VIDEO Cine este Nicusor Paduraru, deputatul PDL care i-a spus lui Basescu: "In jurul dumneavoastra rar creste si iarba"

de R.P., V.C.     HotNews.ro
Miercuri, 16 februarie 2011, 12:42 Actualitate | Esenţial


Nicusor Paduraru
Foto: Agerpres
Nicusor Paduraru a intrat in atentia publica dupa ce i-a spus presedintelui Traian Basescu, in cadrul intalnirii de marti de la Parlament: "in jurul dumneavoastra rar creste si iarba". Vicelider al grupului parlamentar PDL din Camera Deputatilor, Nicusor Paduraru si-a depus recent candidatura la sefia PDL Iasi, in perioada 2006-2008 a fost prefect de Iasi din partea PNL si apoi director in cadrul Ministerului Internelor, in timpul ministrului Cristian David. In 2008, Paduraru a demisionat de la liberali si a devenit membru PDL.
 
Nicusor Paduraru este deputat PDL si vicelider al grupului parlamentar al democrat-liberalilor din Camera Deputatilor. De la inceputul activitatii parlamentare, a avut 18 luari de cuvant, 7 declaratii politice, 58 de propuneri legislative initiate si 10 interpelari.    

De la PNL la PDL si de la Prefectura Iasi in Ministerul de Interne

Potrivit CV-ului publicat pe site-ul Parlamentului, Nicusor Paduraru este inginer mecanic, doctorand la Universitatea Tehnica "Gh. Asachi" Iasi, inginerie tehnologica. In perioada 2002-2006 a fost membru PNL Iasi, in 2003 a fost vicepresedinte al Biroului Permanent Municipal (BPM) al PNL, pentru ca in 2008 sa devina membru PDL Iasi.
 
In perioada iulie 2004-septembrie 2006 a fost Consilier Judetean C.J. Iasi, in septembrie 2006 - Februarie 2008 a fost Prefect al Judetului Iasi, iar in martie 2008 - august 2008 a detinut functia de Director General al Unitatii Centrale pentru Reforma Administratiei Publice, Ministerul Internelor si Reformei Administrative.

Vezi aici CV-ul complet al lui Nicusor Paduraru.

Publicatia Ieseanul scrie ca Nicusor Paduraru a fost numit temporar in functia de prefect de Iasi, pana la incetarea suspendarii din functie a titularului postului, inculpat intr-un dosar penal. In februarie 2008, Guvernul a decis ca Paduraru sa fie inlocuit din functia de prefect cu Marius Bodea, urmand ca Paduraru sa ocupe un post de director in Ministerul de Interne.

Scandal la Prefectura Iasi

Fostul director de cancelarie al prefectului de Iasi, Valerian Salavastru, demis in 2007 din functie, l-a acuzat pe Nicusor Paduraru si pe alti angajati ai prefecturii ca au obstructionat ancheta Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) in zilele in care au avut loc arestarea si cercetarea lui Radu Prisacaru, fostul prefect al judetului. Potrivit informatiilor din presa, fostul cancelar a declarat ca in noiembrie 2006 i-a cerut lui Paduraru sa trimita dosarul institutiilor statului, dar ca actele nu au mai ajuns la DNA. Referitor la acuzatiile lui Salavastru, prefectul Nicusor Paduraru a replicat ca a trimis toate actele catre DNA si ca "subiectul lansat de Salavastru nu are sustinere reala".

Afaceri cu terenuri

In martie 2007, publicatia Buna Ziua Iasi scria ca Paduraru ar fi fost implicat intr-un scandal cu terenuri. Mai exact, Nicusor Paduraru ar fi decis, in calitate de prefect interimar, sa admita cererea a doua avocate iesene care "faceau presiuni la nivel inalt pentru a pune mana pe o suprafata de teren protejat de lege". Ca reprezentante ale unor mostenitori, ele au obtinut o hotarare judecatoreasca de atestare a dreptului de proprietate, pentru o suprafata de un hectar de teren in Comuna Miroslava. Potrivit jurnalistilor ieseni, terenul era destinat cercetarii in domeniul agricol si nu putea fi retrocedat. In zona respectiva, pretul terenului era de 50 Euro metru patrat, ceea ce inseamna ca suprafata totala valora cel putin 500.000 de Euro, mai scrie publicatia citata.

Nicusor Paduraru l-a dat in judecata pe jurnalistul Iosif Buble

Pe 10 februarie, deputatul democrat-liberal a anuntat ca ii da in judecata pe jurnalistul Iosif Buble si pe Aurel Dobasu, administrator al site-ului www.iasicastiga.ro, "pentru calomnie prin difuzarea unor informatii neadevarate". Potrivit anuntului facut de Paduraru, "in articolele publicate pe cele doua site-uri se face o referire la o presupusa legatura dintre directorul Vamii Regionale Iasi, Mihai Arcana si parlamentarul Nicusor Paduraru, legatura care ar consta in furnizarea din arhiva unitatii de date comerciale privind tranzactii economice, care ulterior ar fi traficate in scopuri oneroase. Voi cere daune morale pentru prejudiciul de imagine in valoare de 100.000 de euro celor doua persoane, suma urmand a fi donata integral unui camin de batrani din Municipiul Iasi".

