CCR: Legea bugetului pe 2011, Legea salarizarii unitare pe 2011, Legea-cadru a salarizarii unitare si Legea de aprobare a ordonantei 50/2010 sunt constitutionale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 decembrie 2010, 13:20 Actualitate | Esenţial


 documente
(28 Dec 2010) DOC, 554KB
Curtea Constitutionala a respins, marti, sesizarile depuse de opozitie privind presupusa neconstitutionalitate a legii bugetului pe 2011, legii salarizarii unitare pe 2011, legii-cadru a salarizarii unitare si a legii de aprobare a ordonantei 50/2010 privind contractele de credit, anunta Agerpres.

Legea bugetului pe 2011 fusese contestata joia trecuta la Curtea Constitutionala de PNL, imediat dupa adoptarea ei de catre Parlament. Liberalii au sustinut, in sesizare, ca inca din faza de proiect a acestei legi au contestat valoarea ei, subliniindu-i "caracterul ilegal si neconstitutional".

Legea salarizarii unitare fusese contestata tot de liberali, care au considerat ca aceasta ar incalca normele constitutionale privind procedura de legiferare, prin asumarea raspunderii Guvernului.

Si legea de aprobare a ordonantei 50/2010 privind contractele de credit fusese contestata tot de PNL, dupa ce fusese adoptata de Camera Deputatilor cu modificarile cuprinse in raportul suplimentar elaborat miercuri de Comisia de Buget, Finante si Banci. Comisia de buget-finante a elaborat, in 22 decembrie, un raport suplimentar la OUG 50, stabilind ca Ordonanta nu se aplica contractelor in derulare, cu exceptia comisioanelor de rambursare anticipata, care raman zero, ca refinantarea se negociaza si ca CAR-urile nu intra sub incidenta actului.

Proiectele de lege merg acum spre promulgare la Palatul Cotroceni.

In schimb, judecatorii Curtii au amanat pentru data de 4 ianuarie 2011 dezbaterea sesizarilor privind Legea educatiei.




Citeste mai multe despre   


















9723 vizualizari

  • -24 (26 voturi)    
    merg proiectele? (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:22)

    nenea gogu [anonim]

    "Proiectele de lege merg acum..." deci proiectele astea au picioare!
    • +20 (24 voturi)    
      esti robotel? (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:32)

      popas [anonim] i-a raspuns lui nenea gogu

      dar daca "treaba merge in continuare", are treaba picioare? sau daca "ulciorul nu merge de multe ori la apa", este pentru ca i-au cazut picioarele?

      destepti mai esti domnule... pentru tine, ceva poate "merge" doar daca are picioare.
    • +8 (10 voturi)    
      Ele... "are" picioare! (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:27)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nenea gogu

      Tu nu "are"... minte!
      Ia declina, goagale, verbul a fi!
      Daca stai la coada la mici, nu te astepta sa fii respectat!
      Milog esti, milog te cheama oricine!
  • +28 (30 voturi)    
    In continuare ... (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:24)

    PuYa [utilizator]

    ... PNL si PSD vor contesta la CCR decizia Curtii Constitutionale.
    • +13 (15 voturi)    
      contestatii.. (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:52)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

      pai acum nu le mai ramane decat sa conteste propria contestatie.. in speranta ca vor mai intarzia cateva zile promulgarea legii. :)
      n-ar fi ceva neobisnuit. au depus ei motiunea si dup-aia si-au retras semnaturile? pana la urma trebuia sa citeasca pdl motiunea in parlament ca sa deblocheze lucrarile.
      ce ne facem cand vor incepe sa conteste si constitutionalitatea articolelor din constitutie?

      totusi nu vi se pare ciudat ca au atata energie si aleg sa o consume pe amendamente si contestatii, dar nu au reusit in ultimul an sa scrie si ei o lege serioasa 'anticriza'? daca puterea ii ignora ar putea chiar sa ceara un referendum pe aceasta lege 'serioasa'.. il pun pe oprescu sa stranga semnaturi si se rezolva intr-o noapte.
    • +10 (10 voturi)    
      Acuma...! (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:00)

      vali [anonim] i-a raspuns lui PuYa

      ...Acum cred ca ar fi momentul ca PNL sa conteste si Legea functionarii partidelor politice!
      ...Astfel, daca presedintele in exercitiu al unui partid nu are un IQ rezonabil, partidul sa fie desfiintat!
      ...Si Legea Parlamentului ar trebui sa includa o prevedere, ca, daca un parlamentar lipseste de la mai mult de jumatate din sedinte, sa piarda automat calitatea de parlamentar!...
  • +18 (26 voturi)    
    contestagii de profesie au zbarcit-o (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:25)

    bula [anonim]

    din nou. Urmeaza sa conteste legea gravitatiei universale, legile lui Ohm etc. Cu acelasi succes.
    • -3 (11 voturi)    
      Ce curte constitutionala tare avem! (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:01)

