Sondaj: 87% dintre romani cred ca lucrurile in tara noastra merg intr-o directie gresita; 60% sustin ca discriminarea este des sau foarte des intalnita in Romania​

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 10 decembrie 2010, 13:46 Actualitate | Esenţial


 documente
(10 Dec 2010) PDF, 2MB
Peste 60% dintre romani considera ca fenomenul discriminarii este des sau foarte des intalnit in tara noastra, potrivit unui sondaj prezentat de catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD). 45% dintre cei chestionati considera ca fenomenul discriminarii a ramas la fel si dupa aderarea Romaniei la UE, in timp ce 31% sunt de parere ca acesta a crescut. Un procent de 45% considera ca persoanele infectate cu HIV/SIDA si persoanele de etnie roma sunt discriminate in mare masura. In sondaj se mai arata ca 85% dintre romani nu merg deloc la teatru sau la opera, in timp ce 88% sustin ca se uita zilnic la televizor. Sondajul a fost facut la nivel national pe un esantion de 1.400 de persoane cu varsta peste 18 ani si are o marja de eroare de 2,6%.

Rezultatele sondajului:

  • 87% dintre respondenti sustin ca in tara noastra lucrurile merg intr-o directie gresita
  • 85% au declarat ca nu merg deloc la teatru/opera/filarmonica; 81% nu merg deloc la film; 55% nu utilieaza deloc internetul, iar 88% sustin ca se uita la televizor zilnic
  • 66% sunt de parere ca problemele actuale ale Romaniei sunt legate de criza financiara
  • 44% cred ca fenomenul discriminarii in Romania este des intalnit, 18% spun ca este foarte des intalnit, in timp ce 26% sunt de parere ca discriminarea este rar intalnita la noi in tara
  • 45% dintre cei chestionati cred ca fenomenul discriminarii a ramas la fel dupa aderarea tarii noastre la UE, 31% spun ca a crescut, in timp ce doar 10% sunt de parere ca discriminarea a scazut
  • Pentru urmatorul an, 42% spun ca dicriminarea va ramane la acelasi nivel in Romania, 27% sunt de parere ca va creste si doar 11% cred ca va fi mai rar intalnita
  • In ceea ce priveste discriminarea anumitor categorii de persoane: 45% cred ca persoanele infectate cu HIV/SIDA si tiganii sunt discriminati intr-o mare masura; 40% considera ca homosexualii sunt discriminati intr-o mare masura, iar 38% sustin ca tot intr-o mare masura sunt discriminate si persoanele cu handicap
  • Dupa aderarea Romaniei la UE, 47% dintre respondenti cred ca gradul de discriminare a populatiei de etnie roma a ramas la fel, in timp ce 36% considera ca a crescut
  • Tiganii sunt discriminati mai degraba la angajarea la un loc de munca, 42% fiind de aceasta parere
  • Persoanele infectate cu HIV/SIDA sunt discriminate la scoala, la angajare si in general in societate
  • In ceea ce priveste persoanele de sex feminin, peste 10% considera ca acestea sunt discriminate in general la angajare si la locul de munca
  • 32% dintre cei chestionati considera ca barbatul trebuie sa fie capul familiei si 34% sunt de acord ca barbatul este cel care are datoria de a aduce bani in casa
  • 50% dintre respondenti ar lua masa cu o persoana infectata cu HIV/SIDA, insa 84% nu ar bea apa din acelasi pahar cu un homosexual sau cu cineva infectat cu HIV/SIDA
  • 76% dintre romani ar fi dispusi sa ingrijeasca o ruda afectata de HIV/SIDA, insa 38% recunosc ca ar tine acest lucru secret
  • 65% dintre romani ar pastra secretul daca ar avea in familie pe cineva cu alte orientari sexuale
  • 24% dintre subiectii care au raspuns la chestionar au afirmat ca apartenenta etnica este importanta in mare si foarte masura pentru reusita in viata
  • Stereotipurile si prejudecatile fata de tigani sunt tipice unor situatii de reprezentare si raportare la minoritatile marginale si cu un status scazut: lene, agresivitate, necinste, lipsa de respect fata de lege
  • Reprezentarile sociale ale maghiarilor de catre romani tind catre apreciere pozitiva in sfera socio-economica (muncitori, harnici, uniti), dar in ceea ce priveste unele trasaturi cu caracter comunitar ei sunt reprezentati ca: intoleranti, agresivi, zgarciti
  • Prejudecatile fata evrei sunt mai degraba in registrul pozitiv: uniti, muncitori, harnici, increzatori in sine, pasnici, seriosi. Din punctul de vedere al dimensiunii negative, zgarcenia este trasatura centrala
  • Germanii sunt pretuiti pentru ca sunt: muncitori, harnici, cinstiti, seriosi, iar ca atributul negativ definitoriu este zgarcenia
  • Grupul minoritatilor sexuale este cel mai stereotipizat, putandu-se vorbi de un important potential de homofobie in randul populatiei din Romania. Luand in considerare diferite aspecte care vizeaza toleranta fata de homosexuali, observam ca: 55% din populatie resimte un anumit discomfort cu privire la interactiunea cotidiana cu un homosexual; 56% nu ar lua masa cu un homosexual; 85% nu ar dori sa bea din acelasi pahar din care a baut un homosexual, 85% dintre respondenti ar fi deranjati daca o persoana de acelasi sex le-ar face avansuri.
  • 23% dintre romani sustin ca n-au auzit despre Holocaust
  • 66% identifica Holocaustul drept exterminarea evreilor de catre germani, in timp ce 26% cred ca inseamna pedepsirea evreilor in lagarele naziste
  • 14% dintre romani considera ca minoritatile reprezinta o amenintare pentru tara, iar 27% cred ca acestea sunt o problema

