VIDEO A murit fondatorul si dirijorul corului Madrigal, Marin Constantin

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 2 ianuarie 2011, 10:21 Actualitate | Cultură


Dirijorul Marin Constantin
Foto: Captura Youtube.com
Maestrul Marin Constantin, fondatorul, dirijorul si directorul pe viata al celebrului cor Madrigal, a murit, sambata seara, la varsta de 85 de ani, informeaza Agerpres.

Din 7 iulie 1963, cand a avut loc primul concert, pana la concertul de adio din 1999, a fost dirijorul Corului 'Madrigal' al Conservatorului Bucuresti.

Intre 1966-1969 a fost directorul general al Operei Romane.

Maestrul a sustinut peste 3.500 de concerte in tara si in lume, in festivaluri.

A primit numeroase distinctii, intre care titlul de 'Goodwill Ambasador UNESCO' (1992) sau titlul 'Omul International al Anului' (1990, 1992, 1994). Pentru intreaga activitate este mentionat in sapte editii "Who's Who" din Anglia si America si in prestigiosul "The New Grove Dictionary of Music and Musicians".

Corul Madrigal a fost declarat in 1992 "bun al patrimoniului universal UNESCO".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5363 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    un om care nu a trait degeaba (Duminică, 2 ianuarie 2011, 10:31)

    bogdan [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihnească!
  • +10 (12 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Duminică, 2 ianuarie 2011, 11:11)

    Nimeni [anonim]

    Multi oameni se intreaba, adesea, cu ce au gresit de ce s-au nascut pe un pamant blestemat. Este vina noastra, a tuturor, ca nu vedem si partile bune ale natiei. Oameni care te fac sa te simti mandru ca esti roman. Maestrul Marin Constantin este unul din ei. Care a incantat o lume intreaga si a fost un exponent de valoare al acestui popor. Si nu este singurul! Multumim lui Dumnezeu ca mai sunt multi, multi altii. Maestre, ramas bun! Dumnezeu sa te odihneasca in pace!
  • +9 (13 voturi)    
    Sincere condoleante! (Duminică, 2 ianuarie 2011, 11:16)

    valisa [utilizator]

    O muzica, un cor si un dirijor minunat. Sper ca acest cor va continua activitatea si ne va bucura in continuare cu aceasta muzica minunata.

    Dumnezeu sa il odiheasca!
  • -10 (14 voturi)    
    PCR (Duminică, 2 ianuarie 2011, 11:43)

    Anton Enache [utilizator]

    Dupa cate tin minte este si autorul celebrului slagar al anilor '80 "Partidul, Ceausescu, Romania", care se canta de cel putin 100 de ori pe zi, in interpretarea aceluiasi cor "Madrigal", bineinteles ... la cererea oamenilor muncii...
    • +6 (8 voturi)    
      Asa si? (Duminică, 2 ianuarie 2011, 12:01)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Anton Enache

      Care-i problema ta?

      Sunt o multime de oameni care au pus un umar intr-un fel sau altul la sporirea personalitatii comandantului suprem, dar printre acestia sunt si oameni care au facut o multime de alte lucruri frumoase. Acum numai un dobitoc sau poate sa judece vazand numai partile rele.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Duminică, 2 ianuarie 2011, 12:12)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Anton Enache

      Tu ce ai facut bun in anii aceia vierme?!
    • +5 (7 voturi)    
      Trist (Duminică, 2 ianuarie 2011, 12:16)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui Anton Enache

      e sa vezi ca unii oameni chiar nu se spot abtine de la comentarii rautacioase chiar si in asemenea momente.

      E foarte usor sa dai in oamenii care au facut lucruri bune pentru tara asta, mai ales daca tu nu ai facut absolut nimic, in afara unor postari denigratoare. Se pare ca invidia nu va disparea chiar asa curand

      Condoleante, Romania, pentru aceasta pierdere!
    • +4 (4 voturi)    
      Totusi a inceput cu muzica religioasa (Duminică, 2 ianuarie 2011, 13:13)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Anton Enache

      Maestrul Marin Constantin s-a nascut in Com Urleta, Jud Prahova, in apropriere de Campina si Banesti (unde a cazut Aurel Vlaicu).

