CEDO a condamnat Romania in 2010 la plata a 3,6 milioane euro pentru incalcarea dreptului la proprietate

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 17 ianuarie 2011, 18:57 Actualitate | Esenţial


Romania a fost condamnata pe parcursul anului 2010 de catre Curtea Europeana a Drepturilor Omului de la Strasbourg (CEDO) pentru incalcarea dreptului la proprietate in 61 de cauze, suma totala a despagubirilor impuse statului roman ridicandu-se la 3,6 milioane euro, a declarat luni subsecretarul de stat in MAE Razvan-Horatiu Radu, agentul guvernamental pentru CEDO, relateaza Agerpres.

Potrivit sursei citate, a crescut insa anul trecut numarul de cauze castigate in fata Curtii de la Strasbourg de statul roman pe acest tip de speta, pe fondul unei cresteri a numarului de plangeri, dar si scaderi fata de anii anteriori ale numarului condamnarilor, precum si ale sumei totale a despagubirilor care s-a ridicat, de exemplu, la aproximativ 12 milioane de euro pentru anii 2008 si 2009.

Totodata, oficialul MAE a aratat ca anuntata listare la bursa a actiunilor Fondului Proprietatea va fi un "pas util" in procesul de aparare a statului roman la CEDO in cauzele de acest tip, deoarece Curtea a retinut in ultimii ani ca acest mod de despagubire a fostilor proprietari reprezenta "un sistem teoretic si iluzoriu", nu unul "practic si efectiv".

Romania a platit 43 de milioane de euro in perioada 2000-2009 ca despagubiri fixate de hotararile pronuntate impotriva sa de CEDO in cauze de incalcare a drepturilor de proprietate.

De asemenea, potrivit bilantului prezentat de oficialul MAE, in anul 2010 CEDO a analizat aproximativ 3.800 de plangeri indreptate impotriva Romaniei, aproximativ 97% fiind respinse, 136 de hotarari fiind de condamnare a statului roman. Dintre acestea, 72 au constatat nerespectarea dreptului la un proces echitabil, 21 incalcarea dreptului de a nu fi supus torturii sau tratamentelor inumane sau degradante (16 referitoare la conditiile neadecvate de detentie din penitenciare), 15 - nerespectarea dreptului la libertate si la siguranta.

In anul 2009, impotriva Romaniei se inregistrasera 11.950 de plangeri la CEDO, tara noastra situandu-se atunci pe locul trei in privinta adresabilitatii cetatenilor nemultumiti de hotararile judecatoresti in clasamentul celor 47 de state membre, fiind devansata de Rusia si Turcia, insa in 2010 Romania nu s-a mai situat pe acest loc, dupa cum a precizat agentul guvernamental pentru CEDO.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1731 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    De unde recuperam acesti bani? (Luni, 17 ianuarie 2011, 19:24)

    CezarN [utilizator]

    Si, "statul roman", daca mai exista asa ceva, de unde isi recupereaza paguba? Nu de la fiii sai iubitori de spagi si pensii grase dar care nu au de fapt nicio raspundere pentru sentintele pe care le dau?

    Chiar asa, ce sentinta ar trebui sa dea un judecator pentru a raspunde de urmarile sentintei sale?

    Eu stiu ca oricine raspunde pentru ceea ce face la job/birou/servici/locul de munca, cum vreti sa numiti. Ei, judecatorii, cum raspund daca nu-si fac treaba bine?
    • 0 (0 voturi)    
      Legi (Luni, 17 ianuarie 2011, 19:54)

      Combo [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      In general din cate stiu eu problemele sunt de la legile proaste. Judecatorii n-aucum sa dea sentinte decat bazat pe legile romanesti , rezulta procese pierdute la CEDO. Multe sunt din cauza ca fondul Propietatea n-a fost listat atatia ani si CEDO a considerat ca actiunile la fond nu constituie o despagubire corecta a fostilor propietari.
    • +1 (1 vot)    
      Se aude d.na Pivniceru? (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:00)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Aveti de plata 3,6 milioane de euro pe 2010. Dupa ce platiti discutam de bani de pensii si sporuri in justitie.
    • 0 (0 voturi)    
      Agentul guv la DECO , un pui de secu (Marţi, 18 ianuarie 2011, 5:05)

      fost proprietar la capatul puterilor [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Daca pretul actiunii FP nu ajunge dupa listare la 1 ron, va fi o noua deziluzie pentru fostii proprietari (cu tot cu Franklin la conducere). Asociatia actionarilor din fondul Proprietatea ar trebui sa dea statul in judecata ptr diferenta de pret pina la 1 ron, impusa de stat pe hartie. Iar ministrul de finante ar trebui sa publice lista cu toti actionarii peste 1 milion, ca sa iasa odata la iveala unde-sa banii negrii si cine castiga de fapt cel mai mult cu listarea Fondului Proprietatea?
      Adica SPECULATORII care i-au fraierit la umbra amicilor din guvern pe batranii nestiutori, fortati de un stat corupt sa intre-n in aceasta specula ordinara din care profita toti, mai putin fostii proprietari, tocmai cei pentru care s-a creat fondul. O haita de hiene toti, in frunte cu agentul nostru guvernamental la CEDO, care sustine cu tupeu securist ca Romania e generoasa Europei din Est la despagubiri. Cum poti fi inca de tinar asa o Coada de topor...?
  • 0 (0 voturi)    
    socoteli ale unui om chibzuit (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:36)

    dana [anonim]

    asta inseamna la cursul BNR al zilei de 4,25 lei ptr un Euro 15.300.000 lei noi adica 153.000.000.000 lei vechi.Si-i platesti tu,si eu si ei adica noi boborul.Aveti incradere in justitia romana(!!!!!)
    • 0 (0 voturi)    
      Coruptia din justitie (Marţi, 8 februarie 2011, 20:12)

      ANONIM [anonim] i-a raspuns lui dana

      este jale cu justitia din roamania. cred ca nu sunt nici macar 3% corecti. sunt o haita de lupi vesnic infometati, care distrug tot ce le sta in cale si nu poate opune rezistenta. nu mai exista dreptate. una judeca in sala si altceva apare scris in incheierile sedintelor de judecata care se fac dupa 2-3 saptamanai. atentie mare! procesele se prelungesc de la un an la altul. dispar hartiile de la dosare. judecatorii sunt rude de gradul unu , doi. unii sunt in judecatorii, altii in tribunal. cine plateste, castiga.avocatii, iau banii clientilor si se unesc apoi cu judecatorii lasand la latitudinea acestora, judecarea procesului. nu credeti??? testati justitia valceana, poate dvs ii descoperiti si pe cei corecti. cu amaraciune pentru ceea ce se intampla in tara asta. poate aude mona pivniceru, ca le ia apararea la coruptii pe care ii apara. stie de ce ii apara. oare acum judecatorii si procurorii se mai pregatesc si in facultate, sau numai la orl, caci procesele le judeca doar dupa ureche??????
      • 0 (0 voturi)    
        justitie? (Marţi, 8 februarie 2011, 21:49)

        dana raspunde lui Anonim [anonim] i-a raspuns lui ANONIM