Profesorii universitari, obligati sa se pensioneze la 65 de ani

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 26 ianuarie 2011, 7:52 Actualitate | Esenţial


Legea Educatiei prevede ca profesorii universitari trebuie sa se pensioneze la varsta de 65 de ani. Circa 2.000 de cadre didactice urmeaza astfel sa plece din invatamantul universitar in 2011. Totusi, ei ar putea ramane in sistem, la cerere, dar doar pe baza unor contracte de colaborare.

Rectorii vor detine functia pana la varsta de 65 ani, dupa care pot avea functii didactice, dar numai cu aprobarea Senatului Universitatii.

Reprezentantii celor mai importante universitati din Romania spun ca aceasta masura va afecta calitatea invatamantului superior, iar multi profesori vor pleca din tara.

"Avem o noua Lege a educatiei adoptata in ianuarie si in 30 de zile devine aplicabila si conform acesteia profesorii care au implinit 65 de ani ar trebui pensionati imediat. Chiar in timpul anului universitar. E adevarat ca precizeaza ca poate ramane in regim de plata cu ora, dar el practic e pensionat si vine in regim de colaborator, iar ca facultate iti pui intrebarea care va fi atitudinea profesorului respectiv pensionat in timpul anului si daca refuza plata cu ora ce se intampla", a declarat, la Realitatea TV, Remus Pricopie, decanul Facultatii de Comunicare SNSPA. 

Si rectorul Universitatii "Babes-Bolyai" din Cluj ar putea fi nevoit sa paraseasca sistemul universitar pentru ca implineste 65 de ani, in acest an.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10865 vizualizari

  • +40 (46 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:17)

    diddlyjo [utilizator]

    sa plece vechii dinozauri in strainatate si sa se intoarca cei care s-au specializat in vest in ultimii 20 de ani. asa creste calitatea invatamântului superior românesc!
    • +1 (27 voturi)    
      nu neaparat va creste calitatea (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:42)

      c [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      Am avut un profesor foarte bun, care a predat in strainatate la cateva universitati celebre. Cand a mai imbatranit s-a intors in Romania si isi vedea de treaba lui, nu facea politica sau alte ocupatii jenante. Nu cred ca acel profesor e chiar atat de usor de inlocuit cu cineva echivalent. Probabil ca legea ar fi trebuit sa fie mai permisiva, gen la 65 de ani sa nu mai permita functii de conducere, sa-i mai elibereze de atributiuni, si sa le permita sa mai predea pana macar la 70 de ani(cine vrea).
      • +21 (23 voturi)    
        total de acord cu tine... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:09)

        me [anonim] i-a raspuns lui c

        problema e ca in romania vorbim de un sistem mafiot.
        majoritatea profilor batrani nus buni de nimic, dar pentru ca se au bine cu ceilalti profesori din conducere are ore si preda niste materii inutile. asta e defapt problema.
        in strainatate cand nu mai esti bun, adio... la noi se insiste foarte mult pe batrani, dare habar nau sa predea.
        chiar ma uitam de curand la niste filmulete cu niste cursuri de la facultati d-astea insignifiante: MIT, Stanford... si nu am vazut profesori trecuti de 50 de ani (bine aici vb. de IT)
        la noi si in IT sunt niste fosile care cred ca fortranu e inca la moda...
        • +18 (20 voturi)    
          Legea acoperă unele cazuri (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:37)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui me

          Sunt şi din ăştia, dar şi alţii în situaţia dată de c, de exemplu (dacă vorbeşti de IT) cum era acum câţiva ani (nu ştiu dacă mai activează) profesorul Adrian Petrescu de la UPB, care la o vârstă înaintată era o enciclopedie istorică ambulantă a calculatoarelor, dar în acelaşi timp la curent cu ultimele noutăţi.

          Cei a căror activitate e în continuare valoroasă pot fi păstraţi la catedră cu acordul Senatului, dar în niciun caz nu vor putea fi rectori sau decani.

          Ceea ce face bine legea este că face ca pensionarea la 65 de ani să fie regulă, iar cazurile speciale să fie excepţii, faţă de invers, cum era până acum.
          • +9 (9 voturi)    
            Prea (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:46)

            tav [anonim] i-a raspuns lui aqualung

            Inca mai preda si e singurul tip peste 65 de ani care isi face bine treaba.
          • +5 (5 voturi)    
            Adrian Petrescu (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 13:36)

            moucha [anonim] i-a raspuns lui aqualung

            Adevarata enciclopedie. La UPB am avut parte de cativa care chiar pun pasiune in ceea ce fac. Respectul meu, pentru ca ei mi-au deschis calea cunoasterii. La domnul Petrescu la curs mi s-a produs mie in cap click-ul, momentul in care am legat tranzistorul de software, momentul in care am inteles cum ruleaza un soft pe un procesor. Ciudat, am constatat in mai bine de 10 ani de activitate didactica ca maroritatea absolventilor inca nu inteleg asta.
        • -12 (14 voturi)    
          Sau (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:37)

          FLORIN [anonim] i-a raspuns lui me

          Niste dinozauri sunt si la Litere , astia cred ca a scrie fara prea multe greseli e important. Sau or fi fost deja inlocuiti?
          Prefer oricand pentru copilul meu, un curs predat de cineva care si-a facut datoria 30 de ani la catedra, in locul lui sa zicem, Funeriu, calculatorul vitezei mainii prezidentialein pixelul albastru.

          Si cu asta nu exclud promovarea tineretului,insa in Romania vor si fi astia afiliati politic. Pe pariu?
          • +6 (6 voturi)    
            Mhm (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:25)

            Lucifer [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

            http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2009-10-27-6365089-0-daniel-funeriu.pdf
        • +3 (3 voturi)    
          Hummm (Joi, 27 ianuarie 2011, 4:03)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui me

          Tu nu stii sa scrii romaneste, cum poti sa judeci un profesor universitar?
          • 0 (0 voturi)    
            pe forumuri... (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:38)

            me [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

            nu mam (da nu am chef sa scriu m-am) stresat niciodata sa scriu corect. mai mult ca sigur nu e un lucru bun, dar pur si simplu sunt foarte grabit si neatent cand scriu pe forumuri.
            Mai mult ca sigur mai fac greseli de ortografie din cand in cand chiar si cand sunt atent, dar mai mult ca sigur nu asa de multe.
            Pe de alta parte, cred ca in comnteaiu tau pur sis implu esti frustrat ca nu ai contraargumente. daca nu erai puteai sa imi atragi atentia ca am scris aiurea, fara jingniri si dandu-mi contraarguente la ce am spus gresit.
            ca sa-ti raspund totusi la intrebare: poti sa judeci un profesor cum preda si facand greseli de ortografie. de exemplu poti avea o meserie in care nu prea conteaza asta... sa zicem de exemplu IT?

            ca sa rezum: sunt de acord ca nu e ok sa scrii cu greseli de ortigrafie, dar nu poti spune ca acel om nu are nici un drept pentru ca face acele greseli.
            • +1 (1 vot)    
              Ai zis cumva IT ??? HaHaHa (Joi, 27 ianuarie 2011, 12:34)

              ion [anonim] i-a raspuns lui me

              Amice, nu stii despre ce vorbesti !

              Cand scrii un software, daca ai uitat sa pui o virgula sau o paranteza, Nu se compileaza programul !!

              Toti amatorii pe forum....
          • 0 (0 voturi)    
            PS: (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:40)

            me [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

            btw faptul ca fac greseli acnd scriu, nu este o dovada ca sistemul de invatamant nu e chiar ok?!
      • +23 (25 voturi)    
        sa tinem seama de proportii (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:11)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui c

        legea e suficient de persmisiva: un profesor emerit, care a adus o contributie insemnata in domeniul sau, poate ramâne in continuare cadru didactic, dar nu titular (de altfel articolul este foarte clar in aceasta privinta). si eu am avut doi astfel de profi - unul intors din SUA dupa un exil de aproape 30 de ani, celalalt traise doar in ro. amândoi erau pensionari, trecuti de 70 de ani & aveau cursuri doar la nivel de master & doctorat.

        problema nu se pune la nivelul acestor cazuri exceptionale, ci la nivelul cazului general.

        or cazul general sta in felul urmator:
        * majoritatea profilor univ trecuti de 65 de ani NU sunt somitati; majoritatea acelorasi SUNT titulari; majoritatea acelorasi SUNT depasiti la nivelul informatiei si obositi la nivelul prestatiei.

