Comisia pentru Buget din Camera Deputatilor se reuneste joi pentru a finaliza dezbaterile la Ordonanta creditelor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 9 decembrie 2010, 6:28 Actualitate | Esenţial


Membrii Comisiei pentru buget, finante si banci din Camera Deputatilor se reunesc joi dimineata pentru a finaliza dezbaterile asupra OUG 50/2010 privind contractele de credite pentru consumatori, dupa ce miercuri au suspendat sedinta din lipsa de cvorum, scrie Agerpres.

Potrivit presedintelui comisiei, Viorel Stefan, comisia va fi convocata joi dimineata, la ora 10.00.

"Sper sa avem cvorum si sa transam intr-un fel sau altul. Sigur, daca maine dimineata reprezentantii Opozitiei vor fi mai multi in sala, atunci OUG 50 va trece in forma ei initiala, deci cu aplicare la creditele in derulare. Daca vor fi mai putini decat cei de la putere, votul va fi invers", a afirmat miercuri Viorel Stefan.

Deputatii au epuizat miercuri toate articolele din ordonanta si toate amendamentele, insa au ramas in discutie chestiunile esentiale, cea legata de competenta pe care Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) sa o aiba in ceea ce priveste activitatea bancara, mai exact dreptul ANPC sa ridice licentele de creditare, precum si cea legata de aplicabilitatea OUG 50/2010 la cele opt milioane de contracte de credite aflate in derulare.

"Acestea sunt deja decizii care trebuie asumate politic. Opozitia si-a definit foarte clar pozitia, spunand ca este impotriva modificarii ordonantei in sensul neaplicarii la contractele de credit in derulare, in timp ce colegii nostri din arcul guvernamental s-ar parea ca au o problema foarte dificila, pentru ca vor trebui, intr-un fel sau altul, sa-si asume politic un angajament extern al Romaniei pe care si l-a luat Guvernul - acela de a nu se aplica OUG 50 la creditele aflate in derulare. Iata ca astfel s-a facut public faptul ca aceasta este cea de-a patra conditionalitate in legatura cu accesarea urmatoarei transe de la Fondul Monetar International", a declarat miercuri presedintele comisiei, deputatul PSD Viorel Stefan.

El a subliniat ca "cei aflati la putere vor trebui sa decida singuri daca se mobilizeaza in sensul indeplinirii acestei conditionalitati, respectiv accesarea transei FMI, sau se solidarizeaza in jurul intereselor milioanelor de cetateni consumatori de credite bancare, persoane care au un interes cu totul si cu totul contrar celui la care s-a angajat guvernul in relatia cu FMI si UE".

In ceea ce priveste lipsa de cvorum, motiv al suspendarii lucrarilor comisiei, Viorel Stefan a sustinut ca desi la discutii au participat toate partidele, foarte multe persoane de la aceste partide au fost absente. 'O problema deosebita a aparut in urma faptului ca, incepand de astazi, comisia noastra nu mai are 35 de membri. Are 39 de membri si ca sa lucrezi in cvorum trebuie un minimum de 20 de persoane.

Deci, a devenit mai complicata asigurarea cvorumului in noile conditii', a explicat presedintele comisiei.


Citeste mai multe despre   


















605 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ultimatum (Joi, 9 decembrie 2010, 7:52)

    Gigel [anonim]

    @PDL: daca si astazi va pozitionati de partea opusa intereselor romanilor, sunteti terminati chiar inainte de alegeri

    @ Opozitie: stim ca prin pasivitate si intelegeri de culise puteti face jocul PDL-ului. Va cer sa aveti o minima doza de umanitate si sa lasati acest vot sa curga in favoarea celor care v-au votat.

    Istoria va va judeca pentru ceea ce alegeti astazi, domnilor.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu se mai poate (Joi, 9 decembrie 2010, 10:27)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Vremurile in care CEC era pusa sa plateasca lipsa de intelepciune a unor semeni de-ai nostri unor s-au dus.

      Bancile occidentale nu sunt dispuse sa joace rolul CEC si sa plateasca pentru populismul si coruptia politicienilor nostri. Nu vor si pace.

