VIDEO Controlor de trafic roman, batut de doi soferi bulgari​

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 13 decembrie 2010, 8:18 Actualitate | Esenţial


Un controlor de trafic al Companiei Nationale de Drumuri a fost batut cu salbaticie, duminica dupa-amiaza, de doi soferi de TIR bulgari. Incidentul s-a petrecut chiar in ghereta controlorului din vama Giurgiu si a fost filmat de camerele de supraveghere.

Bulgarii, tata si fiu, s-au razbunat astfel pentru ca le-a fost ceruta rovinieta inainte sa poata parasi Romania. O colega a controlorului batut a reusit sa se strecoare pe langa cei doi agresori si a cerut ajutor.

Bulgarii au fost retinuti pentru audieri. Ei sunt cercetati penal pentru ultraj si urmeaza sa fie prezentati Parchetului Giurgiu, scrie Agerpres.

"Lucratorul din cadrul Agentiei Nationale de Drumuri care efectua controlul la PTF Giurgiu-Ruse a efectuat controlul la frontiera al rovinietei prezentate de doi bulgari care ieseau din Romania cu un tir. In urma controlului efectuat pe calculator a reiesit faptul ca rovinieta nu este buna", a declarat pentru Agerpres, purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean al Politiei de Frontiera Giurgiu, Mateescu Petre.


Citeste mai multe despre   


















5257 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    chiar asa o fi? (Luni, 13 decembrie 2010, 9:30)

    Thorgrim [utilizator]

    A vazut cineva vre-un functionar care sa iasa iarna in frig din ghereta ca sa iti zica sa astepti 20 de secunde? Probabil ca "victima" i-o fi pus sa astepte cine stie cat sub pretextul ca verifica rovigneta si cred ca bulgarii n-au vrut sa dea spaga, mai ales ca inteleg ca totusi aveau rovigneta.
    • +7 (9 voturi)    
      ai citit doar titlul? (Luni, 13 decembrie 2010, 10:16)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Thorgrim

      Te-ai obosit sa citesti articolul in intregime? "In urma controlului efectuat pe calculator a reiesit faptul ca rovinieta nu este buna."
      • -1 (1 vot)    
        si tu ai auzit declaratiile? (Luni, 13 decembrie 2010, 13:38)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Ca rovinieta nu a fost buna pe calculator pentru ca era de tip vechi. Ca de fapt era in regula..
        Dar iarasi urla astia de roviniete? Parca au rezolvat cu vamesii problema asta. Sau a fost doar de ochii lumii.
  • +2 (10 voturi)    
    BRAVO! (Luni, 13 decembrie 2010, 9:38)

    matrica [anonim]

    Autoritatilor romane! Cum sa ia bataie? N-are armament in dotare?
    Verificarea trebuie facuta la intrare, la fel cum este si la trecerea dintre Hu ai Au sau Hu si Sk, etc., unde camioanele au culoare separate tocmai pentru a fi verificate!
    Nu se trezeste unu' dupa 730 km ca sa verifice!
    Rusine autoritatilor, dati-va demisia!
  • +10 (10 voturi)    
    ceafa groasa (Luni, 13 decembrie 2010, 9:51)

    ironic [anonim]

    au fost invidiosi pe ceafa mult mai groasa a "bietului" controlor. Uitati-va la film si veti intelege.
  • +2 (8 voturi)    
    cred ca spaga e motivul...! (Luni, 13 decembrie 2010, 9:57)

    viorel [anonim]

    100% i-au cerut spaga pentru ca nu avea rovigneta.
    Eu in urma cu 2 ani conduceam un microbuz cu numere de Italia.Avem rovigneta expirata.O singura zi a trecut dar se pare ca a fost de ajuns.Mi-au propus direct ....sau amenda de 10 milioane (lei vechi) sau o 100 de euro.
    Mi se pare absurd sa te ia la bataie doar pentru ca le ceri documentele....
    • 0 (0 voturi)    
      doua intrebari (Luni, 13 decembrie 2010, 12:34)

      marius [anonim] i-a raspuns lui viorel

      1. Daca nu te-ar fi intrebat de rovigneta, ai fi avut in intentie sa o platesti pana sa parasesti tara?
      2. Ai dat spaga sau ai platit amenda?
      • 0 (0 voturi)    
        wow!!! (Luni, 13 decembrie 2010, 21:19)

        viorel [anonim] i-a raspuns lui marius

        sincer nici macar nu mi-am dat seama ca era expirata.....deci nici gand de plata.
        am platit amenda dar nu de 10 milioane cat mi-au zis initial ca era.....
        amenda era de 1 milion jumate si am platit doar jumatate pentru ca am platit-o in 48 de ore.
        Mi-au spus ca era 10 milioane doar pentru a incasa spaga.
  • +8 (8 voturi)    
    Batut mar? (Luni, 13 decembrie 2010, 10:17)

