Wired: Cum s-a transformat Ramnicu Valcea in Hackerville

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Marţi, 1 februarie 2011, 17:40 Actualitate | Esenţial


Ramnicu Valcea
Foto: USER UPLOADED
“Ramnicu Valcea are doar 120.000 de locuitori, dar in lumea expertilor in securitate din intreaga lume are un alt nume: Hackerville. Orasul este plin de escroci online care bantuie strazile in masini europene scumpe.”. Aceasta este explicatia fotografiei de deschidere a articolului “Cum a devenit un oras indepartat din Romania capitala criminalitatii informatice”, publicat de prestigioasa revista americana de tehnologie Wired.

“Stii ca ai ajuns in Ramnicu Valcea cand vezi reprezentanta Mercedes-Benz. In mijlocul campului, sedanuri stralucritoare stau in spatele unor pereti de sticla. Alaturi este alt dealer de masini de lux.  [...] Masinile scumpe sufoca strazile din centrul orasului - BMW-uri, Audi-uri si Mercedes-uri conduse de tineri pe la 20 de ani cu lanturi de aur la gat. Imi intreb soferul de taxi daca toti acesti tineri au job-uri foarte bine platite, iar el rade, facand semn cu mana ca si cum ar scrie pe o tastatura. “Fura bani de pe internet”, spune el. Asa isi incepe calatoria in Romania reporterul Wired Yudhijit Bhattacharjee.

Articolul detaliaza evolutia criminalitatii informatice, metodele folosite de hackeri si consecintele pe care le-a avut asupra zonei si asupra reputatiei Romaniei, atat online, cat si in plan international. Articolul poate fi citit integral aici.


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










26042 vizualizari

  • +46 (58 voturi)    
    sa vina Ponta (Marţi, 1 februarie 2011, 17:58)

    Cristi [anonim]

    sa-i apare, io zic sa picheteze sediile aaaa..... ale lu' FBI ca nu se poate asa ceva, omoara viitorul la copiii nostri.
    • -34 (42 voturi)    
      ... (Marţi, 1 februarie 2011, 18:11)

      ponta ma ti i [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      ce ma, iti omoara viitorul la copii? nu mai au ce fura?
    • -24 (34 voturi)    
      Ai si tu o problema (Marţi, 1 februarie 2011, 18:44)

      io [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Frustratule.
    • -4 (8 voturi)    
      You have an obsession ! :))) (Miercuri, 2 februarie 2011, 11:32)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      !
    • +1 (1 vot)    
      reconsider (Miercuri, 2 februarie 2011, 16:10)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      sunt curios cati din cei ce citesc acest articol iau in considerare o recalificare pt o astfel de activitate :)))
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Joi, 3 februarie 2011, 11:06)

        klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui nmh

        buna asta :)) dar e prea pericoloso, ca din scaunul de audi te poti trezi instant in patul de puscarie.
  • +17 (19 voturi)    
    Gyspsy Ville (Marţi, 1 februarie 2011, 18:37)

    bnd [anonim]

    Gypsy Ville, care s-au prins ca sarlatania merge si pe Internet. Vand tot felul de chestii cumpe pe eBay dar nu trimit nimic la destinatie ...
  • +6 (8 voturi)    
    nice (Marţi, 1 februarie 2011, 18:53)

    dragos [anonim]

    si cica romanii nu fac bani. wrong.
  • +20 (20 voturi)    
    justitia (Marţi, 1 februarie 2011, 19:13)

    ady [anonim]

    din nou,ramane la justitia romana care e moale..statul e moale..iar partidele slabesc justitia
  • +7 (11 voturi)    
    Militienii cibernetici (Marţi, 1 februarie 2011, 21:26)

    satanae [anonim]

