Ungaria: Joseph Daul, liderul PPE, il avertizeaza pe Viktor Orban ca dreptul de vot pentru minoritatile maghiare semnifica nerecunoasterea frontierelor si e inacceptabil

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:50 Actualitate | Esenţial


Presedintele grupului conservator din Parlamentul European, Joseph Daul, l-a avertizat miercuri pe aliatul sau politic, premierul ungar Viktor Orban, ca nu este acceptabila acordarea dreptului de vot pentru minoritatile maghiare din strainatate, deoarece acest lucru ar insemna nerecunoasterea frontierelor, relateaza AFP.

Daca guvernul de la Budapesta decide sa acorde drept de vot membrilor minoritatilor care traiesc in alte tari ale Uniunii Europene, "aceasta ar echivala cu nerecunoasterea frontierelor si nu este acceptabil", a avertizat Daul, in cadrul unei intalniri cu ziaristii.

Ungaria intentioneaza sa aprobe in acest an o lege care va permite celor aproximativ 3,5 milioane de unguri care traiesc in tarile vecine, in special in Romania si in Slovacia, sa aiba drept de vot la alegerile ungare.

Minoritati maghiare traiesc de asemenea in Serbia, Ucraina, Croatia si Austria.

In Slovacia, unde minoritatea maghiara reprezinta 10% din cei 5,4 milione de locuitori, legea privind dubla cetatenie, aprobata anul trecut, este considerata o amenintare de o parte a clasei politice. Parlamentul slovac a reactionat aproband o lege care prevede retragerea cetateniei pentru slovacii care se decid sa adopte nationalitatea ungara.

Romania, in schimb, a afirmat ca nu are nicio problema cu legea dublei cetatenii.

Ungaria, care a preluat de la 1 ianuarie presedintia Uniunii Europene, este deja supusa unor critici puternice pentru o lege privind presa, asupra careia Comisia Europeana a emis mai multe rezerve.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5088 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    Macar sa ne ajute strainii in problema asta... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:22)

    Catalin [anonim]

    ...ca PDL-istii nostri abia asteapta sa le mai faca niste concesii maghiarilor.
    • -6 (14 voturi)    
      Da da! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:01)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Printre ultimele concesii numarandu-se si inceperea restituirilor mosiilor fostilor grofi din Ardeal, in suprafete de mii de hectare!

      Ciudat e ca citesc despre asa ceva numai in ziarele locale, nu si in cele centrale!
    • +10 (10 voturi)    
      Ungaria se indreapta spre regim autoritar (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:03)

      Gheorghe Muresanu, zis si Marosz Gergely [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Cand ai 68% din mandate in parlament va dati seama ca nu-ti mai pasa de critici, chiar daca unele critici sunt corecte.

      Cred ca Orban Victor face o eroare strategica, risca conflicte subterane cu vecinii si conflicte pe fata cu UE.

      Romania a demonstrat deja in trecut ca poate infiltra clasa politica ungara pana la nivel de guvern, nu au ungurii interes sa strice relatiile cu romanii, ar trebui sa fim uniti si corecti unii cu altii ca altfel ne mananca cei mai mari din UE.

      Si nici nu are rost sa ne punem rau cu marile puteri, e bine ca aratam mandrie, dar nu prosteste ca altfel va fi si mai rau, nu avem destula forta sa ne opunem Frantei sau Germaniei.
    • +3 (3 voturi)    
      si... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 19:07)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      si care zici tu ca ar fi problema? daca au cetatenie ungara de ce sa nu voteze la alegerile ungare? din cate tin minte si romanii din alte tari voteaza la alegerile din Romania nu?
      gargara...
  • +8 (8 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:22)

    d [anonim]

    Pana acum n-au zis nimic, dar acum ii deranjeaza legea cu dubla cetatenie. Vad ca Orban face ce face si ii supara din ce in ce mai mult pe occidentali.
    • +7 (9 voturi)    
      Frunda Gyorgy e contra acordarii cetateniei (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:08)

      Ungaria a scazut ca populatie sub 10 milioane [anonim] i-a raspuns lui d

      Unii lideri UDMR nu sunt de acord cu ce face FIDESZ, ei cred ca a da pasaport si drepturi la toti maghiarii va conduce la emigrare de masa.
      Multi maghiari tineri vor pleca spre Ungaria, definitiv, pentru ca acolo populatia scade si exista si autostrazi, maghiarii sunt satui de Romania.

