Comisia de buget-finante din Camera Deputatilor rediscuta marti proiectul privind taxa de solidaritate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 25 ianuarie 2011, 9:01 Actualitate | Esenţial


Comisia de buget-finante a Camerei Deputatilor va rediscuta marti propunerea legislativa privind taxa de solidaritate, proiectul figurand la primul punct pe ordinea de zi a forului, anunta Agerpres. Potrivit proiectului legislativ, persoanele fizice care detin bunuri mobile si imobile in valoare de peste 450.000 de euro ar trebui sa plateasca un impozit 1% iar pentru imobilele sub aceasta valoare, dar care depasesc 300.000 de euro si pentru cele mobile care depasesc 50.000 - o taxa de 0,5%.

Initiatorii proiectului (UNPR) spun ca prin aceasta taxa ar urma sa se constituie venit la bugetul de stat, iar cuantumul total estimat ar fi de 3 miliarde de euro anual.

Initiativa UNPR ar fi trebuit sa fie rediscutata pe 20 ianuarie intr-o sedinta extraordinara, insa comisia a decis sa functioneze dupa programul aprobat de Biroul permanent al Camerei Deputatilor pe timpul vacantei parlamentare pentru marti si miercuri.

Pe 22 decembrie plenul Camerei a hotarat, la solicitarea PNL, retrimiterea la comisia de specialitate a proiectului privind taxa de solidaritate, pe motiv ca propunerea initiata de parlamentarii UNPR a ajuns pe ordinea de zi neregulamentar.

In cele din urma, dupa o serie de dispute, s-a decis retrimiterea initiativei la comisie, care are termen de depunere a raportului la inceputul lunii februarie.

Comisia de buget-finante se va intruni marti la ora 11.00. Pe ordinea de zi figureaza 12 puncte, printre care se numara taxa de solidaritate, dar si propunerea legislativa pentru instituirea impozitului anual asupra averii, initiata de deputatul PSD Mugurel Surupaceanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















984 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Stupid si populist (Marţi, 25 ianuarie 2011, 9:43)

    neagoe [utilizator]

    Cum se vor stabili valorile? Tot prin lege? Sau se vor evaluara cladirile, masinile, etc? Oare cate procese de contestare a evaluarilor se vor declansa?

    O masura imposibil de pus in practica, o masura populista, o masura Stupida!

    PS - Poate ar fi o solutie sa fie impozitate conturile bancare, ca acolo nu au ce evaluari sa faca...
    • 0 (0 voturi)    
      E o masura cu o eficacite indoielnica (Marţi, 25 ianuarie 2011, 12:06)

      Demagogia saraceste Romania [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      Inainte de a vota legea, trebuie facut un recensamant al bunurilor imobiliare si mobiliare (asta va fi abia in toamna lui 2011), apoi acestea trebuie evaluate oficial la valoarea de piata, dupa norme metodologice folosite in UE de state care aplica impozitul pe avere.

      Abia dupa aia, ai o baza de date precisa, cu valori exacte pe baza carora poti face predictii si poti propune masuri de politica fiscala.

      Deocamdata e pompierism, agitatie politicianista, care se va solda cu haos, proteste, procese si noi categorii de nemultumiti !

      Decat o masura grabnica si neclara, destinata unor electori care si asa sunt enervati si surzi la argumente logice, mai bine lucrezi durabil si metodic.

      PDL-UNPR ar putea aplica masura asta incepand cu ianuarie 2012, ar fi suficient pt a impresiona votantul cu salariu minim (''asa, bine le face, sa fie taxati puternic aia bogatii'') si mai ales ai avea si rezultate financiare concrete, sa arati electorilor in lunile dinaintea alegerilor !

      Oricum, in Europa nu e o practica uniforma, unele tari au asa ceva, altele evita, unele vor sa abroge masura, altele sa o intareasca, la multi depinde de disciplina fiscala a contribuabililor (in Germania ar merge mai usor decat in Italia..).
    • 0 (0 voturi)    
      Re: (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 2:58)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      Daca pentru proletari oricum titlul nu impresioneaza, ci doar "sa-i arda pe bogati, ca aia au de unde" ..... la ce naiba se mai incapataneaza Leguitorul, in intelepciunea lui, sa-i zica "TAXA" si nu-i zice pe nume, care este (dupa cum stim, da' ne facem ca nu stim): "IMPOZIT".

      Au impresia ca daca ii zic taxa, bogatii o vor plati mai cu bucurie in suflet!?!? :o))))

      PS: Daca nu gresesc, avem asa:

      Impozit = suma de bani exonerata de Stat fara o contraprestatie directa catre platitor

      Taxa = suma de bani perceputa de Stat, pentru care ofera o contraprestatie DIRECTA platitorului.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 25 ianuarie 2011, 9:43)

    calin [anonim]

    Deci cu alte cuvinte daca ai primit mostenire din greseala un imobil a carui valoare este de peste 450.000 EUR te va costa 4.500 EUR anual "intretinerea" (adica impozitul la stat). Dupa 100 de ani vei incepe sa fii pe pierdere (ma rog mai bine spus copii/nepotii tai).
    Sincer mi se pare o aberatie.
    Poate ca 1% ar fi fost ok sa se plateasca o singura data, dar daca eu deja am platit la stat impozit pe profit,impozit pe dividende, TVA, impozitul de 3% (sau cat este acum) pentru orice tranzactie imobiliara, de ce sa mai platesc inca 1% anual???
  • +2 (2 voturi)    
    Niste propuneri populiste marca PSD... (Marţi, 25 ianuarie 2011, 10:41)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Deci hai sa luam de la bogati sa dam la saraci ca sunt cam putini asistati prin tarisoara asta. Sau hai sa mai luam 3 miliarde sa avem ce pradui!

    Daca aveti nevoie de bani la buget mai bine ati rezolva problema coruptiei si a evaziunii fiscale! Sunt sigur ca s-ar strange cu mult peste cele 3 miliarde.

    Oricum baietii destepti si plini de bani vor gasi portita sa scape de aceasta taxa de solidaritate si tot "fraierul cinstit" o va plati!
    • 0 (0 voturi)    
      "Initiatorii proiectului (UNPR) spun ca..." (Marţi, 25 ianuarie 2011, 13:10)

      Twistah [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      UNPR e inca la guvernare
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 25 ianuarie 2011, 17:34)

      calin [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      As mai completa: daca aveti nevoie de bani la bugetul de stat ganditi-va cum sa ajutati economia nu cum sa mai gasiti ceva modalitati de a taxa oamenii/firmele!