Libanezul Said Baaklini, adus din Bulgaria si arestat de ICCJ intr-un dosar privind restituirea nelegala de TVA de 60 de milioane de euro

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 24 decembrie 2010, 19:05 Actualitate | Esenţial


Instanta suprema a decis, vineri, arestarea preventiva a libanezului Said Baaklini, adus in urma cu o zi din Bulgaria, de catre autoritatile judiciare, pentru a fi cercetat de procurorii anticoruptie in dosarul privind restituirea nelegala de TVA de 60 de milioane de euro, relateaza Mediafax.

Totodata, Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a decis, vineri, prelungirea mandatelor de arestare preventiva pentru Adrian Chebutiu, presedinte al Consiliului de Administratie si director general al SC UCM Resita SA, si Adrian Preda Coriolan, director executiv al aceleiasi societati.

In acelasi dosar, luni, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie i-au adus, la cunostinta acuzatiile senatorul PDL Mircea Banias, invinuit in dosarul privind vanzarea unor motoare industriale de la UCM Resita firmei lui Said Baaklini, achizitie ce a condus la o restituire de TVA in valoare de 60 milioane euro.

Surse judiciare informau ca senatorul PDL Mircea Banias s-a prezentat la DNA, unde procurorii i-au adus la cunostinta faptul ca este urmarit penal pentru favorizarea infractorului.

Totodata, sursele citate au precizat ca parlamentarul a precizat anchetatorilor ca nu l-a cunoscut pe Said Baaklini.

In 13 decembrie, procurorul anticoruptie care ancheteaza vanzarea unor motoare industriale de la UCM Resita firmei lui Said Baaklini, acesta din urma cerand o restituire de TVA de 60 de milioane de euro, a declarat, in instanta, ca senatorul PDL Mircea Banias e "faptuitor" si ca acesta este interceptat.


Citeste mai multe despre   


















2955 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    libanezul trebuie sa spuna cat % din cele 60 mil (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:19)

    Observatorul astronomic [anonim]

    euroi intra in buzunarul lui Dan Ioan Popescu ,cat % la buzunar of Buzaoianu@energy holding -adevaratii proprietari ai UCM Resita via INET AG -Elvetia !fraierul de director a executat ordinele acestora.....
  • +7 (7 voturi)    
    libanez pe dracu... (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:39)

    silviu dumitrescu [anonim]

    ce libanezi, ce sirieni, ce turci ???
    sunt niste aurolaci nemamancati scosi la inaintare de catre MAFIA de Romania !

    mergeti voi in orice tara din lumea asta si incercati sa dati statului o teapa de 1 mil. EU - nu zic 60 MIL !!! si o sa vedeti cat de bine o sa va fie!
    • 0 (0 voturi)    
      asta dovedeste geniul lor! (Luni, 27 decembrie 2010, 15:12)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui silviu dumitrescu

      asat spun de peste 10 ani fostului si actualului meu patron: uite in presa cum se fac afaceri, de ce nu poti face si tu o rambursare ilegala de TVA, macar de 500.000, nu mai vorbesc de 60 de milioane?!
      Asta inseamn sa fii un geniu in facari, ca sa proiectezi, produci si sa vinzi un produs "pe bune", stie toata lumea, dar nu te imbogatesti din asta!
  • +12 (12 voturi)    
    Pacat de industria resiteana! (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:48)

    Geo Limonada [anonim]

    Economia din CS a incaput pe mana unor oameni care nu au nicio tangenta cu managementul cat de cat performant.Baietii veseli au fost invatati sa dea tepe ca in anii 90 cand cu tupeu si nesimtire faceau banul gros.Situatia este trista pentru ca omul de rand va suporta consecintele:somaj in timp ce "managerii" se aleg cu ceva parnaie dar cu sume grase in conturile din Elvetia(DNA stie mai bine....).Ar fi de compatimit soarta lor dar la cata nesimtire si "nasul pe sus "au avut meritau o corectie!Culmea ca le mai ramaneau bani pentru sponsorizari diverse(hambal&auto) in timp ce muncitorii primeau salarii de cacao!!!!!Personalul tehnic calificat a fost decimat de acesti nemernici.
  • +1 (5 voturi)    
    doar cei care nu au dat spaga cui trebuie cad (Vineri, 24 decembrie 2010, 21:06)

    alexu [anonim]

    Cei care au cotizat unde trebuie , au datoerii imense fata de stat , acum se desfinteaza si garda financiara , ca sa fie abureala pe fata . Cine a cotizat la PDL nu are griji , au bagat firme in insolventa , au dedus TVA prin firme capusa , ca se factura catre ele fara TVA ....
    Prostii si fraierii cad intotdeauna , smecherii sunt cu pdl si nu au datorii decat de vreo 30 mld de euro la buget ( CAS , CASS ,TVA neplatit ca au plimbat marfa prin Bulgaria - zaharul de tandarei , mai nou s-a exportat in Bulgaria si importat in Romania ( la Metro)- cand nu o sa mai mearga PDL , firmele vor capata un administrator fantoma , si daca nu moare de moarte buna , cu siguranta poate fi prins in Bulgaria ...)
    • +1 (3 voturi)    
      Nu esti din zona (Vineri, 24 decembrie 2010, 23:16)

