VIDEO Traian Igas: Se va restructura Politia; politistul sa fie mai mult in strada, sa nu se mai ascunda in birou

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 16:47 Actualitate | Esenţial


Ministrul de Interne, Traian Igas, a declarat, joi, ca, in perioada urmatoare, va trece la o restructurare a Politiei, fiind posibile disponibilizari din randul politistilor si jandarmilor si a aratat ca vrea ca politistul sa fie in strada si sa nu se mai ascunda in birou, scrie Mediafax.

"In perioada urmatoare voi trece la o reorganizare a Politiei, chiar la o restructurare", a afirmat Igas, la dezbaterea bugetului MAI in comisiile parlamentare de administratie.

Traian Igas a fost intrebat de un deputat PSD despre faptul ca presedintele Traian Basescu a vorbit de reducerea personalului din sectorul bugetar, mentionand ajustari in Ministerul Finantelor si la MAI.

Igas a aratat ca in fiecare an sunt 6.000 de absolventi pentru a intra in politie, iar necesarul este de 2.000, fiind un excedent de 4.000 de persoane anual.

El a spus ca MAI are politisti peste norma europeana si ca nu sunt bine organizati.

"Suntem peste norma europeana in privinta numarului politistilor. Nu suntem destul de bine organizati. In loc sa gasim politistul pe strada, ii gasim pe sub un birou", le-a spus Igas parlamentarilor.

El a mai aratat ca va rezolva aceasta situatie, dar are nevoie de timp, adaugand ca face in prezent o evaluare a acestei situatii, iar, pana la sfarsitul anului, va spune public care sunt propunerile pe aceasta tema.

Ministrul de Interne a precizat ca o parte dintre politisti se vor regasi in politia locala.

Intrebat, dupa audierile din comisii, daca se vor face disponibilizari in randul politistilor si jandarmilor, Igas a raspuns: "Este posibil".

"Inca facem evaluari, sper ca pana la sfarsitul anului sa fie definitivata, dar, pana atunci, nu as vrea sa fac alte comentarii. Facem evaluari in privinta realocarii unor angajati din MAI. Este posibil sa avem oameni care sa plece din minister. Nu pot sa dau o cifra pentru ca nu am finalizat evaluarea", a precizat Igas.

El a mai spus ca, in principiu, vrea sa vada politistul "mult mai mult in strada" si sa nu se mai permita politistului sa se ascunda in birou, asa cum se intampla in prezent.

Traian Igas a fost prezent la comisiile de administratie publica pentru a prezenta bugetul MAI. Presedintele Comisiei de administratie a Camerei Deputatilor, Sulfina Barbu, a precizat, in final, ca ii va da ministrului de Interne un set de amendamente pe care acesta sa le studieze pana la dezbaterile din comisiile de buget.

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, ca spre deosebire de alte institutii, ministerele Finantelor si Internelor nu s-au restructurat, mentionand ca de la anul trebuie sa aiba loc acest proces.



Citeste mai multe despre   


















3174 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    aha (Joi, 16 decembrie 2010, 16:53)

    dum_i [utilizator]

    dar arme si permisiunea de a trage in plin le-o dati? asa...ca sa stie si infractorii o treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce-i garcea ? (Vineri, 17 decembrie 2010, 1:40)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Va placut la revolutie faza cu trasul in plin, nu ?

      De fapt nu permisiunea de a trage in plin o vreti, ci inamovabilitatea, ca juma din fostii militieni o au deja, s-au "pensionat" la justitie, de control.

