Ministrul francez al afacerilor europene: Nu avem o opozitie de principiu fata de intrarea Romaniei in Schengen in 2011, dar Romania si Bulgaria nu pot adera in urmatoarele 3 luni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 6 februarie 2011, 13:52 Actualitate | Esenţial


Laurent Wauquiez, ministrul francez al afacerilor europene, a declarat, la RFI, ca tara sa nu are "o opozitie de principiu" fata de aderarea Romaniei la Spatiul Schengen in acest an, insa cu siguranta, tara nostra si Bulgaria nu pot adera in urmatoarele 3 luni: "Bulgaria nu este pregatita. Si daca Bulgaria nu e gata, nici Romania nu poate intra. Daca Romania si Bulgaria sunt gata sa intre anul acesta si exista toate garantiile ca sunt pregatite, atunci noi nu ne vom opune. Dar daca sunt gata anul viitor sau in doi ani, vor intra anul viitor sau in doi ani".

"Dosarul nu este numai unul romanesc, ci romanesc si bulgaresc. Pentru moment, rapoartele ne spun ca Bulgaria nu este gata. Si, cum nu s-a facut nimic pentru acoperirea Schengen a frontierei dintre Romania si Bulgaria, Romania nu poate adera singura. Trebuie ca ambele tari sa fie pregatite", a precizat oficialul francez.

Laurent Wauquiez a adus in discutie si coruptia din Romania si Bulgaria, chiar daca Bucurestiul - spune el - face eforturi pentru a o combate: "Stim ca guvernul roman incearca sa duca o lupta nemiloasa cu acest fenomen, dar din rapoartele pe care le primim exista inca probleme serioase cu coruptia in Romania si Bulgaria".

Oficialul francez a laudat eforturile tarii noastre: "Romania a facut multe eforturi si vreau sa subliniez acest lucru. A facut eforturi pentru a imbunatati protectia frontierelor. A facut eforturi foarte dure pentru a lupta impotriva coruptiei. A parcurs o mare parte din drum. Intrebarea este daca s-a ajuns la capatul drumului sau nu. Analiza noastra este ca deocamdata nu s-a ajuns la capatul drumului".

El a adaugat, insa, ca mai multe tari au rezerve fata de intrarea Romaniei si Bulgariei in spatiul Schengen, spunand ca pentru Franta nu este o decizie usoara, avand in vedere "legaturile afective si de prietenie extrem de profunde" dintre Romania si Franta si faptul ca "Romania e o tara francofona cu care am construit multe lucruri de-a lungul istoriei".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2233 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Statul mafiot. (Duminică, 6 februarie 2011, 14:08)

    AlinN [anonim]

    In locul francezilor as pune conditia ca Romania sa intre in SS dupa ce se da o sentinta definitiva in cazul arestatilor de la vama.
    As spune: asteptam sa apara in fata tuturor ministrilor de interne din UE dl Boc si sa ne citeasca si noua sentinta.
    Apoi sa ne explice dl Boc cum este posibil ca din 95% dintre angajatii unei institutii de stat sa fie corupti si sa nu se stie nimic mai sus.
    Asteptam sa ne explice cum se defecteaza 70% dintre scannere de tiruri in 2 luni de cand sunt puse in functiune si nimeni sa nu se sesizeze.
    Asteptam sa ne explice cum toate camerele de luat vederei din vami sunt batute de vant in sus si nimeni nu se sesizeaza.
    In fine, va dati seama ca sunt retoric, dar daca se stie ca 95% (nu dintre bugetari) dintre angajatii la stat insarcinati cu combaterea evaziunii fiscale se ocupa cu evaziunea fiscala, macar s-o lase moarta cu SS.
    • 0 (0 voturi)    
      Statul Mafiot... creat de cine? Asta-i Intrebarea. (Luni, 7 februarie 2011, 13:25)

      paulsan1282446614661 [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Nu cred ca Domnul Boc trebuie sa ne explice asta... De acord cu problema coruptiei intregului sistem politic-social... problema veche de la inceputurile democratiei securistice, instaurata la inceputul anilor 90'... cand au fost puse temeliile Statului Mafiot... pe bazele unuia mai vechi... Sistem in care ne scaldam ca intr-o mocirla de 20 de ani... pe care am tolerat-o aproape cu totii... si acum ca prin minune ne-am trezit si cautam tzapi ispasitori... Iar fondatorii acestui sistem inca au nesimtirea nonsalanta... sa ne dea acum lectii de valori democratice... Din fericire lucrurile au inceput sa se schimbe pe ici pe colo... poate e inca putin... dar e ceva... cu putintica rabdare... o sa reintre lucrurile pe un fagas nu perfect, dar mai normal... Caci nimic nu-i vesnic pe lumea asta... Chiar daca unii inca mai spera....
  • +2 (2 voturi)    
    Adevarat este (Duminică, 6 februarie 2011, 14:10)

    ie [anonim]

