Marius Ungureanu: Nu m-am intalnit niciodata cu presedintele Basescu. Marica mi-a cerut 5000 de dolari si si-a facut facultatea in 48 de ore

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 17 februarie 2011, 19:51 Actualitate | Esenţial


Marius Ungureanu, acuzatorul liderului sindical Vasile Marica, a declarat joi la Antena 3 ca nu s-a intalnit niciodata cu presedintele Traian Basescu: "Marica mi-a cerut 5000 de dolari si si-a facut facultatea in 48 de ore... in 2002 am incetat sa-i mai dau bani lui Marica, am avut trimise toate controalele posibile, mi-a inscenat ca am lipsit de la serviciu 15 luni si am prejudiciat statul cu 1500 de euro, si am fost acuzat pentru fals si uz de fals". Ungureanu a explicat ca relatiile dintre el si Vasile Marica s-au deteriorat  pentru ca "nu am vrut sa-i mai dau bani".

Declaratii Marius Ungureanu:

  • va multumesc ca ma faceti domn si nu puscarias; am fost condamnat la un an cu suspendare pentru ca am lipsit de la serviciu
  • nu credeam ca Antena si Realitatea manipuleaza, ca sunt traficant de tigari, de droguri, ca am 10 masini, 50 de caini etc.
  • din 2003 Marica lucreaza dupa acelasi scenariu, cand mi-a inscenat ce mi-a inscenat si tipa ca presedintele Iliescu doarme la mine acasa, la Giurgiu
  • nu m-am intalnit niciodata cu presedintele Basescu
  • am facut denuntul acum, pentru ca altfel nu m-ar fi ascultat nimeni
  • Marica mi-a cerut 5000 de dolari si si-a facut facultatea in 48 de ore
  • in 2002 am incetat sa-i mai dau bani lui Marica, am avut trimise toate controalele posibile, mi-a inscenat ca am lipsit de la serviciu 15 luni si am prejudiciat statul cu 1500 de euro, si am fost acuzat pentru fals si uz de fals; s-a suparat pentru ca nu am vrut sa-i mai dau bani
Un fost vames a declarat luni ca i-a dat mita lui Vasile Marica in perioada 1997-2002. "Din '97 pana in 2002 ii dadeam bani, cate 2.200-2.500 dolari pe luna", a spus Marius Ungureanu, fost sef de tura si de vama la Giurgiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5640 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    despre vamesi (Joi, 17 februarie 2011, 20:15)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Cand nu mai are balta peste,domnii vamesi au
    inceput sa se manance intre ei!
    Acuzatia ca dl.V.Marica si-a facut facultatea in
    48 de ore e,INSA,valabila pentru multi altii!!
    • +10 (10 voturi)    
      Marica (Joi, 17 februarie 2011, 21:04)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Ne poate demonstra domnul Marica cu numele colegilor de facultate,a profesorilor ca cinci ani a fost prezent la cursuri???daca e asa sa o faca daca nu are dreptate dl Ungureanu.,
      • -3 (5 voturi)    
        Mestere (Vineri, 18 februarie 2011, 9:32)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui ioil

        Am terminat facultatea de 10 ani si zau daca-mi mai aduc aminte cateva nume asa ca nu mai fa pe desteptul. N-am facut-o in 48 de h ci in 5 ani.

        In alta ordine de idei, am si eu o intrebare. Nu ma intereseaza cine are sau nu dreptate, toti sunt niste hoti. De ce abia dupa 9 ani iese cu declaratia asta si nu a iesit cu ea in 2002? Nu sunt cam multe coincidente?
        • +4 (4 voturi)    
          se poate face (Vineri, 18 februarie 2011, 10:37)

          ekek [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          nicio problema, exista foi matricole, exista note la examene semnate de profesori, practic e imposibil sa mai falsifici atatea acte daca esti luat la puricat. Ma indoiesc ca cel care a printat diploma a acoperit urmele asa de adanc.
          • 0 (2 voturi)    
            Naivitate (Vineri, 18 februarie 2011, 12:34)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui ekek

            Tu crezi ca a "printat" diploma fara foaie matricola in spate? :) Chiar esti naiv.
        • +4 (4 voturi)    
          completare (Vineri, 18 februarie 2011, 10:39)

          ekek [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          de fapt, daca ma gandesc bine, Hotnews ar putea verifica povestea asta pentru noi.
          Cred ca toate foile matricole sunt publice...
    • +1 (1 vot)    
      Numai chestia cu facultatea este adevarata? (Vineri, 18 februarie 2011, 8:41)

      costa [anonim] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Numai un simbure de indoiala daca ai avea in ceea ce priveste celelalte acuze, respectiv cu mita si controlul mafiot, ar trebui in mod normal sa te simti revoltat si sa ceri raspicat ca legea sa-si faca treaba. Dar toate astea trec pe linga tine duios. De ce?
  • +11 (11 voturi)    
    jos marica... (Joi, 17 februarie 2011, 20:42)

    simi [anonim]

    mincinos.. hottt... la fel irealitatea si antenele
    • +10 (12 voturi)    
      sila MARE de marica si tembelziunile ce-l sustina (Joi, 17 februarie 2011, 21:36)