      Si noi vrem ba garcea, sa nu mai tragem cu plicul dupa voi si dupa ceilalti inamo, nu ne da idei, stii vorba aia cu paserea pe limba ei piere...
  • 0 (4 voturi)    
    Iar?!? (Joi, 16 decembrie 2010, 16:56)

    vlad [anonim]

    Bla bla bla
    A cata oara auzim lucrul asta?
    Fiecare ministru a spus-o cel putin o data pe mandat.
  • +2 (2 voturi)    
    Ma rog la Shiva si Budha (Joi, 16 decembrie 2010, 17:03)

    drak latinu [utilizator]

    Sa se faca ceva cu politia ca e corecti ;)
  • +6 (8 voturi)    
    Minunat! (Joi, 16 decembrie 2010, 17:10)

    misha [anonim]

    Mult succes la restructurare!
    Dar ce ne facem cu sefii politistilor, aia care tot repeta peste tot prin tara (Craiova, Neamt, Galati, ect) ca interlopii nu sunt interlopi ci niste buni cetateni, camata nu e camata ci ajutor reciproc si crima organizata nu e crima organizata ci un fel familie mai mare si fericita?
    Ii restructurati si pe astia sau asta e chiar pozitia oficiala a politiei romane ?
  • +6 (6 voturi)    
    dom' ministru.... (Joi, 16 decembrie 2010, 17:11)

    sache [anonim]

    treceti pe la gara de nord.....vis-a-vis de casele de bilete. sint acolo cite doi politisti care stau la pinda, dupa colt, in fiecare zi. supravegheaza trecerea de pietoni, nu care cumva sa nu acorzi prioritate vreunui pieton care traverseaza strada. daca vreti sa-i scoateti pe toti in strada ca pe aia, mai bine ii dati afara. nu de alta, dar platim prea multe impozite pt paraziti ca aia.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 16 decembrie 2010, 17:14)

    renegatul [anonim]

    garcea polueaza strazile
  • -1 (3 voturi)    
    prostie (Joi, 16 decembrie 2010, 17:45)

    gandhi [anonim]

    e foarte destept don tamplar, foarete destept. o sa tot reformeze, si iar sa reformeze, iar hotii si pretinii lor polizionerii isi vor vedea de treaba, ca celebrul Vasea Soric, ajuns in 7 ani di tablagiu colonialist, oricum mult sub nivelul feldmaresalului Gabi.
    Asa guvern asa ministru !!!
  • +2 (2 voturi)    
    in primul rind.. (Joi, 16 decembrie 2010, 19:02)

    Gino [anonim]

    Salariu dublu la cel de pe strada fata de cel din birou...Si armament eficient pistoale,mitralere.tunuri,elicptere,tancuri..dreptul de a trage in plin in infractori...iar cei arestati nu sa joace tenis cu piciorul si televizor...detentie ca in
    ,,Pappilon''
  • +2 (2 voturi)    
    Politia mina in mina cu infractorii (Joi, 16 decembrie 2010, 19:12)

    teo [anonim]

    va du exemplu:politia budesti , jud calarasi- reclamatie facuta in luna martie anul curent.,,loviri si alte violente-furt- fals in inscrisuri, persoana vatamata un tinar cu handicap- retineti va rog--politia fusese avertizata inca de acum 2 ani ,de ce se poate intimpla- sa intimplat cu avizul politiei- acum aceiasi politie -tine dosite 2 dosare. ba mai mult desii spusesem unde sunt lucrurile furate.nu au efectuat perchezitii la domiciliul presupusului faptas.
  • +2 (2 voturi)    
    N-are niciun rost (Joi, 16 decembrie 2010, 19:40)

    Eddie303 [utilizator]

    in harghita avem cel putin dublu din politisti, decat ne-ar trebui, sunt buni numai sa te amendeze in oras daca te duci cu 63, dar laptopurile furate de la institutia la care lucrez inca nu au fost gasite. Ar trebui dati afara cel putin jumatate si trimise acasa de unde sunt importati, sa steie fiecare langa mormantul lu' bunicu' sau, ca majoritatea sunt din import, acasa a fost prea prost sa duca la ceva....
  • +2 (2 voturi)    
    politie in strada (Joi, 16 decembrie 2010, 19:48)

    M141 [anonim]

    La parterul blocului in care stau e un magazin care vinde bautura clientilor si acestia o consuma in fata blocului sau in scara. De 15 ani o singura data nu a venit politia sa intrebe ce e cu ei si cu magazinul care clar incalca legea.

