Unul din trei romani recunoaste ca da mita - Transparency International

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 9 decembrie 2010, 16:07 Actualitate | Esenţial


Peste 87% dintre romani cred ca nivelul coruptiei a crescut in Romania in ultimii trei ani, iar 83% dintre romani cred ca guvernul este ineficient in lupta impotriva coruptiei, arata Barometrul Global al Coruptiei, lansat joi de Transparency International. Daca in 2009 doar 12% spuneau ca au dat mita, in ultimele 12 luni numarul acestora aproape s-a triplat.

Doar 7% dintre romani cred ca masurile anticoruptie ale guvernului sunt eficiente. Situatia este alarmanta, se arata intr-un comunicat de presa al TI Romania, pentru ca anul trecut aceeasi institutie fundamentala a statului era judecata ca fiind ineficienta in proportie de 59%. In timp ce in 2009 guvernul era considerat eficient de 39% dintre cetateni, astazi doar 16% mai evalueaza la fel actiunile guvernamentale.

Partidele si Parlamentul sunt institutiile considerate cele mai corupte. Pe o scara de la 0 (cel mai putin corupt) la 5 (cel mai corupt) acestea primesc 4,5. In afara de justitie, sector privat si presa, pentru celelalte institutii nivelul evaluat al coruptiei este semnificativ mai mare decat in anii trecuti, iar partidele politice, Parlamentul si justitia primesc un scor peste 4 pentru incidenta coruptiei.

Doar 3% dintre romani au incredere in guvern si guvernanti cu privire la capacitatea lor de a lupta impotriva coruptiei. Din aceasta perspectiva romanii sunt europenii cu cea mai scazuta incredere in guvern, urmati de letoni (5%), sloveni (7%) si germani (8%). Ceea ce atrage atentia este ca 63% dintre romani nu au incredere in nimeni in ceea ce priveste lupta impotriva coruptiei, ceea ce ne plaseaza ca cea mai dezamagita natiune europeana, la mare distanta de celelalte.

Aproape 70% dintre romani cred ca implicarea cetatenilor in actiuni anticoruptie este importanta si ca astfel pot sa determine schimbari. Inca si mai multi, 80%, ar vrea sa sprijine colegi si prieteni activi civic in lupta cu coruptia si aproape 60% s-ar implica ei insisi in aceste actiuni. 67% dintre cei chestionati in Romania ar raporta un caz de coruptie.

Rezultatele sunt imbucuratoare, dar inca ne situeaza printre cei mai putin activi in lupta cu coruptia. Doar in Elvetia, Lituania, Polonia si Republica Ceha procentele celor care ar raporta cazuri de coruptie sunt mai mici decat in Romania. Datele arata ca, desi nu au incredere in institutii, romani au incredere in ei si ca un efort sustinut pentru incurajarea avertizorilor de integritate poate determina o atitudine vehementa a cetatenilor impotriva coruptiei, potrivit TI.

Barometrul Global al Coruptiei este lansat anual de Transparency International. Barometrul evalueaza masura in care institutiile cheie si serviciile publice sunt percepute ca fiind corupte si identifica parerile cetatenilor cu privire la eforturile guvernului in lupta anticoruptie. Ca si alte rapoarte ale Transparency International, instrumentul este conceput pentru a completa opiniile expertilor asupra coruptiei din sectorul public puse la dispozitie de catre Indicele de Perceptie al Coruptiei si informatiile despre fluxurile mitei la nivel international reflectate in Indicele Platitorilor de Mita ale Transparency International. De asemenea, Barometrul furnizeaza informatii cu privire la tendintele coruptiei in perceptia publicului larg.


Citeste mai multe despre   
















857 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Grav (Joi, 9 decembrie 2010, 16:23)

    iPig Pro [utilizator]

    Grav e ca 2 din trei nu recunosc.
    • +2 (2 voturi)    
      Good poit! (Joi, 9 decembrie 2010, 17:09)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui iPig Pro

      Doar ca nu pot amandoi ceilalti sa recunoasca pentru simplul motiv ca macar unul din ei este cel care IA mita!
      • +2 (2 voturi)    
        Ba e posibil (Joi, 9 decembrie 2010, 19:14)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        Daca presupunem ca avem 3 oameni A, B, C si fiecare ia mita cu probabilitatea Pa, Pb si respectiv Pc, rezulta ca da mita cu probabilitatea 1-Pa, 1-Pb si respectiv 1-Pc. Ramane doar de stabilit traseul unei bancnote de un leu intre cei trei.

        PS: Legile fundamentale ale mitei:

        1. Mita este tranzitiva. Daca A mituieste pe B si B pe C implica A mituieste pe C.

        2. Mita este simetrica. Daca dau mita, atunci de ce sa nu iau mita?

        3. Mita este asociativa. Daca A, B si C iau mita, atunci exista un D de la care asociatia (ABC) ia mita.
    • 0 (0 voturi)    
      Din contra (Joi, 9 decembrie 2010, 17:32)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui iPig Pro

      E vreo unu din cei care citesc hotnews gata sa jure ca nu era la fel si pana acum ?!?
      Sa fim seriosi, lumea a prins curaj sa spuna negru pe alb ce se intampla.
      Daca si legea mitei s-ar schimba, sa fie condamnat numai cel care cere, sau cel care efectiv instiga la mita sa vezi ce repede ar scadea "piatza", mai ceva ca cea imobiliara.

      Asa de, porcii si-au asigurat spatele: cine vorbeste o pateste la fel ca cel care se imbuiba.

