AUDIO Jurnalist maghiar de top: In Ungaria, 90% din oameni habar nu au de reorganizarea administrativa a Romaniei si Tinutul Secuiesc

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 20 iunie 2011, 9:37 Actualitate | Esenţial


Istvan Pataky
Foto: Arhiva personala
Din Ungaria, Tinutul Secuiesc si reorganizarea administrativa a Romaniei se vad ca niste planuri care nu vor fi definitivate. Declaratia a fost facuta de jurnalistul maghiar Istvan Pataky, senior editor la ziarul de dreapta Magyar Nemzet. "Cred ca lumea, 90%, habar nu are despre ce se intampla. [...] Asta nu e o problema in Ungaria", a spus Pataki intr-o intalnire cu ziaristi romani la Budapesta.

"Aici se crede ca este un plan care este parte a unui joc politic, in Coalitie si nu numai. Vicepremierul are niste votanti in Ungaria, deci trebuie sa aiba o pozitie ferma fata de votanti, fata de populatia maghiara, chiar fata de minoritatea maghiara de acolo", a precizat Istvan Pataky.




"In Ungaria se crede ca este o relatie model intre cele doua tari. Repet: sunt niste jocuri politice catre votanti, catre Coalitie", a precizat jurnalistul. Acesta a declarat in cadrul unei reuniuni cu presa romana la Budapesta ca presa maghiara a relatat modul in care a reactionat UDMR la anuntul PDL-ului, planul UDMR si planul PDL de reorganizare administrativa. "Dupa aceea au fost si reactii de la oficialii maghiari, mai ales vicepremierul care a dat o declaratie la televiziunea publica, stiti si reactia MAE roman (...) Dar cred ca asta nu strica in nici un fel relatiile romano-maghiare", a precizat acesta.

Referitor la declaratia vicepremierului Zsolt Semjen potrivit careia "este o problema de viata si moarte pentru etnicii unguri ca regiunea istorica si judetele populate de etnici unguri sa ramana unite", Istvan Pataky a replicat: "e o declaratie pentru votanti, e declaratia unui vicepremier care reprezinta pe cineva".

In Ungaria, temele reorganizarii administrative a Romaniei, Tinutul Secuiesc si chiar declaratia vicepremierului maghiar nu au fost niciodata stiri principale relatate in media centrala, sustine jurnalistul. "Cred ca lumea, 90%, habar nu are despre ce se intampla. Cei care mai citesc ziarele stiu despre chestia asta, in rest asta nu e o problema in Ungaria".

In eventualitatea in care planul PDL de reorganizare administrativa va deveni realitate, "probabil ca nu vom mai avea increderea care este acum" in Guvernul de la Bucuresti, sustine acesta. In momentul de fata, "este un consens in Ungaria: proiectul UDMR-ului trebuie sustinut de catre Ungaria, ca este cel mai bun. Tot ceea ce nu e proiectul ala, nu e bun", a declarat jurnalistul, precizand ca aceasta chestiune "nu are nici o legatura cu faptul ca Guvernul de la Budapesta nu sustine UDMR". "In chestia asta, il sustine 100% Guvernul. Daca se vrea reorganizarea, atunci acel proiect e cel mai bun. Argumentele UDMR-ului sunt ca in Consiliu nu poti sa ai majoritate, daca regiunea este formata si de alte judete in afara celor trei nu poti sa primesti tot atatia bani de la UE, pentru ca stim ca regiunile mai dezvoltate primesc mai usor bani de la UE decat cele mai putin dezvoltate".

Un alt subiect de interes major pentru minoritatea maghiara din Romania este legea educatiei nationale. "Acum trebuie sa vedem cum va fi cu legea educatiei, daca se iau inapoi acele prevederi stabilite acum in lege, ea nu mai conteaza deloc pentru unguri. Dar relatiile sunt bune si deceptii nu prea sunt in ultimii ani. De exemplu, nu exista politica clara anti-maghiara in retorica. Bun, daca luam ce zice cateodata domnul Antonescu sau Ponta... dar ei sunt in opozitie. Opozitia este altceva. Conteaza ce zici la guvern", sustine jurnalistul de la Budapesta. 