      Haladin [anonim] i-a raspuns lui bula

      Asta vara cand s-a dat minunata ordonanta de taiere a salariilor cu 25%, CCR a spus ca treaba e ok DOAR PENTRU CA E O MASURA TEMPORARA pana la 31.12.2010. Daca e "doar pentru ca" inseamna (dupa un minim de logica) ca daca ar fi altfel nu ar fi ok. Totusi, acum cand se spune negru pe alb ca e altfel, reducerea din vara devenind permanenta (si, deci, iarasi dupa un minim de logic, NU temporara) acelasi CCR spune ca e ok?!?!
      Mai e ceva de zis? Bine, eu caut argumente logice, nu injuraturi de dragul de a scrie ceva...
  • -4 (12 voturi)    
    interesant jocul! (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:27)

    demaGOGU [anonim]

    UDMR-ul este practic tinut in joc de glezne, pentru ca, nu-i asa, inca e nevoie de ei, iar, in situatia prutin probabila in care s-ar vedea cu sacii in caruta pana la congresul din Februarie ar putea schimba barca!
    de urmarit!
  • -4 (8 voturi)    
    Aste E! (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:34)

    bic [anonim]

    Nu este alta solutie,vrem sau nu vrem asta e,nu iubesc guvernul.Dragostea in economie trebuie sa fie pragmatica nu "dragastosa",sunt convins ca si opozitia ar fi facut la fel.Concluzionand toti sunt "copiii" lui Iliescu.
    • +14 (20 voturi)    
      absolut... (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:49)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui bic

      hai sa spunem ca pnl-ul ar fi taiat salariile cand ei le-au marit fara justificare. hai sa spunem ca toti ar fi facut la fel cand de fapt ei spun altceva in parlament si blocheaza tot.
      hai sa le dam credit ca oricum sunt varza nu?

      a fost un an greu pe care PDL-ul, mai cu stangu in dreptu, l-a gestionat bine. cu toata opozitia in parlament si in justitie, PDL-ul a trecut legi importante si foarte importante. se putea si mai bine dar se putea si mai rau, vezi cazul pnl cand n-a scos nimic important. doar o lege care-i pseudo-uninominal si cu care nu mai sunt acum de acord si vor s-o schimbe :)

      asta e, unii pot altii dau din gura.

      LA multi ani!
  • +12 (18 voturi)    
    TaRicaceanu (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:38)

    Hustler [anonim]

    Play boi pensionar de Dambovita declara cu emfaza ca a refuzat sa faca lobby Romaniei pe Schengen .Liberal patriot ce sa zici .Iesire gratuita .Ca sa mai apara in mass media ca l-a uitat lumea .Cine il intreaba pe Tariceanu ceva ?Hugh Hefner,84 de la Play Boy anunta logodna cu o tipa de 24 ani.Ca sa mai apara in presa si el saracu .Asa si Tarica venturiano din carpati fara filtru.Mai da o declatatie patrioteasca liberala .Ca el nu ascunde gunoiul sub pres. Ca nu-i place sa stea cu presul in cap .Poate se logodeste cu Crin ...asta da stire
    • +5 (5 voturi)    
      Corect! (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:10)

      bic [anonim] i-a raspuns lui Hustler

      Smecher de PNL,cu pseudo ominalul au cam luat-o in "freza"!
  • -7 (9 voturi)    
    legea educatiei au amanato (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:46)

    smen [anonim]

    cauta motive so declare constitutionala incalcandu-si propriile decizii posterioare,sa vedem ce chichita vor gasii sa le faca pe plac criminalilor pedelisti
    • +6 (8 voturi)    
      educatie... (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:58)

      dana [anonim] i-a raspuns lui smen

      Prietene, cu tot respectul posibi.... fix pe tema asta te-ai gasit sa comentezi? Mai las-o ...
    • +7 (7 voturi)    
      O sa le caute (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:30)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui smen

      ceva legat de limba romana pe care tu n-o stii!
      "So" faca inteleasa pe limba ta!
      Si, apropo, intre un semn de punctuatie si urmatorul cuvant, de lasa un spatiu!
      Mai greu cu limba materna!
      Sa stii ca scoala nu se face uitandu-te la televizor, mai ales la iresponsabilitatea - cica BBC, sau pe latrine - cica.... antene!
      E un... smen, sa iti cunosti limba materna, indiferent care este aia!
  • -8 (10 voturi)    
    Foamete (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:47)

