UPDATE Medicii austrieci sunt optimisti: Serban Huidu are o sangerare minima, situatia sa este stabila

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 decembrie 2010, 12:23 Actualitate | Esenţial


Examenul computer-tomograf a aratat ca Serban Huidu are o sangerare minima, iar situatia sa este stabila si trebuie tinut in continuare sub observatie, au declarat joi medicii austrieci de la Centrul Medical Anichstrasse, intr-o conferinta de presa sustinuta la Innsbruck si transmisa de Antena 3.

Medicii au precizat ca este foarte important ca tensiunea intra-craniana nu s-a marit si ca in urmatoarele orele situatia sa nu se va schimba.

Doctorii vor incerca sa-l trezeasca incet - incet din coma artificiala in care a fost indus si, cel mai probabil, maine dimineata va fi treaz complet.

Medicii au afirmat ca sunt foarte optimisti in ceea ce priveste imbunatatirea sanatatii lui Serban Huidu dar au precizat ca abia maine dimineata se va putea spune in ce situatie se afla.

Doar maine se va putea spune daca va putea sa recunoasca pe cineva, sa-si miste mainile sau picioarele, au precizat ei.

"Dupa ce se va trezi, mai mult ca sigur nu va fi nevoie de operatie", a subliniat Dr. Erich Schmutzhard, care a adaugat ca "sansele sa fie bine sunt foarte mari". Reprezentantii centrului medical au adaugat ca Serban Huidu nu s-a lovit de nimeni in coborare iar casca de schi l-a ajutat foarte mult ca ranile sa nu devina mult mai grave.

O conferinta de presa referitoare la starea de sanatate a lui Serban Huidu a fost sustinuta, la Centrul Medical Anichstrasse,
de prof. univ.  Dr. Erich Schmutzhard si de dr.  Bettina Pfausler, de la clinica universitara de neurologie.

Cunoscutul realizator TV a suferit un accident de schi miercuri seara, in statiunea Innsbruck din Austria.


Citeste mai multe despre   
















15123 vizualizari

  • -28 (30 voturi)    
    Cine va da "ultimile stiri" despre Huidu ?! (Joi, 30 decembrie 2010, 13:40)

    eugenb [anonim]

    Daca ne uitam la Programul TV de astazi veti vedea ca "B1" are sa fie primul (poate si ... "in direct") care o sa ne dea stiri despre starea lui Huidu pt simplu motiv ca ei au ... "Telejurnalul" la acea ora, iar cei de la "Prima TV" au ... film programat.

    Intrebare :
    Nu se putea sa fie schimbat programul, astfel ca sa avem in direct Conferinta de presa care ne interesa ?!

    Asa au cu ce sa se laude cei de la "B1" (slujitorii ... Stapanirii) ! Bravo "Prima" sunteti ... destepti (facuti gramada) !
    • +16 (20 voturi)    
      raspuns (Joi, 30 decembrie 2010, 14:00)

      doina [anonim] i-a raspuns lui eugenb

      precis o sa se dea la antena 3 si la realiattea, asa ca fa-ti timp si uita-te acolo
      • +8 (18 voturi)    
        TV-uri aserviteQ (Joi, 30 decembrie 2010, 15:17)

        mos Ion Roata [anonim] i-a raspuns lui doina

        Aceste doua posturi nu merita vizionate
        • -7 (13 voturi)    
          Aservite (Joi, 30 decembrie 2010, 15:42)

          Daniela [anonim] i-a raspuns lui mos Ion Roata

          Ai dreptate, daca nu-l pupa in cur pe Baselu sunt aservite. Ce 'corecta' si 'obiectiva' era Realitatea cand il sustinea pe Baselu.