    "Intrebarea este daca s-a ajuns la capatul drumului sau nu. Analiza noastra este ca deocamdata nu s-a ajuns la capatul drumului"

    Adevarat este: nu s-a ajuns la capatul drumului. Sa-l vedem pe Nastase judecat si mai vorbim.
  • -1 (3 voturi)    
    Mi-a ghicit gindurile (Duminică, 6 februarie 2011, 14:59)

    m.o [anonim]

    E dureros sa auzi un asa transhant mesaj dupa ce te-ai pregatit atita amarde vreme din punct de vedere
    "technic" -si pun aici gilimele pentru ca am avut multe dubii despre pregatirea noastra din mai multe puncte de vedere.

    So i-au ca domnul Boc.
    1. Cu tota techinca de granita in cares-au cheltuit o girla de bani si aici nu amcunostinta, cit de la UE, si cit de la noi, romania astazi, nu e pregatita.
    Nu, si o spun cu parere de rau si eu, pentru ca noi suntem in partea de nord si est, ultima tara din Uniune, si reprezentam poarta de intrare inaceasta mare uniune la ce noi am avut parte pentru ca suntem diferiti, ca popor.
    Da O spun , diferiti , pentru ca neam ca al nostru nu mai exista pe acestpamant, noi avem ceva diferit , ceva special, ceva frumos,si in acelasi timp, ceva neplacut.
    Suntem dati dracului cum zicea unii, inteligenti, sclipitori, buni in multe arii, dar nu ne unim eforturile, stinta ,know-howul pe care il avem, si astane facem sa pierdem in ochi lumii.
    Suntem saraci suntem ne-educati, sau foarte putin in comparatie cu state europene-vestice.

    Nivelul de trai al nostru e faorte precar si astea toate luate la un loc ne face vulnerabili pe toti la coruptie, la o coruptie instilata in noi mai mult de 50 de ani.
    Asa am fost abisnuiti , ca domne, daca ma duc la doctor , trebuie sa-i dau ceva ca sa ma facamai bine, la primar , la felcer , la notar, la militian.

    Toate astea auintratin "gena " noastra , ne-au modificat cultura si spiritul.
    Avem techinca la granite dar nu avem acel spirit inca , spirit de corectutidine ,zicem mereu , lasa ca merge si asa.
    Nevoiile sunt inca mari , saracia inca e pe noi , educatia e inca la un nivel mai rau ca in comunism. cel putin atunci era un sistem continuu, acum e deslantat, necooperant , fara fluiditate, si mai ales faranicio legatura cunevoiile de astazi.

    Am spus la vremea intrarii in Uniune , ca noi suntem pregatiti pentru aceasta, nu trebuia sa intram atunci pentru ca am intrat ca un sarac
    • +2 (2 voturi)    
      Franta, ipocrita, ucide francofilia in Romania (Duminică, 6 februarie 2011, 15:41)

      "..toata greco-bulgarimea e nepoata lui Traian" [anonim] i-a raspuns lui m.o

      Acum a devenit din ce in ce mai clar ca Franta pur si simplu nu are ce reprosa Romaniei din punct de vedere tehnic (altfel se agata de fiecare calculator defect de pe frontiera), evaluarile Schengen pt Romania sunt excelente, mai bune decat ale Greciei sau Italiei (tari din Schengen pe unde se intra clandestin fara probleme!!).

      Asa ca francezii, ipocriti, au ramas cu discursul generalist (se stie ca e coruptie la estici, ca si cum cele mai mari scandaluri de evaziune fiscala n-ar fi de fapt in vestul Europei, iar in Franta fostul presedinte Chirac n-ar avea deja dosar penal de coruptie!) sau cu dat vina pe "altii", bulgarii.

      E drept ca bulgarii sunt in urma noastra din n puncte de vedere, au crima organizata si mafii venite din Rusia si Turcia, sunt acolo peste 100 de asasinate nesolutionate, de magistrati, politicieni si oameni de afaceri, au raport tehnic negativ la evaluarea Schengen.