"Nu intamplator am cerut includerea intrebarilor privind nivelul discriminarii dupa aderarea Romaniei la UE. Din punctul nostru de vedere constatam un regres in domeniul respectarii drepturilor omului si al egalitatii dupa integrarea in UE, explicabil prin mai multe argumente. Noi credem ca procesul de integrare a fost unul extrem de dificil si realizat intr-o perioada destul de scurta. Apoi a devenit o relaxare si am intrat pe o piata concurentiala la nivelul UE din mai multe puncte de vedere. Mai multe sisteme de sprijin social au fost retrase, iar interventia crizei economice a amplificat aceasta perceptie a accentuarii sau pastrarii fenomenului discriminarii dupa integrare", a declarat presedintele CNCD, Ferenc Csaba Asztalos.

"Nu mai avem raporte internationale cu privire la respectarea drepturilor omului pentru ca se considera ca suntem la un alt nivel, ca intrunim alte standarde. Nu mai avem elemente de control care sa ne avertizeze asupra derapajelor. Efectul integrarii este mult mai mic decat ne-am fi asteptat", a mai precizat Asztalos.

Cercetarea cantitativa a fost realizata pe un esantion reprezentativ la nivel national format din 1400 de subiecti, adulti cu varsta peste 18 ani. Studiul national a folosit un model de esantionare probabilista, stratificata bistadial. Culegerea datelor s-a realizat pe baza de chestionar, aplicat in cadrul unui interviu fata in faza de catre operatori de interviu, in perioada octombrie-noiembrie 2010. Datele culese ofera o marja de eroare de +/- 2,6% la un nivel de incredere de 95%.

Rezultatele complete ale sondajului pot fi vazute aici


Citeste mai multe despre   


















4959 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 10 decembrie 2010, 13:59)

    MRSmrs [utilizator]

    Traiasca republica clanului bese!!!Este din ce in ce mai iubit de romanii care au primit prosperitatea promisa de clanul portocaliilor....si acum traiesc "foarte bine".
    • 0 (8 voturi)    
      manipulare grosolana a mogulilor (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:29)

      2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      defapt doar 40% dintre roamni cred ca ne indreptam intr-o directie gresita. si si aia 40% gresesc. dar mogulii mint si discrediteaza guvernarea portocalie
  • +2 (6 voturi)    
    Fara cei "7 ani de acasa" (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:11)

    Demo [anonim]

    Discriminarea si intoleranta se invata inca de la gradinita! Aceste manifestarii s-au amplificat in asa zisa "perioada democratica". La acestea se adauga: lenea, invidia, lipsa responsabilitatii, infatuarea....
  • +6 (8 voturi)    
    Tara de prosti (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:13)

    Vizitiul [utilizator]

    De ce? Pai uite cateva motive:

    "85% dintre romani nu merg deloc la teatru sau la opera, in timp ce 88% sustin ca se uita zilnic la televizor" -- Bagati tare pe TV :(

    "66% sunt de parere ca problemele actuale ale Romaniei sunt legate de criza financiara" -- deci praduiala "PSD & Restul" de dupa '89 este data uitarii! Groaznic!