          PS. Aici e vorba de cu totul altceva, nu de politica...
          • +1 (3 voturi)    
            Tot aud inultima vreme... (Joi, 30 decembrie 2010, 18:50)

            Costica [anonim] i-a raspuns lui Daniela

            ..."cand Realitatea il sustinea pe Basescu" si nu pot sa-mi amintesc cand a facut-o !!!
            Si acum , e vorba de Vantu si de incercarea lui disperata de a scapa basma curata cu ciracii platiti, nu cu dreptate in justitie...Ce dracu are una cu alta? Si apoi , cand l-a sustinut ? dati si voi date , nu doar asa , vorbe, sa pareti adevarati!
            • 0 (2 voturi)    
              Realitatea (Joi, 30 decembrie 2010, 19:12)

              Daniela [anonim] i-a raspuns lui Costica

              Aaaah...anii 2004-2006 sau 2007 nu mai stiu. Il pupau de nu mai stia de el...Tatucu pe pamant nu alta, cred ca se invartea Ceausescu de ciuda in mormant...

              Dar asa cum spuneam, care e legatura dintre ce i s-a intamplat lui Serban si Vantu sau politica sau aservire?
    • +13 (13 voturi)    
      banda (Joi, 30 decembrie 2010, 15:14)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui eugenb

      Stirile de acest gen se pot suprapune peste orice emisiune deja programata prin intermediul benzilor ce se deruleaza in subsolul imaginii.
  • +4 (4 voturi)    
    huidu eroul (Joi, 30 decembrie 2010, 15:42)

    747 [utilizator]

    "Cunoscutul realizator TV a suferit un accident de schi miercuri seara, in statiunea Innsbruck din Austria"

    Innsbruck nu este statiune, este un oras
    Huidu era intr-adevar intr-o statiune, dar nu Innsbruck.

    Stiristi de doi lei...

    Cati copii a ocolit Huidu si i-a salvat de la moarte?? Ceva senzational, ha?
    • -4 (6 voturi)    
      Buna observatie ! E evitat niste copii... (Joi, 30 decembrie 2010, 18:07)

      Bebelusha neshtiuta [anonim] i-a raspuns lui 747

      Un accident - probabil real
      (desi nu bag mana in foc
      ca nu e aranjat 100%) - in orice cu consecinte minore a fost transformat intr-o operatiune PR.
      *
      Nu-i vorba , media romanesca era in unul din momentele alea moarte-moarte...ăla care a plonjat la la Parlament e deja stors ca o lamaie, invatatoarea cu greva foamei ...atrage automat salve de papuci in ecranele televizoarelor daca mai apare odata....revelionul e abia maine...parlamentarii si guvernul sunt care incotro plecati sa si consume resursele cu greu adunate....Basescu astepta pentru 2 sau 3 ianuarie sa iasa cu un discurs anti ...anything....dar prin care va convoca Parlamentul in sesiune extraordinara (eu pariez pe subiectul Ridzi...)....
      *
      Cum sa nu livrezi fratilor - chiar si celor de la Antene un subiect giusy tip OTV ?
      *
      Adevarul e ca romanii - care in general nu se plictisesc niciodata au facut in sfarsit un salt si incepa sa se...
      Pentru prima oara in astia 21 de ani behăielile lui Hrusca nu au mai cotropit spatiul public.
      Gyuri Pascu - fost senior de drept al brigazilor
      de agitatie uteciste care au supravietuit UTCului
      a fost nevoit sa recurga - din timp- acu 3 saptamani - la stratagema cu ”cu congestia cerebrala severa” ...ca sa poata spera ca va avea la piesa Tache, Ianke si Cadir din aceste seri macar cativa specatori veniti din compasiune.
      *
      Cronica carcotasilor e si ea ”praf”...avea nevoie
      de o re-brenduire.
      *
      Domne asta cu manevra de evitare citez:
      - a) ”a unor copii”
      - b) ”a unui copil”
      - c) ”a unei familii”
      - d) ”a unor calugarite care lupta contra incalzirii globale”
      - e) ”a unor nevazatori gay”
      m-a frapat de la inceput (variantele a, b si c sunt luate din surse, iar d si e sunt inventate de mine
      ca si eu pot)... DECI asta cu manevra de evitare e o scorneala jalnica.
      Cica Huidu nu era in stare sa vorbeasca... abia daca a strans mana sotiei...cum ne-au spus socrul,tatal, cumnatul, ospatarul si gainușa ...atunci cine a povestit despre manevra de evitare?
      UI LAVTUENTĂTEINIU?!
  • +4 (6 voturi)    
    Sa-i dee Dumnezeu sanatate (Joi, 30 decembrie 2010, 16:01)

