Emil Boc: Autostrada Transilvania va merge mai departe. Cautam surse alternative de finantare a proiectului

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:36 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a declarat ca lucrarile la Autostrada Transilvania vor continua in anul 2011, chiar daca finantarea va fi numai de la bugetul de stat, adaugand, ca, in prezent, se cauta surse alternative de finantare a proiectului, relateaza Mediafax.

"Autostrada Transilvania va merge mai departe, chiar daca finantarea va fi numai de la bugetul de stat si in conditiile in care banii, cu prioritate, in 2011, se duc pe cofinantarea proiectelor europene . Asta nu inseamna ca nu vom merge si cu Bechtel mai departe. Autostrada trebuie sa mearga mai departe. In acest moment cautam surse alternative de finantare a proiectului astfel incat lucrarile sa poata fi continuate. Din punct de vedere logistic sau functional, tronsonul Gilau-Mihaiesti ar fi extrem de util clujenilor, pentru a scoate traficul greu si de pe ruta Zalau si, probabil, pe aceasta zona vom incepe", a spus Boc la Consiliul de Coordonare al PDL Cluj.

Potrivit acestuia, si zona Suplacu de Barcau din judetul Bihor este avuta in vedere, pentru ca acolo sunt lucrari in faza avansata.

De asemenea, se va incerca inceperea proiectarii tronsonului de la Targu-Mures la Campia-Turzii.

"Nu este usor, pentru ca resursele financiare sunt putine, iar de la buget se cer foarte multe lucrari a fi finantate. Pentru ca, in afara de Coridorul IV, care este finantat din fonduri europene, toate celelalte lucrari sunt pe buget si atunci trebuie sa gasesti o prioritizare pe intreaga tara", a afirmat Boc.

Autostrada Transilvania este proiectata pe o lungime totala de 415 kilometri.


Citeste mai multe despre   
















5999 vizualizari

  • -13 (27 voturi)    
    :))))))) (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:47)

    jkhjujklhuj [anonim]

    mai departe .... ?
    unde ?? hac ...

    zari albastre ????
    • +3 (3 voturi)    
      care proiect ? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 23:33)

      Vasile escu [anonim] i-a raspuns lui jkhjujklhuj

      Mai ca ar fi o sursa de finantare: reintroducerea in circulatie a banilor din colacii mo(r)tilor .
  • -19 (33 voturi)    
    corect! >: (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:53)

    Codruta N [utilizator]

    Mi se pare normal sa se sacrifice o intreaga tzara (ce mai conteaza ca avem niste cai ferate de toata jalea - de sosele nu mai vorbesc - samd.), ca sa rezolve niste probleme ale clujenilor. Doar acolo ar urma sa se intoarca, nuuu...? si deja exista destui clujeni carora le e rusine de ce-au "dat tzarii", adica din aceia care nu vor fi prea "blanzi" cu el cand s-ar intoarce >:
    Ca nici ca primar nu s-a distins prin cine stie ce, de altfel - au ajuns, vai de capu' lor! sa le para rau dupa unu' ca Funar...!!!
    • -1 (5 voturi)    
      @codruta n (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:27)

      dudu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      daca nu esti din cj, te rog nu vorbi aiurea...habar nu ai ce a facut funar pt cluj, adica nimic...cat e boc de incompetent, clujul a crescut f.mult dupa ce a venit el la primarie, de fapt dupa ce a plecat funar :)
      • 0 (0 voturi)    
        lasatio mai ,ca ramane si gravida la cati o (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:54)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui dudu

        injura!Autostrada A3, chiar pe 40-50 km cati are e o lucrare de arta,dar gagica asta circula inca cu sareta de acas la laptarie si retur, ,nu poate face diferenta !Boc a facut extrem de mult ,este foarte bun, dar are inca ministri extrem de criticabili!
    • 0 (6 voturi)    
      ce sacrificiu? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:31)

      luxian [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Pentru 50 km de autostrada?
      Oricum Clujul mai mult cotizeaza la buget decat primeste.
      Si autostrada nu este pentru Cluj, ci pentru altii ca sa poata ocoli Clujul mai repede.

