Traian Basescu merge la festivitatile de joi de la Roma, desi participa si liderul din Kosovo

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2011, 14:26 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu va participa, joi, la festivitatile din 2 iunie de la Roma, desi va fi prezent si liderul din Kosovo, deoarece in Italia va fi o festivitate, si nu o reuniune, transmite Mediafax.

"Presedintele Traian Basescu va participa la ceremoniile de la Roma ocazionate de implinirea a 150 de ani de unitate nationala a Italiei. La Roma se va desfasura o festivitate. Nu este vorba despre o reuniune internationala a unei structuri sau a unui proces regional la care Romania sa fie parte", a declarat Valeriu Turcan, purtator de cuvant al presedintelui Romaniei, referindu-se la faptul ca la manifestarile din 2 iunie de la Roma va participa si liderul din Kosovo.

Presedintele Traian Basescu nu a participat saptamana trecuta la summit-ul de la Varsovia a sefilor de stat din Europa Centrala si de Est, deoarece la aceasta reuniune a fost invitat si presedintele Kosovo.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2498 vizualizari

  • -16 (30 voturi)    
    Coerenta? La Base? (Miercuri, 1 iunie 2011, 13:42)

    sotul turcanei [anonim]

    Ar fi ceva nou.
    • +13 (23 voturi)    
      Se face confuzie grava intre manifestari (Miercuri, 1 iunie 2011, 15:12)

      Roma nu e Varsovia [anonim] i-a raspuns lui sotul turcanei

      La Varsovia era vorba de o reuniune internationala, cu sefi de stat veniti sa discute cu Obama anumite probleme. Participa UE-NATO, sub egida viitoarei presedinte a UE, din 1 iulie 2011, Polonia.

      La Roma e vorba de o petrecere nationala data de Italia cu ocazia unei aniversari, poate veni oricine, inclusiv Papa sau Hugo chavez, n-avem nici o treaba cu probleme politice, diplomatice, etc.

      De aceea, era exclus si incoerent ca Romania sa participe la Varsovia alaturi de politista ajunsa sef de stat-marioneta (dupa ce fostul sef kosovar a fost acuzat de coruptie si frauda), pt ca era la aceeasi masa cu Basescu.

      In schimb la Roma sefii de protocol nu vor lasa alaturi decat persoanele care se agreeaza reciproc, Basescu nu va sta la nici un fel de masa de discutii sau negocieri cu seful unui stat care exista doar pe hartie si doar pt 70 de tari din 220 !
      • -4 (4 voturi)    
        Mai ... (Miercuri, 1 iunie 2011, 17:05)

        Knightmare [anonim] i-a raspuns lui Roma nu e Varsovia

        ... dar ce le mai stii tu pe toate, ca un om mare. Ne place sau nu, Kosovo e recunoscut de majoritatea UE plus SUA, deci incapatinarea si indecizia Basescului e total absurda si nelalocul ei. Ne-am gasit si noi sa fim tari pe pozitie intr-o chestie care e deja decisa de cei mari si importanti. Complet aiurea, si in plus, sa nu crezi ca intereseaza pe cineva pozitia noastra tzantzos-prosteasca. Mai bine sa ne concentram politica externa pe ceva care chiar e important pt noi, nu pe ceva care e deja la timpul trecut si muuuuuult peste "puterile" noastre diplomatice...
        • +1 (1 vot)    
          Vad ca tu le stii pe toate :)) (Joi, 2 iunie 2011, 11:12)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Knightmare

          Tipic romanesc...
    • +18 (24 voturi)    
      :) esti tantalau (Miercuri, 1 iunie 2011, 15:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui sotul turcanei

      Nu sunt fan Base, dar:

      1. reuniunea din Polonia era a sefilor de stat. Daca mergea acolo implicit recunostea ca cel din Kosovo e sef de stat.
      2. festivitatile de la Roma nu sunt o reuniune a sefilor de stat. Deci poate sa stea alaturi de cel din Kosovo si sa il considere persoana privata.

      Mie nu mi se pare ceva incoerent in chestia asta.
  • -13 (23 voturi)    
    aflarea-n treabă (Miercuri, 1 iunie 2011, 14:57)

    periscop [utilizator]

    Tov. Băsecu e exemplul tipic pt. aflarea-n treabă a dumnleaor, a guvernanţilor !
    • +3 (5 voturi)    
      Kosovo trebuie impartit intre Serbia si Albania (Miercuri, 1 iunie 2011, 16:29)

      Declaratie Ivica Dac(ic) ! [anonim] i-a raspuns lui periscop

      Vicepremierul sarb, Ivica Dacic (adica Vica Dacul, interesant numele sau, mai ales ca e nascut in apropiere de Timoc), a declarat astazi ca provincia separatisa Kosovo, aflata la frontiera cu Albania, ar trebui impartita intre Serbia si Albania, pt ca in acea provincie locuiesc albanezi si sarbi.

      El a spus ca Belgradul nu trebuie sa accepte nici o alta negociere, decat direct cu Albania, tinand cont ca albanezii din Pristina sunt la fel cu albanezii din Tirana.