    Eu cred ca articolul citat chiar merita citit in intregime pt a vedea cum lupta organele noastre de la Rm. Vilcea contra infractorilor de pe net. Cica din toata Militia de acolo s-au gasit doar vreo doi mai tineri si mai destepti care sa-i puna pe cei rai cu botul pe labe - restul militienilor probabil ca sint ocupati sa joace Counter Strike sau, mai sigur, barbut. Pe unul il cheama Stoica si e mai cu muschi asa, ca sa-i sperie pe baieti, iar celalalt este Frunza, care este baiatul cu creierul, pentru ca a facut informatica la liceu. Baiatul cu creierul vorbeste engleza doar dupa vreo citeva beri. Probabil ca Stoica este ala care ii bate pe toti ca sa recunoasca, iar baiatul informatician din liceu inca mai invata sa scrie la calculator ca sa poata sa le ia declaratiile.
    In citiva ani, pacalicii astia doi au devenit "a formidable challenge" pentru baietasii de cartier care se ocupa cu furatul de pe net. Cum ii prind pe temutii mafioti informatici din "Hackerville"? Pai simplu: in primul rind ii cunosc pe multi personal -"it`s a small city" zice intelept ala cu muschii , asa ca probabil aia se lauda chiar in fata lor cu ce fac, iar pe restul ii asculta la telefon cand se lauda cu ce au facut. Articolul continua tot asa si are un umor involuntar care face toti banii, asa ca sfatuiesc amatorii sa se serveasca!
    • +4 (6 voturi)    
      nu-i chiar asa (Marţi, 1 februarie 2011, 23:44)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui satanae

      Fii sigur ca exista departament specific in Politie, aia doi politisti din articol sunt cei care efectueaza operatiuni in teren. In domeniul IT, poti rezolva mai multe din un birou din Bucuresti sau Washington decat la fata locului. Daca ei sunt atenti, e greu sa ii prinzi. Daca nu comunica decat via PGP encrypted e-mail, si nu discuta despre business decat asa, si nu pe telefoane, nu in locuri publice sau in casa, unde pot fi ascultati, atunci e foarte greu sa ii prinzi. Poate doar prin cheltuirea unor sume nejustificate, dar in ziua de azi cand toti au rude in Spania, si asta e greu de dovedit.
      • +6 (8 voturi)    
        ca veni vorba (Miercuri, 2 februarie 2011, 0:19)

        Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Apropo de PGP, stiati ca un e-mail trimis ne-criptat poate fi interceptat? Foarte dragut. Eu zic ca PGP ar trebui sa fie un standard in e-mail. Ceea ce facem noi in ziua de fata este similar cu a scrie scrisori si sa a le trimite fara a le pune intr-un plic. Chiar daca credeti ca nu e de interes ceea ce scrieti intr-un mail, e interesant sa lasi totul scris la vederea oricui.

        : Why should I encrypt my mail? I'm not doing anything illegal!
        A: You should encrypt your e-mail for the same reason that you don't write all of your correspondence on the back of a post card. E-mail is actually far less secure than the postal system. With the post office, your mail is handled by postal workers. Take a look at the header area of any e-mail message that you receive and you will see that it has passed through a number of nodes on its way to you. Every one of these nodes presents the opportunity for snooping, as do all systems that can listen in on the communication between these nodes. Encryption in no way implies illegal activity. It is simply intended to keep personal thoughts personal.
        • 0 (4 voturi)    
          lol (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:28)

          b [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

          Americanii pot sa decripteze orice misca. S-or putea ascunde baietii din Valcea de politia locala, dar nu si de FBI :). Chiar daca folosesc PGP...
  • +7 (7 voturi)    
    Hackerville... (Marţi, 1 februarie 2011, 23:21)

    helium [anonim]

    Ia sa vezi cateva razii cum trebuie p`acolo si vezi gagii cum se scoala la 7 dimineata si se duc in Logan-uri la munca.
    Ia sa-i scuture nitel pe baieti sa vezi cum dau vara apoi la sapa pe camp la ma-sa mare ca n-au ce baga pe gatlej.

    Pai voi va amagiti ca-s genii care fac bani prin metode in care-ti cad ochii? Nu neica, orice cocalar comite cate o gainarie de cate sute sau mii de "para" si dupa cateva minute face alta.

    A fost unu prins mai demult, culmea cand s-a filmat pe youtube cu banii si a ajuns video-ul la marea masa incat erau necesare masuri(fie ele si trase de par) si daca te uitai la el nu cred ca avea liceul terminat la cum arata, nu ca-i o mandrie ca fac putorile astea bani, e o rusine.

