In Calendarul ortodox pe 2011 saptamana incepe cu ziua de duminica

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 decembrie 2010, 16:56 Actualitate | Esenţial


La Sedinta Sfantului Sinod din vara acestui an, in 6 iulie, cand s-a aprobat textul calendarului pentru anul 2011, s-a ridicat problema uniformizarii calendarului pentru intreaga Biserica Ortodoxa Romana si toti membrii Sfantului Sinod au fost de acord ca este mai potrivita inceperea saptamanii cu ziua de duminica, a declarat, miercuri, pentru Agerpres, parintele consilier Constantin Stoica, purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane.

Acesta a precizat ca inceperea saptamanii cu ziua de duminica nu este ceva iesit din comun si nu schimba semnificatia zilelor.

"Pentru noi, crestinii, ziua de Duminica este cea mai importanta zi din timpul saptamanii. La fiecare Sfanta Evanghelie, fie ca e vorba de Matei, de Marcu, Luca si Ioan, veti gasi mentionat faptul ca Hristos a inviat in prima zi din saptamana, adica ziua de Duminica. In mod firesc, saptamana in biserica trebuie sa inceapa cu ziua de Duminica. Pe de alta parte, este o stransa legatura intre ziua de Duminica si slujbele care sunt oficiate zilele urmatoare. Avem Duminica a doua dupa Rusalii si saptamana care urmeaza trebuie sa fie a doua dupa Rusalii. Nu reprezinta o noutate, am cercetat mai multe calendare - si din 1912, si din 1916, 1923, prin sondaj - si in toate aceste calendare saptamana incepe cu ziua de Duminica, este ziua Domnului, cea mai importanta din punct de vedere crestin, si acest lucru se regaseste si in calendarele bisericilor ortodoxe surori", a explicat parintele consilier Constantin Stoica.

Acesta a mentionat ca si dupa anul 1990 sunt eparhii "din cuprinsul bisericii noastre, la Episcopia Timisoarei, Caransebesului, Arad in care calendarul incepea cu Ziua de Duminica" si atunci era normal sa se uniformizeze pentru intreaga Biserica Ortodoxa Romana.

"In plus, pentru preotii si credinciosii practicanti, calendarul este si un instrument de lucru in care ne uitam sa vedem semnificatia Duminicii, care este Evanghelia care se citeste, Apostolul care se citeste, care sunt sarbatorile pe care trebuie sa le respectam", a adaugat purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane.


Citeste mai multe despre   














Citeste pe MedLife.ro
Ce se intampla cand clipim







22875 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    convertire (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:02)

    Dan Costea [anonim]

    Trec la catolicism! Acum este momentul.
    • -21 (25 voturi)    
      @ Dan Costea (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:45)

      bucur [anonim] i-a raspuns lui Dan Costea

      Nu cred ca este un motiv sa iei aceasta decizie daca esti crestin-ortodox si daca ai un duhovnic este bine sa-l intrebi. Sigur, poti face ce vrei cu viata si sufletul tau, ortodoxia are ca valoare centrala libertatea omului de a alege drumul sau in viata. Insa, daca vrei sa-ti periclitezi sufletul mergand spre catolicism, desi nu cunosti despre ce e vorba, nu trebuie sa declari asta in public, e decizia ta personala.
      • +24 (28 voturi)    
        ''Insa, daca vrei sa-ti periclitezi sufletul ...'' (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:16)

        Dr [anonim] i-a raspuns lui bucur

        De ce isi pericliteaza sufletul ? Nu sunt iertati decat ortodo ? Doar a noastra, ( sunt ortodox), e izbavirea ? restul banuiesc ca merg toti in iad ? indiferent de religie? Daca asta vreti sa spuneti, inseamna ca avem o problema. Cred ca omul e important, persoana lui- nu apartenenta religioasa, iar daca voi nu cititi decat dogme bisericesti care va indoctrineaza si va trimit pe panta extremismului gen doar religia mea va salveaza restul o sa muriti inseamna ca sunteti la fel ca pe timpul cruciadelor. Sfatul meu e sa incetati sa ii judecati pe ceilalti care nu va impartasesc ideile.
        • +9 (15 voturi)    
          Divertisment gratuit (Miercuri, 29 decembrie 2010, 20:49)

          Epicurus [anonim] i-a raspuns lui Dr

          Intra ateul pe hotnews sa arunce o privire spre titluri.

          Il vede pe asta.

          STIE ca se da caterinca pe gratis din experienta omului obisnuit cu experimentele si rigoarea stiintifica.

          Face popcorn.

          Se aseaza cu bolul in brate si citeste comentariile.

          Va multumesc pentru descretirea fruntii dupa o zi lunga de munca. :)
      • +3 (5 voturi)    
        Nu TREBUIE sa declari? (Joi, 30 decembrie 2010, 0:00)

        Hitch [anonim] i-a raspuns lui bucur

        Cine stabileste ce trebuie si ce nu trebuie sa declare omul asta in public?

        Dane, pentru cei cu simtul realitatii si al umorului, exista si o alternativa in care nu-ti irosesti viata ascultand bazaconii ale unor popi care inca nu s-au saturat sa discute despre cati ingeri pot dansa pe gamalia unui ac. E prea scurta si e singura pe care o avem sau o vom avea vreodata.

        http://1.bp.blogspot.com/_Byw5AgY6Izs/STj7luYcVFI/AAAAAAAAABg/kovHjQ1uNrg/s320/awesome.jpg
    • +2 (4 voturi)    
      Drum bun, (Miercuri, 29 decembrie 2010, 22:43)

      releu [anonim] i-a raspuns lui Dan Costea

      Sunt chiar prostii mai mar pe care le fac oamenii.Dar sa nu treci la anglicanism. Acolo si in calndarul civil saptamana incepe cu duminica
    • -1 (1 vot)    
      Cum se face subiect de presa din asa ceva... (Joi, 30 decembrie 2010, 12:43)

      Gregorian [anonim] i-a raspuns lui Dan Costea

      Ce ciudati.
      Calendarele Crestin-Ortodoxe pe care le-am avut in ultimii ani aveau Duminica separata atat de zilele saptamanii trecute cat si de cele ale saptamanii viitoare, adica duminica era ziua care in acelasi timp incheia saptamana trecuta si incepea saptamana urmatoare.

      Teologic este corecta informatia prezentata in acest articol, ziua I este Duminica, ziua a VII-a (cea in care s-a odihnit Dumnezeu la facerea lumii) este Sâmbata/Sabatul.
      Duminica a devenit zi de repaos la Crestini, pentru ca este ziua invierii, zi de sarbatoare.

      Deci in fiecare Duminica sarbatorim invierea.

      Pentru un crestin practicant nu e nici o noutate! Nu aveam nevoie de un subiect de presa din asta.
    • 0 (0 voturi)    
      @dan costea (Duminică, 2 ianuarie 2011, 16:26)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Dan Costea

      dar de ce sa treci la catolicism ? mai bine treci direct la iehova sau alta secta din asta . Adica daca tot renunti la ortodoxie poti fi cat de extremist vrei , nu ? .
    • 0 (2 voturi)    
      ziua de odihna (Duminică, 2 ianuarie 2011, 23:32)

      elena roman [anonim] i-a raspuns lui Dan Costea

      ziua de sarbatoare din sambata in duminica a fost schimbata de Constantin cel Mare in anul 321. dar cauta in biblia cu explicatii toate trimiterile despre Sabat. Exod 16,23
      Exod 20 - cele 10 porunci(porunca a patra)
      Isaia 58,13
      Ieremia 17,21
      Ezechel 20,12
      Matei 12,8
      Marcu 1,21
      Luca 23,54
      Ioan 19,31
      Fapte 1,12
      Fapte 13,27
      Dar cel mai concludent este textul din Marcu 2, 27 care spune ca ,,Sabatul a fost facut pentru om". om este si ortodoxul si baptistul si adventistul si turcul si neamtul si olteanul si munteanul si bucuresteanul. Pentru noi oamenii a fost facut Sabatul. noi alegem daca sa pazim si porunca a patea. Cititi va rog in Luca 23,56 ( iar sambata s-au odihnit dupa Lege). semnul lui Dumnezeu este Sabatul Ezechel 20,20.si asta va desparte lumea in doua, cei care asculta de porunca lui Dumnezeu si cei care asculta de traditie si de oameni. Ascultam noi mai mult de oameni sau de Dumnezeu. atunci sa vedem ce spune Biblia e singurul nostru ghid. La Lege si la marturie. Dumnezeu sa va dea intelepciune si putere pentru a fi de partea Lui.
    • -1 (1 vot)    
      Biserica e facuta sa manipuleze prostii (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 16:42)

      john [anonim] i-a raspuns lui Dan Costea

      Religia, de cand este lumea, si in toate colturile ei , a fost facuta de oamenii mai inteligenti ca sa ii manipuleze pe cei prosti.

      De ce toate religiile lumii intr-un mod mai direct sau indirect cer enoriasilor bunuri materiale, chiar credeti ca Dumnezeu daca ar exista , fiind atotputernic, a tot stiutor, logic, drept, perfect in gandire, ar fi asa limitat incat sa ne ceara noua ceva.

      Sau daca Biblia chiar ar fi inspirata de el nu ar fi trebuit sa fie perfecta si completa? Dar nu e nici pe departe asa, daca in geneza spune ca Dumnezeu a facut lumea in 7 zile( o zi fiind o seara si o dimineata , deci nu 24 ore) atunci cum trebuie sa tina oamenii de la polul nord , unde o zi tine 6 luni , ziua a saptea fara sa lucreze? Adica muncesc nonstop 3 ani (6 zile) apoi 6 luni stau si mor de foame? Sau cum spune Biblia sa tinem ziua a 7-a daca am fi pe un satelit , orbitand pamantul? Evident ca nu spune.

      Daca un lucru e inspirat de la o persoana a tot cunoscatoare(Dumnezeu) , ar fi trebuit sa avem raspunsuri la toate intrebarile, dar nu avem, in consecinta Biblia este o adunatura de scrieri , puse in asa fel incat sa manipuleze oamenii mai slabi si care nu pot gandi de capul lor.

      Si religia crestina se vede clar in istoria ei ca tot ce a facut a fost sa modifice , sau sa inventeze legi incat sa controleze oamenii. De ce existau la un moment dat legi care spuneau ca oamenii de rand nu aveau dreptul sa citeasca Biblia, de ce au existat cruciadele , unde oamenii erau obligati sa treaca la crestinism? Pentru ca asa spune Biblia, nici pe departe. Toate obiceiurile (traditiile) introduse in biserica crestina au fost sa atraga cat mai multi pagani, din cauza asta exista pomenirea mortilor( din o religie pagana) , din cauza asta exista duminica ca ziua a 7-a(romanii tineau ziua soarelui - Sunday- dooh), din aceeasi motiv exista si craciunul pe 25 decembrie si multe alte aberatii de acest gen, care nu demonstreaza decat cat de mult pot fi modificate legile "Domnului" pentru a m
  • +11 (17 voturi)    
    care va fi a saptea zi? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:06)

    ursut [utilizator]

    deacuma au apa la moara adventistii. doar si dumnezeu a facut lumea in sase zile, iar in a saptea (sambata dupa noua socoteala a BOR) s-a odihnit.
    • +8 (8 voturi)    
      Sambata (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:14)

      Cay Man [anonim] i-a raspuns lui ursut

      Asa a fost mereu, te puteai convinge si singur, nu trebuia sa astepti aprobarea cuiva.
    • +4 (10 voturi)    
      stat ordox roman (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:17)

      cico [anonim] i-a raspuns lui ursut

      bor, care se doreste exclusiv pastorul spiritual al locuitorilor romaniei, chiar daca ei sunt uneori musulmani, considera ca e bine intai sa mearga lumea la biserica, cu o coliva si mancare pentru popa, sa plateasca o lumanare si o acastista, sa asculte ce le planifica popa pentru saptamana respectiva in materie de danii si cinstiri si apoi sa se apuce de treaba, daca nu cumva invataturile slujbei le va mentine atentia ocupata pana duminica urmatoare
    • +6 (10 voturi)    
      fiti pe faza (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:19)

      Gigelul [utilizator] i-a raspuns lui ursut

      da asa este. de-acuma... adventistii sunt mandri si se umfla in pene; mai ca o sa-i considere pe ortodocsi fratii lor; ar fi prea tare.
      • -1 (1 vot)    
        fratietate (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 15:16)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui Gigelul

        de ce sa nu fim frati cu totii? indiferent ca sunt baptisti, adventisti, evanghelisti, trebuie sa ne ingaduim cu totii si sa ne ajutam intre noi. Aceasta este religia adevarata.
        • 0 (0 voturi)    
          N-ai cum. (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 22:48)

          Gigelul [utilizator] i-a raspuns lui ionel

          Nu poti sa faci chestia asta... un fel de biserica universala. Adica sa-i aduci pe toti sub acelasi acoperis. Nu iese decat un ghiveci. Fiecare vine cu ale lui si iese....ce iese. Cel mai bine e ca sa citim Biblia sa descoperim adevarul care sa ne faca liberi. Cei care vor descoperi asta si vor trai dupa Adevarul Sfant ne sunt frati. Ceilalti, sa ne rugam ptr. ei sa descopere si ei acelasi Adevar.
          • +1 (1 vot)    
            Vine ziua (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 22:40)