      E prima oara cand oficial un ministru sarb propune asta. Si e un precedent interesant si oarecum periculos pt Serbia.

      Serbia are regiuni la frontiera cu Ungaria si cu Romania care sunt llocuite compact de sute de mii de maghiari, respectiv romani/vlahi.

      Daca Serbia accepta/propune sa imparta Kosovo cu Albania, de ce ar refuza sa imparta Voivoidina cu Ungaria si Romania, iar Timocul sa-l imparta cu Romania? Trebuie alte razboaie, Serbia are propuneri rezonabile doar cand e bombardata?

      In realitate, scopul Serbiei este in primul rand sa impiedice crearea unui alt stat in Balcani, un stat ostil la frontiera sa de sud si in al doilea rand sa propuna o solutie asemanatoare pt Bosnia, ce ar urma sa fie impartita intre Serbia si Croatia (lasand cam 30% pt. bosniacii musulmani, sa-si faca stat).

      In acest fel, Serbia ar mai recupera 20% din Kosovo si cam 50% din Bosnia, dupa ce a fost infranta in razboaiele purtate.

      Romania incearca acum sa stopeze agresiunea sarba impotriva romanilor timoceni, cerand Serbiei sa respecte conventiile europene si sa le acorde drepturi minime, precum cel de educatie in limba materna sau cel de a avea biserici proprii (biserica ortodoxa sarba se opune violent ca timocenii sa aiba slujbe in limba romana).

      Basescu se poate duce fara probleme la festivitatile pentru aniversarea unitatii italiene, e chiar recomandat sa serbeze oficial prietenia cu Berluscuoni in jurul statului national unitar italian (Italia nu e republica federala, e statul national al italienilor).
    • +4 (6 voturi)    
      Pentru tine e greu de priceput. (Miercuri, 1 iunie 2011, 16:39)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui periscop

      Tu cand comentezi fara sa spui ceva ser spune ca te afli in treaba.De fapt freci menta ca sa treaca timpul.Esti tipul omului care nu face nimic ,dar le reproseaza celorlalti cate ceva.
  • +12 (20 voturi)    
    Are dreptate! (Miercuri, 1 iunie 2011, 15:13)

    sorin [utilizator]

    Pai are dreptate: la o festivitate poate veni si Cleopatra a Egiptului... :-) Sunt doua lucruri diferite intre o festivitate si o reuniune de sefi de stat la o masa de discutii...
  • -1 (5 voturi)    
    comuniune (Miercuri, 1 iunie 2011, 15:51)

    tucan [anonim]

    S-ar putea sa aiba si ceasuri identice, sau sa le placa acelasi fel de ciorba.
  • +3 (7 voturi)    
    Manipulare! (Miercuri, 1 iunie 2011, 16:10)

    Dani.El [utilizator]

    Acesta este exemplul tipic de manipulare pe care media o face!

    Dupa anuntarea participarii presedintelui Romaiei la respectivele festivitati, tovarasul VM, autorul articolului (cel mai probabil la comanda politica), evindetiaza intentionat si participarea individului din Kosovo. Din punctul nostru de vedere, al romanilor, este un oarecare care participa la acele festivitati. Asa, ca individul ala, mai participa inca cateva sute de mii de persoane. Milioane, in ntreaga Italie. De ce nu le numeste pe toate?
    • -4 (6 voturi)    
      Un oarecare ... ha ha (Miercuri, 1 iunie 2011, 16:23)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Dani.El

      Oarecare-le ala e dintr-un stat recunoscut de SUA, Germania, Marea Britanie, Japonia, etc. Nerecunoscut de Federatia Rusa, Coreea de Nord, Ucraina, etc.
      • +2 (2 voturi)    
        ??? (Miercuri, 1 iunie 2011, 20:49)

        Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

        Ficioras, eu si tu suntem dintr-un stat recunoscut de TOATE tarile lumii, nu doar de SUA. Crezi ca daca am participa ne-ar fi mentionat?

        Daca consideri ca cei din Kosovo sunt superiori, astfel incat orice oarecare trebuie mentionat ... ei bine, poate tie, mie in nici un caz!

        Cat despre valorile americane ... ei isi spala copii de 4 ani cu chilotii pe ei ca sa nu fie acuzati de pedofilie ...

        Poate te apuca rasul si la asta! "Ha-ha!"
  • -3 (5 voturi)    
    n-ati inteles (Miercuri, 1 iunie 2011, 16:48)

    comentator [anonim]

    diferenta e ca la varsovia era de munca, iar la roma bea si el ceva, ca tot omu', dupa ce a dat bomba cu modificarea Constiutiei...si ca sa-i lase pe postacii penibili sa scrie texte "copy-paste"
    • 0 (0 voturi)    
      Voi astia fara de greseala (Joi, 2 iunie 2011, 11:17)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui comentator

      ce va mai place sa criticati...
  • -2 (4 voturi)    
    vecini.... (Miercuri, 1 iunie 2011, 17:12)

    costica [anonim]

    de l-ar pune italienii vecin cu liderul kosovar !!! ce-as mai rade... probabil insa ca a aranjat asta cu prietenul Berlusconi mai zilele trecute....dar, mi-ar placea, nu este imposibil....