O persoana a aruncat cu zapada spre presedinte, cand acesta pleca de la manifestarile de la Focsani

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 24 ianuarie 2011, 18:16 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a plecat, in jurul orei 16.30, de la manifestarile organizate la Focsani de Ziua Unirii Principatelor, iar cand a urcat in masina o persoana a aruncat spre acesta cu zapada, fara a-l lovi, transmite Mediafax.

Dupa sustinerea discursului de pe scena din Piata Teatrului "Maior Gheorghe Pastia" din Focsani, presedintele s-a plimbat prin multime, a stat de vorba cu oamenii, iar apoi s-a prins intr-o hora a Unirii alaturi de elevi de liceu si de alte persoane.

Dupa hora Unirii, presedintele a plecat de la manifestari, in jurul orei 16.30.

In momentul in care urca in masina, o persoana a aruncat cu un bulgare de zapada spre acesta, fara insa a-l lovi.

Seful statului a declarat, de la tribuna, ca nu a venit la Focsani pentru voturi, aplauze sau fluieraturi, ci in semn de respect pentru sarbatoarea unirii.

"Cu siguranta nu vin nici pentru voturi, nici pentru aplauze, nici pentru fluieraturi. Dar trebuie sa va spun ca vin in primul rand din respect, din respect pentru istorie, pentru un moment constitutiv al statului roman modern, si vin sa arat respectul meu si urmasilor acelora care au facut unirea", a spus Basescu.

Intrebat de jurnalisti ce parere are despre evenimentul din acest an, spre deosebire de cel de anul trecut, Basescu a raspuns, razand, ca este mai cald decat in 2010. El a precizat ca in 2010, pe 24 ianuarie, erau -20 de grade Celsius la Focsani. Basescu a adaugat ca in acest an poate sa stea fara caciula pe cap.

Presedintele Basescu a mai spus ca "si situatia sociala s-a schimbat fata de anul trecut, s-a deteriorat".

Intrebat daca i-a fost mai greu la Focsani decat la Iasi, el a raspuns ca a stiut ce urma sa se intample in ambele orase.

"Si la Iasi si aici stiam ce o sa se intample", a spus Basescu.

El a adaugat ca se pare ca la Focsani este mai mult "respect" pentru Unire.

Basescu a participat, luni dimineata, si la manifestarile de la Iasi prilejuite de Ziua Unirii Principatelor. Seful statului a fost huiduit puternic si fluierat de multime inca de cand si-a facut aparitia in Piata Unirii din Iasi, atat in momentul in care i-a fost prezentat onorul si a fost intonat imnul de stat, cat si pe parcursul discursului pe care l-a tinut in fata celor peste o mie de persoane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4306 vizualizari

  • -17 (31 voturi)    
    Hai cu suspendarea ! (Luni, 24 ianuarie 2011, 18:27)

    Ion [anonim]

    In cazul pensiilor militarilor in rezerva Basescu ar trebui de urgenta suspendat pentrtu ca incalca Constitutia nerespectand o hotarare judecatoreasca.
    • +26 (32 voturi)    
      Cine face legile ? (Luni, 24 ianuarie 2011, 18:49)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      In tara asta cine conduce ? Instanta judecatoreasca sau guvernul ?

      Si cu militarii, ma lasi ? Au pensii de 3000 Ron minim si au tupeul nesimtit sa iasa in strada ?
      Babacul meu are o pensie de 700 Ron (si ca el mai sunt milioane) si nu iese in strada.
      Dupa ce plateste darile la stat, mai ramane cu un amarat de 40-50 Ron in buzunar. Asta nu e strigator la cer ? Pe astia din categoria lu` babacul meu nu`i vede si nu`i plange nimeni, dar pe umflatii astia din armata, care au mai si iesit aticipat la pensie, ii plange toata lumea.
      Si sa nu uitam ca la pensionarea anticipata au luat sute de milioane de lei vechi, in avans.
      In afara de veteranii de razboi, care chiar au luptat ptr patrie, toti restul nu sunt decat niste puturosi care au stat in garnizoane, tot pe banii nostri.
      • +11 (13 voturi)    
        Subscriu (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:19)