        * pe de alta parte, tinerii (pâna in 45 de ani) formati in vest, cu experienta in universitatile si in centrele de cercetare vestice, sunt la curent cu ce se intâmpla in acest moment in lumea academica occidentala, cunosc personal indivizi din alte tari care activeaza in acelasi domeniu profesional (ceea ce inlesneste schimburile de informatie & experienta) si, fiind la zenitul carierei, isi vor da tot interesul pentru a fi performanti si a face performanta. pentru multi dintre acesti oameni intoarcerea in România poate fi un salt inainte in cariera personala iar venirea lor va antrena imbunatatirea imbunatatirea invatamântului nostru superior.
        • 0 (8 voturi)    
          Batrani nu mai sunt compatibili actualului! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 13:33)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          Corect!
          Societatea persevereaza si din acest motiv este nevoie de"sange"proaspat!
          Nu stiu daca in Europa exista vreun stat(poate in ex.bloc sovietic) ,unde cadrele didactice au dreptul sa profeseze peste 67.
          Din cate stiu,cine doreste,poate sa o faca si peste 67.Ocupantul postului,se bucura de sprijinul acordat,de experienta si deschiderea portilor in stiinta,dar din cate cunosc eu, o face din prestigiu.
          Cred ca cuvantul prestigiu, in Ro.este un cuvant cam necunoscut.
          In Ro.predomina invidia,egoismul,orgoliu si fudulia!
          Daca intreadevar au fost capacitati stiintifice,
          nu mor ei de foame.
          Privatul le va intinge stiloul.
          Dar ca sa ajungi la privat,trebuie sa faci si altceva in meseria ta,in afara de incasat bani in perioada examenelor!
      • +15 (15 voturi)    
        si? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:17)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui c

        le permite sa predea in continuare. Profesorul de care vorbesti tu o sa primeasca pensie, si daca vrea si e si Universitatea de acord poate preda in continuare, fiind platit pentru orele respective.
        • +2 (4 voturi)    
          banii sunt problema (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:26)

          raz [anonim] i-a raspuns lui gechi

          Problema reala sunt banii. Sumele platite la plata cu ora nu se compara cu situatia in care profesorul are norma, eventual si un cumul.
          Un curs intreg platit la plata cu ora cred ca este in jur de 3000 ron in mana. Salariul este in jur de 4000 ron pe luna, fara sporuri. In conditiile in care norma de profesor este de 4 cursuri pe an obtinem: 12000 ron la plata cu ora fata de 48000 ron salariu anual.
          Acestea sunt informatii ar fi bine sa fie confirmate de cineva din sistem. Eu cam asa am auzit ca ar fi.
          • +3 (3 voturi)    
            pensie (Joi, 27 ianuarie 2011, 1:26)

            aac [utilizator] i-a raspuns lui raz

            Hei dar în acest timp profesorul încasează și PENSIE!
          • +1 (1 vot)    
            uite socoteala (Joi, 27 ianuarie 2011, 9:13)

            gogu [anonim] i-a raspuns lui raz

            normele la plata cu ora se platesc la nivel de asistent sau sef lucrari deci maxim vreo 1200 lei/luna. mai vine un paste, un unu mai si mai dispar ceva ore. iar plata cu ora este 7 luni din 12. deci devine aproape neinteresant financiar dar suportul psihic pe care ti-l asigura activitatea poate fi mai important decat banii. se mai ia pensia in timpul acesta, dar un profesor normal, cu 40 de ani munciti nu poate depasi 2000lei/luna (in cazuri fericite). exista si exceptii, in randul baronilor universitari care au avut functii si bani.
      • -12 (16 voturi)    
        asta continua sa ma uimeasca (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:28)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui c

        bai diddlyjo, tu spui sa plece dinozaurii (de acord cu tine, cu mentiunea ca la 65 de ani un profesor univesitav nu e dinozaur) si sa vina cei specializati in vest in ultimii 20 de ani.
        pai cei specializati in vest muncesc deja acolo pe salarii bune. la noi pleaca tinerii din invatamant si cadrele sanitare in strainatate si tu crezi ca s-ar intoarce cineva sa munceasca aici la stat?
        pe ce bani?
        si de ce? ca sa fie batjocorit si facut dinozaur cand implineste 65 de ani? ca sa faca meditatii sau ia spaga daca vrea un trai inferior si in acest caz celui obtinut in alta parte?
        stii cum creste calitatea invatamantului (valabil si insanatate)? prin salarii mai mari astfel incat sa stea in invatamant si cel care a terminat facultatea printre primii si nu doar cei care nu-si gasesc de lucru in alta parte.
        pai eu as fi tampit sa lucrez ca profesor cand castig mai bine acum? da-o dracu de pasiune ca nu tine de foame.
        • +11 (11 voturi)    
          tocmai de aceea nu vei putea fi profesor (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 13:05)

          neutrino [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          in cercetare niciodata.
          Un Profesor, lider de grup (fost rector si decan) are salariu de 5000 de euro in Germania.
          Cu pregatirea lui, s-au putea duce in industrie si castiga triplu si totusi nu o face..din pasiune.
      • +13 (13 voturi)    
        ciclu vietii (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:33)

        Kris [anonim] i-a raspuns lui c

        Sunt multi profesori buni..care ar trebui sa ramana dar nu apuca varsta de pensionare...
        Sunt destui profesori care ar putea preda dar nu au loc de cei care nu vor sa se pensioneze...
        Nici un om nu e de neinlocuit!
    • +1 (5 voturi)    
      nu neaparat pensionare (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:05)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      Acesti profesori ar trebui folositi intr-un fel constructive si anume sa-si impartaseasca experienta altor profesori, un soi de practica. Bineinteles ca NU generalizez si se poate face un asemenea program doar cu cei care vor sa castige un ban in plus.
    • +2 (8 voturi)    
      what???? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:38)

      adi [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      sa vina din vest unde au o viata frumoasa ( fara caini, praf pe strada, claxoane interminabile tot felul de cocalari pe strada , sisteme medicale de justitie care te umilesc, etc), ca sa predea in niste universitati care arata ca niste wc-uri publice unor beizadele pe un salariu de nimic???? or fi unul doi trei oameni care or sa faca asta , dar 2000 nu cred :).
      obisnuiti-va cu gandul ca sistemul romanesc de invatamant se duce in jos
    • +6 (8 voturi)    
      Ca la noi... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:40)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

      Se aplică legea şi cad nu numai cei răi, ci şi cei buni. Aceasta e marea tară a legislaţiei româneşti. Am avut un profesor de 75 de ani în anul I, a fost o bucurie să facem cursuri cu el. La sfârşitul facultăţii i-am mulţumit aşa: Se acordă premiul Ocolul pâmăntului într-un semestru, domnului Prof. Univ. Dr. Octavian Şchiau "Pentru că am rămas cu numeroase însemnări în urma „călătoriei” noastre prin literatura diaristică şi memorialistică, pentru că acum ştim cum se face o fişă de lectură bună şi ne-aţi arătat din primul an de studiu ce înseamnă punctualitatea, dar mai ales pentru că ne-aţi învăţat că secretul unei vieţi lungi şi frumoase este să adormi în fiecare seară cu o carte în mână, vă mulţumim!".

      Nu este un caz singular. Am avut profesori extraordinari, la 69 de ani, singurii care mai ţineau curs de Filosofia culturii. Cei tinerei sunt de multe ori incompetenţi (cazurile tinerilor pasionaţi şi docţi sunt tot mai rare). Dar recunoaştem că sunt o grămadă de dinozauri comunişti care nu numai că nu au ce căuta acum la catedră, dar nu ar fi trebuit niciodată să fie acolo. Cam aşa ar trebui să se judece: cine a meritat să fie la catedră, merită şi la 70 de ani. Lichelele comuniste ar fi trebuit să zboare în '90, nu să prindă pensionarea la catedră.
      • +8 (8 voturi)    
        exceptii (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:03)

        ainshtain [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        nu spun si eu am avut la facultate un prof excelent de 70 de ani insa ceilalti 4-5 profi cu adevarat buni si care aveau metode bune si moderne de predare aveau intre 40 si 50 de ani.Chiar am avut si asistenti de 28-30 de ani geniali si fascinanti.
        Fosilele,sefi de catedra, nu stiau decat sa dicteze ,habar n-aveau sa explice ceva dar erau cei mai exigenti domne!
        Nu spun ...poate la facultatile cu profil umanist situatia e aproape inversa ...insa tot au sansa sa tina cursuri si sa predea dupa pensionare daca sunt apreciati.
  • +26 (28 voturi)    
    ameninţarea fantomei (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:20)

    ro [anonim]

    "multi profesori vor pleca din tara"???
    la 65 de ani?

