Videoreportaj HotNews.ro

​VIDEO Ce se intampla in Parlament cand nu filmeaza televiziunile. Vezi cum se imbratiseaza PSD cu PDL si cine cu dosar penal isi roade unghiile

de Raluca Pantazi, Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2010, 20:37 Actualitate | Esenţial


Familia PSD-PDL
Foto: Hotnews
Dezbinati de angajarea raspunderii pe Legea Educatiei, PSD-istii si PDL-istii si-au gasit un ragaz sa se consoleze, in Parlament. In timpul sedintei de plen a Camerei Deputatilor, deputatii PSD si PDL s-au imbratisat, au facut schimb de telefoane, au glumit, si-au numarat banii, au citit presa pe iPad-uri sau si-au continuat lectura la cartile preferate. Prezente notabile: pe de o parte Monica Iacob-Ridzi si Dan Pasat - ambii cercetati de DNA, pe de alta Silviu Prigoana (PDL) in "bancuta" cu Nicolae Banicioiu (PSD), flancati din spate de Alin Florin Popoviciu (PDL) si Cristian Rizea (PSD). O mare familie, netulburata de nimeni si de nimic.   

Pe democrat-liberalul Dan Pasat, dezbaterile din Parlament l-au prins in timp ce isi rodea unghiile, sistematic si minutios. Colega sa de partid, Monica Iacob-Ridzi, a urmarit intreaga sedinta cu o mina serioasa, netulburata de vacarmul din jur. In urma cu doar o zi, presedintele Traian Basescu ii cerea premierului Emil Boc sa stabileasca un calendar si un raspuns pozitiv la solicitarile justitiei in cazurile deputatilor democrat-liberali Pasat si Ridzi. Cele doua cazuri sunt inca blocate in Parlament: Ridzi de peste 10 luni, iar Pasat de 40 de zile.  

De cealalta parte a salii, deputatii PSD si PDL s-au bucurat sa se revada, dupa ce social-democratii au parasit plenul comun al Parlamentului, nemultumiti de continuarea procedurilor privind asumarea raspunderii pe Legea educatiei nationale. Dupa-amiaza, certurile au fost uitate, iar Florin Popoviciu (PDL) si Cristian Rizea (PSD) s-au imbratisat, au facut schimb de baterii la telefoane si au glumit impreuna cu Nicolae Banicioiu (PSD) si Silviu Prigoana (PDL).



Citeste mai multe despre   


















14847 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Si ce e nou? (Marţi, 14 decembrie 2010, 20:50)

    Doc [anonim]

    Nu cred ca exista cineva care traieste cu impresia ca astia se urasc de moarte.

    Probabil exista animozitati intre anumiti indivizi dar nu cred ca vom vedea prea curand batai ca prin alte parlamente.
    • +14 (18 voturi)    
      toti o apa si-un pamant... (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:13)

      _Dexter [anonim] i-a raspuns lui Doc

      isi imagina cumva careva ca moare cineva de grija...citez "p*limii" ?!!

      hai sa fim seriosi: cine se aseamana se aduna.
      corb la corb nu-si scoate ochii
      etc.
      pacat de noi, astialalti: p*limea :(
      • +1 (5 voturi)    
        bun articol (Miercuri, 15 decembrie 2010, 10:49)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui _Dexter

        cei care mai credeti in zane, spiridusi si mos craciun maturizati-va!
        cei care mai credeti ca pdl este astfel treziti-va la realitate si nu mai visati!
        inchinati-va la asta care ne conduce. el este singurul luptator impotriva coruptiei.
        de parca banii furati de ridzi n-ar fi ajuns afise in campania europarlamentarului eba.
        descifrati ce spune ridzi ca nu e greu - am fost un soldat credincios partidului - banii nu i-a furat pentru ea.
        dar partidul avea bani pentru alegeri, ca are sponsorii lui. aia mica, plecata din partid de 2 zile pentru a nu se asocia pdl cu nepotismul de unde a avut bani de afise daca nu de al prietena ei foarte buna?
        • -1 (3 voturi)    
          Alta parohie.. (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:01)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Parca din "anchetele jurnalistilor" reiesea ca banii au fost papati de o companie condusa de ex-ginerele lui Voiculescu. Daca raul ala nu l-a uns si pe tata socru, se explica de ce s-a ajuns la divort..
    • +7 (11 voturi)    
      Din pacate ai dreptate (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:30)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Doc