    Alui [anonim]

    Din film se vede ca doar se impingeau in controlor ca pinguinii in gramada. Probabil bulgarilior le era frig. Lasati bai exagerarile.
  • +7 (9 voturi)    
    hoo (Luni, 13 decembrie 2010, 10:25)

    The Saker [utilizator]

    haida-de , ca nu l-au batut; l-au inghiontit un pic, cum adica " batut cu salbaticie", nu e adevarat...
    si doi la mana, bine i-au facut...prin vamile romane de cand lumea , autoritatile intind coarda la maxim cu obraznicia lor, plus ca mai cer si spaga cateodata; fiecare nas is are nasul.
  • +4 (8 voturi)    
    bulgarii aia ar trebui decorati (Luni, 13 decembrie 2010, 10:33)

    ionescu [anonim]

    ca doar se stie ca trebuie sa vina mereu cineva de-afara sa ia putina atitudine fata de spagarii astia.
    sa nu-mi spuna nimeni mie ca bulgarii isi riscau libertatea daca nu erau scosi din minti de militianul ala cu vreo magarie ceva..
    • +1 (1 vot)    
      Romania - tara care adora nelegiuirea (Luni, 13 decembrie 2010, 15:13)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      In Romania hotii si borfasii sunt tratati eroi... a se vedea mesajul de mai sus si sa nu ne mire de ce ne trateaza occidentul cum o face :D
  • -3 (7 voturi)    
    Necivilizatii Europei!! (Luni, 13 decembrie 2010, 10:34)

    jooo [utilizator]

    Indiferent ce-a discutat controlorul cu ei,ei trebuie sa se supuna!! Este AUTORITATE ! si trebuie respectata.Poti sa-l reclami daca a facut abuzuri,poti multe sa "intreprinzi",dar nu ai voie sa-ti faci drepteta cu pumnul!!
    SELF JUSTICE s-o fi practicand la ei in "asia" (pt ca Europa se cam termina pa la Carpati).

    Pt cei de mai sus,care injurati autoritatile,si predindeti ca circulati prin Europa civilizata,ia imaginativa sa-l luati de "veston" pe un politist,vames,controlor de trafic,(dintr-o tara europeana,evident) ce-o fi el.....cam cati ani de bullau incasati ????....
    cam intre unul si cinci!!!!
  • 0 (6 voturi)    
    este tipic (Luni, 13 decembrie 2010, 10:42)

    adrian [anonim]

    pentru soferii de drum lung, parca sunt salbatici jumatate din ei, indiferent ca sunt Romani, Turci sau Bulgari.
  • +3 (5 voturi)    
    mikey spaga (Luni, 13 decembrie 2010, 11:33)

    cris25 [utilizator]

    s-au satura si ei sa tot dea spaga la vamesii romani!...pe criza asta .....
    • 0 (0 voturi)    
      controlor trafic (Luni, 13 decembrie 2010, 18:04)

      kostas [anonim] i-a raspuns lui cris25

      Acesta este purul adevar spaga
  • +1 (1 vot)    
    Sunet? (Luni, 13 decembrie 2010, 15:33)

    ignatiu [utilizator]

    Mi-ar placea sa aud si ce discutau in ghereta inainte sa tragem concluzii.
  • 0 (0 voturi)    
    Averea la control (Luni, 13 decembrie 2010, 18:37)

    barbidoc [anonim]

    O simpla verificare a declaratiei de avere si un control al averii ,,controlorului" roman si o sa intelegem cu totii de ce si-a luat bataie. De parca n-am stii.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Luni, 13 decembrie 2010, 19:24)

      florea daniel [anonim] i-a raspuns lui barbidoc

      Bulgarii au avut, probabil, curajul sa faca ceea ce ne trece tuturor prin gand la intalnirea cu specimenul "controlor". Mie mi se pare evident ca spaga a fost problema
      P.S. barbidoc dragule, se scrie "sti" cu un singur i