      Si, hai sa fim seriosi. Mare parte din castigurile celor care au luat (multi in mod nesabuit) credite, din asa-zisele pierderi ale bancilor, vor fi aruncate de catre acestea catre ceilalti romani: cei care au depozite, nu credite, si care vor primi dobanzi mai mici la depozite, pe cursul euro, pe cheltuielile celor care vor sa ia un credit pentru o mica afacere si care vor avea costuri mai mari, pe dobanzile mai mari cerute de banci atunci cand statul se imprumuta, etc

      Si ei, cei care vor suporta aceste cheltuieli suplimentare au interese, chiar daca au ciocul mai mic.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu crezi (Joi, 9 decembrie 2010, 11:28)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

        ca acele pierderi sunt datorate si modului nesabuit in care bancile au inteles sa se comporte fata de clientii lor? Arata-mi o banca corecta inainte de a spune ca cerintele oamenilor sunt incorecte! Arata-mi o banca care ofera conditii de creditare macar apropiate de ce exista in UE. Arata-mi o banca care datorita pierderilor pe care le mentionezi nu a avut profit! Arata-mi o banca care este obligata prin asta sa majoreze costul creditarii catre alti clienti.

        Nu mai sta in genunchi in fata bancilor. Sunt doar niste camatari cu acte in regula, nimic mai mult. Si lasa-ma cu finantarea unei afaceri, astea sunt povesti de adormit copii. Niciun antreprenor nu va apela la asa ceva daca nu este intr-o situatie extrema. Orice profit ai atrage dintr-o investitie este cu mult mai mic decat banii care ii platesti inapoi bancilor. Iar cererea de creditare la populatie, in momentul in care exista 8000000 credite in derulare, este foarte scazuta...

        Nu stiu exact ce interese ai (in afara unui cont in EUR la o banca), dar argumentele tale sunt cam insipide (ce legatura are cursul EUR cu OUG50??).
        • 0 (2 voturi)    
          Daca vrei ca in Germania, mergi in Germania (Joi, 9 decembrie 2010, 11:55)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          -----------------------------------------------
          Arata-mi o banca care ofera conditii de creditare macar apropiate de ce exista in UE
          -----------------------------------------------

          Vor fi conditii de creditare ca in Germania sau Austria, atunci cand economia romaneasca va fi comparabila in termeni de productivitate si competitivitate cu cea germana. Atunci cand romanul va munci ca neamtul, cand Boc va conduce Romania cum Merkel conduce Germania, cand Electroarges va fi ca Bosch, etc ...

          Pana atunci, in Romania, ca in Romania si in Germania, ca in Germania.

          De exemplu, daca bancile mama isi retrag finantarile acordate sucursalelor lor din Romania, vor vinde RON si vor cumpara EUR. Ce crezi tu ca se va intampla cu cursul EUR in acel moment? Va creste, desigur. Cine va fi afectat? Pai, toti romanii, nu doar cei cu rate la banci. Iar daca acesti bani pleaca, de unde crezi tu ca se va imprumuta statul? De pe piata externa. La ce debanzi? Mari. Cine le va plati? Noi toti, nu doar cei cu rate la banci.

          Asa ca mai incet cu pianul pe scari. Ti-a cerut banca alt comision decat cel pentru care ai semnat contractul? Da-o in judecata. Sigur vei castiga. Nu ti-a cerut, atunci plateste ceea ce te-ai angajat ca platesti sau refinanteaza-ti creditul in noile conditii de creditare, mai bune, dar nu ne pune pe toti sa suportam costurile tale, ca nu ne plimbam toti cu maina ta sau nu stam toti in apartamentul cumparat de tine.
          • 0 (0 voturi)    
            No stai ashe :) (Joi, 9 decembrie 2010, 13:15)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

            Nu te supara frate!

            Da! Eu vreau aceleasi conditii de finantare precum in EU. Si o vreau AICI, fara sa fiu legat de cum ne conduce unul sau altu. Banii sunt aceasi, dati unui roman sau unui neamt. Sau tu cumperi produse Bosch de 3 ori mai scumpe in Romania? De ce am intrat in EU, sa fim cetateni de mana a doua? Iarta-ma dar eu nu vreau sa accept asa ceva.

            Exemplul tau este corect, dar se bazeaza pe ceva irealizabil. Da, banca X a dat sucursalei Y o suma de bani, bani pe care ii poate cere inapoi. Banii nu sunt in banca Y, ci sunt la oameni. O cerinta de genul de mai sus nu pune presiune pe curs ci pe sucursala.