      Ce nu inteleg eu este de ce s-a facut autostrada de la Bucuresti la mare, in loc sa se faca de la Bucuresti spre Europa.
      Din cate am inteles nu prea are mare utilitate economica, porturile nu sunt folosite asa mult.

      Ati primit si drumuri natonale cu 2 benzi si autostrada sa puteti merge in weekend la mare si la munte - weekend adica plecat sambata buluc si venit duminica, daca nu sambata seara.
      Asta e toata utilitatea.

      In loc sa fie facuta o autostrada care sa lege capitala se Europa si sa o poata folosi si restul tarii, nu doar pentru weekend.
    • +3 (5 voturi)    
      Funar contra Boc? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:34)

      sebastian [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Clujenilor normali , majoritatea cred, nu le pare rau dupa Funar, un semidoct natzionalist. Eu personal l-am votat pe Boc la primarie in 2008 crezind in afirmatia sa ca vrea sa-si duca si al doilea mandat la capat. Cred ca PDL pierde datorita unor lideri ca Videanu si Udrea, poate si Falca de la Arad.
    • +2 (8 voturi)    
      . (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:40)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Sunt clujean si nu mi-e rusine, dimpotriva, sunt mandru, chiar daca Boc nu e clujean getbeget. Nu stiu de unde esti, dar sunt mandru ca Boc a fost primar in Cluj. N-a facut el foarte multe, Nici nu putea sa faca intr-un singur mandat, dar a dat frau liber investitiilor private. Intr-o vreme inaintea crizei chiar se vorbea ca acest oras poate concura de la egal la egal cu Bucuresti pe foarte multe sectoare economice, in unele chiar depasind net Capitala.
      Ca infrastructura rutiera ,Clujul cred ca e singurul oras peste 300.000 locuitori care n-are centura de ocolire functionala. Pana si Gherla are, oras de 20.000 locuitori.
      Clujul e vai de el? Ar trebui sa vezi indicatorii socio-economici pe primele 9 luni. Industria a crescut cu 130%, s-au anuntat 18.000 de noi locuri de munca, somajul in judet (atentie, judet, nu orasul Cluj-Napoca, unde e mult mai mic) e deja la nivelul dinainte de criza si pana in vara viitoare va scadea pana aproape de a ajunge la un deficit de forta de munca.
      Codruta, hai mai bine nu vorbi tu in numele nostru, in numele clujenilor. Vezi-ti de orasul si de gradina ta.
      • -2 (2 voturi)    
        Cluj (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:37)

        Marin Baiesu [anonim] i-a raspuns lui radukku

        Sa stii domnule ca eu nu sint atit de entuziast cu privire la ceia ce afacut Boc-primarul.Oricine facea mai mult si mai bine daca avea banii pe care i-a primit el. A turnat bani pe centrul clujului ca sa ia ochii si a iesit ceva cenusiu ,nisipos,cu piatra cubica (chiar unde o fi pietrele alea galbene de bazalt care au fost pe bd.Eroilor?)A puys muzica la fintina lui Iancu .Asta ba merge banu merge.Si a dat 800.000 E pe ea.Alti bani ,alta distractie .A vopsit bancile si cosurile de gunoi -portocaliu. Altceva ce a facut? ceva care sa merite laudele dv.?
        • +1 (1 vot)    
          Cluj (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:44)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Marin Baiesu

