"In octombrie 2011 Romania si Bulgaria vor adera la spatiul Schengen" a declarat ministrul Traian Igas

de MVA     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2011, 11:49 Actualitate | Esenţial


Ministrii de interne roman si bulgar au discutat marti la Sofia, in cadrul unei conferinte organizate de Open Society Institute, despre amanarea intrarii Romaniei si Bulgariei in spatiul Schengen. Spre deosebire de tonul precaut al omologului sau bulgar, ministrul roman Traian Igas a declarat cu optimism ca „in octombrie 2011 Romania si Bulgaria vor adera la spatiul Schengen”.

„Romania a indeplinit toate conditionalitatile impuse de catre statele membre in spatiul in Schengen. Urmeaza ca in luna septembrie sa se discute in cadrul Consiliului JAI data exacta la care Romania si Bulgaria vor adera la spatiul Schengen. Nu cred ca alte clauze suplimentare trebuie acceptate.”

Tsvetan Tsvetanov, ministrul bulgar de Interne, a mentionat ingrijorarile membrilor Schengen in privinta Romaniei si Bulgariei: „Subiectul Schengen a devenit sensibil si dificil pentru factorii de decizie din UE datorita situatiei din nordul Africii si dificultatilor provocate de fluxul migrational spre zona mediteraneana. Multe tari europene au fost ingrijorate de sistemul judiciar nereformat, de lipsa combaterii criminalitatii organizate si a coruptiei”.

Aderarea celor doua tari ramane a fi o decizie politica, cele doua state fiind deja practic conectate la sistemele de securitate specifice Schengen. Pana in mai 2011, Romania si Bulgaria au identificat fiecare peste 4000 de persoane care nu pot fi admise in spatiul Schengen. „Aceste persoane nu vor putea intra in Schengen atunci cand Bulgaria (si Romania, n.r.) va fi in Schengen, dar in acest moment nu putem face asta”, a spus ministrul bulgar.

Confruntate cu reactiile indecise ale politicienilor romani si bulgari in privinta reformelor in justitie, guvernele europene au decis sa stranga surubul, folosind chiar mecanismul aderarii la Schengen. Aceasta abordare le este cu atat mai la indemana cu cat opiniile anti-imigrationiste revin cu aplomb in electoratul occidental.

Injustetea conectarii subiectului intrarii Romaniei in spatiul Schengen cu cel al Mecanismului de Cooperare si Verificare pe justitie (MCV) este evidenta, dar evidenta a fost si incompleta nepregatire a României in momentul acceptarii sale în Uniunea Europeana. Aceasta este logica vechilor membri europeni, una formulata fara retineri de ministrul olandez al Integrarii, Gerd Leers: ”Intr-adevăr, Romania si Bulgaria indeplinesc criteriile tehnice de aderare, dar pentru noi nu este suficient”.

Desi conectarea dintre MCV si Schengen este acuzata de autoritatile romane, deocamdata acestea sunt silite sa respecte criteriile statelor occidentale, ministrul Igas declarand la Sofia ca: “Nu cred ca alte clauze suplimentare trebuie acceptate, cu toate ca suntem foarte preocupati si de ceea ce se va intampla cu raportul Mecanismului de Cooperare si Verificare pe justitie din aceasta vara.”

Franta, Germania si Olanda cer progrese efective si ireversibile in reforma justitiei si combaterea coruptiei, Romania fiind recompensata cu acceptarea in spatiul Schengen doar daca aceste progrese vor deveni realitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2223 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    da, cum sa nu (Marţi, 14 iunie 2011, 11:57)

    sellerman [utilizator]

    si Basescu a spus Sa traiti bine ...... si ati trait...... astia portocalii au o problema, se exprima numai u vom face, vom drege , vom ... , si cam atat .................... e bine ca vom intra in Shengen, nu mai conteaza cand .............
    • 0 (8 voturi)    
      si ce importanta are? (Marţi, 14 iunie 2011, 12:40)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui sellerman