    Pentru rahaturi de genul abia poti avea cont Paypal si altele, ca ne-au interzis aia pe mai peste tot si cand aud de Romania iti limiteaza contul pana le trimiti sute de utility bill-uri si dovezi gen extras de cont & stuff.
  • -6 (8 voturi)    
    Dati-le de lucru, (Marţi, 1 februarie 2011, 23:47)

    revelare [utilizator]

    nu vedeti ce destepti sunt?
    Dar de aia tot din Rm. Valcea, care lanseaza rachete, bahtaragiid asta nu a auzit?
    • +10 (10 voturi)    
      Scammerville (Miercuri, 2 februarie 2011, 9:27)

      ValT [utilizator] i-a raspuns lui revelare

      Nu sunt destepti deloc. Si nu sunt nici hackeri. Sunt smenari reprofilati pe net. Din cate stiu, li se spune scammeri.
  • +8 (8 voturi)    
    Din nefericire... (Miercuri, 2 februarie 2011, 6:13)

    K.Samuel [utilizator]

    ... si Sibiul nostru este poluat de asemenea lichele, care de regula au prietene aici la facultate. Iar in nemarginita lor cocalarie, vin si fac drifturi si plecari in tromba, intr-unul dintre cele mai linistite orase din tara, pentru a impresiona, probabil, putinii oameni ai strazii care au mai ramas in oras, fiind pe acelasi palier intelectual cu "stimabilii".
    Sunt genul de oameni care nu inteleg comportamentul in societate, iar notiunile de bun simt le sunt atat de straine, incat ma vor acuza ca sunt invidios.
    Imi pare foarte rau ca au reusit sa-mi deformeze parerea despre ceea ce se numeste "dincolo de Carpati", in asa fel incat mi-e lehamite de tot ce inseamna smecheras "da Valcea", "da Bucuresti", "da Craiova" sau alte centre infractionale ale tarii.
  • -12 (14 voturi)    
    baieti destepti (Miercuri, 2 februarie 2011, 7:18)

    bravo [anonim]

    bravo lor. decat sa se scoale la 6 dimineata si sa mearga cu loganul la fabrica, sa fii sluga la patron sau la stat pe un salariu de mizerie si sa astepti vremuri mai bune la pastele cailor, mai bine hackeri cu mercedes si bmw...inseamna ca le merge mintea....bravo lor.
    • +7 (7 voturi)    
      Si se mira unii (Miercuri, 2 februarie 2011, 11:01)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui bravo

      ca Europa are respect zero pt noi ca natie.
      • -2 (4 voturi)    
        Daca altii nu ne respecta (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:40)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        macar noi sa ne respectam intre noi. Si de la mine un bravo pentru baietii din Ramnicu Valcea. Le recomand insa sa cheltuie banii mai cu folos si sa nu-i mai bage in masini si fete.
      • -1 (3 voturi)    
        nu te mai mira (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:56)

        roi [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        nu mai pot eu de europa. aia la ei au salarii mari, mananca bine, pe cand romanii muncesc pe nimic in romania la firmele lor deschise pe plaiurile noastre mioritice. ei europenii cu profitul, noi romanii cu carca...
        • 0 (0 voturi)    
          poate tu.. (Vineri, 4 februarie 2011, 14:50)

          hash [anonim] i-a raspuns lui roi

          muncesti in romania pe nimica. fa scoala, nu te ascunde in spatele diplomelor ci afirma-te , si vei gasi de lucru platit bine.

          chiar si in romania.
    • +1 (1 vot)    
      Ce pacat (Joi, 3 februarie 2011, 9:06)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui bravo

      acesti "baietasi" sunt niste excroci ordinari.. nu are de-a face cu desteptaciunea ori inteligenta.. dimpotriva este doar dovada educatiei unor parinti retardati (care de obicei stiu cu ce se ocupa "podoabele" si chiar sunt mandri ..)... in fapt este doar excrocarea unor persoane (nu conteaza ca sunt din afara tarii ) pe net... asa ca nu vad ce admiri atat ori esti din tagma lor... politia la randul ei ai cunoaste dar sunt rude de obicei asa ca...
  • +7 (9 voturi)    
    Exagerari (Miercuri, 2 februarie 2011, 9:52)

    gigel [anonim]