    :))))))))))))))))))))))))))))))))))
    • +12 (16 voturi)    
      exodul mortilor-vi ... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:36)

      me [anonim] i-a raspuns lui ro

      =))
      • 0 (0 voturi)    
        Prost gust (Joi, 27 ianuarie 2011, 4:08)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui me

        Replica asta este de un prost gust desavarsit. Felicitari!
        • 0 (0 voturi)    
          tu nu ai alta treaba? (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:42)

          me [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

          nu ai scris nimic despre subiectul articolului.
          singurul lucru care l-ai facut a fost sa ma critici.
  • +24 (28 voturi)    
    lucru bun (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:24)

    Sorin [anonim]

    asta e un lucru bun zic eu. In politehnica la Bucuresti aveam profi de aproape 80 de ani. Nu prea iesea nimeni la pensie
  • -7 (17 voturi)    
    Si bine si rau... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:42)

    BEDE [anonim]

    Pe de-o parte poate fi bine pt ca am vazut prof universitar in pragul senilitatii, care balmajea niste fraze incat era greu de urmarit ce spune: macar genul asta sa dispara. Dar, pe de alta parte, e mare problema ca sa pensionezi un prof in mijlocul anului universitar. Cine va fi capabil sa tina cursurile lui atunci? Ca nu oricine poate.
    Mai curand, la 65 de ani sa fie supusi neaparat unui examen psihologic si la niste teste ca sa fie sigur ca le mai merge mintea, ca nu cumva s-au cam senilizat si nu au pic de Alzheimer, si numai dupa ce trec de aceste teste sa fie lasati sa continue sa profeseze daca vor.
    • +19 (21 voturi)    
      profesori (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:28)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      te asigur ca la aceste teste vor iesi cu totii geniali ! esti tare naiv daca crezi altfel.
      "Cimitirul e plin cu oameni indispensabili!"
  • +24 (30 voturi)    
    O masura EXCELENTA (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:44)

    Razvan007 [utilizator]

    Schimbarea de generatii trebuie sa se produca. Numai in Romania - la STAT - venerabil = performant.

    Cand o sa inteleaga oamenii ca un tanar la 30 de ani are o minte de 10 ori mai performanta decat un om la 65?!

    Nu are aceeasi experienta? Experienta se face, la fel cum au facut-o si cei care astazi au 65 de ani.

    Cat despre plecarea din tara: la 65 de ani sa parasesti tara?! Numai un imbecil putea sa gandeasca asa ceva. Pun pariu ca nici 0.0001% nu vor parasi tara.

    La 65 de ani nu mai ai flexibilitatea mintii si puterea de munca ca sa o incepi de la zero in alta parte. Acesta este si motivul pentru care "venerabilii" trebuie sa plece.
    • +3 (7 voturi)    
      Depinde... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:44)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      Depinde de domeniu. La filosofie sau litere e bun unul mai bătrân. Am avut un profesor bătrân cu minte de elefant, ţinea minte tot (din păcate :)) ). La inginerie e bun unul mai tânăr, care să ştie că mai e ceva şi după inventarea rechetei.
      • +1 (3 voturi)    
        tine seama de proportii (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:29)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

        pentru fiecare Mircea Borcila exista 10 x Elena Dragos si pentru fiecare Ion Vlad exista cel putin 10 Aurel Curtui si macar 4 clanuri Capusan. iar daca nu l-ai prins pe Aurel Curtui, ferice de tine.
  • +26 (30 voturi)    
    Andrei Marga este pe lista in 2011! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:50)

    Dan Costea [anonim]

    Aoleu, 65! Sufla rece in ceafa lui Andrei Marga!

    Ce facem, dom' profesor, ne pensionam anul acesta?
    • +11 (11 voturi)    
      Andrei M (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:13)

      xian [utilizator] i-a raspuns lui Dan Costea

      ..pai de asta mugeste si face spume la gura pe anumite 'sticle' si a mai aparut unul tot de pe acolo Michel S.
  • +27 (31 voturi)    
    Vai, vai ce durere. (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:55)

    io [anonim]

    Dar la tinerii care ar trebui promovati si care, prin nepensionarea profesorilor cu peste 65 ani, nu pot promova nu se gandeste nimeni? Sau trebuie sa le plangem de mila unor profesori ce ies la pensie cu macar 30 milioane lei (daca are o cariera solida in spate). Pefer sa ii plang de mila unui asistent sau sef lucrari cu 10 milioane lei salariul lunar.
  • +22 (28 voturi)    
    Pai nu e normal? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:56)

    Mihai [anonim]

    Pai nu e normal ca fosilele astea sa plece din universitati? Sa lase loc profesorilor tineri care nu au loc de depasitii astia.
    Stilul de invatat s-a schimbat, mentalitatile s-au schimbat. Ce poate sa inteleaga despre un student in 2011 un fost student in 1940...
  • +28 (32 voturi)    
    Extraordinar (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:58)

    Ivanu [utilizator]

    Cea mai buna veste pe care a primit-o invatamantul romanesc in ultimii 20 de ani.
    Lasati-i pe cei tineri sa avanseze in functii pt ca multi dintre ei lucreaza in domeniu si sunt mult mai capabili decat fosilele pensionabile.
    La Facultatea de Automatica si Calculatoare din Iasi se studiaza pe lucrari de laborator si manuale de curs publicate intre 1975 si 1985, ce automatica pot sa invete oamenii aia??? Noroc de asistentii tineri care depun un efort imens pentru a aduce materiale si pt a ajuta studentii in proiecte.
  • +27 (31 voturi)    
    incepe cumva? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 8:58)

    bula [anonim]

    curatenia de primavara? asta explica spumele la gura ce le-am vazut pe sticla.
  • +17 (21 voturi)    
    Vor pleca din tara ?...sa fim seriosi... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:01)

    Kruger [anonim]

    Vor pleca din tara ?...sa fim seriosi...oricum calitatea invatamantului romanesc (universitar, in speta noastra) e jalnica IN PRIMUL RAND datorita manierei de organizare si a a sa-zisei 'autonomii universitare' - dar..pe banii statului...
    Si-uite-asa intra in facultate (ba o mai si termina !) semi-analfabeti, etc. Ai studenti -> ai slujba. Nu ai...adio serviciu. Simplu.
    Iar pe de alta parte...sunt destui cei care ar vrea sa ajunga 'universitari'...cu salarii de zeci de milioane, etc. Asa ca nu trebuie sa ingrijoreze 'atitudinea' profesorului 'pensionat'. Nimeni nu e de neinlocuit. Din 1989 incoace 'tinutul cu dintii de scaun' (la serviciile 'bugetare' ma refer) a devenit 'sport national'. Iar legile au permis - prea mult - acest lucru.
  • +21 (25 voturi)    
    Despre pensionare (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:15)

    Florin [anonim]

    Pentru profesorii universitari, ca si pentru orice alti salariati, vine momentul iesirii la pensie. 65 de ani e o varsta corecta; se mai pot adauga vreo cativa ani in regim de colaborare, timp in care (daca nu s-a facut deja asta) trebuie facute aranjamente pentru acoperirea cursurilor pe care acestia le-au tinut. Daca un decan (sau sef de departament) constata ca urmeaza sa ii iasa la pensie un profesor in ultimul moment si se mai si plange de asta, atunci se descalifica in acelasi fel ca primarii care se plang iarna a venit brusc si ca zapada nu poate fi inlaturata ... Un asemenea moment se pregateste cu ani buni inainte, viitoarea inlocuire a profesorului se face cu stiinta lui; i se prepara un inlocuitor corespunzator. Legea de astazi accelereaza putin procesul.
    Rectorul universitatii din Cluj va fi pensionat; universitatea de acolo are cu siguranta inca multi alti candidati competenti pentru rolul acesta, acestia fie ii vor continua munca, fie vor incepe un alt drum. Totul se innoieste si nimeni nu este de neinlocuit. O asemena situatie nu are de-a face cu respectul pentru profesorii universitari. O cu totul alta tema este chestiunea pensionarilor care nu isi pot gasi locul (si uneori sufera o depresie) fara munca lor, mai ales pentru cei care meseria a insemnat totul in viata: asa e cazul multora din invatamantul superior dar si din multe alte domenii de activitate. Pentru acesti oameni pensionarea este intotdeauna o obligatie.
    Va doresc o zi buna.
    • +10 (10 voturi)    
      Profesorii pasionati (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:13)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      ... pot ramane in continuare in invatamant (platiti cu ora). Dar acum sunt o gramada de profesori care desi nu mai sunt la curent cu noutatile in domeniul lor, cu lucruri practice, nu fac cercetare (decat de forma - mai mult titlul e important decat continutul), nu prea au nici chef de munca (din toate astea s-ar vedea pasiunea)...etc nu vor sa lase locul altora. De-aia se preda in facultati atata teorie/generalitati...Pai daca nu ai nici o legatura cu partea practica si cu cercetarea ce sa predai? Generalitati.
      Oricum argumentul ca nu pot fi inlocuiti e nostim. Pai ce spune asta despre un om care nu a reusit sa lase pe nimeni in urma lui?
  • +20 (22 voturi)    
    randul fiecaruia (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:19)

    maryus315 [anonim]

    intr-o societate civilizata si cat de cat bine pusa la punct schimbarea generatiilor este un fenomen care se produce incontinuu si permanent. Angajatul ajunge la pensionare la varsta stabilita de lege (care-o fi ea) si locul lui este luat de urmatorul ca si vechime/experienta din grup, urmand ca la baza piramidei sa intre un incepator care sa inceapa pregatirea profesionala.
    Teoretic..
    Practic la noi se intampla urmatorul fenomen: Cei care trebuie sa ias ala pensie refuza sa o faca si merg inainte, intrari in sitem nu se mai fac iar in momentul iesirii "seniorului" din cauze medicale/deces/renuntare din sitem se creeaza un vid. Nu exista suficient oameni calificati si cu experienta care sa-l inlocuiasca pe senior si sa isi faca si lui treaba. In aceasta situatie se ia la nimereala primul venit si se cere de la el performanta uitandu-se ca-i lipseste acea practica in compania colegilor care sa-l indrume intr-o evolutie fireasca a carierei.

