Analist politic german: Romania si Bulgaria nu reprezinta o amenintare reciproca in aderarea la Schengen

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 24 decembrie 2010, 17:00 Actualitate | Esenţial


Analistul politic german Werner Weidenfeld exclude faptul ca un esec al Bulgariei sau Romaniei de a adera la spatiul Schengen ar influenta procesul de aderare al celeilalte tari. "Fiecare tara va fi evaluata foarte exact. Nu exista nicio influenta a unei tari asupra celeilalte", declara Weidenfeld, profesor de stiinte politice la Munchen University si membru al Centrului pentru Strategie si Studii Internationale, intr-un interviu publicat vineri de agentia bulgara de stiri Novinite.

Intrebat daca opozitia Germaniei fata de aderarea Bulgariei la Schengen in martie 2011 este influentata de problema expulzarii romilor din Franta, expertul a spus ca "atitudinea Germaniei nu este afectata de atitudinea Frantei fata de minoritatea roma. In Germania, Parisul a fost criticat aspru pe aceasta tema".

Totodata, expertul german a tinut sa sublinieze ca problema apartenentei de a fi o parte a zonei de libera circulatie din Europa nu este o chestiune de bunavointa sau antipatie, de emotie si de atmosfera. Se pune problema de a verifica intr-un mod rezonabil probleme complexe.

Despre afirmatiile lui Borisov - care a declarat recent ca aderarea la Schengen ar putea esua, pentru ca multe state sunt invidioase pe progresele Sofiei - expertul a spus ca aceste lucruri "nu corespund realitatilor europene".

Franta si Germania au cerut oficial amanarea aderarii Bulgariei si Romaniei la Spatiul Schengen. Intr-o scrisoare a ministrilor francez si german de Interne catre comisarul pentru Afaceri Interne in Comisia Europeana, Cecilia Malmstrom, se spune ca aceasta aderare ar fi ''prematura'' daca ar avea loc in martie 2011.


Citeste mai multe despre   
















4045 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    .. (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:05)

    d [anonim]

    M-am linistit, ca nu mai puteam de frica Bulgariei.
    • +2 (6 voturi)    
      much ado about nothing ! (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:00)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui d

      Turcik Cumhuriyeti Ghermany si Muslim Republic of Frantzya se opun intrarii Romaniei si Bulgariei in grupul elevat al tarilor europene musulmane !doar nu era ca niste caini necredinciosi sa se alature drept credinciosilor insha Allah!
      atata caz cand ar trebui sa spuna clar =mai dati fraierilor vreo 10 miliarde de Euro pentru studii si consultanta, ca nu ne doare sa scriem mailuri si sa vorbim in sfaturi!
      e , cat poate fi parandaratul pentru intrarea in Schengen? o banca privatizata , ceva rezerve de gaze , vreun complex chimic? nimica toata ,am dat noi de gratis petrolul ...
      • 0 (0 voturi)    
        Marea Britanie si Irlanda nu fac parte din (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 17:17)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        spatiul Schengen si nu au cazut de pe harta!deoarece aceste tari serioase vor sa controleze cine intra,cine iese pe la frontiere!nu vad de ce nu putem face ceva pe spatiul Schengen si sa ii tinem pe nemti si francezi cu orele la frontiere si in aeroporturi,cu un control adevarat din partea vamesilor...
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:18)

    marius [anonim]