      Nu inteleg de ce ar trebui sa fim suparati ca nu intram in Schengen? Cetatenii romani obisnuiti nu au nici un avantaj si nici un dezavantaj din asta. Libertatea de a calatori oriunde in UE exista din 2007 sau chiar mai dinainte de cand s-au scos vizele. Tot ce trebuie sa facem in plus este sa aratam pentr 10 secunde cartea de identitate unui politist de frontiera, care uneori nici nu se uita pe ea, alteori doar o verifica sa nu fie falsa. Atat. Intrarea in spatiu Schengen ar insemna ca daca unul de alta nationalitate, sa zicem turc, poate calatori de la granita bulgaro-turca pana la Le Havre fara sa-l mai controleze nimeni. Acum mai este controlat la granita cu Bulgaria si la cea cu Ungaria. Doar politicienii fac caz de asta pt ca pt ei este o victiorie sau infrangere. Tari ca Olanda sau Franta sunt impotriva pt ca sefii lor nu se inteleg cu ai nostrii, e doar o chestie politica, iar noi cititorii din Romania sau alte tari europene punem "botul" la certrile lor. E un subiect care nu ne influenteaza cu nimic, nu ar trebui sa ne intereseze, decat poate sa fim ingrijorati ca daca intram odata cu Bulgaria in Schengen, sa ne trezim mai usor cu droguri sau alte prostii ce vin din partea aia.
      • +3 (3 voturi)    
        nu ma afecteaza (Marţi, 14 iunie 2011, 12:50)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui minos

        ca pe majoritatea romanilor, oricun deocamdata circulam prin Europa cu buletinul ............. ma distreaza insa afirmatiile astea cu vom face, vom reusi, vom etc etc .....
        • +3 (3 voturi)    
          :) (Marţi, 14 iunie 2011, 13:23)

          :) [anonim] i-a raspuns lui sellerman

          eu cred ca e mai probabil ca in octombrie 2011 sa fie alt ministru la interne :) ...poate unul mai ancorat la realitate in declaratii ...si mai putin stresat.
          • -1 (1 vot)    
            pe de alta parte.... (Marţi, 14 iunie 2011, 15:13)

            :) [anonim] i-a raspuns lui :)

            pe Mediafax acelasi citat suna intr-o maniera total diferita: "Cred că data potrivită pentru aderarea la Schengen este octombrie"
            ...sa fie Hotnews cei care pun paie pe foc?

            vezi http://www.mediafax.ro/politic/igas-cred-ca-data-potrivita-pentru-aderarea-la-schengen-este-octombrie-8340543/
      • +1 (3 voturi)    
        UITE, DE ASTA PATIM CE PATIM, (Marţi, 14 iunie 2011, 13:37)

        db [anonim] i-a raspuns lui minos

        ca lumea nu stie de ce e buna asta sau aia si se pronunta aiurea! Odată cu aderarea la spaţiul Schengen, România va deveni frontieră externă a acestuia, aceasta ducand la creşterea volumului de mărfuri tranzitate, a încasărilor vamale, a activitatii de transport din tara, etc. Dar daca se pierde controlul asupra evaziunii, cum e la noi, nu numai ca ne daramam singuri economia, dar afectam si economia europeana, Riscul major real nu este numai în zona bunurilor accizabile, in special vizate - benzina şi ţigările - dar si in zona oricaror importuri din tarile non Schengen. Nu mai vorbesc de traficul de persoane si de alte activitati ilegale - contrabanda droguri, crima organizata, etc. care alimenteaza economia neagra, de n-o sa mai scoatem capul din buda niciodata. De aia e bine sa intram in Schengen, de aia nu ne lasa astia sa intram, cu toate ca am cumparat calculatoarele si programele necesare, dar cand e vorba la o adica, cu sprijin "politic si mafiot" se intra si se iese in "zona Schengen Romania " cu orice si oricand. Cat despre frica ca nu-si fac bulgarii treaba, bulgarii au angajat deja vamesi straini, mai probabil sa fie buba de la noi.
      • +3 (3 voturi)    
        Uite-asa (Marţi, 14 iunie 2011, 13:43)

