CNSAS: Adeverinta de necolaborare cu Securitatea pentru consilerul prezidential Alexandrina Gatej, recrutata in septembrie 1989 cu nume conspirativ Florina

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2010, 16:46 Actualitate | Esenţial


Alexandra Gatej
Foto: HotNews.ro
 documente
(14 Dec 2010) PDF, 228KB
Consilierul prezidential Alexandra Gatej a fost recrutata de Securitate in septembrie 1989, pentru eventuale misiuni de contrainformatii in sectoarele economice, insa nu a dat nicio informare ofiterilor. In consecinta
Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii (CNSAS) a emis pe numele Alexandrei Gatej o adeverinta care atesta ca aceasta nu a avut calitatea de lucrator sau colaborator, informeaza un comunicat.

In document se arata ca Alexandra Gatej a fost recrutata de Securitate in 14 septembrie 1989, sub numele conspirativ "Florina". Ea urma sa activeze, conform documentului CNSAS, "pe linie de contrainformatii in sectoarele economice".

"Directia de specialitate nu a identificat documente care sa contina informatii transmise Securitatii de catre doamna Gatej Corina Alexandra", se arata in adeverinta CNSAS.

Alexandra Corina Gatej apare cu numele vechi, Dancanet.

Corina-Alexandrina Gatej a fost numita, in iulie 2009, in functia de consilier prezidential in cadrul Departamentului Mediul de Afaceri Intern si International al Presedintiei.

Gatej a lucrat, pana in 1993, ca economist si apoi ca director de export la Fabrica de piele Sebes.

In perioada 1993-1996 a lucrat la Radio Europa Libera si la Interquest Bucuresti, iar din 1996 a lucrat la Unilever.

In perioada noiembrie 2005 - mai 2009, Corina-Alexandrina Gatej a fost presedinte Unilever Europa Centrala si de Sud iar in momentul in care a fost numita la Presedintie detinea pozitia de Business Development Director Unilever Europa Centrala si de Est.

Consilierul prezidential Alexandrina Gatej sustine ca decizia CNSAS privind necolaborarea sa cu Securitatea este foarte clara, precizand ca nu are ce sa-si reproseze profesional sau uman.

"Decizia CNSAS privind necolaborarea cu Securitatea, nici in calitate de lucrator, nici in calitate de colaborator al acesteia este foarte clara si vorbeste de la sine. Decizia exprima in mod neechivoc faptul ca investigatia CNSAS prin Directia sa de specialitate nu a identificat documente care sa contina informatii transmise de mine Securitatii", se arata intr-o declaratie a consilierului prezidential Alexandrina Gatej, citata de Mediafax.

Gatej adauga ca, in legatura cu aceasta chestiune, considera ca nu are "nimic" sa isi reproseze "atat in plan profesional, cat si uman".


Citeste mai multe despre   
















2775 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Vremuri noi (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:54)

    Radu [anonim]

    Ca de obicei, functionam dupa sloganul "Securistii nostrii sint mai buni ca ai vostrii".
    De aia e tara asta unde e.
    • +3 (9 voturi)    
      unii chiar sunt :) (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Nu vom afla niciodata daca doamna Gatej ar fi colaborat cu securitatea in lipsa unei 'revolutii' in decembrie. Cert este ca dupa 89 a pus osul la munca si are o cariera stralucita.
      • +1 (7 voturi)    
        Si ce folos? (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:41)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Si la ce imi foloseste faptul ca acuma avem acces la informatii? Cert este ca madama "a pus osul la munca" dupa cum zici si eu unul , nu am avut loc unde "sa pun osul la munca" exact din cauza increngaturilor pe care le au acesti "ai nostrii si ai vostrii", asa ca am plecat in Canada. Te las sa te bati in continuare cu caracatita securista care inca conduce Romania. PS . Toti politrucii aveau o cariera stralucita si inainte de "revolutie". Asa ca, scuteste-ma de astfel de calificative.
        • +2 (4 voturi)    
          esti scutit (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:24)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          radio europa libera si cariera la unilever din 1996 pana in 2009.. de ea te-ai impiedicat tu?
          sau crezi ca unilever e firma de securisti romani?
          somnul ratiunii...
          • +1 (1 vot)    
            Europa libera (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:17)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Pai exact in asta consta cinismul. A lucra la Europa libera dupa ce ai semnat un acord de colaburare cu secu, inseamna ca ori nu ai constiinta ori ca ai o misiune. Si sa nu crezi ca la Unilever nu sint destui fosti baieti cu ochi albastrii. Esti ori naiv ori intersat daca crezi contrariul .
            • 0 (0 voturi)    
              E ereditar (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:42)

