VIDEO Constantin Nicolescu a suferint un accident vascular cerebral - diagnosticul Spitalului Floreasca

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:26 Actualitate | Esenţial


Presedintele CJ Arges, Constantin Nicolescu, a facut un accident vascular cerebral ischemic, el suferind de hipertensiune arteriala si avand si alte afectiuni coronariene, potrivit diagnosticului anuntat, vineri, de Spitalul de Urgenta "Floreasca" si citat de Mediafax.

Echipa medicala multidisciplinara care-l trateaza pe Nicolescu a stabilit ca acesta a suferit un accident vascular cerebral ischemic, diagnosticul complex incluzand si referiri la un sindrom coronarian acut si la multiple stenoze arteriale, ca efect al hipertensiunii si dislipidemiei.

Dr. Constantin Olteanu - medic primar medicina de urgenta;




"Sunt efectele in timp ale unei hipertensiuni si ale unei dislipidemii, care au afectat atat vasele cerebrale cat si pe cele ale inimii", a explicat reprezentantul Spitalului "Floreasca".

Acesta a precizat ca pacientul este in continuare internat la Sectia de terapie intensiva cardio-vasculara, fiind supravegheat.

Starea pacientului este evaluata periodic, pentru a se stabili ce tratament se potriveste cel mai bine situatiei sale, medicii luand in calcul posibilitatea unei interventii chirurgicale, daca starea celui internat o va impune.

Constantin Nicolescu, acuzat de procurorii DNA Pitesti pentru luare de mita si trafic de influenta, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile, joi seara, de magistratii Tribunalului Arges, decizia fiind atacata cu recurs de catre avocatii sai la Curtea de Apel Pitesti.

Presedintelui CJ Arges i s-a facut rau, la scurt timp dupa ce Tribunalul Arges a decis arestarea sa preventiva. Ulterior, si sotiei acestuia i s-a facut rau. Cei doi au fost transportati cu ambulante la Spitalul Judetean din Pitesti, iar ulterior presedintele Consiliului Judetean Arges a fost transferat la Spitalul Floreasca din Capitala.

Dr. Cristina Stocheci de la Serviciul de Ambulanta Arges afirma, joi seara, ca Nicolescu a facut un atac de cord.

Constantin Nicolescu a fost stabilizat in cursul noptii, este constient si va supus unor investigatii suplimentare pentru ca medicii sa vada care este starea organelor interne sau daca sunt tulburari de coagulare, a declarat vineri medicul Serban Bradisteanu.

Nicolescu va fi supus unor investigatii suplimentare, printre care un computer tomograf si o ecografie, pentru a vedea care este starea organelor interne sau daca sunt tulburari de coagulare.


Citeste mai multe despre   


















3753 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    Doctorii romani au facut o noua descoperire (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:42)

    Dragos06 [utilizator]

    Tribunalele dauneaza grav sanatatii... cel putin pentru o anumita clasa de oameni. Eu zic ca ar trebui sa le desfiintam. :(
    Trista e realitatea din Romania, si mai trist este faptul ca au trecut 20 de ani de la revolutie si nimic nu sa schimbat.
    As zice ca din potriva in loc sa evoluam noi involuam.
    • +18 (20 voturi)    
      care potriva? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:47)

      instabil [utilizator] i-a raspuns lui Dragos06

      ...eu zic ca evoluam. Incet, dar in directia buna!
      • +9 (13 voturi)    
        evoluam ! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:12)

        adi [anonim] i-a raspuns lui instabil

        cred ca ai dreptate, cu mentiunea ca evoluam asa de incet incat directia ne-o ia mult inainte ...
        evoluam, am avoluat la nivelul la care politicienii din doua partide sar in apararea unui hot.
        acu' 20 de ani nu se face asa ...
  • +15 (17 voturi)    
    dubii (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:58)

    un roman [anonim]

    Sa se hotarasca doctorii in privinta diagnosticului.
    Nu sunt medic dar diferentele sunt uriase
    1.accident vascular cerebral
    2.atac de cord
    3.stare de lipotimie
    ETC
    Ce ma nelinisteste .... a aparut dr Bradisteanu in ecuatie cercetat in diverse dosare.
    O mana spala pe alta si amadoua obrazul;
    Urmarim cu atentie telenovela.......
    • +5 (5 voturi)    
      Corect (Vineri, 28 ianuarie 2011, 21:29)