    Autorul articolului abereaza crunt. Reprezentanta aia Mercedes abia s-a deschis anul trecut si are foarte putine vanzari, majoritatea in categoria van-urilor. Iar in privinta masinilor scumpe din Valcea, nu exista hacker cu masina noua, decat maxim second hand vechi de 1-2 ani, dar si pe aia ii numeri pe degete. Dar este tipic romanesc sa ai o masina second de 15 mii de euro si sa stai intr-un apartament cu 2 camere de 30 de mii de euro, daca asta inseamna sa ai bani, atunci suntem vai de noi.
  • 0 (4 voturi)    
    partea buna si partea proasta (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:08)

    mimi [anonim]

    partea buna e ca nu fura din romania ca nu au ce; partea proasta e ca Rm Valcea e un oras de oameni saraci daca ne referim la 75% din populatie .... hackerii sunt o mic aparte si mor repede ca deh masinile scumpe se conduc repede.... iar la nivel de Politie nu imi dau seama exact cu ce e mai buna Politia din alte judete ...iar oamenii sunt clar depasiti de situatie... nu de alta da ia un om de 40 de ani si explica-i ce e ala hacker si cere-i sa il prinda sa vedem exact cam cat dureaza calificarea intr-i astfel de situatie... eu zic ca e usor sa dam in niste oameni ..mult mai greu sa dam intr-un sistem
    • +6 (6 voturi)    
      Mai (Miercuri, 2 februarie 2011, 11:00)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui mimi

      nu le mai ziceti "hackeri". Astia sunt TEPARI.
  • +9 (11 voturi)    
    baieti nu prea destepti (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:14)

    George [anonim]

    salutare. eu sunt din C de Ag, unde situatia este aceeasi, numai ca la un nivel un pic mai mic.
    de ce z ic ca baietii nu sunt prea destepti: atat timp cat te sti cu toata lumea din oras (inclusiv colegi de liceu care sti ca lucreaza in polite), nu prea mi se pare rezonabil sa te lauzi cum faci bani pe net. a doua la mana: sa ai 20 de ani, sa fi absolvit un liceu de kko, parintii tai sa lucreze la 'consignatie', dar totusi sa conduci un A4 (plus sa stie lumea ca nu ai 'fetite' in Elvetia sau Japonia) e un pic strigator la cer.
    eu am citit tot articolul de pe site-ul wired si e un 'pic' peiorativ la adresa romanilor...si toate astea din cauza ca niminei nu zice nimic cand lumea zice ceva urat de romani. daca te duci in orice tara din UE o sa vezi o gramada de negri care fac pariu ca nici unul dintre ei nu lucreaza ca si consultant financiar. dar atata timp cat e mai usor sa dai vina pe romani, de ca sa n-o faci.
    din cate stiu eu cea mai mare 'escrocherie' facuta pe net a fost facuta prin vanzarea de sei de cai (nu stiu daca e facuta de romani): pentru fiecare sa s-a cerut pe net avans de 1$ (suma pentru care nimeni nu se va sesiza vreodata si nimeni nu va face p-langere)...si din cate stiu eu in state sunt o gramada de vacari carora li s-a parut o super-afacere.
    cel mai alrmant fapt este ca, avand 20 de ani, alegi sa furi in loc sa muncesti si cel mai probabil ajungi sa faci puscarie, iar dupa ce iesi de acolo dai vina pe societate ca nu a stiut sa te ajute.
    trist, dar adevarat.
    • +1 (3 voturi)    
      Cati ani ai? (Miercuri, 2 februarie 2011, 11:07)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui George

      Haide te rog eu fii serios sau eventual matur, cate sei de cai sa vinzi la 1$ sa faci cea mai mare escrocherie pe net. :)))

      Vezi ca pe hotnews este un articol recent despre cei care tocmai au furat certificate de carbon in valoare de cateva milioane de euro. Sau daca mai cauti pe wired, o sa gasesti un articol despre 70 de milioane furate de ucrainieni de la RBS.
      • -1 (3 voturi)    
        frauda taxata (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:23)