Adoptarea monedei euro

In ce priveste trecerea la moneda unica europeana, Istvan Pataky a declarat ca "sunt extraordinar de mari probleme cu euro in Zona Euro, deci poate peste 3-4 ani nici nu vom mai avea euro, cine stie. In momentul de fata, si nu numai in Unaria, chestia euro nu este pe agenda. E un subiect inchis pentru urmatorii ani. Inclusiv Grecia arata ca Euro poate nu e solutia cea mai buna".

Presa din Ungaria si legatura cu partidele

In Ungaria, "presa este foarte politica, foarte subiectiva, bipolara. Magyar Nemzet este de dreapta", a declarat Istvan Pataky, senior editor la acest cotidian. Potrivit acestuia, in Ungaria sunt patru cotidiene politice: Népszabadság de stanga, cu tirajul de aproximativ 68.000, Magyar Nemzet cu 50.000 de exemplare zilnic, Magyar Hirlap - tot de dreapta, "mult mai radical decat Magyar Nemzet", care are vreo 15.000 de exemplare, si Nepszava care e radical pe stanga si care are vreo 20.000 de exemplare. "In rest, sunt si doua cotidiene economice care au 9-8.000 de exemplare". 
 
"Toate ziarele scad acum in exemplare, in afara de un tabloid, care si acum apare in 200.000 de exemplare si nu prea scade", a declarat Pataky. "Dar cotidianele politice scad, iar la noi intr-un an a scazut vreo 2.000 de exemplare tirajul", a precizat acesta. "Se pare ca acum cei care ne citesc sunt foarte devotati in privinta guvernului, deci cei ca ei o sa ne cumpere pentru ca noi suntem cu Guvernul si ai Guvernului, se pare". ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6295 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    propaganda mincinoasa UDMR-ista (Luni, 20 iunie 2011, 9:54)

    scortosul [anonim]

    TOTUL E PROPAGANDA !!! Din asta traiesc si se imbogatesc liderii UDMR-ului !!! milioane de EU. de la guvernul ungar ajung in buzunarele acestor tradatori si profitori impostori !!!! Isi bat joc de propria natiune numai sa-si umfle buzunarele !!!! Ce au secuii cu ungurii = nimic !!! pe tama secuilor s-au apucat acum sa imparta si Crisana !!! unde neoficial 50% din maghiarii declarati sunt defapt tiganii care pentru o galeata verde si un pui obosit (mita) s-au declarat unguri la recensamant !!! Asta o spun chiar ei ca la recensamat l-i s-au promis multe de catre UDMR din care s-a ales prafu !!! Kiss si gasca lui de profitori au pus mana pe toti banii din zona Marghita-Sacuieni -Diosig >
    • +2 (6 voturi)    
      Tinutul Secuiesc e ca si facut ! (Luni, 20 iunie 2011, 10:32)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui scortosul

      UDMR si partidul lui Tokes si-au impartit rolurile.
      *
      Tokes zic vrea o felie tip pizza.... din secuime
      pana la granitza cu Ungaria (fix pe teritoriul rupt
      prin Dictatul de la Vienna). Tokes e POLITISTUL RAU.
      *
      UDMR zice ca vrea doar - o nimica toata - acolo...
      recunoasterea unei denumiri - Tinutul Secuiesc.
      Mai vrea si 16 regiun...dar ...desigur vor fi rezonabili
      ....vor ceda de la ei ...se inteleg cu PDL ul la
      9 regiuni in loc de 8.
      A noua fiind fix Tinutul Secuiesc...
      *
      Plus Statutul Minoritatilor - bomba cu ceas a carei explozi poate fi amanata pana la urmatorul moment propice.
      *
      Astea le vom avea prin asumare pana
      la 30 iunie.
      *
      Apoi vreo doi ani ungurii se vor calma,
      nu vor mai iesi in strada , romanii vor respira usurati si vor avea timp sa se uite la televizor... sa se indigneze de averile ilicite , de prezumtia din Constitutie....vor putea citi editorialle incendiare
      pe acesta tema ...oau ...rezistenta la innoire a comunistilor acestora e ingrozitoare...!
      *
      UDMR ul e POLITISTUL BUN.
      *
      Peste doi ani mai vorbim.
      Ca in proverbul chinezesc.
      Ei au toata rabdarea din lume.
      Stau pe pod asteptand sa treaca plutind
      pe apa ....am uita ce ....
      *
      Ca semn ca vanzarea e facuta: o multime de reportaje la televiziunea si la radioul DE STAT care- mai sa fie - se refereau la tot felul de chestii simpatice din viata minoritatii mogyor....din categoria ”in Covasna au au facut ieri cea mai inalta copie a Coloanei infinite din lemn....ca sa intre in caretea recordurilor....cum au intrat si cu cel mai mare bulz de mamaliga” (cum sa nu-i indragesti !?!) ....si cu cea mai mare poarta secuiana din lume...”secuiană”...ei ?!...o denumire acolo...ce atata tevatura.

