VIDEO Ce spun mamele care au protestat in fata Guvernului despre varianta renuntarii la plafonul minim de 600 de lei la indemnizatie

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:15 Actualitate | Esenţial


"Am ajuns la un moment in viata cand mi-am zis ca acum sunt pregatita sa am un copil. Am muncit tocmai pentru a avea un salariu decent, sa primesc o indemnizatie decenta ca sa ii pot oferi o viata normala", ne-a declarat una dintre cele cateva zeci de mamici care au protestat miercuri in fata sediului Guvernului, cerand Executivului sa renunte la decizia de reducere a perioadei de acordare a indemnizatiei de crestere a copilului. Tinerele au venit in Piata Victoriei fie impreuna cu copiii, fie cu carucioarele goale. HotNews.ro a vorbit cu o parte din mamicile prezente la protest si le-a intrebat daca ar fi de acord ca plafonul minim de 600 sa fie abandonat, iar indemnizatia sa fie calculata doar ca 85% din venit.




"Am ajuns la un moment in viata cand mi-am zis ca acum sunt pregatita sa am un copil. Am muncit tocmai pentru a avea un salariu decent, sa primesc o indemnizatie decenta ca sa ii pot oferi o viata normala. In momentul cand am decis sa am un copil am stiut ca in viata mea va veni o perioada de recesiune, o perioada in care toate cheltuielile vor fi taiate. O perioada dificila pe care eu si sotul meu am acceptat-o, insa acum, cu ce vor sa faca ei (n.r. - Guvernul), nu cred ca ne vom mai putea descurca", ne-a declarat Ioana, una dintre mamicile prezente la protest.

Manifestarea mamicilor a fost una timida si nu a avut amploarea protestelor din toamna care a trecut. Mamele au expus cateva bannere pe care arau scrise "Luati bani de la spagari, nu de la copii sugari", "Romania nu se naste, Romania moare" si "S.O.S. Salvati viitorul Romaniei!", In plus, cateva din tinerele prezente in Piata Victoriei, tinandu-si bebelusii in brate, au scandat timid "Boc, Boc, nu uita, Noi iti platim pensia!", "Vreau doi ani cu mami!"; "N-avem crese, n-avem bone!" sau "La un an sunt prea mic, Inca eu mai sug laptic!".

Datele disponibile in martie 2010 indica faptul ca, din aproximativ 200.000 de persoane aflate in plata indemnizatiei pentru mame, doar 20% primeau mai mult de 600 de lei pe luna, cat reprezinta plafonul minim. Platile totale se ridica lunar la aproximativ 190 milioane RON, adica ceva mai mult de 40 de milioane de euro. O analiza privind indemnizatia pentru mame puteti citi aici. De la 1 iulie 2010, cuantumul indemnizatiei de maternitate a fost redus cu 15%.

HotNews.ro a intrebat cateva dintre mamele prezente la protest daca ar fi de acord ca plafonul minim de 600 de lei sa fie abandonat, iar indemnizatia sa fie calculata doar ca un procent din venit. Iata cateva dintre raspunsuri:
  • "Sunt sigura ca se dau multi bani per total de la buget pentru plata indemnizatiilor, insa chiar si asa nu sunt suficienti. Cred ca daca s-ar renunta la plafonul minim ar avea de castigat doar mamele care au un salariu decent, peste 1.500 de lei sa zicem. Multe femei, mai ales din zonele mai sarace, de la sate, nu cred ca vor mai decide sa faca copii daca nu vor primi acei 600 de lei".
  • "Vrem sa nu ne mai tina intr-o stare de nesiguranta. Cine stie cu ce idei mai pot veni? Poate cu vreun plafon maxim de 1.000-1.500 de lei. Eu am facut un copil destul de tarziu pentru a avea un salariu decent. Nu am cu cine sa las copilul, nu sunt locuri in cresa, bani sa-mi iau o bona nu am... Noi din ce sa mai taiem? Din banii de lapte? (...) Mie mi-a convenit acesti 85%, cat a fost 5-600 de lei nu mi-am permis nimic".
  • "Este foarte adevarat ca este foarte greu sa cresti un copil si orice mama are nevoie de acesti bani. Sunt si multe mamici de o alta conditie care fac copii pe banda rulanta, pe care nu-i educa si nu-i intretin cum trebuie, numai sa beneficieze de acea indemnizatie minima".
  • As fi de acord ca indemnizatia sa se acorde pe baza contributivitatii, in functie de cat ai contribuit. Nu mi se pare normal, si nu o zic din rautate, sa primeasca absolut toti parintii din tara asta chiar daca contribuie sau nu. Poate ar trebui sa primeasca un ajutor din partea statului, dar din alte fonduri".
  • "Asa ar trebui, asa ar trebui sa fie si normal. Noi platim impozite la 100% din salariu..."
  • "Cat a fost 600 de lei a fost groaznic. Am fost foarte multumita cand s-a ajuns la 85%. Nu as fi de acord sa se renunte la plafonul minim pentru ca sunt mamici care castiga sub 600 de lei. Mi se pare firesc sa fie sprijinite si ele. Desi 600 de lei pentru cineva care a platit contributii si va mai palti dupa ce se va intoarce e o suma prea mica".
Perioada de acordare a indemnizatiei de crestere a copilului va fi redusa, din 2011, de la doi ani la un an pentru viitoarele mame, fara sa fie afectata valoarea indemnizatiei, modificari care nu vor fi aplicate si beneficiarilor actuali, a anuntat, luni seara, premierul Emil Boc. Limita minima a indemnizatiei va ramane astfel, in ambele cazuri, la 600 lei, iar limita maxima la 3.400 lei.

