Voronin sustine ca a format o coalitie de guvernare cu democratii condusi de Marian Lupu; Presedintele de onoare al PDM: Nu cred ca a fost semnat ceva

de R.M., I.R.     HotNews.ro
Duminică, 5 decembrie 2010, 15:43 Actualitate | Esenţial


Vladimir Voronin
Foto: AGERPRES
Vladimir Voronin sustine ca Partidul Comunist si Partidul Democrat (PDM) condus de Marian Lupu au convenit sa formeze o coalitie de centru-stanga care reuneste 57 de deputati, suficienti pentru alegerea presedintelui parlamentului si formarea guvernului, dar nu si pentru numirea presedintelui, relateaza RIA Novosti.
UPDATE Potrivit Jurnalul.md, presedintele de onoare al PDM a declarat ca este prematur sa se vorbeasca despre o astfel de coalitie.

"Eu nu am participat la aceste discutii. Nu cred că a fost semnat ceva, mâine ne vom vedea si vom discuta cu domnul Lupu. Deseori presa anticipează unele lucruri si fac scenarii, este prematur să vorbim despre o coalitie", a spus Dumitru Diacov, presedintele de onoare al PDM, pentru Jurnal.md.

Colaitia ar fi fost formata in urma consultarilor dintre Voronin si liderul Partidului Democrat din Moldova, Marian Lupu.

Presedintele de onoare al Partidului Democrat, Dumitru Diacov, spune insa, citat de Unimedia, ca nu este la curent cu o astfel de informatie si ca aceasta informatie este speculativa.

Vlad Filat si Alexandru Tanase au refuzat sa comenteze aceasta informatie.

Declaratia lui Vladimir Voronin vine in momentul in care la Chisinau se afla Serghei Naraskin, seful administratiei prezidentiale din Federatia Rusa si fost general KGB, relateaza Timpul.md.

Naraskin s-a intalnit in aceasta zi cu presedintele Ghimpu - care a afirmat la finalul discutiilor ca Moldova doreste relatii bune cu Rusia - dar nu si cu liderul celui mai mare partid din Alianta - Vlad Filat.

Tot duminica, in mk.ru a fost publicat un interviu unde premierul Filat este atacat dur de Vladimir Putin, confirmand astfel racirea relatiilor intre Filat si Kremlin.

Presa rusa scrie ca Naraskin a venit la Chisinau in incercarea de a impulsiona crearea unei aliante postelectorale largi, din care sa faca parte toate cele patru partide parlamentare - PCRM, PLDM, PD si PL.

La alegerile legislative din 28 noiembrie, comunistii au castigat 39,3% din voturi, urmati de Partidul Liberal-Democrat, cu 29,4%, Partidul Democrat (12,7%) si Partidul Liberal - 10%.


Citeste mai multe despre   


















6756 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Vai si amar daca se reintoarce Cioroiul (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:54)

    smeagol8 [utilizator]

    Nu cred acestei stiri, dar daca este adevarat, atunci vai si amar de Moldova...
    Oare populatia care sustine integrarea europeana, si a votat pentru Europa, va admite reintoarcerea lui Voronin la guvernare?
    UE si in special Romania, de ce nu trimit emisari in Moldova?
    • +1 (1 vot)    
      NIT, tv-ul comunistilor, a dezmintit aseara ! (Luni, 6 decembrie 2010, 4:12)

      Divide et impera, varianta rusnacilor [anonim] i-a raspuns lui smeagol8

      La jurnalul de seara, postul de televiziune NIT, post controlat de comunisti, a anuntat ca e vorba de o eroare a presei ruse, ca nu s-a semnat nimic, ca Voronin nu a declarat asa ceva si ca ziaristii rusi au scos anumite fraze din context.

      Se pare ca agentia oficiala a Rusiei, Ria Novosti, a facut o tentativa de manipulare a liderilor politici si opiniei basarabene, pt a influenta negocierile intre partide.

      Interesul Rusiei e cel de a strica relatiile intre Lupu, Filat si Ghimpu.

      Deocamdata, Rusia a esuat in readucerea comunistilor la putere (39% e insuficient), asta e si motivul pt care Narishkin, seful administratiei prezidentiale ruse, adica secretarul personal al lui Medvedev, a venit ieri la Chisinau si a petrecut o ora si jumatate incercand sa il convinga pe Lupu sa faca guvern cu Voronin!