          Sa stiti domnule ca nu prea stiti Clujul. Cred ca va plimbati doar prin centru si ca nu prea cititi presa locala care mai tot timpul il ataca pe Boc, da' musai semnaleaza si ce se face in oras. Nu stiti de sutele de strazi asfaltate de Boc ptin Dâmbu Rotund si alte cartiere marginase ca asta, care pana prin 2006 au avut drumuri de noroi, ca la tara. Nu stiti nici de parcari, nici de fluidizarea traficului prin unda verde care ne permite amu sa traversam tot Clujul din Someseni in Manastur intr-o juma' de ora, nici de primariile de cartier care ajuta mult ca nu mai is obligat sa ma duc din Dâmb pâna pe Motzilor ca sa-mi faca aia o tzâdula, n-ati vazut nici cablurile ingropate de pe Eroilor, nici ca centru' orasului arata amu ca-n vest. Daca nu stiti ca centru' arata ca-n vest inseamna ca n-ati vazut prea multe orase nici in vest si ca alea pe care le-ati vazut apoi le-ati vazut in graba mare si nu mai multe de 4-5 strazi hyper-turistice si cu sclipici.
      • -1 (3 voturi)    
        cresterea clujului nu se datoreaza lui boc (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:45)

        2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        daca ar fi fost asa am fi avut crestere si tara. si apoi, aveti crestere si acum, dupa ce nu mai este el.
        cresterea se datoreaza investitiilor straine venite odata cu aderarea la ue
      • -3 (3 voturi)    
        ciudatilor (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:14)

        Udrea Vasile [anonim] i-a raspuns lui radukku

        Frate de peste Carpati.Daca a facut ce zici problema este ca bine ca a facut dar cred ca luat totul de la altii.Oricum ardelenii v-ati facut de ras cu domnia sa Boc caci hotia a continuat cu voi in frunte.
        Taiem panglici la statii de metrou cladite acum 20 de ani si finisate in 20 de ani???Cred ca e copil acest domn Boc sau are sfatuitori modesti.
      • -3 (3 voturi)    
        ciudatilor (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:14)

        Udrea Vasile [anonim] i-a raspuns lui radukku

        Frate de peste Carpati.Daca a facut ce zici problema este ca bine ca a facut dar cred ca luat totul de la altii.Oricum ardelenii v-ati facut de ras cu domnia sa Boc caci hotia a continuat cu voi in frunte.
        Taiem panglici la statii de metrou cladite acum 20 de ani si finisate in 20 de ani???Cred ca e copil acest domn Boc sau are sfatuitori modesti.
    • +1 (5 voturi)    
      cine te-o mintit in halu asta??? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:48)

      bh [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      cine ti-o zis ca la clujeni le pare rau dupa un imbecil ca si funar? Nu mai citi ziare gen libertatea. Ai fost in cj in vremea lui funar si acum de 2-3ani???
    • +1 (9 voturi)    
      ai un IQ subunitar (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 18:18)

      motor-way [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Au Clujenii autostrada facuta din sacrificii maretului popor ! Ce tare esti !
      Mercedes nu a venit in Romania ca nu avem o autostrada din Viena pana in Ardeal (nu mai vorbim de Bucuresti, alea-s vise) Bucurestiul si-a facut din banii maretului popor roman super autostrada de interes international, Bucuresti - Cernavoda ? sau pana unde o fi gata, asta ca sa mearga ei la mare.
      Deschiderea Romaniei trebuie facuta catre vest si in mod logic si normal trebuie sa asiguri cai de circulatie civilizate si rapide pentru a facilita comertul si nu numai. CFR-ul !!!?? trebuia sa se gestioneze singur ca o companie monopolista (in anii de dupa '89) si sa fie profitabil !!! Nu trebuia sustinut de la bugetul de stat ca unii sa traga tepe si apoi sa plece cu banii. Sa-mi fie cu iertare CFR nu merita mila si nici cei care l-au falimentat si distrus. Astea fiind spuse te rog inainte de a scrie sa-ti pui la incercare logica si sa nu lansezi niste dejectii. Mie nu-mi pare rau dupa Funar numai unui idiot i-ar parea rau. Nu a facut nimic in Cluj ba chiar l-a tras in jos. Clujul in prezent e sub Brasov care in anii '97 era vai mama lui, dar aici se vede mana unor manageri ca de fapt asta trebuie sa fie un primar.
    • +2 (8 voturi)    
      de ce esti nemernica? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:14)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      In sud este autostrada A1 de 128km si A2 de 152 km deci in total, sudul are 280km de autostrada.