      A inceput cu formarea unui cor de muzica bisericeasca in comuna natala, cor destul de cunoscut la vremea lui (in perioada anilor 1940, inainte de al doilea razboi mondial).

      "Patria si Dreptul Meu !"
    • +1 (3 voturi)    
      asa, si? (Duminică, 2 ianuarie 2011, 15:37)

      Serpico [anonim] i-a raspuns lui Anton Enache

      anticomunistul tau chior era omul Securitatii in acele vremuri; ai ceva de comentat la asta sau un cantec era mai daunator decat un ofiter de secu??
    • -3 (3 voturi)    
      Delectati-va (Duminică, 2 ianuarie 2011, 20:26)

      Anton Enache [utilizator] i-a raspuns lui Anton Enache

      http://www.ceausescu.org/ceausescu_media/pcr.html

      http://www.justsomelyrics.com/693056/Corul-Madrigal-Partidul,-Ceausescu,-Romania-!-Lyrics
      • +1 (1 vot)    
        Calmeaza-te! (Duminică, 2 ianuarie 2011, 21:48)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Anton Enache

        OK, am inteles opinia si sensibilitatea ta. Noapte buna!
  • +7 (7 voturi)    
    ce pacat! (Duminică, 2 ianuarie 2011, 14:53)

    mary [anonim]

    Mare pierdere! Condoleante familiei!

    De fiecare data cand ascultam Madrigalul era o incantare, regret pierderea distinsului dirijor Marin Constantin!
  • +3 (5 voturi)    
    de bine (Duminică, 2 ianuarie 2011, 16:21)

    smen [anonim]

    de rau,corul madrigal un produs al comunismului este in patrimoniul unesco,dupa 90 ce au facut marii artisti ai romaniei capitaliste in afara de manele si alte rahaturi,in comunism au existat valori adevarate pentru ca erau pretuite in pseudo capitalismul de acum valori zero,artisti zero,hai pa mai anticomunistilor
  • +3 (3 voturi)    
    MAESTRU (Duminică, 2 ianuarie 2011, 17:57)

    ion [anonim]

    Maestrul Marin Constantin a facut ceva pentru tara.Pe primul plan a pus munca si respectul,valori care lipsesc azi in societatea noastra.A reusit sa adune valorile ,talentele ,nu sa le dezbine si asa a obtinut succesele ce l-au facut celebre.Cei care ne conduc azi nu se respecta intre ei si nici poporrul pe care ar trebui sa-l duca spre bunastare.Ei aplica dictonul ,dezbina si domina care saraceste tara.Toti romanii ar trebui sa se intrebe,ce am facut eu pentru tara in care m-am nascut ? Merit,eu o tara asa frumoasa,daca dezbin,mint,fur ? Care sunt elitele pe care le respect ? Sunt patriot ?
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 2 ianuarie 2011, 23:33)

    MRSmrs [utilizator]

    Dumnezeu sa ierte marile valori ale neamului romanesc...
  • 0 (0 voturi)    
    Om adevarat (Luni, 3 ianuarie 2011, 7:48)

    Valeriu [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca, ca mare om a fost...
  • 0 (0 voturi)    
    Regrete (Luni, 3 ianuarie 2011, 10:24)

    Mircea [anonim]

    O veste trista ne-a umbrit inceputul noului an(din pacate) , Maestrul Marin Constantin a trecut in nefiinta.Am fost si voi ramane un vesnic admirator al Madrigalului,al operei Maestrului Marin Constantin,si cu tot marele regret care ma incearca in momentul de fata,sunt bucuros ca am avut privilegiul sa fiu contemporan cu Madrigalul,cu Maestrul Marin Costantin. Sincere condoleante familiei indoliate, si sper totusi ca acesta sa nu fie sfarsitul Madrigalului,ca formatia sa reuseasca sa treaca peste acest trist moment ,si sa duca mai departe munca si renumele -castigate cu atata truda si pasiune.
  • 0 (0 voturi)    
    gf (Marţi, 4 ianuarie 2011, 23:01)

    cristi [anonim]

    sincere regrete