Paduraru: Guvernul trebuie sa-i consulte pe parlamentarii PDL de fiecare data cand doreste initierea unui proiect legislativ
 

La inceputul acestei luni, viceliderul grupului de deputati PDL a declarat ca parlamentarii democrat-liberali ar trebui consultati de fiecare data cand Guvernul doreste sa initieze un proiect legislativ. "Ca parlamentar, m-am saturat sa aud mai intai de la televizor de legi noi, fara a avea o constructie impreuna. Nu Guvernul este expus cetatenilor. Noi, parlamentarii, primim intrebari de la cetateni pe aceste lucruri. Consider ca e normal sa fim consultati", a declarat Nicusor Paduraru intr-o conferinta de presa, transmite Agerpres.

Candidat la sefia PDL Iasi

Deputatul si-a depus candidatura pentru sefia PDL Iasi, transmite publicatia Buna Ziua Iasi. Potrivit jurnalistilor, pe data de 9 aprilie se vor desfasura alegerile la nivelul conducerii filialei PDL, la care si-au depus pana acum candidatura deputatii Nicusor Paduraru, Petru Movila si senatorul Dumitru Oprea.

Potrivit declaratiei de avere, deputatul Nicusor Paduraru detine doua apartamente, in Iasi si in Onesti, si un autoturism Citroen Xsara din 2004. La venituri, democrat-liberalul are 61.526 de lei, in 2009, din salariul de deputat. Paduraru este si profesor asociat la Universitatea "Petre Andrei" din Iasi, potrivit declaratiei sale de interese

Blogger activ din 2008, Nicolae Paduraru si-a anuntat intrarea in lumea virtuala prin urmatorul clip video: 


Deputatul PDL Nicusor Paduraru a intrat in atentia publica prin declaratia pe care a facut-o marti dupa-amiaza, la Parlament, in cadrul intalnirii dintre presedintele Traian Basescu si parlamentarii democrat-liberali. Potrivit unei inregistrari publicate de Antena 3, Paduraru i s-a adresat sefului statului spunand: "Domnule presedinte va spun un singur lucru, pentru ca sincer, in jurul dumneavoastra rar creste si iarba. Mi-as dori sa gasim formula si dumneavoastra s-o  agreati... a acelui om care sa va zica argumentat si NU. Cand il vom gasi pe acel om, cu certitudine si partidul nostru va demonstra ca are performante. Va fi bine daca dumneavoastra ati accepta. Pentru ca in momentul de fata noi avem o mare problema si nu putem iesi de aici si sa spunem ca nu s-a intamplat nimic si ca nu a fost un dialog constructiv in partid... Cel mai bun raspuns a fost votul din Camera deputatilor cand am numarat ca nu avem voturi. Daca putem sa raspundem de ce nu am avut azi voturi, de ce s-a ajuns la asa ceva, atunci avem raspuns la multe intrebari".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14040 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    atentie (Miercuri, 16 februarie 2011, 12:55)

    ady [anonim]

    aduce putin cu Vanghelie la fizionomie..
    • +5 (19 voturi)    
      Cand nu avem argumente murdarim ! (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:57)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui ady

      Oricum se vede ca aveti scoala !
      Probabil Volkov !:((
      • 0 (0 voturi)    
        Asa este (Joi, 17 februarie 2011, 10:43)

        Iarba verde de acasa [anonim] i-a raspuns lui niculita30

        Daca si-a permis sa-l contreze pe Base au sarit imediat baiatii cu initiale de la Casa de moda Venus. O sa aflam si laptele supt de Nicusor de la mamica lui ! Cum n-a supt ? A baut ceai ? Nu conteaza ,clientul a consumat ce spunem noi. Asta asa, sa va fie invatatura de minte sa-l mai contrati pe "Traiti sefu' ".
    • +3 (7 voturi)    
      Luati de aici si vedeti de ce tine cu Blaga! (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:56)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ady

      http://www.evenimentul.ro/articol/scandalul-vamilor-ricoseaza-in-pd-l-iasi.html
    • +2 (2 voturi)    
      O alta interpretare a mesajului dlui Pacuraru (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:25)

      judex [anonim] i-a raspuns lui ady

      http://traianungureanu-tru.blogspot.com/2011/02/politica-la-firul-ierbii-sau-batalia.html?showComment=1297866089072#c7752810280240819590
  • +17 (27 voturi)    
    traducere.. (Miercuri, 16 februarie 2011, 12:56)

    pehash [utilizator]