      In nord exista doar 52 km amarati, asta in conditiile in care majoritatea banilor vin din Transilvania, asa ca sa iti fie rusine ca ai pus asa comment.

      Nu tin cu Boc, dar se pare ca tu habar nu ai cum arata Clujul in momentul cand Funar a plecat de la primarie. Asa ca nu mai arunca cu noroi pentru ca habar n-ai. Mai bine de jumateta din strazile Clujului au fost asfaltate, si cat timp a condus Boc, Clujul a inceput sa arate ca un oras european.

      Ca sa nu mai vorbesc de atragerea de investitii cum ar fi cele 2 mall-uri pe care Funar a refuzat sa le primeasca in Cluj pe motiv ca unul din patroni era ungur.
      Ca sa nu mai vorbesc de Nokia si triplarea capacitatii aeroportului.

      Asa ca mai bine taci daca nu esti instare sa spui ceva adevarat si cu cap.
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Joi, 17 februarie 2011, 3:12)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Mai sa fie:)) mie imi place clujul dar unii au impresia ca dintre toate orasele Clujul e cel mai mare centru economic... sa vedem cifrele... Cluj - 300.000 de locuitori (locul 4, pe 2 se afla Iasi ca populatie), sa zicem ca din PIB aduce 2% desi cred ca exageram daca spunem 2%... apoi sa vedem bucurestiul.... populatie 2 milioane, aduce 15% din pib... si acum sa vedem repartitia autostrazilor... la 2 milioane de oameni sunt 280 de km de autostrada... asta inseamna 1 km la 7000 de oameni... bun, la cluj, 300.000 de locuitori 52 de km, bun asta inseamna 1 km la 5700 de oameni... cine e mai avantajat?:)) bine nu e relevant, trebuia raportat la masini:)) dar ca idee... asadar... daca sudul are 280 de km... ar fi bine sa aiba chiar mai multi.... ca sa fie la nivelul clujului sudul ar avea nevoie de 350 de km de autostrada:)) se face bucuresti ploiesti si ajungem la egalitate=))))
    • +3 (5 voturi)    
      Nu cred (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:24)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Ai dreptul sa sustii aceasta parere fiind o parere personala.Eu una sunt multumita de treaba pe care o face Boc ca prim ministru.Este capabil,inteligent si foarte cinstit.Din pacate criza da bataie de cap nu numai romanilor.Boc incearca sa repare ce s-a gresit in 20 de ani.Sa speram ca rezultatele reformelor incepute vor da roade si pentru cei defavorizati acum.
    • +2 (4 voturi)    
      stupizenia sta la masa cu guvernul! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:30)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      ma uit cati prosti sunt ministri si secretari de stat urmarind o emisiune la Irealitatea TV in care niste mame eroine il iau la 11m pe un bou deghizat in secretar de stat!Nu Pot sa cred cata prostie e la asa zisul varf al Romaniei!bitongii astia si-au ridicat si mamele in cap vorbind pe dinafara .absolut fara sa fie provocati!mai Boc ,mai guvern de doi bani ,taceti si faceti!nu va mai perindati pe la TVeuri ca este criza si criza este impotriva voastra!fiti mai discreti ,ca noi chiar intelegem ,papagalilor....
    • +2 (6 voturi)    
      esti tantalau (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:57)

