Presedintele Basescu i-a cerut omologului sau kazah onorarea datoriei Rompetrol catre statul roman

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 10:17 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu i-a cerut omologului sau kazah, Nursultan Nazarbaev, onorarea integrala a creantei bugetare a companiei Rompetrol Rafinare catre statul roman, a informat vineri Administratia Prezidentiala, intr-un comunicat postat pe site-ul institutiei, citat de Agerpres.

Basescu a facut aceasta solicitare in cadrul unei intrevederi bilaterale avute joi cu Nazarbaev, in marja Summitului Organizatiei pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE), care a avut loc la Astana, pe 1 si 2 decembrie.

"In ceea ce priveste relatiile economice, presedintele Basescu a solicitat onorarea integrala a creantei bugetare a companiei Rompetrol-Rafinare fata de statul roman", a mentionat sursa citata.

Statul roman are un litigiu cu compania Rompetrol, careia ii pretinde plata a circa 570 de milioane de euro, datorie transformata, insa, in obligatiuni de societatea detinuta in prezent de grupul kazah KazMunaiGaz.


Citeste mai multe despre   


















5294 vizualizari

  • -9 (21 voturi)    
    prostii (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 10:30)

    adolf [anonim]

    Acum niste luni, elena udrea ii cerea lui Patriciu sa plateasca aceleasi datorii. Sincronizati-va fratilor!
    • +2 (4 voturi)    
      Dar tu omule de bine ce crezi? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:44)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui adolf

      Aceasta datorie trebuie platita statului Roman?
      E indreptatit Guvernul si Presedintele sa se intereseze de bani?
      Crezi ca tasu lui patriciu i-a lasat mostenire Rompetrolul, ori ca un coate goale si securist ar fi fost in stare in mod cinstit sa aiba o avere in 10 ani sa cumpere Rompetrolul?
      Tu esti avocatul diavolului?
      Nu trebuie sa raspunzi.
      • -5 (9 voturi)    
        istorie recenta (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:13)

        adolf [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        Omule, habar nu ai de istoria recenta a tarii. In 1990 cand toti securisti erau strans uniti in jurul lui Iliescu, Patriciu si alti cativa din tara asta erau in partidul lui Radu Campeanu, care partid numai cu securisti nu aveau treaba (aveau treaba securisti cu ei, vezi mineriadele). Apropo, toti securisti, sau ce a mai ramas din ei, sunt acum strans uniti in jurul lui Basescu!
        • +5 (5 voturi)    
          Io cred ... (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:51)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui adolf

          ... ca ar fi util sa te mai informezi. Matale esti naiv daca crezi ca infiltrarea partidelor asa-zis istorice n-a inceput inca de dinainte de Dec '89, si si mai naiv daca crezi ca Patriciu a reusit sa ajunga fara sprijin ocult de la o firma de apartament care facea decoratiuni la afaceri petroliere de miliarde intr-un interva atat de scurt.
  • -1 (13 voturi)    
    ..si ala a scos portofelul si a platit pe loc !:)) (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 10:32)

    Eneas [anonim]

    cred ca Patriciu a minimalizat khazarilor situatia datoriei catre statul roman!
    din plata khazara trebuia ca Patriciu sa ia ce ii era dat mai putin datoria catre statul roman!
    dar cum statul roman este considerat o gluma a naturii ,chiar in frunte cu Basescu, datoria este plimbata pana va muri de drum lung!
    renationalizarea rafinariei ,puscaria pentru cei care sunt vinovati de neplata datoriei ,puscaria pentru cei care au favorizat infractorul ,cam asa ar trebui sa se termine ,daca ar fi un basm frumos!dar Basescu sperie doar tractoarele noaptea ca alde Bucse ,nu e in stare nici intro firma a statului cum este Hidroenergetica sau cum o fi numita ea ,aia cu baietii destepti, sa faca ordine !
    • +3 (5 voturi)    
      Sa vedem cine va iesi sifonat din afacere. (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:14)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Basescu a procedat corect si daca KMG nu plateste putem sa nationalizam rafinaria si-i despagubim pe cazahi cu suma pe care a dat-o Patriciu pentru rafinarie.Pentru diferenta sa se descurce cu Patriciu.Ce zici.?Cine crezi ca va iesi tavalit din aceasta situatie?.In plus suma nu este prea mare si s-ar putea ca KMG sa plateasca.Poate ca nu au platit pana acum pentru-ca au avut un sfatuitor care le-a spus ca pot incerca.Daca nu era criza ,cred ca le reusea jocul.Mituiau pe cineva de prin finante,transformau datoria in actiuni,cresteau capitalul social..... vechea schema.Dar stiind si altii ,printre care si FMI,schema nu a mai mers.
      • 0 (2 voturi)    
        e o alta matzonerie care are Petromidia in ghiare (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:41)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui mircea