    Pentru cei care nu s-au prins, cel mai probabil deputatul PDL il citeaza Brancusi, care astfel justifica refuzul de a lucra in atelierul lui Rodin, la acea vreme cel mai apreciat sculptor: "Rien ne pousse à l’ombre des grands arbres" (La umbra marilor copaci nu creşte nimic).
    • -8 (18 voturi)    
      ma indoiesc ... (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:10)

      zozo [anonim] i-a raspuns lui pehash

      ca s-a gandit la "mari copaci"
      • +12 (16 voturi)    
        l-a facut pe Base (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:47)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui zozo

        copac? :))
    • +17 (23 voturi)    
      cam ai dreptate (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:15)

      visio [anonim] i-a raspuns lui pehash

      însă nu cred că este atât de inteligent încât să fi citit ceva despre Brâmcuşi...
      oricum, afirmaţia lui exprimă calitatea clasei politice româneşti, din care face şi el parte: când ai un obiectiv, îl studiezi şi argumentezi pe toate părţile; dacă România avea politicieni responsabili, adică oameni care ştiu ce fac, probabil că nu simţea criza; realitatea ne asurzeşte cu duritatea ei; iar politicienii sunt faţa văzută a majorităţii cu drept de vot....şi revin, acest vorbitor plimbăreţ este viitorul clasei politice.
      • +7 (17 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:38)

        tarabostes [anonim] i-a raspuns lui visio

        gresit ca dl. paduranu nu este inteligent sau educat...va rog sa va uitati numai pe website-ul domniei sale si veti vedea ca a castigat inclusiv un concurs de poezie. este, poate, printre putinii politicieni care ar lua nota de trecere din actuala noastra clasa politica
      • +3 (15 voturi)    
        Nicusor este super ok ... (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:53)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui visio

        Stimate domn,
        Nicusor Paduraru este inteligent, educat, cu simt al respectului fata de banul public si aproapele sau, un foarte bun profesionist si mai ale un om cu suflet deosebit.
        Il stiu de multi ani si iti garantez ca este genul de om in jurul caruia pot creste mari Oameni.
        Cu respect, Dan
        • -3 (3 voturi)    
          si atunci (Miercuri, 16 februarie 2011, 22:48)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Dan

          ce a cautat la PDL?Acolo sunt numai....VALORI CU NON IN FATA...
      • +3 (7 voturi)    
        Nu era nevoie... (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:19)

        Lu [anonim] i-a raspuns lui visio

        ... sa fie supercult.
        Citatul respectiv era in cartea de franceza de liceu "pe vremea noastra".
        • +2 (2 voturi)    
          :-) (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:33)

          lmc [utilizator] i-a raspuns lui Lu

          corect!
        • -1 (3 voturi)    
          despre multe și nimic (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:10)

          visio [anonim] i-a raspuns lui Lu

          despre Brâncuși poți citi în biografii, în cărți scrise de cei care l-au cunoscut...ce scrie într-un manual de franceză cu referire la un material oarecare...mă lasă rece..poate omul nu era interesat de limba franceză, nu? zic și eu, nu dau cu pietre; oricum, faptul că a plecat din pnl și s-a dus la pdl este un mare plus pentru el, asta vis-a- vis de antipatia mea pentru Antonescu...
      • -4 (4 voturi)    
        ptr Vision (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:19)

        Lili [anonim] i-a raspuns lui visio

        "însă nu cred că este atât de inteligent încât să fi citit ceva despre Brâmcuşi..." despre Bramcusi, poate, nu, despre BraNcusi cred ca da.
        Inainte de a vorbi de inteligenta altora, masoar-o pe a ta :)
        • -3 (3 voturi)    
          banc (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:58)

          tvee [anonim] i-a raspuns lui Lili

          faci parte dintr-un banc am senzatia, cu militieni mai precis.
          cit de ingust sa fii sa nu realizezi ca M e linga N pe tastatura. si nu e Brancusi ci Brincusi oricum daca tot vrei sa fim militieni.
        • +1 (1 vot)    
          să nu spui că sunt rău (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:12)

          visio [anonim] i-a raspuns lui Lili

          uite un material aici care te poate ajuta:
          http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Br%C3%A2ncu%C8%99i

          cât despre inteligența mea.....
        • 0 (0 voturi)    
          mai Lili! (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:02)

          mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Lili

          tu esti dactilografa si atat!
    • +13 (17 voturi)    
      Precisely (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:17)

      Lu [anonim] i-a raspuns lui pehash

      ... cu alte cuvinte, era supremul compliment şi nu o jignire.
      Adica, vezi Doamne, din cauza personalităţii Dvs. strivitoare nu ne gasim noi lider, ca nu se pune nici unul cu Dvs. Scuza ieftina, după mine. E cum a zis Base: e mai aproape scaunul de sub fund decat alegerile din 2012. Asta e.
      Ramanem cu aia care fac miting la DNA cand le sunt arestati colegii.
      • +6 (6 voturi)    
        esti sigur? (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:07)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lu

        scuza ieftina?
        de-aia boc, singurul premier roman care a reusit sa treaca prin parlament cateva reforme serioase, poate cele mai importante din ultimii 20 de ani, este vazut ca un 'pitic', 'pinguin', este rareori intervievat si citat, dar ies la inaintare mult mai lejer maimutoii care conduc opozitia, desi n-au realizat nimic in viata lor... pardon, unul a reusit sa fie absent 20 de ani in parlament.
        • -2 (2 voturi)    
          Sunt sigur (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:35)

          Lu [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Lucrez "în sistem" şi ştiu exact câţi bani fac reformele. E bine că s-a început, dar nu sunt deocamdată decât reforme de operetă. Dacă n-ar fi aşa, am avea bani de de toate, că bani sunt, dar nu musai facem ce trebuie cu ei. Şi asta ţine de decizia politică, de la mare la mic, credeţi-mă.
          Dacă reformă înseamnă să închidem spitale, în timp ce dăm 10 milioane de lei pentru o catedrală supradimensionată, eu sunt... popă!
        • -3 (3 voturi)    
          esti pupin..boc ! (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:58)