    "65% dintre romani ar pastra secretul daca ar avea in familie pe cineva cu alte orientari sexuale" -- Corect, caci daca ar face publica informatia, ar inseamna sa admita ca l-au omorat intai si deci inchisoare :)
  • +9 (13 voturi)    
    un zoofil e sau nu e discriminat? (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:14)

    nelu [anonim]

    Eu pun pariu ca jumatate din cei intrevievati nu stiu ce insemna discrimminare. Daca nu deschizi usa unui tigan insemna discriminare?, daca refuzi sa stai de vorba cu un tigan care incerca sa iti vanda un parfum fals sau furat insemna discriminare? Daca lucrez intr-o firma si am 3 colegi de birou unguri nesimtiti care vorbesc tot timpul ungureste desii noi restul nu cunostem limba (probabil ca stiti ca astia urla si cand vorbesc normal) . Daca-i cataloghisesc drept nesimtiti fac sau nu o discriminare.
  • +6 (6 voturi)    
    Suntem varza (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:30)

    drak latinu [utilizator]

    Ne mai miram ca Taraf tv si otv sunt in floare??!
  • +1 (5 voturi)    
    discriminatul (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:39)

    florin [anonim]

    Ati aflat si ca pareare romanilor despre unguri e din ce in ce mai proasta. Mitul cu muncitori, harnici, uniti s-a transformat in obrasnici, provocatori si indobitociti. Am un prieten grec care a stat 4 ani in Romania, a plecat in 94 si vorbeste perfect romana si azi. De ungurii nascuti aici nu are rost sa mai vorbim, crescuti si educati pe banii romanesti, priviti la Tv la liderii lor ce monstrii a crescut romania la san...asa ca inainte sa cereti respect respectati
  • +4 (6 voturi)    
    FALS! (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:50)

    Daneil [anonim]

    EU CRED CA SONDAJUL ESTE UNUL FALS!

    Ca nu-i facut pe esantion reperezentativ, ca nu-s interpretate bine rezultatele sau ca, de fapt, nu s-a sandat pe nimeni dar se inventeaza rezultate - nu stiu cum dar SIGUR E FALS.

    Nu cred ca romanii sunt atat de tampiti (oricum nu in procent atat de mare) incat s nu-si de-a deama ca masurile nepopulare luate de actualul guvern erau, in mare masura necesare si trebuiau luate acum 15 - 16 ani. Nu sunt pro-basescu sau pro-pdl, dimpotriva chiar, dar astia au avut curajul sa faca ceea ce era de facut - chiar daca nu in forma cea mai buna sau pe gustul majoritatii.

    Cat despre discriminare ... eu cred ca, de fapt, noi, Romanii suntem cei discriminati, si asta in prorpia noastra tara (vezi si comentariul de bun simt al lui Nelu!
    • 0 (4 voturi)    
      Curajul guvernului, wow! (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:51)

      Conrad_QS [utilizator] i-a raspuns lui Daneil

      Au avut curajul... pe gustul majoritatii... aste e buna. O poanta buna. Aia care sunt de acord cu "masurile" banuiesc ca nu muncesc sau nu mai locuiesc in Romania. Liderii au avut nesimtirea sa continue cu bataia de joc, ca astea nu sunt masuri. Au cescut birul pe oamenii cinstiti si ocrotirea celorlalti. Se taie salariile degeaba, ca risipirea banului public se face in continuare pe pixuri de 1 milion bucata, firme care castiga licitatii fara a fi infiintate si pe toate celelalte.

      Pana acum, in Romania nu s-a luat nici o masura care sa combata efectele crizei sau ale hotiei de pana acum, s-a taiat tot ce se putea taia (numai de unde trebuia nu) si se va mai taia/impozita pana cand nu va mai ramane nimeni sa aiba cum plati.

