Traian Basescu, de Ziua Culturii Nationale: Cultura si educatia cladesc o natiune puternica si demna

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 11:57 Actualitate | Esenţial


Cultura si educatia cladesc deopotriva o natiune puternica si demna, afirma presedintele Traian Basescu in mesajul transmis cu prilejul Zilei Culturii Nationale si postat, sambata, pe site-ul Administratiei Prezidentiale.

"In acest an, pentru prima oara, Romania sarbatoreste la 15 ianuarie "Ziua Culturii Nationale" sub auspiciile unui moment consacrat din istoria culturii noastre: comemorarea poetului Mihai Eminescu, de la a carui nastere se implinesc 161 de ani.

Mihai Eminescu, "omul deplin al culturii romane" asa cum ni-l infatiseaza Constantin Noica, ramane un reper incontestabil pentru reusita de a imbina efortul de recuperare a traditiei cu necesara deschidere spre modernitate.

"Ziua Culturii nationale" ne aminteste ca avem un capital insemnat pe care Romania il poate utiliza in afirmarea valorilor sale.

Cultura si educatia cladesc deopotriva o natiune puternica si demna. Avem o datorie comuna fata de cultura romana, fata de valorile care ne-au format si pe care trebuie sa le transmitem generatiilor viitoare. Astazi, mai mult ca oricand, in diversitatea culturii europene, Romania trebuie sa puna in valoare creatia marilor sai clasici, a tuturor celor care au contribuit si continua sa contribuie la expresia identitatii poporului roman", afirma seful statului in mesajul sau.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1232 vizualizari

  • -5 (27 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 12:14)

    MRSmrs [utilizator]

    Basescule,tu si familia ta nu aveti voie sa vorbiti despre cultura si educatie!!!
    Ca nu aveti si nu stiti ce sunt acestea.
    • +10 (24 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 13:14)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Abtine-te!
      • -3 (11 voturi)    
        draga eba (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 15:19)

        dilica [anonim] i-a raspuns lui Mih.

        credeam ca nu stii sa citesti pe hotnews, de fapt in general.....educatia e la pamint si asta au urmarit ca sa va conduca pe voi fraierii mai bine...pe unii cu coloana vertebrala nu ii poate cumpara nimeni ,,,pe altii???.....gen eba noastra care ne reprezinta....rusina ba...
      • -3 (9 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 15:59)

        Andrei Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Mih.

        Dupa ce ca a sacrificat (ca sa nu folosesc alt termen) o buna parte din cultura, acum mai vorbeste?
    • +3 (7 voturi)    
      bai hahalera (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 19:39)

      tamara [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      ti-am mai transmis de cateva ori sa te potolesti.
      altceva nu mai ai de facut? chiar crezi ca tu esti in masura sa judeci cine are "voie" sa vorbeasca despre cultura si educatie? esti jalnic....
      • -3 (3 voturi)    
        Hmmm (Duminică, 16 ianuarie 2011, 1:42)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui tamara

        TU nu-mi transmiti nimic,TU sa vorbesti cu mojicii de teapa ta....
        Cred ca si TU te "ridici" la nivelul "cultural" al ebei si basescului...asa ca-i admiri.
    • -3 (7 voturi)    
      cultura beton la 'spaima Europei" (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 20:02)

      vampirul [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      Omul are cultura beton in el: cultura blondelor, cultura linsajului, cultura minciunii, cultura hotiei, cultura invrajbirii, cultura nesimtirii, cultura ranghiunii, cultura golaniei, cultura contrabandei, cultura prostirii poporului, cultura maidanului, cultura gainariei si...in primul rand cultura pumnului bagat in gura, conform proprietatilor sangelui de securist care-i curge prin vasele de sange.
  • +1 (13 voturi)    
    Eh... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 12:23)

    bgd [utilizator]

    Asa e, evident, dar nu se face nimic in privinta asta...
    De cat % din PIB a beneficiat M.Culturii, dar cel al Educatiei si Cercetarii?
    Intr-o tara unde educatia si cultura ocupa unele dintre ultimele locuri in scara de valori a poporului....e de datoria statului ca acestea sa fie promovate si sustinute corespunzator. Criza in care se zbate acesta societate de 21 de ani are la baza exact lipsa acestor 2 lucruri....
    Daca de la unii nu ma astept la nimic in privinta asta, si nici in multe altele, din partea actualei puteri m-as fi asteptat la o implicare mai puternica...si asta nu pt ca, vezi doamne, vad in PDL nus'ce mesia...ci pt ca au fost primii care au promis niste reforme ce aveau sens...cel putin pt mine.
    Mi se pare rusinos sa vii dupa 2 ani si sa spui aceleasi lucruri fara sa fi facut nimic pana atunci. Da, legea educatiei reprezinta o reforma a sistemului...cel putin la nivel administrativ...insa nu va rezolva mare lucru daca ministerul nu va primi un procent mai mare din PIB. La fel si cultura....iar de cercetare nici macar nu mai vreau sa pomenesc.

    Oare in loc de nu stiu cate sali de sport...nu ar fi fost mai bune vreo 10-15 laboratoare echipate corespunzator?

    Nu stiu daca e lipsa de viziune, dezinteres total sau doar rea vointa.

