Luni incep lucrarile la Pasajul Mihai Bravu - Splaiul Unirii. Circulatia in zona va fi afectata

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 17 ianuarie 2011, 6:47 Actualitate | Esenţial


Primaria Capitalei anunta ca luni incep lucrarile la pasajul suprateran Mihai Bravu - Splaiul Unirii, ce va asigura traversarea Splaiului Unirii, in zona intersectiei cu soseaua Mihai Bravu - se arata intr-un comunicat dat publicitatii. Durata de executie a lucrarilor va fi de 12 luni. In aceasta zona, traficul rutier se va desfasura pe cate doua benzi pe sens. Totodata, autoritatile isi cer scuze pentru disconfortul creat pe timpul executiei lucrarilor si multumeste participantilor la trafic pentru intelegere.

Traseul viitorului pasaj are ca punct de plecare bd. Mihai Bravu, in dreptul strazii Vantului (statia de metrou Mihai Bravu), traverseaza Splaiul Unirii (Raul Dambovita) si intersectia Vacaresti cu bd. Mihai Bravu, incheindu-se pe Calea Vacaresti. Lungimea pasajului care va avea patru benzi pe sens este de 700 de metri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7023 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ar fi super (Luni, 17 ianuarie 2011, 8:39)

    hazard [anonim]

    ...daca am vedea si o schema a proiectului...
  • +9 (11 voturi)    
    UITILITATE = 0 (Luni, 17 ianuarie 2011, 8:58)

    gabi [anonim]

    la ce trebuie un pasaj acolo nu stiu , pentru ca acolo circulatia nu este deloc aglomerata .
    Poate putin dimineata pe sensul de mers dispre BIG spre mihai bravu , dar nu in asa masura incat sa fie nevoie de un pasaj.
    Pasaj trebuie in partea ailalta la targul vitan , sau la BIG unde te impusti in creieri mai ales dupa ora 15 .
    • +6 (6 voturi)    
      ai perfecta dreptate! (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:56)

      bog1 [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      este un plan complet idiot, pasaj trebuie la pta sudului, la tirgul de masini vitan, poate la baba novac sau la deja celebra intersectie ferdinand cu mihai bravu... acolo unde se face nu raspunde nimanui...
    • +1 (1 vot)    
      utilitate = 0 (Luni, 17 ianuarie 2011, 14:43)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui gabi

      foarte adevarat; bani aruncati pe geam, se va muta miniaglomeratia de la pod peste megaaglomeratia de la BIG; cu alte cuvinte, venind dinspre Dristor vei ajunge mai rapid la coada la BIG; pasaj la BIG am inteles ca e greu de facut, ca trebuie inchisa circulatia; dar la targul vitan nu cred ca era nicio tragedie daca faceau....
  • +8 (10 voturi)    
    Lucrare inutila (Luni, 17 ianuarie 2011, 9:20)

    M.Ciobanu [anonim]

    In momentul de fata aceasta lucrare este perfect inutila. De ce nu face Oprescu un pasaj la intersectia Razoare sau la Piata Sudului si baga banii intr-o intersectie care nu era foarte aglomerata? Se apropie alegerile?...
    • -1 (1 vot)    
      pasaj razoare (Luni, 17 ianuarie 2011, 9:59)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui M.Ciobanu

      A anuntat deja ca urmeaza in urmatoarele luni sa se apuce si de pasajul de la Razoare.
    • 0 (2 voturi)    
      depinde la care te referi (Luni, 17 ianuarie 2011, 11:33)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui M.Ciobanu

      La Razoare sunt prevazute 2 pasaje. Unul pe axa sos Grozavesti-sos Progresu si altul pe axul Dr Taberei-Academia Militara. Daca te referi la acesta din urma, el este strict legat de constructia metroului din Dr Taberei. Si atata timp cat metroul se tot amana nu are Oprescu cum sa se apuce de pasaj, mai ales ca acolo sunt costuri mari, inclusiv de expropriere.
  • +3 (3 voturi)    
    Razoare e f aglomerata (Luni, 17 ianuarie 2011, 9:58)

    Axel [anonim]

    La razoare si in toata zona 13 sept e ff aglomerat
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:00)

    George [anonim]

    Ce alegeri frate ca oricum nu-l mai alege dracu pe asta. Si oricum, fiecare om care va trece pe acolo va fi un vot in minus, ca buba Piata Sudului va ramane!!
    De aia e Romania unde e.
  • +8 (8 voturi)    
    time street (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:04)

    oparescu [anonim]

    Punem pariu ca lucrarile vor dura mai mult de 24 luni, nu 12?
    Cine mai participa?
    Loteria este deschisa.
    • +2 (2 voturi)    
      castigi pariul (Luni, 17 ianuarie 2011, 11:55)

      george [anonim] i-a raspuns lui oparescu

      tu vrei sa castigi bani nemunciti! evident ca vei castiga.
  • +4 (4 voturi)    
    he,he (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:05)

    vali [anonim]

    dap, mult mai bun era pasajul de la piata sudului. nu stiu daca e electoral sau nu, dar inutil in momentul asta sigur e.
    • +2 (2 voturi)    
      asa e!!! (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:47)

      val [anonim] i-a raspuns lui vali

      Asa e !! La Big e prapadul de pe lume 24 ore din 24 !!!
    • -4 (4 voturi)    
      Urmeaza... (Luni, 17 ianuarie 2011, 11:09)

