Aurelian Soric, dat afara din Politie, a venit la serviciu, dupa care si-a luat concediu medical

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 ianuarie 2011, 20:41 Actualitate | Esenţial


Fostul comandant al IPJ Neamt Aurelian Soric, care a fost dat afara din Politie, s-a prezentat la serviciu, miercuri, iar in cursul dupa-amiezii s-a dus cu dureri la spate la spital, unde, dupa ce a fost consultat, a primit concediu medical de sase zile, relateaza Mediafax.

Comisarul-sef Aurelian Vasea Soric, fost comandant al Inspectoratului Judetean de Politie Neamt, dat afara marti din Politia Romana, s-a prezentat, miercuri dimineata, la serviciu.

Intrucat la Politia Neamt nu ajunsese ordinul scris de destituire, ofiterul a venit la munca. Potrivit unor surse din Politia Neamt, in cursul dupa-amiezii, fostul sef al IPJ Neamt a plecat la Spitalul Judetean de Urgente din Piatra-Neamt, acuzand dureri la spate. Dupa ce a fost consultat, a primit un concediu medical de sase zile.

Soric a prezentat comenzii Politiei Neamt certificatul medical, iar in acum este in concediu medical si nu poate fi pus in aplicare ordinul de demitere pe care l-a dat ministrul Administratiei si Internelor, astfel incat, pana cand comisarul-sef Aurelian Soric nu iese din concediu medical, figureaza ca angajat al Politiei.

Sursele citate sustin ca Aurelian Vasea Soric intentioneaza sa conteste decizia prin care a fost dat afara din Politie.

Seful IPJ Neamt, comisar sef Dorel Manole, a evitat sa comenteze aceasta situatie.

Seful Politiei Romane, Liviu Popa, a declarat, marti, ca fostul sef al IPJ Neamt, Aurelian Soric, a fost destituit din Politie dupa ce in urma controlului facut de Consiliul Superior de Disciplina, in sarcina lui au fost retinute 33 de abateri disciplinare.

Seful Politiei Romane a precizat ca printre abaterile disciplinare retinute se afla cele legate atat de activitatea profesionala, "care a lasat de dorit", cat si de prezentarea eronata in fata presei a unui concept politienesc, care a creat o imagine subiectiv - negativa a Politiei.

O alta abatere este cea privind cea de neglijenta manifestata in indeplinirea sarcinilor de serviciu.

Liviu Popa a precizat ca propunerile formulate de Consiliul Superior de Disciplina din MAI, in urma verificarilor facute in cazul lui Soric, au fost transmise ministrului de Interne, Traian Igas si insusite de acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2883 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Nu scapa usor de el. (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 20:51)

    seb [anonim]

    Greu este sa dai afara un om cu care ai facut afaceri...
    • +2 (2 voturi)    
      Ehehe ! (Joi, 13 ianuarie 2011, 0:01)

      Jumara [anonim] i-a raspuns lui seb

      Dar asa de o sesizare penala n-a auzit soricul gros si paros ? Sa vezi ce viteza il apuca ! Ceva perchezitii, vizite cu limuzina Jandarmeriei in miez de noapte pe la Bucuresti la hanul DNA ori motelul DIICOT si sa vezi cum nu-l mai doare spatele pe Vasea moldoveanul .
      • 0 (0 voturi)    
        deocamdata face misto de politie si de sefi (Joi, 13 ianuarie 2011, 12:05)

        ccc [anonim] i-a raspuns lui Jumara

        Astia din ministerul de interne au ajuns de rasul lumii, isi bat joc angajatii de ei. In plus mai ies si pe strada cateva mii de politai, isi arunca sepcile si injura ca retarzii. Bravo MAI.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e singurul! (Joi, 13 ianuarie 2011, 12:58)

      misha [anonim] i-a raspuns lui seb

      Concediul medical este tactica curenta la anumiti functionari publici.

      Ia uitati-o si pe asta, tot la Neamt:
      http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Bolnava_de_nesimtire_pe_banii_statului_0_281972391.html .