        exclus sa o renationalizeze!va fi de mult oale si ulcele Base si rafinaria tot nu isi va plati datoria!asta e bantustanul Romaniland ,tara tiganilor!
        am dat noi de gratis restul de petrol din subsolul nostru Austriei in contul Transilvaniei luata fostului imperiu-exact ca orice tara africana care se respecta si care, dupa proclamarea independentei in anii 60 a dat toate resursele naturale Frantei sau Angliei sa le exploateze metropola pana la adanci batranete!noroc cu muzicuta ecologica cu Rosia Montana ,ca Dan Ioan Popescu si guvernul Nastase ar fi dat si aurul strainilor,mama lor de patrihoti!
        • +1 (1 vot)    
          Eu asa as face. (Luni, 6 decembrie 2010, 10:51)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Basescu nu are nici-o putere sa faca.Si-a folosit singura arma pe care o are la indemana.Toata problema este la guvern si mai ales la cei din finante si AVAS.La vinovati trebuie adaugat si Tariceanu ca a permis vaazarea catre KMG,fara sa-i ceara lui Patriciu sa plateasca.Problema este ca lucrurile pot evolua spre o rezovare exposiva(in Romania) si oameni ca Patriciu,Vantu,Voiculescu,Nastase,Tariceanu,Ponta,Antonescu sunt pe lista neagra.De aceia spun ca sunt inconstienti atunci candincearca sa provoace o stare de haos.Cred ca sau dus timpurile cand din haos unii faceau afaceri bune.Mai vor ei ,dar trebuie sa se recalifice.Parca-i dau dreptate lui Brucan cu cei 15-20 de ani.Am inceput sa intelegem niste invarteli politice.Cei care cred in prostiile lui Ponta sau Antonescu sunt din ce in ce mai putini.Nu sunt multumiti de guvern,dar cedeaza usor in fata unor argumente.Balciul pe care-l fac se va intoarce impotriva lor si vor avea ghinionul sa nu poata riposta,sa se diculpe.Multe din masuri vor da rezultate si ce votr mai putea spune "filozofii de stanga" Ponta si Antonescu.
    • -6 (6 voturi)    
      aiureli basesciene..... (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:52)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      patriciu a explicat clar ca "datoria" era a rafinariei proprietate de stat catre stat. nu a fost facuta dupa preluare. si eu sint foarte convins ca cazacii stiu foarte bine ca asta e gogorita....
      • +6 (6 voturi)    
        Matale cati ani ai? (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:53)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        In caz ca nu stiai, cand se vinde o firma, vanzarea se face cu toate activele si pasivele ei - inclusiv datorii. In cazul in care vanzatorul se obliga sa achite datoriile, aia se specifica in contract. Daca inca il crezi pe Patriciu, exista doua variante: sau inca n-ai trecut de ciclul primar, sau ai dat deja din nou in mintea copiilor.
  • +7 (21 voturi)    
    super! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:00)

    popas [anonim]

    Bravo Base!!! Asta este o cinste pentru mine sa stiu ca am un presedinte care are curejul sa ceara ceea ce i se cuvine statului pe care il conduce!!
    Ce ar mai fi vrut Patriciu sa il vada pe Base la Ziua Nationala huiduit de toti milogii care nu mai pot sta cu mana intinsa dupa ajutoare sociale!