      un clujean [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      noh mah, amu de unde ai mai scos asta? cum ca ne-ar fi dor de funar :)) e clar ca nu esti in zona, cine stie de unde te tragi, dar dragul meu chiar daca nu ne place de ce o facut boc din tara asta, asta nu inseamna ca nu recunastem ce o facut in cluj, fata de fostul (funar in caz ca nu stiai). si plus de asta nu tio ajuns ca 20 de ani sor bagat bani tot in sudisti si in moldoveni(chiar daca avem ca exemplar si noi unu si lam facut si primar :-s), lasa amu sa se investeasca si in ardel nu numa la voi, ca si asa tot la stadiu de pe vremea lu ioan cuza sunteti.
    • +2 (6 voturi)    
      Codruta (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 21:53)

      s [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Esti departe de subiect si sigur din moldova sau de pe la mitici. poti gasi clujul pe harta? pariez ca nu!
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 22:38)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Mie mi se pare normal ca prioritatea numarul 1 in infrastructura sa fie interconectarea cu tarile din vest nu cu cele din sud sau est. Investiile straine de acolo vin si au nevoie de autostrazi ca sa-ti transporte produsele/bunurile etc.
      Faptul ca au decis sa finalizeze totusi 40-60 KM in jurul Clujului in detrimientul finalizarii a 40-60 KM in mijlocul campului mi se pare absolut firesc si logic , daca tu ai alta parere cred ca ai ceva probleme de logica sincer.
      In plus cred ca strategia cu prioritizarea centurilor ocolitoare in mai multe orase (sunt multe orase unde se fac sau tocmai s-au facut centuri ocolitoare) mi se pare foarte buna deoarece cu bani mult mai putini decat cei pentru constructia unei autostrazi poate reduce semnificativ timpul de deplasare pe soselele din tara noastra. Pur si simplu in Cluj s-a nimerit (sau asa s-a dorit) sa fie ca si centura ocolitoare autostrada in sine.
      Si tinand cont ca sunt din Cluj, trebuie sa mentionez faptul ca din punct de vedere economic Clujul e al doilea oras dupa Bucuresti care aduce venituri la bugetul de stat (daca nu ma insel). Deci cred ca merita sa aiba o centura ocolitoare adevarat nu ceea ce este in prezent care defapt nu se mai poate numi centura din cauza ca orasul s-a extins enorm in ultimii ani.
    • +4 (6 voturi)    
      gresit ! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 23:22)

      MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Contractul pentru Autostrada Bechtel a fost afacerea lui Nastase si Mitrea, iar inceperea lucrarilor din mijloc, adica de la Cluj, a fost ideea lui Ioan Rus, care pe atunci, adica in 2004, candida la Primaria Cluj-Napoca.
    • +3 (9 voturi)    
      desteapta... (Duminică, 5 decembrie 2010, 1:08)

      clujeanul [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Codruta draga, ai fost tu vreodata la Cluj? Sau comentezi doar asa, de dragul sa nu taci? Pe ce te bazezi cand zici ca clujenii "au ajuns, vai de capu' lor"? Chiar asa crezi? Sa stii ca n-ai dreptate! Clujenii chiar apreciaza ce a facut Boc pt oras, ne-a scos din subdezvoltarea datorita erei Funar si a readus Clujul in circuitul economic. E discutabila performanta lui ca si prim-ministru, dar ca si primar a avut rezultate vizibile. Si sa stii ca nu ne este dor de Funar si de prostiile lui si gargara ieftina.
  • +1 (1 vot)    
    si altele ?????? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:58)

    geanin [anonim]

    dar IASI- Tg. MURES !!!! pe cind oare???
  • +1 (3 voturi)    
    Clujul avea nevoie de autostrada! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 18:00)

    serban [anonim]

    deci cum sa va explic... exista o directie principala constanta-bors care leaga diagonal tara de restul europei... comentariul potrivit caruia autostrada s-ar face pentru clujeni mi se pare tendentios. avem un interes general ca aceasta autostrada sa se termine cat mai urgent. Clujul are 400 000 de locuitori... si de cand s-a facut autostrada transilvania pe respectiva sectiune s-au normalizat lucrurile. Aveam blocaje intre turda si cluj de 1-2 ore ZILNIC! Daca vi se pare normal ca marfa care pleaca din europa catre constanta si de la constanta catre cluj sa fie oprita 2 ore la turda sunteti... tampiti de cap. S-au prioritizat pur si simplu cele mai hot zone de transport. E ceva rau in asta?
    • 0 (2 voturi)    
      @serban (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:22)

