De ce a fost caracterizat antiamerican Bogdan Olteanu intr-o telegrama wikileaks din 2007

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:04 Actualitate | Esenţial


Jurnalul Wikileaks
Foto: Hotnews
Intr-o telegrama a ambasadei SUA din Bucuresti, actualul viceguvernator al BNR, Bogdan Olteanu, pe atunci presedinte al Camerei Deputatilor si lider PNL, a fost catalogat drept antiamerican. Desi in telegrama nu se mentioneaza clar de ce Bogdan Olteanu ar fi antiamerican, din relatarile din presa se desprind doua motive clare: Bogdan Olteanu a fost unul din promotorii in 2006 ai retragerii trupelor romanesti din Irak si l-a acuzat pe ambsadorul Nicholas Taubman de coruptie.
  • Bogdan Olteanu despre telegrama wikileaks: “Sunt convins ca afirmatiile respective nu sunt adevarate”

Iata fragmentul din telegrama wikileaks in care se vorbeste de Bogdan Olteanu:
  • Mai mult decat atat, anticipam ca oferta in cazul Peter si atentia mass-mediei ii vor incuraja pe cei ce critica trimiterea trupelor romanesti din Irak, si pe ceilalti politicieni antiamericani precum presedintele Camerei Deputatilor Bogdan Olteanu sa ceara retragerea imediata a trupelor romanesti. In aceste conditii, ar putea aduna indeajuns de mult sprijin incat sa revigoreze opozitia fata de sprijinul acordat de Romania eforturilor americane din regiune si sa duca la o potentiala schimbare in politica.
  • Desi presedintele Traian Basescu a fost constant in ceea ce priveste sprijinul acordat prezentei continue a trupelor noastre in Irak, ar fi constient de faptul ca, inca dinainte de reluarea protestului public fata de cazul Peter, doar o treime din publicul romanesc sprijina mentinerea trupelor. In orice caz, revigorarea controversei starnite de faptul ca SUA s-a ocupat de caz ii va pune pe prietenii nostri cei mai apropiati din guvernul roman, inclusiv pe Presedintele Basescu, intr-o pozitie politica foarte incomoda.
  • E probabil ca Partidul Liberal si alte grupuri politice, in incercarea de a-si mari sprijinul in perioada de pana la alegerile europarlamentare din Romania de pe 25 noiembrie, sa preia o imagine patriotica si sa se foloseasca de miscarea politica bazata pe retorica anti-americana. Mai pe larg, vestile referitoare la oferta in cazul Peter va diminua considerabil, macar temporar, sprijinul acordat prezentei militare americane in facilitatile comune din Marea Neagra, inclusiv baza aeriana Kogalniceanu si terenul de antrenament Babadag.
  • Cu toate ca asentimentul public fata de baze a fost constant, contactele noastre ne-au atentionat intotdeauna ca acesta este vulnerabil la grijile create de amenintarea terorista asupra Romaniei si la povestile negative despre comportamentul personalului militar american, ca prim punct de referinta fiind accidentul lui Teo Peter si gestionarea ulterioara a acuzatiilor impotriva sergentului van Goethem.
Vezi mai jos documentul integral:

wikileaks-Olteanu

In 2006, PNL, prin fostul premier Calin Popescu Tariceanu, a initiat o actiune politica ce a avut ca obiectiv retragerea trupelor romanesti din Irak. Oficial, motivul invocat de PNL pentru retragerea trupelor era acela al numeroaselor victime in randul soldatilor romani. In realitate, din relatarile de presa reiese ca a fost vorba de unul din episoadele luptei dintre Calin Popescu Tariceanu si presedintele Traian Basescu.

