Fostul prefect de Cluj Calin Platon s-a inteles financiar cu parintii copilului pe care l-a accidentat mortal anul trecut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 27 ianuarie 2011, 21:26 Actualitate | Esenţial


Calin Platon, fost prefect de Cluj, a ajuns la o intelegere financiara cu parintii copilului care a murit in urma accidentului rutier pe care l-a provocat anul trecut. Potrivit unor surse judiciare citate de Agerpres, este vorba despre o despagubire de circa 150.000 de euro pentru cei doi parinti, la care s-ar adauga alti 15.000 de euro pentru leziunile suferite de mama copilului.

Tiberiu Ban, avocatul lui Catalin Platon, a confirmat, pentru Agerpres, ca cele doua parti au ajuns la o intelegere pe partea civila, insa a refuzat sa precizeze suma pana la finalizarea procedurilor.

"Am reusit sa ajungem la un consens si s-a incheiat o tranzactie in prezenta aparatorilor si in fata notarului prin care doamna Jakab isi retrage plangerea cu privire la vatamarea corporala grava. Pentru ca nu s-a reusit fizic sa se achite pretentiile sub aspectul daunelor morale privind exclusiv sumele pretinse pentru decesul fiului partilor civile s-a acordat un termen de instanta, ca sa se stinga si acel litigiu", a precizat avocatul.

Calin Platon trebuie sa achite suma asupra careia partile au convenit pana la urmatorul termen al procesului sau, fixat pe 17 martie.

Avocatul Tiberiu Ban a spus ca fostul prefect isi recunoaste si vinovatia si ca astfel, potrivit noilor reglementari legale, va beneficia de reducerea cu o treime a pedepsei.

Pe 28 august 2010, Calin Platon a accidentat o femeie care traversa strada pe trecerea de pietoni si care era insotita de copilul sau de trei luni. Din cauza traumatismelor suferite, copilul accidentat a murit dupa doua zile. Calin Platon avea permisul suspendat in momentul accidentului, pentru depasirea vitezei legale.


  • Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2313 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    adica cum? (Joi, 27 ianuarie 2011, 21:42)

    kalu [anonim]

    a dat banii si i s-a iertat omorul? Pai atunci strang si eu 150k euro si dau cu masina peste fostul prefect. Este ok asa? Cand intra la inchisoare?
    • +3 (3 voturi)    
      nu... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 2:10)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui kalu

      "doamna Jakab isi retrage plangerea cu privire la vatamarea corporala grava". E vorba de accidentarea femeii, pt copil va merge la puscarie... sper.
    • +1 (1 vot)    
      daune (Vineri, 28 ianuarie 2011, 2:20)

      andu2 [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      e vb de daune, penalul n-are treaba, merge mai departe.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 2:23)

      andu2 [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      va beneficia de reducerea cu o treime a pedepsei.
    • 0 (0 voturi)    
      scrie mai jos, in articol (Vineri, 28 ianuarie 2011, 21:05)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui kalu

      Isi recunoaste fapta si, deci, i se reduce o treime din pedepsa.
  • +1 (3 voturi)    
    Umilitor! (Joi, 27 ianuarie 2011, 21:51)

    Lucian [anonim]

    Atat valoareaza viata unui copil ? Sper totusi ca sunt 150.000 euro pentru fiecare parinte, ca altfel este cea mai ieftina scapare. Deja oamenii nu mai au incredere in justitie, ca altfel nu imi explic cum de au cedat asa usor. Puteau obtine suma asta doar ca despagubiri morale, pe langa condamnarea celui vinovat la cateva zeci de ani de puscarie. REVOLTATOR!
    • 0 (0 voturi)    
      , (Vineri, 28 ianuarie 2011, 2:21)

      andu2 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      parintii s-au facut parte civila la procesul penal
  • +2 (2 voturi)    
    Ete nah ce bani are liberalul... (Joi, 27 ianuarie 2011, 21:53)

    serban [anonim]

    daca esti fost prefect de cluj ai de unde sa dai 150 000 euro.. cash... foarte tare.
  • +1 (1 vot)    
    alternativ (Joi, 27 ianuarie 2011, 21:59)