      Vor fi toti plecati sau morti.
  • +2 (4 voturi)    
    studiu facut la comanda cncd (Vineri, 10 decembrie 2010, 15:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca sa-si justifice existenta. Astia sint nu numai paraziti, dar chiar de-a dreptul daunatori. Un fel de sectie de presa a cc al pcr, adica cenzori de kk in numele noului comunism, corectitudinea politica.
    Altfel, cine mai e si firma asta de sondaje totem, ca pina azi n-am prea auzit de ea ? Banii sifonati de la buget, dupa bunul obicei pedeseresc, ca astia l-au patentat si generalizat pina a devenit practica curenta.
  • +1 (3 voturi)    
    discriminare "" (Vineri, 10 decembrie 2010, 15:07)

    benayoun [anonim]

    Eu fiind evreu trebuie sa recunosc ca daca nu ma insel, niciodata nu am fost jignit sau discriminat, in romania anti semitismul manifestandu-se doar pe anumite forumuri sau commenturi (vezi hotnews la orice, ORICE stire care are cuvantul "israel" in ea :P ).

    Faza cu taraf e paradoxala. Rromii sunt discriminati, dar lumea asculta taraf la greu.

    Evident ca nu sunt absolut de loc deacord cu discriminarea de orice fel, si faptul ca in romania anilor 2010 inca exista atatea prejudecati fata de gay e cam aiurea.

    Discriminarea fata de maghiar si mai ales rromi iarasi e un lucru negativ, insa nu pot nega ca rromii, UNII, intr-adevar sunt mai "nelegiuiti" asa de felul lor, si de cand eram mic, singurele lucruri care mi-au fost furate au fost intr-adevar de tigani (si nu, nu mi se pare aiurea sa folosesc "tigan", cine stie istoria cuvantului stie ca nu are conotatie jignitoare ca "jidan", rrom mi se pare aiurea sa folosesc pt ca, intr-adevar, retardatii din UE o incurca cu Roman/Romania).

    Ungurii ca natie sunt f curati si muncitori, mai ales la ei in tara unde ii respect f mult pt ce fac, insa am trecut si eu prin Sf Gheorghe si am injurat-o de toti mortii (pardon) pe o vanzatoare de taraba care nu ma baga in seaman.

    SUNTEM IN ROMANIA!

    Si in israel sunt zone cu populatie araba majoritara si semnele sunt, peste tot, si in tel aviv (unele) SI in araba, insa nu e o asa lipsa de respect, si iti vorbesc fara nici o retinere si in ebraica.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine tot inventeaza astfel de sondaje idioate? (Vineri, 10 decembrie 2010, 17:52)

    Diogene [anonim]

    Cine dracu tot inventeaza astfel de sondaje idioate ca sa ne demonstreze cat de tampiti suntem noi, romanii? In alte tari n-am auzit sa existe astfel de sondaje de opinie care sa aiba ca efect acreditarea ideii ca popoarele respective sunt formate doar din inculti, prosti, lenesi, etc... etc...
  • +2 (4 voturi)    
    Manipulare, manipulare... (Vineri, 10 decembrie 2010, 19:48)

    Constantin1 [anonim]

    Nu am vrut sa comentez mult timp diversele sondaje, nu o sa o fac nici acum, insa o sa comentez alceva.
    Acest popor, a fost in anii 1945-1989 tinut in cea mai crancena bezna si asta o declara un om care a terminat o facultate (Electronica si TC),.
    De ce sa ne miram acum ca sondajele indica niste lucruri ,,anapoda,,.
    In loc sa facem sondaje mai bin e am incerca sa ,,luminam,, acest popor.
    Un exemplu, pentru a fi bine inteles, eu nu am intalnit nici un comentariu care sa fie contra faptului ca cineva poate ,,sta acasa,, fie si pentru cresterea copilului, pentru ca acel om se descalifica si sansa lui de-a se reintegra este minima.
    Grav, dupa parerea mea este faptul ca nimeni, repet, nimeni nu a prezentat situatia descalificarii unui individ care ,,sta,, acasa 2 ani....
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Duminică, 12 decembrie 2010, 11:56)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Constantin1

      La noi nu conteaza decat "achizitionarea" de diplome, inca nu am aflat ca o diploma pe care nu o poti "proba" la interviu sau in practica mai mult iti dauneaza. Cat despre "descalificare" e clar, daca ne califica acea diploma, ne si consideram competitivi...
      Cei care ar fi trebuit sa "lumineze" poporul nu sunt politicienii ci mass-media care are si ea diplomele ei "achizitionate", vezi greselile frecvente cel putin online, de pe toate siturile, asa ca...e f. trist.
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Luni, 13 decembrie 2010, 19:32)

    Madalin [anonim]

    Dupa cum a spus si Enstein
    "Doua lucruri sunt infinite in lumea asta:Universul si prostia umana; dar despre primul nu sunt sigur .