      Voronin ar vrea postul de presedinte al parlamentului, pt ca asta l-ar face automat nr2 si sef al statului prin interim daca Lupu n-ar gasi 4 deputati din PDLM sau PL sa il voteze presedinte.

      Lupu insa nu a uitat ca Voronin si-a batut deja joc de el timp de 1 an, refuzand sa voteze cu el pt presedintie si astfel Ghimpu a devenit presedinte interimar.
      Comunistii sperau sa invinga si sa obtina ei presedintia sau parlamentul, poate chiar si prim-ministru.

      Teama Rusiei e ca refacerea aliantei AIE ii va lasa iar pe comunisti pe dinafara, Ghimpu tot presedinte ar putea ramane, Filat tot prim-ministru si alegerile s-ar repeta, cu sanse mai mici pt Voronin (exista risc mare sa piarda 2 deputati din 42, iar partidul lui Lupu sa piarda voturi din cauza negocierilor cu comunistii!).

      Lupu are sanse mari acum sa fie presedinte, e curtat de toti, iar milionarul Vlad Plahotniuc (amic cu Gusa si Geoana) se zbate sa-i gaseasca 2 deputati comunisti sa-l voteze. PD-ul va obtine si ministere, Filat ramane prim-ministru, iar Ghimpu presedinte al parlamentului. Adica un cosmar pt Rusia si o veste foarte buna pt UE si Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      rau (Luni, 6 decembrie 2010, 8:15)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui smeagol8

      Iata cum vom fi iarasi vecini cu urss !
  • -4 (20 voturi)    
    Si la moldoveni (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:56)

    Gripa democrata [anonim]

    PD-ul e oportunist si ciolanar...Boala de familie...
    • +2 (6 voturi)    
      PD din RM (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:12)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui Gripa democrata

      din aceeasi familie cu PD din RO ?
      Doar in capul tau bolnav,..
    • +3 (11 voturi)    
      Ceea ce PSD-ul ne pregateste si noua ! (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:16)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Gripa democrata

      Din postul taui .ntzelegem ca atunci cand stapanii tai, pesedisti , vor ajunge la putere ( ca nu ne lipsesc nici noua prostii),ordinele se vor primii tot de la Moskova direct la ambasada Rusiei.Parca il vad pe Ponta ,cu ranjetul lui prostesc,dand declaratzii pe scarile ambasadei si pe Iliescu decorand-ul pe Voronin.
    • +5 (7 voturi)    
      pedeu (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:51)

      pede [anonim] i-a raspuns lui Gripa democrata

      normal. PD-ul moldovenesc s-a rupt din PCRM-ul voronian asa cum PD-ul romanesc s-a rupt din FSN-ul iliescian.
      si e corecta zicala: Lupu-si schimba pielea dar naravul ba.
      • +1 (1 vot)    
        invers (Luni, 6 decembrie 2010, 2:44)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui pede

        Din FSN a plecat Iliescu si a format FDSN.
        De parca ar conta.
  • +12 (18 voturi)    
    MD (Duminică, 5 decembrie 2010, 16:01)

    stefan cel mic [anonim]

    cand vezi ca moldovenii aleg iar comunistii te gandesti ca exista in europa unii mai prosti decat noi. dar cand te gandesti ca sunt tot romani...
    • +3 (3 voturi)    
      Comunistii au luat 39%, AIE a luat 52% (Luni, 6 decembrie 2010, 4:21)

      Moldova, din Carpati pana dincolo de Nistru [anonim] i-a raspuns lui stefan cel mic

      Iar 9% au revenit unor partide din afara parlamentului, din care 6% au luat impreuna AMN (fosta in AIE), MAE (partid pro-UE) si PNL (liberali unionisti).

      Cam doua treimi din basarabeni voteaza cu partide anti-comuniste si o treime cu comunistii.
      multi din cei care voteaza cu comunistii sunt oameni batrani de la tara (la noi astia votau Iliescu) care se tem pt pensii si le e frica de schimbari prea mari. iar restul sunt minoritati etnice care se tem ca o sa-i scoata romanii din tara!

      Faptul ca dupa 70 de sovietism si 8 ani de regim comunist Voronin doar 1 din 3 basarabeni mai voteaza comunist e o veste foartebuna.

      Schimbarile reusite si solide se fac incet si calm, in profunzime, treptat. Cele prea rapide risca prabusirea.
      E mai bine ca basarabenii se obisnuiesc treptat cu democratia si partide democratice.