      Probabil va fi un efect contrar pe termen lung si in loc sa ajute minoritatile, Orban de fapt va ajuta la popularea Ungariei si va obtine voturi pentru FIDESZ. Nu e rau nici asta, dar nu asta era scopul.

      Acum FIDESZ vrea sa puna mana si pe UDMR, sustine un candidat la sefia UDMR contra ministrului Kelemen Hunor care e sprijinit de Marko Bela.
  • +7 (11 voturi)    
    .... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:24)

    un oarecare [utilizator]

    politica demna de anii 1930 ...
    • +10 (12 voturi)    
      Sa intelegem Ungaria, e greu pentru ei (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:19)

      UngroVlahia Mare [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Au si cadere economica mare, au datorie imensa, au natalitate foarte scazuta si populatie tiganeasca in crestere, au dificultati cu UE si cu FMI.
      Degeaba ai autostrazi daca viata e grea si scumpa, somajul mare si nu-ti vine nimeni sa faca investitii adevarate.

      Guvernele ungare au tot incercat sa faca ceva contra Trianon, din 1919 pana acum, de mai multe ori. Niciodata nu a iesit cum trebuie, pentru ca exista niste obsesii care impiedica o gandire echilibrata si rationala.

      Unii unguri spera acum ca in Transilvania vor ramane toti maghiarii, ca tiganii de acolo vor emigra spre vest, ca o parte din romanii ardeleni vor emigra in Italia sau Spania si ca o parte din romanii ramasi vor lua pasapoarte unguresti si vor deveni brusc ''unguri''. Si uite asa devine Transilvania majoritar maghiara!

      Numai ca socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ. O parte din maghiari vor pleca, o parte din tigani nu vor emigra sau vor fi expulzati iar spre Romania, o parte din romani se vor intoarce. Mai rau, dupa ce Basarabia revine la Romania, e suficient ca un politician roman sa lanseze vreun program fiscal si avem imediat 1 milion de basarabeni si 1 milion de moldoveni care vin in Ardeal ''la munca'' si s-a dus naibii planul de ''maghiarizare''. S-a mai intamplat.

      Romania nu e o tara mica sau slaba, are ea probleme dar creste continuu, e inutil sa tot negam asta.

      Mai bine am discuta sa vedem ce putem face impreuna in Europa asta haotica, altfel tarile mari ne pun hamul ca la cai si ajungem doar niste animale de povara, nu mai conteaza ca suntem romani sau unguri.
      • 0 (2 voturi)    
        confuzie (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:31)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui UngroVlahia Mare

        daca in primul paragraf nu ziceai ca au autostrazi, as fi fost convins ca vorbesti de romania ;))
        • 0 (0 voturi)    
          si somajul (Joi, 13 ianuarie 2011, 9:11)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui stupidu

          la noi 7,6 in scadere e parfum fata de 9,6% in polonia si media UE, 20% spania, 9,7 in state etc. Iar la noi viata e grea doar pentru lepre.
  • -9 (15 voturi)    
    Ozo sep (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:38)

    moghioros [anonim]

    Noi suntem romani deci acceptam tot... cine este cel mai prost din curtea scolii uniunii europene Romania... intinde palma
    • +10 (10 voturi)    
      Atentie la cifre (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:25)

      Cifrus [anonim] i-a raspuns lui moghioros

      Exista si date oficiale de recensamint, precum si estimari ONG.

      In Romania sunt 1,4 milioane unguri, secui si tigani vorbitori de maghiara.
      In Slovacia sunt 500.000.
      In Serbia sunt 300.000.
      In Ucraina sunt 250.000.
      In Croatia si Austria nu depasesc 50.000

      Obtinem un total de 2,5 milioane, cu bunavointa!
      Unde sunt 1.000.000 de maghiari?