        Giee [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        Asa e. Sustin. Sunt persoane care au muncit din greu, fie la saiba, fie in cercetare, medici si multi altii, si persoane care au lucrat in mediu cu risc si persoane cu studii, f. calificate, care au pensii de mizerie, gen 1000 roni, maxim 1500 roni. Si au muncit din greu si ei toata viata. Lor cum le ajung banii astia? Mai bine spus cum nu le ajung. Sunt persoane din armata care au cel putin 3000-4000 roni. Si nu vorbesc de securisti, ci de oameni normali care au ajuns cu grade superioare, colenel de ex. E adevarat ce e urat e ca s-au schimbat regulile jocului in timpul jocului, vezi recalcularea. Dupa modelul asta se poate la toti sa le scada pensia si mai mult. Si mai e faptul ca e o meserie cu risc sporit. Dar multi dintre acei cu grad inalt plimbau hartiile toata ziua ca doar nu mai mergeau ei in teren sa intervina.
        Asa ca sincer nu-i plang prea mult.
        Insa oricum per ansamblu e nasol pt. toata lumea.
      • +6 (10 voturi)    
        suntem o natie de ero(r)i (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:19)

        Generalu Dragalina [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        Nu sunt foarte sigur dar cred ca ultima batalie la care a participat onor Armia Romana a fost in martie 1943 la Banska Bystryca.
        Aceia chiar au fost/mai sunt cativa eroi ai natiei.
        Faptele ulterioare de arme au fost (in majoritate) bautul de garnizoana, betia de planton si septicul de garda. Hai sa nu va mai infoiati in pene stimabili maresali, se poate trai si cu o pensie diminuata de la 4000 la 3000 de lei!
        Parerea mea este ca mai degraba isi merita banii de acum si (daca mai prind) din pensie tinerii astia care chiar tin numele tarii prin Afghanistan. Cinste lor.
        • +1 (3 voturi)    
          frontul de vest (Luni, 24 ianuarie 2011, 20:58)

          unionist [anonim] i-a raspuns lui Generalu Dragalina

          Oarba de Mures, Carei, Budapesta, Muntii Tatra, Austria..... Vezi ce legatura exista intre ele!
        • 0 (0 voturi)    
          ultima batalie la care a participat onor Armia Rom (Marţi, 25 ianuarie 2011, 9:13)

          Nae Istoricul [anonim] i-a raspuns lui Generalu Dragalina

          Darga domnule general, istoria spune ca a fost in 1945, nu in 1943. In rest de acord cu dv.
        • +1 (1 vot)    
          mai adaug! (Marţi, 25 ianuarie 2011, 11:15)

          nepot-mandru [anonim] i-a raspuns lui Generalu Dragalina

          eroi sunt si ofiterii morti in SIberia, in lagare, la canal, in munti. Ofiterii REGALI, inclusiv Maresalul au avut onoare militara. Supravietuitorii NU au avut nicio pensie. Cei ce huiduie azi sunt cei ce i-au exterminat pe ofiterii REGALI!!! Ce reparatie -macar MORALA- au primit ofiterii regali de la PSD? Nimic! CI-isti si politruci huiduie azi, cu caciuli de astrahan pe cap si cu haine de blana de lux - SE VEDE la TV.
          • 0 (0 voturi)    
            Frontul de est ! (Marţi, 25 ianuarie 2011, 16:16)

            Jean [anonim] i-a raspuns lui nepot-mandru

            Acei oameni morti pe frontul de est par a fi uitati, abandonati,ignorati pe vecie pentru tara asta.
            A fost un subiect evitat in Roamnia in perioada comunista [tabu!]. Mare nedreptate, mare ingratituduine!
            Subscriu la ceea ce scrieti !
      • -1 (3 voturi)    
        raspunsuri intrebatoare (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:38)

        x [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        1. cine conduce?
        eu iti raspund la cine verifica (ne)aplicarea legilor: instantele de judecata.
        tura asta au verificat si cineva trebuie sa intre la inchisoare.

        2. pensii de 3000 lei?
        eu gasesc printre afirmatiile presedintelui ca pensiile militare au crescut la 80% dintre ei, si ca e foarte bine.
        daca base zice ca e bine ce a facut guvernul, tu ce zici?
      • +1 (3 voturi)    
        try 500 (Luni, 24 ianuarie 2011, 20:20)

        me [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        cam atat ia bunica mea! dar la 80 traieste munceste la tara si se descurca de atatia ani! si NU injura pe nimeni.
        dintre unii pe care ii mai stiu iesiti cu ordonanta din armata au muncit si au investit banii aia, au deschis firme si creat locuri de munca pentru romani. oare ce ia oprit si pe ceilalti sa faca acelasi lucru in loc sa ia credite pe timp de criza!?
    • -3 (7 voturi)    
      Suspendat si demis (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:08)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Evident ca cel care calca Constitutia in picioare trebuie suspendat. De acord cu Ion.
    • +4 (8 voturi)    
      doar o persoana a aruncat cu zapada? (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:35)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      doar una? parca Basescu era raul suprem in Romania si doar 1 persoana arunca cu zapada? Pai unde sunt toti nemultumitii aia de care aflam pe forumuri?
      • +2 (6 voturi)    
        pai sunt pe forumuri (Luni, 24 ianuarie 2011, 20:49)

