Astrologii si prezicatorii, recunoscuti oficial de Guvern din 2011

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 decembrie 2010, 10:59 Actualitate | Esenţial


Ocupatiile de astrolog si prezicator vor deveni oficiale in Romania de la 1 ianuarie 2011, dupa cum a decis Guvernul printr-o hotarare publicata joi in Monitorul Oficial.

In Hotararea privind aprobarea structurii Clasificarii ocupatiilor din Romania, la sectiunea "Alti lucratori in domeniul serviciilor personale" apare si categoria "astrologi, prezicatori si asimilati", alaturi de "insotitori si valeti", "agenti de pompe funebre si imbalsamatori", noteaza Agerpres. La aceeasi sectiune sunt trecuti si instructorii auto.

De asemenea, clasificarea adoptata de Guvern in sedinta din 23 decembrie prevede si categoria de angajati "manechine si asimilati" in cadrul sectiunii "Alti lucratori in domeniul vanzarilor".

Noul dictionar explicativ al limbii romane, aparut la Editura Litera International in 2002, defineste astrologia drept o "pseudostiinta care pretinde a prezice viitorul dupa pozitia si miscarea astrilor".

La randu sau, termenul de prezicator este definit de dictionarul explicativ al limbii romane aparut la Editura Univers Enciclopedic in 1998 drept "persoana care se indeletniceste cu ghicitul viitorului cuiva in carti, in cafea, in palma".

In textul actului normativ adoptat de Executiv se arata ca documentul tine seama de regulamentele Comisiei Europene in ceea ce priveste Clasificarea internationala standard a ocupatiilor.


Citeste mai multe despre   


















4822 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Taxa pe fraier. (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:18)

    mircea [anonim]

    Si sunt destui fraieri si este pacat ca banii lor sa asigure numai imbogatirea unora,iar societate,de la care pretind ajutor si diferite drepturi ,sa nu ia nimic. Si problema curvelor ar trebui rezolvata.Fetele sunt exploatate,uneori de politisti si parlamentari.Probabil ca de aceia legea intarzie sa fie votata in parlament.
  • -10 (10 voturi)    
    academia (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:22)

    Geoana [anonim]

    Guvernul PDL va infiinta Academia de Ocultism (rector:Aliodor Manolea), care, pe baza de flacari violete, va perpetua puterea pedelista la guvernare. Udrea (aceasta Kill Bill) va fi vestala care va face ca aceasta flacara sa arda mereu, ea va fi plasata in curtea casei din Mihaileanu, iar cei din teritoriu in frunte cu Anastase, vor veni aici "sa ia lumina"
    • 0 (0 voturi)    
      vocatie (Duminică, 2 ianuarie 2011, 11:06)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Geoana

      Pai eu cred ca politicienii nostrii isi cauta o noau vocatie, cea de prezicatori. Nu ei spuneau ca iesim din criza in 2010?.Nu ei ne sugereaza acum ca anul 2011 este promitator, dar tac chitic si nu aintesc ca de gatul Romaniei atarna o datorie uriasa?! Nu ei spun ca lupta cu coruptia.. "pe ici pe colo in partile esntiale dar sa nu se schimbe nimic!" Nu ei prezic combaterea evaziunii fiscale, dar parca "astrele" nu se pun de acord, ca sa se intample ceva?! Niste tigari pe ici pe colo! Nu ei au prezis ca vor dezvolta la sate un sistem de colectare si valorificare a produselor agricole si in locul acestora apar sali de sport? Nu ei spun ca trebuie promovati in administratie oameni competenti, dar competenta este doar a celor care adapa partidul?! Si ar mai fi....! Cred ca ar trebuii niste legi severe pentru cei care fac preziceri (prognoaze, promisiuni) mincinoase. Numai asa s-ar putea reforma clasa plitica
  • +6 (6 voturi)    
    interesant (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:28)

    dan [anonim]