    Ar putea macar sa ne spuna de ce nu ne primesc. "Coruptia" si "Justitia" sunt ceva destul de vag si nici macar nu erau in conditiile pt Schengen. In cativa ani o sa vina PSD-ul la putere si atunci or sa spuna ca sunt fostii comunisti, Iliescu, vechile structuri etc iar acum cu dreapta la putere vad ca nici asa nu le place.
    In plus, nu stiu cat de mare putere de atractie mai are UE acum. Abia s-au miscat niste lucruri cand am aderat in 2007. Ce sa se mai schimbe acum in conditii de criza economica, cand si statele mari ale UE au probleme, cand dreapta e la putere in Romania si tot degeaba si cand banii aia de la UE cu care ne-au tot amagit nu prea vin. Ba chiar si bugetul UE ar putea fi inghetat.
    Nu cred ca se mai poate obtine ceva de la Romania, nici cu agitatul morcovului Schengen, nici cu morcovul "fondurilor europene". Romania e ca un boxer in runda a 12-a, e varza, nu poate mai mult.
    • 0 (2 voturi)    
      tiganetu-i problema (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:41)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Domnilor dar nu este clar?de ce si iar de ce,de tigani este vorba asta-i problema restul este speculatie.
  • -1 (3 voturi)    
    explicatie (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:21)

    gabriel [anonim]

    Incerc sa explic : gruparea pro-rusa din NATO, adica germania si franta, au executat ordinul moskovei in privinta Romaniei. Afland despre aceasta intentie, conducera Romaniei a insistat pentru cuplarea cazului Romaniei cu cel al bulgariei. Bulgarie care este al nu stiu catelea stat sovietic. Bulgarii sunt victime colaterale si vor intra insa la termen in Schengen. De aia nu fac scandal bulgarii, ca i-au linistit rusii //
    (editat de HotNews.ro)
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:31)

      d [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Atitudinea "Sir, yes sir" nu o sa-i ajute prea mult pe bulgari.
    • +4 (4 voturi)    
      ce-i cu trancaneala asta? (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:53)

      flit [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Din acest articol eu inteleg ca Romania este privita mai bine decat Bulgaria ! Exact BULGARIA este in KK in privinta Schengen, pt ca despre ei se scria nu demult ca SE TRAGE PE STRADA, SUNT UCISI JURNALISTI, JUDECATORI, conturile se regleaza fara sa se tina cont de pozitia celui eliminat ! Se pare ca modelul oligarhic rus a avut mai mult succes, iar opozitia in fata acestui val mafiot a fost timida sau NULA ! Bulgaria ar putea deveni doar o USHA pt asiatici si turci, in loc sa fie FRONTIERA pt UE ! Asa ca nu inteleg comentariile care se vaita de discriminarea Romaniei...
    • +1 (5 voturi)    
      N-am inteles (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:58)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Nu am inteles partea cu 'gruparea pro-rusa au executat ordinul'. Poti sa explici cum e cu limba romana? (altfel e cam greu sa fii luat in seama)
    • 0 (0 voturi)    
      Gabriel, Bati campii (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 12:36)

      Gregorian [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Franta si Germania sunt inima UE, ei sunt Europa si tu spui ca sunt pro-rusi :(
      • 0 (0 voturi)    
        haha (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 19:50)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui Gregorian

        ce mai spui mai spalatule pe creier de afacerile ruso- franceze...sunt eu nebun....
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:30)

    drak latinu [utilizator]

    In sfarsit vine cineva de la ei si spune ca ro si bg nu sunt o tara ! Ca de la atat tandem ro bg unii chiar cred ca cele doua sunt o tara. Este mult si prosti ;) in toata lumea.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:52)

    d [anonim]

    Sarkozy la sfarsitul lui 2009: "Este o victorie ca prietenii nostri romani au primit portofoliul Agriculturii."
    Nicolas Sarkozy in februarie 2008: "Franta este prietena fidela a Romaniei si nu va va trada niciodata"

    Wow, ce repede s-a razgandit Sarko!
    • -1 (5 voturi)    
      Duioşia franceză... (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:23)

      Dr. M [anonim] i-a raspuns lui d

      Lui Sarko i-a mai trecut duioşia după ce Franţa a beneficiat de schimburile multiculturale cu şatrele ţigăneşti mioritice. Când ai parte de tandreţea unui viol în grup îţi mai schimbi ,nolens volens, ideile. La urma urmei coşmarul este de fapt un vis...
      • +1 (1 vot)    
        si cine sprijina Romania pt Schengen? (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:43)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Dr. M

