Boagiu: Inca 21 de kilometri de autostrada pe tronsoanele spre Constanta, la sfarsitul lunii iulie

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 iunie 2011, 20:12 Actualitate | Esenţial


Cei care merg pe litoral cu masina vor putea evita aglomeratia din orasul Constanta dupa ce, la sfarsitul lunii iulie, circa 21 de kilometri de autostrada vor fi deschisi circulatiei, a precizat ministrul Anca Boagiu dupa ce a inspectat lucrarile la autostrada Medgidia - Constanta si la varianta de ocolire a municipiului Constanta, transmite Agerpres.

Astfel, traseul pe care se va putea circula incepe de la intersectia cu DN 3 in zona localitatii Basarabi, continua pana la nodul rutier cu Varianta de ocolire a municipiului Constanta si pana la intersectia cu DN 39 spre Mangalia. In total, 21 de kilometri de autostrada pe aceste tronsoane vor fi deschise circulatiei la o cale la sfarsitul lunii iulie, conform unui comunicat al Ministerului Transporturilor si Infrastructurii.

"Nu pot sa ma declar multumita atunci cand vorbim totusi de tronsoane de autostrada incepute in 2009. Ultimele luni au aratat ca, atunci cand exista implicare si exigenta din partea administratiei, si constructorii se pot mobiliza, recuperandu-se astfel timpul pierdut din anii anteriori cand lucrarile au stagnat nejustificat. In septembrie cand am preluat mandatul de ministru nu erau facute nici exproprierile, nici descarcarile arheologice, iar constructorii faceau claim-uri. Intre timp, cu o noua lege a exproprierilor, cu o mobilizare a arheologilor si cu implicarea din partea prefectilor cu care am semnat parteneriate, lucrarile care trenau au inceput sa intre intr-un grafic normal. La sfarsitul lunii iulie, cei care merg pe litoral cu masina vor putea evita aglomeratia din orasul Constanta. De vineri, 17 iunie, a scazut la 2 ore si 50 minute si timpul calatoriei cu trenul rapid spre Constanta, urmand ca de la 15 iulie sa ajunga la 2 ore si 30 minute, deci avem si aceasta alternativa", a declarat ministrul Anca Boagiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8718 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    "sfanta prostie" politicianista (Duminică, 19 iunie 2011, 20:24)

    Lucian* [utilizator]

    Oare cand au sa inteleaga politicienii romani ca autostrazile nu trebuie facute doar pentru ca sa ajungem repede la mare sau la munte ci pentru ca sa se sprijine industria si transportuirile si pentru a scoate din izolare zonele sarace si astfel sa fie transformate in zone atractive pentru investitori?
    Inclusiv problemele astea false ale UDMR nu sunt altceva decat ca si consecinta a izolarii judetelor Covasna si Harghita.
    Trageti-le mai vreo 3 autostrazi care sa se intersecteze pe acolo si in maxim 20 de ani o sa vedeti cum incep UDMR-istii sa migreze la alte partide cu reprezentare la nivel de tara pt ca nu or sa mai aiba ce sa minta.
    Revenind: D-na ministru, drumurile se fac pt a face bani si nu pentru concedii! Faptul ca si cei care merg in concediu au sa mearga pe aceleasi autostrazi, va fi bonus! Fonduri? Pai vedtei toate taxele alea din benzina si inmatriculri ca or sa ajunga pt o autostrada suspendata de la Timisoara la Constanta!
    Ar fi chiar bine de stiut cum se repartizeaza acei bani la buget si mai ales cat din ei ajung unde trebuie.
    • +4 (10 voturi)    
      Sunt curios... (Duminică, 19 iunie 2011, 23:54)

      MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      ...daca tot tu ai sa vii sa clamezi prostia politicienilor de vina ca nu avem turism si investitii pe litoral. si plus de asta, nu crezi ca-i tarziu sa critici autostrada? sau preferi s-o lasam neterminata?
      • +7 (7 voturi)    
        turismul este OK (Luni, 20 iunie 2011, 0:29)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui MickeyD

        dar nu o sa fie cel care-ti aduce banii seriosi in Romania.
        Daca am avea nu stiu cate luni de soare sau mai stiu eu ce minunatii de zone si localitati de vizitat atunci as face investitia in special pt turism.
        Eu ce stiu este ca avem al doilea port ca marime al Europei care nu este legat nici la autostrada si nici la o linie de cale ferata rapida. In caz ca nu stiai, la multinationalele din judetele din vestul Romaniei este cu mult mai rentabil si mai usor sa-ti aduci utilajele si materiile prime din Asia sau SUA in porturile din Rotterdam si Anvers si apoi sa le pui pe TIR-uri pentru inca 2000 de KM decat sa le aduci in Constanta si sa-ti blestemi zilele pentru un drum de 800 de km pe care-l faci in 2 zile. Aproape la fel ca si TIR-ul din vest :).
        Legatura cu Constanta trebuie sa fie prioritara.
    • +3 (3 voturi)    
      ai zis-o binisor (Duminică, 19 iunie 2011, 23:59)

      john [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Mai putin partea cu ungurii.