      Elena7777777 [utilizator] i-a raspuns lui simi

      Nici nu stiu de la cine mi se trage scarba mai mare de la incultul acesta care racneste mereu pt orice c sa se bage-n seama sau de la televiziunile, moderatorii si invitatii ce-i iau partea cu tupeu si nerusinare.
      Atentionez "sustinatorii" acestui "nime-n drum" ca daca nu venea la Bucuresti si nu-l ajuta sitemul PSD-ist sa fure cu nesimtire, acum fura gainile oamenilor cinstiti din Falticeni!
      Asta asa ca sa intelegeti cat de non-profesionisti ati devenit aparand un gainar!
  • +9 (11 voturi)    
    credibil (Joi, 17 februarie 2011, 21:10)

    imaros [anonim]

    mi se pare mult mai credibil domnul Ungureanu decat tov. Marica ,dar trebuie luati toti liderii de sindicat la puricat ca sunt ca Ceasescu alesi pe viata,se poate asa ceva,cica fac interesul oamenilor muncii
  • +6 (6 voturi)    
    PROPUN UN WIKILEAKS DESPRE LIDERI SINDICALI .,, (Joi, 17 februarie 2011, 21:46)

    Alex [anonim]

    Si incep eu:
    - Radoi % Popoviciu - cherhanale intre 2000-2004 la Cocosu Rosu, apoi la Casa Verde (s-a desfiintat intre timp) spaga de la cantina de la Industriilor - patron Relu (fost militian) - 3000ron lunar; 300Euro de la fiecare spatiu inchiriat nefiscalizat (chiriasii nu o sa spuna direct pt ca ii da afara); salarii foarte mari angajatiilor care au grija de banii sindicatului (si de burtile lor) desi nu au nici liceul terminat (cunosc persoane); cherhanalele au continuat la Cernica la baza Metrorex (oare se intampla ceva acolo sportiv?). La cateva din acestea am participat si am intrebat de unde sunt banii???

    As mai scrie cred ca romane cu ceea ce stiu si nu numai de la metrou.
    Astia la TV sunt fete virgine insa CEEA CE CUNOSC EI ESTE FAVORIZAREA COMITERII DE INFRACTIUNI!!
    • +2 (2 voturi)    
      ce crezi ca inseamna cherhana? (Vineri, 18 februarie 2011, 9:34)

      ipse [anonim] i-a raspuns lui Alex

      cred ca vrei sa spui chiolhan?!?
      bai alex, bine ziceai cu liceul neterminat....
      • 0 (0 voturi)    
        cherhana.. (Vineri, 18 februarie 2011, 22:40)

        oana [anonim] i-a raspuns lui ipse

        este spatiul de pe malul(in general al Dunarii) -o hala -in care se depozita pestele adus de pescarii "de serviciu", cei particulari sau braconierii si-l vindeau in particular..., asa ca poate vizatul d-stra o fi stiind ca sunt patroni de cherhanale, chiolhan e cu totul altceva.
  • -4 (8 voturi)    
    vamesii astia (Joi, 17 februarie 2011, 22:31)

    ioana [anonim]

    Nu stiu cine are dreptate dar de ce singurul lider sindical corupt este chiar acela care-i mai vehement la adresa puterii ! Si de ce acum , si de ce acuzarea vine de la un fost/actual vames, nu-i cam ciudat?
    • +2 (2 voturi)    
      Gogu (Vineri, 18 februarie 2011, 9:05)

      miki [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Daca vehementa ar fii argument as inclina sa-ti dau dreptate.Altfel nu pot fi de acord.
    • +1 (1 vot)    
      toti sunt corupti si toti fura , dar (Vineri, 18 februarie 2011, 14:24)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ioana

      - nu e un lider sindical capul furaciunilor din vama .( nu are cum , ca nu el numeste oamenii acolo , ci puterea politica)

      - el e singurul corupt (acum) pentru ca incomodeaza si nu a cazut la pace , si trebuie si un tap ispasitoe
  • +5 (5 voturi)    
    Facultate in 48 de ore... (Vineri, 18 februarie 2011, 9:06)

    Pantera Roz [utilizator]

    I-auzi,d-le...Si eu am facut 5 ani la zi,ca prostu'...Asta e,daca nu te duce capu'...Ia sa iau legatura cu Marica asta,sa mai fac si eu saptamana viitoare vreo 2-3...Sa fie,acolo,ca nu strica,nu?!
  • +1 (1 vot)    
    asta se vede (Vineri, 18 februarie 2011, 11:40)

    mav [anonim]

    ca a facut mizeria aia de faclutate in 48 de ore se vede din comportamentul de incult si propagandist al acestui impostor-santajist Marica...aceasta este rezultatul unei fabrici de diplme pe care le apara Ecaterina Andronescu..ce mizerie si ce fauna neonorocita!
    • +1 (1 vot)    
      AFerim! (Vineri, 18 februarie 2011, 13:41)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mav

      D'aia abramburica dardaie cand e vorba sa plece de la diolan! 5.000.000 euro, nu ii strica, nu?!
  • 0 (0 voturi)    
    LATRAU (Vineri, 18 februarie 2011, 22:29)

    CITITOR [anonim]

    LIDER VOCAL spune repede ce colegi de facultate ai avut si in a cata banca de la gem ai stat