    Sa luam de ex profesorii care raman pe post pana cad sub catedra. Sub stejarii falnici nu creste nici macar iarba, darminte lastare proaspete. Ei nu vor competitie/alternativa la ei. Asa ca atunci cand se retrag din activitate cine sa-i inlocuiasca? Pe cine au pregatit ca sa beneficieze de vasta experienta pe care au acumulat-o de-a lungul anilor? Pe cine au crescut?
    Mda, stiu ..pe vreun nepot/sora/cumnat..
  • +6 (16 voturi)    
    ok (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:20)

    android [anonim]

    Din pacate, "elefantii nemuritori " se vor descurca, asa cum se descurca si s-au descurcat si pina acum.
  • +16 (16 voturi)    
    huh??? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:35)

    me [anonim]

    "Reprezentantii celor mai importante universitati din Romania spun ca aceasta masura va afecta calitatea invatamantului superior, iar multi profesori vor pleca din tara." - ce calitate frate?! sunt cumva MIT, Harvard, Standford facultati romanesti?!?!?!
    e foarte bine ca pleaca toate fosilele!!! din cauza bosorogilor raman materii expirate in programa si nu au lor asistentii universitari (care merita) sa promoveze!!!
    numai sa se schimbe ceva, pentru ca toti o sa aiba contracte de colaborare, de asta mi-e teama...
    • +6 (6 voturi)    
      singura cale sa tragem USA (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:34)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui me

      INAPOI -spre nivelul nostru - e sa-i ajutam sa emigreze pe (UNII) dinozauri. Mai ales de pe la ASE.
  • +17 (17 voturi)    
    Si care-i problema daca pleaca in strainatate? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:39)

    Ronin [utilizator]

    Invatamantul romanesc sta in 2000 de cadre didactice? Ramanem in fundu` gol? Sa fim seriosi. Problema lor nu e ca se pensioneaza, avand in vedere ca legea le permite sa continue colaborarea. Durerea mare e ca pierd puterea! Asta da lovitura! Acu` m-am prins si io` de ce Marga combate in draci noua lege atat la tv cat si prin ziare. Lumea lui si a altora ca el e pe cale sa se prabuseasca....Progresu` bata-l vina.....
  • -18 (18 voturi)    
    Dar daca... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:46)

    Sombrero [utilizator]

    Daca Albert Einstein ar fi fost roman, Funeriu il pensiona acum... in ce tara traim...
    • +7 (7 voturi)    
      . (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:57)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Sombrero

      Un om de valoarea lui Einstein poate era pensionat din invatamant insa ramanea sa faca cercetare. Dinozaurii nu fac cercetare, stau in facultate pentru salarii si putere.
    • +6 (6 voturi)    
      Eistein e viu? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:04)

      Clau [anonim] i-a raspuns lui Sombrero

      A inviat Einstein si nu m-a anuntat nimeni?
      Sau vrem sa facem invatamant cu fantome?
    • +9 (9 voturi)    
      Ooo, daaa! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:11)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Sombrero

      E plin de Albert Einstein printre profesorii universitari din Romania!

      Daca sunt cu adevarat valorosi vor fi cautati de institute de cercetare private. Acolo te poti pensiona si la 150 de ani, daca vrei.

      Daca pana la 65 de ani nu ai facut mare branza in domeniul tau de activitate, SIGUR dupa 65 n-o sa faci nici atat! Asa ca n-au decat sa plece din tara ... probabil se vor intoarce (din pacate!) in maxim 2 luni.
    • +7 (7 voturi)    
      hmmmm (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:12)

      me [anonim] i-a raspuns lui Sombrero

      totusi a fost neamt... asta spune multe...
      intr-o universitate civilizata... diferenta intre profesorii trecuti de 65 de ani competenti, si cei incompetenti se face pe baza de performanta...
      la noi se face pe baza de pile...
      d-asta ajung materii gen "istoria nustiucui" sau "programarea in fortran/fox pro/pascal" si alte d-astea materii de baza prin facultati
    • +7 (7 voturi)    
      doar ca (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:15)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Sombrero

      toti românii de soiul lui Albert Einstein si-au sfârsit cariera fie in inchisorile comuniste, fie in exil. in prezent, cei de calibru mare sunt in diaspora iar legea actuala ii poate determina sa se intoarca pentru ca avem nevoie de ei.

      traim intr-o tara care pana in urma cu putin timp avea o atmosfera pestilentiala, dar care in ultima vreme devine din ce in ce mai respirabila.
    • +6 (6 voturi)    
      Obs. (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:37)

      nico2 [utilizator] i-a raspuns lui Sombrero

      Ptr. stiinta ta - Einstein a iesit la pensie dar a ramas colaborator.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca Albert Einstein ar fi fost roman..... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:24)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Sombrero

      ....daca ar fi fost de varsta pensionarii....nu ar conta...ca el ar fi tot plecat...in State, Germania, Japonia....sau altundeva unde ar fi avut conditii mai bune...
    • +8 (8 voturi)    
      :))))))) (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:29)

      Lucifer [anonim] i-a raspuns lui Sombrero

      Daca Einstein ar fi fost roman ar fi fost marginalizat de mult de clicile din invatamant si ar fi emigrat.
  • +11 (11 voturi)    
    chestiune umanitara (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:50)

    petre [anonim]

    Legea are meritul de a proteja gerontocratia de propriile excese,natiunea avand nevoie,pe de alta parte de strabunici cu studii superioare,ocazie cu care s-ar putea umaniza si ei ,in ceasul al 12-cilea.
  • +9 (9 voturi)    
    Imprimante cu ciocanele (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 9:55)

    Gida [anonim]

    Ma intreb daca mai e prin Politehnica Timisoara ala ce preda cursul de imprimante cu ciocanele. Precis acum o sa plece in strainatate. Poate in Afganistan sau in Sudan mai au aia asa relicve si trebuiesc reparate.
  • +10 (10 voturi)    
    sa dea domnul sa se intample (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:05)

    nico [anonim]

    sa vedem ce inseamna profesor in Vest (Europa, SUA): face o cercetare ce produce articole, minim 10/an, in IEEE, jurnale, peer-reviewed. fac profii din RO asta ? NU. atrag bani din aplicatii interne statului dar mai ales EU (in Europa). fac asta ai nostri ? NU. din activitatea lor, la 5-10 ani apare un spin-off, niste firme locale sau nationale isi imbunatatesc niste tehnologii, phd-ii produsi imping R&D-ul din firmele alea. se intampla asta la noi ? NU (acum vad ceva ca firmele franceze, probabil Dacia, satule de profesorii nosti, vor sa-i scoleasca pe masteranzii nostri in Franta, pe banii lor, ca sa-i poata folosi in R&D). Deci, Nu la toate. Plus in Vest se restructureaza departamente intregi cu tot cu profesori, associate, adica permanent staff, daca univ sau institutul considera ca altele sunt prioritatile. Cu ce raman cei concediati ? Cu CV-ul, caci nu exista asa o diploma de prof. deci astept cu nerabdare sa se mai curete din elefantii (cum bine se spune aici, am scris si eu intr-un ziar in '98 si a trebuit sa plec) existenti sa se inceapa schimbarea (sigur, va fi cu stangaceli, dar oricum e bine). Sa dea Domnul !
  • +7 (7 voturi)    
    pensionarea (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:15)

    aurora [anonim]

    in sfarsit ies si acesti profitori normal la pensie nu fac decat sa se degradeze inv sup ei cred ca sunt supermani ajunge au supt destul fara sa faca mai nimic toti sunt doctori pe copiat din lucrari straine daca sunt asa grozavi la cati dintre ei se pot folosi ca noutati aplicabile doctoratele? acum aceste doc se cumpara fara probleme se dau atentii consistente celor din comisie si totul se aranjeaza sa iasa la pensie asa cum este legea pt toti nu sunt mai buni ca un alt specialist din alt domeniu
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:16)

    Ioan [anonim]