      3,5 milioane e o cifra exagerata, ca sa para mai impresionant politicienii mai adauga ei vreun milion de maghiari.
  • 0 (6 voturi)    
    Dati-i cetatenie ungara si lui Miklos Sarkozy (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:54)

    Omics [utilizator]

    Sarkozy este seful lui Joseph Daul. Ultimul latra la ordin. Realmente le este frica de ideea ca vor fi oameni cu 27 de cetatenii, oameni carora nu le vor mai pasa de granitele lor, Ungurii creaza un precedent.
  • +4 (8 voturi)    
    perseverenta (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:01)

    petre [anonim]

    In ultimii 100 de ani vecinii nostri de la apus au avut lipsa de abilitate diplomatica de a lua cele mai daunatoare hotarari lentru destinul tarii lor.
    Daca pentru un individ aroganta este acceptata ,iar trufia este privita cu ingaduinta in politica diplomatia si echilibrul este de neinlocuit, iar ignorarea diplomatiei aduce imense deservicii natiunii respective.Din pacate pentru maghiari oamenii lor de stat au preferat mai degraba atitudinea huszar-ului decat pe cea a diplomatului.Pe de alta parte nu au avut nici o problema in a se alia cu toti derbedeii din politica europeana: cu Habsburgii ,cu sovieticii in 1919,cu Hitler mai tarziu ,reusind, de fiecare data ,sa cada in cap si nu in picioare ca si pisica.Baiul lor este ca se pare ca nu au invatat nimic din pataniile avute.Bunul simt si dreapta masura sunt absolut necasare si in relatiile internationale.
  • +8 (8 voturi)    
    nu va inteleg (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:18)

    dan [anonim]

    totata lumea e foarte ofuscata ca maghiarii din afara granitelor primesc cetatenie ....
    pai nu acelasi lucru se intampla si cu romanii din afara granitelor?
    nu le dam cetatenie romana cetatenilor moldoveni?
    • -1 (5 voturi)    
      Joseph Daul nu are dreptate! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:45)

      Un roman impartial [anonim] i-a raspuns lui dan

      Joseph Daul spune o prostie... atata timp cat intr-o multime de tari (inclusiv din UE) este acceptata dubla cetatenie... Si chiar daca nu ar fi acceptata dubla cetatenie ... ar fi absurd ca Franta sa acorde cetatenie franceza unui solicitant de etnie germana dar in schimb sa nu acorde cetatenie franceza unui etnic francez care traieste in Germania si care ar vrea sa se stabileasca in Franta... pentru ca, vezi doamne, asta ar insemna nerecunoasterea de catre Franta a frontierelor Germaniei.
      Uneori, cei "mari" spun lucruri traznite!
  • +1 (3 voturi)    
    Toti maghiarii sau doar cei cu cetatenie? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:48)

    AT [anonim]

    Nu e foarte clar daca se da drept de vot tuturor maghiarilor din alte tari, sau doar celor care au si cetatenie maghiara (de cand cu legea aia pentru dubla cetatenie).
    Banuiesc totusi ca e vorba de toti, din moment ce s-a ofuscat UE. Ca daca esti cetatean ungur, atunci nu vad nici o problema sa poti si vota.
    Daca nu... mie mi se pare ca cel mai enervati ar trebui sa fie ungurii din Ungaria - cu ce drept vine si voteaza cineva care nu a platit niciodata taxe statului ungar sau pe care de fapt nu-l afecteza cu nimic cine castiga alegerile, pentru ca el nu e cetatean al Ungariei...
    Mai degraba, decat rauvoitoare, o astfel de lege mi se pare stupida.
    In rest, pentru mine ca roman, faca ce-or vrea, daca vor sa le voteze cetatenii romani parlamentul ungar, nu au decat...
  • +2 (4 voturi)    
    daca voteaza in ungaria (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 16:09)

    sache [anonim]

    mai voteaza si in tara de bastina?
  • 0 (0 voturi)    
    Critica (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:05)

    Dragos Mateescu [anonim]

    Dragilor, care o fi sursa de la care ati preluat informatia asta? Eu am tot cautat-o (ma intereseaza academic) si nu am gasit-o! O fi o greshelica sau o greseala maricica?
  • -2 (4 voturi)    
    Romania nu recunoaste granitele (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 18:49)

    Romanul [anonim]

    Prin interpretare trebuie sa intelegem ca Romania nu recunoaste granitele altor state din Europa, deoarece a acordat cetatenia si dreptul de vot romanilor din afara granitelor Romaniei.
    Treziti-va!!! Ungaria a adoptat solutia dublei cetatenii exact dupa modelul Romaniei, unde Basescu a castigat niste alegeri pe aceasta cale.
    Asa ca Romania trebuie sa accepte, sa stea cuminte, sa taca pentru ca a facut exact ce doreste sa faca acum Ungaria.
    • +2 (2 voturi)    
      dute nu ma informa! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:34)

      petre [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      Esti, vorba bietului Tudor Postelnicu,"un vai de capul tau".