      Exista muuuulti naivi care chiar cred ca se urasc.
    • +3 (9 voturi)    
      :) (Miercuri, 15 decembrie 2010, 1:41)

      Ninel [anonim] i-a raspuns lui Doc

      Tocmai ma pregateam sa intreb si eu, care e utilitatea "stirii". Ce aduce ea nou? Care este aportul de informatie proaspata?

      Mai e vreun dobitoc in tara asta cu mintea in damburi incat sa creada ca partidele politice au alta doctrina decat cea a ciolanului?
      • +2 (6 voturi)    
        minusuri (Miercuri, 15 decembrie 2010, 8:22)

        ruddy [utilizator] i-a raspuns lui Ninel

        Nu inteleg care sunt cei care dau minusuri?
        Doctrina ciolanului este de 20 de ani la putere...
        Cei care dau minusuri nu sunt romani sau nu au creier sa gandeasca de unii singuri care este adevarul adevarat ...
    • -2 (6 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 15 decembrie 2010, 8:24)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Doc

      Sa inteleg ca HotNews ar dori ca politicienii sa se urasca de moarte?Sa inteleg ca asa ar intelege 'politica' HotNews?!Eu cred mai degraba ca este doar o diversiune ca lumea sa nu-i mai urasca asa de rau pe pdl-ei,inoculandu-se ideea ca 'toti sunt la fel'.Lupta politica nu ar trebui sa se faca cu pumni si cu ura ci cu logica,argumente si bun simt!Dar se pare ca HotNews este de alta parere....
      • 0 (0 voturi)    
        Ipocrizia e problema. (Miercuri, 15 decembrie 2010, 22:25)

        i22eh [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Problema sunt clabucii pe care ii fac la televizor sau cand vorbesc de la tribuna aia a lor. Juri ca se considera unii pe altii in asemenea hal de imorali, astfel incat nici in particular n-ar avea ce sa vorbeasca.

        Cand colo... Ce sa vezi? Schimba bateriile de la telefoane....

        In traducere simpla, se cheama ipocrizie.
  • +9 (13 voturi)    
    Este normal (Marţi, 14 decembrie 2010, 20:53)

    Dragusin [anonim]

    Discursul politic si concurenta intre partide trebuie sa se faca tehnic, in principiu oamenii trebuie sa fie civilizati in particular. In toate astea trebuie sa fie un echilibru, nici sa para toti aceiasi gasca, dar nici sa se ajunga la ura si asasinate politice.
  • +3 (7 voturi)    
    Toti o apa si un pamint (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:00)

    ady [anonim]

    Si ei sint ai nostri , si ii votam ca mapetii indiferent din ce partid sint. Poate doar daca mai apre vreun CZC sa mai curete de printre ei. Doamne ajuta.
  • +1 (5 voturi)    
    ofera doar paine si circ pt bobor (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:00)

    perdele [anonim]

    in rest ei isi continua afacerile impreuna. Voi ce ati crezut, psd-ul mai si dadea pe goarna ca basescu pica pana la craciun ca si ceasca, uite ca nu e asa.
  • +10 (12 voturi)    
    pai toti sunt preteni acolo... (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:06)

    hmm [anonim]