        L. Abagiu [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        sa arunce cu rahat in tot ce face guvernul si Basescu, ca doar de-aia sunt platiti de fostii securisti atat de demni si iubiti de popor
    • +6 (10 voturi)    
      ma lași cu pensiile voastre... (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:43)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Dar salariile la invatatori, profesori, medici, asistente medicale???
      Cand ii auzi pe "pensionarii" militari la tv ca au credite imi vine sa arunc televizorul de la etaj, ma razgandesc atunci cand imi dau seama ca la salariul meu de profesor o sa ma refuze la banca daca merg sa iau credit pt un lcd....
      Sa te tot pensionezi la 40 de ani cu plati compensatorii de 1 miliard si apoi cu o pensie de 3000 ron. Astia chiar traiau bine.
    • +1 (5 voturi)    
      tratament (Luni, 24 ianuarie 2011, 20:55)

      Dr. pshihiatru [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Papagali ca tine sunt multi dar pe alte siteuri. Incearca antena3.ro . Probabil te vei simti bine acolo.... E frumos... si toti gandesc la fel ca tine... Nimeni nu va contrazice nimic... Totul e subiectv... E... pur si simplu.
      Pt. tine cred ca e cel mai bun tratament.
  • -13 (21 voturi)    
    respect pentru respect (Luni, 24 ianuarie 2011, 18:47)

    cc [anonim]

    normal ca basescu se astepta la reactii ca doar stie si el ca "cine seamana vant culege furtuna"
  • -2 (6 voturi)    
    raspuns (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:00)

    gigi [anonim]

    bai "Cine face legile" -tactu a stat cu mana la putulica matii si a facut un prost ca tine cand militarii erau in economie sau poligoane. ca sa stii cum sta treaba!
    • +2 (4 voturi)    
      Ce-i vulgaritatea asta? (Luni, 24 ianuarie 2011, 20:12)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ALOOO! HOTNEWS!!!

      CE-I VULGARITATEA ASTA? INJURATURI SI INSULTE DE PARCA AR MOSIA SA PROPRIE SI PERSONALA SI VOI IL PUBLICATI FARA PROBLEME!!!
       (n.r. ne cerem scuze pentru acest comentariu)
  • +2 (6 voturi)    
    salarii compensatorii (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:14)

    gigi [anonim]

    oare cate salarii compensatorii au primit ,,militari' la pensionare si cata spaga au luat de la bieti soldati si ce bine o duceau ei pana la desfiintarea GAZULUI
  • -1 (5 voturi)    
    off (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:32)

    Mazeta [utilizator]

    pacat ca l-au ratat, data viitoare cu pantofii!
  • -1 (3 voturi)    
    un pic de logica (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:34)

    Logic [anonim]

    unele cadre militare nu au baut cerneala ca majoritatea romaniilor (scuze pt exceptii) .. asa ca au avut salar mai mare .. deci e normal sa fie diferente ! .. nu e normal sa fie atat de mici !!!
  • +4 (8 voturi)    
    pensii ale militarilor (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:36)

    militaru beat [anonim]

    Cred ca e tara lui Urmuz, Tzara si Ionesco. Scuzati-ma, scriu Ionesco si nu Ionescu din respect... Pai cum e posibil ca niste popandai care nu au luptat decat cu sticlele de vin si vodca sa aiba un asemenea tupeu? Imi cer scuze putinelor exceptii. Insa rolul lor este sa aiba bun simt si sa ii tempereze pe popandai. La ce le trebuie mai mult de 3000 Roni????? Nu pot trai mirific cu 3000 de Roni?????? Cati salariati din aceasta tara demna de Urmuz, Tzara, Ionescu castiga aceasta suma.... 10%? hai, astept sa imi spuneti.. poate 20%...Oricum e penibil. Iar "ziaristi" precum oana stancu, catalin striplea ar face mai bine sa gandeasca... Ii fac un mare serviciu lui Basescu. Chiar cred ca cei care ii urmaresc sunt prosti??????
    • +1 (5 voturi)    
      Hahaha!!! (Luni, 24 ianuarie 2011, 21:04)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui militaru beat

      Pai tu ce crezi? Ca aia care se uita la imbecilii aia de Oana Stancu, Catalin Striplea, etc, au un IQ peste medie? Te inseli. Gaunosii aia care se uita pe iRealitatea si pe Anatema 3 au probleme psihice. Garantat 100%.
  • +1 (7 voturi)    
    Ar trebui arestati! (Luni, 24 ianuarie 2011, 20:16)

    Daniel [anonim]

    Toti cei care au huiduit in timpul intonarii imnului national! Si nu amendati ci tinuti in inchisoare, in cu circumstante agravante! Eventual pusi sa deszapezeasca intreaga Moldova cu lopata!