    Bravo Base! Bine ca ai mers la summit, si ca ai avut ocazia sa ceri presedintelui kazah ceea ce ni se cuvine!!
    • -2 (16 voturi)    
      nuti (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:22)

      adolf [anonim] i-a raspuns lui popas

      Dupa stil, dupa patima si dupa bazaconiile debitate
      popas=elena udrea. Este ca am nimerit-o!?
      • +5 (5 voturi)    
        ce? (Duminică, 5 decembrie 2010, 3:35)

        popas [anonim] i-a raspuns lui adolf

        nu ai nimerit-o hitler! nu sunt patimas, doar ca ma bucur ca am un presedinte care are sange in instalatie sa ceara ce este al nostru.

        acum inteleg de ce media lui patriciu si co au tot trambitat de "frica" lui Basescu de a da ochii cu populatia la 1 decembrie... ei doreau ca Basescu sa nu ajunga pe langa presedintele kazah.
      • 0 (0 voturi)    
        nu cred.... (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:55)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui adolf

        nu cred ca "eu" s-ar "cobori" la nivelul de intelegere al oamenilor care gindesc cu capul lor....
    • -5 (5 voturi)    
      Vor plati atunci cand... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 18:24)

      haiducul [anonim] i-a raspuns lui popas

      ...vor fi pedepsiti cei care au facut flota invizibila si cand va fi pedepsit cel care era ministru al transporturilor care a asigurat venirea minerilor la Bucuresti.
      • +3 (3 voturi)    
        Si marmota ... (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:55)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

        Discuta si matale cu oameni mai in tema. Aia cu flota e veche si rasuflata. Cauta cronologia evenimentelor, in primul rand. Pe urma vezi daca vreuna din navele din flota mai e in functiune. Nu de bune ce erau au fost scoase din uz.
  • +4 (8 voturi)    
    lordisor2@yahoo.com (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:05)

    Aron Deleanu [anonim]

    Kazacul va plati datoria daca are acceptul a doua persoane, Putin si Patriciu.
    • +7 (11 voturi)    
      Mda... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 15:58)

      BobbyR0 [anonim] i-a raspuns lui Aron Deleanu

      Cred ca il jignesti pe Putin sau ii dai prea mare importanta lui Patriciu, punandu-i pe cei doi in aceeasi propozitie!
    • +2 (8 voturi)    
      ce poate face putin ? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:45)

      mos gerila [anonim] i-a raspuns lui Aron Deleanu

      rafinaria e in romania.
      paturiciu, in schimb, poate. sa plateasca ce'a promis la privatizare. ca statul, lui i'a vandut'o.
      si daca nu, sa raspunda cine'a privatizat'o.
      asta e vointa poporului !
      paturiciu e un bun cetatzean si mare patriot, va gasi o rezolvare. pai !:-)
  • -5 (15 voturi)    
    somnul ratiunii..... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:09)

    belamy [anonim]

    n-avea cum sa ceara asa ceva.....fiindca a dormit pe el, apoi s-a intalnit cu tot felul de vindecatori.
  • -3 (15 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:09)

    MRSmrs [utilizator]

    Mda,nu mai are nuti bani de cheltuiala...
  • +8 (18 voturi)    
    *NAȘUL* (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:24)

    carat [utilizator]

    PNL sa-i ridice statuie *marelui si cinstitului roman* Patriciu, finantatorul si creierul acestui partid.
  • +7 (19 voturi)    
    ACESTA E PATRICIU (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:39)

    carat [utilizator]

    delapidare, spalare de bani, asociere pentru savarsirea de infractiuni, manipularea pietei prin tranzactii sau ordine de tranzactionare, dezvaluire de informatii privilegiate, spalare de bani, initiere sau constituire a unui grup infractional organizat.
    • -5 (5 voturi)    
      salariat la Cotroceni (Duminică, 5 decembrie 2010, 0:31)