    Locurile de muncă ale tinerilor nu trebuiesc blocate prin menţinerea în sistem a celor ce au depăşit vârsta de 65 de ani. Universităţile vor avea de câştigat prin întinerirea corpului profesoral. Sunt tineri cu pregătire superioară nevoiţi să plece din ţară fiindcă posturile sunt blocate. Profesorii peste 65 de ani dacă sunt de bună credinţă pot activa în continuare fără a bloca perspectiva şi progresul. Este obligaţia lor morală să contribuie la progresul învăţământului prin orice mijloace inclusiv prin propriul exemplu. Înfiinţaţi în facultăţi sfatul bătrânilor fără drept decizional. Astfel nu se vine în contradicţie cu zicala: "Cine nu are bătrâni să-i cumpere". Tinerii au viaţa înainte, să nu le frângem aripile. Inclusiv Universitatea din Cluj va avea de câştigat prin plecarea bătrânului rector. Până în prezent a arătat ce poate face. Sigur nu se va autodepăşi în viitor. Mulţumim domnule rector şi la revedere. Vă aşteptăm cu plăcere să ne daţi sfaturi dacă ne iubiţi.
  • +9 (9 voturi)    
    Nimeni nu e de neinlocuit (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:19)

    Clau [anonim]

    Acum vreo 15 ani vazusem un film cu povestea vietii uneia din primele profesoare universitare Afro-americane. O femeie afsolut fabuloasa cu o inteligenta deosebita si talent didactic. La momentul iesirii la pensie ea nu intelegea de ce trebuie sa plece, studentii nu intelegeau de ce trebuie sa plece si credeau ca se prabuseste facultatea, orasul, statul sau mai stiu eu ce. Toata lumea era intr-o durere. Si totusi nu s-a prabusit nimic, universitatea a supravietuit foarte bine, etc. Filmul s-a terminat cu doamna respectiva la vreo 90 de ani spunand ca cel mai greu lucru pentru ea a fost sa inteleaga ca nimeni nu e de neinlocuit.
    Oare noi romanii o sa intelegem asta vreodata?
  • +11 (11 voturi)    
    Cine -i intelege? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:22)

    nico2 [utilizator]

    Bai fratilor a innebunit lupu. Anul trecut, cand se discuta varsta de pensionare de 65 ani, au sarit in sus ca ii omoara si ca statul isi bate joc de ei. Ca Basescu si Boc vor sa-i scoata cu picioarele inainte de la serviciu etc. Acum nu vor sa plece la pensie. Cica se prabuseste sistemul universitar. Ba ca sunt eminenti, ba ca sunt coordonatori de doctorate, ba ca stiu carte cat tot Hawardul si Oxfordul la un loc. Cat timp au fost activi au avut grija sa indeparteze pe toti cei care reprezentau un pericol profesional ptr. ei. Legea spune f. clar ptr. orice om : Vor iesi la pensie la 65 ani dar ca pot profesa in continuare, numai cu Contract de Colaborare. Aici este marea problema - Cum vor demonstra ca ei trebuie sa ramana colaboratori.
  • +9 (9 voturi)    
    Faceti legea fara echivoc (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:30)

    John M. [utilizator]

    Introducand in lege "daca", "in cazul in care", "dar" etc. le creati dinozaurilor portite de scapare. Un exemplu: rectorul isi "face" in anii de domnie un senat numai din oamenii lui care-l vor alege in continuare si dupa 65.
    Nu mai dati legi care-i imbogatesc pe avocati si blocheaza un sistem cu litigii ce se prelungesc la infinit pe banii statului...(adica ai nostri, ca nu stiu ca statul sa fi produs vreodata ceva)...
  • +13 (13 voturi)    
    Calitatea trebuie sa primeze... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:30)

    Dr Doc [anonim]

    Am dorit sa intru in invatamantul superior fiindca am avut profesori de exceptie si am considerat ca voi intra intr-un mediu in care personajele sunt faurite din marmora si bronz. An dupa an au cazut toate faldurile care acopereau fata hâda a realitatii. Profesorii, cei care trebuiau sa apere ierarhiile de valori, au fost primii care le-au falsificat. Multi dintre ei s-au ridicat prin mijloace nedemne: politica, turnatorie, slugarnicie, spert, mafii si nu aveau niciun interes sa existe o ierarhie de valori. Ne-au mintit spunand ca le place sa lucreze cu tinerii, ca odata cu ei toti vom promova, ca vom evolua impreuna. Asa ca, eu asistentul, i-am carat in spate si am fost 'bastonul alb' care i-a dus (cu lucrari stiintifice) la conferinte la care nu sperau ca pot visa ca pot sa-si inchipuie ca vor ajunge. Au 'confiscat' tot. Avand acum o lista de lucrari nu i-a mai interesat nimic, nu s-au mai tinut de cuvant cu nimic. A urmat a doua tradare. Au facut gasti si au inceput sa ne lucreze. 'Divide et impera' a fost una dintre tacticile cele mai rudimentare folosite de ei. Raspunsul a fost intreruperea colaborarii stiintifice. Au incercat sa ne inlocuiasca, sa ne 'stranguleze', sa ne alunge. Nu au reusit puturosii fiindca au obosit sa tot amestece uleiul cu apa si impostorii parveniti s-au batut intre ei pe tot felul de avantaje. Ultima tradare a constat in vanzarea de doctorate. Aceeasi diploma pe care noi am obtinut-o cu truda, inclusiv lucrand in strainatate, ei au acordat-o pentru a obtine avantaje diverse. Au ajuns sa profite de diverse conjuncturi si sa incerce sa ne oblige sa le caram in spate doctoranzii, dupa ce ii carasem pe ei. Toate nulitatile au astazi diplome de doctori in stiinte. Multi parlamentari sunt si profesori universitari fara sa indeplineasca un minim de conditii de decenta. Mai mult, s-au inconjurat cu nulitati si mai mari ca sa nu se simta amenintati. Nu stiu daca legea actuala va mai avea puterea de a schimba ceva. Sper sa existe o renastere.
    • +6 (6 voturi)    
      de acord (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:18)

      anne [anonim] i-a raspuns lui Dr Doc

      Perfect de acord, acestea sunt cateva dintre cauzele decaderii sistemului de invatamant universitar de astazi. Demonetizarea doctoratului este o problema foarte sensibila, care duce la scaderea nivelului de exigenta in universitati - atat in procesul didactic, cat si in cel de cercetare. Daca facem o comparatie intre publicatiile multora dintre tinerii asistenti si lectori si numarul si calitatea publicatiilor unor persoane care azi sunt profesori plini (multi ajungand pe aceasta
      treapta imediat dupa '90, profitand de vidul relativ de dupa revolutie), vedem mari diferente. Azi e mult mai greu sa ajungi profesor - cu criteriile ISI, introduse la gramada de multe universitati si in stiintele umane, si in cele tehnice sau aplicate - dar cei care sunt deja profesori si au dreptul de a conduce doctorate si-au facut in multe cazuri fabrici de teze de doctorat, si toate cu summa cum laude. Nu exista inca un control al subiectelor de teza de doctorat, macar intre universitatile mari din tara - Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara - ca sa se vada macar reluarea aceleiasi teme de cercetare, si in unele cazuri chiar plagierea unor cercetari anterioare, multe facute cu implicita complicitate a profesorilor din comisiile de evaluare a tezelor de doctorat si a Comisiei de acreditare a titlurilor stiintifice. Am auzit de mai multe cazuri de plagiere a tezelor de doctorat sau a cercetarilor ulterioare, dar nu stiu ca vreunui profesor sau conferentiar dovedit cu plagiat - si aici avem exemple de la Mircea Beuran la Laura Stanciu - sa i se retraga titlurile stiintifice si sa fie exclus din sistemul universitar!
    • 0 (0 voturi)    
      deja vu (Joi, 27 ianuarie 2011, 13:07)

      Mihail [anonim] i-a raspuns lui Dr Doc

      Ai dreptate. E la fel in toate universitatile. Vii in invatamant pentru ca ai avut PROFESORI ADEVARATI. Apoi esti "tanar, liber si fara obligatii" - textul pe care l-am tot auzit, plus "trebuie sa scrii un curs (sau indrumar de laborator, sau culegere de probleme - ce ii trebuie cuiva) ca sa vad ce-ti poate mintea". Iar cursul se tiparea cu un singur autor (ghici cine??). E "perfect normal" ca dl prof sa aiba 4, 5 carti publicate anual, functie de nr asistentilor tineri, liberi si fara obligatii. De promovat, promoveaza intotdeauna cei din "gasca", iar tu ai prea putine lucrari, carti, contracte etc (pe care sunt si ei trecuti - nu conteaza ca indeplinesti conditiile). Din propria experienta, nu am convingerea ca vor exista criterii corecte de promovare, pensionare etc, ci se va continua ca si pana acum. Imi pare rau pentru profesorii buni, care ar putea ramane pana la 80 de ani, si pentru profesorii de doi lei, care vor ramane in sistem.
  • +6 (8 voturi)    
    Invatamantul universitare (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:41)

    studentul emigrant [anonim]