    Inteleg ca este pe motive de impozitare, dar prezicatoare este "vrajitoarea" cu vrajeala, nu? Acum vor fi si mai multi fraieri care dau bani pt vrajeala ca daca este recunoscuta oficial atunci are cu adevarat putere. Asemenea superstitii medievale ar trebui interzise pentru prostirea poporului, nu recunoscute ofcial. Pe de alta parte si manelistii sunt vinovati de prostirea neamului si operatorii de cablu sunt OBLIGATI sa includa in grila de programe astfel de avorturi verbale.
    • 0 (0 voturi)    
      vrajitori (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:28)

      g [anonim] i-a raspuns lui dan

      In articol ,omul spune clar -la solicitare Comisiei europene.Deci e ordin!Daca-i ordin,cu placere si la multi ani.
    • +3 (3 voturi)    
      Voi, astia cu gandire ingusta! (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:10)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui dan

      Scrie pe undeva ca prostitutia,vrajitoria si alte aiureli de fraieri sunt legale?Si atunci de ce se practica?Dar daca unii practica asta ca pe o afacere,este normal ca aceste afaceri sa fie impozitate.
  • +10 (10 voturi)    
    prezicatorii vor prezice vizitele fiscului (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:45)

    diddlyjo [utilizator]

    sute de mii de români din rândurile majoritatii care crede ca soarele se invârte în jurul pamântului plateau "serviciile" astrologilor, prezicatorilor si ghicitoarelor de tot felul. tot acel flux monetar era nefiscalizat. recunoasterea si intrarea in legalitate a acestor prestatori de servicii e inca un cui batut in talpa economiei subterane. de acum prezicatorii vor trebui sa-si prezica si vizitele inspectorilor de la garda financiara ;)

    trebuie legalizata si prostitutia !
  • +5 (7 voturi)    
    In 2012 (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:49)

    nano2k [utilizator]

    In 2012 poate recunoastem si "ocupatia" de "corupt" si "corupator". Macar asa o sa intre in legalitate si Parlamentul si Guvernul.

    Daca scapam de 2012, depinde ce zic astrologii si prezicatorii, asteptam recunoasterea oficiala si a hotilor si escrocilor. Sunt curios insa daca se va mentine si cota de 16% pentru ei.
    • -1 (3 voturi)    
      pai, (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:09)

      incoruptibilu' [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      care in legalitate, care la puscarie.....da' nu cred!
      La noi nu se poate, de fapt nu se vrea!
    • +2 (2 voturi)    
      De ce nu esti atent? (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:15)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Sunt taxati din 2011.Cu 16%.Deocamdata,ca atat permite legea.Dupa ce se mai imputineaza,poate se modifica si legea.Deocamdata sau luat masuri in limitele legilor actuale,unele fiind utilizate la limita.Pana s-o misca Parlamentul sa dea niste legi clare impotriva hotiilor de tot felul,guvernul,daca vrea sa faca ceva,exploateaza legile existente.Ca in "hotii si vardistii".Care pe care.Sa speram ca va iesi binele castigator.
  • +2 (2 voturi)    
    Astrologii si prezicatorii, recunoscuti oficial de (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:55)

    furio [anonim]

    era normal sa faca asta guvernul,doar nu beneficiaza de "serviciile" statului fara sa plateasca taxe!!
    SA TRAITI BINE!!!
  • +3 (11 voturi)    
    Tot inainte! (Vineri, 31 decembrie 2010, 12:11)

    Deplans [anonim]

    Intoarcerea la Evul Mediu!
    • -2 (4 voturi)    
      Concomitent (Vineri, 31 decembrie 2010, 12:35)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Deplans

      Bine punctat.
      Concomitent, incearca sa controleze Internetul. Atunci va fi intr-adevar intoarcerea la Evul Mediu.