        Ei bine, Ungaria. Ungaria era rma sevreta a noastra care ar fi luat prsedintia UE la 1 ian 2011 si ar fi netezit drumul pt noi.
        Dar, din cauza unor "prieteni" la catarama gen Franta, se pare ca nu se va intampla nimic. :(
        Aveau americanii o vorba: "Never trust a french." Stiau ei ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    suntem in occident sau nu? (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:58)

    dragos234 [utilizator]

    Era o discutie prin anii 90: "ar fi bine ca urmatoare criza majora sa ne prinda in Occident decta in afara lui."
    Si inca nu imi dau seama, suntem in Occident sau in afara lui? Ca e criza majora, e limpede, dar noi suntem la adapost in O ccident sau nu?
    In Schengen nu suntem, bani de la UE nu prea vin, reforme nu se fac, iar banii care au intrat in tzara pana acum au fost imprimuturi si trebuie sa ii dam inapoi. Asa ca ma intreb si va intreb: suntem in Occident sau nu.
    • +1 (1 vot)    
      Nu... (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:51)

      borat [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      suntem in Occident pentru ca noi nu suntem Occidentali. Civilizatia romaneasca se trage de la bizantini si nu de la Occidentali. Dinpotriva Occidentul a fost si ramane si astazi dusmanul nostru principal.
    • 0 (0 voturi)    
      E clar ca suntem (Vineri, 7 ianuarie 2011, 17:16)

      ion [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Suntem in Occident. E simplu de aflat: cumpar benzina de la o firma austriaca (de stat!), cumpar mancare de la un supermarchet frantuzesc sau german, fac "banking" cu o firma din Austria, Olanda sau Franta, merg cu o masina produsa in Romania de o firma frantuzeasca, pe factura mea de gaze tot niste francezi apar si tot asa.

      Suntem in Occident, e clar. Au venit ei la noi. Pacat ca noi am ramas in chiloti cu ocatia asta. Si cu Schengenul luat :)
  • +2 (2 voturi)    
    Coruptia (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:59)

    Mihai [anonim]

    Coruptia le-a scapat cand au pus conditiile. OK, tehnic indeplinim conditiile...dar dpdv uman? NU. Romania e corupta pana-n maduva oaselor.
  • +4 (4 voturi)    
    Austria: Si tu Brutus? (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:03)

    dragos234 [utilizator]

    Articolul din Novinite despre tzarile care nu ne vor in Schengen:
    France, The Netherlands, Germany and Austria.

    Nu imi vine sa cred ca e si Austria. Dupa cate Petroame si BCR-uri le-am dat si cate concedii am petrecut la ei in tzara. :)
    • 0 (4 voturi)    
      De la concediile tale... (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:22)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Acum stim adevaratul motiv, s-au saturat austriecii de tine :P
      • +4 (4 voturi)    
        da de unde... (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:40)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ca le-am lasat mii de euro pe la pensiunile pe la care am trecut. :)
    • +2 (2 voturi)    
      pina cind (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:59)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Aceasta-Austrie perfida ,nu are scrupule,dupa ce ne-ai calarit istoria ne-au omorit eroii o mina de banditi au facut pact cu acesti monstri cu chip de om .Nici daca am fi pierdut un razboi nu faceam asemenea tranzactii inrobitoare ca sa vindem pe nimic perla romaniei petromul plus banci
  • +2 (4 voturi)    
    se pare ca deja trenul e triat pe vagoane.... (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:05)

    Andrzej [anonim]

    Afirmatia oficialului german nu face decat sa confirme interesele Germaniei pentru Bulgaria.
    Bulgaria a fost, este si va fi cureaua de transmisie in relatiile germano-ruse.
    Bulgaria este si va fi "kera porta" a uniunii europene in calea invazia panslavismului in Europa.
    • +4 (4 voturi)    
      da (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:41)

      suca [anonim] i-a raspuns lui Andrzej

      germania a cuparat tot litorlul bulgar. normal ca au tot interesul sa ne decupleze de ei :)

      sunt multe la mijloc.
  • +3 (3 voturi)    
    geopolitica (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:19)