      Romania e un fel de victima colaterala a prostiei si lenei bulgare, a coruptiei si incompetentei din Grecia (7km de frontiera cu Turcia in zona Orestiade sunt nepaziti!), a campaniei electorale din Franta imbacsita de negri si arabi de care Sarkozy nu se poate lua direct (deporteaza tiganu sa priceapa arabu).

      Intrarea in Schengen nu e o chestiune de "merit" sau de premiere politica, ci de indeplinire a unor criterii tehnice.

      Romania oricum va intra, acum sau in urmatorii 2 ani, insa atitudinea Frantei a socat enorm clasa politica si opinia romaneasca, pagubele sunt foarte mari si greu de reparat intr-o lume in care franceza e din ce in ce ai ignorata.

      Cu foarte mare intarziere, chiar si acest biet ministru francez a priceput ca e pe cale sa distruga o relatie cu unul din rarii aliati din UE ai Frantei (dupa luni de lobby doar Finlanda a acceptat sa se alature francezilor!!).
    • 0 (0 voturi)    
      Educatie proasta (Duminică, 6 februarie 2011, 15:46)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui m.o

      Dupa cum torturezi limba romana, nici educatia din comunism nu a fost cum spui mata! Vai, mama ei de gramatica!
    • -1 (1 vot)    
      granite si frontiere (Duminică, 6 februarie 2011, 16:02)

      JOHN DOE [anonim] i-a raspuns lui m.o

      Chestia cu diferentele o stiu francezii bine ca unul din presedintii lor CLEMENCEAU sau unul din cei doi CARNOT(tatal sau fiul) au spus :

      - ROMAN NU ESTE O NAȚIE CI O MESERIE.

      Meseria de contrabandist cu țigari,produse chinezesti ,falsuri trebuie oprita la granița inainte de a invada UE.Facand asta Nu vom deveni mai BOGAȚI ,NOI AȘTIA DE JOS,dar vom deveni mai CINSTITI SI CORECTI FATA DE CEILALȚI și FATA DE NOI.vOM putea astfel elimina pe cei de la care vine pericolul,care ne terfelesc si ne discrediteaza de prea multa vreme .Și odata cu caderea loe vor cadea si cei ce abia asteapta sa continue ...furtul si raptul ultimilor 20 de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    o da la'ntors (Duminică, 6 februarie 2011, 15:09)

    zicsieu [anonim]

    pana acuma stimatul Wauquiez o tinea buna ca romania face si drege si ca nu merita sa intre. de cand cu ultimul raport adoptat si de expertii francezi, parca s-a mai desteptat un pic. oricum, pentru cineva cu pozitia lui e de toata jena. acum bulgaria e de vina. bulgaria face si drege si ea ne tine pe loc pe noi romanii si pe sine. gata, a uitat de tigani, care pana acuma erau parca pericolul n° 1 pt franta, si de coruptie si de tot. Asta nu arata decat ca toata gargara cu tiganii n'a fost decat o chestiune artificiala. or fi ei multi aici in franta, da nu sunt nicidecum un pericol pe masura prezentarii lui de catre oficialii francezi. de toata jena stimabile Wauquiez.
  • 0 (0 voturi)    
    -continuare (Duminică, 6 februarie 2011, 15:27)

    M.O [anonim]

    ci trebuia sa intram ca unul bogat si atunci puteam sa ne ducem cu capul sus si mandri putind cere si impune conditiile specifice tarii noastre.

    Uniunea n-ea primit pentru ca avea nevoie de consumatoriismul a 22 de milioane de romani, avea nevoie de noi sa le importam tot ce nu primeau altii.
    Ei ne-au santajat pentru ca inainte de aderare
    Iliescu, omul ce a distrus tot ce a fost mai bun si dulce romanesc, a stiut sale dea celor care il sustineau la putere.

    El toata viata lui asta, puterea, nu bogatii, el a realizatca dacale da ce e bun mincailor lui el va fi tinut la putere.
    El s-a crezut mai destept ca Ceausescu si a rivnit locul mortului de cind s-a format , PCR-ul.
    .
    A fost pregatit techinc de bolsevici cum sa distruga revolutia romaneasca./a impuscat, omorit, si asumat puterea.
    Daca el avea interesul Romaniei , astazi noi eram multmai bogati, mult mai legati, mai strinsi ca un stup de albine ne i-a pasatde nimeni decit de boala si nebunia personala de a fi el comunisto-parsiv, la putere.

