Sindicalistii din Garda Financiara ameninta cu declansarea grevei generale, dupa disponibilizarile anuntate de Guvern

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2011, 12:32 Actualitate | Esenţial


Sindicalistii din Garda Financiara ameninta cu declansarea grevei generale, dupa anuntul guvernului privind concedierea a 40% din angajatii acestei institutii, daca nu se gaseste "o solutie viabila care sa includa si posibilitatea redistribuirii personalului in cadrul sistemului institutional al MFP (directii nou infiintate)", precizeaza Sindicatul National al Functionarilor Publici, intr-un comunicat de presa remis HotNews.ro.

"In functie de rezultatele primei intalniri ce va avea loc  luni, 06.06.2011, cand delegatia SNFP va incepe negocierile la nivelul ANAF, conform intelegerii cu presedintele acestei institutii, departamentul juridic al organizatiei noastre va demara  consultarea comisarilor  Garzii Financiare privind procedura  declansarii conflictului de munca in cazul unui esec", precizeaza sindicalistii.

Sindicatul National al Functionarilor Publici (SNFP), organizatie sindicala reprezentativa la nivelul Garzii Financiare, considera ca reducerea schemei organizatorice de la 1.855 de posturi la 1.092, "in conditiile in care Garda Financiara, astazi, functioneazaa cu 1.400 de angajati la nivel national" va da "libertate de actiune contribuabililor de rea credinta in eludarea bugetul de stat", afirma presedintele SNFP, Sebastian Oprescu, citat in acest comunicat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1608 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Poate scap (Vineri, 3 iunie 2011, 12:39)

    paul155 [utilizator]

    Am un inspector care ma taxeaza fara motiv,poate scap de asta.
  • +7 (7 voturi)    
    desigur (Vineri, 3 iunie 2011, 12:48)

    doru [anonim]

    Am auzit ca sunt asa de suparati incat vor recurge la ultima solutie:fac greva la spaga!
  • +6 (6 voturi)    
    :)))))))) (Vineri, 3 iunie 2011, 12:55)

    Dani.El [utilizator]

    Eu zic sa-i concedieze pe toti. Si am scapat de o multime de gunoaie!!!

    Apoi, daca chiar e nevoie, agajam cativa ... Asaaa, cate unu - doi pe luna. Dar nu din aia care au mai fost!
  • +4 (4 voturi)    
    Aoleeeu !!! (Vineri, 3 iunie 2011, 13:56)

    Costas [anonim]

    Aoleeeu.... se duce shpaga.....
  • 0 (0 voturi)    
    Realitate. (Vineri, 3 iunie 2011, 14:02)

    mihai [anonim]

    Este vorba numai de posturi, din cele disponibilizate numai 300 sunt ocupate la nivel national.

    300 la ANAF si 600 la ANV, posturi ocupate.

    Cele de la ANAF dispar dar apar 300 la DGAMC Bucuresti.
  • +1 (1 vot)    
    Naspa lucru ... (Vineri, 3 iunie 2011, 14:10)

    misu [anonim]

    Cand le-au redus salariile cu 25 % n-a plans nimeni (si nu plangeau ei nici daca le taiau 200 %) da` cand e vorba de pierdut 3 salarii in 2 zile ... naspa lucru ! Cine o sa faca greva ? Care-i ala dispus sa renunte la atata amar de spagi ?
  • +6 (6 voturi)    
    DOAMNE AJUTA (Vineri, 3 iunie 2011, 14:18)

    MirceaA [utilizator]

    daca fac astia greva, iesim din criza
  • +3 (3 voturi)    
    Particular (Vineri, 3 iunie 2011, 15:54)

    dana [anonim]

    Cei din garda financiara nu au vazut oare cate compannii au falimentat in acesti ani ? De ce sa mentinem atatia angajati daca firmele dispar intr-o veselie?