        George [anonim] i-a raspuns lui gigel

        intr-adevar am gresit nementionand ca a fost o frauda care nu poate fi nu neaparat detectata ci 'trecuta' cu vederea. adica: cati cetateni inselati pe net crezi ca ar reclama ca au fost pacaliti 1$? si din cate stiu eu statele au aproape de de 450 mil de locuitori, sunt 50 de state, asta ar insemna cam 9 -10 mil. cetateni doar pentru statul Texas, din care majoritatea au preocupari 'mioritce'. din 9 mil am putea zice ca 10% pot fi pacaliti (toata lumea stie ca americanii sunt extraordinari de usor de pacalit) ceea ce ar insemna ca 900 K - 1mil locuitori a cate un 1$ - adica aproape 1 mil $ pe care nimeni nu i-a 'revendicat'.
        ca asa fraude astronomice sunt altele si mai notabile: gen 192 miliarde de dolari (vezi Lehman Brothers, Madoff).

        oricum ideea era ca baietii nostri din Valcea nu sunt asa destepti : nu mi se pare o ingeniozitate sa scoti la vanzare manastirea Cozia sau un Boeing 747.
        si mai trist este ca americanii sunt si mai idioti (din cate stiu eu manastirea Cozia a fost vanduta de 3 ori de baietii din Valcea si epntru avion s-au primit bani de kerosen ca sa fie dus pana in state la expertiza) si cumpara, dar nimeni nu se ia de ei si nu-i invata cum sa nu mai fie retardati mintal.
        • +1 (1 vot)    
          mica corectie (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:33)

          George [anonim] i-a raspuns lui George

          o mica corectie: sper sa fie actuala statistica: 300 mil USA (locuitori): statul Texas : 24 mil locuitori - asta ar insemna 2,4 mil$ ( si era vorba doar de avans)
          • +1 (1 vot)    
            vorbesti prostii (Joi, 3 februarie 2011, 6:54)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui George

            Majoritatea texanilor traiesc in marile orase. 4 din metropole au intre 2 milioane si 6 milioane de locuitori fiecare.

            Mai putin de un sfert din populatia Texas-ului e formata din "cowboys", iar aia oricum nu prea stau pe net si ma indoiesc ca intra pe amazon sa-si caute potcoave :)).
            Plus ca ai uitat sa scazi copiii, femeile, etc
            adica genul de categorii care nu prea se entuziasmeaza la fel ca tine la vederea unei potcoave.

            Daca ai gasi chiar si 5000 de indivizi care sa puna botul la asa ceva ar fi o mare minune. Poveste ta e o biata legenda urbana, ca si poveste cu vanzarea manastirii Cozia de altfel
  • +1 (1 vot)    
    Dogville (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:27)

    Trojan.H [utilizator]

    Mai degraba un Dogville.
  • -1 (3 voturi)    
    Tezaurul de la Revolutzie (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:56)

    Sibian [anonim]

    Genistii din Rm.Vilcea au fost trimisi in timpul revolutziei din 1989 in Sibiu sa salveze un Tezaur din Lingouri de Aur. Pe drum pe la Riul Vadului sau batut intre ei fiecare a u facut traista din pufoica militara a unpluto cu cite 2-3 lingouri de aur si s-au despartit lund drumul pe jos spre casa. Altzi sau intors la camionul abandonat si au refacut aprovizionarea ducindul prin padurile din jur. Apoi in banda au plecat militari in Boznia. Cind sa limpezit apele au venit acasa traiesc in banda si sa-u pus in vile cu lanzul la git traiesc bine cu mertzanul, cumparat de Batrinu sau de Tataia care nu se mai despüarte de butoiul de vin sau tzuica. Asta ie Cine a riscat are. cine nu se uita la altzi
    • +3 (3 voturi)    
      off topic (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:15)

      pongo [anonim] i-a raspuns lui Sibian

      Cine nu s-a dus la scoala nu s-a dus ...
  • 0 (2 voturi)    
    alpii transilvani (Miercuri, 2 februarie 2011, 14:30)

    omucu [anonim]

    cand vezi ca articolul lor incepe cu alpii transilvani, incepi sa-ti pui diverse intrebari legate de credibilitatea articolului. bine macar ca n-ati tradus si partea aia
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Joi, 3 februarie 2011, 19:31)

      g.pop [anonim] i-a raspuns lui omucu

      Alpii si Carpatii fac parte din acelasi lant muntos.
  • +3 (3 voturi)    
    Sageata proasta si Western Union (Miercuri, 2 februarie 2011, 16:51)