    Urez noapte buna si somn usor celor ramasi acasa. Somnul ratiunii naste monstri !
    Pana nu se vor curata universitatile de clanurile intelectual-mafiote si nu se vor pune bazele unor noi standarde moderne in invatamantul romanesc, nu se va intimpla nimic, doar resuscitare de cad(av)re universitare.
    Modernizarea invatamantului romanesc, pentru a nu mai produce rebuturi intelectuale pe banda rulanta, nu se poate face decat cu atragerea si PASTRAREA valorilor in tara, contituirea unui patrimoniu de valori si nu distrugerea lui.
    In momentul in care se va face acest lucru, vom fi departe, pana atunci ... somn bun si aleluia.
  • +10 (10 voturi)    
    Anunt fff important! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:48)

    Chianti [anonim]

    Sunt profesorul universitar Chuck Norris, viitor chairman al universitatii Harvard si am venit la noi aici in Romania pentru ca am auzit ca in curind vor fi disponibilizati 2,000 de profesori universitari de foarte buna calitate! Am venit sa cumpar si eu vreo 3,245 kg de profesor universitar, sa mai ridic un pic calitatea cercetarii si predarii la Harvard, pentru ca m-am cam saturat de incompetentii aia care cam freaca menta (mint rubbing, we call it) pe banii fostilor absolventi care aveau burse de basketball, footballl (American, not soccer) and polo.

    Asa ca as vrea si eu niste absolventi de Polytechnic Institute, political science and economics (I would like to hire the gentleman who is always on Antena 3 TV, Marius Pieileanu (did I pronounce well?), he is very clever, he speaks Romanian even better than me!, and it is amazing he has time to do research and teach and be on TV all the time! Amazing scholar, I would say!

    Deci, daca exista cineva interesat sa vina la mine in Massachusets si vreti sa parasiti celebrele voastre universitati din Bucharest, SNSPA, Cluj or even Vascauti, please send an e-mail (don't bother with resumes and letters! we hire you all!) at chuck.norris@harvard.edu!

    God bless America! France sucks!
  • +8 (8 voturi)    
    Echitate (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:51)

    lati [anonim]

    Profesorii de 65 ani, nu o sa mai fie titulari.Pot preda in continuare, dar lasa loc si tinerilor.Ce este rau in asta ?De ce preda profesorii si dupa pensie ? pentru a castiga bani .Acelasi lucru este si-n preuniversitar.Cei pensionati ,tot fac cerere de prelungire,iar cei tineri sunt suplinitori. Este corect ? Nu.
  • -6 (6 voturi)    
    nu varsta conteaza, ci nivelul de profesionalism.. (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:51)

    lili [anonim]

    asta sa fie criteriul de promovare si de schimbare a gastilor care guverneaza azi sistemul universitar din Romania... in lumea civilizata si care are Universitati de TOP 500 profesorii universitari de calibru au varste de.... multi, multi ani si nu deranjeaza pe nimeni varsta lor cat timp VALOAREA lor aduce beneficii si Universitatii si studentilor si tarii respective... criteriul mi se pare aiurea, dar l-au agreat in lipsa unor persoane calificate si recunoscute care sa faca acele evaluari.... asta cred ca e problema pentru ca si sistemul de invatamant universitar de azi este politizat pana peste cap si selectarea efectiv nu are cine s-o faca...... PACAT ca dintr-o intentie buna de a imbunatati ceva s-ar putea sa iasa din nou VARZA cu care ne-a obisnuit Guvernul Boc.....
  • +6 (6 voturi)    
    DE CE DOCTORII SI PROFII ? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 10:53)

    Nicolae [anonim]

    De ce doctorii si profesorii universitari nu vor sa iasa la pensie nici la 65 de ani ?
    Chiar sunt atat de dedicati profesiei ?
    • +2 (4 voturi)    
      DA (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 13:09)

      TomaN [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Ca sa ajungi un medic foarte bun sau profesor universitar (sau ambele pentru) trebuie sa fii foarte dedicat profesiei. In plus durat de studiu este mult mai lunga. Muncitor calificat poti deveni in 6 luni dupa care pana la 65 de ani faci cu mici variatii acelasi lucru. Ca medic, de ex pana la 31-32 de ani studiezi, apoi incepi sa cresti profesional si cand ajungi sa ai si experienta si intelepciune ... pleci musai la pensie.
      De fapt dilema nu este <profesori buni si tineri versus profesori slabi si batrani>. Problema este selectia corecta bazata pe valoare INDIFERENT DE VARSTA si daca se poate si fara implicare politica.... deja vorbim de un stat care nu este Romania.
      • +1 (1 vot)    
        problema (Joi, 27 ianuarie 2011, 8:20)

        laura [anonim] i-a raspuns lui TomaN

        sigur ca o reprezinta selectia corecta, bazata pe valoare. Din pacate , cel putin in medicina, nu are cine sa o faca, dupa atatia ani de selectie a non valorilor ajunse acum "in frunte"(vezi rector de UMF cu 2-3 lucrari cotate ISI, prorector stiintific cu 1 lucrare si care "da indicatii" despre cum se face cercetarea stiintifica, clanuri de profesori universitari, etc). Nu cred ca mai putem auzi de bine...
  • +8 (8 voturi)    
    Cati dintre voi stiu... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:09)

    moi [anonim]

    ... ca multi dintre profesori, unii dintre ei chiar la varste mai putin memorabile, NU TREC PE LA CURSURI, NU SUNT NICI MACAR CUNOSCUTI DE STUDENTII LOR, nu vin nici la examene, practic iau banii degeaba, iar toata munca lor e facuta de asistenti si preparatori care din nefericire pentru ei si studenti nu sunt capabili de performanta, pentru ca nu a avut cine sa-i invete si pentru ca orice initiativa a fost imediat inabusita de profi! Duceti-va, domnilor ziaristi, incognito la cursuri, mai ales la facultatile de medicina si mai ales la Iasi, si vedeti la cate cursuri vin titularii de curs, apoi aplicati rezultatele la lucrarile publicate si veti avea un tablou foarte corect asupra cheltuielilor absolut nejustificate cu salarizarea acestor domni profesori cu salarii de lux pentru activitate ZERO BARAT, de calitate stiintifica si didactica cu minus...
  • +8 (8 voturi)    
    Nu e vorba de pensionare (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:25)

    Chianti [anonim]

    Problema aici este ca nu mai sunt lasati sa fie profesori titulari si prin urmare nu mai pot indeplini functii administrative gen rector, decan, prorector, prodecan, sefi de catedra etc.

    Prin urmare, nemaifiind in functii administrative, ei pierd controlul pe care il aveau asupra facultatilor si universitatilor.

    Aia cu nu mai pot sa predea e o prostie, bagata in fata ca sa mascheze problema adevarata: sunt profesori buni si la 70 de ani, insa sunt putini! Si poti ramane profesor la 70 de ani, nu-ti ia nimeni asta. Insa nu te mai astepta sa fii lasat sa conduci si o universitate: nu mai poti fizic!!

    In vine minte exemplul profesorului Mircea Flonta, de la filosofie. Un profesor remarcabil, desi am avut putin timp placerea de a-i fi student. Dar pt un asemenea profesor, sunt alti zeci care raman in universitati exclusiv pe considerente de welfare.
  • +6 (6 voturi)    
    sa facem ceva (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:32)

    nico [anonim]

    fratilor, cei care comentati aici in favoarea aplicarii legii si cei care numai citesc si sunt de acord, noi nu am putea face ceva, liste semnate in fiecare zi si trimise la televiziuni, la ziare, sa mai prezentam si alta perspectiva decat cea tipata de profi nenorociti gen Androneasca, care au interesul numai sa-si conserve non valoarea si AVANTAJELE ?
  • +1 (5 voturi)    
    Cati din cei (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:21)

    Doc [anonim]

    care comenteaza pe aici habar au ce e ala mediu universitar? Cati dintre ei au predat o ora in viata lor la o universitate.

    Dar mai simplu: cati din cei care au comentat aici au citit macar faimoasa lege a educatiei?

    Pensionarea aceasta NU e neaparat un lucru rau. E o etapa normala. Deranjate, insa, sunt comentariile tuturor neavenitilor care insulta ca la usa cortului un grup intreg de oameni.

    Vreti invatamant eficient si de calitate, insa, in acelasi timp ii faceti dinozauri/fosile pe niste oameni care nu merita asa ceva. Sa va fie rusine.
    Pai ce motivatie sa am eu sa raman in Romania cand pe langa faptul ca as avea un salariu mizer as mai fi si insultat cand as imbatranai?