      Vad ca la fiecare alegere comunistii mai pierd niste deputati, de la 71 au ajuns la 42 !
  • +11 (15 voturi)    
    Reactia Romaniei ? (Duminică, 5 decembrie 2010, 16:18)

    nicu [anonim]

    Astep reactia Romanieie. Rusii se misca repede si pe fata. Oare ce o face Basescu acu ? Si restul clasei politice ? Sper sa se miste repede si Romania si sa nu aud lamentari dupa aia din partea noastra a celor de dincoace de Prut.

    Am fost in Chisinau de curand, si oamenii chiar vor o schimbare inspre Vest. Nu stiu la sate cum e, de acolo cred ca au iesit voturile comunistilor.
    • 0 (2 voturi)    
      pt nicu (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:18)

      pt nicu [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Din pacate, daca te uiti la rezultatele alegerilor, in Chisinau au castigat tot comunistii. Semn rau pentru Chirtoaca!
    • +2 (2 voturi)    
      Basescu... (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:35)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Dupa ce Basescu a sustinut direct partidele din AIE (deci inclusiv PDM-ul lui Lupu), acum ar trebui sa faca un amar de bine sa se duca la Chisinau sa vorbeasca cu liderii celor 3 partide ne-comuniste din parlamentul moldovean - si sa ajute la reformarea AIE. Deja Basescu a pariat odata pe voronin si a pierdut. Acum ce mai asteapta?
    • -3 (3 voturi)    
      Maine se va afla ca afost o petarda kgb-ista. (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:13)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Tu cat de repede o sa te misti, dupa ce vii acum repede swi faci pe inteligentul|?
      • +1 (1 vot)    
        Sper ca e doar o petarda (Luni, 6 decembrie 2010, 1:36)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui revelare

        Si ca lucrurile se vor indrepta.

        Nu fac pe inteligentul, spun ce cred. Nu suntem pe acest forum pentru spectacol. Cel putin nu eu.

        Am avut sansa sa vorbesc cu oameni de acolo, si sa descopar niste caractere deosebite. Si oameni care cred in Romania foarte mult. Eu "ma misc" prin a sustinerea si comunicarea unor idei. E felul in care pot ajuta ca om simplu.
    • -1 (5 voturi)    
      Astepti reactii? (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:29)

      George [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Dar de ce nu au hotarat din capul locului totul, acum o saptamana? Asa nu ar mai fi stat la mana altora... Oamenii vor o schimbare, zici. De ce nu au facut-o? De ce nu s-au exprimat prin vot in favoarea schimbarii de care zici?
      • +1 (1 vot)    
        Da, astept (Luni, 6 decembrie 2010, 1:30)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui George

        Basescu a tot declarat ca sustine integrarea MD in UE. Acum e un moment in care o poate face si practic.

        Referitor la vot, buna intrebare. Pot reformula si spune ca "cei pe care ii cunosc" vor catre vest. Poate sunt o minoritate politica cei ce gandesc ca ei.
  • +9 (11 voturi)    
    Dezbina si stapaneste. (Duminică, 5 decembrie 2010, 16:54)

    mircea [anonim]

    Stirea e caracteristica comunistilor.Nu merita data,sau data dupa o discutie cu Marian Lupu.Cineva vrea divergente in coalitie si HotNews pune umarul la reusita operatiunii.
  • +1 (1 vot)    
    Asta e. Ce poti ca sa faci ? (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:02)

    utug [anonim]

    http://www.angelfire.com/mi/misumal/murphy.html
  • +6 (8 voturi)    
    urata treaba... (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:18)

    gigi [anonim]

    daca este adevarat
  • +1 (7 voturi)    
    A venit iarna (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:27)

    Hepcal Vasile [anonim]

    Lupul schimba parul?
  • +10 (12 voturi)    
    Iarasi manipulare rusa (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:43)

    KGB-ul multumeste lui Iliescu si Geoana [anonim]

    Astea sunt presiuni mediatice tipice, lansarea de zvonuri.

    Reactia rusa a venit dupa intalnirea, pe 1 decembrie, de la ambasara Romaniei, dintre Filat, Ghimpu si Lupu si anuntul presedintelui PE ca vine in RMoldova pe 10 decembrie.

    Rusia nu se mai jeneaza deloc, cu aroganta sustine pe fata partidul comunist, asa cum s-a sprijinit pe comunisti cand Basarabia a fost ocupata de URSS.