Unul dintre motivele pentru care Bogdan Olteanu este caracterizat drept antiamerican este acela ca fostul presedinte al Camerei Deputatilor a fost unul din sustinatorii initiativei de retragere a trupelor din Irak. Pentru cateva luni, Bogdan Olteanu a devenit purtatorul de cuvant al PNL in privinta initiativei de retragere a trupelor:
  • “In ceea ce priveste politica interna romaneasca, va pot spune ca PNL sustine cu putere retragerea trupelor din Irak, si va continua demersurile pentru a genera o decizie in acest sens, inclusiv prin reconsiderarea cadrului legal care guverneaza acest tip de misiuni”, declara Bogdan Olteanu in 2006 intr-un interviu radio.
Iata o alta luare de pozitie din partea lui Bogdan Olteanu in privinta retragerii din Irak, facuta public intr-un interviu realizat de Robert Turcescu:
  • “Robert Turcescu: Vorbim de felul în care a fost lansata povestea retragerii trupelor din Irak. 
  • Bogdan Olteanu: Da, eu zic ca a fost o idee foarte buna si cred ca trebuie sa mergem inainte cu ea pana vom convinge si, cum se zice frumos, factorii de decizie, adica in primul rand pe presedintele Basescu si CSAT-ul, ca e vremea ca oamenii sa se intoarca de acolo.”
Potrivit relatarilor din presa, Bogdan Olteanu a sustinut si ideea unui referendum in privinta prezentei militare din Irak. Tot Bogdan Olteanu a fost implicat si intr-o campanie de strangere de semnaturi pentru retragerea misiunii militare din Irak. In telegrama ambasadei, chiar oficialii americani recunosc ca doar o mica parte a romanilor sustineau prezenta militarilor romani in Irak in 2007. Desi controversa retragerii trupelor din Irak a fost transata in 2006 de CSAT, care a respins cererile PNL in acest sens, ambasada SUA isi exprima in telegrama din 2007 ingrijorarea ca subiectul ar putea fi redeschis pe fondul scandalului mortii artistului roman Teo Peter.

In 2007, Bogdan Olteanu a fost implicat intr-un conflict public cu fostul ambasador al SUA, Nicholas Taubman. Pe 15 noiembrie 2007, fostul ambasador Taubman declara public urmatoarele: „Sunt destul de ingrijorat, de exemplu, cu privire la recentele actiuni ale parlamentului pentru a slabi capacitatea procurorilor si a autoritatilor de aplicare a legii in combaterea unei serii de infractiuni grave, printre care mita si coruptia”. Ambasadorul s-a referit la cateva modificari ale Codului Penal si ale Codului de Procedura Penala.

In aceeasi zi, Bogdan Olteanu, presedinte al Camerei Deputatilor in acel moment, il acuza pe Taubman de coruptie:
  • Este cazul ca domnul Taubman sa-si canalizeze actiunile pe reprezentarea intereselor SUA in Romania. Daca doreste sa se pronunte asupra constrangerilor aduse libertatii prin recenta legislatie din SUA, dupa 2001, este liber sa o faca. In Romania, legislatia o fac romanii. Faptul ca domnul Taubman si-a obtinut mandatul de ambasador intr-un mod in care in Romania ar fi considerat coruptie nu-i permite sa faca, in Romania, declaratii care, facute de un ambasador european in SUA, ar fi dezavuate de Congresul american”. Mai exact, Olteanu il acuza pe Taubman ca a obtinut postul de ambasador in urma donatiilor facute campaniei lui George W. Bush.
Dupa cum reiese din documentul publicat de wikileaks la distanta de numai o zi pe, 16 noiembrie, ambasada SUA trimite telegrama in care face analiza cazului Teo Peter si in care Bogdan Olteanu este caracterizat antiamerican. Telegrama a fost adresata printre altele Departamentului de Stat al SUA si CIA.

Bogdan Olteanu despre telegrama wikileaks

Contactat de HotNews.ro, Bogdan Olteanu, in prezent vice-guvernator al BNR, a comentat astfel catalogarea sa drept antiamerican: “Sunt convins ca afirmatiile respective nu sunt adevarate. Nu pot sa comentez informatii pe surse, mai ales ca nimeni nu si le asuma si sunt considerate chiar de Guvernul american obtinute prin metode ilegale.” Fostul presedinte al Camerei Deputatilor admite ca a avut pozitii ferme in privinta retragerii trupelor romanesti din Irak. “Si alti lideri au avut astfel de pozitii, cum ar fi Gordon Brown, dar el nu a fost considerat antiamerican”, a declarat Olteanu. Intrebat daca isi mentine convingerile exprimate in 2006 si 2007, Bogdan Olteanu a declarat urmatoarele: “In acest moment nu mai exprim pozitii politice pentru ca institutia pe care o reprezint nu face politica”.


Citeste mai multe despre   


















6033 vizualizari

  • -18 (32 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:17)

    MRSmrs [utilizator]