          Stefan [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Daca tu spui si mai si crezi ca boc a facut reforme serioase in Romanica.....atunci poate oricine sa inteleaga de ce romanii au ajuns "paria" Europei. Asa conducatori..asa tara ! Sa va fie de cap !
          • +1 (3 voturi)    
            sarmanele victime.. (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:48)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

            In primul rand generalizari de tip 'paria' sunt facute de persoane sub un anumit nivel intelectual. Indiferent din ce tara provin aceste persoane, opinia lor ma lasa rece, cu atat mai mult cu cat nu am cunoscut pana acum nici un strain care sa ma desconsidere pentru ca sunt roman.
            In al doilea rand, este foarte usor sa critici pseudo-reformele pe considerente tehnice. Suntem cu totii experti in cel putin un domeniu.. mai ales ca suntem romani. Dar trebuie sa iei in calcul si faptul ca trebuie sa convingi o majoritate parlamentala, apoi sa le puna in practica milionul de bugetari existenti. Oricat de creata e mintea ta.. daca ei nu vor, tu nu rezolvi nimic.
    • -2 (6 voturi)    
      ma .. esti copac ..? (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:56)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui pehash

      ?
    • +1 (5 voturi)    
      suparare (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:59)

      mia [anonim] i-a raspuns lui pehash

      mie mi-a placut interventia lui Paduraru si cred ca si lui Basescu ,pentru ca nu i-a ripostat,ca altfel... Cred ca a facut referire la Brancusi ,ma indoiesc ca Basescu a stiut,si in principiu i-a dat dreptate lui Basescu:trebuie gasit cineva care cu argumente sa-l infrunte,a.i sa ajunga si Basescu sa-i dea dreptate!Mie imi place ,daca as fi din Iasi ,l-as vota!!
      PS oricum ,si-a facut o campanie electorala nationala gratis excelenta!
  • -8 (24 voturi)    
    Mare greseala a facut! (Miercuri, 16 februarie 2011, 12:56)

    George [anonim]

    La cat de ranchiunois, razbunator si cu greu rabdator in fata celor care il contrazic este Basescu, acest Paduraru si-a semnat sentinta!
  • +10 (18 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 16 februarie 2011, 12:56)

    MRSmrs [utilizator]

    Cred ca-si pregateste terenul sa faca saltul inapoi...la PNL.
    • +9 (13 voturi)    
      Gata ! S-a pus stampila ”USL” (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:40)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      ”Seamana cu Vanghelie + a fost in PNL si vrea sa faca saltul inapoi” - iata reactiile din forum
      *
      Totusi omul candideaza la sefia PDL Iasi - deci cel putin pana in aprilie nu poate fi banuit de pactizare cu dusmanul.
      *
      Si-apoi ?! Cam CE ar avea dreptul sa ii spuna un membru al PDL lui Traian Basescu
      fără a intra in malaxor ?

      Ma refer la eventualele critici - ca laude sunt destule si oricum mai cu farmec decat doamna Udrea nu-l poate lauda nimeni.
      *
      Are voie sa ii spuna cineva lui Basescu vreo chestie care nu e roz ?
      *
      Pentru ca daca acest domn Păduraru - care a indraznit sa evoce votul ratat in cazul lui Păsat ....precum si absentele din ultimele zile de la Parlament ale PDL istilor provocate de nesfarsitel consfatuiri cu Base - daca acest domn e etichetat ca ”dusman al poporului” ....
      ce sanse mai are PDL ul ?
      *
      Și metafora lui Brancusi .....?....pe cine poate sa supere ?
      Va irita si cand i se spune lui Basescu ca are grandoarea unui stejar ?

      Chiar poate sa afirme cineva ca cei din PDL ....las ca si cei din UNPR...nu sunt ”marcati” (....folosesc un cuvant neutru...nu zic ”striviti” ) de personalitatea formidabilă a lui Basescu ?
      *
      Chiar asa ati ajuns ? Sa credeti ca lui Basescu nu i se poate spune NU ?
      *
      Dusmanii PDL ului il compara adesea cu PNTCD ul de pe la sfarsitul Conventiei Democratice.
      *
      E o comparatie onoranta...atentie sa nu ajungeti comparabili cu un anumit partid in care cu 21 de ani in urma o singura persoana detinea adevarul absolut.

      PS. Si desigura dosarul. Dl Padurarau este o persoana controversata. Cat a tacut din gura nu era controversat.
      PS2. Daca PNL ul il ia inapoi pe Paduraru - castigul va fi reciproc.
  • -2 (16 voturi)    
    Iarba sau buruieni! (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:03)

    Pink Panther [anonim]

    Ma intreb daca iarba la care se refera nu are cam multe buruieni uneori.

    Exemple: Ilici, Nastase, Ponta, Hrebenciuc, Antonescu,...
  • +7 (9 voturi)    
    Dintr-un punct de vedere ii dau dreptate. (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:04)

    mircea [anonim]

    Comunicarea intre guvern si parlamentarii puterii lasa de dorit.In celelalte ,nu am informatii,nu ma pronunt.E clar ca este necesara o mai buna comunicare intre guvern si parlamentarii puterii tocmai pentru a realiza cresterea increderii in guvern.
  • 0 (8 voturi)    
    Iasi devine un pol de putere politica (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:13)

    Moldova da replica in PDL [anonim]

    Dupa Cluj pentru PDL, Constanta pentru PSD, avem un alt mare oras de provincie ce tinde sa devina un pol de interes national politic major pentru partide.