    Lupu nu poate ajunge presedinte intr-o astfel de coalitie, e mai greu sa gasesti 4 deputati din PLDM sau PL care sa voteze cu o idee comunista decat sa gasesti 2 deputati comunisti care sa accepte un presedinte ca Lupu, social-democrat.

    Dar daca se va intampla, Filat si Ghimpu sa intre intr-o opozitie extrem de activa, Romania/UE/USA sa activeze tot ce pot si Voronin a mai fost dat odata jos, data viitoare trebuie "disparut"..

    E de remarcat, Voronin si Lupu au vorbit la ambasada rusa, probabil ca au stabilit niste idei de principiu "in caz ca", iar agentia oficiala rusa, care face munca de propaganda a statului rus si serviciilor de informatii, a transmis totul ca si cum exista deja acord semnat, etc.

    E o perioada de negocieri si vor mai fi astfel de anunturi-bomba !

    Care ar fi consecintele pe termen mediu?

    Moldova s-ar indeparta de UE, moldovenii ar fi disperati sa obtina cetatenie romana/UE, Lupu, dar mai ales Plahotniuc (un fel de Patriciu basarabean sau de Hrebenciuc cu bani) ar putea "lucra" partidul comunist pt a-l trage usor spre social-democratie, Filat si Ghimpu ar deveni mai uniti de nevoie, poate chiar ar fuziona, opinia publica s-ar polariza.

    O alianta PCRM-PD ar fi obligata sa obtina rezultate spectaculoase pt cetateanul basarabean, altfel ar trece definitiv in opozitie pt 20 de ani.

    Adica Moldova ori s-ar intari economic si ar recupera Transnistria drept cadou de la rusi, ori ar falimenta definitiv si singura speranta de mai bine ar deveni reunirea cu Romania !

    Frati basarabeni, fiti tari si pastrati credinta, limba si idealul !
    • +1 (1 vot)    
      sper, dar nu prea cred (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:23)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui KGB-ul multumeste lui Iliescu si Geoana

      Ar fi bine sa fie cum zici tu, dar nu prea cred. In presa de la ei scrie ca au semnat si un acord, asa ca treaba e groasa. Cat despre rezultate spectaculoase, aici chiar nu ai dreptate, moldovenii au o mentalitate de asistati, statul trebuie sa faca, se vor multumi cu putin, asa ca 4 ani de acum inainte vor pune capac sperantelor pro europene.
      Din pacate, nici Filat sau Ghimpu nu au prea reusit sa convinga, i-a mai salvat voturile celor din straintate.
    • 0 (0 voturi)    
      bun comentariu (Duminică, 5 decembrie 2010, 23:23)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui KGB-ul multumeste lui Iliescu si Geoana

      in mare parte sunt de acord cu tine. Din pacate e si mult wishfull thinking. Dar pana la urma, de ce sa nu speram?
    • 0 (0 voturi)    
      Moldova si Ue (Luni, 6 decembrie 2010, 11:32)

      cATALIN [anonim] i-a raspuns lui KGB-ul multumeste lui Iliescu si Geoana

      moldova nu merita sa intre in ue sau sa se alipeasca romaniei, ar insemna un dezastru economic si mai ales un dezastru social, moldovenii sunt cu cel putin 30 de ani in urma romaniei ca si mentalitate.
      eu am fost acolo, nici nu va inchipuiti, am avut impresia ca acolo s-a terminat pamantul.......sunt atat de invechiti oamenii la minte.......sa spunem toti romanii constienti un " nu moldovei "
  • +6 (8 voturi)    
    al d r a c u l u i om (!) (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:55)

    goguta [anonim]

    arunca vorba numai si numai pentru a le face pe celelalte partide sa nu mai negocieze cu partidul democrat sau, macar, sa ingreuneze sau sa-i faca sceptici, in negocieri, pe ceilalti. incredibil comunistul! scoala kgb, nu alta!
    • +1 (1 vot)    
      LUI GOGUTA (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:03)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui goguta

      Nu numai scoala kgb ci si actiune subversiva - diversiune FSB (noua denumire a kgb)
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:58)

    adi [anonim]

    a reusit sa-l cumpere pana la urma pe lupu cu cei 10 milioane de euro?
  • -5 (13 voturi)    
    Uite un om hotarit... (Duminică, 5 decembrie 2010, 18:07)

    Panthera roz [anonim]