    Dan [anonim]

    Dar foametea din judetul Vaslui sau in Valea Jiului ?
    • +6 (6 voturi)    
      Pe ce lume traiesti? (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:48)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Dan

      La Vaslui Bichinet este de la Romania Mare iar in Valea Jiului sef este Ponta.Cred ca or sa te cotonogeasca astia si or sa te dea afara din partid.Pai se poate?Sa critici partidele la care le lingi talpile?Vezi ca-ti taie alocatia.
  • -3 (11 voturi)    
    Tare !!!! (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:57)

    rzv [anonim]

    OUG 50/2010 made by guvern la Romania ca sa se aplice si contractelor aflate in derulare iar acu, stai asa ca mai este si PDL by Romania care vine si zice ca e naspa faza cu contractele aflate in derulare. Depun amendamentul respectiv intr-o comisie cu 39 de parlamentari in care aveau voie numai 33 in conf. cu prevederile regulamentului camerei deputatilor ( sau si acest regulament este la libera alegere, facem ca sa iasa bine ptr. toata lumea ) . Dupa aia opozitia vine si urla UAA este neconstitutional respectivul aendament ( opozitia fiind reprezentata in sala doar prin 4 persoane din 18 cate aveau ) iar numarul de deputati se mareste in respectiva camera cu acordul grupurilor parlamentare deci si cu acordul opozitiei . Deci ce legi o sa mai ramana ptr. contractele aflate in derulare : poate OUG 174/2008 care zice ca activele normative din prezenta ordonanta se vor republica ( ca sa vezi dracie, respectivele acte normative au fost republicate dar fara modificarile prezentate de OUG 174/2008 ) iar OUG 174/2008 va fi aprobata prin lege ( sa ma gandesc, nici nu a aparut respectiva lege ). Deci despre ce tot vorbim aici egalitate, respectarea drepturilor consumatorilor, mimam ceva ca sa avem un fals sentiment de democratie. Ce sa mai zic ca la noi nici nu sa pomenit de legea insolventei persoanei fizice sau legea supraindatorarii, hei dar suntem toti in UE si avem aceleasi drepturi . Ai putea sa zici ca suntem niste sclavi ai bancilor, numai ca in conf. cu prevederile ,, legii sclaviei,, aceasta cand este demostrata este oprita imediat, dar la noi cu toate legile ptr. protectia consumatorilor Bancilor li se rupe . Nu este de mirare ca Bancile la noi scot asemenea profituri pe timp de criza, iar mai mari lor conducatori numai vor sa plece de la noi din tara. Au invatat in tara lor tot ce nu aveau voie sa faca iar aici pot, ca este permis, hei au ceva si la oferta ( omori un om pe trecerea de pietoni primeste 6 ani dar iesi in 3 ptr. buna purtare ).
  • +7 (7 voturi)    
    Contestatia (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:40)

    Insomar [anonim]

    Cine plateste pentru aceste contestatii?
    Prima data inteleg, dar acum vad ca opozitia recidiveaza.
    Ar castiga mult mai mult din electorat daca ar face ceva constructiv, nu sa stea tot timpul cu frana de mana trasa.
  • -5 (9 voturi)    
    In sfarsit victorie... (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:46)

    haiducul [anonim]

    ...un frumos cadou de anul nou,legea munci in zadar,foarte bine atat munciti atat ve-ti castiga,ore suplimentare ioha,sa zis si cu LIBERTATEA DE A FACE GREVA ca va da afara.In schimb gasca de la guvernare continua sa-si imparta ceea ce voua va fura...pardon, reduceri salariale,taxe,impozite...in schimb voi aveti dreptul de a asista in continuare cum ei in plina criza isi dubleaza,tripleaza averile. Nu este nevoie sa va dau exemple sunteti la curent cu ele dar continuati sa le contestati.