    Dar nu se stie inca cine castiga acolo, PSD-ul vicepresedintelui de partid si primar reales Nichita, om care a supravietuit fara probleme schimbarilor de lideri PSD sau PNL-ul vicepresedintelui Fenechiu, multimilionar sponsor al lui Antonescu si foarte critic cu PSD-ul ?

    Acum intra pe rol si PDL, cu un critic anti-basescian, deputatul si universitarul fost prefect Paduraru, fost liberal pro-Tariceanu. Tariceanu care critica USL si a fost prim-ministru numit de Basescu.

    Miza e importanta, Iasiul e foarte populat (cel mai populat judet din Romania, singurul cu crestere demografica !!) si la alegerile viitoare fiecare vot va conta, e un judet care face electoral cat alte 3-4 judete la un loc.

    Pare sigur ca USL isi poate adjudeca toate mandatele din judet si municipiu, daca se merge pe uninominal, in 2009, PSD-PNL au obtinut cumulat circa 59% din voturi, PDL nu a depasit 31%. Acum scorul ar fi chiar mai mare.

    Cu replica data, Paduraru va deveni destul de popular in Iasi si poate ca si asta vrea, sa aiba o sansa la un uninominal !
    Asa ca presa liberala si pesedista locala se va grabi sa scoata dosarele contra lui, sa nu piarda din voturi..
    • +5 (5 voturi)    
      Iasi-ul trebuie sa renasca. (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Moldova da replica in PDL

      Sa redevina o capitala a Moldovei(cultural,politic).Pentru asta ar trebui caenii inteligenti,cu simt patriotic din Iasi ,sa faca un pas in fata,iar excrocii care au acaparat puterea dupa 1989,sa aiva taria sa faca pasul inapoi.Vom reusi oare sa respectam valorile neamului romanesc,sau vom sta sub obladuirea unora ca Ponta,Voiculescu,Antonescu.Oameni de nimic si care improasca zilnic cu venin viata romanilor.
  • +5 (13 voturi)    
    Mafiotii au inceput tirul (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:24)

    Vali [anonim]

    Frumoasa ancheta, nici macar cei de la SRI nu reuseau asa ceva. Nici macar nu a scos capul bine si deja au pus tunurile. Pregateste Nicusor de lupte grele, pentru ca mafiotii te-au luat in vizor. Acestia au preluat informatii doar din ziare afiliate PSD-ului.
  • -5 (11 voturi)    
    Inca un profesor (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:26)

    Trojan.H [utilizator]

    Si asta e profesor? Cu cit mai multi profesori cu atit nivelul tinde spre 0.
    Daca domnul profesor ar vrea sa se angajeze administrator la imobilul nostru, cu parere de rau ar trebui sa-l refuz, fata lui nu inspira incredere. Si nici nivelul de cunostinte nu stiu daca s-ar ridica la nivelul functiei.
    • +3 (7 voturi)    
      Nicusor Paduraru... (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:09)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      este un om deosebit. Daca ai avea ocazia sa il cunosti in ceva zile de lucru, comunicare, constructie de diferite proiecte atunci ai vorbi altfel.
      Este genul de politician care a avut ocazia sa fure si nu a furat. Care a avut ocazia sa construiasca si a construit pentru binele comunitatii.
      Un profesionist deosebit cu o experienta pe management deosebita.
      Daca cei de la PDL vor reusi sa aiba in conducerea lor centrala astfel de oameni atunci USLul poate sa uite de putere pentru multi ani.
    • +2 (2 voturi)    
      Scriem ca să ne aflăm în treabă! (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:40)

      AS [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Vă treziţi postând (adică vorbind) fără să cunoşteţi! Valoarea dv. e nulă!
  • +10 (10 voturi)    
    Mai avem vevoie si de iarba (Miercuri, 16 februarie 2011, 13:42)

    EU [anonim]

    De unde tata sa creasca iarba linga Base , cind buruienile de linga el sufoca tot.
  • -5 (9 voturi)    
    De ce a venit la PDL (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:12)

    Ionel [anonim]

    Daca are limbaj de USL?
    • -1 (7 voturi)    
      pai cam asa e .. (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:00)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      asta nu e limab de PDL ... e mult prea elevat pt pdl-isti .. nu mia zic ca foloseste metafore ...
  • +5 (9 voturi)    
    Articol stalinist (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:13)

    Nila [anonim]

    pe principul "Cine nu e cu noi e impotriva noastra"
    Strans uniti in jurul tatucului !
  • +2 (8 voturi)    
    Cineva de la hotnews are scoala Scanteia (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:13)

    KingSnake [utilizator]

    Gata, a indraznit sa zica ceva, ii facem dosar, ii scormonim trecutul, inventam povesti de genul "x a zis despre y ca e hot" si il scoatem in fata publicului sa-l tarasca prin zmoala si fulgi.

