonim]

    mi se pare normal sa fie luati la bataie; politistii romani nu fac 2 parale chioare in fata tiganilor; daca politistii romani ar avea mai multa libertate de actiune, poate alta ar fi situatia; dar in momentul in care trebuie sa scrii nu stiu cate rapoarte si declaratii pt ca ai folosit arma din dotare si mai risti sa fii dat in judecata pt agresiune...numai politist nu te mai numesti. In SUA politistul are dreptul de a folosi electrosocul/arma din dotare dupa necesitate; acolo nu comentezi in fata politistului; aici...e circ.
  • 0 (0 voturi)    
    e bine... (Miercuri, 22 iunie 2011, 14:30)

    dili [anonim]

    ma bucur ca politistii au avut initiativa de a trage in plan vertical de jos in sus. nu de alta, dar la cat de inteligenti sunt, ma asteptam sa traga de sus in jos si sa isi faca o mica gaura in picior.
  • +1 (1 vot)    
    Nu trebuie schimbata legea, doar Politia (Miercuri, 22 iunie 2011, 15:19)

    DT [utilizator]

    avem nevoie de o politie noua, cu coloana vertebrala si creier. In America aia primeau cate un glont in cap si end of story.
    Nu e nevoie mereu sa tragi in planul vertical, exista niste exceptii prevazute de lege la legitima aparare. Cand primul politist a fost lovit, al doilea trebuia sa traga in plin direct, mai ales ca partenerul lui era deja pe jos.
  • +1 (1 vot)    
    Au dreptate baietii cind (Miercuri, 22 iunie 2011, 15:54)

    giga [anonim]

    spun ca nu pot sa-si faca meseria ca le-au taiat 25% din leafa. Trebuie marite lefurile militistilor ca prostia se plateste. Sau era vorba de alta prostie si de alta plata..... ???
  • 0 (0 voturi)    
    autoaparare (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:48)

    Marius [anonim]

    sunt curios cati dintre politistii respectivi stiau ceva tehnici de lupta (autoaparare) si de ce nu le-au aplicat
  • 0 (0 voturi)    
    Politistii si America (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:58)

    Tudor [anonim]

    Fratilor, voi cereti politistilor romani sa fie ca aia din America. Va reamintesc ca ei tot in Romania traiesc, sunt de-ai nostri, ca noi si nimic mai mult. Noi dorim o politie care sa nu fie...romaneasca. Bravo !!! Astia suntem si nimic mai mult. Punct adica !