Ministrul Funeriu a confundat kaiac-canoe si canotajul

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 13 decembrie 2010, 22:33 Actualitate | Esenţial


Ministrul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Daniel Funeriu, a participat luni la "Gala barcilor de aur" organizata de Federatia Romana de Kaiac-Canoe, el confundand, la finalul festivitatii, forul condus de Ioan Barladeanu cu cel condus de Elisabeta Lipa, FR de Canotaj, relateaza Mediafax.

La finalul ceremoniei de premiere a sportivilor medaliati la campionatele europene si mondiale din acest an, presedintele Ioan Barladeanu l-a invitat pe ministrul Funeriu sa prezinte impreuna noua sigla a Federatiei Romane de Kaiac Canoe. Funeriu, care se afla pe podium, a invitat-o pe Elisabeta Lipa, presedintele Federatiei Romane de Canotaj, sa prezinte impreuna noua sigla.

In momentul in care Lipa a refuzat, Funeriu a insistat, iar chestorul CS Dinamo i-a transmis ministrului ca sigla este a FR de Kaiac-Canoe si nu a FR de Canotaj, raspunsul lui Funeriu fiind: "A, am inteles, e kaiac-canoe".


Citeste mai multe despre   


















969 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    si unde este mirarea? (Luni, 13 decembrie 2010, 23:19)

    prof [anonim]

    el confunda educatia cu agricultura. plateste o educatoare cu 500 de ron pe luna.
    daca asa se face educatie in statul reformat al lui basescu, preferam statul lui ilescu. :(
    • -1 (1 vot)    
      .... (Marţi, 14 decembrie 2010, 0:17)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui prof

      pai tu preferi statul lui iliescu pentru ca esti pe lista the PR a PSD.....esti destul de transparent asa ca aparent instructia nu a fost chiar completa.
    • +1 (1 vot)    
      nu i-a soptit Badea? (Marţi, 14 decembrie 2010, 0:34)

      George [anonim] i-a raspuns lui prof

      ca fara domnisoara asta, Funeriu nu face diferenta nici intre handbal si baschet!
  • 0 (0 voturi)    
    Afara! (Marţi, 14 decembrie 2010, 0:07)

    Costel [anonim]

    Eu zic sa puneti de-o petitie online pentru demiterea lui Funeriu, asa ceva e intolerabil!
  • 0 (0 voturi)    
    ... şi ziariştii Hotnews confundă ministerele (Marţi, 14 decembrie 2010, 0:40)

    Dan [anonim]

    Ziariştii Hotnews nu ştiu că Funeriu este ministrul educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului. Iar cei de la caiac-canoe nu ştiu că în română se scrie caiac, nu kaiac.

    Deci să nu ne mirăm prea mult.
    • 0 (2 voturi)    
      Kaiac (Marţi, 14 decembrie 2010, 9:49)

      bebe [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Multi sustinatori mai are Funeriu - va plateste PDL-ul sa stati online?
      Si nu e confuzia intre kaiac si caiac ci intre canotaj si kaiac-canoe! E altceva - o diferenta ca intre sabie si floreta. DAr sustinatorii lui Funeriu, la fel ca si el nu pot procesa astfel de lucruri.
  • +1 (1 vot)    
    Kaiac vs. caiac (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:55)

    Lucia [anonim]

    Evident ca cei de la caiac-canoe stiu cum se scrie numele acestui sport in limba romana. Pentru informatia ta, scrierea cu K in loc de C a fost facuta pentru a se evita confuzia cu Federatia Romana de Canotaj condusa de Elisabeta Lipa si care are acronimul FRC - confuzie pe care o fac multi in frunte cu ministrul tau favorit. Nu e o problema ca nu stii, daca interbi nu e nici rusine, e mai rau sa arunci cu piatra in sens biblic, daca ma intelegi.....
  • 0 (0 voturi)    
    le-a confundat? (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:51)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...si?

    Mari smecheri mai sunteti!
  • -1 (1 vot)    
    unde-i confuzia? (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:10)

    io [anonim]

    CANOTÁJ s. n. Nume dat sporturilor nautice care se practică în ambarcatii puse în miscare cu ajutorul vâslelor.
    Caiac canoe = ambarcatie sportivă cu mai multe posturi de vâslit. ♦ Ramură sportivă practicată cu această ambarcatie.

    Deci unde-i confuzia?
    A, ati vrut sa spuneti ca Funeriu a confundat conducerile celor doua asociatii sportive?
    asta e cu totul altceva, stimabililor.
    • 0 (0 voturi)    
      Caiac, (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:06)

      Roman. [utilizator] i-a raspuns lui io

      canoe,schif,sunt ambarcatiuni cu forme,dimensiuni si metode de vaslit diferite.
      In caiac,se sta in pozitie sezut,cu fata la directia de mers si se "vasleste" cu padela,in canoe se sta cu un genunchi pe un suport fixat pe barca si cu celalalt picior flexat (pozitie asemanatoare cu a atletilor la start,si se"vasleste" cu pagaia,iar in canotaj,canotorii stau in pozitie sezut pe scaune culisante,cu spatele la directia de mers si vaslesc cu vasle ( 2 pentru fiecare om ),sau rame - (1 pentru fiecare om )