Dinel Staicu, condamnat la 12 ani inchisoare in dosarul BIR

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 18:34 Actualitate | Esenţial


Magistratii Tribunalului Bucuresti i-a condamnat pe directorul SIF Oltenia, Dinel Staicu, si pe fostul presedinte al Bancii Internationale a Religiilor (BIR), Ion Popescu, la cate 12 ani de inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu si complicitate la aceasta infractiune, informeaza Agerpres.

Cei doi fusesera condamnati de Judecatoria Sectorului 4, pe 16 iunie 2010, la cate patru ani inchisoare, iar acum Tribunalul Bucuresti le-a majorat pedepsele, la judecarea apelului, la 12 ani inchisoare pentru fiecare.

De asemenea, Tribunalul Bucuresti i-a condamnat la cate sase ani inchisoare cu executare pe Radian Raceala, fostul director al directiei de creditare din BIR si Viorica Dutu, fostul sef al serviciului de creditare de la aceeasi banca, in timp ce Judecatoria Sectorului 4 ii condamnase pe fiecare la trei ani inchisoare cu suspendare.

Decizia nu este definitiva, putand fi atacata cu recurs la Curtea de Apel Bucuresti.

Cei patru au fost trimisi in judecata de procurorii DNA in noiembrie 2006. Potrivit DNA, in perioada iulie 1999-februarie 2000, Ion Popescu, Radian Raceala si Viorica Dutu au aprobat, cu incalcarea normelor bancare, cesiuni de creanta in valoare de 106.786.123.000 de lei vechi si credite in valoare de 80.535.611.000 de lei vechi catre unsprezece societati comerciale controlate de Dinel Staicu. Cesiunile de creanta au fost efectuate cu incalcarea principiului prudentialitatii bancare, fiind acordate unor societati nou-infiintate, in conditii favorabile cesionarilor.

Dinel Staicu a solicitat si a obtinut incheierea conventiilor de cesiune de creanta si a contractelor de credit cu incalcarea dispozitiilor legale si a folosit sumele de bani astfel obtinute in interesul altor societati pe care le controla. O parte din banii obtinuti de la BIR sub forma de imprumuturi, aproximativ 40 de miliarde de lei vechi, au fost folositi de inculpat la cumpararea unor actiuni de la SIF Oltenia, prin intermediul unor societati pe care le controla.

Valoarea mare a contractelor incheiate contrar dispozitiilor legale, modalitatea in care au fost aprobate imprumuturile, folosirea sumelor de bani obtinute in interesul altor societati, creditele care depaseau cu mult valoarea fondurilor proprii ale bancii au reprezentat modalitati prin care Dinel Staicu i-a ajutat pe functionarii bancii sa comita infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor.

Procurorii sustin ca prejudiciul cauzat, prin infractiune, bancii este de 187.321.734.408 lei vechi la nivelul anului 2000.


Citeste mai multe despre   


















4534 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Bravo Daniel Morar omul lui Basescu... (Joi, 16 decembrie 2010, 18:50)

    MihaiDanBaiaMare [utilizator]

    Bravo DNA si Curtea de Apel pt ca au reusit imposibilul sa le mareasca pedeapsa inculpatilor de la 4 la 12 ani de Jilava. Milionar de carton, Dinel Staicu o v-a lua pe la spate de la toti zabalosii. Pun pariu ca lui Dinel ii pare nespus de rau ca a facut apel la pedeapsa primei instante, in caz ca el e cel care a facut apel si nu procurorii.

    In concluzie DNA ul se misca bine! Basescu e de vina!!!
    • +8 (8 voturi)    
      E bine... (Joi, 16 decembrie 2010, 19:03)

      helium [anonim] i-a raspuns lui MihaiDanBaiaMare

      Toti teparii astia trebuie sa infunde puscaria, asta-i clar dar cel mai important este ca nu este o decizie definitiva.
      • 0 (0 voturi)    
        Recuperarea prejudiciului cca 7.8 mil $ in 2000? (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:22)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui helium

        Cum ramane cu recuperarea prejudiciului ?

        Daca facem o mica analiza a cursului valutar din 2000 ajungem la un prejudiciu de cca 7.8 mil USD, si apare si interebarea :

        Oare o lege a confiscarii averilor ilicite nu ar fi o metoda de preventie a impiedicarii unor astfel de infractiuni ?