      corbul [anonim] i-a raspuns lui serban

      Doar in mintile infierbantate ale clujenilor se foloseste Cluj ca zona de tranzit intre vestul europei si Constanta. In rest, sa fiti fericiti cu cei 50 km de autostrada. Mai mult nici nu aveti nevoie, orizontul vostru se reduce la un drum Cluj - Turda
      • 0 (0 voturi)    
        Care parte nu o intelegi? (Luni, 6 decembrie 2010, 9:33)

        serban [anonim] i-a raspuns lui corbul

        daca nu se face autostrada e bai ca nu se face. Daca se face si consecinta e scurtarea cu 1-2 ore a drumului Bors-Bucuresti avem noi clujenii mintea infierbantata... cred ca esti un diletant!!!
  • +5 (5 voturi)    
    2 autostrazi in constructie simultana? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 18:23)

    Cote [utilizator]

    Mi se pare improbabil sa se adevereasca ce sustine primul ministru, atata timp cit in Romania s-au finalizat citeva zeci de kilometri de autostrada in ultimii ani. Nu vad ce schimbare majora are dansul in vedere in abordarea construirii autostrazilor. Imi este teama ca doar a exprimat o viziune locala: "sa scoata traficul greu pe Gilau - Zalau" in favoarea clujenilor.

    Insa, eu personal salut decizia cel putin comunicata de ministerul transporturilor de a se concentra pe autostrada Sibiu - Deva - Timisoara - Arad pentru ca ACELA este coridorul 4 European stabilit de multa vreme si ca atare acolo trebuie sa ne conectam prima oara si eficient la autostrazile europene (Szeged, 100km de Arad).

    Ani de zile in urma, cand a fost anuntata autostrada Transilvania prioritara fata de coridorul 4, mi s-a parut ca Romania nu are o argumentatie serioasa la fundamendarea acestei strategii. Timpul a aratat ca asa a fost.

    Infrastructura romaneasca este o tragedie care atarna in carca noastra a tuturor. Tragedie administrata de incompetenta, dezinteres vecin cu iresponsabilitatea.
    • -1 (1 vot)    
      Zambesc amar (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:04)

      Unchiul [anonim] i-a raspuns lui Cote

      Da? Si inainte cine era la guvernare? Al catelea cabinet BOC e asta? Cine l-a oprit sa nu contruiasca? Poate clientela? Notele de plata de dupa alegeri?
      Nu mai conteaza unde au de gand sa contruiasca. Conteaza sa faca ceva. M-am saturat de "VOM FACE" - doar promisiuni si vorbe-n vant... Toata tara asta are drumurile prafi si pulbere iar orice drum nou e binevenit. Problema e alta: "Tara noastra aur poarta / Noi cersim din poarta-n poarta..."
      Toti au mintit si vor mai minti in continuare. M-am saturat de nemernicii care au dus tara de rapa!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 18:54)

    d [anonim]

    Bravo. Hai sa mai facem ceva si pe langa Timisoara si Arad, ca pe acolo iesim toti din tzara.
  • +3 (5 voturi)    
    Boc Poc (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:00)

    sorin [anonim]

