Galati: O femeie a fost lovita de bucati de tencuiala desprinse dintr-o cladire, starea sa este grava

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 decembrie 2010, 18:00 Actualitate | Esenţial


O femeie in varsta de 30 de ani a fost adusa, marti, in stare grava la Spitalul de Urgenta "Sfantul Apostol Andrei" din Galati, dupa ce a fost lovita de bucati desprinse din fatada unei cladiri, medicii fiind rezervati in ceea ce priveste sansele de supravietuire ale acesteia, relateaza Mediafax.

Potrivit sefului Serviciului de Ambulanta al Judetului Galati, dr. Mihai Polinschi, in jurul orei 12.00, un echipaj al ambulantei a fost soliciat sa intervina pentru salvarea unei femei care fusese lovita de bucati de tencuiala desprinse din fatada unei cladiri din municipiu.

"In momenul interventiei noastre victima intrase in coma dupa ce suferise leziuni grave la cap. Intrase deja in stop cardio-respirator si a fost resuscitata. Femeia a fost transportata la spital in stare foarte grava, cu hemoragie craniana si aflandu-se in continuare in coma", a declarat dr. Mihai Polinschi.

Potrivit medicului galatean, bucatile de tencuiala s-au desprins de pe cladirea caminului B al Grupului Scolar Industrial Metalurgic din Galati.

Acesta a precizat ca desprinderea fatadei s-a produs, cel mai probabil, din cauza ingheturilor repetate si a infiltrarilor de apa.

La randul ei, directoarea Grupului Scolar Industrial Metalurgic, Mirela Onisor, a declarat ca imobilul respectiv se afla in proprietatea Consiliului Local Galati si in administrarea unitatii de invatamant, fiind o cladire veche.

"Caminele acestea au zeci de ani. Noi incercam sa le intretinem permanent, spre exemplu, in acest moment, se faceau lucrari de reparatie la subsol. Este un eveniment nefericit", a sustinut directoarea grupului scolar.


Citeste mai multe despre   













Comentarii alese de moderator

  • mda (Marţi, 21 decembrie 2010, 21:54)
    alex [anonim]

    Oare de ce nu ma mira...

    Matusa-mea a stat 3 saptamani in spital pentru ca si-a primit in cap....un motor de antena parabolica... care nici macar nu a cazut ci a fost demontat de un "gigel" care dupa ce s-a trezit cu motoru demontat nu a gasit ceva mai bun de facut decat sa ii faca vant peste balcon in strada...si nu si-a facut prea mari probleme ca motoru ala de 90 de kile ii poate cadea cuiva in cap.

    Lume inconstienta...fara nici un pic de anticipatie.

    PS: astfel de cladiri ar trebui demolate, nu renovate.







951 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    mama lor de evenimente nefericite (Marţi, 21 decembrie 2010, 18:52)

    Daniel [anonim]

    cum nu intra nimeni in inchisoare si cum traim noi in gunoiul asta de tara in care nimeni nu e responsabil nici cand mor oameni ...
  • +2 (2 voturi)    
    Blocurile noastre :-) (Marţi, 21 decembrie 2010, 19:18)

    cipri_ [utilizator]

    sunt curios cine se face responsabil.

    Foarte multe blocuri din romania sunt intro stare foarte rea.
    Eu de multe ori cand trec prin anumite locuri chiar imi pun bratul asupra capului fiind constient ca ar putea pica o bucata de tencuiala.
    In special, cand afara e vantul mai puternic trebuie avut mai multa grija. Si dupa ploi. Din pacate blocurile facute pe timpul lui ceausescu, sunt de foarte proasta calitate. Multe dintre ele ar trebui direct daramate, si nu renovate.

    Nu inteleg de ce reabilitarea blocurilor nu merge mai rapid, sa scapam odata de aceste ruine. Nu mai ca sunt periculoase si consuma multa energie, dar arata si prost.

    Uneori vad in fata unor blocuri masini foarte scumpe (precum Jaguar), si ma intreb cum de cineva da zeci si sute de mii de euro pe o masina, si in schimb locuieste intro ruina de bloc (apartament).
  • 0 (0 voturi)    
    Blocurile noastre (Marţi, 21 decembrie 2010, 19:31)

    cipri_ [utilizator]

    Poate am putea modifica melodia lui Dan Spataru: "Drumurile noastre".... in "Blocurile noastre".

    Refrenul ar fi cam asa:
    Blocurile noastre toate, se vor darama vreodata, blocurile si.....

    Cred un asemenea canted ar fi benefic, pentru a sensibiliza populatia la acest subiect. In cazul unui cutremur mai serios chiar am putea avea foarte multi morti.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 21 decembrie 2010, 21:54)

    alex [anonim]

    Oare de ce nu ma mira...

    Matusa-mea a stat 3 saptamani in spital pentru ca si-a primit in cap....un motor de antena parabolica... care nici macar nu a cazut ci a fost demontat de un "gigel" care dupa ce s-a trezit cu motoru demontat nu a gasit ceva mai bun de facut decat sa ii faca vant peste balcon in strada...si nu si-a facut prea mari probleme ca motoru ala de 90 de kile ii poate cadea cuiva in cap.

    Lume inconstienta...fara nici un pic de anticipatie.

    PS: astfel de cladiri ar trebui demolate, nu renovate.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu doar în Romania (Marţi, 21 decembrie 2010, 22:01)

    Croco [anonim]

    Acum un an jumatate s-a întamplat aceeasi chestie în centrul Montrealului, cu diferenta ca placa desprinsa dintr-o cladire avea o tona si a strivit o femeie care-si bea cafeaua pe terasa de la piciorul cladirii respective.

    Concluzia: neglijenta în executarea fatadei. N-a facut nimeni puscarie doar s-au dat amenzi în stânga si în dreapta.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Marţi, 21 decembrie 2010, 23:24)

    ampersand [anonim]

    De ce nu-mbracă pereţii dinspre stradă în plasă protectoare, inconştienţii? :(((
  • 0 (0 voturi)    
    Blocurile noastre (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:37)

    cipri_ [utilizator]

    Blocurile noastre toate, se vor darama vreodata, blocurile si iubirea, gandurile, amintirea.