    P.S. Daca vreti sa fiti cu adevarat corecti ati gandi in felul urmator: Oamenii trebuie sa plece/ramana in sistemul nu in functie de varsta ci in functie de MERITE!
    • +4 (6 voturi)    
      cum masori (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 13:12)

      nico [anonim] i-a raspuns lui Doc

      si cum masori MERITELE astea ? Aduni anii in care ai fost angajat in universitate si ai MERITE ? Nimeni aici nu arunca cu noroi in cei care publica anual in ceva vizibil international (nu conferinte la Mamaia si Tataia), cu peer-review, se chinuie sa cerceteze ceva care are si aplicatie practica (daca esti inginer), sa optimizeze ceva care se poate aplica cumva, adica cineva din privat este interesat de asta, din RO sau dinafara, etc. Daca esti din categoria asta, jos palaria si ai toata consideratia. Daca da, nu esti de acord ca ar trebui sa ne facem si noi auziti contra non-valorilor ?
      • +1 (5 voturi)    
        Exista mai multe modalitati (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 13:26)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui nico

        de a masura meritele. De exemplu, numarul de articole ISI publicate ar putea fi un reper. Vechimea in sine (cuantificata in numar de ani petrecuti in spatele biroului) nu constituie un merit.

        Sunt de acord ca sistemul de invatamant are foarte multe bube. Dar nu cred ca medicamentul acordat acum (noua lege a educatiei) este cel potrivit.

        Legea asta trebuia discutata in detaliu. S-au grabit cu ea si nu imi dau seama de ce.
        • +5 (5 voturi)    
          pai atunci cand sa se inceapa ? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 13:46)

          nico [anonim] i-a raspuns lui Doc

          nu numai numarul ci si distributia lor, adica cat de activ esti tot timpul (nu intru in detalii, sper ca intelegi ca nu-i suficient sa publici numai cand esti in phd si putin dupa, iar apoi treci in low-power). daca nu acum, atunci cand ? exista asa un inceput aceeptat de toti ? NU. asa ca va fi un proces iterativ, dar sa inceapa si mai ales sa CONTINUE tot asa.
    • +5 (7 voturi)    
      Oh, domnule Doc! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 14:47)

      Chianti [anonim] i-a raspuns lui Doc

      Dar d-voastra cum va permiteti sa ne insultati cu invatamintul asta? Cu invatamintul unde irositi 4-6% din PIB in fiecare an ca sa aveti rezultatele alea la testele PISA? Cu cele 4-5 norme universitare simultane acumulate de cei care sunt puternicii universitatilor? Cu miile de absolventi de invatamint la distanta care ar face orice om sanatos la cap sa regrete scolile profesionale ale lui Ceausescu? Cu miile de profesori, conferentiari, lectori care nu au un singur articol publica in jurnalele indexate de Thompson ISI? Cu invatamintul care da copii ce cred ca Soarele se invirte in jurul Pamintului?

      D-voastra nu va e rusine sa fiti parte a unui asemenea invatamint?

      Si nu trebuie sa ramaneti in Romania daca puteti merge la Oxford, Cambridge, MIT sau Princeton. Mergeti cit mai sus puteti, dar nu fiti atat de nesimtit incit sa ne cereti respect pentru universitarii din ziua de azi.

      Spre exemplu, nu cred ca strangi 10 oameni la SNSPA Bucuresti cu care sa fii confortabil cind stai de vorba pe subiecte intelectuale.
      • 0 (6 voturi)    
        Cam multe contradictii (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 15:37)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui Chianti

        in comentariul dumneavoastra.

        Vad ca aveti impresia ca eu as fi responsabil pentru neregurile din invartamant. Am o informatie pt dvs: Nu eu conduc invatamantul in Romania.

        Nu vad cum as putea sa va insult eu cu "invatamantul asta".

        Apoi, dumneavoastra doriti sa aveti invatamant de calitate si in acelasi timp (plecand de la premiza ca sunt capabil) ma invitati sa plec din tara...

        S-ar putea sa va urmez sfatul si sa plec imediat ce imi termin doctoratul. Poate veti preda dumneavoastra in locul meu si veti repara toate stricaciunile pe care, in nesimtirea mea incomensurabila, le-am adus sistemului de invatamant romanesc.

        O zi buna domnule Chianti. Si sper ca nu v-am insultat prea tare.
        • +5 (7 voturi)    
          Pe Dv. va cunosc studentii? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 19:50)

          moi [anonim] i-a raspuns lui Doc

          Cate cursuri ati fost obligat de catre seful de disciplina sa tineti in locul lui? Cate din cartile publicate de catre profesorul dv. sunt scrise exclusiv de domnia-sa sau va au trecuti la autori pe dv. si pe colegii dv. care au scris efectiv capitolele?
          Multe intrebari, putine raspunsuri favorabile celor in cauza. Probabil ca nu purtati exclusiv vina evolutiei sistemului educational din Ro, dar si simpla tacere si nedenuntare a minciunii generale si generalizate, sustinerea in orice imprejurare a unor oameni care, prin incompetenta sau rea-vointa, au adus invatamantul la stadiul actual, reprezinta vini impardonabile pentru oameni cu spirit universitar si coloana vertebrala!
          Poate comentariile de mai sus nu contin cel mai elevat limbaj, cel mai fericit mod de exprimare, dar treceti, va rog, peste exagerari, priviti-le ca pe figuri de stil menite sa sublinieze o idee, treceti peste referirile la fondul principal de cuvinte, si incercati la modul obiectiv sa recunoasteti ca cei ramasi in functiii didactice si, mai ales, administrativ-didactice, sunt frana de mana, de picior, sabotul si electromagnetul care impiedica trenul scolii romanesti sa inainteze macar la viteza de melc!
          Va doresc succes si sper ca doctoratul pe care-l veti sustine va trece de comisia de specialitate si nu va fi un alt mod de a nu spune nimic nou intr-o forma agreabila!
        • +6 (6 voturi)    
          Intelegeti gresit (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 22:54)

          Chianti [anonim] i-a raspuns lui Doc

          Eu nu va acuz de nimic, dle Doc, intelegeti gresit. Ma refeream la asertiunea d-voastra ca noua ar trebui sa ne fie rusine ca etichetam invatamintul romanesc dupa propriile performante. Eu am ales sa nu pacalesc contribuabilul roman participand la simulacrul de invatamint ce se practica in universitatile romanesti, dle Doc. Si nu imi pare rau: am parasit o lume trista prin minimicia sa, unde nu era nimic intelectual intr-o universitate totusi din Bucuresti.

          Si spre deosebire de d-voastra, mai stiu si ce inseamna o universitate vest-europeana. Si imi pare rau sa va dezamagesc: nu se compara in nici un fel cu gugumania practicata in universitatile romanesti.
      • -1 (3 voturi)    
        Facem un test? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 23:29)

        BuLiGaS [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

        Iti aduc 50 de studenti de master de la SNSPA Bucuresti, oricand, cu care sa discuti "subiecte intelectuale" ... cum ar fi:
        1. Faptul ca testul PISA nu are nimic de-a face cu universitatile! Si-atunci ce rost are amestecarea subiectelor?
        2. Faptul ca universitatile lucreaza cu ce le vine din sistemul liceal? Si ca multe universitati au decis ca in anul I sa faca un curs introductiv de gramatica?
        3. Jurnalele indexate de Thompson ISI sunt un fetis la moda, si chiar asa, sunt totusi oameni care au publicat in reviste de acest rang, iar numarul lor e in crestere.
        Hai sa nu mai gandim in alb si negru ...
        • +1 (3 voturi)    
          Vorbeam de corpul profesoral (Joi, 27 ianuarie 2011, 9:37)

          Chianti [anonim] i-a raspuns lui BuLiGaS

          Si cind sunt acei stimati domni profesori care au publicat in jurnalele indexate Thosmpson ISI de la SNSPA? Imi vine sa si rad cind ma gandesc ca jumatate au ajuns conferentiari fara sa scrie realmente o carte pe care sa o publice la Polirom, darmite un articol publicat in The American Political Science Review.

          Si la fel argumenteaza toti incompetentii din universitatile romanesti: ISI este un fetis la moda! Prosti, dom'le, aia care au inventat instrumente de masurare a competentelor, trebuia sa asculte "geniile" din universitatile romanesti.
        • +2 (2 voturi)    
          Ah si inca ceva! (Joi, 27 ianuarie 2011, 9:41)

          Chianti [anonim] i-a raspuns lui BuLiGaS

          Aduceti-l si pe domnul conferentiar universitar Pieleanu, sunt convins ca este un intelectual de rasa si un cercetator eminent care ar putea sta la masa cu orice profesor de la Harvard, Michigan, UCLA, Oxford sau Cambridge.