              MicCopil [anonim] i-a raspuns lui Radu

              Tatal doamnei era activist la "judet", ce naste din pisica...
        • 0 (0 voturi)    
          canada = oficina (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:40)

          vero [anonim] i-a raspuns lui Radu

          Radu, nici nu ai idee cati securisti au aterizat in Canada. Acum, nu stiu daca au plecat sa scape din sistem sau au fost trimisi. Dar nu prea cred ca mai poti iesi de bunavoie.
          • 0 (0 voturi)    
            oficina (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:35)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui vero

            Tot ce se poate. Din pacate au ramas destui si in tara cu misiune sau fara). In ce ma priveste unul din motivele petru care am plecat a fost si scirba de a constata ca "la vremuri noi tot noi" (asta se aplica si in cazul actualului regim). Iar daca ai informatii depre romani care fac parte din "oficina" Canada te rog sa le faci publice. Sint primul interesat de subiect.
      • -3 (7 voturi)    
        Pai a colaborat (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:55)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Simplul fapt ca a semnat acordul cu securitatea inseamna ca a colaborat. Iar singurul merit pe care il gasim doamnei Gatej este ca revolutia a venit peste doua luni iar dansa nu a reusit sa toarne pe nimeni in acest timp.
        • -1 (3 voturi)    
          Tu n-ai semnat? (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:10)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Ion

          Daca ti-a pus secretarul de partid sau militianu' din colt o hartie in fata tu n-ai semnat-o? Nu fi ipocrit, TOTI am facut la fel - fie si macar adeziunile si voturile unanime si tot ai semnat! Ca punea fostul tovaras, actualul parlamentar / senator rigla unde sa semnezi. Si daca din greseala semnai in alta parte, te injura bine, rupea foaia, si ii chema inca o data pe toti care erau pe foaia aia "sa mai semneze o data bine" ...

          Ideea e ca ... zici ca ei si faci ca tine! Cu comunistii nu merge altfel!
          • -1 (3 voturi)    
            semnatura (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:24)

            gica [anonim] i-a raspuns lui Daniel

            Din ce am auzit eu nu era chiar asa. Hai ca nu invitau pe oricine sa li se alature. Cred ca mai degraba o astfel de oferta e facuta de obicei celor care oricum ar accepta sau sunt 'safe'. Si zic asta pt ca mi-a povestit o data un tip cum a primit o astfel de oferta inainte de '89 si doar a zis nu si gata, nu l-au mai contactat.

            Chestia cu fortatul, cred eu, vine doar cand vor sa-ti scoata informatiile pe nas dar n-au nici o intentie sa te recruteze.