      Gimi [anonim] i-a raspuns lui alexu

      In faza asta nu are treaba PDL-ul, poate in alt context. Privatizarea a fost facuta in epoca Nastase cu anumite clauze si angajamente referitor la datoriile istorice, Oricum in 1990 UCMR avea aprox. 14000 angajati si dupa privatizare mai are vreo 4000.
      S-au facut si investitii dupa impartirea firmei in mai multe firme mai mici, iar vreo 2 firme merg chiar foarte bine. Fostul institut de proiectari oricum ar fi mers pentru ca acolo sunt toate creierele, dar cu infuzie de tehnica de calcul, soft si scolarizarea personalului noul Hydro Engineering este o firma de top in domeniu. Cei adusi sau pusi sa implementeze noi tehnici de lucru sia-u facut treaba. Nu stiu si nici nu ma intereseaza daca sunt sau nu vinovati acesti directori. important e sa se clarifice situatia pentru ca angajatii sa fie preocupati doar de ceea ce au de facut.
      Sarbatori fericite!
      • 0 (0 voturi)    
        Incercam sa largesc aria.... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 9:35)

        Alexu [anonim] i-a raspuns lui Gimi

        Cu siguranta cazul asta nu are treaba cu PDL , fiindca daca avea , nu cadea . Voiam sa spun doar ca la nivel national sug de la foarte multe firme , spagi grase ( indiferent de cine au fost privatizate ) , iar cine nu cotizeaza cade. Cum iti explici ca daca la TM nu platesti cateva luni taxele , firma este cu conturile blocate , la Bucuresti , ilfov si Buzau , sunt firme care nu au platit nimic in ultimii 3 ani , au activitate , iar cand vine controlul , se dau cateva telefoane si pleaca ...
  • +6 (6 voturi)    
    Presa curvă (Vineri, 24 decembrie 2010, 21:36)

    Sakura [utilizator]

    Presa locală, cu excepţia Adevărului de seară, n-au scos nici o vorbă despre problemele recente legate de UCMR. Au tăcut mâlc. Mai mult chiar, în ziua în care arestarea lui Chebuţiu era ştire de prima pagină în Adevărul de seară, în Jurnal de Caraş (fost Timpul, fost Flamura) scriau un articol-limbă în dosul ucmr-ului cu titlul "La trecutu-ţi mare, mare viitor!"
    • +1 (1 vot)    
      Completare (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 1:57)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      Idem presa locală nu suflă o vorbă despre cum a pus mâna Chebuţiu pe debarcaderul UCMR-ului de la Văliug:

      http://www.adevarul.ro/locale/resita/Resita-Adevarul_de_Seara_Resita-Caras-Severin-UCMR-Adrian_Chebutiu-Dan_Obadau-UCM_Group-DNA-Afacerea_Chebutiu-extinsa_la_debarcaderul_societatii-de_la_Valiug_0_385761593.html

      Şi se cam tace şi despre cum şi-a înşuşit prin intermediul unei asociaţii făcute pe numele lui şi a soţiei Muzeul de locomotive din Reşiţa:

      http://www.caon.ro/stiri/caras/articol/locomotivele-onoare-sau-afacere/cn/news-20100623-06084967
  • 0 (0 voturi)    
    Adio pensiii nesimtite (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 10:19)

    Mihai [anonim]

    Iata unde sunt banii din care vi se taie salariile pentru a acoperi gaurile negre facute de penalii din PDL.
    Ma mir cum de s-a apucat DNA sa mai faca cate ceva.
    Sigur si asta va avea soarta celorlalti pedelisti, partidul va pune iarasi bete in roate justititei.
    Daca nu se recupereaza banii, e degeaba, nu va fi decat un alt individ cazat in regim hotelier care va sta pe banii nostri in puscarie. Sa vedem si cine e in spatele acestor indivizi bagati la inaintare.
    • 0 (0 voturi)    
      NUP (Luni, 27 decembrie 2010, 15:17)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      da, recuperare prejudiciului ar fi esentiala, nu pushcaria. Dar dai dovada de optimism cind spui "individ cazat in regim hotelier pe banii nostri", chiar in cazul improbabil ca va fi gasit vinovat, si va fi condamnat fara suspedare, un certificat ca <<nu suporta detentia>> se obtine extrem de usor!
  • 0 (0 voturi)    
    Pe cand il umfla si pe Blejnar? (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 20:09)

    Codrut Marta [anonim]

    Curiozitatea ne face sa ne intrebam daca si cand va fi intrebat si seful ANAF, Sorin Blejnar in legatura cu acest dosar de care nu este strain - conform spuselor procurorilor. Dosarele de urmarire informativa de la 0962 contin toate probele necesare.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb daca un libanez a putut sa fure atat (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 21:15)

    Ion B [utilizator]

    cat au furat romanasii ca alde voicu, nastase, patriciu, tiriac, paunesti, copos, si cati altii.
    si nu ma refer la ce se vede sau se stie la DNA. Ma refer la ce s-a furat la greu "la negru".