      Deocamdata se multumesc sa "asculte" Internetul, sa intercepteze convorbiri, sa stocheze email-urile "pentru referinte ulterioare".
      • -2 (2 voturi)    
        Si sa nu uitam: (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:55)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Sa dea minusuri!
  • +3 (3 voturi)    
    arzator pe rug (Vineri, 31 decembrie 2010, 12:17)

    benjib [anonim]

    Propun si meseria de arzator pe rug, in cazul in care prezicerile nu se adeveresc. Impozabila bine-nteles.
    Sa vezi de acum inainte cate reclamatii vor fi la ANPC. De aceea prezicerile vor trebui facute in scris intr-un raport special. Factura va tine loc de garantie.
  • +1 (1 vot)    
    woowww (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:05)

    florin [anonim]

    asta inseamna ca il vom revedea pe Iliuță la OTV din nou? :))
  • 0 (4 voturi)    
    prostia la romani (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:07)

    Radu Stefanescu [anonim]

    Faptul ca presa nu spune de mult adevarul este o realitate iar articolul de mai sus este o mostra de dezinformare. Ocupatia de astrolog este legala in Romania din anul 1991 si cuprinsa in COR la codul 514902. Ma mult un IMM poate avea ca obiect de activitate "intocmirea de horoscoape" la clasa de activitati "9". Substratul esta altul si interesul este evident: prin aceasta minciuna groslana se incerca fortarea legalizarii prostitutiei care este o sursa fabuloasa de venituri dar riscanta in prezent. Prin legalizare se inlatura riscul.
  • +2 (2 voturi)    
    mucles (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:08)

    florinelul [utilizator]

    de la anul, argintul viu va trebui verificat metrologic iar vrajitoarele vor trebui sa urmeze cursuri de specializare organizate de Ministerul Educatiei.
    lasand gluma la o parte, am o banuiala ca meseriile astea au fost reglementate pt a putea fi si impozitate, ca orice alta meserie. dar o sa fie mai greu sa le si convingi pe tiganci sa-ti taie chitanta pt serviciul prestat. comic, dar aceeasi problema o avem si cu preotii si manelistii.
  • -1 (1 vot)    
    Previziuni sumbre pentru tara (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:31)

    Simplucetatean51 [anonim]

    Previziuni mele in 2011, ca astrolog recunoscut : vom intra in rahat si mai tare; ocuparea functiilor de conducere de catre lipitorii de afise se va incheia in 2012; PDL si celellate partide din opozitie vor dispare treptat din constiinta cetatenilor; toti cetatenii peste 18 ani se vor inscrie prin injuraturi pe buletinul de vot intr-un partid independent fara statut, cotizatii si ideologie, partid care nu va participa la alegeri; in 2012 nu va castiga nici un partid si va veni FMI si CE sa ne conduca tara... Pentru aceste profetii merit sa fiu atestat profesional, ca prin taxele mele sa contribui la refacerea financiara a tarii.
    • +3 (3 voturi)    
      Ti-ai platit impozitul? (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:57)

      ctizen X [anonim] i-a raspuns lui Simplucetatean51

      ??
    • +1 (1 vot)    
      Atestatul il vei primi dupa verificare. (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Simplucetatean51

      Pentru asta trebuie sa intri primul in rahat.Si daca reusesti sa iesi de acolo si vei fi suportat,vei primi atestatul.De exemplu poti merge repede la Moscova,ca ei intra in Noul An(rahat) inaintea noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    meserie (Vineri, 31 decembrie 2010, 13:41)

    Spock [anonim]

    Si ce se va rezolva? Vor face astrologii si ghicitoarele PFA sau SRL ca sa plateasca impozite si taxe? M-as mira....
    Acest guvern imi aduce aminte de savantii comunisti din centrele de certetare. Ei cercetau, faceau rapoarte, dosare intregi. Dar cu ce folos? Asa este si cu Boc. El face, drege, scoate lege dupa lege. Dar nimeni nu se gindeste daca se poate si pune in practica teoria.
    • 0 (0 voturi)    
      Practici meseria si nu stii cum sa procedezi? (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 13:27)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Spock