    mel [anonim]

    cat si familiei putere, rezistenta si rabdare. Recuperarea va fi anevoioasa dar merita . Il asteptam inapoi la Cronica. Dumnezeu sa-l aibe in paza ca nu si-a terminat menirea aici.
  • +3 (5 voturi)    
    a filmat careva? (Joi, 30 decembrie 2010, 16:07)

    carco [anonim]

    Cand vedem "balba"? Haide, Huidu, jos din pat, vrem sa radem! Sa nu ne faci figuri, ca ne suparam!
  • +3 (5 voturi)    
    Sanatate! (Joi, 30 decembrie 2010, 16:11)

    adrian88000 [utilizator]

    Ii doresc multa sanatate lui Serban Huidu! Sper sa se intoarca , cat mai curand, la emisiunea " Carcotasii".
    O emisiune care ma destinde, ma amuza si pe care o urmaresc cu placere.
    Hai, Stefan! Iti doresc sa te faci repede sanatos, fara sechele, si sa revii cu emisiunea ta .
    Sanatate si La Multi Ani!
  • +2 (4 voturi)    
    atentie un pic la exprimare (Joi, 30 decembrie 2010, 16:49)

    Gogu [anonim]

    - "coma artificiala in care a fost indus": coma artificiala i-a fost indusa lui Serban si nu invers

    -"Reprezentantii centrului medical au adaugat ca Serban Huidu nu s-a lovit de mine in coborare": autorul articolului era si el acolo, dar Serban nu s-a lovit de el, sa intelegem, intresant...

    Putina atentie, chiar daca va grabiti cu update-urile, pt. ca o sa intrati Top Rusinica.
    Insanatosire grabnica lui Huidu !!!
    • +1 (1 vot)    
      Coma in care am fost indusi (Joi, 30 decembrie 2010, 18:10)

      Comunistu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Că eroare ar fi prea putin să o consider.
  • 0 (0 voturi)    
    ce va mai place can-can-ul (Joi, 30 decembrie 2010, 16:52)

    mslliviu [anonim]

    drept dovada situatia Romaniei...
  • -1 (3 voturi)    
    Si voi? (Joi, 30 decembrie 2010, 17:06)

    T. Balaceanu [anonim]

    Am intrat pe acest site sperand sa nu mai dau de stiri cu acest baiat zurliu.
    Degeaba!
  • +4 (4 voturi)    
    Sanatate Serbanica! (Joi, 30 decembrie 2010, 17:30)

    adrian_v [anonim]

    Cam asta e diferenta intre Serbanica si toate celelalte mizerii din presa romaneasca incepand cu securistii antenoizi.

    Pentru Serbanica lumea e ingrijorata, iar pe ceilalti i-ar dori in cap.
  • +5 (7 voturi)    
    Refacere rapida si mai multa prudenta (Joi, 30 decembrie 2010, 17:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ii dorim lui Serban Huidu 'Restitutio in integrum', (sa il restaureze medicii ca nou, sa fie 'identic cu originalul').
    Ii dorim ca, dupa reabilitare, sa fi invatat ca un schior prudent nu coboara cu viteza mare in zonele in care se afla copii.
    In general, cea mai mare satisfactie a unui schior este 'sa lucreze partia', sa fie intr-un slalom permanent, prin care sa isi imbunatateasca maiestria de a invinge zapada, ghiata, panta, denivelarile surprinzatoare, stiinta de a nu incarca 'piciorul din deal, de a lucra pe cel din vale. de a trece greutatea rapid, in momentul oportun, de pe un picior pe celalalt, de a cadea fara sa se 'avarieze', etc.
    Un schior matur este mai obosit dupa o coborire decat dupa o urcare.
    Numai incepatorii isi fac un titlu de glorie din 'schuss'-uri la nesfarsit, la risc.
  • +3 (5 voturi)    
    cazul huidui-mi (Joi, 30 decembrie 2010, 17:48)

    ion fufa [anonim]

    i-mi pare rau ca s-a intamplat aceasta situatie ma rog la dumnezeu pt,insanatosirea lui cat mai grabnica si fara sechele il asteptam la emisiune pt a ne destinde asa cum a facut-o pana acuma dumnezeu sa-l ajute
  • +1 (5 voturi)    
    Sănătate! (Joi, 30 decembrie 2010, 17:55)