      LadyDi [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Observatie absolut corecta!
      Pentru cei care cunosc, accidentul ischemic tranzitor nu este evidentiabil paraclinic! Si fiind din ''zona'' garantez ca nu a avut nici atac de cord, nici AIT si nici coronarele obstruate 90%!!! Pur si simplu si-a dat ochii peste cap ca o chivuță prinsa la ciordit in gara! Si acum dom'Bradiceanu si toata gasca de la psd, alaturi de unii doctori servili din Pitesti se dau de ceasul mortii sa faca scapat un comunistoid care a pus bete in roate dezvoltarii Argesului, ca e de-al lor. O apa si-un pamant!
      A propos: Da' Pendiuc e chiar asa curat? Ca se cam ingalbeneste cam tare cand aude de DNA!!!
  • +13 (15 voturi)    
    doctorul (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:59)

    sache [anonim]

    de pe ambulanta zicea ca a lesinat. probabil i-a spus nastase sa faca si atac de cord
  • +11 (13 voturi)    
    La puscarie cu coruptii ! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:09)

    Lavinia Saru [anonim]

    Daca Nicolescu se apuca sa ciripeasca ce stie se va umple Vama Nadlac cu masini de Arges si ramanem fara mediu de afaceri in judet!
  • +11 (13 voturi)    
    Bull...! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:09)

    Vera [anonim]

    Aiurea ! Ar trebui sa se faca o comisie independenta politic, poate din strainatate, ca sa puna diagnosticul. Toti medicii in frunte cu Beuran fac parte din PSD. Mina in mina cu hotii. Din pacate, se constata, ca, coruptia in Romania este in faza de metastaza. Acum medicii ajuta la eliberarea infractorilor. Vezi Vintu si acest C. Asta este Romania ! bine ne face ca nu ne admit in Schengen. Daca nu sta cineva cu biciul, nu se va face curatenie.
    • -9 (9 voturi)    
      vai de capu (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:57)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Vera

      tau s-au facut niste analize care nu pot fi falsificate,rmn si altele care pot proba accidentul vascular,basistilor sunteti in deliruim tremens
      • 0 (0 voturi)    
        nu pot fi falsificate (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 4:37)

        eba [anonim] i-a raspuns lui smen

        dar pot fi inlocuite...eu unul l-as trimite la ginecologul lui vintu sa isi dea si ala cu parerea. cind profita de functie si face balarii nu mai face atac cerebral? ar trebui sa existe niste doctori care sa slujeasca meseriei, dar atita timp cit si ei au ajuns pe pile in institutiile respective.....romania nu-si revine decit daca se dau arme populatiei...uitati-va in trecut si vedeti cum s-au rezollvat problemele sau...intrebati-o pe eba...ca va raspunde,...mai intrriziat dar o face...
  • +13 (15 voturi)    
    hop si Bradisteanu (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:14)

    MirceaA [utilizator]

    hopa-sa, a aparut si inculpatul Bradisteanu cu declaratii, tot de la PSD
    • -9 (13 voturi)    
      nenea bradisteanu (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:58)

      smen [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      a facut mai mult pentru tara decat tot pdl tau iubit si nenea basescu la un loc,a salvat oameni de la moarte si este un cardiolog cu o reputatie foarte buna pe plan mondia,tu esti un nimeni pe langa el asa ca nu mai balmajii prostii
  • +12 (12 voturi)    
    E adevarat (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:15)

    Inchizitorul [anonim]

    Fantastic, daca exista un dzeu sau un tartore sau cum vreti voi sa-i spuneti, haos absolut, acolo sus....apoi sa stiti ca nu bate cu ciomagul.
  • +14 (16 voturi)    
    si mai misca gura??? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:16)

    ned [anonim]

    deci a lesinat si a facut un accident cerebral? si sotia? cand lua spaga si corupea tot ce misca in Arges, nu mai lesina? las' ca la puscarie isi revine!
    deja in idiotenia lor, au repetat acset scenariu cu lesinul sau facutul rau, de prea mult ori...nu mai este credibil!
    • +13 (15 voturi)    
      Si cine a mai lesinat...? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:37)

      Baby [anonim] i-a raspuns lui ned

      Dar fiica? Pe realitatea s[puneau ca a lesinat si ea... Domnule Bradisteanu, e ceva legat de ereditate, nu?
  • +17 (19 voturi)    
    Metode. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:38)

    nico2 [utilizator]