    Demigod [utilizator]

    Romania e o amenintare la aderare pentru bulgaria, din motive pur si simplu geografice.
    Daca Romania nu intra, Bulgaria nu are cum sa intre. Sau mai clar: e absurd ca Bulgaria sa intre inaintea romaniei.
    Ar contrazice orice legi ale geo-politicii. E doar o chestie de granite, si controlul lor, si evident, granitele solide sunt trasate in functie de barierele teritoriale naturale. In functie de aceste bariere, se manifesta si influenta civilizationala unor state asupra altora.
  • +4 (4 voturi)    
    sa aruncam o privire obiectiva... (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:19)

    gigi contra [anonim]

    d-lor ,sa fim seriosi ce progrese a facut Romania de vreo 4 ani incoace?ca sunt vreo cateva cefe groase care si-au luat masini fitzoase doar ,doar o sa se ascunda in spatele lor si o sa -si mascheze marlania lor crasa?!? pai,nenorocitzii astia ar fi in stare sa vanda pasapoarte romanesti la toata Asia si Africa,ca sa nu mai spun de fratii nostri bolsevici.E si normal ca nu ne vor ,coruptia e ca o pata de ulei ,care creste continuu si nu poate fi oprita...Pe de alta parte noi am fost baieti buni si i-am lasat sa ne invadeze cu produsele lor,ba mai mult i-am lasat sa-si construiasca si hipermarketuri(si sunt sigur ca pt asta au primit facilitati de la asa zisul stat rroman) ca sa poata sa le vanda mai bine.Concluzie:nu aveam ce cauta in Europa.Trebuia sa ne batem doar pe abaterea vizelor si gata, daca voiam sa calatorim si sa muncim(a se citi slugari in strachinatate(lol)
  • +4 (4 voturi)    
    Pe cine nu lasi sa moara.... (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:44)

    hotnewsfil [utilizator]

    Germania este foarte drastica, foarte scrupuloasa in privinta circulatiei romanilor peste granitele tarii lor.
    Tarile care au invins Germania, cea care provocase moartea a zeci de milioane de oameni nevinovati, nu au pedepsit aceasta tara pe masura gravitatii extreme a dezastrului pe care l-a produs in intreaga lume, au fost inacceptabil de blande, nu i-au izolat pe nemti in limitele granitelor tarii lor ( macar pentru vreo zece, douazeci de ani), au pompat fonduri imense in relansarea economiei, le-au dat licente 'de ultima ora', au considerat ca acel colosal dezastru a fost produs doar de nebunul Hitler si de o clica de bestii din jurul lui. Ca si cum Hitler singur, cu mana lui, i-ar fi impuscat ,ar fi gazat locuitorii tarilor pe care Germania le invadase.
    Crimele au fost facute atat de SS-isti cat si de armata germana, armamentul cu care au fost omoriti oamenii nevinovati si distruse miile de localitati si economia multor tari erau "opera' exclusiva a lui Hitler? Ca si cum rachetele V1 si V2 care distrugeau orase din Anglia si omorau locuitori pasnici ar fi fost concepute, realizate si 'puse la treaba' numai de Hitler, nu de inginerii si de muncitorii germani.
    Exista vorba : 'Pe cine nu il lasi sa m oara nu te lasa sa traiesti'.
    Tarile care au avut de suferit crunt de pe urma invaziei generalizate a Germaniei, care au facut eforturi imense ca sa invinga crunta bestie, nu au 'lasat Germania sa moara', izolata de restul lumii.
    Ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca Germania ar fi reusit sa produca bomba atomica (au fost la un pas), cu care sa fi distrus cateva capitale ale lumii civilizate.
    Credeti ca nemtii ar fi fost blanzi cu populatia din tarile pe care le-ar fi ocupat? Ar fi facut instructie prusaca dura cu intreaga omenire, la brat cu cu "blanzii" japonezi.
    Intregul popor german ar fi avut o treaba serioasa de facut.
    Ce ar fi fost azi in lume? Ce fel de Angela Merkel ar fi fost cancelar? Gazele Rusiei ar fi fost ale Germaniei universale.
  • +2 (2 voturi)    
    precizare (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:25)

    gabriel [anonim]