    Pai ce creadeati mai baieti? Ca in parlament baietii astia desptepti nu traiesc in armonie??? Pai de ce nu intra niciunul la racoare desi urla ziarele tot timpul? De tare ce se urasc? Noo, totul e pentru plebe atunci cand se cearta la tv. Ramane vorba poetului: vin ai nostri, pleaca ai vostri, noi ramanem, toti, ca prostii.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:54)

      djaghah [anonim] i-a raspuns lui hmm

      dusmaniile sunt doar in interiorul partidelor. cum altfel poti sa infigi un cutit in spate decat daca victima sta cu spatele la tine... (acum imi vine in minte doar ponta si geoana dar sunt sigur ca sunt exemple de peste tot)
  • 0 (4 voturi)    
    Popoviciu (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:15)

    carcotasul [anonim]

    Oare Alin Popoviciu este vreo ruda mai departata sau mai apropiata cu Gabriel Popoviciu, ginerele lui Ion Dinca - te leaga.

    Intreb si eu , nu dau cu parul!
  • +2 (6 voturi)    
    Famiglia (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:23)

    Ion [anonim]

    Famiglia trebuie sa fie tot timpul unita. Afacerile, taxele de protectie, deturnarile de fonduri, licitatiile trucate. etc. sunt intre membrii famigliei.
  • -4 (8 voturi)    
    normalitate? (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:37)

    Kris [anonim]

    Sa ne intelegem...doi soti care divorteaza trebuie sa ramana dusmani?
    Avocatii dintr-o cauza trebuie sa se paruiasca dupa proces?
    In parlament trebuie sa existe o batalie a ideilor sau o mereu improscare cu noroi?
  • 0 (4 voturi)    
    noi (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:57)

    nyky [anonim]

    oare cine ii trimite in parlament ,noi prin votul nostru si nepasare.Asa ne termina si coalitia asta creata din pdl ,udmr,si acel partid format din scursirile de la alte partide unpr.dupa cums-a vazut pina si referendul a fost o abureala ,desi daca stai si te gindesti ce ar fi ca un partid precum cele tri sa cistige majoritatea cind ar fi o singura camera,vai de neamul romanesc
    • +1 (1 vot)    
      din doua rele (Miercuri, 15 decembrie 2010, 8:24)

      ruddy [utilizator] i-a raspuns lui nyky

      Noi ii trimitem dar uita-te si tu intre ce putem alege intre doua rele ce poti alege? Vin ai nostri pleaca ai nostri noi ramanem toti ca p...
  • +2 (6 voturi)    
    cese intampla in Parlament (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:09)

    max [anonim]

    Dle Tapalaga ,

    de ce Hotnews trateaza cu ”duiosie” faptul ca deputatii PDL salveaza HOTIA LUI RIDZI . De ce trimiteti in derizoriu faptul ca hotii din PDL SI-AU DAT MANA sa o salveze pe cea care ar fi putut trage dupa ea si pe fiica basescului ,PREZENTAND CA STIRE DE PRIMA PAGINA DISCUTIILE DINTRE PATRU DEPUTATI NEIMPORTANTI NICI PENTRU PDL ,NICI PENTRU PSD ?
    Dle TAPALAGA ,votul PDL -ului s-a dat cu girul lui BASESCU !
    • -1 (1 vot)    
      ce se intampla in.... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:41)

      barbilian [anonim] i-a raspuns lui max

      D-le max [anonim],
      Au iesit doar 108 voturi, fata de 168 cate ar fi trebuit. Cu o aritmetica simpla ai vedea ca nu au votat nici cei din opozitie. Crezi ca lor le plac precedentele ( vezi Nastase si suita, care asteapta la rand ) ?! Cat a "mascat" Ridzi, justitiabili din PSD ( de ex.) trateaza fapta drept o mica gainarie, pentru care ar fi pacat sa deschizi o cutie a Pandorei ( sau a Tamarei...cum doresti !).
  • +2 (4 voturi)    
    bravo hotnews (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:18)

    harap [anonim]

    excelent articol/filmulet, excelent!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    ipad (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:53)

    furio [anonim]

    oare cat mai induram nesimtirea jegosilor alora,nu se mai pune de vreo revolutie ?
    • +3 (3 voturi)    
      Revolutie (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:44)

      dragoshenko [utilizator] i-a raspuns lui furio

      .... populara, in urma careia sa punem in locul unui Parlament corupt un singur OM integru?
  • +2 (4 voturi)    
    dar cum ar fi normal? (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:56)

    petre [anonim]