            Daniela [anonim] i-a raspuns lui Gigelul

            Da asa este.biserica ortodoxa a fct regulile si a fct atatea sarbatori in in cat nici nu se mai stie ce mai e cu ei,macar de ar merge toti la biserica lumea ar fi alt fel .nu ar mai fi atatea nenorociri.dar asa trebuie .este o bucurie k sunt atatea dezastre gandindu-ne ca nu mai e mult si vine Domnu.
      • 0 (2 voturi)    
        adventistii (Vineri, 7 ianuarie 2011, 23:58)

        aurelia [anonim] i-a raspuns lui Gigelul

        Nu au de ce sa se umfle in pene adventistii ptr ca ziua a 7 a Sambata nu e de la ei e de la Creatiune e sfintita chiar de Creatorul si cand a daltuit in piatra cele 10 percepte le a zis evreilor sa si aduca aminte (pentruca fiind in robie au uitat de poruncile legii ) iar Isus Hristos a intrat in sinagoga in fiecare sambata cum scrie in BIBLIA ORTODOXA tiparita intaia oara la 1688,retiparita dupa 300 de ani cu aprobarea Sfantului Sinod si o alta editie a vazut lumina tiparului cu binecuvantarea Prea Fericitului Parinte T E O C T I S T patriarhul bisericii ortodoxe.Ce e ca ei au descoperit si au inteles ca ziua a 7 a data de la creatiune e sambata dar ei nu au nici un merit.Rusine lor daca nu au spus si la altii si au ascuns adevarul gasit. Dt¡atoria noastra este acum sa ne punem sa studiem sa vedem ce mai avem de invatat ,de descoperit sa stim ce vrea Dumnezeu de la noi,caci iara va sa vie sa judece pe vii si morti si intrebarea este: cum voi fi gasit? facand ce zice El sau ce zice omul si traditia?
        • 0 (0 voturi)    
          adentistii ?!?!?!? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 10:17)

          susnea [anonim] i-a raspuns lui aurelia

          ".Rusine lor daca nu au spus si la altii si au ascuns adevarul gasit" ????? Dude... oamenii aia asta au predicat ... se numesc adventisti de ziua a 7- a , mai pe fatza decat atat nici ca se poate, singurii carora trebuie sa le fie rusine sunt oamenii care se cred crestini si care aleg singuri singurei sa indeplineasca "sfanta Traditie" si nu "Cuvantul Sfant al Cartii CARTILOR" Toti ati ales sa ascultati de un preot in loc sa cautrati adevarul, ASA ESTE MAI USOR ...Nu este prea tarziu sa te pocaiesti inclusiv si pentru cuvintele tale de mai sus care sunt pline de dispret pentru fratii tai... Unde este dragostea ta "CRESTINE" ??????unde este umilinta ta "CRESTINE"?????? Pace Tie fratele meu, te iubesc .. o sa ma rog pentru tine diseara
        • -1 (1 vot)    
          BĂ TREZITI-VĂ ! (Joi, 24 ianuarie 2013, 12:35)

          ihtis [anonim] i-a raspuns lui aurelia

          De la Inviere ziua a saptea e Duminica !
          reprezentand implicit ziua Domnului (ziua odihnei)
          BOR a fost dus de nas de catehizarile evreilor.
          Cei care nu cred in Hristos ca Fiu a Lui Dumnezeu intrupat vor fi de acord ca sambata e ultima zi a saptamanii.
          • +1 (1 vot)    
            adevarul (Sâmbătă, 23 martie 2013, 16:35)

            clau [anonim] i-a raspuns lui ihtis

            dacă vreti cu adevrat sa stiti adevrul cititi Biblia si vedeti adevarul....daaa ne mint si si bat joc de noi dar din pacate chiar preafericitii teoctisti si conducerea bisericii ortodoxe:(..ne folosesc pe post de a le da bani dar nu au nici o treba cu Dumnezeu...si nicaieri nu spune ca ziua de odihna sa fie tinuta Duminica in Biblia Ortodaoxa...iar unea e sa tinem ziua invierii si una e sa tinem ziua de odihna pe care Dumnezeu a Sfintito..iarDomnul Hristos na putut invia Sambata caci astefel se facea o lucrare si era pacat pentru ca era Sambata ziua de odihna;iar Dumnezeu Sambata se odihneste..de exemplu: Matei 28:1
            După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.
            sau alt exemplu: Luca 13:14
            Iar mai-marele sinagogii, mâniindu-se că Iisus a vindecat-o sâmbăta, răspunzând, zicea mulţimii: Şase zile sunt în care trebuie să se lucreze; venind deci într-acestea, vindecaţi-vă, dar nu în ziua sâmbetei! sau de exemplu:
            Ioan 9:16
            Deci ziceau unii dintre farisei: Acest om nu este de la Dumnezeu, fiindcă nu ţine sâmbăta. Iar alţii ziceau: Cum poate un om păcătos să facă asemenea minuni? Şi era dezbinare între ei.
            TOATE ACESTEA ȘI SUTE DE DOVEZI DESPRE SÂMBĂTA ȘI ZIUA DOMNULUI DE ODIHNĂ ADEVĂRATĂ DE CÂND A INTEMEIAT PĂMÂNTUL SCRIE IN TOATE BIBLILE PĂMÂNTULUI..DAR CE AM SCRIS EU AICI ESTE SCRISĂ DIRECT DIN BIBLIA TRADIȚIONALĂ ORTODOXĂ...DOMNUL SĂ NE DEA ÎNȚEȘLEPCIUNE SONȚELEGEM..UN CREȘTIN ORTODOX SINCER CARE RIDICĂ PE DUMNEZEU ÎN SLAVI NU O DOCTINĂ SAU UN CULT...
    • 0 (6 voturi)    
      mai greu (Miercuri, 29 decembrie 2010, 19:44)

      sambataru [anonim] i-a raspuns lui ursut

      adventistii au alta problema acum deoarece profetiile Elenei GW, cea care a instituit cultul, se cam dau peste cap. Conform acestei doamne de multa vreme se asteapta ca duminica sa fie impusa cu forta, prin "legi omenesti" si ei ca "unicul" popor ales sa fie martiri si martori pe pamant ai legii lui Dumnezeu. Insa diferenta asta de zile nu mantuieste pe nimeni ci doar credinta personala in Hristos!
      • +2 (6 voturi)    
        credinţa fără fapte nu este de ajuns (Miercuri, 29 decembrie 2010, 21:49)

        ea [anonim] i-a raspuns lui sambataru

        „Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii. Sau, poate, Dumnezeu este numai Dumnezeul iudeilor? Nu este si al Neamurilor? Da, este si al Neamurilor;
        deoarece Dumnezeu este Unul singur, si El va socoti neprihaniti, prin credinta, pe cei taiati imprejur, si tot prin credinta si pe cei netaiati imprejur. Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.”(Romani 3,28-31)
        „ Vedeti, dar, ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta. Tot asa, curva Rahav: n-a fost socotita si ea neprihanita prin fapte, cand a gazduit pe soli si i-a scos afara pe alta cale? Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.”(Iacov 2,24-26)
        Deci dacă ai credinţă adevărată, atunci trebuie să respecţi legea lui Dumnezeu(cele 10 porunci, înte ele şi pe cea care spună că yiua a şaptea este zi de odihnă - Exod 20,8-10: "Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.")
        • 0 (0 voturi)    
          la credinta adevarata (Joi, 30 decembrie 2010, 23:41)

          pana [anonim] i-a raspuns lui ea

          Ale cui?Ale bunicilor,strabunicilor.Dar pentru tine contemporanule,nu.Dar sa stii ca aici ,pe pamant tot frate te consider.Totul tine de tine.D-zeu si-a facut partea lui.Prinde clipa.
      • 0 (2 voturi)    
        Legea duminicala (Joi, 30 decembrie 2010, 23:20)

        pana [anonim] i-a raspuns lui sambataru

        Mai intai trebuieste creat cadrul "juridic"-Statul mondial ,unirea bisericii cu statul si pe aceasta temelie de forta v-a fi impusa legea duminicala "a unicei inchinarii"
      • 0 (0 voturi)    
        haha (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:45)

        elisa [anonim] i-a raspuns lui sambataru

        eu zic sa te mai documentezi putin si sa revii :)
      • 0 (2 voturi)    
        da1? (Joi, 6 ianuarie 2011, 10:21)

        gheo [anonim] i-a raspuns lui sambataru

        bis. ortodoxa si cei sectanti vor tine sambata si adventistii vor trece la sf. dumineca.asta da revolutie religioasa!!!!!!!!!!!oricum doar nu or fi gresiti toti acestia care tin sf. dumineca?! adventistii sunt niste analfabeti in mare parte............
        • +2 (2 voturi)    
          mai gandestete (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 22:50)

          Daniela [anonim] i-a raspuns lui gheo

          cred k nu sti ce vb.nu mai judeca inainte de a te documenta.compara adventisti cu ortodocsii si vezi despre cine se aude mai multe nenorociri.Dumnezeu a murit pt toata lumea chiar si pt tn.o persoana educata care nu suporta o religie s-au alt cv stie sa vb si stie k nu e frumos sa jigneasca aiurea .
    • +4 (6 voturi)    
      Ziua a 7-a (Miercuri, 29 decembrie 2010, 20:50)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui ursut

      Nu gresesti cu minic: in conformitate cu Biblia, chiar simbata sau 'sabatul' este ziua a 7-a!
    • +1 (1 vot)    
      a saptea.....e a saptea (Vineri, 31 decembrie 2010, 19:48)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ursut

      socoteala zilelor nu o face BOR ci BIBILIA iar in biblie scrie ca sambata e ziua a saptea ,daca tu gasesti in biblie ca DUMNEZEU a zis sa pazim duminica eu ma fac din adventist ortodox,nu ma cred superior fata de nimeni DUMNEZEU ne uibeste la fel si toti suntem egali ,e vorba de cum e corect
    • 0 (0 voturi)    
      ziua intai (Sâmbătă, 21 mai 2011, 23:05)

      turda [anonim] i-a raspuns lui ursut

      Ca duminica este prima zi a saptamanii e cert.
      In ebraica este iom rishon adica ziua intai.toate
      celelalte urmand cu ordinea cronologica,fara denumiri ,-dela 1,la 6,iar a s aprea a fost shabat, adica ziua de odihna a domnului.Duminica a fost numita dupa latinescu domenica - ziua domnului,in care credinciosii cinstesc numele domnului.Dar pravoslavnicii slavonii etc. numesc duminica Voskrisenie,adica ziua invierii,cea in care a inviat Hristos.Dar asta a fost in p;rima zii a saptamanii in trecut.Ce cred eu conteaza mai putin.Dar ce este important este prezentu,sa traim in actualitate.Peste tot avem program de lucru de 5 zile,cu zile libere sambata si duminica. Pentru ce sa mai tulburam gandire a logica,avem Sambata ziua Domnului in care credem cu totiica s-a odihnit Dumnezeu,Dumini- ca este ziua in care credem noi, crestinii, catolicii, pravoslavnicii si inca altii, ca este aceasta ziua in care A INVIAT DOMNUL NOSTRU ISUS.Dece sa nu ramana ca zii a invierii noastre,cea pe care ne-a dat-o Domnul nostru Isus Hristos,cel care a PA-SIT CU MOARTEA PRE MOARTE CALCAND,pen- tru cine nu pentru noi ?nu PENTRU A DEVENI NE-MURITORI,ci pentru a ne considera" inviati intru Hristos".Se cuvine a praznui de fiecare data ziua invierii noaste si cinsti jertfa Domnului,Amin
  • 0 (18 voturi)    
    Mai asta ne mai lipsea... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:12)

    Preafericitul Lucifer [anonim]

    2. În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
    3. Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise şi o făcuse.
    (Biblia - Geneza)

    ...si acum vin parinteii secolului 21 sa transforme ziua a 7-a in ziua number one. Hai ca e misto. De unde aceasta nevoie de a zapaci crestinii, popilor?
    Poate de la necuratul? ;-)
    • +3 (11 voturi)    
      mai invata (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:19)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui Preafericitul Lucifer

      crestinii nu serbeaza ziua a saptea (sabatul), ci ziua invierii
      • +6 (10 voturi)    
        Daca in Biblia romaneasca nu crezi macar in ISO... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:02)

        Preafericitul Lucifer [anonim] i-a raspuns lui berenger

        The ISO prescribes Monday as the first day of the week with ISO-8601 for software date formats.
        • +5 (5 voturi)    
          hi, hi, hi (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:41)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui Preafericitul Lucifer

          ce ti-i si cu crestinii astia, cand au facut calendarul, pe baza datelor biblice, nu au tinut cont de iso... rusine sa le fie...
        • +1 (1 vot)    
          setari Windoz (Joi, 30 decembrie 2010, 7:17)

          Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Preafericitul Lucifer

          Care din ISO-uri?
          Eu tin minte de pe la Windows 95 ca la setarile referitoare la data si ora era si acesta: care sa fie ziua de inceput a saptamanii. Iar setarea implicita era pe Duminica, noi o modificam la Luni!
      • +1 (1 vot)    
        ziua invierii (Vineri, 31 decembrie 2010, 12:47)