    Uitam doctrina huntingtoniana : unde se termina catolicismul se incheie europa. Asa ca sa nu mai asteptam nimic de la papistasi !
    • 0 (0 voturi)    
      Prost si dezinformat. (Duminică, 26 decembrie 2010, 9:46)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Tarile nordice sunt preponderent protestante. Mai lasa gargara si trollingul.
  • 0 (0 voturi)    
    Nemţii şi noi... (Vineri, 24 decembrie 2010, 21:06)

    Dr. M [anonim]

    Un român a ajuns la un moment dat şoferul personal al lui Konrad Adenauer, primul cancelar german după război. În diversele lor discuţii Adenauer i-a povestit cum a decurs o întrevedere cu americanii, legată de Planul Marshall. Americanii i-au spus cam aşa: " Industria voastră e distrusă total, nu se mai poate face nimic cu ea, vă cumpărăm noi tot ce a rămas" . Adenauer le-a răspuns: Da, aşa este dar o să facem altcumva. Voi ne daţi bani împrumut, cu dobândă oricât de mare şi noi ne apucăm de muncă şi vă plătim totul înapoi". După jumătate de secol schema s-a repetat dar cu românii în rol. Rezultatul se ştie prea bine. Îţi scapă din vedere faptul că a fost nevoie de eforturile unei planete întregi ca să învingă 60 milioane de nemţi. Ăia corecţii politic nu suflă o vorbă despre fondurile virate lui Hitler ca să-şi facă armată şi fără de care rămânea un simplu orator de berărie bavareză. E futil să comparăm ce a fost în stare să facă Germania în 12 ani (1933-1945) şi ce a prestat România în 21 de ani , pe timp de pace. Crăciun Fericit!
  • 0 (0 voturi)    
    Bulgarii bat campii mai rau ca noi (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 10:04)

    dragos234 [utilizator]

    Ia uite ce mai sria in interviul din Novinite. Cica Bulgaria nu e admisa in Schengen pt ca "alte tzari sunt invidioase pe progresul Bulgariei." Daca zicea asa ceva Bok al nostru era ridiculizat pe toate canalele.

    "Bulgaria's Prime Minister Boyko Borisov recently said in an interview that the country's bid to join the European visa-free Schengen zone in 2011 may fail because many countries are envious of its progress. How would you comment on that?

    This is a benevolent exaggeration triggered by Bulgarians' emotions. There is no correspondence with the European realities."
  • 0 (0 voturi)    
    cucustefan2009@Yahoo.com (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 10:30)

    stefy [anonim]

    Franta a castigat licitatia pt a construi nave de lupta pt Rusia...http://www.en.rian.ru/russia/20101224/161921890.html
  • +1 (1 vot)    
    "Ciocul mic. aresorilor!' (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 17:41)

    hotnewsfil [utilizator]