      Ce magistrale sa intersectezi prin muntii din Covasna si Harghita? O singura varianta fezabila de autostrada ar fi: Brasov - Iasi care ar trece prin Covasna. Si oricum ar fi un proiect foarte dificil. In Harghita trebuie sa n-ai ce face cu banii sa strapungi toti muntii ca sa ajungi unde...
      • +4 (4 voturi)    
        :) (Luni, 20 iunie 2011, 0:22)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui john

        mda, dar exista un drum care aproape ca a strapuns muntii si l-au lasat neterminat.
        crede-ma ca ar merita orice investitie pe tema asta acolo,
    • -1 (3 voturi)    
      ASA ESTE ! (Luni, 20 iunie 2011, 12:49)

      gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Dar mai e mult pina departe ! Si nu numai la nivel ministerial. Daca citesti toate comentariile la toate articolele de interes national, observi ca ideea cu concediul e inradacinata, chiar foarte adinc, la toate nivelurile. Vorba neamtului: "Romanu' nu-i roman destul decit daca e fudul".
  • +8 (12 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 19 iunie 2011, 20:45)

    adrian88000 [utilizator]

    Vesti bune. Deci, se poate. Bravo si la mai multe vesti bune. Asteptam si repararea caii ferate si cat mai mult transport de marfa pe calea ferata si cat mai putin pe sosele cu TIR-uri. Si controale severe la camioanele imense incarcate cu piatra care distrug soselele pentruca depasesc cu mult greutatea maxim admisa.
  • +3 (7 voturi)    
    E o veste buna ... (Duminică, 19 iunie 2011, 20:55)

    Marse [anonim]

    ... dar e bine de semnalat ca segmentul cel mai dificil al traseului Bucuresti - Constanta este Cernavoda -Medgidia cu o soselutza ingusta-ingusta ... acolo unde afost reziliat contractul Colas . Cum de acum, in ciuda faptului ca forma Colas a facut totusi o buna parrte din treaba, se zvoneste ca noul coontract se va semna pe o suma mult mai mare ?
  • +17 (21 voturi)    
    Bravo Dnei Boagiu (Duminică, 19 iunie 2011, 20:57)

    Rational [anonim]

    Femeia asta a reusit sa faca mai mult decat o gramada de ante ministri ai transporturilor. E o raritate in politica romaneasca. Cinste ei!
    Sper doar ca in perioada urmatoare sa nu asistam la vreo "bomba" de presa in ce-o priveste. Nu de alta, dar cred ca a calcat pe multi pe degete pt a urni lucrurile din loc, tulburand apele multor pesti.
    • 0 (2 voturi)    
      vrei (Luni, 20 iunie 2011, 16:33)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui Rational

      sa stii de ce ? basescu e de vina , ca el a format-o ! :)
  • +11 (11 voturi)    
    harta (Duminică, 19 iunie 2011, 21:15)

    Google [anonim]

    Da, o harta nu se poate afisa?
    • 0 (10 voturi)    
      de ce ? (Duminică, 19 iunie 2011, 22:40)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Google

      Nu stii unde este Medgidia si unde este Constanta ? :))
      Este simplu...Vii pana la Cernavoda pe autostrada, apoi mergi pe drumul "clasic" cu o banda pe sens pana la Medgidia si apoi intri din nou pe autostrada. Greu, taica, greu...Vrem totul mura in gura
      • +7 (7 voturi)    
        Are dreptate Google (Luni, 20 iunie 2011, 0:02)

        John [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Ce inseamna jurnalismul daca nu informatie corecta in slujba cititorilor. O imagine cu proiectul autostrazii, finalizat, in curs de finalizare,... facea 50% din calitatea articolului!

        De ce trebuie sa mai cauti pe alte siteuri sau harti cand poti avea totul de la redactori seriosi?
    • +3 (3 voturi)    
      Re: Harta (Luni, 20 iunie 2011, 1:39)

      Wolfye [utilizator] i-a raspuns lui Google

      Sper sa nu spun prostii dar ar trebui sa fie asta harta:
      http://www.cnadnr.ro/docs/proiecte/harti/harta%20_centura%20_Constanta.jpg

      E vorba de drumul de ocolire a Constantei (in regim de autostrada) si ar trebui sa inceapa de la Valul lui Traian pana la intersectia cu drumul spre Mangalia. (inainte de Agigea). Daca nu e asa imi cer scuze. Eu asa am inteles de pe site-ul CNADNR.
  • +14 (14 voturi)    
    motto-ul politiceanului (Duminică, 19 iunie 2011, 21:24)

    marius [anonim]