        Serug [anonim] i-a raspuns lui berenger

        Serios ”mai invata” - Crestinii, adica urmasii lui Hristos, nu gasesc nici un motiv in Biblie care sa sustina inchinarea in ziua invierii. Sabatul este singura zi ”binecuvantata si sfintita” de Dumnezeu in vederea inchinarii.
        Un an nou binecuvantat!
    • -3 (3 voturi)    
      preaintunecitule (Miercuri, 29 decembrie 2010, 19:17)

      anglo de obor [anonim] i-a raspuns lui Preafericitul Lucifer

      te'ai rupt de munca si tzi'i ganful numa la hodina...

      daca vrei te poti hodini si sambata.
      sambata te hodinesti si duminica te primenesti pentru o saptamana noua.
      ma refer la primeneala sufletului. de tzoale te poti primeni vineri seara. sa fii curat de sabat.

      meri in pade, si fie lucifer cu tine !
    • -2 (2 voturi)    
      Prea fericitule Lucifer esti incult (Joi, 30 decembrie 2010, 20:16)

      Luci [anonim] i-a raspuns lui Preafericitul Lucifer

      Tu nu ai auzit ca Hristos a inviat in prima zi a saptamani(Duminica), este o noutate pentru tine? Daca numai acum ai auzit atunci "Buna dimineata", se pare ca esti un crestin veritabil dupa cum te-ai si prezentat ca si "preafericitul Lucifer". Te miri ca Sambata este ziua a saptea, ziua in care Dumnezeu S-a odihnit de toate lucrarile Sale - mirarea se datoreaza inculturii tale. Citeste scrierile parintilor bisericesti si ai sa vezi clar ca ziua de repaus pentru crestini a devenit incepand cu secolele II-III ziua intai a saptamanii nu ziua a saptea.
      • 0 (0 voturi)    
        problema saptamanii si a zilei de odihna (Vineri, 31 decembrie 2010, 0:02)

        Pana T. [anonim] i-a raspuns lui Luci

        Pentru saptamana nu exista nici o sustinere omeneasca ci numai una biblica.Ziua,anul,luna sunt sustinute stiintific pe temelia miscari pamantului in jurul celor doi astri.Dumnezeu a hotarat ziua a saptea ca zi de odihna inchinata Lui.Ne convine ,nu ne convine asa a hotarat si a dispus-o ca proba pentru noi vesnic.Numai ca vine acum reprezentantii ortodoxiei si definesc "saptamana bisericeasca''prinzindu-se tare de ziua de inviere a D-lui Iisus(Doamne ce noroc)Daca invia D-zeu pe D-l iisus a doua zi(adica sambata)Numai ca D-zeu ramane mereu acelasi,ieri,azi si maine,la El nu exista schimbare.Oare pot schimba oamenii ce a hotarat D-zeu ?.
  • 0 (16 voturi)    
    Revenire corecta (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:12)

    flavius [anonim]

    Dupa ce au schimbat in mod arbitrar calendarul, revin la cel corespunzator. Sincer, de apreciat.
  • +1 (7 voturi)    
    // (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:36)

    zafer [anonim]

    Pentru toti cei interesati, va recomand acest scurt material video:
    http://www.youtube.com/watch?v=Nxpn9A-ESMg(editat de HotNews.ro)
  • -7 (11 voturi)    
    crucis (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:37)

    gabriel [anonim]

    Porunca a 3-a " Adu-ti aminte sa sfintesti ziua Domnului !" ...adica sambata, sabatul evreiesc.......asa ca slujbele crestine de duminica trebuie tinute sambata ! Asa acrie in Biblie !
  • +3 (7 voturi)    
    historicaly speaking (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:37)

    bogdan [anonim]

    lucifere, vali are dreptate: ziua a saptea e sambata; evreii se odihnesc de sabat;
    // ia citeste in Biblie pasajul care povesteste episodul Invierii si o sa vezi formularea "fiind prima zi a saptamanii" - adicatelea ceea ce noi numim acum duminica;
    daca totusi nu te poti apropia de Carte, cauta o agenda si o sa vezi ca variantele de calendar anglo-saxone au Sunday the first day.

    God lock ! for you!(editat de HotNews.ro)
    • 0 (4 voturi)    
      Scoala romaneasca, frate... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:56)

      Preafericitul Lucifer [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      In ce ordine ai invatat tu zilele saptamanii la scoala primara, bogdanele? Cu Sunday in frunte? Cred ca iti scapa ceva. Sau ai fi vreun anglo-saxofon de Dorobanti... ;-)
      • +1 (1 vot)    
        ai ramas (Joi, 30 decembrie 2010, 10:12)

        anglo de obor [anonim] i-a raspuns lui Preafericitul Lucifer

        tot la educatia din scoala comunista.
        duminica era ziua libera, cum sa n'o tzii minte, aaaa ?!

        fericiti cei preafericiti, ca a lor fi-va imparatia inturnericului !

        la multi ani !

        nu te mahni prea tare, duminica ramane zi libera.
        si calendarul oficilal al romaniei dupa brucan, ramane ca mai 'nainte.
        ca multe altele////
        • -1 (1 vot)    
          etnobotan-anglo (Joi, 30 decembrie 2010, 20:12)

          Vanghelie [anonim] i-a raspuns lui anglo de obor

          amice, esti idiot. dupa parerea ta, comunistii au facut duminica libera?! cred ca de vina sunt prafurile pe care le tragi pe nas la club in mai noua sambata libera. hai, la multi ani! dar nu prea cred...
          • 0 (0 voturi)    
            mareane (Vineri, 31 decembrie 2010, 9:34)

            anglo de obor [anonim] i-a raspuns lui Vanghelie

            dupa cum glasuiesti, m'ai convins, tu esti !
            ca ce'am zis io si ce-ai inteles tu !
            acu stai jos, ca pricepi greu. si tie'ati placea duminica, cand ieseai la ciordit, ca la scoala
            nu prea.
            in caz ca n'ai priceput, ala e calendarul alora de merg la biserica. al vostru ramane neschimbat. de fapt s'au schimbat prea putine in tzara asta.
            vezi ca e emisiune, va amintiti duminica. e pentru tine.
    • 0 (0 voturi)    
      sta scris! (Duminică, 2 ianuarie 2011, 14:51)

      eduard [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      nici Dumnezeu,nici Isus nu a cerut oamenilor sa pazeasca sau sa serbeze ziua intai(duminica)fiind prima zi a saptamanii! In Marcu 7 cu versetul 7scrie: Degeaba Mă cinstesc ei, dând învăţături care nu sunt decât nişte porunci omeneşti.
  • +7 (9 voturi)    
    Calendar (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:42)

    Ari3s [anonim]

    Nu stiu daca are importanta aceasta schimbare. In mod cert, ziua de Duminica este ziua puterii, a odihnei. Daca popii nostrii considera ca saptamana ar trebui sa inceapa cu un pui de somn, minunat! Oricum, nu schimba nimic important.
  • +5 (9 voturi)    
    Preafericitilor! (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:49)

    Lauru [anonim]

    Deci ziua a 7-a devine ziua intai!
    Si-asa ne rupeam muncind. Acum, ca saptamana incepe si se termina cu o "pauza", ce rost mai are sa muncim intre ele!...
  • +4 (10 voturi)    
    desfranati (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:10)

    al de sus [anonim]

    popii astia niciodata nu au fost consecventi..afara doar la bani, la averi... la precurvie, la minciuna...la lacomie, la inselaciune... la toate pcatele interzise de cele 10 porunci... in incalcarea lor sunt cei mai consecventi si lideri din pacate... mai pacatosi ca ei nici ca a vazut dumnezeul pe care il slujesc... halal.. pacat de biserica si de credicnciosi... comunisti aveau ei dreptate sa infiereze pe popi si automat biserica..
    • -1 (5 voturi)    
      sau nu (Miercuri, 29 decembrie 2010, 19:15)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui al de sus

      vorbiti de parca ati cunoaste toti preotii din romania sau chiar toti preotii ortodocsi din lume. inainte de a da dreptate comunistilor care au omorat nu numai toti preotii ci toate intelectualitatea tarii, incercati sa aflati cine au fost Parintele Calciu, Parintele Staniloaie sau Parintele Galeriu. acestea sunt doar 3 nume insa lista poate continua cu sute de preoti care intr-un fel sau altul s-au jertfit pentru cei de langa ei. si, mai mult, o sa fiti surprins sa aflati ca exista si preoti contemporani care nu se potrivesc cu descrierea pe care ati facut-o. dar, intr-adevar, trebuie sa ii cautam si sa ii cunoastem. la fel cum ii cunoastem pe oamenii obisnuiti din jurul nostru. nimeni nu pretinde ca TOTI preotii sunt exemplari, asa cum nimeni nu sustine ca TOTI oamenii sunt sfinti.
    • 0 (4 voturi)    
      Atentie (Miercuri, 29 decembrie 2010, 21:31)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui al de sus

      Faci o greseala. Comunistii i-au persecutat doar pe preotii legionari, monarhisti, etc. Pe aceia i-au schimbat cu preoti loiali regimului, dintre care unii mai activeaza si acum cu ranguri inalte. De asemenea comunistii au distrus putine biserici in comparatie cu cate s-au construit in ultimii 20 ani.

      Ortodoxismul a fost interzis pentru cativa ani in Uniunea Sovietica in anii 30 pe vremea lui Stalin. Acesta a inteles insa potentialul religiei dogmatice si a folosit-o in foloase proprii; la fel si urmasii lui.
  • -1 (7 voturi)    
    o noua zi de odihna (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:13)

    Lucian [anonim]

    epistola catre evrei, cap. 4
    4. Căci undeva, despre ziua a şaptea, a zis astfel: "Şi S-a odihnit Dumnezeu în ziua a şaptea de toate lucrurile Sale".
    7. Dumnezeu hotărăşte din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoşaţi inimile voastre".
    8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.

    deci, nu mai e sambata ziua de odihna, ci duminica. Duminica a fost prima zi a saptamanii, dar banuiesc ca a fost trecuta ca a 7-a, pentru a termina saptamana cu odihna. Dar ea a fost prima si e ziua in care a inviat Hristos, noua zi de odihna, despre care vorbeste Apostolul Pavel
    • +4 (4 voturi)    
      cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun (Miercuri, 29 decembrie 2010, 21:03)

      un om [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Explicatia textului din Evrei 4:9

      " Ramane, deci, o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu."

      Cine citeste nepartinitor acest verset nu se poate sa nu se poticneasca in privinta necesitatii pazirii Sabatului. Oare nu sugereaza textul ca pentru poporul lui Dumnezeu e o alta odihna, anume nu ziua de Sabat, ci o odihna " ca cea de Sabat"? Unde mai pui ca editia Teoctist a Bibliei ortodoxe (1993) o spune pe romaneste: "Drept aceea, s-a lasat alta sarbatoare de odihna pentru poporul lui Dumnezeu!"

      Pentru o intelegere corecta a Bibliei, exista trei reguli mari de interpretare:

      A. Textul - adica verifici cum suna versetul propriu-zis in original si in alte traduceri.

      B. Contextul - cauti sa citesti care este "tema" din tot pasajul, nu numai din textul dat. In cazul ca tema e stabilita gresit, toata interpretarea, oricat de logica ar fi, conduce la erezie.

      C. Cadrul istoric - cercetezi sa vezi ce intelegeau oamenii din timpul acela prin repectivul text. Aici intri in problemele timpului si in mentalitatea contemporanilor Apostolului Pavel.

      A. Textul

      Iata cum suna versetul in limba greaca si traducerea lui, cuvant cu cuvant:

      "Ara [ Deci ] apoleipetai [ ramane inca ] Sabatismos [ sarbatoarea Sabatului ] to lao [ poporului ] tu Theu [ lui Dumnezeu ]." ("to" si "tu" sunt doar articole hotarate pentru cazurile Dativ si Genitiv)

      Unde este in text expresia "ca cea"?? Nu e!! Acest lucru se cheama "interpolare" - adaugire nepermisa, care stramba intelesul. Biblia interzice, sub semnul condamnarii vesnice, adaugarea sau scoaterea vreunui singur cuvant (Deuteronom 4:2; Proverbe 30:6; Apocalipsa 22:18,19).

      Credinciosi Cuvantului, traducatorii vechilor Biblii romanesti au redat Evrei 4:9 in felul acesta:

      "Pentru aceea au ramas oarece sambata oamenilor lui Dumnezeu." - Noul Testament de la Bãlgrad, 1648.

      "Iatã darã au rãmas sãrbarea sâmbetei nãrodului lui Dumnezãu." - Biblia de la Bucuresti, 1688.