    Bai,asta nu se lauda,reuseste.Tot asa ne uitam cu neincredere si la Base cind spunea ca el a cistigat si uite ca nu ne mintea.Pe de alta parte mai bine comunisti declarati ca basarabenii decit ca la noi cind ne vopsim "europeni" dar apucaturile sunt comuniste 100%.
  • +2 (14 voturi)    
    Nastase (Duminică, 5 decembrie 2010, 18:51)

    Vizitiul [utilizator]

    Pana am dat click pe poza sa maresc, am crezut ca e Nastase in poza :)
    • +2 (16 voturi)    
      Coincidenta (Duminică, 5 decembrie 2010, 19:54)

      George32 [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Eu si dupa ce maresc poza cu Basescu tot pe dracu il vad. :)
      • -1 (7 voturi)    
        si eu (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:30)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui George32

        dac maresc poza lui Dracu, il vad pe Ponrta, Geoana, Ilici, Mitrea
  • +3 (5 voturi)    
    Ma intreb doar (Duminică, 5 decembrie 2010, 19:18)

    io stefan [anonim]

    10 sau 20 de miloane de euro? Domnu Lupu, daca vreti sa investiti in afaceri viabile dati-mi un mail pe adresa cunoscuta! Felicitari! Traiasca Rusia!! Traiasca Putin!!!
  • +7 (15 voturi)    
    comentariu (Duminică, 5 decembrie 2010, 19:18)

    ion [anonim]

    Tradarea basarabenilor de catre comunistii Iliescu,Nastase si Geoana,precum si lupta PSD si PNL inpotriva poporului roman,si evident inpotriva basarabenilor in mare masura a adus la aceasta incredibila situatie in Basarabia.
    Iliescu nea vindut Kremlinului inca in 1990,dupa tot ce se facea se facea in detrimetrul cauzei comune.
    In prezent in Romania se duce o lupta salbatica,dupa parerea dementilor de la PSD si PNL,politica,iar de fapt este o lupta in potriva intereselor poporului roman si a romanismului in integime.
    Sarmanul Traian Basescu si Emil Boc de unii singuri se lupta pe toate fronturile,inclusiv si pentru cauza Basarabenilor,in rest totul este o fatarnicie.
    Daca lucrurile in Romania mergeau pe un fagas corect devinea atractiva pentru noi basarabenii si de la sine se rezolvau multe,multe probleme.Dar asa cum cevai rusii arata cu degetele spre Romania .Romania a devenit o speritoare pentru multi basarabeni,rusii lucreaza mult mai eficace.
    Patriotii basarabeni forte destepti na-u reusit sa intre pe piata Romaniei,iar asa infractori ca Plahatniuc,Sturza au facut milioane,iar acum lupta inpreuna cu Moscova inpotriva Romaniei.
    Plahatniuc ca sa preea Petrom Moldova a carat curve pentru Iliescu,Nastase si Popa (fostul director Petrom)
    In prezent fac afaceri in Romania foarte multi dusmani al poporului roman,iar cei care au luptat pentru cauza romaneasca sunt total marginalizati.
    Mafiotii,criminalii,hotii,smecherii de pe ambele maluri a Prutului au gasit perfect limba comuna,iar oamenii cumsecade sunt eliminati de pe petile Romaniei si Basarabiei.
    Politica miopa a politicenilor romani a adus la actualile consecinte.
    • 0 (2 voturi)    
      LUI ION (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:08)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Felicitari pentru comentariu
    • -1 (3 voturi)    
      Ioane, decat sa acuzi... (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:26)

      George [anonim] i-a raspuns lui ion

      ... si sa te plangi, mai bine ii mobilizai pe moldoveni sa voteze cu cei din tabara adversa lui Voronin. Era mai simplu, mai sigur si nu stateati la mana altora (fie ei romani sau rusi).
  • +6 (8 voturi)    
    reinvie RSSMoldova? (Duminică, 5 decembrie 2010, 19:39)

    Anton [anonim]

    ...Moldova este foarte aproape de se infunda in mocirla ruseasca pt mult, mult timp!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Wikileaks (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:34)

    wikileaks [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8090450-wikileaks-vladimir-voronin-oferit-lui-marian-lupu-zece-milioane-dolari-pentru-ramane-putere.htm
  • -1 (3 voturi)    
    Sa nu mai aud de Republica Moldova (Duminică, 5 decembrie 2010, 22:29)

    Ilici [anonim]