            Ce stim noi insa e ca inainte de '89, ca de altfel si acuma, daca voiai sa ai "succes" in viata trebuia sa te dai cu cei de "succes". Ori intrai in partid, ori in securitate (si mai bine). Si acum lafel. Fratilor, intrati in partid, lingusiti, slugariti, dati-va bine pe langa cineva mai de sus, faceti orice si o sa vedeti ca miraculos toate problemele or sa va dispara. Afara desigur de problema sufletului vandut, dar asta e oricum nesemnificativ, cine mai crede in zilele noastre in mituri din astea cu focurile iadului...
            • 0 (0 voturi)    
              da sau nu (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:41)

              panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui gica

              da, puteai refuza. dar, cu consecinte. doamna lucra in export si se ocupa de protoclol. pe timpul iepocii, tot ce insemna contact cu strainii era controlat. daca refuza, ar fi pierdut slujba de protocol, contacte, practicarea unei limbi straine, salariu mai bun. se cam inchidea cariera.
              nu a dat note ca n'a avut cand. a venit zavera. ce'a mai fost dupa, daca a mai raportatat.....
              nu cred ca base ar fi primit'o la cotrocesti daca ar mai fi avut legaturi vechi. si cred ca toti care lucreaza in cadrele administratiei prezidentiale, indiferent de ocupantul dela cotrocesti, sunt bine descusuti.
              norocul ei c'a venit zavera.
              se pare ca totusi, profesional e capabila. altfel n'ajungea sa lucreze pentru americani si pentru prezidentura.
          • -1 (3 voturi)    
            nu mai face confuzii (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:36)

            xy [anonim] i-a raspuns lui Daniel

            una e sa-ti puna in fata o hartie oarecare si altceva e sa semnezi un act de colaborare cu Secu. colaborator nu puteai ajunge de azi pe maine, doar asa ca a venit un militian azi si ti-a bagat in fata o hartie.
            si abtine-te de la chestii cu "TOTI am facut la fel".
    • +1 (1 vot)    
      gramatici noi (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:52)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      unde naiba ati invatat gramatica?
      NOSTRI SI VOSTRI mai domnule Radu.
      • 0 (0 voturi)    
        gramatici noi (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:24)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Din pacate aveti dreptate si ma doare sufletul ca fac erori gramaticale, dar nu scriu in limba materna decit aceste comentarii ( o data pe an). In restul folosesc alte doua limbi de circulatie, nevoind fiind sa plec din "patria muma". Dar lasa ca securistii VOSTRI vorbesc si scriu corect (vezi fiica mult iubitului si prea slavitului tau presedinte)
  • -1 (5 voturi)    
    Noroc chior (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:15)

    un fraier [anonim]

    Adica nu conteaza faptul ca a fost racolata, ci faptul ca nu s-au gasit note informative semnate de a. Pai, n-a avut timp!
    Asta nu o derobeaza de semnatura pe hartia de colaborare.
  • 0 (6 voturi)    
    Hilar (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:17)

    Rafaila [anonim]

    "Consilierul prezidential Alexandra Gatej a fost recrutata de Securitate in septembrie 1989." Am trait si eu in tara aia. Nu se faceau recrutari cu forta... Declaratiile acestei creaturi - in plan profesional, cit si uman - ma dezgusta. Ca din septembrie pina in decembrie nu a avut ocazia sa toarne, si ce-i cu asta? S-a bagat acolo ca sa toarne. Punct. Ce-mi plac mie femeile puternice ale Romaniei, tot atit de mult ca si barbatii pontosi... Dar va veni si vremea aceea, nici o grija.
  • 0 (4 voturi)    
    Secu (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:20)

    sdasd [anonim]

    Parerea mea e ca daca a lucrat in treburi economice ar putea fi premiata (evident ca in secret, daca a avut si rezultate), ca a lucrat pentru tara si pentru noi toti - cum la fel ma astept sa faca si spionii romani din ziua de azi.

    Daca facea politie politica si turnatorie, aia e alta discutie.
    • +2 (4 voturi)    
      As fi curios... (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:40)

      Chianti [anonim] i-a raspuns lui sdasd

      Cum lucrau securistii de la economic pt tine? Ai simtit tu asa cum Voiculescu et comp au lucrat pt tara si noi toti, dupa cum zici, pina prin 1989 sau chiar dupa?