    Ce josnic !
  • -1 (5 voturi)    
    scoala de partid (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:21)

    Alex [anonim]

    o fi avand el scoala de partid, dar voi aveti firul rosu la cotroceni. intrebarea mea este daca ati intervenit pe text sau l-ati publicat asa cum l-ati primit?
  • -5 (7 voturi)    
    Antonescu si liberalii de dupa 90 (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:21)

    Valentin [anonim]

    Crin Antonescu seful PeNaL-ilor este nulitatea din politica romaneasca. Din 1992 in Parlament (din 1992 pana in 2011 si mai departe) a devenit cel mai mare chiulangiu si fustangiu.Ca realizari in Politica remarcam 0,98 la suta la prezenta, 0 la suta la proiecte legislative si un an ministru al Tineretului si sportului cand a dat ginerelui lui Ion Dinca (Teleaga) strandul Tineretului. Acum doreste sa devina prim ministru, presedinte daca se poate. Este papusa de paie de la teatrul Tandarica manuita de catre conu Patriciu. Daca vor reveni la putere PSD si PeNaL vor da ca prima lege in Parlament amnistierea tuturor hotilor de neam si tara pentru ca acestia sa-si readuca din paradisuri fiscale conturile grase. Ce spui conule Dinu? Crinuta pe unde fusesi???La Bruxelles? Cine ti-a fost nas? Patriciu? Numai acolo poti sa faci cununia? Romanica noastra nu iti place? Ti-ai pus concubina(viitoarea sotie) pe loc eligibil in Parlamentul european? Numai de EBA vorbiti?? Eu spun ca aveti dreptate cu EBA. Dar de sotiile liderilor opozitiei puse pe loc eligibil in Parlamentul European nici o vorba!!!? Legatura dintre Antonescu si Patriciu este de notorietate dar si legatura dintre Patriciu si Nastase deasemenea. Romanii sunt masochisti vrand sa aduca din nou la conducerea tarii pe cei ce au distrus agricultura, industria, au devalizat bancile si au vandut resursele de petrol si gaze al subsolului terestru si maritim????!!!!!!!!! Cu cine s-a unit Crinutza? Cu Felix Voiculescu. Ii leaga ceva? Poate seniorii liberali colaboratori ai securitatii si dovediti Constantin Balaceanu-Stolnici, Dan Amedeo Lazarescu, Alexandru Paleologu si Mircea Ionescu Quintus colegi de generatie cu Voiculescu! (Quintus s-a judecat cu CNSAS pentru sentinta primita si a cistigat in final, la Curtea de Apel, pe chestiuni de procedura ???!!!!!!!!!)
  • +4 (6 voturi)    
    de urmarit (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:21)

    buha [utilizator]

    cred ca este un politician de urmarit, si sper sa ramana pe scena pentru ca are ce spune si stie sa spuna, sper ca stie sa si faca.
  • -1 (7 voturi)    
    Jefuitorii rezervelor subsolului terestru si marit (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:24)

    Valentin [anonim]

    Alegerea lui Bogdan Olteanu la BNR a facut parte din intelegerea PSD - PeNaL dupa numirea fostului consilier al lui SO Vantu, domnul Nicolae Vacaroiu la sefia Curtii de conturi pe 9 ani! Ion Iliescu butoneaza inca Romania. Daca PSD+PeNaL+PC vor reveni din nou la conducerea tarii jaful se va definitiva. Oltchimul, Salinele, Posta, Transgazul, vor fi date mogulilor pentru aportul lor media la recastigarea puterii. Gratuit!!! Tot asa au fost date si zacamintele de petrol si gaze terestre de catre Bombonel prin Parlamentul Romaniei controlat de PSD precum si cele maritime date aproape gratis de catre Tariceanu sprijinit fatis in Parlament de PSD in 2007 si 2008. Acum ne plangem ca avem benzina cea mai scumpa din Europa? Privatizarile strategice au fost oprite de BASESCU in 2006 in CSAT si in 2007 au pus de o suspendare!!!! Urmatoarea suspendare in 2013?
  • -2 (8 voturi)    
    Caracatita (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:26)

    Valentin [anonim]

    Se plimba de la Felix la Nush S.Vantu - FNI asa zis analisti platiti cu bani grei (romani dormiti linistiti - banii dvs sunt in siguranta la FNI). De unde acesti bani? Cum se poate ca oameni in Romania prin munca cinstita sa faca averi de 2,5 miliarde euroi ca Felix si Patriciu si sa aiba atatea case (conace boieresti) ca Nastase? Dvs romani puteti obtine de la statul roman prin pixul lui Adrian Nastase 600 milioane de dolari fara sa platiti nici un cent ca dobanda asa cum a primit PATRICIANUL timp de 7 ani? Noi nu avem 3 outze ca el!!! Dar nici nu am lucrat la Dunarea. Cel ce a lucrat acolo, om mare la Secu, dupa Revolutie a deschis sacii ca sa curga in ei banii Romaniei din exporturi. Si nu numai el!!! Acum au televiziuni, partide de 2%, au putere finaciara si multa obraznicie in raport cu romanii, cu neamurile , cu colegii de serviciu care zice-se prin popor au fost turnati la SECU. Dar tot o viata au pe pamant. Ura lor este fara margini! Dar BASESCU le-a stricat socotelile oprind privatizarile strategice, cu dedicatie, in CSAT in 2006. Nu pentru ca era cel mai bun ci pentru ca romanii se temeau ca Vanghelie sa ajunga ministru de interne iar Catalin Voicu procuror general al Romaniei. Daca prostanacul era presedinte se faceau chermeze pe banii tarii, orasele erau sub teroarea gastilor mafiote, executiile si jafurile erau la ordinea zilei. Iar Patriciu, Vantu, Voiculescu prezentau pe puternicele lor canale media viata in roz pentru care erau recompensati cu OLTCHIM, Posta Romana, Salinele de sare si Transgazul. Dar tot le vor fi date gratuit dupa 2012 cu ajutorul romanilor ignoranti care vor vota PSD + PNL+PC. CARACATITA
    • +2 (4 voturi)    
      Si halatu'? (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:02)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Cat e halatu'? Esti de Balaceanca!
  • +3 (7 voturi)    
    da hotnews da (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:33)