    Tradatori ordinari! Aia si-ar vinde si mama pentru o suta de lei!
    • -1 (1 vot)    
      Mai incet cu pianul pe scari (Marţi, 25 ianuarie 2011, 1:08)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      De ce nu propui domnu' PDList sa ne intoarcem la inchisorile politice dinainte de '89?!
      Sau poate chiar asta e ideea matale, toti cei care se opun PDLului si preamaritului sa fie bagati la inchisoare si sa dezapezeasca Moldova, ca doar canalul l-a facut deja armata!
      • 0 (0 voturi)    
        onoare militara? (Marţi, 25 ianuarie 2011, 11:21)

        furios [anonim] i-a raspuns lui un roman

        onoare au avut ofiterii REGALI, exterminati exact de astia pe care-i sustii tu!! Lor ce reparatie li s-a dat, pt. lagare, pt.canal, vaduvelor celor ucisi in munti, vaduvelor celor impuscati de sivietici in 45-46??? te bati pt. pensia lui Plesita, Voicu, Nicolschi, Chitac, Militaru? Sefii sindicatului rezervistilor: Dogaru - adus de Ilie Ceuasescu direct lt.col la DIrectia Politica, Pricina -redactor sef la revista militara comunista.
  • 0 (4 voturi)    
    vuvuzele portocalii (Luni, 24 ianuarie 2011, 22:02)

    laurentiucat [anonim]

    dati-le cu zapada ,cu oua clocite,cu rosii stricate..!daca nu se satura..s-o gasi si o grenada..
    daca stati cocosati..basescu,si slugile lui isi vor umple conturile si buzunarele si prostii vor plati datoriile..
    • -1 (3 voturi)    
      popor stupid (Luni, 24 ianuarie 2011, 22:47)

      arion [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

      Prietene,imi pare rau pentru tine si pentru poporul asta ! N-ai inteles nimic din lumea care te inconjoara ! In naivitatea ta crezi ca opozitia psd-acd va face sa curga numai lapte si miere....poate ai dreptate, dar numai pentru barosanii lor,prietene,numai pentru ei, ca de altfel in toti asti 20 de ani !
      Iar daca o fi sa arunce niste ciosvarte prostimii, asta va fi cu indatorarea noastra pentru totdeauna, cu ipotecarea viitorului tarii pe la rechinii finantatori de afara si dinauntru - bucuria lui sov & co. Biet popor stupid, simt aceeasi scarba pentru poporul meu ca in anii '90 cand vota cu picioarele, creier la ce i-ar mai trebui !
      • 0 (2 voturi)    
        mai arioane (Marţi, 25 ianuarie 2011, 0:01)

        laurentiucat [anonim] i-a raspuns lui arion

        uite,ptr ca ai inceput cu prietene si nu m-ai jignit iti raspund la fel.
        e vreo masura de reforma a lui basecu/boc care sa nu fie o tampenie?exista o masura care sa diminueze coruptia,evaziune si munca la negru care sa ma faca sa fiu portocaliu?
        ce masuri de diminuare a cheltuielilor bugetare,de relansare economica si de dezvoltare, are guvernul boc?
        raspunde si discutam de alternativa pe urma.
        • 0 (0 voturi)    
          Masuri bune de la Boc si Basescu (Marţi, 25 ianuarie 2011, 1:10)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          Pai in primul rand le-au scapat de parnaie pe Ridzi si pe Anastase.
          Nu sunt astea masuri bune ale PDLului?!
  • +1 (3 voturi)    
    ar fi buna o suspendare (Luni, 24 ianuarie 2011, 22:10)

    katerinka [anonim]

    basescu ar pica cu brio !
    Isi trage dupa el in groapa toti pedelicii portokarici.
    manca-ti-as ....
  • 0 (4 voturi)    
    Se intoarce roata (Luni, 24 ianuarie 2011, 22:35)

    Nae [anonim]

    Acu,pe bune,ce au facut astia?
    Dupa cum se lauda zici ca sunt Rambo...cand de fapt ei au stat prin birouri toata ziua,mancare,imbracaminte,spagi de la smecheri care isi vroiau copilul la o unitate mai buna..
    Dupa ce se indopau ieseau sa frece soldatii cu culcaturi sau alte prostii care nu isi aveau rostul.
    De Revolutie au stat in spatele militarilor in termen si tremurau pe ei de frica.
    Nu toti,recunosc,dar majoritatea.
    Pe vremuri ce era la moda la matrimoniale? 'Caut ofiter'...pai d'aia,ca au bani,mancare,imbracaminte asigurata.