    Iata ce usor devii "anti-american" in opinia "democratilor" de peste ocean...
    Cum nu vrei sa mai joci in hora lor murdara(razboaie,scuturi,cumparari de rable,etc)cum esti "anti-ameriacan".
    • +17 (25 voturi)    
      scriere cu premeditare! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:38)

      bula [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      A. interviurile sunt AUTENTICE si PUBLICE. Includerea lor in "notificari" catre Washington sunt nu numai normale ba si datorate (pe vrea aceea Olteanu era INALT DEMNITAR). B. declaratiile lui sunt contra intereselor americane (ce rable,ce ...) C. Olteanu este nepotul lui Ghizela Vass sef sectie externe al CC (e un FAPT, comenteaza-l cum vrei) D. ataci in PUBLIC un ambasador acuzandu-l de coruptie e si o gafa diplomatica chiar si Ouagadougou. PS.Iti urmaresc comentariile re:Wikileaks. Sunt pozitive cand iti convin si minciuni cand nu.
      • +5 (9 voturi)    
        Olteanu este un pui de kominternist ,cu (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:30)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui bula

        origine alogena ,nu are , prin Ghizela, nici o legatura cu poporul roman!de fapt tot PNL are o structura pro-franceza -via Radu Campeanu- si un pronuntat antiamericanism datorita influentei franceze ,serviciile franceze meseriase au dat bani si joburi liderilor acestui partid ,vezi Tariceanu aka Citroen !nimic nou sub soare =partida moscovita-PSD, partida franceza-PNL si partida americana -PDL !vrem sa traiam ca in SUA sau vrem sa traim ca in Rusia ....
        • -5 (7 voturi)    
          Eu as vrea ca-n Europa (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:55)

          io [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Rusia, America.... Doua modele complet diferite dar ambele depasite. Personal, si eu sustin mai mult Franta decat America.
          • +3 (7 voturi)    
            sigur fraternizarea cu Algeria ex-Franta e (Miercuri, 22 decembrie 2010, 19:38)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui io

            modelul tau !in opinia mea cei ca tine ar trebui sa se intoarca in valea Iordanului de unde au contaminat lumea , ,au un camin national ,e cald ,e bine....iar in Franta propriu -zisa unde in curand musulmanii vor pune mana pe toate institutiile statului -in Franta e paradisul ...bravo mai Ioitic, sau cum de chiama de fapt
      • -4 (8 voturi)    
        Hmmm (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:40)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui bula

        Un individ care-si spune 'bula' nu poate spune ce este minciuna si ce nu.Pentru ca nu are capacitatea intelectuala de a aprecia...
        PS.Esti cumva postac/securist platit de urmaresti cine si ce comenteaza si mai ales la ce articole?Eu nu cred ca un 'amator' nu ar avea alta treaba decat sa faca munca asta de securist...
    • +4 (16 voturi)    
      mmmmh (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:50)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      realitatea este ca ai de ales.. est/vest. nu-ti place de americani? dar de rusi ce parere ai? ai uitat ce s-a intamplat dupa '45?
      pozitia noastra geografica nu ne permite luxul de a fi indiferenti. oricum, daca stam sa comparam ce ne-au 'oferit' noua rusii dupa 45 cu ce au facut americanii in japonia in aceeasi perioada.. alegerea e simpla :) daca se poate totusi, fara bomba atomica.. :D
      • +4 (8 voturi)    
        Gandire corecta (Miercuri, 22 decembrie 2010, 20:14)

        vladi [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Gandesti corect, poate pricep si mioriticii ca pana si marile tari au nevoei de aliati, sa lase vaicareala si victimismul, america este o tara prietena , mai amica decat Franta, Germania sau Austria. USA a dat dovada mai mult decat orice alta tara ca este dispusa sa plateasca un pret inalt pt. asi apara aliatii, nu exista nici o tara pe glob care sa ne dea ceva asemanator in sprijin.
    • +1 (3 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      si ti-ai mai luat o gra
  • +7 (9 voturi)    
    paysan (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:17)

    vasile [anonim]

    paysane... 'nu mai exprimi pozitii politice'..ce va dati toti tehnocrati dupa ce obtineti un post politic...ca din competenta nu ai pupa asa ceva..
  • +10 (14 voturi)    
    antiamerican (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:20)

    sorin [anonim]

    Pai asa l-a invatat bunica...
    • +3 (13 voturi)    
      Da (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:38)

      Babilou [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Citez de pe Wikipedia:
      "Bogdan Olteanu s-a născut la data de 29 octombrie 1971 în oraşul Bucureşti. Tatăl său, ing. Dănuţ Florin Olteanu a fost director general la Tehnofina SA din Bucureşti, iar mama sa era fiica cominternistei Ghizela Vass, fost membru al Comitetului Central al PCR şi adjunct al Secţiei de relaţii externe a partidului."
  • +20 (26 voturi)    
    Bogdan Oltean-o haimana politica. (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:21)

    mircea [anonim]