      Din ce mi-a relatat una de pe la finante, asa se procedeaza acolo in perioadele de schimbari de putere/sefi, de ex, sau cand auzi ceva despre vreo mutare pe post. E tactica veche.
  • +4 (4 voturi)    
    sigur ca da (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 20:51)

    wasabi [utilizator]

    Saracu de el, la cate i-au fost puse in cârca logic ca a inceput sa sufere cu spatele.
  • +1 (3 voturi)    
    Cata vigilenta!....... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 20:57)

    uzum [anonim]

    Acest Corp de Control trebuia ca e foarte eficient/vigilent daca Soric aajuns la 33 de abateri!Poate era cazul sa se prinda dupa vreo 15-20!Ca doar nu le-a comis simultan, nu!?
  • +6 (6 voturi)    
    Foarte interesant (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:06)

    Nicu [anonim]

    Se dau asa usor concedii medicale? Toti oamenii au dureri de ... spate, masele, picioare, cot, cardiace etc.etc.
    Ce interesant ca atunci cand se aplica niste legi, se obtin usor concedii medicale. Doctorii ce spun????
    • +2 (2 voturi)    
      ....dureri ...in cot (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:36)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      De fapt domnul A. Șoric declara explicit ca-l doare-n spate de decizia ministrilor de la interne sau cum le mai zice astazi.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce spun doctorii (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:59)

      Gogutz [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      "...marca banu' gagiule!..." asta spun doctorii, mai ales dupa ce BBasescobocul i-a lasat lefteri!
    • 0 (2 voturi)    
      doctorii??? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:09)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

      ce sa spuna? nimic. casca buzunarul ;))
  • 0 (2 voturi)    
    amandoi aveti dreptate! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:22)

    Cristian Ioan [anonim]

    am ajuns sa comentez .... comentariile!

    Uzum are dreptate, cum a putut soriciul sa ajunga la 33 de abateri? de ce nu s-au luat masuri pina atunci?

    Nicu are deasemnea dreptate, probleme cardiace slava Domnului nu am, dar dureri de spate, de genuchi, de masele, etc am avut, si nu am luat concediu medical pt asta!
  • +2 (2 voturi)    
    wow (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:40)

    cristi [anonim]

    bine ca am aflat, imi iau si eu medical, macar 5 zile pentru o durere de-aia de spate - cred ca discopatie se numeste.

    Totul e sa il verifice sa stea numai acasa in perioada concediului.. ce gluma proasta.
  • +2 (2 voturi)    
    de rasul lumii (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:47)

    ovi [anonim]

    Nu pot sa i-mi dau seama cum a ajuns un om ca el in functia respectiva. Spun asta deoarece rar am mai vazut un om de o prostie asa mare. In concluzie cadrele politiei romane trebuie verificate si as propune ca pentru functii de conducere sa trebuiasca sa faca test IQ . Macar un minim sa aibe pentru a fi numit in functie.....
  • +2 (2 voturi)    
    poanta veche (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:54)

    gigiduru [anonim]

    Diagnosticul lombago de efort stiu ca nu poate fi contestat. Iar acum poate sta in concediu medical 3 luni in care incaseaza indemnizatia. Apoi contestatie, etc etc si astea ............tot in P Neamt........ Trai neneaca berechet cica pe banii contribuabilului raman?!?!
  • +2 (2 voturi)    
    sfidare.... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:05)

    tudor [anonim]

    inca un caz de sfidare grosolana fata de oamenii normali din tara asta....popor roman, pana cand mai suportam astfel de indivizi printre noi? pana cand oare trebuie sa mai suportam atata nedreptate?
  • 0 (2 voturi)    
    Tara de nimic, egal Romania (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:09)

    Frankie [utilizator]

    asa e din pacate, mi-e scarba!!!
  • +2 (2 voturi)    
    despre grosime (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:38)

    victor L [anonim]

    tare gros trebuie sa fie şoricul pe omul ala.