      PS. Chiar nu poate nimeni sa-i inchida gura lui Vadim ? ! A tras aiurea alarma de atatea ori incat
      acum vorbele lui devalorizate produc efectul contrar. Cam cum fac si Iliescu si Vanghelie cand il critica pe Basescu - omul care iata, chiar e pe cale sa intre in istorie pana pe 30.
  • +17 (19 voturi)    
    Exact ! (Luni, 20 iunie 2011, 10:00)

    zit [anonim]

    E "coada" bagata de grupuri mici cu interese mari in zona care ar cam trebui puse cu botu' pe labe ! Pacat insa ca nu toti isi dau seama de asta ... Si pacat ca oameni care au trait impreuna zeci, sute de ani ajung sa-si arunce unul altuia in fata mizerii care ar trebui ingropate de mult ... Si toate astea pentru niste nesimtiti care nu-si vad decit interesul lor cu orice pret !
    • -6 (6 voturi)    
      Acest ziarist este un roman, nu cred ce spune (Luni, 20 iunie 2011, 11:02)

      Szekely Janos [anonim] i-a raspuns lui zit

      Aceasta familie, Pataky, este o familie de romani maghiarizati, cel mai important membru al lor a fost episcopul greco-catolic de Alba Iulia, la 1721, Ioan Giurgiu Patachi/Pataky (printre altii sustinut de alti romani maghiarizati, cum era vicecancelarul Koszoni/adica Cosoni, precum monedele dacilor).

      Sunt multi secui care de fapt au stramosi romani ardeleni care au fost maghiarizati.

      Daca era la Miercurea Ciuc, piata Matache s-ar fi numit Mataky, ca e usor sa maghiarizam orice nume (vezi Frunda/Frundo).

      Exista si o faimoasa actrita spaniola, Elsa Lafuente Pataky, are tata spaniol, iar pe mama o chema Cristina Patachi/Pataky Mideanu.

      Asa ca eu cred ca acest ziarist, cu figura de rroman, e de fapt un roman secuizat ajuns in Ungaria prin cine stie ce stramos si care de fapt tine mai mult cu romanii decat cu secuii. De fapt il cheama Stefan Patachi, asta e.
  • +11 (11 voturi)    
    k (Luni, 20 iunie 2011, 10:06)

    lala [anonim]

    Eu cred ca nici hartie de ziar facuta din padurile harghitene nu merita sa mai fie consumata cu un astfel de subiect consumat. Maghiarii si secuii se simt inca o data folositi si hartuiti de clasa politica, de orice culoare, pentru ca pe ei stiu caclasa politica e jegoasa rau si chiar nu ii intereseaza insigarile astea jegoase...cunosc o gramada de unguri ca nu voteaza udemere, pentru ca si-au dat seama din timp ca sunt folositi ca o hartie igienica de catre cersetorii de voturi si de drujbele padurilor; la fel e si clasa politica romaneasca, vai de mmmmorti ei! Jos Ion
  • +5 (5 voturi)    
    Pestele de la cap se-npute (Luni, 20 iunie 2011, 10:27)

    El Condor [anonim]

    Au mai fost perioade istorice in care capii diferitelor partide si organizatii, cu sau fara pregatire deosebita in acest sens, au incercat sa dezbine populatia si tara pentru diferite interese. Asa cum se intampla de fiecare data, cei multi, care sunt tinuti intr-o existenta precara, sunt folositi pentru atingerea scopurilor. Acum, pot spune ca respectivii si-au ales destul de prost momentul, deoarece pentru asa ceva, cei manuiti trebuiau sa fie in majoritate analfabeti sau semianalfabeti. In afara de asta, atunci cand s-au legat de putere, trebuiau sa vada ca au fost alesi ca parteneri numai pentru a se asigura o majoritate, lucru ce nu o sa se mai intample asa repede. Cei care fac o gramda de zgomot cu numere, ( fara procentaje ) si mai ales sa devina stapani peste ceea ce nu au, si nici nu vor avea, risca sa se umple de ridicol.
  • +11 (11 voturi)    
    acelasi lucru (Luni, 20 iunie 2011, 11:01)