      "Drept aceea s-au lasat Sabatismos norodului lui Dumne
      • +2 (2 voturi)    
        bravo! (Joi, 30 decembrie 2010, 7:24)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui un om

        Imi este imposibil sa citesc versetul "in original", adica in aramaica. In rest ai perfecta dreptate, trebuie analizat in intreg contextul paragrafului, si mai ales trebuie tinut cont de contextul istoric, cum au interpretat, ce au intels oamnii de acusi 2000 de ani din cuvantul Domnului.
    • 0 (0 voturi)    
      interpretare personală (Joi, 30 decembrie 2010, 23:18)

      actionman [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Cine ţi-a vârât interpretarea asta în creieraşul ăla subţirel ?Că bunul Dumnezeu,nu !
    • 0 (0 voturi)    
      pt Lucian (Vineri, 7 ianuarie 2011, 20:27)

      simons [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      nu inteleg logica … de unde pana unde astazi insemna duminica, daca cel ce spunea aceste cuvinte, le spunea intr-o zi de sambata, asa cum ai era obiceiul: „ Pavel, dupa obiceiul sau, a intrat in sinagoga. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi” (Faptele Apostolilor 17:2). Scrisoarea este adresata evreilor … asa ca este foarte probabil ca acel astazi sa fie intr-o si de Sabat … deci Sambata.
  • -9 (11 voturi)    
    Nu vad (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:32)

    drak latinu [utilizator]

    Cum unii au nivelul de inteligenta aproape de 0 ca sa vb de religie, dumnezeii si alti spiridusi acum ca intram in 2011. Ma gandesc ce gandesc acesti oameni, cat de tulburat trebuie sa fie capul
    Lor.
  • -2 (10 voturi)    
    A saptea zi (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:32)

    Martens [anonim]

    Calendarul cu duminica la sfarsit are origine ateista-comunista. Pentru crestini insa si implicit pt orice biserica, duminica e ziua intai a saptamanii, nu a saptea. Nu e nici un bai ca acum adventistii... trebuie sa fi prost daca ramai intr-o eroare doar pt a nu da satisfactie cuiva.
  • -2 (4 voturi)    
    mda (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:47)

    PaulR [utilizator]

    Irelevant
  • +5 (7 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:49)

    gabriel [anonim]

    Observ ca orice postare cu o oarecare logica si stiinta de carte primeste minusuri ....cred ca sunt niste incuiati dogmatici pe aici.....
  • +1 (7 voturi)    
    felicitari! (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:51)

    un crestin [anonim]

    Felicitari! S-a revenit la normalitate.
    Duminica a fost din totdeauna prima zi a saptamanii.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce, ati trecut la masoni? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 18:53)

    Bambina [anonim]

    Parinte Constantin Stoica., daca "schimbarea nu este ceva iesit din comun si nu schimba semnificatia zilelor", de ce ati facut-o? Foarte ciudat !!!! ce am invatat despre ziua a 7-a din Geneza nu mai este valabil??? E un motiv care nu ni-l spuneti deschis! asa ca masoneria lucreaza, caci numai la ei totul este ascuns !
  • -3 (5 voturi)    
    Confuzie Gravă (Miercuri, 29 decembrie 2010, 19:42)

    PC [anonim]

    Cine influienteaza sinodul cu astfel de schimbari ? PRIMA ZI A SAPTAMANII era in legea veche ! De la INVIERE ziua a saptea (a odihnei) e DUMINICA ! Trezeste-te sfinte sinoade ! A innebunit Daniel !
  • 0 (8 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic (Miercuri, 29 decembrie 2010, 20:01)

    denvarel [utilizator]

    Ziua a saptea, de odihna este sambata? Duminica ce este? Un fel de luni? Biblia asta iti incuie mintea. Cand face dumnezeu lumea ultima zi e de odihna, binecuvantata, samd. Cand invie dumnezeu nu mai e ziua a saptea aia buna, e prima!
    Domnilor preoti nu cumva Cristos a inviat lunea?
    • +2 (4 voturi)    
      te pierzi in amanunte (Miercuri, 29 decembrie 2010, 22:23)

      2 [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      iar ignoranta ta e demna de mila
      • -1 (1 vot)    
        Lasa ca are cine sa le ia de bune... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:19)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui 2

        Nu plange ca pierzi un miel cand turma te asteapta cu drag sa-i povestesti cum prima este de fapt ultima pentru ca, nu-i asa, toate sunt de la Domnul, Preasfintit fie Numele Lui, deci nu mai conteaza ordinea lor.
        Crede si nu cerceta!

        Te-ai gandit macar o secunda la impactul economic si cultural pe care il are o asemenea schimbare? Si daca te-ai gandit, tu impreuna cu prelatii, asta a fost cea mai convingatoare explicatie pe care ati gasit-o?
        "In plus, pentru preotii si credinciosii practicanti, calendarul este si un instrument de lucru in care ne uitam sa vedem semnificatia Duminicii, care este Evanghelia care se citeste, Apostolul care se citeste, care sunt sarbatorile pe care trebuie sa le respectam"
        Dupa asa purtator de cuvant incep sa cred ca Vanghelie care este, stie limba mai bine ca mine
  • +2 (2 voturi)    
    o confuzie (Miercuri, 29 decembrie 2010, 20:24)

    pr petru [anonim]

    In perioada Postului Mare, intr-adevar duminica e prima zi a saptamanii dar dupa Rusalii are loc asa numita intoarcere iar Duminica (conform citirilor din Sfanta Evanghelie) e ultima zi a saptamanii. Ce spune parintele Stoica e halucinant: dupa Rusalii prima duminica e la sfarsitul saptamanii si nu cum spune el, pe dos... Eu cred ca de fapt e o chestie de asezare in pagina a calendarului: unde se trage linie inainte de duminica sau dupa duminica...
    Sau asa sper sa fie...
  • +3 (3 voturi)    
    normalitate.. (Miercuri, 29 decembrie 2010, 20:27)

    Mihai [anonim]

    se intra in normalitate...se recunoaste ca duminica este defapt prima zi a saptamanii, iar potrivit poruncii a patra din cele zece porunci................... Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.
  • 0 (2 voturi)    
    Purtatorul de cuvant a ucis acordul (Miercuri, 29 decembrie 2010, 20:33)

    denvarel [utilizator]

    "In plus, pentru preotii si credinciosii practicanti, calendarul este si un instrument de lucru in care ne uitam sa vedem semnificatia Duminicii, care este Evanghelia care se citeste, Apostolul care se citeste, care sunt sarbatorile pe care trebuie sa le respectam", a adaugat purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane.
  • +3 (3 voturi)    
    ceva nu e in ordine (Miercuri, 29 decembrie 2010, 21:10)

    florin [anonim]

    Biserica ortodoxa respecta legea si cele 10 porunci. Daca porunca a-4-a zice :Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti.
    Să lucrezi şase zile, şi să-ţi faci lucrul tău.
    Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
    Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o. Exodul 20 cu 14.
    Si se recunoaste ca duminica este prima zi a saptamanii cred ca este o scapare de logica, ceva nu are continuitate si se rupe
    • +3 (5 voturi)    
      ceva este totusi in...ordine (Miercuri, 29 decembrie 2010, 22:54)

      george [anonim] i-a raspuns lui florin

      Biserica ortodoxa face oficiu de a indrepta o eroare: recunoaste ceea ce trebuia de mult recunoscut ca de fapt duminica e ziua a I a si nu a saptea. Ceea ce nu e in ordine e faptul ca ea nu pazeste asa cum spui cele zece porunci pentru ca in mod flagrant calca porunca a patra. A instituit o alta zi de odihna decat cea Biblica. Daca veti gasi undeva in Biblie ca este permisa schimbarea cinstirii zilei a saptea cu prima zi atunci aruncati aceasta carte. Dar daca a facut-o cineva, fie ea chiar si biserica atunci ceva in mintea oamen ilor trebuie sa se intample si sa-si puna intrebarea: de ce atatea milenii biserica oficiala a ascuns acest adevar?
      • +2 (4 voturi)    
        Test alege raspunsul corect (Joi, 30 decembrie 2010, 10:17)

        gabriel.pop [anonim] i-a raspuns lui george

        A BOR a mintit pina acum.
        B BOR a inceput sa minta acum
        C BOR a mintit si inainte si minte si acum
        • 0 (0 voturi)    
          .... (Duminică, 2 ianuarie 2011, 16:02)

          Danny [anonim] i-a raspuns lui gabriel.pop

          :)) orice varianta contine minciuna =)) ce mai conteaza? =))
  • +2 (4 voturi)    
    adevar biblic (Miercuri, 29 decembrie 2010, 21:22)

    un crestin [anonim]

    Oare nu toti crestinii ( cei care cred in Isus ) ar fi corect sa tina acelasi lucru ? Cu siguranta se revine la ce se sarbatorea in timpul lui Isus si imediat dupa moartea lui. Exact asa cum trebuie sa se sarbatoreasca! A lasat Dumnezeu alte zile decat cele mentionate de El in Vechiul Testament? NU! Iar Isus nu a schimbat nimic din ce a facut Tatal Sau. Nu are nimic de-a face ziua de odihna cu ziua invierii! Atunci de ce trebuia schimbata ziua de odihna Sabatul in Duminica ( Ziua I a saptamanii , mai exact) ? In Biblie celelalte zile nu au nume. Numele zilelor saptamanii au fost puse mai tarziu de romani , inspirati de numele zeilor.) ? Nu credeti ca e timpul sa reflectati si sa va documentati cei care sunteti in dilema? Multa sanatate si credinta tuturor!
    • 0 (6 voturi)    
      Ce-mi place... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:41)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui un crestin

      De curiozitate, o intrebare:
      De unde stii tu ca Sabatul e Sambata? Poate e miercuri. Daca Vechiul Testament nu le-a dat nume zilelor doar numere, si pe alea cam ametite, de unde stii tu care e prima, ultima sau care este de odihna, si care e de munca? Si Aurelian ala, cand a renumerotat calendarul, nu cumva le-a dat peste cap?
      • +1 (1 vot)    
        răspuns pentru denvarel (Joi, 30 decembrie 2010, 21:59)

        actionman [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        Întrebările tale scot în evidenţă o mare necunoaştere din partea ta: o simplă lectură a celor 4 evanghelii ,te-ar fi scos din ceaţă,nu era neapărat necesar pentru asta să lecturezi şi capitolul 20 ,Exodul,din V.T.Dar,dacă,totuşi ai fi citit acestea nu ai mai fi făcut aceeaşi greşeală pe care o fac şi politicienii noştri,adică să ne vorbească despre lucruri pe care nu le cunosc.Referitor la partea cu împăratul Aurelian,află că el personal nu a făcut nimic în legătură cu restabilirea cronică a timpului scurs de la naşterea lui Isus.Acest lucru a fost făcut de către un călugăr,Dionisie Exiguus ,care locuia în Scitia Minor (Dobrogea de azi),(vezi "Sisteme Clendaristice" de George Stănilă)
    • 0 (4 voturi)    
      prea tare (Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui un crestin

      adevarul iese la iveala. Dumnezeu a lasat ziua a saptea, Sabatul(sambata), pentru om, nu pentru evrei...
  • -4 (4 voturi)    
    calendarul perfect (Miercuri, 29 decembrie 2010, 21:36)

    Dzero [anonim]

    Degeaba va certati, calendarul cel mai important este cel cu noile episoade Scy Fy (multumim IMDB).
  • +1 (3 voturi)    
    yupiiiii (Miercuri, 29 decembrie 2010, 21:44)

    gigel [anonim]

    Halleluyah brothers!
  • -2 (4 voturi)    
    odihana adevarata (Miercuri, 29 decembrie 2010, 22:08)

    george [anonim]

    Dragi crestini, niciodata ziua a saptea , nu a fost duminica. Sunt argumente calendaristice, astronomice ca saptamana nu a avut niciodata vreo modificare chiar daca s-a schimbat calendarul. Secventa normala a ramas mereu in ordinea ei nealterand cursul saptamanii. Deci stiintific sambata e ziua de odihna dupa Biblie si niciodata duminica. Daca biserica a facut modificarea e pe raspunderea ei. Nicaieri in Biblie nu spune ca omul , sau vreo institutie religioasa are dreptul de a modifica ziua de odihna. Nu e vorba de adventisti sau de evrei care tin sambata ci de dreptatea Bibiei.
  • +2 (4 voturi)    
    restabilire logica a adevarului (Miercuri, 29 decembrie 2010, 22:13)

    2 [anonim]

    luni este ziua lunii, marti - marte, miercuri - mercur, joi - jupiter, vineri venus. sambata a fost ziua lui saturn, transformata in SABAT (ziua a saptea) iar duminica - ziua soarelui (englezii au pastrat-o - sunday) a devenit ziua Domnului. acum e bine.
    • +2 (4 voturi)    
      Ziua a a7a (sabatul/sambata) (Joi, 30 decembrie 2010, 0:02)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui 2

      Sabatul,sambata a fost dintotdeauna ziua de odihna,dupa cum spuna Biblia:"dupa ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalena, Maria au cumparat miresme ca sa se duca sa unga trupul lui Iisus. in zia dintai a saptamanii s-au dus la mormant dis de dimineata...". ea a fost schimbata in timpul lui Constantin cel Mare daca stiti putina istorie.Ca sa faca pace intre pagani si crestini,ca sa zic asa,s-a ales o zi comuna pt toti,ziua soarelui (paganii se inchinau la soare) si au numit-o ziua Domnului gasind ca premisa ca atunci a inviat Iisus.Dar El Insusi a spus ca nu a venit sa schimbe legea.Dedu si tu acum logic care este adevarul.Plus ca in arhiva Vaticanului este scris ca ziua a 7 a fost sambata,dar au modificat-o in duminica.Dar in Biblie nu este scris ca asta ar fi vrut Dumnezeu,dimpotriva,intelegi?
  • +3 (5 voturi)    
    Bai fratilor ! (Miercuri, 29 decembrie 2010, 22:23)

    giga [anonim]

    Nevasta-mea nu mai stie daca spala duminica sau nu. E sarbatoare sau nu e ?
    • +3 (5 voturi)    
      iti spun eu... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:15)

      alex nambani [anonim] i-a raspuns lui giga

      n-o sa spele nic. nu ii permite religia. religie care nu are legatura cu zilele ci cu numarul cascavalului adus de tine in casa cu care e direct proportional dar in progresie aritmetica.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce ma distrez (Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:03)

    Aditza [anonim]

    Hai ca asta-i buna.
    Nici sa fi cautat nu as fi gasit o exemplificare mai buna pentru proverbul :" Un prost arunca o piatra in balta, iar alti prosti se arunca sa o scoata". :) In cazul de fata 3 popi treziti din somn, se gandesc ca ar fi cazul sa mai faca si ei ceva, sa fie mai thrilling.