            Spune-mi cata lume va castiga, din cele 8 milioane de credite, un proces cu o banca. Nu, mai bine spune-mi ce casa de avocatura te va sprijini in lupta impotriva lor. Ba nu, spune-mi cum poti sa lupti cu o banca cand legile sunt facute "sa fie bine".

            Draga Cezar, te cred ca ai un depozit la banca de pe care vrei tu sa scoti bani usor. Nesimtirea bancilor trebuie amendata indiferent de cati bani vrei tu sa CASTIGI (nu sa pierzi) de pe urma ei.
            • +1 (1 vot)    
              Am sa te contrazic (Joi, 9 decembrie 2010, 13:36)

              CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Xu

              Nu am niciun depozit la banca. Ce-i drept, nici credite nu am. Am, in schimb, simtul realitatii.
              Uite, a venit criza. Si peste Romania si peste Germania. Cum au iesit cele doua tari din criza? Cum au crescut rata creditelor neperformante in Romania si in Germania? Vezi, asa este afectata banca de conditiile economice generale dintr-o tara. Oricat ne-ar placea mie si tie sa credem ca atat eu cat si tu suntem competitivi la nivel occidental (si poate, in particular, atat eu, cat si tu suntem), nu ne putem rupe de conditiile generale din Romania, de neperformata generala a tarii, de risipa de bani publici, de productivitatea mica, de riscul mult mai mare de a fi afectati economic de evenimente globale, decat nemtii, de pilda. Toate aste se platesc, toate astea sunt transformate in dobanzi si in comisione mai mari pentru noi, in Romania, decat daca aceiasi "noi" am lucra in Germania.
              Doar evoluand economic vom putea avea sange ininstalatie pentru a ne lua de piept de marile banci. Atata vreme cat discutam cu banci care au cifre de afaceri cat tot PIB-ul nostru si fonduri alocate lobiului cat bugetul unui minister de la noi, cat esti dependent de credite externe pentru a-ti plati pensiile si salariile birocratilor nu cred ca vom avea succes in demersul nostru.
              • 0 (0 voturi)    
                Simtul realitatii (Joi, 9 decembrie 2010, 14:40)

                Xu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

                Daca imi vorbesti despre diferentele economice dintre cele doua tari, crede-ma, le cunosc. Daca imi spui ca suntem mai putin "productivi", ca nu stim cum sa "cheltuim" banii si alte cele, din nou, sunt de acord cu tine. Nu confuda totusi indatorirea cetatenilor cu indatorirea tarii. Sunt totusi doua aspecte distincte.

                Mai mult, daca folosesti acest argument pentru a motiva nesimtirea bancilor fata de clientii romani, aici nu mai suntem de acord. Verifica te rog profitul bancilor din Romania, luand in calcul toate creditele "neperformante". Daca cumva ai facut o confuzie, un credit neperformant nu inseamna un credit neplatit. Alea le poti vedea cel mult in restante (care da, cresc). Am vazut un interviu cu Ghetea in care spunea ceva de genul "bancile vor pierde 600 mil EUR" - pierderea fiind un profit viitor pe care nu l-ar mai face in cazul aplicarii oug.

                Eu nu vreau sa accept sa fim (noi, romanii) tratati ca niste sclavi. Nu vreau sa astept 50 de ani sa ne facem sange in instalatie. Poate nu am simtul realitatii dar chiar nu vreau sa o fac. Ce s-ar intampla daca bancile ar fi obligate sa reduca dobanzile acum? Ar da faliment? Nu cred! Ar incasa mai putini bani (ar fi si mai putine restante), ar avea un profit mai mic, dar nu vor da faliment.