    Dupa " atacul de cord " de aseara pronuntat de dr.Cristina Stocheci (membra PSD), transformat in " stare lipotimica", dupa analizele facute la Urgenta din Pitesti, de seful Urgentei din Pitesti(membru PDL) si acum " accident vascular " depistat la Bucuresti. La Pitesti nu s-a gasit nimic la tomografia facuta, in schimb bucurestenii de la Floreasca(membrii PSD) i-au gasit de nu poate sa duca. Te miri cum de mai statea in picioare. Nimic despre rotula d-lui presedinte CJ si nici rosu-n cur nu i-au gasit. Din peripetiile cu SOV si Nicolescu se poate trage concluzia ca mijloacele de lupta ale mafiei s-au diversificat. A intrat in hora aparatul medical care are obligatia sa-i faca bolnavi pe sefii mafiei. Cat de prost pregatit sa fii ca medic incat sa nu-ti dai seama ca a avut accident vascular? Cat de prost sa fii incat sa nu vezi ca arterele care hrănesc inima au stenoze de peste 90 la sută, precum şi "stenoze dinamice"? Toate aceste declaratii se bat cap in cap. Probabil ca adevarul este la mijloc si doare al dracului de tare.
    • +1 (1 vot)    
      Dumnezeu nu da cu parul (Vineri, 28 ianuarie 2011, 20:56)

      vero [anonim] i-a raspuns lui nico2

      Am citit cu cateva luni in urma pe net ca unele forme de accidente vasculare cerebrale nu sunt vizibile pe tomografie in primele ore dupa producere; este nevoie de ceva timp, peste 36 de ore parca, ca sa se evidentieze.
      Asta e, i-a tras Al de Sus o palma destul de grea, e o boala foarte nasoala. Nu cred ca o sa mai fie judecat sau condamnat vreodata, dar plateste deja cu varf si indesat. De o judecata si condamnare scapa, de ce are el, nu prea mai are cum.
  • +15 (17 voturi)    
    A naibii (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:40)

    Claude [anonim]

    Cind fura cu mina pina la cot in banii statului, nu il apuca nici macar un tremurici.....
  • +12 (14 voturi)    
    eu aş fi extrem de circumspect (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:44)

    ro [anonim]

    faţă de diagnosticele medicilor de la Floreasca - spitalul favorit al infractorilor şi mafioţilor
  • +13 (15 voturi)    
    s-ar putea sa mi se para (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:00)

    AureliusM [utilizator]

    Asta ca si nevasta e bolnava, seamana cu pusul fustelor in cap la tiganci, cand ii aresteaza pe barbatii lor pentru diverse.
  • +10 (12 voturi)    
    Mizerabil se comporta. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:38)

    io [anonim]

    Se arunca cu noroi in toate partile numai sa nu fie prinsi cu ocua mica.Mafia neocomunistilor se agata de orice.Nu au pic de respect fata de actul de justitie implicand-se direct,dezinformand si punand presiune pe judecator.Procurorul Ponta se pricepe doar a fost seful corpului de control al primului ministru Adrian Nastase si nu a prins nici un corupt,intr-o tara plina de corupti.Halal procuror !
  • +6 (8 voturi)    
    este important? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:50)

    coco [anonim]

    Nu inteleg care ar fi diferenta daca a lesinat de inima, de diabet sau alte cauze. In primul rind trebuie sa mearga la judecata, si daca va fi gasit nevinovat, va cere despagubire si gata.
  • +2 (2 voturi)    
    cameraman (Vineri, 28 ianuarie 2011, 20:40)

    LD [anonim]

    Un cameraman mai bun nu aveti ? Clarul e pus pe fundal si nu pe medic la fel si la sunet se aude mai bine ce e in imprejurimi decat vocea doctorului :) e deranjant
  • +4 (4 voturi)    
    Ayatolahul (Vineri, 28 ianuarie 2011, 21:30)

    oki [anonim]

    Nicolescu e sanatos tun . Nu cred nimic din ce afirma medicii de la Urgenta si mai ales psd-istul Bradiceanu.Cred ca nici macar lesin n-a fost . A jucat teatru .Cum sa accepte regele Argesului sa petreaca o noapte in parnaie ?
  • +1 (1 vot)    
    urgenta Floreasca? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 22:03)

    MirceaA [utilizator]

    Bradisteanu, Beuran, Bartos, toti PSD
  • 0 (0 voturi)    
    Nu prea am inteles... (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 5:19)

    Marian [anonim]

    Ce nu prea inteleg eu este ... de cand hipertensiunea arteriala (si alte "afectiuni" de tot felul, pana la durerea rotula) te fac, pe de o parte, predispus la incalcarea legilor, si pe de alta parte, te fac predispus la a fi ocolit de legi. Poate imi explica si mie cineva...
    Nu stiu cum naiba, dar mai toti cei care ajung in fata unui judecator incep sa aiba palpitatii, de parca ar avea ceva de ascuns... ;)
    • 0 (0 voturi)    
      lesin (Duminică, 30 ianuarie 2011, 10:37)

      argesean [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Va dati seama daca a facut atac de cord numai pt. acuzatiile care iau fost aduse, ce sar fi intamplat cu acesta daca iar fi fost descoperite doar 20% din afacerile nacurate facute cu statul prin fimele copiilor lui, nepotilor sau ale altor acoliti, Calinic etc..etc. etc...