        ''Omul de afaceri incearca. Este treaba statului sa-l prinda si sa-l lege. Intariti-va statul"

        Sa faci parnaie si sa pierzi si averea din ciordeala nu este oare pedeapsa unui stat normal?
    • +1 (1 vot)    
      Nenoricitul (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:27)

      eu [anonim] i-a raspuns lui MihaiDanBaiaMare

      O explicatie pentru cei care citesc in continuare postarile: sentinta este definitiva si executorie. Asadar, indiferent daca Staicu face sau nu recurs (sau procurorii, cine stie, pot solicita si ei) trebuie pusa in aplicare. Asta inseamna "mititica" pentru Staicu. Mai insemana ceva. Insemna ca lui Dinel Staicu i se poate spune, fara teama de a fi in eroare, infractor (si fara a incalca, in ce-l priveste, "prezumtia de nevinovatie"). Ar trebui sa le tzatzaie multora curu', dar voi va dati seama despre ce sume discutam: 187 de miliarde la nivelul anului 2000? Cat era dolarul atunci? Voi mai tineti minte cat primea Romania imprumut prin anii '90, de la FMI? Cat era "o transha"? Se mai mira cineva ca Romania a ajuns in dezastrul in care este astazi? Intotdeauna hotzii vor stiga primii hotzii. Urmariti cine face hotz pe cine si veti intelege cine sunt infractorii.
  • +7 (9 voturi)    
    foarte bine (Joi, 16 decembrie 2010, 19:10)

    cristi [anonim]

    Speram ca statul sa recupereze si furaciunile! Sa vanda tot ce au banditii! Bravo! Incepe sa se miste justitia!
  • +4 (6 voturi)    
    WOW (Joi, 16 decembrie 2010, 19:24)

    nano2k [utilizator]

    Un articol de pus in rama!
    Speram sa fie numai inceputul!

    3 x WOW
  • +4 (4 voturi)    
    Asta da articol de prima pagina.... (Joi, 16 decembrie 2010, 20:39)

    giurgiuam [utilizator]

    Sa vada si sa stie si altii, daca nu de vorba buna atunci macar de frica!
  • +7 (7 voturi)    
    ohoho... Merry Christmass (Joi, 16 decembrie 2010, 20:41)

    rosso-nero [anonim]

    Pentru toti rosso-nerii care iubesc Metalu'... BUCURIA E MARE!!!! In sfarsit.... Mai e putin de asteptat, dar a meritat sa astept si asta datorita tuturor rautatilor care le-a facut unui intreg oras.

    ROATA se INTOARCE! Dinel acuma stieeeeee....
  • +5 (5 voturi)    
    Dupa 10 ani (Joi, 16 decembrie 2010, 20:59)

    Brasov [anonim]

    E o mare realizare dupa 10 ani??? Asta arata unde suntem. Cei mai multi dintre cetatenii acestei tari nici nu isi aduc aminte de BIR (nu am fost un perdant in aceasta afacere). Schengen si altele... E corect doar sa visam...
  • +3 (3 voturi)    
    fiecare pasare pe limba ei piere.. (Joi, 16 decembrie 2010, 21:10)

    gogu [anonim]

    daca-mi aduc bine aminte, acest ion popescu, avand acces direct la ion iliescu, l-a infundat pe un om de-a lui nastase, pavalache mi se pare, care era lichidator la bir si a cerut o spaga de 4 milioane E. acum vad ca acest pavalache nu cerea spaga degeaba, avea ce ascunde.......
  • +3 (3 voturi)    
    sus (Joi, 16 decembrie 2010, 22:02)

    george [anonim]

    sus, puneti mai sus articolul si lasati-l acolo ceva timp... face bine la moral :)
  • +2 (2 voturi)    
    deci se poate (Vineri, 17 decembrie 2010, 4:08)

    nobody [anonim]

    In sfarsit marii hoti ajung in puscari in Romania. Bravo DNA si la cat mai multe reusite de genul asta/
  • 0 (0 voturi)    
    Suna bine (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:00)

    Un roman fericit [anonim]

    Nu cunosc detaliile procesului, deci nu pot sa spun cu mana pe inima ca sunt pentru condamnarea lui la inchisoare. Probabil ca o merita. Bravo, DNA!