    Bloc M141 Dumbrava Noua Sector 5
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 17 decembrie 2010, 1:09)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui M141

      Dar plangeri s-au facut? Ma refer scrise, cu numar de inregistrare. Caci altfel, cred ca exagerati daca va asteptati sa se autosesizeze politia in acest mod, am ajunge un stat politienesc unde esti considerat intai vinovat.

      Faceti o plangere, asta este inceputul. Dupa ce aveti dovada plangerii si nu se face nimic, altfel discutati! Altfel, vorbim vorbe.
  • +1 (1 vot)    
    politist pe bicicleta (Joi, 16 decembrie 2010, 23:53)

    Andrei Cosmovici [anonim]

    Zeci de tari au deja departamente de politie pe bicicleta. Toate avantajele din lume recomanda infiintarea unui astfel de departament. Inclusiv in Romania. Hai Dl Igas! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    oare (Vineri, 17 decembrie 2010, 7:43)

    petre [anonim]

    ca sa fie in strada luatile masinile si punetii sa patruleze pe sectoare si sa fie controlati la sange. Asa dorm toti in masini se duc la cumpararuri, cafele in zonele retrase apoi se plang ca nu au benzina
  • 0 (0 voturi)    
    E bine si asa. (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:12)

    luxdesign28 [utilizator]

    E bine ca ii gasesc si sub birou. Daca nu ii gaseau deloc era mai rau ? :)
  • +1 (1 vot)    
    aceeasi placa (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:21)

    gigi [anonim]

    iar ne aburesc astia?conteaza prea putin nr d epolitisti in starda, atata timp cat legea nu le permite sa isi faca datoria; atata timp cat chiar si pentru o palma data unui infractor risca sa fie dat afara sau chiar puscaria , nu mai vorbim de situatia cand trage cu arma, ce relevanta are nr de politisti din strada? la noi problema e ca legea ii apara pe infraftori, nu pe cetatenii cinstiti sau pe cei care trebuie sa asigura respectarea legii....si inca ceva, restructurarea trebuie sa inceapa cu sefii de inspectorate, sa fie primiii dati afara, nu e posibil ca un sef de inspectorat (intr-un judet din jurul Bucurestiului) sa invete un infractor cum sa depuna plangere impotriva adjunctului sau,, doar pentru ca afost pus in functie de alt partid.....
    • 0 (0 voturi)    
      Perfect! (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:25)

      Iorgu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Adevarul e ca un singur politist capabil sa isi faca treaba in tot bucuresti-ul si tot ar fi ceva.
      Sa se stie ca daca nu ai oprit la somatie esti mort. Sa se stie ca in oras e un " nebun" care te poate impusca daca ai facut o infractiune. Cred ca ar fi cu ochii in 4 infractorii. Sau si-ar alege alt oras sa scape de nebun.
      Asa insa, si mii de politistii neajutorati, si tot degeaba sint in strada.
      S-a mai pomenit bolitisti batuti de infractori? In ce tara ? L-ati vazut pe cel cu BMW-ul care i-a luat foc in plina strada? De nervi, a imbrincit un politist. Iar ala n-a miscat un deget. Halal.
  • 0 (0 voturi)    
    verze (Vineri, 4 februarie 2011, 22:22)

    mircea [anonim]

    domni politicieni...de ce a-ti bagat administrtiile peste noi de ce....???!!..pt.ca sa ia si ei bani de haine si salarrii ca si noi care prindem infractori...si ne punem viata in pericol zi de zi....de ce ati angajat politisti incepand din 2005 pe criterii politice..de ce eu un politist care am intrat cu greu in aceasta structura trebuie sa ma compar cu niste semi-analfabeti si sa constat ca ei au sanse mult mai mari datorita faptului ca ei au relatii si pile...nu este corect..conditiile de restructurare ar trebui sa se faca separat....!!!...restructurare placuta...!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine zis DESTRUCTURARE (Luni, 28 noiembrie 2011, 14:46)

    bebe [anonim]

    ministrul igas este doar o gluma proasta