ICCJ: Generalii Ion Marian si Mihai Chirita, arestati

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 20 decembrie 2010, 19:26 Actualitate | Esenţial


Completul de cinci judecatori al Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) a decis, luni, arestarea preventiva a generalilor Ion Marian si Mihai Chirita si a ofiterilor Dan Costel Craciuneanu, Ionut Onel Crinu si Vasile Belciug, acuzati de luare si dare de mita, abuz in serviciu, trafic de influenta si asociere in vederea savarsirii de infractiuni, informeaza Agerpres.

Instanta suprema a admis recursul procurorilor anticoruptie la decizia ICCJ din 14 decembrie, prin care s-a respins propunerea procurorilor Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) de arestare preventiva a doi generali si a altor trei persoane acuzate de fapte de coruptie.

Cererea procurorilor DNA a fost judecata in sedinta secreta la Inalta Curte de Casatie si Justitie.


Citeste mai multe despre   


















4635 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    praf in ochi! (Luni, 20 decembrie 2010, 20:01)

    luci [anonim]

    Sunt fara rost arestarile acestea fara o finalitate.

    In ultimul timp tot mai multe arestari preventive dar nimeni nu face inchisoare .. De ce ?

    Oricum eu personale ma bucur ca macar atat .. adica cu ceva timp in urma nici macar atat nu vedeam sau sa fi auzit pe undeva ...
    • +9 (9 voturi)    
      Nu prea (Luni, 20 decembrie 2010, 20:48)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui luci

      In primul rand e o mica trezire la realitate.

      1. Doctrina militara comunista, in care toti cetatenii erau chemati sub arme, a facut ca Romania sa aiba pe statul de plata mai multi generali decat SUA. Diferenta majora, de respect si de calitate a acestor generali, din ce in ce mai des aflam ca unii si-au primit gradele doar pe post de spor de vechime. Semnalul este ca trebuie aruncata o privire mult mai critica asupra unui subiect pana de curand tabu. Pacat!

      2. Din punct de vedere legal, o invinuire, nu neaparat o condamnare (chiar si cu suspendare) inseamna excluderea respectivului din tot ce reprezinta acces la documente clasificate. Ori un general fara acces la informatii e un ... sergent major ceva mai burtos.

      3. Din punct de vedere al omoarei militare, Statul Major (recte Seful Suprem) ar trebui sa se sesizeze si sa-l degradeze de urgenta: asta inseamna o pensie de gradat.

      4. Armata este o structura superierarhizata, in care nerespectarea ordinului superiorului direct poate insemna nu numai excluderea din armata ci si condamnare penala/executia (in caz de razboi). Scuturarea varfului piramidei, permite subordonatilor sa se apere impotriva unor ordine idioate (de ex, ordin de a angaja pe cineva , sau de a da un anumit calificativ), sa ia pozitie oficiala si sa demonstreze in instanta ca ordinele primite sunt ilegale (sunt date de un... puscarias).

      Este greu sa creezi un precedent, este pacat ca s-a creat, dar ar fi si mai pacat sa nu privim adevarul in fatza: si in armata sunt uscaturi, unele cu prea multe grade!
  • -1 (1 vot)    
    Bravo (Luni, 20 decembrie 2010, 20:13)

    drak latinu [utilizator]

    Sunt mult mai multi dar cum rezolvam spaga de la trafic ?
  • -2 (2 voturi)    
    de ce nu (Luni, 20 decembrie 2010, 20:31)

    V [anonim]

    distragerea atentie iti spune ceva?

    Cauta filmul Wag the Dog si probabil o sa-ti deschizi ochii cu inca un grad sau o jumatate.
  • +4 (4 voturi)    
    Pensie onorabila... (Luni, 20 decembrie 2010, 20:32)

    Petrut [anonim]

    O sa fie un pic de agitatie, dar o sa se linisteasca si o sa iasa toti linistiti (si fortati) la pensie. Nu le plang de mila. Chirita e un personaj jegos, betiv inrait. N-am vazut pe nimeni in viata mea sa devoreze sticlele de whisky precum el. Sper ca procurorii astia vor investiga cum a ajuns Chirita jr ofiter fara sa fi facut o zi de pregatire, si cum a fost incadrat acolo unde lucreaza. Daca s-ar lucra corect ar mai fi multi pe teava, tot asa colonei si generali, si nu pleava.
  • +1 (1 vot)    
    apelul bocancilor (Luni, 20 decembrie 2010, 21:39)

    apelul bocancilor [anonim]

    Stiti cati generali a facut in ultimii 6 ani Basescu?
    In jur de 5.000, care primesc tot felul de privilegii pentru ca sunt generali. Avem generali si la 35 ani.