      Sau esti si tu cu "baietii"?
      • +2 (4 voturi)    
        rog nu puteti (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:55)

        dw [anonim] i-a raspuns lui Chianti

        semnul egal intre spioni si turnatori.
    • -2 (2 voturi)    
      Ca Voiculescu (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:53)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui sdasd

      Oau, pai hai sa-l premiem si pe Voiculescu, ca si el tot in economic a lucrat, nu ? Pacat ca presedintele este inconjurat de "Felicsi" chiar daca e vorba de Felicsi mai mici si mai ratati. Dar cum spunea cineva mai sus, e vorba de "securistii nostrii" vs "securistii lor".
  • +2 (4 voturi)    
    hmm (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:34)

    gica [anonim]

    Yo stiam asa, ca daca prinzi un hot in casa ta, tot hot se numeste, chiar daca inca n-a iesit cu lucrurile pe fereastra.

    Trebuie inteles un lucru, dna aceasta a fost DE ACORD sa faca munca pt care a fost recrutata. Faptul ca nu a dat informatii este indiciu fie de lipsa de oportunitati fie de incompetenta (fie de dezinformare, trebuie sa luam si asta in considerare).
    • +1 (3 voturi)    
      contrainformatii (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:56)

      gica [anonim] i-a raspuns lui gica

      Acum ca citii mai bine mi se pare si mai aburita faza.

      Citez:
      "...pentru eventuale misiuni de contrainformatii in sectoarele economice"

      Acum, contrainformatii imi pare cea mai nobila misiune a serviciilor secrete ale unui stat, dar partea cu eventuale mi se pare abureala. Nu faci contrainformatii asa din cand in cand. Asta, mi se pare mie, ar trebui sa fie vanatoare continua de spioni straini, nu eventual, daca am chef, mai fac si o verificare daca sunt spioni sau nu p-acilea (apropo, momentan cred ca tara colcaie de ei, nu stiu, doar imi dau si eu cu parerea; cum era de ex stirea aia inabusita acum catva timp cu americanca omorata intr-un hotel din Bucuresti).

      Si in plus, eu nu cred povestile cu "am lucrat cu serviciile secrete candva, demult, dar acum nu". Din ce am auzit si eu, astia nu-si pun increderea asa usor in oricine (vorba aia, recruteaza din tata-n fiu) si de aceea cred si ca nu rup legaturile asa usor cu cineva. Asta iar e parerea mea, nu bag mana-n foc.
  • -1 (3 voturi)    
    Numele cosnpirativ ti se atribuia... (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:47)

    Radu 2 [anonim]

    ...dupa o perioada de probe. Care puteau dura cativa ani, timp in care trebuia sa te dovedesti util baietilor, cu multe "note informative".
    Asa ca "Florina" trebuie sa aiba si un teanc de astfel de turnatorii, care au fost puse probabil la pastrare.
  • -1 (3 voturi)    
    oare ce-l consilia pe Base? (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:50)

    George [anonim]

    asa, ca de la securist la securist!
  • 0 (2 voturi)    
    cum adica (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:07)

    xy [anonim]

    n-are ce sa-si reproseze??? dar ca a semnat angajamentul, cu nume conspirativ cu tot, asta nu-si reproseaza? a fost norocul ei ca au trecut doar 3 luni si n-a apucat sa toarne nimic, dar intentia si acceptarea colaborarii raman, iar doamna e lustrabila 100%! n-a recrutat-o nimeni cu forta, deci a fost un act de vointa proprie pe care nu-l poate contesta!
  • -1 (3 voturi)    
    secu conduce Romanica (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:18)

    Ewa [anonim]

    Isi inchipuie cineva ca in Romanica ajungi prin functii d-astea fara sa fii securist? La nivel de top in multinationale toti sunt fosti si actuali securisti pomanagii!
  • -1 (3 voturi)    
    "cariera stralucita" (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:18)

    gaga [anonim]