    Bogdan Oltean este o haimana politica cu gene comuniste adanc inradacinate .E greu de explicat prin ce mijloace a ajuns sa capete increderea PNL sa ajunga intr-o functie la varful partidului,cum este greu de explicat introducerea individului intr-un post cheie din sistemul bancar romanesc.Dupa trecerea lui Bogdan Olteanu prin PNL,acesta si-a pierdut busola,devenind un partid cu afiliatii comuniste.Ce intentii o avea la BNR?
    • +8 (12 voturi)    
      mirare (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:54)

      isa [anonim] i-a raspuns lui mircea

      de ce miri ca unu cu radacini comuniste e mare si tare in partidul liberal romanesc?
  • +10 (14 voturi)    
    subliniez (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:43)

    prudent [anonim]

    A." va pune pe prietenii nostri cei mai apropiati din guvernul roman, inclusiv pe Presedintele Basescu, intr-o pozitie politica foarte incomoda. " B. " In realitate, din relatarile de presa reiese ca a fost vorba de unul din episoadele luptei dintre Calin Popescu Tariceanu si presedintele Traian Basescu" C. "•E probabil ca Partidul Liberal si alte grupuri politice, in incercarea de a-si mari sprijinul in perioada de pana la alegerile europarlamentare din Romania de pe 25 noiembrie, sa preia o imagine patriotica si sa se foloseasca de miscarea politica bazata pe retorica anti-americana" . Acesta este PNL de dreapta.!!!!????!!!!
  • -2 (12 voturi)    
    Fratilor, treziti-va!!! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:56)

    Daniel [anonim]

    Sa violezi corespondenta diplomatica a unei ambasade? Sa vizualizezi puncete de vedere ale analistilor acelei ambasade? KKT-urile astea sunt "dezvaluirile" wikileaks?

    Sincer, pentru asa ceva nu merita decat ... "IGNOR"! Si cand te gandesti ca mai nou suntem asaltati cu mesaje care cer "sustinerea financiara a wikileaks" ... Why should I help them?
  • +2 (4 voturi)    
    luati aminte (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:57)

    gabriel [anonim]

    ” O imagine realista a urmarilor provocate de un Razboi Informational, in care viata cotidiana ar putea fi bulversata complet, ar genera cele mai diverse manifestari, cum ar fi : lipsa caldurii, a gazelor, apei si energiei electrice in locuinte si centre industriale, scaderea productiei, somajul peste limitele prevazute, scaderea puterii de cumparare a populatiei, tensionarea situatiei sociale, greve, incercari de lovitira de stat si nesupunerea maselor largi in fata legilor, blocarea sistemelor financiar-bancare si devalorizarea monedei nationale, izolarea tarii respective fata de comunitatea internationala, limitarea accesului la resursele strategice, influentarea deciziilor politice si ale organelor administrative de stat de catre cercuri straine de interesele statului.
    Toate aceste posibile dereglari pot fi materializate prin coroborarea cu actiuni clasice si cu cresterea in intensitate a atacurilor specifice actiunilor informationale care ar viza :
    • Compromiterea in mass-media a conducerii institutiilor fundamentale ale statului, respectiv a personalitatilor din conducerea acestora;
    • Asasinarea ( tentative de asasinare) unor personalitati straine aflate in vizite oficiale;
    • Actiuni de sabotaj la obiectivele economice de importanta vitala ( hidrocentrale, centrale atomo-electrice, accidente chimice si industriale etc.) desfasurate de elemente terorist-diversioniste si aparitia de formatiuni ilegal inarmate care sprijina politica antinationala a unor grupuri politice care au interese diferite de ale statului respectiv;
    • Compromiterea si ridiculizarea valorilor nationale;
    • Exploatarea starii de neputinta a autoritatilor statului in anumite situatii determinate;
    • Atacul agresiv asupra psihicului populatiei si declansarea unor stari tensionate de nesiguranta a zilei de maine;”
    • +1 (5 voturi)    
      postacii (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:16)

      pac pac [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      mi-e scarba de voi
      mai bine fara voi
      vorba aluia de mai sus, "IGNOR"
      sa va fie de bine
      • +1 (1 vot)    
        precizare (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:50)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui pac pac

        pentru linistea sufletelului tau, este citat din Joint Doctrine of PsyOps USA
        • 0 (0 voturi)    
          razboi? (Joi, 23 decembrie 2010, 1:05)

          vero [anonim] i-a raspuns lui gabriel

          Adica acum suntem in plin razboi informational?
          • 0 (0 voturi)    
            te miri? (Joi, 23 decembrie 2010, 8:37)

            licuta [anonim] i-a raspuns lui vero

            Suntem in plin razboi la care participi si tu , mai mult, ai si tras un 'glont'...
  • +12 (12 voturi)    
    vai vai (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:12)

    rest [anonim]

    eu nu-l inteleg pe Olteanu asta, zice ca el nu crede in aceste documente care culmea sunt obtinute si nu inventate. Daca erau inventate probabil le credea :))))
  • -2 (10 voturi)    
    Oricat il antipatizez pe B Olteanu (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:13)