      Esti preocupat de modul de rezolvare.Daca practici meseria de prezicator,fii linistit.Cei care te vor taxa(fiscul),vor gasi ei solutia sa-ti ia banii.Nu mai fi ingrijorat.Stii bancul cu Itic,Strul si Rachela.Cam asa se petrece si aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt legal!!!` (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:35)

    Haralambie Olaru [anonim]

    Eu, subsemnatzelul Haralambie Olarul, Nu var cu Harry Potter, alchimist, solomonar, vrajitor(aproape cel mai tare in vrajeala, da nu ma compar cu politrucienii de pe la noi), imi ofer serviciile de ghicitor de sondaje si rezultate la alegeri. Folosesc flacari violete din intreg spectrul animaliero-politic si dau in carti de alianta electorala, saritura peste prag direct in Parlament, cu ghiocul sa iti sporesti norocul ca procentaj, si multe altele pe care nu le enumar aci ca ar bate la ochi. Tai orice chitanta si factura, doar sa am ce baga in gura, ca e criza, mo! S-auzim de bine pe bune, ca urari de "sa traiti bine" s-au mai facut, dar nu s-au implinit. Multa bafta electorala, c-atuncea nu-ti trebe shkoala!
  • +1 (1 vot)    
    Colegiul Vrajitorilor si Prezicatorilor (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:39)

    zambara [utilizator]

    Mai ramane sa-si faca mama omida acum si Colegiul Prezicatorilor, sa fie frati cu medicii si psihologii :))). Si la fel, sa puna cotizatii si taxe de intrare.
    Ce tare ar fi, sa poti sa practici meseria de vrajitor doar daca cotizezi si daca ai absolvit facultatea. Facultatea de Vrajitorie Internationala si Relatii de Excrocherie :))
  • -1 (1 vot)    
    o tara care se cheama crestina (Vineri, 31 decembrie 2010, 18:19)

    gabi [anonim]

    si ne mai mandrim ca suntem crestini ortodoxi...unde sunt preotii ortodoxi sa-i intelepteasca pe cei din guvern??!! nu citesc in Sfanta Carte ca ghicitul si vrajitoria sunt din domeniul necuratului????
    Am ajuns sa legiferam treburile astea si ne mai miram ca nimic nu merge in tara asta...?!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 13:43)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      Se scrie "ortodocsi".
  • -1 (1 vot)    
    Avem doi mari prezicatori (Vineri, 31 decembrie 2010, 18:22)

    gogu [anonim]

    Pai, avem doi mari prezicatori, care ne-au scos de vreo doi ani din criza in care - ziceau ei - nici macar n-am fost. I-ati recunoscut, desigur, pe Traianel si pe Boculet. Mi se pare deci normal sa se oficializeze aceasta profesie... Astrologi cred ca nu prea avem. Sa fie tot cei doi???
  • -1 (1 vot)    
    evul mediu (Vineri, 31 decembrie 2010, 19:21)

    geni [anonim]

    in evul mediu. astrologii, prezicatorii si alchimistii erau arsi pe rug, nu legalizati. asa ca incercati sa faceti mistouri inteligente.
  • 0 (0 voturi)    
    Dr Spock :) (Vineri, 31 decembrie 2010, 20:01)

    the [utilizator]

    nu te mira prea tare

    pentru informatie, extrase de pe "Liste des activites liberales" recunoscute ca atare si impozate in Gallia (tara lui Panurge, nu cea a lui Asterix ...)

    Astrologue
    Cartomancienne
    Chiromancienne
    Esoteriste
    Formateur
    Joueur (de cartes)
    Magnetiseur
    Medium
    Medieviste
    Musicotherapeute
    Orientateur
    Naturopathe
    Radiesthesiste
    Voyante ...

    peripateticienele nu sunt pe lista profesiunilor liberale, dar sunt impozabile ...