      Eu zic ca nu e grav, in sfarsit se misca ceva, lumea are nu doar libertatea ci si simte ca daca ii da in gat e mai bine decat s-o lalaim
  • 0 (0 voturi)    
    ccv (Joi, 9 decembrie 2010, 16:52)

    Dinu [anonim]

    Ce e cu glumita asta? Ce organizatie se ocupa cu gainarii? Eu nu am dat mita, dar sincer nu vad asa o mare problema in asta. Cred ca guvernul Nastase a intors privirea opiniei publice de la adevarata coruptie(1 million euro autostrada, sau alte chesti serioase). Hotnews incearca sa nu dai publicitati orice lista puerila facute de oameni pusi.
  • +2 (2 voturi)    
    Cel mai relevant indicator este cel din titlu (Joi, 9 decembrie 2010, 16:53)

    mihaitza [anonim]

    La declararea intentiilor, a supararii, nu ne intrece nimeni. Problema este cand sa trecem la fapte. Am sprijini organizatiile care lupta impotriva coruptiei... dar daca trebuie sa nu dam mita politaiului, ci sa contestam amenda in instanta... pai sa vezi ca nu am timp si ca ma amana, si ma costa de fapt mai mult decat mita lui.... da, in general costa mult sa cureti o tara. Cand e sa nu dai mita directorului de gradinita sa iti accepte copilul, ci sa faci cerere si sa demasti toate tentativele de "sa gasim o solutie", e mai greu... suntem la serviciu, avem treburi, e complicat sa ne batem capul... Ca sa nu mai spun de avocatul care are pile la un judecator, cum ii indesam "onorariile" ca sa mearga treaba bine, nu mai spun la grefieri, "managerii de drept" ai judecatorilor... cand o sa refuzam sa mai facem aceste lucruri o sa incepem sa curatam tara. Si 1 din 3 sunt doar cei care au declarat, nivelul real e mult mai mare.
    Dar totul e atat de adanc inradacinat ca ti se face rau. De curand am rugat pe cineva sa imi cumpere un DVD care aparea cu un ziar. Nu cumpar cartile care apar cu ziare, pentru ca au preturi de dumping si eu consider ca denatureaza concurenta pe piata cartii. Dar dvd-ul respectiv nu era pus pe piata de altcineva. Mi l-a cumparat si la predare, am vrut sa dau banii. m-am uitat cat scria pe el si am dat. Raspunsul m-a lasat masca: pai da, dar am dat de fapt +50%, pentru ca altfel nu mi-l dadea. Aceste ziare cu material nu se afla la vanzare, sunt puse deoparte, pentru "prieteni" care cotizeaza cu suprapretul. Si plusul trebuie sa fie atat, daca e mai putin, data urmatoare iti spune ca nu mai are. Persoana care mi-a relatat e dincolo de banuiala, deci ma intreb, e practica generala, sau a nimerit peste o fosila a comunismului. Pentru ca aceasta mi-a readus brusc gustul amar al comunismului, cand cartile la librarie erau sub tejghea, pentru prieteni...
  • +1 (1 vot)    
    Mai grav (Joi, 9 decembrie 2010, 17:10)

    Dan D. [utilizator]

    E ca romanul are o privire foarte poetica asupra coruptiei, si daca 1 din 3 admite ca da spaga ca i se cere, inca 1 din 3 nu recunoaste ca da "atentii" ca sa fie tratat preferential. Si nu e de ieri de azi, e de pe vremea lui Ceausescu - pe vremuri era ca sa prinzi o piine sau un mezel, pina la apartamente si joburi. Azi e de la servicii administrative sau medicale pina la contracte bune cu statul. Toata lumea cunoaste pe cineva care il poate "rezolva", dar cum nu il cunosti si dai mina cu el ei nu se gindesc niciodata la persoana respectiva ca "corupta". Dar pentru ca iti face tie serviciul respectiv, e posibil sa i-l iei de la gura altui amarit care nu are pile aici, le are in alta parte - si atunci tu iei partea pozitiva a coruptiei, pe cind o vede pe aia negativa.
  • +1 (1 vot)    
    Comic (Joi, 9 decembrie 2010, 17:44)

    MMS [anonim]

    deci daca 1 din 3 romani recunoaste ca da mita ... din cei 2 care au rmas.. 1 e prea sarac sa deie mita ptr ceva iar ultimul ia mita . :))
    • +1 (1 vot)    
      asa cred si eu (Joi, 9 decembrie 2010, 18:03)

      haha [anonim] i-a raspuns lui MMS

      unul da mita unul ia si unul nu recunoaste
  • +1 (1 vot)    
    Mita sau shpaga? (Joi, 9 decembrie 2010, 18:32)

    BEDE [anonim]

    In general, prin mita se intelege a plati pe un functionar pt ca sa permita sa faci ceva ilegal si/sau pt ca el sa faca ceva ilegal. Nu cred ca acesta este cazul la majoritatea romanilor.
    Cred ca, propriu-zis, majoritatea romanilor dau ceea ce in romana actuala se numeste "shpaga", adica platesc functionarii publici tocmai pt ca ei sa-si faca datoria si sa le dea acele acte pe care, in mod normal, ei au datoria sa le dea pt ca asta intra in fisa postului lor. Se da spaga la doctor si asistentele medicale in spital, ca sa te trateze mai cumsecade. Se da shpaga la diferite birouri unde se dau autorizatii de fel de fel chiar si atunci cand nu e nimic in neregula in ceea ce vrei sa faci, dar, daca nu dai shpaga, nu iti dau nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    sau.. (Joi, 9 decembrie 2010, 21:45)

    sau... [anonim]

    sau acum au capatat curaj si recunosc mai multi ca au luat mita decat cati recunosteau in trecut...