    Cristi [anonim]

    Nu pot sa remarc faptul ca la 1 zi (!!) dupa ce l-a atacat pe Taubman pt faptul ca acesta si-a cumparat postul prin donatii catre Bush (fapt 100% adevarat) acesta din urma a trimis caracterizarea de "antiamerican"...
    Sper sa nu fiu inteles gresit dar asta este in opina mea o atitudine pur evreiasca (originea ambasadorului) de tipul cine critica este automat antisemit.
    • -1 (3 voturi)    
      Observ de mai multa vreme ca multi dintre cei ce . (Miercuri, 22 decembrie 2010, 19:06)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      posteaza comentarii pe acest site au niste tinte de injurat indiferent despre ce e vorba in articol. De multe ori Hotnews da impresia ca lasa intentionat mai multe zile articole despre persoane neagreate de sefu ca un fel de loc de genul "injurati aici".
    • +2 (4 voturi)    
      HAHA.. (Miercuri, 22 decembrie 2010, 19:41)

      HAHA [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Hahaha, esti complet pe langa... avand in vedere ca Olteanu e evreu pe linie materna, adica evreu adevarat care ar lua imediat cetatenie daca ar pleca in Israel......iar tu il suspectezi pe Trauban ca are o asa numita atitudine transcedentala negativa caracteristica evreilor ...ei bine din astea doua rezulta gradul prejudecatii anti-semitice pe care o posezi mataluta....si de asemenea mai rezulta cat de absurd e acest tip de gandire in general ... muuu.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu-i de mirare (Miercuri, 22 decembrie 2010, 20:25)

    Dorin [anonim]

    PNL-ul actual sunt o gasca de orientati si profitori, aduceti-va aminte cum au pactat cu psd-ul 90% din timp, au marit in mod populist pensiile ducand la ruina tara. Patriciu ne tot imbia sa avem bune relatii cu rusia, ca sa nu mai zicem ca ziarele si televiziunilor psd-pnl au isterizat populatia impotriva unui aliat important. Acum talharul Bogdanel da bir cu fugitii, nici vorba sa se responsabilizeze de actiunile lui.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Joi, 23 decembrie 2010, 0:54)

    vero [anonim]

    Chestia este ca, pe neasteptate, tov.bogdanel a fost trecut pe linie moarta la BNR, contopist undeva la statistica; chir tariceanu a fost pus la pastrare, nu mai misca, nu ma sufla de parca e in frigiderul de la morga; bombonel, care si el a fost obraznic cu alt ambasador, e fugarit de DNA pt. niste capace de WC chinezesti...
    Iar Base e presedinte. Atata timp cat trupele americane sunt la noi, cred ca putem avea sperante pentru viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    un gunoi !! (Joi, 23 decembrie 2010, 1:48)

    jb [anonim]

    Pui de comunst, lichea protejata de dl Tariceanu, o oroare a politicii romane...Nu gasesc alte cuvinte mai josnice pentru aceasta paparuda politica !!
  • +1 (1 vot)    
    Bogdan Olteanu (Joi, 23 decembrie 2010, 12:02)

    mary [anonim]

    Nu stim cui ii datoram onoarea de a se fi asezat asa de sus in structurile romanesti. Istoria, in mod ciudat, incepe cu proptirea domnului pe scaunul de Presedinte de Camera, a treia persoana in stat, daca nu ma insel.

    De aici, i-au scapat BO o serie intreaga de afirmatii, care ciudat, astazi nu le mai recunoaste, sau despre care spune ca sunt politice. ar trebui sa stie domnia sa ca politica externa si apararea sunt de fapt elemente care NU SUNT POLITICE ci sunt definite ca fiind NATIONALE, si cu ele nu te joci...

    Daca avea un pic de minte NU cataloga un AMBASADOR al unei alte tari, si una extrem de mare si de importanta/puternica, ca fiind corupt. Daca dl. BO spune ca sunt minciuni eu ii pot pune la dispozitie ziare/ TV news care relatau afirmatiile izbite de BO. Mare rusine pentru Romania ca un astfel de geniu de Carpati a ajuns la BNR. Poate apuca un mandat scurt!
  • -1 (1 vot)    
    Pai e din familie de bolsevici.... (Vineri, 24 decembrie 2010, 9:44)

    Ronin [utilizator]

    ...e normal sa fie anti american! Problema nu e asta, problema e ca tipu` este pro rus....