      pinny [anonim] i-a raspuns lui vali

      Urmeaza pasajul subteran de la Piata Sudului , Bucurestiul nu a fost proiectat pentru asemenea afluenta si modificarile trebuiesc facute din mers. Dupa mine Oprescu este foarte bun , orasul este mai curat si investitiile se fac intr-un ritm bun. Imi place si faptul ca nu vorbeste prea mult , este de departe cel mai bun primar de la 89 incoace. Daca nu ne place fata lui sau provenienta politica este altceva...
  • +8 (8 voturi)    
    sau cum se batjocoreste banul public (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:13)

    gaga [anonim]

    pasajul acesta are o singura utilitate, aceea de a usura accesul in Asmita. Nu ar fi rea conectarea Asmitei la un flux de circulatie civilizat, dar pasajul asta trebuia facut in parteneriat public privat, la care sa contribuie si Asmita cu fonduri. sa nu ai un proiect macar pentru intersectia de la Piata Sudului, dar sa finantezi acest pasaj, e o sfidare trista a misiunii pentru care ai fost ales primar. pe mine nu ma surprinde, ma fascineaza doar dimensiunea tupeului.
  • +4 (4 voturi)    
    e inutil (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:59)

    locuitor din zona [anonim]

    un asemena pasaj e inutil,asa cum s-a scris si in restul comentariilor
    acolo circulatia e buna,sunt 3 benzi pe sens...
    e nevoie de un pasaj la piata Sudului
    e incredibil cum se iau decizii si se fac lucruri de-a-n boulea,fara utilitate dar cu enormi de multi bani din buzunarul nostru
  • +2 (2 voturi)    
    NU NU NU (Luni, 17 ianuarie 2011, 11:58)

    george [anonim]

    Nu acolo trebuie pasaj!

    Pasaj trebuie la intersectia Oltenitei cu Vacaresti (Big) sau intersectia Splai cu Vitan Barzesti (targul de masini) sau intersectia Razoare, si or mai fi....

    Acolo este inutil. Oprescuuuu auzi ce zic omenii astia de mai sus ???

    Eu am o nedumerire... deobicei orice pasaj sau lucrare de-asta mai importanta este anuntata cu surle si trambite, in schimb de lucrarea asta n-am auzit nimic inainte, doar anuntul ca peste 3 zile se incep lucrarile.

    Parca ceva pute....
  • +1 (1 vot)    
    Pasaj Ctin Brancoveanu-Tineretului (Luni, 17 ianuarie 2011, 12:21)

    Ion [anonim]

    Ar fi fost bun un pasaj Ctin Brancoveanu-Tineretului (taiat drept prin parcul Tineretului )pt a duce traficul din cart. Berceni direct la Unirii.
    • +1 (1 vot)    
      Da, dar... (Luni, 17 ianuarie 2011, 13:00)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Ion

      sa fie subteran; altfel tai parcul in 2 cu un ditamai bulevardul. Pe afara sa gasesc astfel de lucrari... la noi sunt doar SF-uri.
    • 0 (0 voturi)    
      true (Luni, 17 ianuarie 2011, 14:46)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Ion

      mare dreptate ai..... si nici nu e foarte greu de facut, ca nu trebuie expropieri sau inchidere de trafic...
  • +1 (1 vot)    
    o uriasa tampenie (Luni, 17 ianuarie 2011, 15:04)

    dodo [anonim]

    asa cum bine zicea cineva : ceva este dubios aici , proiectul s-a anuntat acum cateva zile fara tam-tam.
    am vazut asta toamna niste tipi cu teodoliti pe acolo dar nu mi-am inchipuit ca se vor ingropa bani in asa ceva !!!
    iar tramvaiul 34 va circula pe pasajul propriu-zis sau pe sub el ?
  • 0 (0 voturi)    
    autostrada suspendata ... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 8:52)

    CrisT [anonim]

    inca 20- 30 de pasaje si uite cum apare vestita AUTOSTRADA SUSPENDATA a lui Oprescu
  • 0 (0 voturi)    
    Bani cheltuiti fara folos (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:13)

    Auto1 [anonim]

    azi de dimineata, plecand de la piata sudului era coada de masini pina sus, din cauza lucrarilor. Ceea ce nu am intalnit niciodata pina acum... Si mai tineti cont ca si lucrarile de modernizare a linie de tramvai de-abia ce s-au incheiat...niste bani cheltuiti aiurea, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Protest (Marţi, 18 ianuarie 2011, 19:52)

    Marius [anonim]

    Daca blocam intersectia vreo 3-4 zile, poate renunta cretinoizii...
    Si ca bonus se blocheaza si accesul in vreo cinci benzinarii :-)))...
    Acum serios, ar trebui opriti! Arde mult mai tare in alte locuri, amintite mai sus. Daca-i lasam din nou sa ne calce in picioare, nu mai avem nicio sansa!...
    • 0 (0 voturi)    
      eh (Vineri, 21 ianuarie 2011, 22:28)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Cand nu se face pasaj nu-i bine, cand se face iar nu-i bine. Din punctul meu, sa se faca cat mai multe, nu am pretentii. La fel si cu autostrazile.. sa se faca oriunde, dar sa se faca.

      Vad ca nimeni nu spune ca in fiecare dimineata era aglomerat acolo si se bloca destul de des intersectia Calea Vacaresti - Bulevardul Tineretului.
      Deci, de bine, de rau, are si pasajul rolul lui.
  • 0 (0 voturi)    
    alta risipa (Luni, 24 ianuarie 2011, 13:09)

    mitzura [anonim]

    iesirea din Berceni e jale mare, 5 artere se infunda in zona big; piata sudului e mai tot timpul aglomerata si blocata; de ce nu se face aici nimic si aruncam banii unde chiar nu e nevoie?