    DeBucuresti [anonim]

    Acum vro 10 ani avem prieteni care se jucau ei noptile cu comenzi pe rutere din Belgia si schimbau intrei ei proxy-uri, era la sfarsitul liceului, ne intalneam, jucau la Counter baietii, eram singura fata si ne intelegeam tare bine.Nu tu baute, tigari putine, eram pusti cuminti si mai mult se laudau cu ce "spargeau". Apoi timpul a trecut, au crescut, am pierdut contactul, intr-o zi reintalnesc un tip din fosta gasca, exact ca in articol, cu slapi si Mercedes negru, stam la o cafea, imi povesteste cum se plimba prin Belgia si alte tari. Mu uitam un pic chioras la ce devenise pustiul simpatic... cu amar. Apoi ii suna telefonul si raspunde(un telefon din afara, cu cristale incrustate etc ultimul model)peste posibilitatile parintilor lui din Berceni.Explica enervat cat de proaste sunt sagetile astea care ii pierd banii, imi explic
    • 0 (2 voturi)    
      invidiosi (Joi, 3 februarie 2011, 17:45)

      pupi [anonim] i-a raspuns lui DeBucuresti

      bai anonimule din ceea ce ai scris reiese ca esti cam invidios, probabil tu ai ajuns vreun corporatist care bei zeci de cafele gratis muncesti juma'de ora si in rest stai pe mess , nu ti permiti decat o bere la pet, sa faci ce face amicul tau iti trebuie coaie iar cand nu le ai te dai moral
      • 0 (0 voturi)    
        noile valori (Vineri, 4 februarie 2011, 18:21)

        NoOne [anonim] i-a raspuns lui pupi

        Deci ce face amicul "hacker" e ok? Adica, cei care nu fura, sunt prosti, nu au c..ei? Intr-un fel te admir ca gandesti asa. E foarte bine ca te-ai adaptat la noile valori, inseamna ca te vei descurca f bine in Romania. Ce-i drept, cine nu fura, si-o cam ia-n bot. Pana la urma, daca ai tupeu si nu iti e frica, e mai usor sa bagi mana in buzunar, decat sa te trezesti 5 zile din 7 la aceiasi ora, ca sa ajungi la munca, unde stai 8-9 ore si sa castigi intr-o luna cat castiga cel care baga mana in buzunar intr-o zi poate. Dar si jobul asta de hot nu e pt toti. Daca, freasca Dzeu, ai o educatie solida, nu prea ai cum sa faci din astea. FIecare dupa cum poate.
  • 0 (0 voturi)    
    Hacheri...aia care te hacuiesc... (Vineri, 4 februarie 2011, 18:28)

    io [anonim]

    Hackerii adevarati au ceva cunostinte...macar de IT.
    Cei din Valcea sunt niste hoti de buzunare.
  • 0 (0 voturi)    
    O palida imagine este ceea ce ati vazut! (Duminică, 6 februarie 2011, 17:55)

    Anonim [anonim]

    SUnt care au strans in conturi zeci de milioane de euro si le este fruca sa isi arate potentilalu in oraselul acela! Nu va ganditi ca acolo este reprezentanta Mercedes, Audi, BMW parca si 2 MALL-uri? Pai cine a investit a stiut ca nu va ramane cu ochii in soare ci vor da lovitura pt. ca puterea de cumparare creste din ce in ce mai mult la Valcea! Oare de unde? Pun pariu ca daca Oltchim va da faliment, nu se va schimba cu nimic puterea de cumparare pt. ca acei tineri tin orasul si bugetul local...asa ca mie nu mi se pare asa rau ce fac ei! Ei risca dar orasul infloreste....SUPERB!
  • 0 (0 voturi)    
    sa fac in continuare k sa se dezvolte orasul (Joi, 17 februarie 2011, 13:36)

    simona [anonim]

    dak altfel nu se pot faci bani ,merge si asa...toti vorbesc aici de ciuda k ei nu fac...apucati va fratilor si voi si nu mai vorbiti de altii....asta e fiecare cu norocullui