    Gigel [anonim]

    ... sau cum zicea un amic de-al meu bulgar: "Nu te-ai sinucis inca? Nasol, ca venim noi peste tine..."
  • 0 (2 voturi)    
    eu zic sa dea si o lege cei din PDL sa-l scape.... (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:00)

    costica [anonim]

    ce mai conteaza legea, scapati-l !!!!! el nu reprezenta pericol public dupa ce a omorat un om??!! de ce l-ati lasat liber ??!! ca-i portocaliu, asa-i ??!!! asta-i justitia lu' Basescu.......
    • 0 (0 voturi)    
      portocaliu... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:30)

      bug [anonim] i-a raspuns lui costica

      1. e PNL...
      2. Nu scapa de justitie, procesul penal (pentru omorarea copilului) merge mai departe, si va fi condamnat pentru asta. Despagubirea se refera la procesul civil, intentat de catre parinti.
  • 0 (0 voturi)    
    Reducere (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:05)

    robin_hood [utilizator]

    a pedepsei?Adica astia care se numesc procurori si altii carora li se spune judecatori ii va reduce criminalului astuia pedeapsa cu o treime? Pedeapsa care cel mai probabil va insemna "5 ANI DE INCHISOARE CU SUSPENDARE " !!!
    Cine mai intelege ce inseamna reducerea cu o treime a unei suspendari???
  • +1 (1 vot)    
    parinti iresponsabili (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:06)

    sucaa [utilizator]

    acum permit acelui infractor sa mai ia o viata de copil...
    multumim dragi "parinti"...
  • +2 (2 voturi)    
    sa intelegem ca (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:46)

    joker [anonim]

    s-a dat startul la sezonul de vanatoare de oameni? totul depinde doar de pret? ma tot gandesc, pentru a vana un politician... nu cu masina, asa, doar cu pusca, cat o fi pretul?
  • 0 (0 voturi)    
    oameni buni (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:48)

    dica [anonim]

    aici sint 2 lucruri distincte. asigurarea trebuie sa plateasca banii iar omul acela trebuie sa raspunda penal. si nu prin reducerea pedepsei, ca nu e nimica de recunoscut...e doar fapt....se constata si atit ..si ar trebui x10 la perioada initiala si asa aveam certitudinea ca nu se va mai intimpla....daca ramin fara sa plateasca...sint doar niste bombe cu ceas... cetateanul acela mai are o functie publica oare?
    poate primeste si o medalie...
    pe de alta parte, e trist si se poate intimpla oricui...gen andreea esca pe pirtie....la predeal sau unde era....
  • +4 (4 voturi)    
    intrebare (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:52)

    Alex [anonim]

    o treime din care pedeapsa? aia ca era la volan, desi avea permisul suspendat sau aia ca a omorat un om si ranit altul PE TRECEREA DE PIETONI?

    in alta ordine de idei, morala ar fi ca trebuie sa furam, sa facem bani multi si apoi cumparam tot ce trebuie. alternativa ar fi sa muncim cinstit si sa o sugem la prima greseala.

    imi e greu sa aleg...
  • +2 (4 voturi)    
    tara de rahat (Vineri, 28 ianuarie 2011, 0:34)

    Aristotel [anonim]

    Ce trafic de organe, ce trafic de copii? Apare o noua afacere: trimis puradeii la plimbare nonstop pe trecerea de pietoni, poate au noroc si vine un dement cu gipan si bani, si atunci au pus-o!
  • +1 (1 vot)    
    ? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 2:22)

    andu2 [utilizator]

    "va beneficia de reducerea cu o treime a pedepsei." va spune ceva?