    Germania ar trebui sa stea cu capul plecat secole la rand, sa isi ceara iertare omenirii fiindca a omorat zeci de milioane de oameni, a indoliat zeci de milioane de familii, le-a stricat rostul vietii, le-a distrus rodul muncii pasnice.
    Ca urmare a acestui dezastru, care s-a soldat cu infrangerea semetei, infumuratei natii, comunismul s-a asternut peste tarile din estul Europei, le-a luat sub o stapanire crunta care a durat peste patruzeci de ani.
    Daca Germania nu le-ar fi bagat in acest dezastru, aceste tari ar fi fost azi mult mai dezvoltate material si politic, popoarele lor ar fi acum mai demne, nu ar astepta la usa Germaniei de azi, cu mana intinsa.
    Daca Germania nu ar fi provocat dezastrul, nu ar fi existat victimele canalului, "scoala de la Pitesti", inchisorile de la Aiud, Sighet, etc., nu ar fi murit in puscarii elita intelectualitatii, toti romanii cei mai harnici, nu ar mai fi fost saracita fortat populatia, n-ar mai fi existat cooperativizarea 'cu pusca', nu ar fi fost transformata Romania intr-o tara de deprimati, ce stateau cu urechea lipita de Europa Libera, Romania nu ar fi fost, ca acum, ultima in Europa.
    Aceste lucruri ar trebui sa le fie spuse zilnic nemtilor, sa nu ii lasam sa isi ascunda gunoiul istoriei sub covor, sa nu mai ia un aer de inocenta, sa nu mai dea lectii de corectitudine tarilor pe care le-a impins in dezastrul istoric.
    In problemele altora, de mult mai mica anvergura- viza SChen Schengen, Germania este extrem de riguroasa, ne trateaza nemteste. Nemteste a declansat si dezastrul din cel de al doile razboi mondial si consecintele acestuia, favorabile pentru Germania si cumplite pentru Romania.
    La trecut granitele cu forta armelor distrugatoare, nemtii au fost campioni. Aceiasi nemti sunt intransigenti fata de romanii care doresc sa treaca pasnic peste granitele din cadrul UE.
    Parlanentara cu limbaj ales, din PD-L, le-ar spune nemtilor, in legatura cu opozitia lor fata de obtinerea vizei Schengen : "Ciocul mic, aresorilor!'
  • +1 (1 vot)    
    odios (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 19:40)

    gabriel [anonim]

    Ce ajutor nemernic da gruparea pro-rusa germania - franta derbedeului de voronin, ce lovitura au dat gruparii pro- occidentale din Moldova, ce blestem pe capul nostru de romani ca nu reusim sa ne ajutam compatriotii sa iasa de sub jugul odios al moskovei !
  • +2 (2 voturi)    
    Acu e momentu' (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 20:12)

    ac [utilizator]

    Sa treaca 1000 de camioane cu tigari netimbrate, si sa lasam toti jamahirosii sa treaca bine mersi spre ze civilized world. Nu de altceva, dar parca o firma franco-germana a luat o caruta de bani cu schengen, frontiere etc. Cind au luat loveaua era bine, acu nu mai e. Nu sint socialist de conjunctura, dar cind ti se pun coitzele in menghina, tre sa raspunzi cu aceeasi moneda. Civilizat, politicos, gasim o hirtie lipsa sau una cu stampila neclara si bang. Ce pusca mea. Nu sintem chiar gluga de coceni. Cum isi apara ei interesele, trebuie sa ni le aparam si noi.
  • 0 (0 voturi)    
    spionaj sau prostie (Luni, 27 decembrie 2010, 15:33)

    tomescu [anonim]

    ce papagal se da singur in primire pentru 500 euro
  • 0 (0 voturi)    
    fara descriere (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 9:14)

    viorel [anonim]

    crede cineva ca meritam sa le fim egali atita timp cit nu avem justitie nu meritam macar pun presiune si poate se ami schimba ceva
  • 0 (0 voturi)    
    FRATILOR IMI PERMIT SA VA PROPUN (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 20:17)

    UN ROMAN OARECARE [anonim]

    CA TOATE COMENTARIILE DE MAI SUS LEGATE DE PROBLEMA MODULUI IN CARE ROMANIA A FOST ADMISA IN UE SI MAI NOU CONDITIONARILE PENTRU ADMITEREA IN SPATIUL SCHENGEN SA LE TRIMITEM ASA CUM LE-ATI FORMULAT FIECARE DIRECT PE E-MAIL AMBASADELOR DIN BUCURESTI ALE CELOR DOUA TARI VECHI SUSTINATOARE SI PRIETENE ALE ROMANIEI IN UE FRANTEI SI GERMANIEI, DE PREFERAT IN LIMBA ROMANA CARE ESTE SI LIMBA OFICIALA IN PARLAMENTUL EUROPEAN, SAU MA INSEL?