    MirceaA [utilizator]

    acelasi lucru a fost si in martie 1990. In mai 1990 ma intorceam din Germania, unde imi cumparasem un jaf de masina de 3000 de marci, ca tot romanul capitalist. In Budapesta am intrat, dar mai iesi daca poti. La un semafor intreb un sofer in engleza pe unde se iese spre Szeged. Omul imi face semn sa-l urmez. Ia sa vezi ca s-a prins ca sunt ghiaur, ma duce intr-o fundatura si-mi ia gatul. Merg dupa el, iesim spre Romania, se opreste pe dreapta si-mi face semn sa opresc si eu. Opresc, scoate o harta din masina, coloreaza cu un marker drumul pana la granita si ma intreaba, "Nu te supara, ce crezi tu ca s-a intamplat la voi?". Zic "Cred ca cineva a intepat in stanga si in dreapta si i-a lasat sa se bata intre ei." El mi-a zis "Exact asa credem toti aici."
  • +5 (7 voturi)    
    Vicepremierul Ungariei (Luni, 20 iunie 2011, 11:57)

    gdans [utilizator]

    Nu stie nimeni dar vicepremierul Ungariei declara ca este "o problema de viata si de moarte" iar ambasadorul Ungariei este urecheat de Baconschi,

    iar in Ungaria nu stie nimeni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      probabil (Luni, 20 iunie 2011, 13:35)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      probabil ca ei au o presa mai serioasa
  • +1 (1 vot)    
    Adevarat, ca, Ungaria nu-i da "asa" importanta.... (Luni, 20 iunie 2011, 17:04)

    Eva [anonim]

    este adevarat, ca, ungaria nu-i da "asa" de mare importanta...... cat si-ar dori unii dintre politicienii nostrii scumpi si dragi.... ce bine ca avem inca un topic, pentru a distrage atentia de la problemele arzatoare a tarisoarei noastre. stiti vorba aia: "tara arde, babele se piaptana". oare cand ne-om trezi dragi romani, oare ne-om trezi vreodata?? ca la vorbe de "duh" suntemi tari.... trist, dureros....
  • +2 (2 voturi)    
    logicccccccccccccccc (Luni, 20 iunie 2011, 19:54)

    mihai [anonim]

    LOGIC: nici in RO nu e interesat nimeni, cu exceptia udmr care isi pacalest electoratul in continuare, si a catorva minti retarde, care chiar cred ca e posibil acest lucru.
    in rest, visam frumos si ne facem de ras, noi ungurii ...
  • +2 (2 voturi)    
    incredulidad (Marţi, 21 iunie 2011, 5:25)

    Oare ? [anonim]

    Chiar trebuie luate de bune si adevarate cele spuse de seniorul jurnalist ?
    Eu nu-l cred !
    • +1 (1 vot)    
      pe maghiari , (Marţi, 21 iunie 2011, 9:27)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui Oare ?

      este foarte greu sa ii crezi cand au opinii pe acest subiect!
      din cele spuse de jurnalist nu reiese nici un moment ca reorganizarea adm. a tarii nu este treaba nimanui altcineva ci numai a ROMANIEI ,nici macar UDMR nu ar avea dreptul deoarece nu este un partid politic ci o organizatie etnica;cetatenii romani de etnie maghiara DA au tot dreptul sa-si faca cunoscut punctul de vedere.
  • +2 (4 voturi)    
    Sunt convins (Marţi, 21 iunie 2011, 7:17)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca marea masa de oameni, atat in Romania cat si in Ungaria, sunt oameni normali, cu vise si dezamagiri, oameni. Nu inteleg ce mai cauta UDMR in Romania totusi. Sper sa iasa din politica noastra intrucat nu au ce cauta, efectiv. Aici este Romania, stat de drept (vai mama lui dar e stat), noi nu ne ducem la ei sa ne bagam coada.
  • 0 (0 voturi)    
    Pataky (Miercuri, 22 iunie 2011, 22:24)

    Zoli [anonim]

    Csókold meg a seggem!!!