    Romania din pacate de rau, astazi nu e gatasa intre in shenghen , shengen reprezinta un carnet verde, o nota de trecere cu brio, in catalogul unei Uniuni ce reprezinta o comunitate de oameni liberi si farasa fie cu gindul ca in aceasta comunitate representata de romania la garnitele vulnerabile din nord-est, si sud, nu e pregatita economic.
    Economic si moral. Moralitatea reprezinta o calitate a culturi unui popor,reprezinta verticalitate , educatie de bun gust curatenia aceiia de carenoi toti avem nevoie.
    La noi ceasta verticalitate inca nu exista in masa.
    Am citit acest anunt al francezului dat aici , si la sfirsit mi-am zis ca are dreptate sicu toate eforturile pe care guvernul Boc si presedintele Basescu le-a facut noi cu parere de rau trebuie sa mai asteptam.
    E pacat pentru ca tragem ponoasele acelui monstru Iliescu
  • +3 (3 voturi)    
    Romania, tara francofona... (Duminică, 6 februarie 2011, 15:53)

    Sar Castic [utilizator]

    Romania nu e o tara francofona. Un procent extrem de mic pot vorbi limba franceza conversational.

    Daca folosim aceste expresii, Romania e mai degraba o tara anglofona. Mult mai multi, in special tineri, se descurca cit de cit cu o engleza conversationala. Sau aproape...

    Pleac acum, ma duc la mall sa fac shopping pentru niste haine trendy. Bye!
  • 0 (0 voturi)    
    sau la calendele grecesti (Duminică, 6 februarie 2011, 15:57)

    vero [anonim]

    ce sa ne mai incurcam cu un an, doi... zii mai bine ca la calendele grecesti.
  • +1 (1 vot)    
    asta este... (Duminică, 6 februarie 2011, 15:58)

    ianis [anonim]

    ..Frati nostri Francezi ne au adus cu picioarele pe pamant!
    m-am saturat sa aud ca suntem cei mai buni,harnici,destepti ,frumosi,...ect,,ect, si ca occidentali nu stiu aceste calitati ale noastre, si ca noi si numai noi suntem victimele altora, si ca agenturile straine,unguri si pakistanezi ne vor raul.
    Adevarul este ca cei din U.E-ne cunosc bine, ei stiu ce putem si ce nu suntem in stare sa facem ca tara ,ca popor ca individ ! Eu sper ca in viitor sa corectam si sa indreptam problemele neajunsurile, si sistemul nostru de valori ca sa putem fii odata candva egali cu cei din U.E ! si credeti-ma acest lucru depinde numai si numai de NOI !!
  • 0 (2 voturi)    
    cum nu aveti?! (Duminică, 6 februarie 2011, 16:40)

    costica [anonim]

    zilele trecute, arestarile de la Vama Siret v-au pus pe tava dovada ca frontierele Romaniei sunt la mana vamesilor si politistilor corupti.... trec baxuri de tigari, ce va face sa credeti ca nu trece orisice sau orisicine pe bani si mai grei?! Fiti seriosi, nu aveti deloc incredere in granitele si in politistii si vamesii romani!! Spuneti-o direct, lasati naiba diplomatia... ca deseara iese Basescu si ne abureste cu progresele facute de guvernarea portocalie, care in ultimele 6 luni zic ei au inceput sa-i cerceteze pe-astia din vami, dar nu spun nimic ce facura din 2008 de cand venira la guvernarepana acum 6 luni??? Cum treceau astia pana acum 6 luni prin vamile romanesti?! Ca-n Pampasul sud-american......... Deci, ce facura?! Trecea granita cine voia, pe bani grei care ajungeau sus de tot, la PDL !!!!!!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Capcana pentru fraieri (Duminică, 6 februarie 2011, 19:33)

    valisa [utilizator]

    Singurul lor interes a fost sa facem cat mai multe imprumuturi si sa indeplinim toate ordinele primite de la mai marii lumii. Ne-au tras-o frumos si o meritam din plin. Ei trebuiau sa mai dea bani la alti fraieri si cum guvernantii nostri nu au cap si mai sunt si pupincuristi ne-au agatat cu datorii pentru toate generatiile viitoare. Iar fraierii nostri guvernanti au inghitit foarte usor galustile cu Schengen. Bine imi pare ca s-a terminat asa. Eu sper din tot sufletul sa nu in intram in acest spatiu si mai sper sa se termine definitiv cu aceasta slugarnicie fata de puterile straine. Cu asa conducatori, ne-am pierdut coloana vertebrala si am devenit sclavii smecherilor lumii si o natie de tot plansul.