                Dupa cum am mai spus, daca as fi vazut o urma de bun simt la banci (e.g. ajustarea dobanzilor conform cu realitatea), as fi fost si eu impotriva acestei legi. In schimb, se pare ca la noi toata lumea profita pana nu exista o lege (sau mai degraba cineva care sa o aplice) care sa-ti dea peste bot.
                • +1 (1 vot)    
                  Toate sunt legate (Joi, 9 decembrie 2010, 15:14)

                  CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Xu

                  Uite, tipa dobitocii astia ca vor salarii duble pe timp de criza(nu vezi asa ceva in Germania). Ameninta, dau in judecata, castiga, fac greve, etc. Pana la urma guvernul va tipari bani si le va da. Rezulta INFLATIE. In conditiile in care casele luate pe credit au costat cat cele din Germania iar lefurile sunt muuult mai mici, RISCUL de a nu mai putea plati ratele este mai mare. etct, etc, etc

                  De acord cu profiturile nesimtite ale bancilor. Dar... ai in vedere ca multe dintre aceste profituri sunt FALSE, adica nu sunt facute din activitate economica in Romania, ci trase din condei (artificii contabile, transferuri intre filiale din tari diferite, etc) pentru a plati in Romania 16% impozit, iar nu 40-50% in Germania sau Austria sau Franta.

                  Daca bancile ar fi obligate sa-si reduca dobanzile ar fi GROAZNIC. Si in realitate, caci ar fugi toti investitorii dintr-o tara care OBLIGA piata sa faca ceva, dar si speculativ vorbind, caci ar insemna ca si tu ai putea fi(prin acelsi mecanism, de ce nu?) OBLIGAT sa platesti dobanzi triple. Sau OBLIGAT sa-ti imparti masina cu vecinul, sau OBLIGAT sa ....

                  Iti dau dreptate totala, in schimb, atunci cand insinuezi ca multe din tarele societatii romanesti se trag nu de la inexistenta unor legi de reglementare, ci de la NEAPLICAREA legilor care exista. Si ne intoarcem la coruptia cvasiexistenta in "law enforcement"-ul nostru. Ceea ce, iarasi, la nemti nu ai sa vezi.

                  Netratarea tarelelor societatii romanesti, prezente, din pacate, la majoritatea populatiei(nepotismul, lipsa de cuvant, neimplicarea sociala si civica, scara de valori viciata, mai pune si tu ca este de unde :) ) este un lux care se plateste. Iar dobanzile si comisioanele mai mari este doar un mod de a o face. Imaginea proasta in strainantate este altul, etc, samd
                  • 0 (0 voturi)    
                    concluzie :) (Joi, 9 decembrie 2010, 15:34)

                    Xu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

                    Nu iti inteleg punctul de vedere dar e ok. Nu trebuie sa fi de acord cu mine. Doar atat iti mai spun:

                    In momentul de fata oamenii SUNT obligati sa plateasca de 3 ori dobanda normala. Tocmai pentru ca nu exista o reglementare iar bancile fac totul cum vor ei. Aceasta lege vine ca o directiva EU, adica este aplicata in fiecare tara. Iar o lege trebuie sa fie nediscriminatoare, adica aplicabila tututor. Nu va fugi niciun investitor care va primi o finantare mai ieftina (pe langa alte avantaje). Poate fug cateva banci care au dat tunuri si se multumesc doar cu profituri mari. Acelea da, vor pleca in urmatoarea tara pe lista aplicand acelasi sistem (vezi Volksbank care este deja scoasa la vanzare).

                    Referitor la "dobitoci", atata timp cat isi castiga drepturile in justitie si nu prin alte metode, bravo lor. Asta inseamna ca suntem condusi de incompetenti nu ca sunt oamenii de vina.

                    Tu confuzi chestii economice si le intorci cam cum iti plac tie :) Statul nu poate tiparii banii dupa bunul plac. Spre deosebire de SUA, noi chiar trebuie sa avem ceva la schimb (aur, obligatiuni de stat). Da, se poate ajunge si la inflatie dar nu mai mult decat o fac alte legi existente (e.g. TVA). Si nu, inflatia nu are legatura cu dobanda impusa de o banca privata. Legile guvernului pot influenta capacitatea oamenilor de a plati ratele, banca nu. Ti-am zis intr-un post precedent, nu confunda indatorirea tarii (e.g. catre FMI sau banci), care are legatura cu relele enumerate de tine cu cea a individului care trebuie sa fie subiectiva.
  • +1 (1 vot)    
    noi muncim cu drag si spor (Joi, 9 decembrie 2010, 9:32)

    sefu` [anonim]

    Deci e complicat sa vina jumatate din personal la serviciu sa-si faca treaba. viata tata in romanica asta. si ne mai miram ca ne ducem draqu.