    Sunt comunisti si n-au decat sa ramana asa.
    Oricat s-ar da ei de democrati, tot ruseste gandesc.
  • 0 (0 voturi)    
    JOS COMUNISTII!!! (Luni, 6 decembrie 2010, 0:47)

    Me [anonim]

    JOS COMUNISTII!!!
  • +1 (1 vot)    
    Gata ,comunistii moldoveni sunt la putere.... (Luni, 6 decembrie 2010, 0:52)

    ion cuibar [anonim]

    Naraskin a venit la Chisinau sa activeze reteaua KGB, nu mai este nimic de facut,tot asa cum nu s-a mai putut face nimic in Romani in 1990 si probabil la viitoarele alegeri .Pacat de basarabenii care vor desprinderea de Rusia , dar mai mare va fi durerea la romani daca vine iar la putere PSD-ul. Ponta de pe acum scuipa vorbe despre ce bune ar fi relatiile mai apropiate cu rusii. In Rusia a murit comunismul ,Rusia ii sustine pe comunistii din alte state fiindca numai prin acestia mai poate influenta aceptarea jugului imperiului slav.
  • 0 (0 voturi)    
    Stati linistiti! (Luni, 6 decembrie 2010, 10:19)

    Lucky [anonim]

    RIA Novosti/Voronin : asta este dorinta lor, dar sunt sigur ca nu este adverata stirea.
    Daca ar fi fost, ar fi trebuit reconfirmata si din alte surse, dar asa cum se vede pana acum a ramas o stire in suspensie, deci o simpla dorinta a unei parti interesate.
    Si mai cred ca de fapt are putine sanse de a se confirma, de aceea a si venit asa de anormal de rapid, de misterio, ica o reactie a cuiva disperat ce incearca sa se salveze de la inec agatindu-se de un pai...
    Aveti rabdare, oameni buni, stirea buna va veni inca in aceasta saptamana....si va proiecta o cu totul alta solutie.
  • 0 (0 voturi)    
    comunisti... (Luni, 6 decembrie 2010, 10:22)

    Stefan [anonim]

    Cu totii ne dam cu parerea si venim cu idei pentru atragerea moldovei acolo unde ii este - sau nu - locul (in ue), insa nu tinem cont de realitate: majoritatea a votat pro comunism... cum putem sa ii "ajutam" noi?
  • -1 (1 vot)    
    Gasca mea (Luni, 6 decembrie 2010, 10:28)

    Serghei [anonim]

    Mai copii.Voi credeti ca alegerile intr-o tara conteaza.
    Gresit.Cei care vor conduce tara sunt deja desemnati de catre "organizatii" la momentul de dinainte de asa zisa numarare a voturilor.Ziua alegerilor este doar un film prost care ruleaza in toate cinematografele(tarile) lumii.Statul este o vaca de unde se poate mulge fara incetare in vecii vecilor amin.Prosti platesc taxe si impozite pe care hotii le fac sa dispara in asa zisele investitii in infrastructura.Revenind la subiect,Voronin nu are cum sa piarda pentru ca el are oamenii care "numara" voturile.Adica el este cel care este inteles cu structurile decedente.
  • 0 (0 voturi)    
    Marea unire ... (Luni, 6 decembrie 2010, 11:13)

    dani [anonim]

    Mai oameni buni vad o indarjire foarte mare pentru Republica Moldova si intoarcerea ei la Romania .
    Acum lasand la o parte faptul ca este o zona mai subdezvoltata decat suntem noi , voi aveti impresia ca Romania poate sa faca fata acum la inca cateva sute de mii se someri ? Saratoci? Putori care o sa vrea sa fie asistate social ?
    Voi aveti impresia ca Romania poate sa faca ceea ce face Germaia de Vest si acuma dupa 20 de ani de la caderea zidului adica sa pompeze anual miliarde de euro in Germania de Est ?
    Va inselati oameni buni ! Daca ne unim cu aia ne paste falimentul !! Zic de unire daca s-ar face maine sau mai repe de 20-25 de ani .
    Dupa 20-25 de ani timp in care sa ne revenim si noi cu economia sa avem si noi macar 2 autostrazi care sa lege sudul cu vestul pe la Sziget-sau cum se scrie-atunci sa incepem sa discutam sa ne marim sau alte fantezii de astea ude !
    Pana atunci zic sa-i lasam asa cum sunt , sa le acordam sprijin diplomatic sis a pregatim drumul catre unire cu cap !