          De fapt sunt ironic, domnia sa poate sta, cel mult, de vorba cu portarii de la SNSPA. Sunt cam la acelasi nivel intelectual, doar ca portarii nu sunt nepotii cui trebuie.
    • +2 (2 voturi)    
      nu trebuie (Joi, 27 ianuarie 2011, 8:56)

      tiana [utilizator] i-a raspuns lui Doc

      Nu trebuie sa plece! Pot sa ramana!!! Doar ca nu vor mai avea functii administrative. Dupa aceste functii plang...
  • -1 (3 voturi)    
    TRIST DAR ADEVARAT! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 19:29)

    GRIGORE [anonim]

    dupa ce toata romania va fi "reformata" si nu va mai ramane piatra peste piatra, dupa ce ii "scoatem din sistem" pe toti batranii nostri, dupa ce o sa distrugem tot ce poate fi distrus "in numele poporului"(agricultura, industria, invatamantul, sanatatea, armata), aliatii(?!) nostri occidentali isi vor retrage din ro "diviziile kaufland&co", prin care ne livreaza, pe datorie, pe bani imprumutati, peste 70% din din mancarea pe care o "crapam" zilnic, lasandu-ne "sa muri in chinuri"(vorba lui mircea bada!), pentru ca "ei "au nevoie de romania, dar nu si de romani! va mai amintiti declaratia "turistului" occidental la plecarea din "romania land of choice"?! "romania e o tara frumoasa, pacat ca-i locuita!" that's it!
    • +5 (5 voturi)    
      patetic (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 22:34)

      nico [anonim] i-a raspuns lui GRIGORE

      esti patetic la vreme de seara ! nu te mai uita la realitati si antene si plimba-te prin kaufland, uita-te la tv-uri. sau plimba-te prin parcuri, prin natura, daca te simti in siguranta. dute undeva intr-un loc pitoresc si uita-te cu rasare si apune soarele.
      • -2 (2 voturi)    
        COGITO&DUBITO ERGO SUM! (Joi, 27 ianuarie 2011, 0:19)

        GRIGORE [anonim] i-a raspuns lui nico

        Draga Nico, Nu am nici nici un motiv sa fiu "patetic"! Sunt, recunosc, sceptic si stoic! Voi toti - propagandistii regimului - va imaginati ca unele canale tv sunt "rele" si "daunatoare" (Antenele&Realitatea), iar altele sunt "bune"(B1,TVR1 si OTV)! Nu puteti sa concepeti ca sunt din ce in ce mai multi romani, care se informeaza, citesc si - mai ales - gandesc! Sti si tu ca ROMANIA este "pe drojdie", ca diferenta dintre "activi" si ceilalti este din ce in ce mai mare! Ca traim(?!) de azi pe maine imprumutand cca 500 de euro/pe secunda!Ca importam peste 70% din ceea ce mancam, platind cu bani imprumutati! In curand o sa "admiram" cu totii un "apus"! DIn pacare! "LASCIATI OGNI SPERANZA....!"
        • +3 (3 voturi)    
          Și cine te oprește (Joi, 27 ianuarie 2011, 1:55)

          aac [utilizator] i-a raspuns lui GRIGORE

          să fii unul din cei care mănîncă din ce produce. Sînt milioane de hectare de spațiu agricol în pîrloagă. Ce ușor este să dai din gură despre România pe drojdie. Fii tu cel care scoate bani din asta. Știu că trebuie să pui osu la treabă dar la cît de clarvizionar ești sînt sigur că ai reușit deja.
          • 0 (0 voturi)    
            OARE PENTRU CE?! (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:45)

            GRIGORE [anonim] i-a raspuns lui aac

            In mod surprinzator nici tu si nici GIGI nu intelegeti sau va faceti ca nu intelegeti ce se intampla in Romania! Dar nu asta-i problema! Despre prevederile legii Funeriu nu am nici o parere! Ea nu face altceva decat sa "schimbe schimbarea" pe principiul:"SCOALATE TU CA SA MA ASEZ EU!" Tipic pentru Romania din toate timpurile! La inceputul secolului XX, Nicolae Iorga a spus:"ROMANIA ESTE TARA FORMELOR, REFORMELOR SI UNIFORMELOR!" Tot pe-atunci, CARAGIALE, saturandu-se de moftangii autohtoni a emigrat definitiv in Germania!
            Si-acum revin la "obsesia" mea, care chiar daca nu pare(inca) este problema VITALA pentru Romania: România are o suprafață agricolă de 14,7 milioane de hectare, dintre care doar zece milioane sunt ocupate cu terenuri arabile. După o evaluare făcută în noiembrie 2008, aproximativ 6,8 milioane de hectare agricole nu sunt lucrate. Valoarea producției agricole din România a crescut în anul 2008 cu 40%, la 66,99 miliarde lei, iar în anul 2009 a scăzut până la 59,9 miliarde lei. În anul 2009, România a exportat produse agroalimentare în valoare de 2,1 miliarde de euro și a importat de 3,4 miliarde de euro. In 2010 a fost mult mai rau!!! Iar in 2011...RO se imprumuta cu 500 de euro/pe secunda! Oare pentru ce?!
    • 0 (0 voturi)    
      o confuzie (Joi, 27 ianuarie 2011, 8:59)

      tiana [utilizator] i-a raspuns lui GRIGORE

      Nu se distruge, se schimba! Avand in vedere dezastrul din invatamant poate ar fi buna "o distrugere!"
  • +1 (1 vot)    
    sa plece (Joi, 27 ianuarie 2011, 8:52)

    lafu [anonim]

    sa plece maimutoi ca numa de AFACERI PERSONALE se ocupa dupa ce ajung profesori universitari.
    voi chiar credeti ca invatamantu sta in niste maimutoi behaiti care numa de politica se ocupa.
    suntem 22 de milioane, dintre acestia pot fi cati pot ajunge profesori universitari?
    o gramada pot fi.
    si chiar de calitate daca nu li s-ar pune bete in roate la cei mai multi care sunt talentati si care nu au spate
  • +2 (2 voturi)    
    pesionare (Joi, 27 ianuarie 2011, 9:39)

    monica [anonim]

    Daca e lege nu-i tocmeala.Acesta este motivul pentru care di.prof.Marga si d-na prof Andrnescu stau zilke in sir pe sticla la tv,zboara de la o televiziune la alta si blameaza tot cu un limbaj ce nu le face cinsta.Am fost profesor sunt nascuta in acelasi an cu d-na Andronescu, m-am pensionat si este OK.Vine vremea cand trebue sa accepti ca a trecut vremea.D-nii prof.univ. pot preda linistiti si vor fi solicitati daca sunt valorosi.Studentii vor umple salile de currs.De ce nu vor sa inteleaga.Probabil au motive pe care le banuim
  • 0 (0 voturi)    
    Unii mai neatenti chiar cred ... (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:27)

    eugenb [anonim]

    De ce nu mentionati ca aceasta stire se refera .... STRICT la Invatamantul de STAT, nu PRIVAT ? Daca o extind si la Invatamantul Superior Particular sa te tii atunci la ... Procese intre Stat si Privat, car studentii ce "aiureala de invatamant" vor avea !
  • 0 (0 voturi)    
    cine vine in invatamant??? (Joi, 27 ianuarie 2011, 11:01)

    Dani [anonim]

    Hai sa vad eu tinerii care vin din afara.
    Un asistent cu 5 ani vechime castiga 1000 lei/luna la coeficient 5/5 (apropo, de la buget se poate plati doar coeficient 2/5.... iar daca ai 2 ani la rand coeficient 2/5, deja e motiv sa te dea afara).
    Un conf. castiga inainta de taierea cu 25% la coeficient 5/5 aprox. 3000 lei/luna. Deci calculati voi cine va veni in invatamant, avand in vedere ca nu se va mai putea face cumul.
    Initiativa lui Funeriu era okay in principiu - loc pentru tineri, out cu camarila. Problema este cine va veni pt aceste salarii??
    • +1 (1 vot)    
      deocamdata nimeni, (Joi, 27 ianuarie 2011, 11:23)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Dani

      insa dupa ce va mai decimati putin, cine stie, poate revin..
      • 0 (0 voturi)    
        'decimati'? (Joi, 27 ianuarie 2011, 16:44)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui hash

        'dupa ce va mai decimati'? Te referi la deces, plecat din sistem etc.? Detaliaza
        Adica?

        Btw, am sub 30 de ani...
  • 0 (0 voturi)    
    ffff important (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:03)

    marian [anonim]

    Sa plece incapabilii astia de profesori de azi ca de aia nu merge nimic.Copiaza din carti si cica au adus aport stiintific. sunt pe le ceteva institute, cateva facultati sunt cayuri de peste 10 norme si cu o funtie publica politica care le asigura toata logistica. masina pt familie si afaceri pardon facultati ....
    oameni la cabinete functionari care le scriu cursurile etc
    sunt practic milionari in euro si inteapa bugetul in ceteva zaci de locuri
    adica numai la luat
    care e valoarea adaugata pt economia Romaniei?
    nu exista decat cea furata.
  • 0 (0 voturi)    
    Minunat (Duminică, 20 martie 2011, 23:56)

    Me [anonim]

    Sunt depasiti. Sa lase si pe tineri sa predea!