    Si suntem singura armata din lume care avem mai multi generali decat colonei.

    Hai sa traiti bine!
    • 0 (0 voturi)    
      sunt vorbe in vant (Marţi, 21 decembrie 2010, 0:51)

      maximus [anonim] i-a raspuns lui apelul bocancilor

      In Romania nu exista adunat 5000 de generali, chestori samd la un loc! Sunt multi, dar nici pe departe atat! In MAI sunt maxim 2 generali (incluzand chestorii) de un judet; multe judete nu au niciunul. MApN are si mai putini; personal cred ca numarul celor activi e undeva pe la 200 maxim si in rezerva cati or mai fi.... Apropo, generalii sunt numiti prin decret de presedinte, la fel ca si magistratii iar decretele de numire a acestora din urma sunt mult mai dese, incomparabil mai multe, iar magistrati sunt cam 1800 de procurori si 3000 de judecatori in functie in toata tara; trageti concluziile; hai sa mai stim si ce vorbim....
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns (Marţi, 21 decembrie 2010, 9:38)

      Ultimul mohican [anonim] i-a raspuns lui apelul bocancilor

      Este adevarat ca la inceputul primului mandat Basescu spunea sus si tare ca exista prea multi generali. Si tot la fel de adevarat este ca tot el a facut mai multi generali decat Iliescu si Constantinescu. Vezi site-ul administratiei prezidentiale. Din pacate, multi din ei nu au treaba cu Armata, asa incat cei mai multi generali erau politicieni sau altceva. In Armata nu sunt multi generali, si nici intr-un caz mai multi decat colonei. Nu exista general la 35 de ani. Singura exceptie Zisu, care avea 36 de ani cred, si a fost facut fiindca a intermediat smecheria cu Steaua si pentru inca multe altele. Dar asta nu va fi prins niciodata, ca e super sustinut politic. Gabi stie.
  • +2 (2 voturi)    
    Putregai (Luni, 20 decembrie 2010, 21:59)

    Zanganitul catuselor [anonim]

    La varful armatei romane este cancer generalizat. Sunt foarte multi ofiteri corupti la conducere, fara pregatire corespunzatoare, betivi, pentru ca in armata niciodata nu s-a facut curatenie. Abuzurile de putere in armata sunt mai mari decat in orice alt domeniu. Am fost militar dar mi-e scarba de ei.
  • +1 (1 vot)    
    curaj soldati (Luni, 20 decembrie 2010, 22:44)

    barladeanu [anonim]

    ma surprinde nr. mic de comentarii. asta inseamna k toti soldatii se tem sa vb si sunt constienti ce corupta a ajuns armata romana. era prea frumos k armata sa scape de degringolada asta din tara si sa pastreze o etica profesionala inalta.
    ma asteptam sa vad cat dau spaga cei care isi risca viata in misiuni externe(acum 3 ani era 3000 de dolari pt afganistan) sau la angajare , etc.
  • 0 (0 voturi)    
    diaspora (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:19)

    dani [anonim]

    Doamne, ce a ajuns tarisoara noastra.
    Putregai mana in maduva oaselor. Saracu Base e ca Don Quijote de la Mancha care se lupta cu morile de vant. Si numai pentru asta, il admir din tot sufletul;
    "Politicienii nu au făcut suficient pentru românii plecaţi în străinătate şi ei vor sancţiona dur acest lucru la alegerile din 2012. În plus, modelul de politician care are succes pentru românii din diaspora este actualul preşedinte, Traian Băsescu. "Cei mai duri în a sancţiona minciuna sunt românii din străinătate, care nu au ce pierde. Pe ei nu ai cu ce să-i minţi, nu ai ce să le oferi: nu poţi să faci campanie în străinătate cu zahăr, făină, ulei", susţine, într-un interviu acordat EVZ, liderul PDL Diaspora, William Brânză.
  • 0 (0 voturi)    
    diaspora (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:19)

    dani [anonim]