    Vreau o lamaie !
    • -1 (1 vot)    
      clientela portocalie are afaceri..... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 20:15)

      costica [anonim] i-a raspuns lui bgd

      in domeniul salilor de sport, al polivalentelor, al patinoarelor, al drumurilor neterminate etc... nu in cel al laboratoarelor de cercetare !!!!! Astia sunt majoritatea cu liceul terminat sau cu facultati seara sau la Spiru Haret, cum sa ajunga la cercetare ??!!! Facem sali polivalente, investitii de lux in saraca Romanie !!! Portocaliii stiu de ce !!!!!
  • -5 (23 voturi)    
    Bravo domnule presedinte ! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 12:45)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Individu ar fi bine sa ne lase. De 6 ani tot citeste "Levantul". Bine ca nu mai candideaza ca (Normal !) ar spune ca citeste tot ... "Levantul".
  • -3 (17 voturi)    
    Care cultura? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 13:18)

    silla [anonim]

    Cum sa se afirme valorile nationale (care au mai ramas) ca nu le dati voie. Acum cei mai buni sunt lingaii si nonvalorile, astia sunt la rang de mari oameni ai natiei romane. Ex. cine ne reprezinta la Bruxelles si cine e in fruntea ministerelor si a guvernului. Jale mare.
    • 0 (4 voturi)    
      Pe Eminescu nu l-or fi citit, (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 23:01)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui silla

      dar pe Caragiale sigur l-au citit cei din politica. Vezi, avem politicieni cu cultura politica, care respecta intocmai, mai ceva ca Constitutia, axiomele politice ale lui Caragiale. Mai sunt pe aici, pe site unii cu orbul gainilor care zic ca politicienii nostrii n-au coloana vertebrala insa comediile lui Caragiale formeaza una dintre cele mai puternice coloane vertebrale din lume pe care politicienii nostri o urmeaza cu ochii inchisi, riscand chiar propria libertate.
  • -4 (10 voturi)    
    vorbe goale....ne sfideaza, pur si simplu.... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 14:45)

    costica [anonim]

    e incurabil, nu are nici o sansa sa se mai vindece..... trebuie sa suportam chinul asta inca 4 ani, Doamne ajuta-ne sa rezistam, poate reuseste opozitia unita cu UDMR sa ne scape de el.....
  • 0 (8 voturi)    
    Care cultura (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 15:03)

    drak latinu [utilizator]

    Domnule basescu cand a ti spus ca 90% din romani sunt manelisti ! Daca este adevarat e tragic !!! Ma bucur ca nu sunt manelist si detest orice ce are legatura cu minoritatea tiganeasca din RO !
    • -5 (5 voturi)    
      Si manelele fac parte din cultura! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 22:32)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Daca le ignori ai de pierdut,: ai putea sa-i conduci pe cei 90% daca ai afla din manele ce-i poate determina sa te voteze.
  • +6 (8 voturi)    
    sambata (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 15:13)

    liberal adevarat [utilizator]

    Baieti, sambata e zi de relaxare. Lasati-l pe Basescu, beti si voi o bere de banii aia din posturi. Scrieti despre Porumbacu si Felix, figuri proteice ale culturii romane.
    • -1 (1 vot)    
      pentru basistul deghizat in "liberal adevarat" (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:05)

      PDL-ist pupinbasist adevarat [anonim] i-a raspuns lui liberal adevarat

      Cat de ridicol poti sa fii sa iti pui nick-ul "liberal adevarat? Chiar crezi ca te ia cineva in serios? Si cat de penibil sa fii sa-i zici lui Crin Antonescu "Potrumbacu'"? Asa te-a invatat la partid? Nu stii ca idolul tau a dat-o dupa visin cand a fost somat sa zica de unde a nascocit-o p-asta cu "Porumbacu"? Nu cred ca toti PDL-istii sunt asa ipocriti, stiu ca nu sunt, dar specia de postaci de pe aici imi provoaca o sila pe care n-am mai simtit-o de la Nastase incoace...
  • +5 (7 voturi)    
    INTERZIS ? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 15:24)

    Petre Dan Constantin [anonim]

    Cineva care își asumă răspunderea de a aborda o discuție pe teme de cultură ar trebui sș știe că orice persoană are dreptul la exprimare. Dacă unei persoane te hazardezi să-i interzici să se exprime, unui șef de stat nu poți să-i ceri să nu vorbească pe ori ce temă de interes general. Poate nu știți că un președinte reputat al Germaniei nu știa decât limba germană !
    • 0 (0 voturi)    
      si manelistii au drept de exeprimare si se exprima (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:07)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Petre Dan Constantin

      asta nu inseamna ca trebuie sa ma uit in gura lor. Din contra, am si eu drept la exprimare si pot sa zic cand cei care" se exprima" sunt ipocriti, mincinosi, nesimtiti, inculti. Sau familia Basescu nu suporta alte puncte de vedere?
  • +4 (8 voturi)    
    Lucrati si sambata? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 16:00)

    Albie [anonim]

    Saracii de voi... cum ati sarit imediat...

    Cand se intampla ceva firesc, va doare, nu?
    Sa va doara, ca prostia doare!
  • -2 (10 voturi)    
    Cultura...hm. (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 16:06)

    haiducul [anonim]

    Cu un asa ministru al invatamantului???.
    Ca sa nu mai vorbim de cei care ne conduc si cei care ne reprezinta la Bruxelles.
  • 0 (0 voturi)    
    Kelemen Hunor (sper c-am scris bine :P) (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:09)

    Bogdan [anonim]

    Pai avem un ministru al Culturii care ne vorbeste despre cultura romana (culmea, mai bine ca multi auroparlamentari romani neaosi)... Nu mai sti daca sa razi ori sa plangi ...
  • 0 (0 voturi)