    smen [anonim]

    cu manie proletara,cum a indraznit sa se ia de marele strateg basescu,dati in el,rupetil,blasfemie ca s-a luat de marele stapan,ce misto e sa vezi slugile altoindu-se intre ele
    • +1 (5 voturi)    
      aminteste de 'scanteia' :) (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:02)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui smen

      !
  • -3 (5 voturi)    
    el inregistreaza? (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:42)

    CCC [anonim]

    Eu cred ca acest domn este un candidat serios pentru scurgerile de informatii de la sedinte, scurgeri de care beneficiaza antena3 in ultima vreme. Si formularea mi se pare artistica, si retorica mi se pare asemanatoare cu retorica antena3/realitatea - vezi "omul care sa spuna Nu presedintelui". Omul parea pregatit sa tzina un speach. Avem pretentia ca deputatilor nu le spala nimeni creierul nu?
  • -3 (5 voturi)    
    Catelul (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:45)

    ina [anonim]

    Banuiesc ca este unul care dupa ce l-a vazut in toamna pe alt PDL-ul din Moldova (un nimeni barat!) invitat de o(R)noare la toate emisiunile Realitatii si Antenei si-a spus ca "prost sa fii, noroc sa ai ! "Formula gasita de moldoveanul neica-nimeni se pare ca este o mina de aur si pentru unul ca el.
  • 0 (4 voturi)    
    o intrebare.. (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:47)

    gigi [anonim]

    nenea asta mai este in PDL?
    • +2 (4 voturi)    
      si mai buna intrebare : (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:03)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      de ce nu este anchetat inca / la inchisoare ?

      :)
  • -2 (2 voturi)    
    traseistul asta ... (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:16)

    Mioara [anonim]

    ... n-a priceput ca scorul atins de pdl la alegerile din 2008 i se datoreaza in cea mai mare parte lui basescu? ilustrele nulitati au mari stocuri de tupeu in dotare ...
    • +2 (2 voturi)    
      traseist? (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:59)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Mioara

      atunci si Stolojan, Flutur, Stoica sunt tot traseisti?
      si daca nu deschidea gura ieri tot traseist era, sau doar un onorabil democrat-liberal, tanara speranta a politicii?
  • -2 (2 voturi)    
    Uite ca se poate (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:21)

    dorin bretan [anonim]

    Mie mi se pare corecta si fireasca o discutie in care fiecare isi exprima punctul de vedere . Sigur e greu de stat in jurul lui Basescu. In mod cert nu e de gasca. Dar ar trebuii sa fie?
  • +1 (3 voturi)    
    Socant !!! (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:47)

    Catalin [anonim]

    Ma mira ca un parlamentar PDL este pus la zid de asa multi portocalii pt ca a spus in fata presedintelui un lucru de bun simt. El nu a jignit presedintele, nu l-a atacat ci pur si simplu a spus ca este nevoie de un lider autentic.. Este absolut normal domnilor sustinatori ai dl. Basescu ca si presedintele roman sa greseasca.. este om! si atunci este mai normal sa existe un om care " cu argumente temeinice ( uitati ca acest cuvant a fost rostit ) sa spuna presedintelui ca situatia nu este cum crede dumnealui. Nu am crezut ca cineva poate duce simpatia fata de un presedinte pana acolo incat sa nu conceapa ca si acestuia i se pot aduce contraargumente!.. Este socant!!! Au existat oameni care au spus in fata asta lui Ceausescu! In ce tara traim?... Tocmai acesti oameni care il linseaza in postari pe acest parlamentar arata cat de aproape este PDL-ul de acum de PSD-ul lui Ion Iliescu.. Socant!!! .. si cel mai trist este ca e rusinos ceea ce se intampla
  • -2 (2 voturi)    
    Ce e de mirare (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:28)

    Jean Marin [anonim]

    doar vine de la pnl_sd
    • +1 (1 vot)    
      vine de la... (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:40)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Jean Marin