    Doamne, ce a ajuns tarisoara noastra.
    Putregai mana in maduva oaselor. Saracu Base e ca Don Quijote de la Mancha care se lupta cu morile de vant. Si numai pentru asta, il admir din tot sufletul;
    "Politicienii nu au făcut suficient pentru românii plecaţi în străinătate şi ei vor sancţiona dur acest lucru la alegerile din 2012. În plus, modelul de politician care are succes pentru românii din diaspora este actualul preşedinte, Traian Băsescu. "Cei mai duri în a sancţiona minciuna sunt românii din străinătate, care nu au ce pierde. Pe ei nu ai cu ce să-i minţi, nu ai ce să le oferi: nu poţi să faci campanie în străinătate cu zahăr, făină, ulei", susţine, într-un interviu acordat EVZ, liderul PDL Diaspora, William Brânză.
  • 0 (0 voturi)    
    Putregai (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:07)

    fost militar [anonim]

    Si bube, mucegaiuri si noroi. Ma intreb daca va fi vreodata curatenie la varf.
    • -1 (1 vot)    
      cand o sa se curete cetateanul simplu (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:02)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui fost militar

      atunci se va produce curatenia si la varf.

      Daca nu credeti, priviti in oglinda.

      Mergeti fara bilet cu tramvaiul?
      Cumparati produse fara bon de casa?
      Accepati produse "aduse" de civena la jumatate de pret fata de magazin?
      lucrati la negru?
      Dati meditatii particulare?
      Cum platiti zugravitul, constructiile, reparatiile?
      dati spaga asistentelor medicale?
      Copilul dvsstie sa screie si sa citeasca dupa ce termina facultatea?
      Scuipa si injura pe cine le iese in cale?
      Etc.
      Meritati salariul pe care il luati d-lor judecatori? dar pensia?

      Politicieni, ce faceti cu propria coruptie? De ce nu stiti sa vorbiti croesc? De ce sunteti mitocani?
      samd...samd...
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit!!!!!!!! (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:10)

    Soldatul [anonim]

    Acum stimati procurori, poate mergeti mai departe catre cursurile de cariera, catre plecarile in strainatate si aici nu ma refer doar in misiune ci si la posturile NATO, in misiunile de observatori, la cursuri in strainatate. Totul e o spaga. Nu mai conteaza cat de bun esti, conteaza doar cat dai.
    Domnule presedinte, o intrebare. Cum ramane cu reducerea nr. de generali pe care ati promis-o la inceputul primului mandat. M-ati prostit si v-am votat si a doua oara, dar pentru ultima data.
    Ati umplut armata de nulitati. V-ati intrebat, domnule presedinte care e cauza celor aproape 30 de morti anul acesta din Armata? Este acest lucru un motiv de intrunire a CSAT si de a analiza acest lucru?
    Nu astept raspuns, evident, dar poate cei care va intocmesc sinteza zilnica va vor informa.
    Sarbatori fericite pentru toti oamenii cinstiti din aceasta tara.
    UN SOLDAT, poate singurul. Caporalii stiu de ce :)
  • 0 (0 voturi)    
    coruptia din armata (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:49)

    *** GENERALU *** [anonim]

    Va multumim domnilor procurori ca ne-ati scapat de asemenea element negativ pentru comuna noastra Petresti.Dar va rugam sa nu va opriti aici, doar la capul mafiei din Petresti ( generalul Ion Marian, ma scuzati, INCULPATUL Ion Marian ), si sa mergeti mai departe si la celelalte capete ale mafiei din Petresti, care au sufocat aceata comuna. Vor pica foarte usor acuma, ca au inceput " apevistii " angajati pe 2000,3000, 5000, 10000 euro sa vorbeasca dupa aceasta arestare. Va rugam sa-i verificati pe cei angajati din comuna Petresti in MAPN si sa vedeti ce surprize veti avea, toti numai analfabeti. Aceasta retea mafiota activeaza si in domeniul imobiliar, binenteles cu concursul primariei Petresti.Au acaparat foarte multe terenuri si paduri prin diferite smecherii. Primaria Petresti are cele mai multe probleme pe fond funciar din tot judetul. Va rugam sa verificati la Parchetul Gaesti, Judecatoria Gaesti si Tribunalul Dambovita cate dosare penale au unii din aceata retea mafiota, care stau la dospit in sertarele procurorilor de la parchet si cum sunt judecate de judecatori. I-au cumparat pe toti de la un cap la altul. Am fi deosebit de recunoscatori daca ne scapati de toata aceasta retea mafiota deosebit de periculoasa pentru comunitatea noastra.