    La unele comentarii, de-a dreptul savuroase, am ras de ziceam ca ma prapadesc. :) Nu tin minte sa ma mai fi distrat asa tare pe HN.

    Daca Duminica era prima zi a saptamanii din "mosi stramosi", de ce s-au trezit popii tocmai acum sa faca modificarea? Ca sa vezi, ce desene animate sunt si astia. Zau asa, Parinte!
  • -2 (6 voturi)    
    wtf (Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:09)

    AlisCuPar [utilizator]

    e vorba de calendarul ortodox (ala de-l tin habotnicii pe perete), nu de calendarul laic.
  • +4 (4 voturi)    
    In sfarsit! (Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:34)

    Oana [anonim]

    In sfarsit a luminat Dumnezeu Sinodul! Din totdeauna a fost duminica prima zi din saptamana conform citatului din biblie "dupa ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalena, Maria au cumparat miresme ca sa se duca sa unga trupul lui Iisus. in zia dintai a saptamanii s-au dus la mormant dis de dimineata...".
  • +1 (3 voturi)    
    incapacitate jurnalistica sau dorinta de scandal? (Joi, 30 decembrie 2010, 0:30)

    ... [anonim]

    daca redactorii HN tot s-au impiedicat in aceasta "stire", puteau macar s-o redacteze pan' la capat si sa spuna care-i treaba cu prima sau ultima zi din saptamana, nu sa lase comentatorii sa desluseasca problema.

    religios (indiferent ca e vorba de confesiunea ortodoxa sau de cea catolica), duminica este prima zi din saptamana. tocmai pt ca duminica nu coincide cu sabatul evreiesc, ci este ziua de dupa sabat. asta-i tot.

    aceasta "inlocuire" este in concordanta cu caracterul innoitor al revelatiei cristice, unde legea noua, a iubirii, o inlocuieste pe cea din Vechiul Testament etc.

    cu alte cuvinte, stirea este despre o formalitate ce are ca scop clarificarea importantei duminicii din punct de vedere religios. cu alte cuvinte, un amanunt ce poate interesa un credincios practicant, ce cunoaste deja lucrurile mai importante ale religiei sale.
    la procentajul de crestini practicanti ce se perinda pe acest site, si la amploarea chestiunilor religioase in politica editoriala a Hotnews-ului, aceasta stire nu avea ce cauta aici. dar, cu o prezentare mestesugita, ea poate fi transformata intr-o excelenta stire de scandal. uite cum se cearta o groaza de comentarii pe existenta/ inexistenta lui D-zeu. felicitari :D
  • -2 (2 voturi)    
    Confuzie (Joi, 30 decembrie 2010, 0:51)

    bistriz [anonim]

    I. Din Evanghelia dupa Marcu nu reiese in ce zi a inviat Isus ci doar ziua cand Mariile au gasit mormantul gol. La fel e in toate Evangheliile. Rezulta ca putea invia Duminica dar si mai repede. ( Si oricum lucrurile sunt neclare. Conform Matei 28.1 Mariile s-au dus la mormant la sfarsitul zilei sabatului. In Marcu 16.1, Luca 24.1 si Ioan 20.1 dupa ce a trecut sabatul).
    II. La evrei ziua incepe la apusul soarelui. Sabatul (obisnuit) dureaza de Vineri seara pana Sambata seara. Deci, dupa calendarul laic actual, Isus putea invia Sambata.
    III. Luca 23.43: “Si Isus i-a raspuns [talharului de pe cruce]: adevarat iti spun ca astazi vei fi cu mine in rai”. Asta inseamna ca a inviat chiar in aceeasi zi in care a fost rastignit - ziua pregatirii, deci Vineri.
  • +2 (2 voturi)    
    Deci sunt 2 momente și zile diferite.... (Joi, 30 decembrie 2010, 1:09)

    UnOrdotox [anonim]

    Sâmbăta zi de odihnă, și Duminica,
    ziua Domnului.
    Indiferent ce număr în săptămână are Sâmbăta sau Duminica, se repetă tot din 7 în 7 zile. Deci se respectă partea cu 6 zile lucru și 1 de odihnă.
    Întreb, și eu noi, ortodocși, de ce ținem doar Duminica?
    • -1 (1 vot)    
      chiar conteaza? (Joi, 30 decembrie 2010, 1:34)

      ... [anonim] i-a raspuns lui UnOrdotox

      pentru ca o data cu crestinismul si cu mutarea accentului asupra duminicii a fost firesc ca aceasta sa devina, cum spuneti, ziua Domnului - deci cea ce trebuie sarbatorita.

      cat despre partea cu munca - e de bun simt sa intelegem ca prevederea odihnei obligatorii era de bun simt atata timp cat regulile de igiena publica nu avea cine le institui in afara religiei. pe de alta parte, crestinii au avut in mod repetat probleme in preluarea tuturor chichitelor din Vechiul Testament, impiedicandu-se in tot felul de asemenea prevederi redundante.
      este sanatos sa te odihnesti o zi pe saptamana, este habotnic sa crezi ca daca speli un vas ai facut o crima.
      • 0 (0 voturi)    
        uf (Joi, 30 decembrie 2010, 1:38)

        ... [anonim] i-a raspuns lui ...

        imi cer scuze pt exprimarea tembela. noapte buna :)
    • +1 (1 vot)    
      Duminica (Joi, 30 decembrie 2010, 10:37)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui UnOrdotox

      E normal fiind crestin sa respecti Cuvantul lui Dumnezeu care este scris in Sfanta Scriptura .Acolo gasesti care este ziua intaia in care a inviat Domnul Isus si care este ziua a saptea , zi gasita si in cele 10 porunci pe care omul are datoria sa le respecte .Dar noi traim intr-o societate care de mult s-a abatut de la principiile lui Dumnezeu .

      V-ati gandit daca s-ar respecta acele porunci cum ar fi viata noastra ?

      Daca nu s-ar fura ....nu cumva ar fi bani destui la buget ?
      Daca nu ar fi curvia... cate familii nu ar fi dezbinate si cati copii nu ar suferi in urma despartiri parintilor ? Biserica face un pas de a arata lumii care este ziua a saptea din Legea lui Dumnezeu scrisa pe table de piatra ca nu cumva timpul sa le stearga ...dar asa cum scrie in profetia din Daniel capitolul 7 cu versetul 25 cineva "se va incumeta sa schimbe vremile si legea " deci nu a avut dreptul sa faca acest lucru ci a fost o incumetare .Ramane dar sa hotaram cui slujim : Lui Dumnezeu si tinem ziua hatarata de el adica a saptea sau celor care au hotarat sa schimbe ziua de inchinare in anul 321 in timpul Imparatului CONSTANTIN CEL MARE .bISERICA ortodoxa face un act de dreptate asezand ziua duminicii acolo unde a hotarat Dumnezeu la creatiune adica prima zi de munca nu de inchinare .Cine are ochi.... sa vada iar cine are urechi... sa auda .
    • +1 (1 vot)    
      ziua Domnului (Joi, 30 decembrie 2010, 10:43)

      george [anonim] i-a raspuns lui UnOrdotox

      Dupa care Biblie ziua a I a e ziua Domnului? Nu e nici o defalcare in Biblie, ca ziua a saptea e ziua de odihna iar duminica ziua Domnului. Ziua de odihna e si Domnului. Traim intr-o lume religioasa care nu-si citeste Biblia si nici nu vrea sa cerceteze ce spune atat de clar. Ziua a I a , duminica a fost botezata ca ziua Domnnului de Contantin cel Mare 321 pentru a impaca si paganismul care tinea ziua soareleui. Si asta pe socoteala invierii lui Hristos. Deci , pana acum ati tinut ziua soarelui , nici o problema . Ramaneti pe aceeasi zi, doar ca-i dam o importanta crestina. Mai ramane si sambata in paralel ca e scris in Carte , dar e prea pangarita de evrei ca ei L-au respins pe Hristos. Si asa ziua a Saptea , sambata ca zi de inchinare a fost stearsa usor prin imputarea evreilor ca au respins ca natiune pe Hristos. Si iudeii crestinati au fost persecutati la gramada cu evreii care L-au respins pe Mesia. Istoria consemneaza aceste fenomene si noi ne facem ca nu conteaza. Pana la urma Dumnezeu ne va judeca nu dupa ce regulile pe care noi le scoatem ca fiind importante , ci dupa Adevarul pe care El ni L-a dat si L-am respectat sau nu.
  • 0 (2 voturi)    
    mda... (Joi, 30 decembrie 2010, 2:44)

    cristi [anonim]

    Mai oameni buni, chiar nu intelegeti ca zilele saptamanii sunt o conventie umana, la fal ca si zilele si lunile anului!? Omul le-a numit el asa cum a vrut ca de altfel ele curg de la mama natura una dupa alta fara deosebire, atata vreme cat Soarele si Pamantul ne vor mai rabda :) Ia mai bine ascultati o muzica de Dvorak sau Prokofiev si minunati-va! Admirati omul in plenitudinea lui artistica! Bucurati-va si lasati "marile fete bisericesti" sa-si scotoceasca in tihna calendarele! In curand vor fi singurii tiitori de calendare. :)
    • 0 (0 voturi)    
      Si dintre anotimpuri... (Joi, 30 decembrie 2010, 7:02)

      ana [anonim] i-a raspuns lui cristi

      ...xare e primul? Vara, toamna, primavara?
      Sau poate iarna, caci in 1 Ianuarie cand incepe anul e iarna?
  • -1 (5 voturi)    
    cine ne lumineaza ? (Joi, 30 decembrie 2010, 8:33)

    fabian [anonim]

    Eu parca stiam ca Dumnezeu a creat lumea in sase zile si intr-a saptea s-a odihnit; deci saptamana de lucru a Creatorului incepea luni si se termina Duminca. De fapt vroiam sa spun ca ne-ar trebui un nou Mantuitor, pentru ca eu vad ca fetelor astea luminate (?) le-a intunecat cineva (!) mintile. Poate se indura Dumnezeu si de noi si ne lumineaza El cumva pentru ca Sinoadele astea mai mult le incurca!
    • +1 (1 vot)    
      am explicat mai sus (Joi, 30 decembrie 2010, 10:34)

      ... [anonim] i-a raspuns lui fabian

      eu si altii... ma rog, ceea ce trebuia explicat in articol daca oamenii nu voiau zeci de comentarii aiurea :D dar informarea paleste in fata audientei.

      saptamana de lucru incepea intr-o zi pe care noi o numim duminica si se termina sambata (de sabat). dar, cum invierea a avut loc dupa sabat, asadar in prima zi a saptamanii, acea prima zi a devenit pentru noi duminica - adica ziua Domnului.

      in crestinism, duminica este considerata prima zi din saptamana demult, nu au revolutionat ortodocsii nimic, asa ca nu-i mai bombaniti degeaba.
      • 0 (0 voturi)    
        asa e (Vineri, 31 decembrie 2010, 19:39)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ...

        Eu am aflat de la orele de religie ca duminica e prima zi a saptamanii. De asemenea, cel putin doua persoane mi-au spus ca au ajuns sa accepte ziua a saptea - sambata - ca zi de odihna si in urma unor discutii private pe care le-au avut cu preoti ortodocsi, care le-au spus prieteneste ca asta e adevarul.
  • +1 (1 vot)    
    normalitate.. (Joi, 30 decembrie 2010, 9:20)

    Mihai [anonim]

    NU ESTE DELOC O CONVENTIE UMANA...ESTE PORUNCA EXPRESA A LUI DUMNEZEU!!!! ZIUA A SAPTEA SA O SFINTESTI!!! si acum intrand in normalitate este ff simplu de numarat pana la sapte...
  • +2 (2 voturi)    
    Duminica (Joi, 30 decembrie 2010, 9:33)

    cornel [anonim]

    E normal fiind crestin sa respecti Cuvantul lui Dumnezeu care este scris in Sfanta Scriptura .Acolo gasesti care este ziua intaia in care a inviat Domnul Isus si care este ziua a saptea , zi gasita si in cele 10 porunci pe care omul are datoria sa le respecte .Dar noi traim intr-o societate care de mult s-a abatut de la principiile lui Dumnezeu .