    Csya [anonim]

    Cât mai repede, ca să vină Anul Nou cu bine!
    După ştirile de azi-noapte mă-ngrozisem!
    Băieţii lui au nevoie de un tătic sănătos şi puternic!
    Doamne ajută să se termine cu bine şi să avem veşti bune!
  • 0 (2 voturi)    
    Amanunte gasiti pe ... www.tt.com (in l.germ.) (Joi, 30 decembrie 2010, 18:13)

    eugenb [anonim]

    Istoric :

    Primii care au dat stirea au fost cei de la www.tt.com aseara (29.12.2010, ora 19)

    http://tt.com/csp/cms/sites/tt/Überblick/Chronik/ChronikInnsbruck/1963337-6/zwei-skifahrer-bei-pistenunfällen-schwer-verletzt.csp

    dupa s-au luat si ai nostrii ( intai cei de la "libertatea.ro si apoi cei de pe Mediafax au facut-o "Stire nationala).

    Dupa ce au inceput sa se agite ai nostri si-au dat seama ca cei doi accidentati (dintre care unul era "Prezentator TV in Romania") au intervenit iar cu "detalii" (pt ei accidentele de acest fel sunt ... obisnuinte") ;

    http://tt.com/csp/cms/sites/tt/Überblick/Chronik/ChronikInnsbruck/1963337-6/rumänischer-tv-star-bei-skiunfall--in-innsbruck-schwer-verletzt.csp

    Daca doriti mai multe amanunte, intrati pe www.tt.com rubrica Nachrichten - Tirol ( http://www.tt.com/csp/cms/sites/tt/Tirol/index.csp ) si o sa dati de fotografia lui ... Huidu aparuta in ... "libertatea.ro.

    Textul este scris in ... limba germana, asa ca daca nu stiti aceasta limba aveti nevoie de un dictionar online (de ex. http://dictionar.us/german-roman/ ). Succes la tradus !
    • +2 (2 voturi)    
      Succes Huidu - "Carcotasii" te asteapta ! (Joi, 30 decembrie 2010, 18:36)

      eugenb [anonim] i-a raspuns lui eugenb

      Daca va intereseaza sa aflati mai multe despre localitatea unde s-a petrecut evenimentul, puteti intra pe "wiki" : http://de.wikipedia.org/wiki/Patsch_(Tirol) - daca erati atenti la locul mentionat de catre cei de la www.tt.com ati fi vazut ca era vorba de "Patsch" (o Statiune - anexa a orasului Innsbruck, pe partia caruia s-a petrecut accidentul). Aveti si pe Map Google harta cu zona respectiva (o gasiti pe www.tt.com acolo unde gasiti si articolul despre Huidu). Succes ... Huidu ! "Carcotasii" te asteapta sa te intorci la ei si la Familia ta care te iubeste !
      • 0 (0 voturi)    
        Alte imagini ... (Joi, 30 decembrie 2010, 18:59)

        eugenb [anonim] i-a raspuns lui eugenb

        Puteti intra si pe : http://www.patsch.gv.at/ in care gasiti imagini (luate iarna, dar si vara) a acestei localitati Patsch.
        • 0 (0 voturi)    
          Alte imagini din Patsch ... (Joi, 30 decembrie 2010, 21:33)

          eugenb [anonim] i-a raspuns lui eugenb

          Daca vreti cu adevarat sa vedeti partia pe care s-a accidentat Huidu puteti intra pe : http://www.patscherkofelbahnen.at/en/6/01-2785674/impressionen/pictures.html (este in limba engleza).