    Ce-ar fi daca ati finanta Autostrada din rovinieta? Ca de-aia o platim. Iar daca nu asa tunci nu mai platim nici vinieta.
    • 0 (2 voturi)    
      rovinieta (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:57)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      oricum aproape jumatate dintre posesorii de autovehicule n-o plateau nici pana mai ieri, cand s-a introdus rovinieta electronica...
    • +2 (2 voturi)    
      serios? (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:56)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      in 2009 incasari de 100 milioane de euro din rovinieta. La un pret mediu de 6 milioane euro pe kilometru, fa un calcul si vezi de cate ori se strabate in lung si lat tara din acea taxa.
      Mie imi rezulta cam 16 kilometri, in conditiile in care exproprierile se fac din alti bani.
  • 0 (6 voturi)    
    anasatse in puscarie!!! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:45)

    bokuletz [anonim]

    bocule nu trebuie sa cauti prea mult Pune taxe asa-zisilor privati ca si asa ei or sa foloseasca autostrada! Ia-le cel putin 10% SI GATA AUTO STraDA!!! Da si tu si tzurcana 20% ca doar v-ati plimbat deja pe acolo Cere si de la presedintie ca au de unde doar si-au facut buget ca lumea nu gluma...
  • +5 (5 voturi)    
    Eroic! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 21:44)

    ulise [anonim]

    Ce declaratie eroica!
  • 0 (4 voturi)    
    voi n-aveti altceva de facut? (Duminică, 5 decembrie 2010, 0:00)

    bby [anonim]

    sunteti jalnici. habar nu aveti in ce locatie - spatiu/timp sunteti, dar ce bine va sta sa va dati si voi cu parerea.
    Voi 2, comentatori de seama(se vede oricum dupa nr de aprecieri adunate), stiti ca, clujul este al doilea - ca ordin de marime al contributiei la PIB, dupa Bucuresti- deci clujenii - aia "nemultumiti pana in a le parea rau dupa unu ca Funar - le e rusine" ca Boc le-a facut autostrada AJUTAT DE NASTASE, sa le rezolve "niste probleme ale clujenilor". Lasa-i sa dea banii, ca apoi vedem noi in ce gauri negre gen fonduri de salarii pt batalioane de bugetari.
    Mai vreau sa isi rezolve si ei cate ceva de banii aia?
    In loc sa ii lase la Bucale? Astia chiar sunt nesimtiti
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:57)

      d [anonim] i-a raspuns lui bby

      Clujul are PIBul per capita mai mic decat Timis sau Constanta.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:28)

        d [anonim] i-a raspuns lui d

        Si Constanta a stat sub turci mai mult timp decat toata Romania la un loc si tot are PIB-ul mai amre decat Clujul. Muahahaha, Traiasca Turcia! :))))
  • +1 (9 voturi)    
    Surse (Duminică, 5 decembrie 2010, 10:58)

    Unchiul [anonim]

    Cautati surse? Ce-ar fi daca spagarii si clientela pdl sa faca o donatie de 25% din cat s-a furat acestei tarisoare? Cred ca s-ar finaliza toate autostrazile, nu? :))
    Abia astept alegerile sa va taxez!
    • +5 (7 voturi)    
      Gresit... (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:07)

      AdrianKr [utilizator] i-a raspuns lui Unchiul

      Ce ar fi daca clientela pdl, psd, pnl, udmr ar face aceasta donatie...
  • +2 (8 voturi)    
    o da... (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:06)

    me [anonim]

    sigur ca da...
    inca 50 km de asa zisa autostrada contruiti in 2 ani si in care s-au cheltuit bani cat pentru 500 km de autostrada...
    traiasca si infloreasca guvernul romaniei... ne indreptam vertiginos spre nivelul de trai al somalezilor
  • +1 (1 vot)    
    s-a gasit sursa de finantare (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:03)

    goto [anonim]

    se va reduce concediul si indemnizatia de crestere a copilului. astfel se vor atinge 2 tinte: se gasesc bani de finantare (pt 1-2 km) si peste 20 ani se reduc si costurile de intretinere (ca nu mai are cine sa circule pe ele)
    • +1 (1 vot)    
      1 km? (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:38)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui goto

      cred ca nici pentru 50 m nu scot... si peste 20 de ani pa pensii, ca nu are cine sa mai plateasca...