Viitoarele mame vor putea sta si in al doilea an in concediu de crestere a copilului, dar fara plata si vor beneficia de o prima lunara de 500 de lei daca se intorc la munca oricand in perioada celui de-al doilea an in care pot opta pentru acest concediu neplatit.

Mamele aflate deja in concediu vor beneficia de actuala indemnizatie, aflata in plata, pentru perioada de doi ani. Potrivit premierului, in prezent se afla in plata 198.000 indemnizatii de crestere a copilului.


Citeste mai multe despre   


















6513 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:51)

    Grasu [anonim]

    Nu inteleg de ce aceste mamici protesteaza in fata guvernului.Indiferent de varianta legii ce se adopta ele nu sunt afectate.Deci cine le-a manipulat in asa fel incat sa protesteze?
    • +1 (5 voturi)    
      de ce (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:08)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui Grasu

      Au participat pentru ca sunt nemultumite, si le dau dreptate !
      Eu nu sunt de acord cu plafonul maxim de 3400 adica 85% din salar, trebuie scos . Ca e un an nu e foarte dur, nu cred ca o mamica poarte sta acasa mai mult de un an si sa nu se urce pe pereti (fara sa munceasca) . Dar limita de 3400 nu o inteleg, in cazul meu ma dezavantajeaza . Se numeste populism
      • +1 (3 voturi)    
        populism? (Joi, 9 decembrie 2010, 15:20)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

        ciprian, te-ai intrebat cumva de unde vin acesti bani?
        da, platesti o gramada de impozite si contributii, dar acea gramada se imparte intre pensii, sanatate, alocatii, salarii pentru bugetari, cheltuielie adminstratiei centrale si ale administratiilor locale.
        daca n-ai mai plati nici o contributie si ai tine toti banii in buzunar, probabil ca la 3-4000 ron salariu ai fi boier.. ai avea in plus aproape aceeasi suma. ai putea sa-ti platesti un medic si o asistenta sa stea dupa tine toata ziua.. sau ai putea sa-ti tii sotia acasa toata viata.. ai putea sa-i pui la banca si sa te retragi la 50 de ani fara grija zilei de maine. dar nu este asa simplu, pentru ca mai putin de 1 milion de romani castiga peste 3-4000 ron. restul mananca tot de pe urma ta. vrei sa-i lasi sa moara de foame? guvernul nu poate ignora restul de 90%.. asta este politica. accepti sau emigrezi. eu am emigrat :)
    • -2 (8 voturi)    
      aceste mamici (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:25)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Grasu

      nu apartin speciei "mie sa-mi fie bine, dupa mine potopul" ci isi dau seama ce inseamna pentru cele care asteapta un copil. Pentru ca si ele au fost gravide. Si acolo au fost si femei insarcinate.
      Pentru solidaritatea de care au dat dovada merita tot respectul!
      • 0 (2 voturi)    
        solidaritate.. (Joi, 9 decembrie 2010, 19:34)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui dj

        daca intr-adevar le pasa de solidaritate ar trebui sa ceara egalizarea indemnizatiei pentru toate mamele. aia e solidaritate.. tu ai mai mult.. ii dai si lenesului care n-are deloc.. ii dai si prostului care nu e in stare sa faaca nimic.. ii dai si amaratului care munceste, dar n-a avut sansa sa se nasca in aceeasi familie cu tine.
        • 0 (0 voturi)    
          atunci sa egalizam (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:54)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          si contributiile pentru toti! Nu procent din salariu!
  • +6 (10 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:29)

    Slabu [anonim]

    Vrei sa ai un copil pe care sa il intretinem noi cu totii sau vrei un copil pentru ca ti-l doresti din tot suflet?
    • -2 (6 voturi)    
      Din pacate vei ramane nedumerit cu gandirea ta (Miercuri, 8 decembrie 2010, 20:12)

      squiddie [anonim] i-a raspuns lui Slabu

      Mamicile nu vor sa fie intretinute de toti ceilalti, ci de contributia proprie cu care a cotizat luna de luna pana la nastere, precum si cu contributia viitoare, de dupa concefiul de ingrijire...
      • +2 (4 voturi)    
        Care contributie proprie? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:06)