    Din comentariul domnilor autori s-ar intelege ca normal ar fi ca oponentii politici sa se urasca si sa se certe continuu.Mi se pare o viziune primitiva despre modul de a face politica .Nu cred ca exista un domeniu al vietii socio-economice in care echilibrul sa nu fie preferabil.Dupa mine aberante sunt excesele de limbaj care dovedesc de fapt demagogie s-au statura intelectuala discutabila a celor care le produc.
  • -2 (2 voturi)    
    si dai si lupta neicusorule (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:18)

    gagamitza [anonim]

    e greu cu trebuirle tzarisoarei, mai ales pe timp de criza.
    munca multa, renumeratzie mica, dupa bugetul boc...
    ei, cu fameliile lor, dela paz'opt, noi cu nevoile noastre..
    noi, votat.
    ei, pupat.
    pe gingii, peatza 'dependentii.

    nu mai fiti rai, lasati oamenii sa vada de treburile tzarii !
    nu'i asa usor.
  • 0 (2 voturi)    
    escroci (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:27)

    anonim [anonim]

    Un lucru este cert. Si lumea ar trebui in al 12 - lea ceas sa se trezeasca. Toti sunt niste escroci. Totul, aproape in toata lumea, este construit doar pe vrajeala.
    • +1 (3 voturi)    
      PDL PSD PNL UDMR Minoritati (Miercuri, 15 decembrie 2010, 8:27)

      ruddy [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      toate aceste grupari pot fi rezumate in PFC adica PARTIDUL FUGII DUPA CIOLAN nu vreau sa arunc eu primul cu piatra dar sincer cred ca cineva candva o sa trebuiasca sa arunce primul cu piatra pentru ca cei de mai sus ne-au distrus si asa mult incercata noastra tarisoara...
  • -1 (3 voturi)    
    pai da (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:55)

    rocitizen [utilizator]

    diferenta intre PDL si PSDNL este in principal Basescu. Ar mai fi cativa: Monica Macovei, Cristian Preda, Sever Voinescu, Sebastian Lazaroiu, Traian Ungureanu, Boc si poate inca cativa. In rest sunt toti la fel. O mare familie. Fara Basescu PDL isi da mana cu PSDNL cat ai clipi si fura toti impreuna. Basescu ce-i mai deranjeaza si pe unii si pe altii.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa inteleg ca (Miercuri, 15 decembrie 2010, 0:04)

    oki [anonim]

    s-au pupat ingerii cu dracii ?
    • +1 (1 vot)    
      angels demons (Miercuri, 15 decembrie 2010, 8:28)

      ruddy [utilizator] i-a raspuns lui oki

      in acest caz ingerii de fapt sunt ingerii decazuti din rai adica dracii deci s-au pupat tot ei intre ei :)
  • +1 (1 vot)    
    E ca la scoala generala! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 0:07)

    Demigod [utilizator]

    Decat sa auzi ce tampeni tendentioase se vorbesc la tribuna, dealtfel fara un efect real in politica sau guvernare,e mai bine sa iti cureti dintii, sau citesti o carte. :))

    In STAT e ca la scoala generala. Prezenta trebuie facuta! Cine avea destule prezente, era vazut bine; oricat era de incompetent/idiot.
  • 0 (4 voturi)    
    FELICITARI !!! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 9:11)

    cipy58 [utilizator]

    FELICITARI !!! SUPERB !!! Sa vada si prostimea din tara asta cu cine , de ce si pentru ce au votat !!! BRAVO Hot News !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:10)

    B B [anonim]