    V-ati gandit daca s-ar respecta acele porunci cum ar fi viata noastra ?

    Daca nu s-ar fura ....nu cumva ar fi bani destui la buget ?
    Daca nu ar fi curvia... cate familii nu ar fi dezbinate si cati copii nu ar suferi in urma despartiri parintilor ? Biserica face un pas de a arata lumii care este ziua a saptea din Legea lui Dumnezeu scrisa pe table de piatra ca nu cumva timpul sa le stearga ...dar asa cum scrie in profetia din Daniel capitolul 7 cu versetul 25 cineva "se va incumeta sa schimbe vremile si legea " deci nu a avut dreptul sa faca acest lucru ci a fost o incumetare .Ramane dar sa hotaram cui slujim : Lui Dumnezeu si tinem ziua hatarata de el adica a saptea sau celor care au hotarat sa schimbe ziua de inchinare in anul 321 in timpul Imparatului CONSTANTIN CEL MARE .bISERICA ortodoxa face un act de dreptate asezand ziua duminicii acolo unde a hotarat Dumnezeu la creatiune adica prima zi de munca nu de inchinare .Cine are ochi.... sa vada iar cine are urechi... sa auda .
  • +1 (1 vot)    
    Daca e luni, e duminica! (Joi, 30 decembrie 2010, 9:46)

    Laurentiu [anonim]

    Haha, baieti, ati bagat-o pe maneca! Sa va vad cum o sa ziceti de acum "weekend placut!" cand saptamana incepe duminica. Se pare ca biserica a inceput sa aplice si ea principiul "incurca-i drace!"
    • +1 (1 vot)    
      respectarea Sfintei Scripturi. (Joi, 30 decembrie 2010, 11:22)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      cereti parerea competenta a pastorului adventist Mihai Gadea de la antena 3 ,cel care nu respecta cele 10 porunci in relatia cu aproapele sau . O fi oare numai felix motanul ?
      • 0 (0 voturi)    
        fiecare raspunde personal (Joi, 30 decembrie 2010, 12:22)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui victor

        Singura "parere competenta" e Sfanta Scriptura. Daca individul de care mentionati calca cele 10 porunci, fiti sigur ca va veni ziua cand sa dea socoteala pentru acest lucru. Totusi asta nu ne scuteste pe fiecare in parte de responsabilitatea personala pe care o avem inaintea lui Dumnezeu.
  • 0 (2 voturi)    
    Neuronul Stingher merge la BOR! (Joi, 30 decembrie 2010, 11:33)

    mm [anonim]

    Cred ca trebuie sa dati premiul Neuronul Stingher lui BOR, cu magna cum laudae! A recuperat pe ultima suta, starnind hazul natiunii! Sa traiesti BOR si sa mai faci glume dintr-astea!
  • 0 (0 voturi)    
    lunile si zilele (Joi, 30 decembrie 2010, 16:35)

    Hook [anonim]

    Ar trebui sa se revina si la scrierea cu majuscule a lunilor anului si zilelor saptamanii... din respect pentru credinta, sunt repere dupa care ne calauzim viata in timp...
  • -1 (1 vot)    
    Duminica (Joi, 30 decembrie 2010, 18:30)

    Constantin [anonim]

    e prima zi, conform Bibliei. Sâmbăta era poruncită ca zi de odihnă pt. evrei, în vechiul legamânt. În noul legământ ziua Domnului e duminica. N-aţi citit (cei ce ziceţi că ştiţi Biblia) că Domnul era acuzat de farisei că desfiinţa Sabatul?
    În Faptele Apostolilor cap. 20, v.7 se spune că Pavel i-a adunat pt. împărăşanie în prima zi.(stătuse acolo 7 zile, deci, dacă trebuia cinstită în continuare sâmbăta, ar fi făcut-o în ziua a şaptea, nu în prima. Întrebarea e: de ce numai acum afăcut BOR această schimbare, nu de ce a făcut-o.
    • 0 (0 voturi)    
      Te-ai incurcat (Joi, 30 decembrie 2010, 21:24)

      Luci [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Faptele Sfintilor Apostoli 20:7 "În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii."

      In primul rand se spune impartasanie nu "imparasanie", iar in al doilea lucru tu nu stiai dragul meu ca cu aceasta ocazie crestinul se impartaseste cu trupul(simbolizat prin paine) si sangele(simbolizat prin vin) Domnului Iisus Hristos? Sau poate crezi ca apostolilor li se terminase vinul.
      Acea ocazie nu a fost de impartasanie ci doar o masa Agape.
      • 0 (0 voturi)    
        Te prefaci (Vineri, 31 decembrie 2010, 10:18)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Luci

        că nu ştii ce-i "frângerea pâinii" sau chiar nu ştii?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu ma prefac (Duminică, 2 ianuarie 2011, 21:21)

          Luci [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Eu stiu ce este frangerea painii, probabil ca tu interpretezi textele Scripturii dupa proprile idei. Dumnezeu sa te binecuvanteze.
    • +1 (1 vot)    
      Iisus a "dezlegat" Sabatul de randuieli inutile (Duminică, 2 ianuarie 2011, 11:23)

      flaviusalex [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Daca era doar pentru evrei, de ce indeamna Iisus, in Evanghelia sfantului Matei, cap 24, v.20, sa se roage ca fuga lor sa nu fie intr-o zi de Sabat, daca Sabatul s-a desfiintat odata cu moartea Sa? E bine sa tinem cont ca evenimentul asedierii Ierusalimului a avut loc in anul 70 d.Hr, timp in care Sabatul inca era serbat de evrei si de noii convertiti la crestinism.
      Un alt aspect este acela ca Sambata, Sabatul biblic, este respectat de multe grupe de crestini, din numeroase denominatiuni: exista ortodocsi de-ai nostrii care respecta sambata, sunt catolici care s-au convins de acest adevar, de asemenea neoprotestanti, baptisti de ziua a saptea, numerosi penticostali care respecta ambele zile, adventistii care au ca zi specifica de inchinare sambata, evanghelici si chiar si protestanti mai vechi.
      Pe teritoriul Romaniei actuale, pentru cei care au cunostiinte de istorie religioasa romana, se stie ca au existat grupuri distincte de Sabatarieni, multe secole, pana in secolul al XVIII-lea, cand, in urma numeroaselor persecutii, au fost adusi la tacere sau convertiti fortat la catolicism...
      Insa, nu este locul aici pentru teze de doctorat pe tema aceasta...Informatiile exista in cartile de istorie si in constiinta noastra
    • 0 (0 voturi)    
      pt constantin (Vineri, 7 ianuarie 2011, 21:06)

      simons [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      te citez "Sambata era poruncita ca zi de odihna pentru evrei" ... doua intrebari, Adam era evreu, Dumnezeu este si El evreu ? Daca nu, de ce scrie chiar la inceputul Bibliei (Geneza 2:2-3) : "In ziua a saptea Dumnezeu si-a sfarsit lucrarea, pe care o facuse; si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o facuse. Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentruca in ziua aceasta S-a odihnit de toata lucrarea Lui, pe care o zidise si o facuse"
  • +1 (1 vot)    
    normalitate.. (Joi, 30 decembrie 2010, 22:08)

    Mihai [anonim]

    nu a desfiinta Isus sabatul....a spus fff clar...sa nu credeti ca am venit sa stric legea sau proorocii.....si tot El mai spunea....fiul omului este Domn si al sabatului...tot El vorbind despre distrugerea Ierusalimului (care avea sa se intample peste 35 de ani) spunea...rugati-va ca fuga voastra sa nu fie intr-o luna de iarna sau o zi de sabat...proorocul isaia vorbind despre noul pamant..(despre rai) spune....asa vorbeste Domnul....in fiecare luna si in fiecare sabat orice faptura va veni in fata Mea sa se inchine!!!! faptul ca sf apostol Pavel continua vorbirea..predicarea si in prima zi a saptamanii nu este o dovada ca aceste a schimbat ziua de inchinare....de altfel stim ca evrei pazesc sabatul...si primii crestini au pazit sabatul!!! ei fiind asa de dornici sa fie pe plac Domnului au vrut sa faca si taierea imprejur...dar aceasta fiind clar reglementata de batranii de la ierusalim...asadar...Cine zice: "Îl cunosc", şi nu păzeşte poruncile Lui, este un mincinos, şi adevărul nu este în el.
    1Ioan 1.6; 1Ioan 4.20; 1Ioan 1.8; ......Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Isus.
    Apoc 13.10; Apoc 12.17; .....Şi balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus să facă război cu rămăşiţa seminţei ei, care păzesc poruncile lui Dumnezeu, şi ţin mărturia lui Isus Hristos.
    Gen 3.15; Apoc 11.7; Apoc 13.7; Apoc 14.12; 1Cor 2.1; 1Ioan 5.10; Apoc 1.2-9; Apoc 6.9; Apoc 20.
  • +1 (1 vot)    
    Totusi... (Joi, 30 decembrie 2010, 22:13)

    crestin [anonim]

    ...vom fi judecati dupa legea data de Dumnezeu si nu dupa legile oamenilor. La judecata vom fi intrebati de pazirea zilei a saptea, Sabatul stabilit de Dumnezeu, si nu de pazirea zilei intai, stabilita de oameni. Dumnezeu este neschimbator: cele 10 porunci (deci si porunca a patra) vor ramane valabile pentru vesnicie. Aceeasi zi care a fost a saptea la creatiune va fi a saptea pana in vesnicii.
  • +2 (2 voturi)    
    In Calendarul ortodox pe 2011 saptamana incepe cu (Joi, 30 decembrie 2010, 22:51)

    Claudiu [anonim]

    Bai popi! (pana sa vad art asta si sa-mi cumpar calendar aveam respect pentru haina preoteasca!!!) da' cum naiba ramane cu "si in a saptea zi s-a odihnit???????" e ultima oara cand imi iau un calendar ortodox!!! cred ca vi se trage de la prea mult apaos!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine pentru greseala (Vineri, 31 decembrie 2010, 0:26)

    andra [anonim]

    Imi pare rau pentru ca acesti oameni isi bat joc de religia noastra. Una din porunci spune: ”Munceste sase zile iar a saptea odihneste-te. ” Iar Dumnezeu nu a inceput cu odihna ci a munci sa faca niste pacatosi si tot ce le era vital lor si apoi in a saptea zi s-a odihnit. Sa le fie rusine pentru declaratie pentru ca nu au dreptate. Nu stiu cum sa-si ascunda greseala.
    • 0 (0 voturi)    
      greseala e a ta nu a lor (Vineri, 31 decembrie 2010, 10:44)

      vizitator [anonim] i-a raspuns lui andra

      Intotdeauna ziua a saptea a fost ziua de odihna. Faptul ca la noi a fost asezata duminica pe pozitia a saptea nu inseamna ca pana acum a fost a saptea zi din saptamana, iar de acum va fi prima.

      Duminica a fost dintotdeauna ziua intai a saptamanii (vezi invierea), iar sambata a fost ziua a saptea (cea de odihna si singura sfintita).

      Ziua de inchinare in crestinism a fost schimbata (din sambata in duminica) in anul 321 de imparatul Constantin cel Mare din motive politice. Constantin a fost toata viata un necrestin, dar s-a botezat cu putin timp inainte de moarte, tot din motive politice. Iar noi il numim acum "sfant".
  • +1 (1 vot)    
    Incurajare : Incepem si terminam cu odihna (Vineri, 31 decembrie 2010, 7:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    Eram convins ca este normal sa te odihnesti o zi dupa ce muncesti sase zile la rand, ca acesta ar fi
    un indemn pentru o viata sanatoasa, a fizicului si a spiritului nostru, care ar face parte din preceptele lumii crestine - precept incalcat odata cu introducerea Sambetei nelucratoare. (enoriasii si-au luat un 'bonus' cu de-la-ei-putere, peste drepturile ce-i revin din partea Domnului).
    Acum, cele sase zile lucratoare nesuferite(lucratoare nu gluma, la noi, ortodocsii!)) vor fi incadrate de doua zile de odihna bine-meritata.
    Sa speram ca aceasta precizare, facuta de Sfintiile Lor, va avea ca efect cresterea spectaculoasa a vredniciei romanilor (cresterea 'productivitatii muncii', cum obisnueste domnul Boc sa ne talmaceasca tehniceste).
    • -1 (1 vot)    
      REctificare (Vineri, 31 decembrie 2010, 10:36)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Nu ..... 'ce-i revin', ci ...... 'ce le revin'.
      Iertati, va rog.
  • 0 (0 voturi)    
    crestin (Vineri, 31 decembrie 2010, 9:30)

    asterptator [anonim]

    Dragilor Crestini ,sa vedem ce osa mai spuna Adventisti cu de cretul duminical ca spuneau ca pe unele locuri deasa e semnat , Cred co o sa recunoasaca, ca din 1844 au mintit lumea si Ellen white este Proroc mincinos,uitati ca duminica este zioa intii a saptamini si nu a schimbat sabatul nimeni de la originea lui asa cred ca vati covins ca nu va fi nici un decret duminical , ci va fi persecutati crestini pentru credinta lor nu pentru zile asa cum ati crezut 140 de aniuitati ca ortodoxi sun frati vostri, si cred ca daca ne uitam la originea fiecaruea ,stau mai bine ortodoxi decit adventisti,va urez multa pace tuturor crestinilor,
    • 0 (0 voturi)    
      @crestin (Vineri, 31 decembrie 2010, 10:51)

      vizitator [anonim] i-a raspuns lui asterptator

      Esti putin incoerent. Si adventistii cred ca duminica este ziua intai a saptamanii, iar sabatul este in ziua a saptea. Nu sabatul a fost schimbat, ci ziua de odihna.

