O propunere legislativa prin care imnul Romaniei ar fi urmat sa fie difuzat in scoli, respinsa in Senat

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:27 Actualitate | Esenţial


 documente
(08 Dec 2010) PDF, 34KB
Plenul Senatului a respins miercuri o propunere legislativa prin care imnul Romaniei ar fi urmat sa fie difuzat in scoli, in fiecare zi de luni, transmite Agerpres. Conform aceleiasi propuneri initiata de deputatul PDL Maria Stavrositu, drapelul ar fi fost arborat deasupra tablei de scris in clase.

Propunerea Mariei Stravrositu a primit un raport de respingere din partea Comisiei pentru administratie publica din Senat, acesta fiind adoptat de senatori, in plen, cu 65 de voturi "pentru", doua voturi 'impotriva' si o abtinere.

In expunerea de motive, initiatorul a subliniat faptul ca elevii din clasele I-VIII din invatamantul de stat ar putea prin ''repetitie'' sa isi insuseasca mai eficient valorile nationale.

"Scopul acestei propuneri este de "a conserva si promova valorile si simbolurile nationale. Acest lucru nu se poate intampla intr-un context diletant.... Din pacate, asistam la o disolutie a valorilor si simbolurilor nationale... Prin aplicarea prezentei initiative legislative, elevilor li se da posibilitatea sa constientizeze importanta simbolurilor nationale in afirmarea identitatii tarii noastre", a scris Stavrositu.

Senatul este prima Camera sesizata in acest caz.


Citeste mai multe despre   
















722 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Nu ar fi corect (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:42)

    drak latinu [utilizator]

    Sa cante imnul la comanda dar drapelul ar arata nai bine in clase decat barbati crucificati sau alte basme naucitoare pt mintea elevului !!
  • -3 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:52)

    Ivanu [utilizator]

    Ne intoarcem in epoca pionerilor?
    Astia pt asta sunt platiti?!
  • +4 (12 voturi)    
    Imnul (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:06)

    canadianul [anonim]

    Mi se pare ridicol ca imnul Romaniei sa nu fie cintat in scoli.
    Sint de mai multi ani in Canada si orice puteti spune despre ea, dar cu siguranta nu puteti spune ca nu este un din liderii mondiali in democratie.
    Copii mei au invatat imnul Canadei in ambele limbi engleza si franceza si atunci cind ne uitam la un meci de hockey se ridica si il cinta.
    Il cinta si pe cel al Romaniei cind e uitam la meciurile de fotbal.
    Asa se face sentimentul de mindrie nationala.
    De cind esti mic.
    Imi pare rau ca senatorii romani au asa de putina mindrie nationala.
    • -2 (4 voturi)    
      mda... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:57)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui canadianul

      ... cumva trebuie sa va satisfaceti nevoia de a va inchina la ceva.
    • +1 (1 vot)    
      dreptate (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:04)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui canadianul

      Cata dreptate aveti! La noi a vorbii de valori nationale sau morala, este similar cu a vb. de franghie in casa spanzuratului. De aceea si disolutia social, de aceea lipsa de respect fata de lege si valorile ei. Felicitari senatorului care a avut initiativa si rusine celor care nu respecta imnul si drapelul national, nefacand nimic pentru educarea tinerei generatii in spiritul acestor valori! a face educatie in spiritul valorilor nationale nu inseamna fi comunist s-au pioner.
  • +2 (6 voturi)    
    Pacat... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:12)

    Hopeless [anonim]

    Parerea mea este ca nu ar strica elevilor de gimnaziu sa asculte la difuzoare si chiar sa cante la inceputul orelor o strofa din imnul nostru national. Faptul ca asta ne aduce aminte de o perioada neagra din istoria noastra nu trebuie sa ne opreasca din promovarea spiritului national, nu trebuie sa ne fie rusine sa facem asta. Daca ne uitam putin si "in afara"-si romanii ar trebui sa se uite mai des si mai mult si sa ia ceea ce este bun- vom observa ca multe tari fac acest lucru in scoli. Daca nu invatam imnul si valorile care ne reprezinta ca tara si natiune in gimnaziu, credeti ca le vom invata mai tarziu?!?! Cred totusi ca acest gen de educatie este binevenita, fara a fi exagerata insa.
    • -1 (3 voturi)    
      insemnele nationale trebuie respectate (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:01)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Hopeless

      ...nu adorate.

      Imnnul este o rugaciune adresata statului. Treaba voastra cui vreti sa va inchinati, dar a obliga pe toti gramada sa cante imnul, nu-i impiedica sa si scuipe drapelul - tot la comanda.
      Respectul fata de insemnele nationale trebuie manifestat benevol, nu fortat.
  • +1 (5 voturi)    
    RUSINE SENATULUI ROMANIEI (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:29)

    carat [utilizator]

    Americanii poarta insemnele steagului pana si pe tricouri, canadienii , italienii, francezii la fel; la noi a aborda tricolorul intr-o clasa de scoala si de a invata imnul tarii a devenit o rusine. In Senatul Romaniei majoritatea o detine PSDPC-PNL iar aceasta majoritate ar vota cu mandrie patriotica insemnele Rusiei. Rusine voua politicieni (ne)romani.
  • +1 (1 vot)    
    Vreti sa faca spume la gura (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:28)

    HESS [anonim]

    Tokes,Antal,Belllo si toata sleata.
    .
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:04)

    jog [anonim]

    I N C R E D I B I L !
    si eu care-i credeam patrioti...
  • +3 (3 voturi)    
    ...sa-si insuseasca valorile nationale... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:26)

    Valori nationale [anonim]

    Care-s alea? Dati si o lista de genul: Andreea Esca, Adrian Nastase, Petre Roman, Andreea Marin, Adrian Minune, Gregorian Bivolaru... Fara lista de "valori nationale", tot demersul este sortit esecului...

    Si acum cu dedicatie, pentru d-na Stravrositu:

    1 - noutatea zilei: NU MAI EXISTA VALORI NATIONALE. De fapt nu prea mai exista valori de nici un fel...

    2 - a doua noutate a zilei: "contextul diletant" il constituiti voi, clasa politica din intregul spectru... principalii vinovati pentru "disolutia" la care "asistam"...

    Romania e pe cale de dezintegrare morala, culturala, spirituala. Faza urmatoare logic este dezintegrarea efectiva: dezastrul demografic, falimentul economic si in cele din urma redistributia teritoriului intre vecini. Numai nebunii nu vad...
  • +2 (4 voturi)    
    imn (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:29)

    i [anonim]

    Dara amu, dupa noua lege a educatiunii in zona noasta se va canta imnul ala cu "oz a szep..."?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu degeaba sa spus ca Senatul trebuie desfiintat. (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:02)

    mircea [anonim]

    S-a dovedit ca este si antinational.PSD si PNL,in virtutea inertiei de a se opune la tot ce propune PDL,au ajuns sa se faca de ras.Sa refuze cantarea imnului national.Cred ca lor le plac manelele lui Minune.Asta-i nivelul lor de cultura.