Metrorex introduce la 1 ianuarie abonamentul saptamanal cu numar nelimitat de calatorii

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 decembrie 2010, 12:48 Actualitate | Esenţial


Metrorex va pune in vanzare, incepand cu 1 ianuarie 2011, un nou tip de cartela de transport, respectiv abonamentul saptamanal cu numar nelimitat de calatorii, la pretul de 15 lei, anunta, miercuri, operatorul de metrou.

Acest tip de abonament asigura un numar nelimitat de calatorii timp de sapte zile de la data validarii.

Metrorex are in prezent tipuri cinci de cartela, respectiv cu doua calatorii, cu zece calatorii, cartela pentru o zi, abonament lunar cu maxim 62 de calatorii si abonament cu numar nelimitat de calatorii, precizeaza Mediafax.


Citeste mai multe despre   


















1754 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    dar pe cand automate? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 13:13)

    747 [utilizator]

    Automate pentru vanzarea biletelor (cu plata numerar sau card bancar) pe cand? Mai pe scurt: cand vom scapa de obositii si obositele alea din ghiseele de la metrou? Pe langa faptul ca te simti de parca ti-ar face o favoare, lasandu-te sa le dai banii prin gaurica din geam, aplecat milostiv in fata ghiseului, de multe ori sunt plictisiti, vorbesc incontinuu la telefon in timp ce te servesc.
    • +1 (1 vot)    
      In curand (Miercuri, 29 decembrie 2010, 14:24)

      Ionescu Stefan [anonim] i-a raspuns lui 747

      Lord stai limuzine. Am înțeles ca începând cu 24 Ianuarie o sa fie instalate automate de bilete in statiile mari. Iar apoi si in celelalte.
    • +2 (2 voturi)    
      Dar pe cand (si) civilizatie si bun simt? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 14:35)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui 747

      Mai deunazi, o ruda din provincie necunoscatoare l-a intrebat pe conductorul de tren in statie la Unirii1 daca trenul ajunge la Semanatoarea, raspunsul a fost zambind ca da. S-a trezit dupa cateva statii la Politehnica evident in drum spre Militari; dandu-se jos i-a aratat obrazul conducatorului de tren. Acesta a inceput sa rada de el. Foarte nostim. Asa inteleg unii angajati Metrorex bunul simt.
  • +1 (1 vot)    
    ab lunar cu 62 calatorii ?? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 14:54)

    bogdan [anonim]

    Cum adica abonament lunar cu 62 de calatorii ?
    Pai ori e abonament, ori e cartela cu 62 de calatorii ?
    :)
    Cum functioneaza cartela asta, ca un abonament fractionat ?
    Daca o cumpar azi, 29 decembrie, cat ma costa, cate calatorii am si pana cand pot sa le folosesc ?
    Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      Fără limită până la 62 (Miercuri, 29 decembrie 2010, 15:21)

      josephine [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Și pe mine m-a uimit această metodă foarte zgârcită de a vinde călătoriile, cu atât mai mult cu cât se presupune că e abonament, deci îl poți folosi cât dorești. Încă o dată, Metrorex nu știe să își păstreze clienții și lasă impresia că nu oferă servicii, ci îți bagă mâna în buzunar.

      Un prieten străin a rămas surprins când i-am povestit acest nou "serviciu" Metrorex: abonamentul lunar limitat la 62 de călătorii! De tot râsul!

      Absolut penal, își fac singuri publicitate negativă!
      • +1 (1 vot)    
        ... (Joi, 30 decembrie 2010, 0:14)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui josephine

        Ca dai 10 centi pe calatorie nu ti se pare de tot rasul? Ai idee ca costa un tren Bombardier? Ai idee cata energie electrica se consuma la metrou? Stii cumva cat costa cei doi paznici care calatoresc non stop in fiecare tren?

        De ras e atitudinea romanului care vrea servicii de cea mai inalta calitate, dar daca se poate gratis sau la un pret ridicol. Stiu, eterna faza cu salariile din Romania, bla, bla, bla. Dar suntem noi in stare sa mai facem trenuri? Nu. Iar pe francez si pe suedez nu-l intereseaza salariile de aici, trenul costa la fel si pentru ei si pentru noi.

        Iar chestia cu strainul care radea de abonament... ori era rus ori era prost. Peste tot exista optiuni cu numar limitat de calatorii sau nelimitat la un pret mult mai mare. In Viena spre exemplu un abonament nelimitat de luni pana duminica e cam 12 euro.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce sa spun... (Joi, 30 decembrie 2010, 2:50)

          sile [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Da, garniturile si energia or fi la preturi comparative cu alea din afara, dar restul? Salariile sunt de vreo 5 ori mai mici, deci Metrorex n-ar trebui sa aiba aceleasi cheltuieli cu salariile. Plus ca papa subventii la greu.
          Vorbesti de paznici: cine are nevoie de ei? Crezi ca e mai ieftin sa platesti 2 paznici de fiecare garnitura decat sa cureti cateva desene si, eventual, sa inlocuiesti o bancheta o data pe luna? Ma indoiesc.
          Spatiul publicitar l-au dat la firma sindicatului la pret de nimic, sa faca bani nenea de PSD, ca Metrorex nu e in stare sa vanda singura.
          As vrea sa vad ca fac si ei niste eforturi sa mai reduca din costuri, nu doar sa mareasca pretul.
    • 0 (0 voturi)    
      re (Miercuri, 29 decembrie 2010, 15:33)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      te costa 27 Ron, e valabila pana la 28 ianuarie 2011

      prin ab lunar nu se intelege o luna calendaristic ci 30 de zile din momentul in care ai achizitionat cartela
      • 0 (0 voturi)    
        De ce nu din momentul cand.... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:12)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui aaa

        ai facut prima calatorie??
      • 0 (0 voturi)    
        o luna (Miercuri, 29 decembrie 2010, 22:55)

        abonat [anonim] i-a raspuns lui aaa

        abonamentul e valabil 30 de zile calendaristice de la prima folosire, nu de la achizitie.
  • +3 (3 voturi)    
    Carcotasii (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:23)

    iulian [anonim]

    Fratilor, ce tot va plangeti? In niciun oras din Europa calatoria cu metroul nu e atat de ieftina precum in Bucuresti, chiar si dupa scumpiri.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 30 decembrie 2010, 0:18)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui iulian

      De ce crezi ca se plang? I-a invatat tatucul Ceausescu cu preturi mici la bilete, cu tot felul de indemnizatii si servicii platite de stat, iar acum cand realizeaza ca statul nu mai e obligat sa plateasca pentru ei incepe sa nu le mai placa.
  • 0 (0 voturi)    
    Bicicleta la metrou (Joi, 30 decembrie 2010, 13:21)

    Printul [anonim]

    1.pretul la metrou nu ma deranjeaza-cat sa fie gratis?adica cu 20-30 de lei te plimbi 1 luna!!cu masina cateva zile cu taxiul 2 calatorii...
    2.dc ar fi ceva de facutbar fi ca timpul de asteptare sa nu depas 4 minute aub nici o forma...sunt zile cand stau 6-10 minute,nu weekend
    3.!!!!spatiu de 1/3 din vagonul x doar pnt biciclete!!!degeaba am voie cu bicla la metrou dc tre sa ma urc cu rotile pe ei-sa existe separeu fizic...asta mi se pare bataie de joc nu pretul...