    Autostrada nu e a noastra e a nepotilor nepotilor nostrii... =))
    • +2 (2 voturi)    
      adevarat (Duminică, 19 iunie 2011, 22:45)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui marius

      din pacate!
  • -7 (13 voturi)    
    vrajeala (Duminică, 19 iunie 2011, 21:36)

    asglnpoghecpdjbtjrb [utilizator]

    Imi place titlul...INCA 21km...inca...parca a plouat cu km pana acum... Oricum eu sunt extrem de fericit cu maretele realizari ale acestei guvernari...bravo...URAAA, URAAA.......
    PS: eu as face alegeri in fiecare an... si sa vedeti ce de drumuri si orase curate aveam...
  • -3 (9 voturi)    
    tren rapid (Duminică, 19 iunie 2011, 22:45)

    gigi [anonim]

    Cand eram eu student, dna Boagiu, un tren rapid parcurgea distanta Bucuresti-Constanta in 2ore si 20 min, iar un tren accelerat in 2.45 h. Trenul rapid nu oprea deloc sau avea o singura oprire, ca de aceea ii spune "rapid", iar cel accelerat avea 4-5 opriri. Acum toate sunt "rapide", desi opresc de 4-5 ori (deh, alti bani..), dar totusi.. sa inteleg ca acum, dupa atatia ani de "modernizari" la acea cale ferata am "progresat" si trenul face si cat facea prin 1995-1998 ????
    Halal modernizare, cineva ar trebui sa-si dea demisia...
    • -2 (4 voturi)    
      Nici nu stiu (Duminică, 19 iunie 2011, 23:00)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Sa iti dau + sau sa iti dau -
      Ai si dreptate dar in acelasi timp nu ai....oricum, apreciez comentariul....las ceilalti cititori sa decida
    • +2 (4 voturi)    
      Cine? (Duminică, 19 iunie 2011, 23:45)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Miron Mitrea?
  • -5 (7 voturi)    
    Da de drumul lui Udrea de ce nu vorbiti? (Duminică, 19 iunie 2011, 23:02)

    iou [anonim]

    De maretul drum facut pe ascuns de dna de la Turism. Ea sprijina turismul... s-ar lauda ea, dar stie ca mai multe injuraturi decat multumiri ar primi. Despre ce e vorba? Despre drumul care batjocoreste Bucegii, care ii va transforma din locurile ce-ti iau respiratia acum in terenul de joaca al coclitilor amatori de gratare. Pentru ce? Pentru ca baronii PDL de Dambovita au interese la capatul drumului. Au terenuri cu zecile de hectare, au Hotel Pestera. Pai doar nu era sa se aleaga praful de investitia lor, nu? Si daca tot putem sa ne batem joc de banul public, de ce sa nu ne batem? E specialitate nationala doar. Nu conteaza ca in Sinaia drumul principal e plin de gropi, important e sa facem statiune in varful muntelui. Ce conteaza ca acolo e rezervatie, ce conteaza ca nu ajuta pe nimeni drumul ala in afara de o mana de mafioti, in frunte cu blonda lesinata de la turism.
    Nu ma intelegeti gresit, nu e vorba ca am ceva impotriva PDL. Pt mine USL e acelasi lucru, poate doar niste hoti mai fara rusine decat astia. Ma intreb doar cand o sa ne trezim, sa ridicam si noi vocea si nu numai. Cu totii! Cand ne vom da toti seama ca nu exista alternative la actuala guvernare sau la trecuta. Alegerile ce vin sunt doar pentru a-si imparti ei ciolanul. La noi, prostimea, tot resturile vor pica de la masa lor, indiferent cine va fi la masa aia. Vrem la putere oameni care sa faca ceva pentru tara! Care sa se mulatumeasca cu numai 10% comision, nu cu 40-50%. In cei 30-40% exista explicatia crizei de la noi. Cu acele procete Romania era azi sus. Am fi avut mii de km de autostrazi, turism, industrie, locuri de munca bine platite deci. Haideti sa aratam ca tara noastra nu e inca de cacat! Sa aratam intai pe Internet. Dar intai treziti-va!
    • +3 (3 voturi)    
      vezi ca mai este unul (Luni, 20 iunie 2011, 0:31)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui iou

      in Apuseni si este aproape la fel de masiv.
      Sincer cred ca este o idee buna sa ai un drum practicabil pana acolo.
  • -2 (2 voturi)    
    daca erati atenti (Luni, 20 iunie 2011, 12:34)

    Dan [anonim]

    Vedeati ca ce se deschide acum nu e autostrada. Daca se deschide "la o cale" inseamna o banda pe sens. Adica dam drumul ca sa mai bifam ceva anul asta sa nu zica dusmanii ca Boc a inaugurat 0 km de autostrada in 2001. Sa-i prostim pe prosti....
  • -2 (2 voturi)    
    si acest "crampei" de 21 km (Luni, 20 iunie 2011, 12:54)

    elena [anonim]

    va fi inaugurat tot in stilul cunoscut al PDL? adica un alai compus din jumatate de Guvern, in frunte cu Boc, transmisii tv live etc?