    A scris cineva mai sus ca dupa '89 informatoarea Florina a avut o cariera stralucita! Tocmai din cauza trecutului glorios a fost asa de stralucita. Sigur nu a mai apucat sa scrie note semnate Florina dar figura deja in baza de date motiv pentru care a si fost repartizata sa activeze la o firma straina. Cand respectivii straini au realizat ca Florina va fi deconspirata au preferat sa se desparta amiabil. Poate va mai amintiti si de Mona Musca alias Dana. Si ea a avut o cariera stralucita dupa 22 dec 1989 doar ca in domeniul politic si nu economic. Singura diferenta intre Dana si Florina este varsta. Din acest motiv, Dana a apucat sa scrie note, Florina nu.
    • +1 (3 voturi)    
      E din aceeasi echipa cu Baltazar... (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:38)

      Radu 2 [anonim] i-a raspuns lui gaga

      ...(fost BRD), Misu Negritoiu (actual ING) si multi alti baieti destepti, cu ochi albastri.
      Pe aia infiltrati in partide nu-i mai spun ca-i stiti.
      De asta are atata "succes" proiectul de lege a lustratiei.
      • -1 (1 vot)    
        completare echipa (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:10)

        gaga [anonim] i-a raspuns lui Radu 2

        Florin Pogonaru membru CA de la BCR si director executiv AOAR, ginerele lui Chitac....lista poate continua cu toate bancile inclusiv CEC si Eximbank.....
  • +1 (1 vot)    
    ce aveti cu securistii? (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:52)

    iovici [anonim]

    ce aveti cu securistii? sunteti ofticosi... acum sunt mult mai multi underdogs care slugaresc pentru un banut, atunci macar informatorii erau demni si patrrioti, se presupunea.
    • 0 (0 voturi)    
      Dulce et decorum est pro patria mori (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:41)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui iovici

      Mai, ai dreaq ce patrioti erau...
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 15 decembrie 2010, 1:16)

    alina [anonim]

    Ar fi onorabil sa demisioneze, sau daca nu sa ii se ceara demisia. E inadmisil ca nici dupa 20 de ani sa nu putem sa ne lipsim de oameni santajabili.
  • 0 (0 voturi)    
    Ati uitat de Iliescu? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 10:56)

    adrian [anonim]

    ne-a fost presedinte 10 ani.
    si inca da lectii de 'demodratie'.
    va legati de o fata care a fost/ n-a fost obligata sa semneze. cert este ca nu a facut rau nimanui.
    Daca ca pe primul secretar de partid l-am avut presedinte dupa revolutie, ce tupeu sa avem sa condamnam pe doamna amintita?
    Ea e acum angajata pentru ce a demonstrat in privat. ca ar fi putut face ceva rau daca mai ramanea vechiul regim e propabil insa, cum am spus - sa nu uitam de |Iliescu si zecile de mii de comuniti fruntasi care ne conduc
  • 0 (0 voturi)    
    intentia conteaza (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:47)

    vero [anonim]

    Draga d-na, dupa cum spune proverbul, intentia conteaza. Ca "nu ai nimic sa-ti reprosezi" este dovada caracterului matale si arata de ce esti in stare.
    Speram sa spui ca regreti, ca erai prea tanara, ca ai fost constransa etc., sa vedem o urma de parere de rau, dar nu, tonul apasat indica altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    UNILATERAL (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:17)

    Titel [anonim]

    Puneti in fata si pe corupatorii securitatii ! Ar fi interesant sa-i cunoastem, dupa care vom analiza si pe cei corupti. Sa nu aruncam cu pietre asa usor, fara sa inchidem cercul. Riscam sa murdarim imaginea unei persoane, la fel cum s-a procedat si cu D-na Mona Musca.
  • 0 (0 voturi)    
    e f buna.a fost si decorata... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 16:25)

    ziarist [anonim]

    vz http://www.gandul.info/news/festivalul-decoratilor-la-cotroceni-basescu-si-a-medaliat-consilierii-muzeografii-cameramanul-fotograful-si-muncitorii-calificati-de-la-palat-5188059