      Cat despre 1844, esecul pe care l-au avut atunci i-a facut sa studieze mai profund profetiile si sa-si dea seama ca nu au gresit data ci evenimentul care trebuia sa aiba loc la acea data.

      Faptul ca a fost modificat calendarul nu schimba ordinea zilelor. Stai linistit, nu te va chema nimeni duminica la servici sau la scoala de acum. Dar ar trebui sa-ti ridice niste semne de intrebare.
      • 0 (0 voturi)    
        crestin (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:41)

        asteptator [anonim] i-a raspuns lui vizitator

        Dragul meu nu te supara ca nu vorbesti cu unul care nu cunoasta doctrina a.z.s. eu vreau sa spun ca nu poate ca duminica sa fie semnul fearei,Iar cit priveste anul 1844 nu are nici o legatura Cu Bibliea si evenimentele de atunci ,ce vrei sa spui ca Domnul a venit dar nu pe pamint cum il asteptau ci a intrat din sfina in sfinta fintelor si a inceput judecata de cercetare ,incearca sa te reculegi si sa vezi ca totul e fals, si ati trait in minciuna si traiti inca,Cit despre Duminica crestini Ortodoxi se aduna Duminica in prima zi a saptamini in amintirea invieri domnului Isus, asa ca incearca sa mai studiezi inlegatura cu temeliea pe care stai ca e falsa din punct de vedere Evanghelic, si nu va puteti numi Crestini , pentruca vati nascut din Proroci mincinosi ,Nu tot acelasi lucru putem spune de Ortodoxi,ei Catolici vin de la Apostoli si nau temeliea pusa nu in minciuna ci au apostazieat in timp in unele lucruri dar vad ca incet isi revin ca pot sase intoarca de unde au plecat ,Dar voi unde sa va intoarceti la ratacirea lui Miler si Ellen whitw , Domnul sa ne ajute sa intelegem Evangheliea si sa fugim de Proroci mincinosi ,
        • +1 (1 vot)    
          ai dreptate (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:17)

          vizitator [anonim] i-a raspuns lui asteptator

          Ai explicat evenimentele din 1844 mult mai bine decat ar fi facut-o un adventist. Trebuie doar sa accepti ceea ce stii, si ma bucur ca cunosti aceste lucruri care chiar sunt intr-o stransa legatura cu Biblia (vezi Daniel si Apocalipsa).

          Te citez: "Ortodoxi se aduna Duminica in prima zi a saptamini in amintirea invieri domnului Isus". Parca Biblia spune adu-ti aminte de ziua de odihna ca s-o sfintesti, si nu spune adu-ti aminte de ziua invierii Mantuitorului. Sunt sigur ca cunosti schimbarea pe care a facut-o imparatul Constantin cel Mare in anul 321, mutand sfintenia zilei sabatului asupra zilei intai a saptamanii (la acea data ziua soarelui) impacandu-i pe crestini si pe pagani. Citeste si declaratiile Bisericii Catolice care recunoaste ca a schimbat ziua de inchinare.

          Situatia de fata nu impiedica pe nimeni sa impuna prima zi a saptamanii ca zi de inchinare pentru toti oamenii. Lucru care se va si intampla, chiar foarte curand. Indreapta-ti privirea peste ocean si urmareste relatia intre SUA si Biserica Catolica.

          Cum a spus cineva mai sus, vom fi judecati dupa legea data de Dumnezeu si nu dupa legile pe care le-au dat oamenii si pe care le-au pus mai presus de legea divina.

          Un an nou binecuvantat!
          • -1 (1 vot)    
            crestin (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:12)

            asteptator [anonim] i-a raspuns lui vizitator

            Multumesc pentru colaborare,Chiar pot sa spun ca cunosc foarte bine despre aparenta multor confesiuni ,Si mai ales despre Adventisti ,Martori lui Hehova ,Penticostali ,si binenteles Ortodoxi,dar fara nici o jignire in Istoriea universala ,In legatura ce spuneai tu de schimbarea Simbetei in Duminica de catre Constantin nu a avut loc asa ceva , Ci ai amintit ceva in legatura cu a cei pagini adusi in crestinism.dar nu am gasit nimic oficial in schimbarea zilelor , de exemplu,
            AtanasieCel Mare,EpiscipulAlexandriei la 328-373 numit Parintele Ortodoximi scrie Crestini din Alexandriea se adunau in zioa Simbetei, nu ca si cum ar fi devotati Iudaismului,ci doar sa adoare pe Isus Domnul Simbetei.Homel de Sevrate Tom ll, pag, 60 Memoriealul Creatiuni pag 47-48. Se iudaiuzau acei Crestini care posteau Sinbata ca si Iudei, Dumitru Popa.interpret Profetiilor lui Daniel vol . ll pag 138.. Postul in Sabat practicat de romano -catolici a fost condamnat de biserica ortodoxa in ani 1053-1054 find unul din motivele separari Biserici Ortodoxe de Catolici,
            Se intelege din cuvintele de mai sus ca schimbarea Sabatului cu Duminica n-a a vut loc in urma vreo unui decret inperial sau papal cum e doctrina adventista ci pentruca Sinbata ajunsese zi flaminda zi de post si se atasasera de Duminica ca era o zi de bucurie si veselie ca a invieat Isus .,Mei sugerat sa citesc Daniel si Apocalipsa in Daniel 8 cu 14 cine este cornul cel mic care ese din 4 ,si Apocalipsa cp 13 cornul mic din 10 nu poate fi acelasi o data din 4 si o data din 10 .iti urez multa sanatate la toti si la multi ani Doamnea juta .
            • 0 (0 voturi)    
              cate ceva despre constantin (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 0:46)

              vizitator [anonim] i-a raspuns lui asteptator

              Cate ceva despre imparatul Constantin:
              http://ro.orthodoxwiki.org/Constantin_cel_Mare
  • -1 (1 vot)    
    calendar iudeo-aventist. (Vineri, 31 decembrie 2010, 14:49)

    Prea-glumetzul. [anonim]

    Sper ca e o gluma proasta calendarul cu duminica prima zi a saptamanii!

    Cumva Sinodul B.O.R. s-a transformat intr-o secta iudeo-adventista?!?
    • +1 (1 vot)    
      IGNORANTA (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:55)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Prea-glumetzul.

      Ce inseamna sa nu cunosti biblia.... De atatia ani ea si catehismul ortodox spune ca duminica e prima zi a saptamanii.
      De ce invinuiti biserica??? Ea a facut ce e corect inaintea lui Dumnezeu. Fratilor,greseala e la voi ( sa/mi fie cu iertare). Tot timpul spuneti : asa am pomenit. Acum va spune biserica ca ati pomenit ceva gresit. Daca va spunea un pocait ii sareati in gat. Va doresc mult bine de la Dumnezeu si va invit sa cititi BIBLIA ORTODOXA nu alta. E sfanta si spune numai adevarul.
    • 0 (0 voturi)    
      ADEVARURI NECONTESTATE (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:00)

      dav [anonim] i-a raspuns lui Prea-glumetzul.

      Este absurd sa spui ca Domnul Isus a inviat in prima zi a saptamanii -duminica ,iar pe calendar sa ai trecut ca prima zi -lunea. Nu putem avea intr-o sapt doua zile cu acelasi nr de ordine: unu . Studiati si descoperiti singuri adevarul.Invierea e singura sarbatoare care isi pastreza ziua: duminica .Deci...concluzionati singuri. Biserica a spus un mare adevar. Binecuvantat sa fie cel care a hotarat asa ceva.LA MULTI ANI.
      • 0 (0 voturi)    
        prima zi (Marţi, 4 ianuarie 2011, 0:12)

        marsena [anonim] i-a raspuns lui dav

        imi pare bine ca sunteti o persoana care ganditi logic.Dumneavoastra spuneti singur sa studiem si sa descoperim adevarul si apoi sa tragem concluziile.Ati putea sa mi dati si mie ceva bibliografie serioasa sa studiez pentru a putea raspunde celor necredinciosi.Ca pana acum nu am ce raspunde argumentelor lor.Si din ce am citit pe aici mi e frica sa nu cumva sa aiba dreptate.Va rog mult trimiteti-mi.(Ceva paragrafe din Biblia ortodoxa sau din Patristica,orice e binevenit)LA MULTI ANI
  • 0 (0 voturi)    
    credinta sau religie? (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:27)

    nemo [anonim]

    ce se intampla cu "crezi si nu cerceta"? adik stau si ma gandesc de ce ar fi duminca prima zi a saptamani si nu a 3 de exemplu adik biblia spune sa muncesti 6 zile si a 7-a sa te odihnesti! nu spune lucreaza de Duminca/luni pana Vineri/Sambata si odihnestete Sambata/Duminica!,
    Dar unele fete bisericesti sustin ca "Sabatul" a fost lasat pentru "poporul ales" =Evreii prin vechiul testatment iar acesta fiind sambata ! dar apoi sustin ca noi nu suntem poporul ales si avem duminica ca si ziua a 7-a deoarece noi ne bazam pe noul testament, dar isus spune ca "eu nu am venit sa schimb legea ci sa o intareasc" deci pna la urama tine sarbatorile evreiesti?, dar in biblie nu am gasit nicaieri denumirea zilelor decat numaratoarea lor, nu se spune Dumnezeu a creat Luni sau duminica ci spune dumnezeu a creat in prima zi............, si acum revinn la credinta sau religie ?
    intre aceste doua lucruri nu se poate pune semnul "=" deoarece sunt 2 lucruri total opuse credinta se bazeaza pe niste convingeri personale ......pe cand religia este metoda de miscare a maselor...... pana si oameni de stiinta admit pna la urama ca pana la urma ceva trebuie sa fi creat lumea <nu BIG BANG-ul> ceva trebuie sa-l fi declansat o Forta = Dumnezeu.........dar in conformitate cu vaticanul nu avem voie sa cercetam biblia ci doar sa credem in religie ... ;)
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu spuneti lumii adevarul??? (Vineri, 31 decembrie 2010, 17:05)

    marius pahontu [anonim]

    Dumnezeu a facut LUMEA (Pamantul) in 6 zile si in a saptea zi (Sambata) s-a odihnit.
    De ce biserica ordodoxa s-a horatat sa schimbe ceea ce Dumnezeu a lasat?
    De unde are acest drept??

    Va rog cititi Geneza(Facerea) cap. 2 cu vers 1-2.
    Totusi cititi de la Geneza(Facerea) cap 1 pana la versetele mentionate.
  • +1 (1 vot)    
    recunoastere... (Vineri, 31 decembrie 2010, 19:12)

    Mihai [anonim]

    este apreciat sinceritatea b.o.r....in felul asta sau spalat pe maini....au aratat credinciosilor care este prima zi...si acum ne lasa pe noi sa numaram pana la sapte!!! ce este asa de greu? eu le multumesc pt recunoasterea acestui adevar!
  • 0 (0 voturi)    
    video (Vineri, 31 decembrie 2010, 20:39)

    ovidiu [anonim]

    Pentu cei interesati as recomanda un scurt material video:
    http://www.youtube.com/watch?v=Nxpn9A-ESMg
  • +1 (1 vot)    
    lumina printre credinciosi (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 15:11)

    ionel [anonim]

    Era timpul sa se cunoasca adevarul, mult timp ascuns. Stimati credinciosi, este timpul sa cercetati Biblia sa vedeti ce v-au ascuns ascuns onoratii preoti. Dumnezeu s-a odihnit si a sfintit ziua a Saptea. Nu exista nici un indiciu in Sfanta Scriptura ca trebuie pastrata Duminica, zi de odihna.
    Cercetati Scripturile pentru ca va vor lumina.

    Cu respect

    Ionel
  • -1 (1 vot)    
    Duminca=ziua invierii (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 17:25)

    mihailandrei [anonim]

    Odată cu Învierea Domnului, "în prima zi a săptămânii " (Marcu 16 ,9), creştinii (adică cei care au crezut şi cred şi azi că Hristos a înviat din morţi şi El este Dumnezeul şi Mântuitorul nostru) au abandonat ţinerea sâmbetei (sabathul) şi au început să ţină ca zi de odihnă exclusiv duminica.

    Duminica era de la inceput tinuta ca zi sfanta de catre crestini, era ziua in care se frangeau painile si se facea Sfanta Liturghie.

    După Învierea Sa din morţi în zi de duminică ....
    "Şi înviind dimineaţa, în ziua cea dintâi a săptămânii (DUMINICA)El s-a arătat întâi Mariei Magdalena," (Marcu 16, 9)

    Hristos S-a arătat ucenicilor Săi tot in ziua intai a saptamanii(DUMINICA)....
    "Şi fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii (DUMINICA), şi uşile fiind încuiate, unde erau adunaţi ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus şi a stat în mijloc şi le-a zis: Pace vouă!" (Ioan 20,19).