    Iata o dezbatere in parlamentul finlandez http://areena.yle.fi/video/1357454
    Trageti voi concluziile...
    • 0 (0 voturi)    
      confort (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:56)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui B B

      tu nu vezi in ce scaune nasoale stau aia in Finlanda?
  • 0 (0 voturi)    
    PArlamentul Britanic si cel ROmanesc (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:32)

    john [anonim]

    Pentru cei care vorbesc de faptul ca asa este civilizat: opozitia sa se chihaie si sa se bata pe burta cu puterea. Mai voi ati vazut asa ceva in cel mai vechi Parlament din lumea asta, mama sau tata parlamentului? Adica in Marea Britanie?? Ati vazut in primul rind ca aia sint despartiti in doua corupuri fata in fata ca pentru a accentua ideea de opozitie? I-ati vazut pe Parlamentarii Britanici cum vorbesc si cum asculta si cum reactioneaza. Si mai ales, ati vazut ca MP unuia dintre cele mai importante state din Europa si din lume stau pe niste scaune inghesuite unde nici pe de parte sa aiba facilitatile MP-lor nostrii, I-ati vazut pe englezi cu IP-duri, cu calculatoare la ei : n-au nici macar unde sa le puna. L-ati vazut pe vreunul sa doarma....nici n-ar avea cum...i-ar cadea capul pe umarului colegului de inghesuiti ce sint...si totusi sint MP unei tari de prima mina....Si, apropo, ati vazut in Parlamentul Britanic atitea cefe groase, porcine, miini grasulii si burti umflate (vezi-l pe Prigoana ca tot era in filmulet) ca pe la noi??
  • 0 (0 voturi)    
    partid sau tara (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:01)

    Iorgu [anonim]

    S-a vazut ca obiectivele partidului sunt diferite de ale tarii si foarte rar merg impreuna.
    Un partid vrea in primul rand putere ( adica locuri in Parlament, functii cheie, bani, imagine .. ) pentru a-si proteja si inavuti membrii proportional cu pozitia ierarhica.
    Partidele au fost pentru tara doar cand au fost nevoite : vezi intrarea in EU sau NATO.
    Cum credeti e votata o lege de catre 'alesi'? Depind de alegatorul nea Vasile sau de ce zice partidul ?
    Si atunci de ce ne lasam condusi de unii care nu sunt interesati de noi, oamenii de rand? De ce nu alegem direct oameni care sa depinda de alegatori si nu de partid?
    De cate ori a fost penalizat un parlamentar de catre cetatenii din circumscriptie?
    Cu ce ma ajuta ca X sau Y este in partidul A cand acel partid este la mii de kilometri de interesele mele? E ca si cum m-as uita la barfele despre nu stiu ce vedeta.
  • 0 (0 voturi)    
    iubire bibelou de portelan. (Miercuri, 15 decembrie 2010, 16:13)

    dudu [anonim]

    Imaginea perfecta a parlamentului.Oare pot s-ai zic parlament nu gradinita pt. cei mari?.Da papica ,bani multi,cazare la hotel privilegii.RUSINE.Iar daca o fac pe razboinicii pe sticla,e praf in ochii nostrii.Se iubesc uni cu alti si noi suferim,ce le pasa!.
  • 0 (0 voturi)    
    Organizare (Joi, 16 decembrie 2010, 8:05)

    Parlament confortabil [anonim]

    Indiferent ca ne place sau nu NE TREBUIE intr-o democratie un for legislativ.
    Dar nu ma astept ca oamenii alesi sa fie altfel decat este poporul roman.
    Prima masura pentru eficientizarea muncii lor ar trebuii sa fie realocarea Senatorilor si separat a Deputatilor in sali de sedinta mai mici si cu scaune mai putin confortabile pe modelul camerei comunelor de la englezii
    http://services.parliament.uk/education/online-resources/Tour_of_Parliament/Tour-of-Parliament.aspx?place=commonsChamber