        S.M. Kish [anonim] i-a raspuns lui minos

        Ca sa nu fim mai prosti decat ungurii (1), sa nu mai avem clauze speciale de drept de munca (2) , sa nu ne mai incurcam in socoteli cu RON, franci, dolari (3), sa fie tot ce-i al nostru si al lor, inclusiv nomazii (4).
    • +3 (3 voturi)    
      foarte simplu (Marţi, 14 iunie 2011, 14:37)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      Daca stai in vestul tarii poti sa treci pe unde doresti granita, eu merg mereu cu bicicleta in Ungaria dar pentru asta trebuie sa trec pe la vama obligatoriu, daca am fi in schengen as putea trece pe oriunde fara probleme.Uneori daca prinz schimb de tura in vama nu stai 10 secunde ci poti sta si juma de ora.Si ar mai fi destule exemple.
  • +3 (7 voturi)    
    Shengen si IGAS (Marţi, 14 iunie 2011, 12:19)

    GOTA [anonim]

    Hai mai Igas chiar asa , promiti tu chestia asta, Jurate ca stii sa scrii Shengen
    Igas baietas stai jos si vezi de lungul nasului.
    Habar nu ai cum ai ajuns acolo, dar oricum expertiza ta NU te recomanda.

    Scrie de zece ori Shengen drept pedeapsa
    • +2 (2 voturi)    
      John (Marţi, 14 iunie 2011, 12:56)

      scrie tu [anonim] i-a raspuns lui GOTA

      scrie tu de 30 de ori ca inca nu ai invatat cum se scrie! Ca sa inveti cum se scrie citeste in titlu! Ce destepti suntem noi of-of!
      • -1 (1 vot)    
        John si Shengen (Marţi, 14 iunie 2011, 13:10)

        GOTA [anonim] i-a raspuns lui scrie tu

        Shengen,Shengen,Shengen,Shengen..................
        ................Shengen, Shengen

        Intocmit: Igas si avizat de John
      • +2 (2 voturi)    
        The Esec (Marţi, 14 iunie 2011, 13:12)

        GOTA [anonim] i-a raspuns lui scrie tu

        The Esec
        De asta ce mai zici ?
        • +1 (1 vot)    
          Expertiza la romani. (Marţi, 14 iunie 2011, 13:38)

          nick [anonim] i-a raspuns lui GOTA

          Te rog, defineste "expertiza" care ar trebui sa il recomande pe Igas sau pe oricine altcineva.
          Apoi scrie de zece ori definitia "expertizei", asa cum apare in DEX si pe care ti-o redau mai jos:
          EXPERTÍZĂ, expertize, s. f. 1. Cercetare cu caracter tehnic făcută de un expert, la cererea unui organ de jurisdicție sau de urmărire penală ori a părților, asupra unei situații, probleme etc. a cărei lămurire interesează soluționarea cauzei. ♦ (Concr.) Raport întocmit de un expert asupra cercetărilor făcute. 2. (Med.; în sintagma) Expertiză medicală = a) stabilire, în urma unui examen medical, a capacității de muncă a unui bolnav sau a unui om sănătos în condițiile solicitărilor fizice și psihice din diferite profesiuni; b) consultație sau autopsie efectuată de medicul legist în cazuri de rănire, accident, viol, otrăvire, omor etc. – Din fr. expertise.
          The idiocity. De asta ce mai zici?
          Sau pe romaneste, intr-o traducere foarte lejera: prostul pana nu-i fudul, parca nu e prost destul.
          • +1 (1 vot)    
            cred ca (Marţi, 14 iunie 2011, 14:04)

            sellerman [utilizator] i-a raspuns lui nick

            era vorba de experienta, nu de expertiza, dar mai nou am vazut ca majoritatea politicienilor au adoptat termenul de expertiza, si de acolo tot inainte si noi ............
  • +4 (4 voturi)    
    DA, intr-o joi, pe 2 !!!!! (Marţi, 14 iunie 2011, 12:33)

    costica [anonim]

    asa anunta CE mai seara trecuta.....adica NU !!!! Igas asta nu e destul ca e prost, mai si trancaneste aiurea....
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu declar (Marţi, 14 iunie 2011, 13:30)

    S.M. Kish [anonim]

    Ca atunci cand vom intra in Schengen, vom fi uitat de mult de gingas.