    Mai târziu, în toată Biserica "frângerea pâinii" (Euharistia / Liturghia) era făcută duminica ....
    " În ziua întâi a săptămânii (DUMINICA)adunându-ne noi să FRANGEM PAINEA , Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii". (Fapte 20, 7)

    Si tot duminica se făceau colectele pentru săraci ,acestea fiind probabil făcute după Liturghie, odată cu Agapele (mesele frăţeşti ale dragostei)....
    " În ziua întâi a săptămânii (DUMINICA), fiecare dintre voi să-şi pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni "(1 Cor. 16, 2)

    Serbarea sambetei a fost numai pentru Vechiul Testament.
    După Invierea lui Hristos nici un creştin nu a ţinut sâmbăta,nu există nici un text biblic care să arate că sâmbăta a mai fost ţinută după aceasta, existând argumente doar pentru ziua duminicii.

    Crestinii tin Duminica, este normal, caci in ziua de Duminica s-a intamplat cel mai mare eveniment al crestinatatii...Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
    • 0 (0 voturi)    
      pt. mihailandrei (Vineri, 7 ianuarie 2011, 21:42)

      simons [anonim] i-a raspuns lui mihailandrei

      citez: "dată cu Învierea Domnului, "în prima zi a săptămânii " (Marcu 16 ,9), creştinii (adică cei care au crezut şi cred şi azi că Hristos a înviat din morţi şi El este Dumnezeul şi Mântuitorul nostru) au abandonat ţinerea sâmbetei (sabathul) şi au început să ţină ca zi de odihnă exclusiv duminica."

      Cum facem atunci cu pasaje din Noul Testament, care fac referire la evenimente ulterioare invierii:

      "Cand au iesit afara, Neamurile i-au rugat sa le vorbeasca si in Sabatul (Sambata) viitor" Faptele Apostolilor 13:42 - este vorba de Sfantul apostol Pavel si tovarasii lui.

      "In ziua Sabatului am iesit afara pe poarta cetatii, langa un rau, unde credeam ca se afla un loc de rugaciune. Am sezut jos, si am vorbit femeilor, care erau adunate laolalta". Apostolilor 16:13
    • 0 (0 voturi)    
      tot pt. Mihailandrei (Vineri, 7 ianuarie 2011, 21:56)

      simons [anonim] i-a raspuns lui mihailandrei

      textele din Noul Testament nu s-au terminat :-)
      "Pavel, dupa obiceiul sau, a intrat in sinagoga. Trei zile de sabat a vorbit cu ei din Scripturi" Faptele Apostolilor 17:2

      Pavel vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat, si indupleca pe evrei si pe greci"
      Faptele Apostolilor 18:4

      cuvinte spuse chiar de Mantuitorul pentru evenimente care urmau sa aiba loc cu 40 de ani dupa moartea sa (anii 70 la asediul Ierusalimului)

      "Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie iarna, nici intr-o zi de Sabat (sambata) " Matei 24:20
  • 0 (0 voturi)    
    normalitate.. (Duminică, 2 ianuarie 2011, 10:06)

    Mihai [anonim]

    dar cine a stabilit cel mai mare evinement al crestinatatii?????? si jertfa de la golgota este un eveniment important...(vineri)....si botezul Domnului este important..(nustiu in ce zi a avut loc)..si nasterea este fff importanta...(data care nu se stie exact dar biserica a puso pe 25 decembrie)....CA ZI DE INCHINARE STABILITA ESTE ZIUA A SAPTEA....IISUS A SPUS CLAR CA NU A VENIT SA DESFIINTEZE LEGEA SI A DECLARAT CA EL ESTE DOMN SI AL SABATULUI!!!!!Degeaba Mă cinstesc ei, învăţând ca învăţături nişte porunci omeneşti."
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cei care cred ca lumea a inceput cu ei (Duminică, 2 ianuarie 2011, 20:10)

    Daniel [anonim]

    o multime de smintitzi care cred ca lumea a inceput cu ei isi afiseaza incultura pe aici si ca daca ei s-au nascut atunci cand saptamana incepea cu luni...asa trebuie sa fi fost dintotdeauna...... Pentru astfel de retarzi daca o sa se puna pe studiat, o sa descopere ca atunci cand Dumnezeu a creat lumea in sapte zile, a saptea a fost Sambata. La evrei zilele erau numite sinplu: ziua 1
    ziua a 2-a....samd, iar ziua a saptea se mai numea Sabat.
    Denumirile care le dam astazi zilelor saptamanii vine de la pagani, care au numit zilele dupa diferiti zei:
    Duminica in engleza Sunday: Ziua zeului Soare
    Luni: a lunii,
    Marti: dupa zeul Marte
    Miercuri : Mercur
    Joi: Jupiter
    Vineri: Venus
    Sambata : Saturn
    Pana in anii 1950 saptaman incepea ( asa cum e firesc ) cu prima zi a saptamanii Dumnica. Pe vremea aia s-a schimbat in Duminica, dar nu a fost mare lamentatie ca si asa romanii in marea lor majoritate sunt ignoranti si in plus era si perioada comunista.
    E de apreciat ca Biserica ortodoxa a decis sa revina la un adevar de necontestat....
  • +1 (1 vot)    
    adica (Duminică, 2 ianuarie 2011, 22:44)

    spy [utilizator]

    D-zeu a creeat cerul si pamintul in prima zi etc si s-a odihnit in a saptea. inseamna ca duminica o sa fie zi de lucru??
    in Biblie se prezinta cum era calendarul la vremea respectiva (Iisus a inviat in prima zi: duminica), nu cum a cerut D-zeu sa fie.
  • 0 (0 voturi)    
    calendarul ortodox (Duminică, 2 ianuarie 2011, 22:51)

    EDUARD-ELISEI [anonim]

    problema e foarte simpla.In ce zi se odihneau si sfinteau Evreii...SAMBATA BINEANTELES,si IIsus Christos ce nationalitate avea Evreu normal,deci sambata e ziua a saptea dupa sfanta scriptura si duminica e ziua a opta normal
  • 0 (0 voturi)    
    Irelevant (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 16:36)

    john [anonim]

    Religia, de cand este lumea, si in toate colturile ei , a fost facuta de oamenii mai inteligenti ca sa ii manipuleze pe cei prosti.

    De ce toate religiile lumii intr-un mod mai direct sau indirect cer enoriasilor bunuri materiale, chiar credeti ca Dumnezeu daca ar exista , fiind atotputernic, a tot stiutor, logic, drept, perfect in gandire, ar fi asa limitat incat sa ne ceara noua ceva.

    Sau daca Biblia chiar ar fi inspirata de el nu ar fi trebuit sa fie perfecta si completa? Dar nu e nici pe departe asa, daca in geneza spune ca Dumnezeu a facut lumea in 7 zile( o zi fiind o seara si o dimineata , deci nu 24 ore) atunci cum trebuie sa tina oamenii de la polul nord , unde o zi tine 6 luni , ziua a saptea fara sa lucreze? Adica muncesc nonstop 3 ani (6 zile) apoi 6 luni stau si mor de foame? Sau cum spune Biblia sa tinem ziua a 7-a daca am fi pe un satelit , orbitand pamantul? Evident ca nu spune.

    Daca un lucru e inspirat de la o persoana a tot cunoscatoare(Dumnezeu) , ar fi trebuit sa avem raspunsuri la toate intrebarile, dar nu avem, in consecinta Biblia este o adunatura de scrieri , puse in asa fel incat sa manipuleze oamenii mai slabi si care nu pot gandi de capul lor.

    Si religia crestina se vede clar in istoria ei ca tot ce a facut a fost sa modifice , sau sa inventeze legi incat sa controleze oamenii. De ce existau la un moment dat legi care spuneau ca oamenii de rand nu aveau dreptul sa citeasca Biblia, de ce au existat cruciadele , unde oamenii erau obligati sa treaca la crestinism? Pentru ca asa spune Biblia, nici pe departe. Toate obiceiurile (traditiile) introduse in biserica crestina au fost sa atraga cat mai multi pagani, din cauza asta exista pomenirea mortilor( din o religie pagana) , din cauza asta exista duminica ca ziua a 7-a(romanii tineau ziua soarelui - Sunday- dooh), din aceeasi motiv exista si craciunul pe 25 decembrie si multe alte aberatii de acest gen, care nu demonstreaza decat cat de mult pot fi modificate legile "Domnului" pentru a m
  • 0 (0 voturi)    
    iesiti din schimbarea asta! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 14:11)

    meda pop [anonim]

    Lasati calendarul asa cum era! Nu mai cautati atatea "explicatii"! Saptamana incepe cu LUNI si incheie cu DUMINICA! Asta o stiu de-o viata .De ce pana in urma cu un an era neschimbat si acum vine MAREA schimbare?????!!!!!!!!!! Fiti receptivi si la parerea enoriasilor!
  • 0 (0 voturi)    
    multe religii (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:39)

    Mihail [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=t9JiHg0eEfU
    Luati seama...
  • 0 (0 voturi)    
    adevărul (Sâmbătă, 23 martie 2013, 18:13)

    claudiu [anonim]

    Partea 1: Dacă vreti cu adevrat sa stiti adevrul cititi Biblia si vedeti adevarul....daaa ne mint si își bat joc de noi:(..ne folosesc pe post de a le da bani dar nu au nici o treba cu Dumnezeu...si nicaieri nu spune ca ziua de odihna sa fie tinuta Duminica in Biblia Ortodaoxa...iar una e sa tinem ziua invierii ca zi a Domnului si una e sa tinem ziua de odihna pe care Dumnezeu a Sfintito..(11 Că în şase zile a făcut Domnul cerul şi pământul, marea şi toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a şaptea şi a sfinţit-o. Ieşirea 20:11 )dar ziua învieri de ex.se ține odată pe an iar ziua de odihnă odată pe săptămână și nu are nici o treabă cum că doar evrei o țin și că noi nu ar trebuii..(toţi cei ce vor păzi Sabatul-Sâmbăta(ziua de odihnă), ca să nu-l pângărească, şi vor stărui în legământul Meu,7 îi voi aduce la muntele Meu cel sfânt şi-i voi umple de veselie în Casa Mea de rugăciune. Arderile lor de tot şi jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu, căci Casa Mea se va numi o casă de rugăciune „pentru toate popoarele.”Isaia 56:6)
    și Biblia ne mai spune că Mântuirea vine de la evrei..(22 Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi; noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci Mântuirea vine de la iudei.
    Ioan 4:22) adică ei au totul bun în afară de credința în Domnul Hristos de moment căci Domnul spune căci în vremurile de pe urmă și ei vor crede dar pe atunci se vor apropia vremurile sfârșitului..(25 Fraţilor, pentru ca să nu vă socotiţi singuri înţelepţi, nu vreau să nu ştiţi taina aceasta: o parte din Israel a căzut într-o împietrire care va ţine până va intra numărul deplin al Neamurilor.(al nosru cei afară din poporul lui israel)
    26 Şi atunci tot Israelul va fi mântuit, după cum este scris..Romani 11:25)
  • 0 (0 voturi)    
    Adevărul (Sâmbătă, 23 martie 2013, 18:16)

    claudiu [anonim]

    partea 2: studiati si inștiintativă ca să nu rămâneți nepregâtiți câci nu vor fi scuze..iar Domnul Hristos na putut Învia Sambăta caci astefel se facea o lucrare si era pacat pentru ca era Sâmbata ziua de odihnă,iar Dumnezeu Sâmbata se odihneste și iudei o tineau cu strictețe..(31 Deci iudeii, fiindcă era vineri, ca să nu rămână trupurile sâmbăta pe cruce, căci era mare ziua sâmbetei aceleia, au rugat pe Pilat să le zdrobească fluierele picioarelor şi să-i ridice.Ioan 19:31)
    alt exemplu: Matei 28:1
    După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.
    sau alt exemplu: Luca 13:14
    Iar mai-marele sinagogii, mâniindu-se că Iisus a vindecat-o sâmbăta, răspunzând, zicea mulţimii: Şase zile sunt în care trebuie să se lucreze; venind deci într-acestea, vindecaţi-vă, dar nu în ziua sâmbetei! sau de exemplu:
    Ioan 9:16
    Deci ziceau unii dintre farisei: Acest om nu este de la Dumnezeu, fiindcă nu ţine sâmbăta. Iar alţii ziceau: Cum poate un om păcătos să facă asemenea minuni? Şi era dezbinare între ei.
    TOATE ACESTEA ȘI SUTE DE DOVEZI DESPRE SÂMBĂTA ȘI ZIUA DOMNULUI DE ODIHNĂ ADEVĂRATĂ DE CÂND A INTEMEIAT PĂMÂNTUL SCRIE IN TOATE BIBLILE PĂMÂNTULUI..DAR CE AM SCRIS EU AICI ESTE SCRISĂ DIRECT DIN BIBLIA TRADIȚIONALĂ ORTODOXĂ...DOMNUL SĂ NE DEA ÎNȚELEPCIUNE SONȚELEGEM..UN CREȘTIN ORTODOX SINCER CARE RIDICĂ PE DUMNEZEU ÎN SLAVI NU O DOCTINĂ SAU UN CULT bisericesc..