      Pai iti amintesc ca dl Basescu a fost in FSN-ul lui Ion Iliescu si nu a urlat din cauza "porcariilor" ce s-au facut in 1990... atunci a tacut.. apoi acelasi domn Basescu a stat sub P Roman.. chiar si in al12-lea ceas ii declara "dragostea".. la modul politic... este penibila situatia... asta ncii macar nu l-a criticat pe presedinte! nu l-a injurat! nu s-a plans! nu a spus astea in fata presei! a spus in mediul PDL.. a spus ce si Basescu doreste.. un lider politic autentic este necesar.. asta este mesajul parlamentarului.. a unui lider care sa poata sa spuna NU cand presedintele greseste.. nu sa-i dea pumni! nu sa il scuipe!.. Sper ca PDL nu s-a transformat in partid de militieni, de ex-securisti in care se accepta doar o voce
      • -1 (1 vot)    
        lecitina ? (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:21)

        Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        iti aduci aminte gresit. nu a fost in fsn. incearca cu lecitina
  • -1 (1 vot)    
    in jurul Dvs rar creste si iarba.... (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:53)

    rodica [anonim]

    sincer vorbind,si Brancusi i-a zis lui Rodin...parca,nevrand sa faca ucenicie cu el ca:"la umbra marilor copaci nu cresc decat ciupercile si manastacile..." asa ca d-l cu pricina este liber sa ajunga renumit ca Brancusi(ceea ce ma indoiesc!)....ca desi este atata libertate in lumea politica romaneasca,acum putem sa zicem fara frica ,anume ca "muntii nostri aur poarta...noi umblam din poarta in poarta!"
    ca sa aibe ei loc sa fure linistiti...".Liniste multa liniste"ceruta de Iliescu...si ai lui...discipoli...
    nu cred ca tara asta se mai face bine vreodata cu toate eforturile lui Basescu....mizeria este in toti pana jos de tot!
  • 0 (0 voturi)    
    Se.... contra vantului! (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:20)

    Grasu [anonim]

    Care e diferenta dintre el si Orban?Amandoi sunt impotriva unor decizii ale partidelor din care fac parte.Si inca ceva, omul e traseist vine de la PNL.QED!
  • 0 (0 voturi)    
    Aspru si intrasigent (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:32)

    Surugiu [anonim]

    Traian Basescu este un tip atat de aspru si calculat incat nici iarba nu creste in deplina libertate in jurul sau. Deci daca si iarba are o aparitie controlata , cu atat mai mult valorile politice ale fostului sau partid au o atenta si riguroasa supraveghere. Cam acesta a fost mesajul politicianului de prin Iasi , nicidecum ce se interpreteaza pe aici sau pe la televiziunilor celor doi mogului tembeli. Politicienii partidului prin mesajul iesanului vor o mai mare libertate in promovarea valorilor si renuntarea la canoanele marinarului.
  • -1 (1 vot)    
    ce chestie.. (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:00)

    laurentiucat [anonim]

    asta cred ca s-a crezut ca inca este in pnl si este democratie..la pd
    o sa-l vedem pe la dna,ani si terfelit pe la televiziunile portocalii.
  • +4 (4 voturi)    
    DEPUTATUL NICUSOR PADURARU (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:03)

    TURTA DRAGOS [anonim]

    Buna seara.
    Sunt iesean si imi dau numele si prenumele corect fata de alti anonimi care posteaza pe aici.Il cunosc pe domnul Paduraru si e genul de politician care spune lucrurilor pe nume,are interventii in Parlament si in general tot ceea ce spune trece prin filtrul mintii.
    Domnul Paduraru este unul din parlamentarii ieseni care chiar se zbate sa faca ceva si incearca sa mai estompeze din culoarea rosie pesedista cu care este blestemat acest judet.
    Referitor la ceea ce a afirmat in discutia cu domnul Basescu probabil ca asa a gandit in acel moment si nu vad nimic peiorativ in afirmatie.
    O seara buna.
  • 0 (0 voturi)    
    DIN PACATE DOAR O ILUZIE! (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:17)

    stefan [anonim]

    ma grabeam sa-l felicit pe n paduraru dar ....cred ca este si el un traseist politic in functie de cum bate vintul intereselor sale. oricum este un merit ca la pus la infruntat pe apucat !dar acum se cere mai mult de ;la alesii nostrii, se cere responsabilitate nu poate un nebun sa -si bata joc de o tara doar ca nu-l mai aclama cind arunca sticla de sampanie,iar ei sint comandati din deget .
  • -1 (1 vot)    
    N-am auzit de parlantarul asta (Joi, 17 februarie 2011, 7:59)

    Ali Star [anonim]

    Ehe, fratie, nu ai o initiativa legislativa, dar te iei de presedinte?

    A, da, dat in judecata niste jurnalisti. Fain.
    Acest individ e rau la suflet si marunt in caracter. Asa se vede de la distanta. Si imi dicteaza viata prin parlament. Rusine, badie, rusine.

    [Este o opinie si NU pot fi dat in judecata. Delictul de opine
    opinie nu exista pe la noi.]
  • 0 (0 voturi)    
    Rar creste iarba? (Joi, 17 februarie 2011, 10:38)

    adrian88000 [utilizator]

    Asta inseamna ca l-a laudat , nu l-a criticat.
    E un proverb care spune ca sub un stejar mare nu creste iarba si se refera la oamenii mari care nu sunt inconjurati de fel de fel de neispraviti ei fiind prea mari ca sa se asocieze cu neica-nimeni. Acesta este sensul corect!