      gun [anonim] i-a raspuns lui carat

      Tare taica tare ! Daca esti carat ar fi trebuit sa-ti straluceasca mintea, dar se pare ca esti 'de carat', adica de pus la jug, si atunci te inteleg..
      Salariatul de la Cotroceni, care are in mana tot, politie, justitie, securitate, crezi ca n-a facut tot posibilul sa-l umfle pe Patriciu ?
      Pai de ce n-a facut-o ? Daca-i gargaragiu sa plece, daca-i numai panglicar atunci trebuie sa faceti un SRL impreuna !
    • -5 (5 voturi)    
      da carat-e, cum zici..... (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:59)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui carat

      eu chiar i-as reduce salariul lui patriciu cu 50%...

      chestia nasoala este ca in citiva ani nimeni nu-si va mai aminti de basescu (va fi alt presedinte...) iar patriciu va continua sa fie bine-mersi ca om de afaceri respectat in lumea afacerilor.....
  • 0 (16 voturi)    
    Motivele (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 12:05)

    Sun Tzu [utilizator]

    Are datorii de platit catre clientela.Si se apropie 2012 cand trebuie sa fure din nou alegerile .
    • +5 (5 voturi)    
      mai antonescule... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:12)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Sun Tzu

      nu stii ca basescu nu mai va avea voie sa candideeze?cred ca te deranjaza ca tre sa dea nasul patriciu banii.
  • -3 (15 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 13:38)

    Alonzo [anonim]

    Cred că Băsecu i-a zis aşa: Sultane, prea-mărite, vezi că o să declar la fomiştii ăia de acasă că te somez să ne banii etc. Să ştii că e doar la mişto, ca să vadă lumea că încă mai respir, da? Să nu te superi pe mine, te roooooog!
  • -2 (14 voturi)    
    Pai ce facem, (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 13:45)

    Mogul de bine [anonim]

    d-le Basescu?!Toti portocaliii tipa pe aici ca datoriile Rompetrol sunt ale lui Patriciu,care in nemernicia lui nu le plateste,iar matale confirmi acum ca sunt de fapt ale statului kazah?Ce facem,ori avem un mogul rau, ori nu mai avem?!Eu zic sa luam banii si de la kazahi si de la mogul.Si sa-i dam d-nei Udrea sa ne dezvolte regional si durabil.Durabil ca un Vuitton,evident.
  • +7 (7 voturi)    
    predictibil (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 15:57)

    Gigel [anonim]

    Cand comentam stirea despre prezenta lui Basescu pe 1 decembrie la Astana, informatia a for primita cu maximal scepticism

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8087312-traian-basescu-intretinut-dimitri-medvedev-summitul-osce.htm

    Deh, publicul nu prea e pregatit pentru agenda reala
  • 0 (0 voturi)    
    putina istorie (Luni, 6 decembrie 2010, 16:40)

    akilah [anonim]

    1) datoria Petromidiei dateaza din perioada de dinaintea privatizarii rafinariei (i.e. vanzarii ei de catre statul roman lui Patriciu) deci se poate spune ca e o datorie a statului roman catre el insusi (dar asta nu conteaza - e doar o precizare)...
    2) la momentul privatizarii aceasta datorie, insusita de Patriciu, a fost convertita prin lege in obligatiuni convertibile in actiuni si scadente in 7 ani. Metoda de plata, si anume cash si/sau conversie in actiuni, conform legii emisa de statul roman la momentul respectiv si inca in vigoare, apartine emitentului (i.e. Petromidiei).
    3) Patriciu a vandut grupul Rompetrol statului Kazah cu tot cu active si datorii, deci s-a spalat pe maini de companie cum ar veni, si astfel prea-slavita datorie istorica s-a transferat noului actionar, si anume statul Kazah.
    4) datoria a ajuns la scadenta si kazahii au decis sa o onoreze prin conversia in actiuni, conform legii, si astfel statul roman devenind din nou actionar al Petromidiei

    Deci cine tre sa plateasca cui si ce?