        Kor [anonim] i-a raspuns lui squiddie

        Nu exista contributie proprie, separata de impozit si de CAS. pe care o plateste o femeie care se hotaraste sa aiba un copil. Cu totii, femei, barbati, platim acelaesi impozite. Asadar, indemnizatia post natala e, totusi, platita de noi toti, la gramada, sa fie clar.
        • +2 (2 voturi)    
          noi toti (Miercuri, 8 decembrie 2010, 23:42)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui Kor

          include si mamele si tatii!
      • +2 (2 voturi)    
        Continui nedumerirea (Miercuri, 8 decembrie 2010, 23:01)

        Slabu [anonim] i-a raspuns lui squiddie

        Perioada de cotizare parca trebuie sa fie de minim un an si nu discutam de un plafon maxim de cotizare.
        Iar mamicile cu cotizatii mari, sigur nu vor sta 2 ani acasa!
        Si inca o scapare: contributiile sociale acopera o alta larga categorie de cheltuieli sociale. Extinde documentarea, te rog.
        De asemeni, sa nu uitam ca toata aceasta perioada constituie vechime in munca. Si in aceasta situatie, o mamica are 2 ani vechime in timp ce colega ei, nemamica munceste pentru doi, avand aceeasi vechime.
        Se pare ca acesta masura nu a dus nici pe departe la cresterea natalitatii deci este ineficienta.
        Ne cam place lenea si asteptam totul de la buget. Sa ne dea statul...
        • +1 (1 vot)    
          Intrebare intrebatoare (Joi, 9 decembrie 2010, 7:57)

          Reader [anonim] i-a raspuns lui Slabu

          Daca perioada de 2 ani cat sta o mama acasa se pune la vechime, si asta e asa revoltator, atunci de ce nu e revoltator ca un student sta 3 - 5 ani in facultate si (si) acesta perioada se calculeaza la vechime.
          Sau vei spune ca studentul reprezinta viitorul tarii, si e normal sa-l stimulam, sa-l ajutam?
          Din pacate, realitatea arata si nivelul de pregatire al actualilor studenti (nu generalizez, si consider ca sistemul e vinovat si nicidecum elevul / studentul) asa ca singura sansa pentru un viitor mai bun au ramas bebelusii (sau viitorii bebelusi).

          Din pacate in romania nu s-a ivit niciun conducator cu c**** care sa vrea sa stopeze abuzurile de orice fel. Nu mi se pare normal ca ei se impiedica de indemnizatia pentru mame in timp ce in obor umbla tiganii cu tigari de contrabanda fara sa-i deranjeze nimeni (si exemplele de genul asta ar putea continua) ...
  • +1 (1 vot)    
    Contributie sau necontributie? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 23:39)

    Alina [anonim]

    Vad ca foarte multi forumisti se revolta ca trebuie sa plateasca, vor, nu vor pampersii pentru copiii altora, desi aceiasi contribuabili nu au nici o problema in a plati gentile lui udrea si furtul institutionalizat! Indemnizatii nu se platesc din bugetul de asigurari sociale ci din bugetul de stat la care toti contribuim cu o cota de 16%, inclusiv mamele si tatii!
  • +1 (3 voturi)    
    Pomeni made in Romania! (Joi, 9 decembrie 2010, 8:53)

    alina [anonim]

    In Romania acest concediu este ffff lung,de doi ani.In UE se situeaza intre 14 si 18 saptamani,adica un maxim de cinci luni,nici poveste de 2 ani ca in Romania.Prin urmare nu vad sensul acestui protest. Daca tari cu mult mai bogate nu-si permit 2 ani,Romania face pomeni.Acest lucru ar trebui sa va dea de gandit tuturor celor ca infierati cu ,,manie proletara",reducerea acestor concedii si a altor gaselnite de tot felul de ajutoare aberante made in Romania.Eu am avut concediu 5 luni.Daca vrei sa ai un copil,il ai pentru ca il doresti si nu pentru concedii si indemnizatii de la stat.
    Alina
  • +2 (4 voturi)    
    Ridicol! (Joi, 9 decembrie 2010, 9:02)

    gedo [anonim]

    In Romania s-a mai constituit un mod nou de a petrece timpul liber :protestul de strada ;au ,nu au,dreptate,protestatarii sunt la datorie...Daca ai fi intrebat multe mamici care au protestat ,nici nu stiau care varianta e convenabila,dar au venit la protest,sa fie acolo...Si-apoi nasterea si cresterea unui copil ,nu se negociaza cu guvernul,sa nu fim ipocriti...Si chiar nu inteleg ce legatura au gentile lui udrea cu cresterea unui copil...Balcanismul,fir-ar sa fie...